LEIDSCH m DAGBLAD Grafici staken massaal Lauwe ontvangst van Den Uyls banenplan Israëlische leger begint met ontruimen van Sinaï Leidse huisvuil wordt week niet opgehaald Groningen kandidaat voor windmolenplan Vele kranten verschijnen vandaag en morgen niet Belasting omhoog en WIR lager BANEN WOENSDAG 3 MAART 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36718 Directeur G. Koopman Adj.-hootdredacleur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Sngd 1 Z3M BG Laden Voor tel nr» cotoion (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Volgende week wordt geen huisvuil in Leiden opgehaald. De werknemers van de reinigingsdienst besloten gisteravond een week te staken, vanaf volgende week dinsdag tot en met de maandag erop. De ambtenarenbonden Abva/Kabo hebben de vuilnisophalers opgeroe pen tot de staking om honderd procent ziekengeld af te dwingen. "Wij moeten de acties in de bouw, de industrie en in de grafische sector ondersteunen", hield hoofdbestuurder Cees Vrins de vuilnisophalers voor. "Laat het kabinet niet de drempel nemen om de sociale zekerheid aan te tasten, want anders wordt het armoe als u ziek wordt en de bedelstaf als u werkloos wordt". De vuilnisophalers in Amersfoort besloten gisteravond ook tot een werk staking van een week. De ophalers in Amsterdam, Rotterdam en Gro ningen hadden al besloten volgende week te staken. De Abva/Kabo verwacht dat Utrecht, Zaanstad en Den Haag deze week ook dit besluit zullen nemen. Brand pretpark: drie ton schade NIJMEGEN (ANP) - Een uit slaande brand in het pretpark Tivoli in Berg en Dal bij Nij megen heeft gisteravond voor zeker 300.000 gulden schade aangericht. Het vuur verwoestte een loods, waarin een aantal kermisattracties was opgeslagen. Volgens een politiewoordvoerder gingen daarbij enkele draaimolens en een achtbaan verloren. Twee voorbijgangers, die de brand ontdekten en pogin gen deden om het vuur te blussen, raakten licht ge wond aan hun handen. De oorzaak van de brand, is nog niet bekend. ARNHEM (ANP) De provincie Groningen heeft zich bij het mi nisterie van economische zaken gemeld als kandidaat voor het omvangrijke windenergiepro ject, waarvoor de Samenwerken de elektriciteitsproduktiebedrij- ven (SEP) in Arnhem ver gevor derde plannen hebben. De Gro ningse gedeputeerde R. Vos zei vandaag dat de provincie ruimte beschikbaar heeft aan de Wad- denkust en dat de aanleg en het in bedrijf houden van een park van 30 tot 40 windmolens daar als een waardevolle injectie voor de werkgelegenheid wordt be schouwd. De windmolens die de SEP wil bouwen zullen gezamenlijk on- gveer 10.000 kilowatt elektriciteit moeten gaan produceren. Het is de bedoeling dat de windcentra- le vooral wordt gebruikt voor ex perimenten om de bruikbaar heid van windenergie in de toe komst te onderzoeken. De bouw van het project gaat volgens een woordvoerder van de SEP onge veer 30 miljoen gulden kosten. Doorgaan ervan is volgens hem dan ook mede afhankelijk van de mate, waarin de minister van economische zaken financiële steun verleent. Bomaanslag in Tripoli BEIROET (AP) - Een perso nenauto die was volgestouwd met tnt is gisteravond geëx plodeerd by het gebouw voor telecommunicatie in de Noordhbanese havenstad Tripoli. Bij de ontploffing lie pen 18 personen verwondin gen op en werden alle tele foonlijnen in de stad buiten werking gesteld. Zeven van de gewonden waren Syrische militairen die deel uitmaken van de 22.000 man sterke vredesmacht in Liba- Slakende grafici, in onmin