TOTO Het rommelt fiks in de autowereld Rustig verloop staatsbezoek Formel E: meer een mentaliteit samengesteld door Koos Post Mazda steekt de 929 in een nieuw pakje Beatrix pleit vooractie burgers Opnieuw twee Kamerkelners van verduistering verdacht Portretbuste Vondeling onthuld 4TV-, Het citaat is van de Ita liaan F.Gardoni. "Zelfs de Japanners nemen thans zelf de import in han den. Het is een structurele beslissing. Ik geloof dat een particuliere importeur niet langer kan be staan. Je hebt zulke immense problemen met je liquiditeit en je kapitaal dat een privé- fxrma het eigenlijk niet meer aan kan. Dat is helaas een feit vandaag de dag". Deze heer Gardoni spreekt uit ervaring. Als employé van Fiat werd hij kortgeleden benoemd tot directeur van Fiat Auto Nederland, dat de import van de Fiats moest overnemen van het diep in de zorgen geraakte bedrijf van Leonard Lang. Latere feiten hebben de heer Gardoni in het gelijk ge steld. Kort na elkaar werden Datsun Nederland en Dai hatsu Nederland overgeno men door de fabrieken. De Nederlandse firma's die ach ter die namen schuil gingen hadden teveel moeite met het roeien tegen de stroom van dalende (en nog steeds verder dalende) autoverko pen in. Datsun Volgende week donderdag heeft de autopers in het Am sterdamse Okura Hotel een gesprek met de heer Okuma die vice-president is van Nis san Motor en een vertegen woordiger van de huidige raad van commissarissen van Datsun Nederland. Ongetwijfeld zal dan diep wor den ingegaan op de achter grond van de overname en wat er wellicht aan de gang van zaken in Lisse zal veran deren. Daihatsu Een dergelijke bijeenkomst is nog niet door Daihatsu in het vooruitzicht gesteld hoewel het inmiddels is vast komen te staan dat de import van dit Januari is altijd wisselvallig in de autohandel. Al teveel betekenis wil men er dus nog niet aan hechten, maar het feit blijft de eerste cijfers tan 1982 aantonen dat er m die maand maar liefst 18 procent minder nieuwe auto's werden verkocht. Vergeleken bij het toch al met rooskleurige jaar daarvoor. Geen wonder dat het aan alle kanten rommelt in dat wereldje merk door de Nedlloyd- groep wordt afgestoten en door de fabriek zelf ter hand wordt genomen. "Op grond van financiële resul taten (inzakken automarkt) heeft Nedlloyd gezocht naar een oplossing om deze im port naar anderen te doen overgaan", schreef de Daihat- su-directie aanvankelijk nog al kryptisch. Ik dacht even dat naar de hoog ste bieder werd gezocht maar het blijkt dat toen de onder handelingen met de fabriek al in een vergevorderd sta dium waren. Ze zijn inmid dels afgerond. Eind maart neemt de fabriek de import over. Voorlopig met dezelfde mensen in hetzelfde gebouw aan de Soerweg in Rotter dam. Pas over een halfjaartje wordt een verhuizing ver wacht Chrysler Hoe de rest zich verder zal ont wikkelen kon directeur A.J- .Waringa ook nog niet zeg gen. Die zit trouwens ook nog met een triest draaiende han del in Chrysler-automobie- len. Enkele prijsverhogingen, een ongelukkige valuta-ontwik keling en een niet al te floris sant image hebben het merk nagenoeg onverkoopbaar ge maakt. Om voor de hand lig gende redenen is Nedlloyd ook hier niet happig om de zaken te continueren. Lancia-Saab Heel wat gelukkiger toonde Bas Plesman zich op een persbijeenkomst in Hoevela ken. Deze neef van de ver maarde KLM-pionier is sinds kort ook een dubbele direc teur. Hij was dat al van de A.I.M. die de Saabs in Nederland ver koopt en nu is daar onder hetzelfde dak in Vianen ook de L.A.N.I.M. bijgekomen, die gaat proberen de Lancia's aan de man te brengen. Beide firma's houden zich al leen met de verkoop en de service daarna