met hun werkgevers over de 100 procent uitbetaling bij ziekte, meldden zich vandaag massaal voor inschrijving op de vakbondslijsten. De foto werd gemaakt in gebouw De Hoeksteen in Amsterdam- West. DEN HAAG (GPD) - Minis ter Den Uyl van sociale za ken en werkgelegenheid heeft slechts lauwe reac ties geoogst met het werk gelegenheidsplan dat hfj gisteren heeft gepresen teerd. In politieke kringen en bij werkgevers- en werknemersorganisaties zijn de reacties niet vol strekt afwijzend maar evenmin enthousiast. De FNV wil het plan als een eerste en 'broodnodige' stap zien. 'Het plan schreeuwt om een duidelijk vervolg'. Extra bezuinigingen voor de financiering van het plan noemt de FNV 'niet acceptabel'. Ook is de federatie weinig te spreken over de nadruk die de deeltijdarbeid krijgt. Arbeids tijdverkorting blijft volgens de P7TV onderbelicht. Het VNO noemt het werkgelegen heidsplan 'het chassis van een heel dure auto waarvan de motor - een gezonde financiering - ont breekt'. VNO-voorzitter Van Veen vond het plan wat de toon zetting betreft realistisch en po sitief over het bedrijfsleven in het algemeen. Volgens het Ne derlands Christelijk Werkgevers- bond (NCW) richt Den Uyls plan zich 'te veel op de gevolgen en te Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperaturen rond 4 graden, middagtempera tuur om streeks 6 graden. Krachtige, 4 maart 1982 weinig op een aanpak van de oor zaken van onze economische problemen'. Ook het CNV toon de zich teleurgesteld over het ba nenplan. De kritiek richt zich er voorname- Het werkgelegenheidsplan kost zowel dit als volgend jaar 1,5 miljard gulden. Die moeten worden gevonden door een ver laging van de premies in het ka der van de Wet Investeringsre kening (WIR), door leningen, en het verhogen van de loon- en in komstenbelasting (de zoge noemde solidariteisheffing). De ze belastingverhoging zou jaar lijks 500 miljoen gulden opbren gen. Het kabinet studeert op de mogelijkheid deze solidariteits- heffing te vervangen door een permanente verhoging van het btw-tarief van 18 procent. In vervolg op de solidariteitshef- fing overweegt het kabinet de invoering van het investerings- loon. De regering heeft daartoe de Stichting van de Arbeid en de Raad van Overleg advies ge vraagd. Investeringsloon kan volgens het kabinet een bijdra ge leveren aan het herstel van de werkgelegenheid. Gedacht wordt aan 1 procent van het bruto loon, in tc houden in twee jaarlijkse stappen van een half procent. Volgens het kabinet Is investe ringsloon in de eerste plaats een zaak voor de sociale partners. Op bedrijftaks- en onderne mingsniveau kunnen afspraken worden gemaakt, maar het is ook mogelijk het investerings loon centraal te heffen en te be steden aan projecten gericht op verbetering van de economi sche structuur. lijk op dat het plan te weinig zo den aan de dijk zet (de beloofde 60.000 banen worden bij lange na niet gehaald) en dat nog vol strekt onduidelijk is hoe het grootste deel van het plan gefi nancierd moet worden. Het aantal banen dat het plan ople vert valt ook het kabinet tegen. Minister Den Uyl gaf gisteren volmondig toe dat de eerste ver sie van zijn plan „verre van vol maakt" is. Later dit jaar hoopt hij een tweede versie uit te brengen die de volle zittingsperiode van het huidige kabinet (tot medio 1985) beslaat. De regeringsfracties in de Tweede Kamer reageerden gisteren ge matigd positief op het werkgele genheidsplan. Alleen de WD wees de plannen af. CDA, PvdA en D'66 noemden het een goede aanzet voor een structurele aanpak van de werkloosheid. De regeringsfracties waarderen vooral de herverdeling van ar beid en de aanpak van de jeugd werkloosheid via het .jeugd werkplan". Daarentegen zien al le partijen ook nog de nodige on duidelijkheden, met name voor wat betreft de precieze effecten en de financiering van het plan. Dat het aantal nieuwe banen ach terblijft bij de eerdere voorspel lingen wordt betreurd, maar de regeringsfracties maken daarvan geen zwaar punt. D'66 kritiseer de het ontbreken van duidelijke cijfers over het werkelijke aantal banen dat dit plan oplevert. Het aantal van 12.000 noemt D'66 te leurstellend ten opzichte van de beloofde 60.000 banen. CDA, PvdA, D'66 én WD juichen het plan om 5000 huizen extra te bouwen toe. ,,De bouw is een goed instrument ter bestrijding van de werkloosheid", vindt het CDA. Alle fracties vinden dat de ze huizen vooral in de probleem- regio's moeten worden ge bouwd.De PvdA en de WD zei den gisteren een duidelijk stem pel van D'66-minister Terlouw (economische zaken) op het plan te LEIDEN/UTRECHT (ANP) - De grote landelijke dagbla den zullen vandaag of morgenochtend, met als mogelij ke uitzondering de Telegraaf, niet verschijnen. Ook bij een aantal kleinere dagbladen, zoals de Leidse Cou rant, staan de persen vandaag stil. nen van het kabinet. De voorge nomen verlaging van de uitke ring bij ziekte is de voornaamste oorzaak van het vastlopen van de cao-onderhandelingen in de gra fische sector. Op een kantoor van de Amrobank in Amsterdam- west legden ruim 100 van de 1200 werknemers gisteren het werk twee uur lang neer. Ook in de bouw werden werkonderbrekin gen van een uur gemeld uit Utrecht, Venlo, Tilburg en Bre da. De prikacties van de Indus triebond FNV, die vorige week op grote schaal werden gehou den, staan deze week op een laag pitje. Dit, in afwachting van het resultaat van de cao-ondcerhan- delingen met de metaalwerkge- versorgansatie FME vandaag. Aangekondigd is dat bij de scheepswerven Giessen de Noord in Krimpen aan den IJssel en in Alblasserdam (2200 werk nemers) acties zullen worden ge houden vanaf 15 maart De afdeling Amsterdam van de bond van onderwijzend perso neel ABOP heeft opgeroepen tot deelname aan een FNV-actiedag op 12 maart. Drie weken cel voor weigeren van atoomwacht DEN HAAG (ANP) - Het hoog mi litair gerechtshof in Den Haag heeft vandaag een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie weken opgelegd aan acht zoge noemde partiële dienstweige raars. Zeven van hen hadden ge weigerd kernwapens te bewa ken, de achtste wilde niet mee doen aan een zogeheten alertoe- fening. Twee weken geleden had de advo caat-fiscaal bij het hof, mr. Van Ee, om dezelfde straffen ge vraagd. Hij was in hoger beroep gegaan van het vonnis van de krijgsraad die een straf van twee weken had gegeven. Het hof vindt dat de wet gewetens bezwaren militaire dienst vol doende mogelijkheden biedt om dienst te weigeren, zo blijkt uit het vonnis. Uit het oogpunt van algemene preventie is besloten tot onvoorwaardelijke straffen. Dit in verband met stakingen in de grafische sector uitgeroepen door de FNV-bond Druk en Pa pier als protest tegen de weige ring van de werkgevers om aan vulling van het netto-loon tot honderd procent bij ziekte vast te leggen in de cao. Zowel bon den als werkgevers beoordelen de stakingen als "massaal" of "vrij algemeen". Een kleine 20.000 werknemers zou gehoor hebben gegeven aan de stakings- oproep. Er zijn geen berichten