bezig. Ze ko pen de wagens respectieve lijk van Saab en Fiat, die de importen verzorgen. Het samengaan van Saab en Lancia is niet toevallig. In Zweden is die samenwerking al zover gevorderd dat de Delta - waarmee Lancia eens de titel "auto van het jaar" veroverde - ook met de naam Saab is getooid. En voor de toekomst staat zelfs een gemeenschappelijk mo del op stapel. In ons land kunnen beide mer ken heel gelukkig in één showroom worden gehuis vest, meent Bas Plesman. Slechts in een enkel model bijten ze elkaar, voor het ove rige vullen ze elkaar goed aan. In het Lancia-program- ma's zijn ook de vroegere Au- tobianchi's opgenomen, zo dat de kleine Al 12 nu een Lancia is geworden. Overigens krijgen niet alle Saab-dealers Lancia erbij. Slechts een vijftigtal. Daar naast hebben 25 Fiat-dealers Lancia behouden en verko pen er vijf geen andere mer ken. Bas Plesman hoopt en ver wacht dat die tachtig bedrij ven Lancia kunnen opjagen naar een marktaandeel van één procent in 1984. (Een kleine 5000 derhalve tegen 1400 nu). En om meteen maar van een ui terst ongelukkig image af te komen: alle Lancia's krijgen zes jaar lakgarantie mee. Nog sprekender: alle Lancia's van 1978, 1979 en 1980 kunnen aanstonds heel gunstig wor den ingeruild. En die ingeno men wagens gaan recht streeks naar de schroothoop. Algehele opruiming. Peugeot-Talbot Tenslotte - omdat we toch in die sfeer zitten Nefkens in Utrecht is de import van Peu geot kwijt. Met ingang van half februari is die overgenomen door Talbot Nederland, die met zijn hele hebben en houwen zal intrek ken in het Nefkens-complex aan de Urianiumweg in het Utrechtse industriegebied "Lage Weide". De club gaat daar "Peugeot-Talbot Neder land NV" heten. Gebr. Nefkens NV treedt op als holding van o.a. autobedrij ven. De 21 Nefkens-dealerbe- drijven (Peugeot en Talbot) zijn tezamen goed voor tien duizend nieuwe auto's per jaar en bieden aan ongeveer 1150 personen werk. De vernieuwde 929 van Mazda was kortgeleden al op de autoten toonstelling van Brussel te zien. Zowel de erg Europees aandoen de sedan als de uiterst sierlijke coupé. Deze week worden deze twee versies en de stationwagon ook in Nederland leverbaar. Reden genoeg voor importeur Autopalace- De Binckhorst om de autopers weer naar het Leidse Holiday Inn te roepen. Daar waar nog niet zo lang geleden de Mazda-bestelwagens tussen de planten van het Hohdome stonden glansden nu de verschillen de 929's, waarvan directeur Rolf Lauret hoopt dat hij er'éen zal verkopen op elke duizend aan de man gebrachte nieuwe auto's. Dat is een gedurfde prognose in een tijd waarin de roep naar kleiner en vooral zuiniger steeds sterker wordt. Maar de heer Lauret meent dat de wagen voldoende heeft om de concurrentie aan te kunnen. Lage lucht weer stand, lichte tweeliter motor, onafhankelijke wiel ophanging rondom, soepele tandheugelbesturing, meer ruimte van binnen ondanks dezelfde buitenmaten, zeer complete uitrus ting en een berg leuke luxe, zoals een in twee delen verstelbare stoelleuningen. En hij meent ook erg tevreden te kunnen zijn met de prijzen: de goedkoopste ongeveer 26'/z mille, de luxueuze sedan ruim 28 mil le. de coupé 32'/z mille en de stationwagon vanaf dik 25 mille (incl. btw). VAG Volkswagen toont op de deze week te openen tentoonstelling in Genève voor het eerst een met een uitlaatgas-turbolader uitge ruste Golf-diesel. Bij een toerental van 4500 per minuut kan de aangepaste motor van deze kleine krachtpatser voor een topsnel heid van 155 km per uur zorgen. Ook Audi komt met een dergelijke turbolader en wel op de 80 die sel, die daardoor een top van 158 kilometer per uur kan bereiken. Nog een nieuwtje van Audi: de coupe wordt nu ook leverbaar met de van de Audi 100 en 200 bekende 22 liter inspuitmotor. In even 9 seconden van stilstand naar 100 km per uur en een top van tegen de 200 kilometer. Over de Nederlandse prijzen van deze aanvullingen van het VAG- programma is nu nog niets bekend. Mexicaanse kevers geïmporteerd Hoewel bij Volkswagen-im porteur Pon wordt gezegd dat het niet van harte ge beurt heeft bet bedrijf toch besloten de fameuze kever in beperkte aantal opnieuw in te voeren. Volgens zeggen is Pon ge zwicht voor de aandrang van de "Stichting tot be houd van de kever in het Ne derlandse landschap" (die men kan bereiken onder het telefoonnummer van Pon in Leusden). De kever wordt in Mexico nog steeds gebouwd. Het bedrijf in Leusden heeft er daar nu 750 zilverkleurige exempla ren besteld die hier voor 13,5 mille zullen worden geëta leerd. Nederland was na de oorlog het eerste land waarheen de kever kon worden geëxpor teerd. Het was ook Pon die ervoor zorgde dat de kever later naar Amerika kon wor den verkocht. Vier jaar gele den werd in Nederland de invoer stopgezet. "Formel E" heet de methode waarmee het Volkswagen- Audi-concern wellicht het meest doelgerichte antwoord geeft op de algemene vraag naar zuinigheid. Hoewel deze "Formel E" in de praktijk neerkomt op een aantal voorzieningen waar mee een beter resultaat aan de benzinepomp kan worden bereikt grijpt zij in feite toch dieper. Het is het accepteren van een bepaalde mentaliteit. Die Formel E kost zo ongeveer duizend gulden. Soms wat minder soms wat meer, dat hangt van het type auto af. Maar met het neertellen van dat duizendje verplicht men zich als het ware ook om er zoveel mogelijk gebruik van te maken. De Audi 80 is één van de modellen van VAG (Volkswagen-Audi), die met een Formel E kan worden uitgerust. Compleet met stop- start-knop. Want al zitten die gen op de auto, men behoeft ze niet te gebruiken. Men kan zo'n kar als een "gewone" au to rijden. Maar dan kan men dat extra geld beter in de zak houden. Want telkens zo'n oplichtend lampje voor je neus om je te waarschuwen dat de volgen de versnelling moet worden opgezocht gaat op den duur vervelen. Maar door alert te reageren kan men dat lichtje ook voor zijn. En dat betekent dat de auto al bij een snelheid van zo'n 55 kilometer in de zeer zuinige vijfde E-versnelling zit. De vrouw of man achter het stuur kan door het gaspedaal diep in te drukken dat lampje wel buiten werking stellen, maar dat is tegen de "spelre gels". Die mogelijkheid is al leen bedoeld voor noodsitua ties. Dan moet men kunnen reageren zonder zo'n alarme rend lichtje. Maar teveel die kans benutten is als het niet aanvaarden van de filosofie van de zuinigheid. zuinigheid kan worden nage streefd. In de eerste plaats dat lichtje. De schakelindica tie die in sommige duurdere VW-modellen wordt gecom pleteerd met een zogenaam de verbruiksindicatie. En dat is een metertje waarop men in de hoogste versnelling rij dend direct kan aflezen hoe veel liter benzine de auto per 100 kilometer gebruikt. En die hoogste E-versnelling is de tweede voorziening: een super-overdrive die het toe rental, het geluid en het ver bruik aanzienlijk reduceert. Aan de buitenkant zijn de meeste modellen die met een Formel E worden uitgerust voorzien van spoilers waar door de luchtweerstand kan worden teruggeschroefd. En iedereen zal langzamerhand wel weten dat dat ook brand stofbesparing oplevert. Een Formel E op de VW Passat en de Audi 80 betekent ook de aanwezigheid van een zo genaamde "stop-start-knop". Die is bedoeld voor het stads verkeer, waar vaak in files en voor stoplichten moet wor den gestopt. De motor draait dan