over ernsti ge botsingen tussen stakers en werkwilligen (het CNV steunt de stakingsoproep van de FNV- bond niet). Van de dagbladen zullen in elk geval de NDU-bla- den NRC, Algemeen Dagblad en Vrije Volk vandaag of morgen ochtend niet verschijnen. Ook bij de Perscombinatie (Volks krant, Parool en Trouw) is de produktie stilgelegd. Over de si tuatie bij de Telegraaf bestaat nog onzekerheid. Rond het ge bouw van Sijthoff Pers in Den Haag verzamelden zich vanmor gen actievoerders die de uitgan gen blokkeerden. Directeur Hoefnagels liet weten dat de blokkade niet gebroken zal wor den. Behalve de Leidse Courant verschijnen mogelijk ook de Sijt- hoff-bladen Rotterdamsch Nieuwsblad en Haagsche Cou rant niet. Bij het Leidsch Dag blad beperkte de actie zich tot een korte werkonderbreking. Onvolwaardig Van de regionale kranten zal ver der in elk geval de Leeuwarder Courant vandaag niet in de bus vallen. Hoewel het merendeel van de ochtendploeg wel aan het werk ging, heeft de directie be sloten geen krant uit te brengen omdat het uitbrengen van een volwaardige dagblad volgens een woordvoerder niet mogelijk is. De grafische werkgeversorga nisatie KVGO heeft haar leden aangeraden zoveel mogelijk spanningen in het eigen bedrijf te vermijden. "Als je daarmee kunt voorkomen dat nog maan den lang spanningen tussen sta kers en werkwilligen blijven hangen, is het wel zo wijs je ei gen bedrijf maar een dag te slui ten", aldus mr. Dienske van het KVGO. Hij heeft de indruk dat met name bij de grotere bedrij ven wordt gestaakt. Strubbelin gen tussen stakers en werkwilli gen hebben zich volgens mr Dienske beperkt tot hier en daar dreigementen, geuit door staken de FNV'ers aan het adres van werkwillige CNV'ers. De Grafi sche bedrijfstak (40.000 werkne mers) omvat 2500 bedrijven waarvan het leeuwendeel (2000 ondernemingen) tot de kleintjes minder dan twintig werkne mers - behoort. Leidse bedrijven Van de drukkerijen in de Leidse regio zijn de bedrijven Groen, Brill, NDB, en enkele kleinere drukkersbedrijQes vandaag ge confronteerd met stakende werknemers. Ongeveer 125 Leid se grafici namen deel aan de sta kingsdag. Zij kwamen bijeen in de kantine van de voetbalvereni ging Leiden. In Alphen aan den Rijn kwam een kleine honderd grafici na een tocht langs diverse bedrijven bijeen in gebouw Con tact. Bij het actiecentrum van Druk en Papier in Utrecht toonde men zich vanmorgen tevreden over het verloop van de acties. "Dit overtreft eigenlijk onze verwach tingen", aldus secretaris Van Buul. Ook in andere sectoren van het be drijfsleven wordt overigens actie gevoerd tegen de ziektewetplan- 26 PAGINA'S Hans C. uit Sneek Somberheid bij vier in Bangkok PAGINA 17 Soldaten willen uit ww blijven PAGINA 7 Drukwerk: een strijdbare band PAGINA 5 België in ban van staaloproer Ondanks alle scepsis en kntiek moet wor den vastgesteld dat het banenplan van minister Den Uyl (so ciale zaken en werkgelegenheid) in elk geval een aanzet betekent voor een werkgelegenheidsbe leid op de lange termijn. Directe eflecten waren van het plan niet te verwachten en het is verheu gend dat nu ook de betrokken vakminister in dit verband van enige relativering blijk heeft ge geven De verwachtingen die het regeer akkoord op dit punt aanvankelijk had gewekt, waren te hoog ge spannen. De 60.000 nieuwe ar beidsplaatsen worden dit jaar niet gehaald. En zelfs over de nu ge noemde 19.000 nieuwe banen kan men zijn twijfel hebben Maar cijfers zeggen niet alles. Bij de aanzet van een werkgelegen heidsbeleid kan men niet veel meer verwachten dan een visie waaruit moet blijken hoe het kabi net de schrijnende werkloosheid (mede) denkt aan te pakken. Wat dat betreft is het banenplan zeker niet van realisme ontbloot. Zo wordt in het plan terecht vastge steld dat de marktsector versterkt moet worden wil de werkgelegen heid nieuwe impulsen kunnen krijgen. Het is echter niet vol doende, zoals evenzeer uit het plan blijkt, om daarop alle hoop te richten. Lastenverlichting voor het bedrijfsleven, desnoods ten koste van de sociale voorzienin gen. zoals veelal in werkgevers kring wordt bepleit, is een te een zijdige benadenng van het werk loosheidsvraagstuk. De omvang van de huidige werkloosheid - een half miljoen niet-actieven wordt er op redelijke termijn niet minder door. Herverdeling van arbeid, waarvoor het kabinet kiest, ligt dan ook voor de hand. Het is alleen de vraag in hoeverre het plan op dit punt enig realiteitsgehalte heeft Deeltijdarbeid is een fenomeen dat al op voorhand bezwaren heeft opgeroepen, zowel in het bedrijfsleven als bij (semi-)over- heidsinstellingen. Halve- of kwart-banen zullen niet gemakkelijk in een organisatie zijn in te passen. Bovendien heeft deeltijdarbeid ook niet weg te cij feren inkomenseffecten die de in voering ervan kunnen belemme ren. Het is dan ook jammer dat arbeidstijdverkorting in het plan niet wat meer aandacht heeft ge kregen, vooral omdat het plan uit gaat van een perspectief op lan gere termijn. De belangrijkste vraag op dit mo ment is echter of de politieke wil binnen het kabinet groot genoeg is om het werkstuk van Den Uyl handen en voeten te geven. Het plan kost veel geld, maar verdient ten minste het voordeel van de twijfel. De komende weken zal blijken of (ook) de bewindslieden van CDA en D'66 daarvoor offers willen brengen. W. Inval in illegale nederzettingen JERUZALEM (GPD) - Het Israë lische leger is vanmorgen begon nen met het ontruimen van ille gale nederzettingen die de 'be weging tegen de ontruiming van de Sinaï' de afgelopen maand had gesticht. Minister Sharon van defensie heeft gezegd dat het gebied na de ontruiming afgeslo ten zal blijven tot de overdacht aan Egypte op 25 apnl. Vroeg in de morgen werd de twee maanden geleden gestichte en 60 inwoners tellende nederzetting Hatsar Adar omsingeld. Toen de bewoners geen gehoor gaven aan de oproep vrijwillig weg te gaan, verschafte het leger zich met ge weld toegang De 'verdedigers' wierpen barrières op van bran dende banden en sloten zich in hun huizen op. De soldaten bra ken de huizen met bijlen open en binnen een uur was de zaak ge klaard. De illegale kolonisten, veelal af komstig van de Golan en de wes toever van de Jordaan, werden in bussen naar Beer Sheva afge voerd, waar zij worden vastge houden. Er zijn voor zover be kend geen slachtoffers gevallen. De soldaten hebben niet van vuurwapens gebruik gemaakt. De beweging tegen de ontruiming van de Sinai is ongeveer dne maanden geleden begonnnen met het stichten van nieuwe ne derzettingen in de Sinai. Doel: tienduizenden nieuwkomers naar het Yamit-distnct te bren- 'gen om daardoor fysiek de ont ruiming onmogelijk tc maken. De regering greep niet in tot het af gelopen weekeinde. Toen werd het gebied afgesloten, nadat be richten waren ontvangen over een grootscheepse nieuwe actie om duizenden nieuwkomers aan te voeren. toonzalen ie»de*<*yp f-etschanj 67 oeoa geöouw t*ï<lri)lslefrein <Je t>aan<Jcfi|

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1