stationair verder. Dat kost ook benzine. Die brandstof kan dan met zo'n stop-start-knop worden be spaard. Een druk op de knop en de motor valt uit. De elek trische functies gaan gewoon door. Radio en verlichting blijven aan maar de motor valt stil. Om die weer op gang te krijgen is een druk op het gaspedaal (na ontkoppeling) voldoende. Die apparaatjes zijn ook los in de handel. Al jaren. Ze kwa men bijzonder in het nieuws tijdens de energiecrisis van 1973. Ik heb er toen ook één in mijn auto gehad. Maar dat' ding functioneerde niet hele maal naar behoren. En toen ik enkele malen claxoneren - de automobilisten achter mij had gehad die mij maanden op te schieten, terwijl in met het zweet op mijn voorhoofd probeerde de motor weer op gang te krijgen, heb ik het verder maar vergeten... Ik had nu van importeur Pon in Leusden een Audi met For mel E meegekregen. Com pleet met stop-start-knop. Maar de eerste keren dat ik dat probeerde ging het niet best. Ik deed het niet goed. Het kop pelingspedaal tot de bodem indrukken en dan stevig op het gaspedaal trappen Zo moet het. Misschien was ik te "lief voor de pedalen. In elk geval: het lukte niet. En toen ik de slag eenmaal goed te pakken had durfde ik niet zo best meer in het drukke stadsverkeer. Maar destijds hebben ze mij met benzinemeters aan boord bewezen dat het echt besparing oplevert. Niet zo verschrikkelijk veel, maar al le beetjes helpen- Zoals ik al zei, ik had een Audi 80 om eens met die Formel E te "spelen". Maar het model is daarbij niet zo belangrijk, het is alleen de uitslag die telt. Drie jaar geleden reed ik zo'n zelfde Audi 80. Toen kwam ik pijn en moeite aan een ver bruik van' éen op tien. Nu was het resultaat heel wat gunstiger Na doodgewoon gebruik kwam ik aan de ben zinepomp tot een gemiddel de van éen op twaalf. Een dus niet onaanzienlijke winst Nu was bij "mijn" Audi het prijsverschil tussen wel en geen Formel E groter. Dat komt omdat in dit model meer voorzieningen zijn aan gebracht Een ander inlaat- spruitstuk, een andere nok- kenas, een andere uitlaat en dubbele carburateurs. Dat telt natuurlijk mee Maar bij de overige modellen van het Volkswagen-Audi- corcern die met een Formel E kunnen worden uitgerust ligt de meerprijs om en nabij de duizend gulden. En nu moet iedereen mag voor zichzelf uitmaken of hij dat wil betalen voor een verande ring van zijn rij-mentaliteit. Want als men het serieus be nadert is dat de consequen te BONN (GPD) De tweede dag van het staatsbezoek dat konin gin Beatrix en prins Claus op dit ogenblik aan Duitsland brengen, heeft vooral in het teken gestaan van de politieke en economische betrekkingen die er tussen Ne derland en Duitsland bestaan. Gisteren ontvingen koningin en prins in het slot Gymnich bij Bonn, waar zij logeren, de Duitse minister van buitenlandse zaken Genscher, die tevens vice-kanse- lier is. De lunch gebruikten zij met bondskanselier Schmidt, terwijl het koninklijk paar gister middag in Aken een gesprek bij woonde over de economische sa menwerking tussen Nederland, Duitsland en België in deze grensstreek. Tijdens de lunch met bondskanse lier Schmidt hield koningin Bea trix haar tweede „grote" toe- DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie verdenkt de chef en de plaatsvervangende chef van een van de koffiekamers in de Twee de Kamer van verduistering in dienstverband. De twee zijn na verhoor weer vrijgelaten. Zij ont kennen. De politie heeft dit giste ren meegedeeld. De twee zouden zich, aldus de poli tie, in de afgelopen maanden schuldig hebben gemaakt aan verduistering van bier, whiskey en sigaren. De ontvreemde goe deren werden in rekening ge bracht aan cliënten die de betref fende koffiekamer bezochten. Het gaat volgens de politie om een bedrag van enkele honder den guldens. Eerder bekenden drie kelners van het Tweede-Kamerrestaurant zich schuldig te hebben gemaakt aan verduistering. Deze zaak is een gevolg van het onderzoek wat toen op gang is gezet. Overi gens zijn de twee gisteren ge woon aan het werk gegaan, aldus een voorlichter van de Tweede Kamer. Volgens hem is er 'op dit moment' nog geen aanleiding voor stappen in de civielrechte lijke sfeer (schorsing, ontslag) te gen de twee. spraak van dit staatsbezoek. De koningin vroeg zich af of het over het algemeen niet veel meer te waarderen is dat burgers ie dere dag aan hun regering vra gen verantwoording af te leggen over hun doen en laten dan de „vroeger zo vanzelfsprekende passieve acceptatie van het staatsgezag". Het feit dat de bevolking vragen stelt bij bepaalde beslissingen van de regering, kan ongemak kelijk zijn, aldus de koningin. Die vragen worden niet alleen gesteld over de handel en wandel binnen de formele grenzen van het staatsrecht en dat kan tot spanningen leiden, aldus konin gin Beatrix. Maar „het is een te ken van vitaliteit". „Een moder ne staat moet voorwaarden scheppen die daden op basis van persoonlijke verantwoordelijk heid en eigen initiatief mogelijk maken. Sterker nog, de staat moet de burgers aansporen mee te denken en doen", aldus de ko ningin. „Wat een uitstekend Duits, echt zonder accent!", riep een Duitse collega-journalist spontaan toen Beatrix haar rede aan de lunch had beëindigd. Tevoren had de Westduitse rege ringsleider in een voor een groot deel geïmproviseerde rede zijn vreugde geuit over het bezoek van Beatrix en Claus aan de Bondsrepubliek Duitsland. Schmidt herinnerde aan het leed dat in Duitse naam Nederland en vooral de Nederlandse joden in de Tweede Wereldoorlog is aan gedaan. Hjj sprak ook over het feit dat de Duitsers van de Ne derlanders hadden geleerd hoe zij dijken moesten bouwen en hij roemde de vrijheidsidealen die in Nederland heersen. De Bondskanselier kon het niet na laten de discussie over het om streden moderniseringsbesluit van de NAVO in Nederland ter sprake te brengen. Schmidt liet doorschemeren dat hij eigenlijk van mening is dat Nederland tot plaatsing van nucleaire middel- lange-afstandsraketten moet overgaan als de ontwapenings onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in Genève met tot het ge wenste resultaat leiden. De lunch in het Palais Schaum- burg werd gekenmerkt door een ontspannen sfeer Dat de hele top van de Bondskanselarij aan wezig was, kan zeker worden op gevat als bewijs hoezeer ook po litiek Duitsland het bezoek van koningin Beatrix en pnns Claus waardeert. Het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus krvjgt buitenge woon veel aandacht en wordt ei genlijk zonder uitzondering posi tief gewaardeerd. LEEUWARDEN GPÖ- Burgt meester Johannes Brandsma heeft gistermiddag in de Friese hoofdstad een portretbuste ont huld van <Je in 1979 bij een ver- keersongeval om het leven geko men oud-voorzitter van de Twee de Kamer dr ir. Anne Vondeling uit Leeuwarden. De buste, die ge maakt u door de Leeuwarder schilder-beeldhouwer Jentsje Popma, is de gemeente aangebo den door de uit het oorlogsverzet voortgekomen stichting Je Main- tiendrai Friesland en de BV Frie se Pers, die onder andere de Leeuwarder Courant uitgeeft Tot de aanwezigen bij de plech tigheid behoorden naast de fami lie Vondeling ook minister Den Uyl van sociale zaken en werkge legenheid, minuter Van Thyn van binnenlandse zaken en PvdA-voorzitter Max van den Berg zie foto

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19