490,- Obstructie het proces vertraagt in Madrid □EG beperkt import Sowjet-Unie Fransen onthutst door veroordeling familie in Libië Tindemans Turkije gaat zorgen EG mededelen PLO tegen deelname van Nederland aan Sinaïleger Ü5 L J Signaalvan bezorgdheid om Polen Uielzoekenden verplicht aan het werk in West-Berlijn Doden bij explosies in Beiroet VS willen niet dat Polen failliet gaat ►ENSDAG 24 FEBRUARI 1982 IB (Van onze correspondent Gemt Jan Hoek) i* LDRID - Een schandaal van de trste orde beheerste gisteren de tierde zittingsdag van het proces ;gen de beklaagden die betrok- en waren bij de mislukte staats- reep van 23 februari vorig jaar. >e 32 militaire verdachten wei erden unaniem in de rechtszaal verschijnen voor de ochtend- itting, die om tien uur diende te eginnen. De advocaten en co- dvocaten van de verdachten erklaarden zich solidair met un cliënten en weigerden even- ens zich in de rechtszaal te ver- Ionen. Omdat de reglementen oorschrijven dat de advocaten i elk geval aanwezig moeten ijn, zat er voor de president van et tribunaal niets anders op dan e zitting tijdelijk op te schorten, inleiding voor de recalcitrante houding van de verdachten en advocaten vormde een artikel in het Madrileense dagblad Diario- 16. In dat artikel vertelde een anonieme soldaat, die deel had uitgemaakt van een eenheid van de militaire politie die zich in de nacht van 23 februari aangeslo ten had bij overste Tejero in het bezette parlement, zijn relaas Buitenland over die gebeurtenis. Volgens die soldaat viel er binnen de pantserdivisie^ Brunete al een nerveuze activiteit te bespeuren lang voordat overste Tejero het parlement binnenviel. Het meest opzienbarende detail vormde echter de uitspraak van de kapi tein van de militaire politie, Al varez Arenas (een van de 32 be klaagden die in het proces te rechtstaan), toen de eenheid op weg was naar het parlement: „Wie één stap terug doet, krijgt persoonlijk een nekschot van mij". Pas om half twee, na een opont houd van ruim drie en een half uur, kon de zitting beginnen. De advocaat van kapitein Alvarez Arenas begon met een felle tira de tegen het bewuste artikel van Diario-16: „Een ernstige inmen ging in de procesgang, provoca tie en schandelijke laster". Ver volgens eiste hij dat de directeur van de krant, Pedro J. Ramirez, uit de rechtszaal verwijderd zou worden en dat hem de speciale toegangspasjes voor het proces afgenomen dienden te worden. Ook de officier van justitie be treurde het artikel en kondigde aan een gerechtelijk onderzoek tegen Diario-16 in te zullen stel len naar aanleiding van de publi- katie. Onder luid applaus van de familie leden en sommige militairen en bravo-geroep stuurde de voorzit ter van het militaire tribunaal di recteur Ramirez inderdaad de zaal uit. Ook kondigde hij aan dat de twee pasjes zouden wor den ingetrokken, waardoor geen enkele journalist van de betrok ken krant het verdere verloop van het proces kan bijwonen. Een groot aantal collega's, zowel van de Spaanse als de buiten landse pers, verliet eveneens de rechtszaal. Uit solidariteit en ze ker niet om gehoor te geven aan de luidruchtige 'uitnodigingen' van een deel van het publiek aan het adres van de journalisten om ook op te stappen. De maatregel om Ramirez de deur te wijzen heeft grote consternatie veroorzaakt in journalistieke kringen. Het besluit werd giste ren op juridische gronden heftig aangevochten door enkele straf rechtspecialisten. De president van een militaire rechtbank is namelijk alleen bevoegd aanwe zigen uit de zaal te verwijderen bij ordeverstoring in de rechts zaal zelf. De maatregel is boven dien geinterpreteerd als een aan tasting van de vrijheid van me ningsuiting. Vandaag zal de Spaanse journalistenfederatie haar standpunt nader bepalen over dit incident, dat de voorlo pige climax vormt van de toch al gespannen relaties tussen leger en pers. In politieke kringen sprak men gis teren van een duidelijke provo catie van de kant van de militaire verdachten. Deze zouden het be wuste artikel slechts als voor wendsel aangegrepen hebben om met een tijdelijke boycot van de ochtendzitting op hun eigen wijze de herdenking van de staatsgreep, gisteren precies een jaar geleden, te vieren. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) IRUSSEL - De Europese Gemeenschap gaat de import luit de Sowjet-Unie beperken in verband met de Russi- Ische inmenging in Polen. De Europese ministers van I buitenlandse zaken, uitgezonderd Griekenland, zijn het I gisteren in Brussel eens geworden over de noodzaak om I via importsancties een politiek signaal aan Moskou te I geven dat de verdergaande verslechtering van de situatie in Polen niet zonder meer wordt geaccepteerd. pe bevolking in Polen wordt overi gens wel geholpen door de EG. De ministers van buitenlandse zaken gingen er gisteren mee ak koord dat er voor zo'n 20 miljoen humanitaire hulp via niet-rege- ringskanalen direct aan de Pool se bevolking zal worden gege- p ven. De Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de Gemeen schap) heeft gisteren opdracht gekregen een voorstel uit te (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Vanaf 1 maart zullen in West-Berlijn voor de eerste keer 200 asielzoekenden verplicht te werk worden gesteld. Voor een bedrag van 1,25 mark per uur moeten zij gedurende in totaal 40 dagen werk verrichten waarvoor kennelijk nauwelijks anderen kunnen worden gevonden. Daar na komt een andere groep van 200 aan de beurt. Het gaat, aldus een woordvoerder van de senator voor sociale za ken, in eerste instantie om het verwijderen van grind van de wegen, dat de afgelopen maan den vanwege de grote sneeuwval rijkelijk in West-Berlijn is ge strooid. Ook kunnen asielaanvra gers worden gedwongen om wa gons van de ondergrondse, bus sen en stations schoon te maken of bossen op te ruimen. De orga nisatie van gevangenen. Amnes ty International en het Rode Kruis hebben tegen deze nieuwe regeling geprotesteerd. De gedwongen tewerkstelling wordt mogelijk gemaakt door het zogenoemde Haushaltsstruk- turgesetz (wet over de structuur van de begroting) in de nieuwe vorm van 1 januari 1982. Daarin staat dat ontvangers van sociale bijstand kunnen worden ge dwongen om werk te doen dan het algemeen belang is. Bij wei gering kan de bijstand worden verminderd. ADVERTENTIE werken voor de importbeper king van Russische produkten. Een definitief besluit wordt zeer binnenkort verwacht. De Com missie moet met name voorstel len welke Russische produkten voor beperking in aanmerking komen, met hoeveel de invoer moet worden teruggeschroefd en hoe die beperking over de EG- lidstaten verdeeld wordt. De Eu ropese Gemeenschap importeer de in 1981 voor ruim 28 miljard gulden uit de Sowjet-Unie. De goederen die voor sancties in aanmerking komen, zouden ove rigens slechts een kleine twee miljard omvatten. Dit omdat het belangrijkste deel van de Russi sche import, grondstoffen zoals olie en mineralen, niet onder de sancties valt aangezien de Ge meenschap zichzelf daarmee te veel zou treffen. „We moeten on szelf niet evenredig schaden", zei minister Van der Stoel gisteren in Brussel. De goederen die wel voor importbeperking in aan merking komen, zijn onder meer wodka, zalm, kaviaar, garnalen, hout, diamanten en auto's, de po pulaire Lada. De Europese Gemeenschap zal de importbeperking doorvoeren op basis van artikel 113 van het EG- verdrag over de Gemeenschap pelijke handelspolitiek. Dit arti kel maakt het mogelijk met meerderheid van stemmen te be slissen, zodat de tegenstand van Griekenland geen onoverkome lijk probleem is. De Europese Gemeenschap kan ten aanzien van de Sowjet-Unie importbe perkingen doorvoeren omdat de Sowjet-Unie de Europese Ge meenschap nooit als zodanig heeft erkend en daarom ook geen speciaal handelsverdrag met de EG heeft afgesloten. De Europese sanctie komt nadat afzonderlijke EG-lidstaten hun betrekking met de Sowjet-Unie en Polen de laatste tijd al verder hebben bekoeld door beperking van de bewegingsvrijheid van di plomaten en het opschorten van politieke, culturele en weten schappelijke contacten. Neder land heeft tot nu toe geen specia le maatregelen aangekondigd. Volgens minister Van der Stoel was dat ook niet nodig omdat Nederland op deze terreinen al eerder beperkingen had inge voerd. BEIROET (AFP/DPA) - Bij het exploderen van twee au to's met explosieven (zie foto) zijn in het westelijk stadsdeel van Beiroet gisteren zeker 13 mensen omgekomen en een veertigtal mensen gewond. Er ontstond paniek onder de automobilisten en voorbij gangers toen de ontploffin gen zich in het overwegend mohammedaanse stadsdeel voordeden. De -ravage is enorm waardoor het red dingswerk bemoeilijkt werd. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd achtereen volgens opgeëist door de "or ganisatie ter bevrijding van Libanon van buitenlanders" en de onbekende "organisa tie voor de heilige oorlog" en je kunt al inzetten bij Roulette aan de 2-gulden tafel. M.a.iv. voor veertig gulden kun je twintig keer inzetten. Twintig kansen. Doe je 't voorzichtigjes aan dan heb je een hele avond spanning en sensatie. Verliezen en winnen. Je hart vasthouden. Ja, nee, ja, nee? D'r is een leuk boekje voor beginners gratis aan de receptie Casino Scheveningen Dike dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. BRUSSEL (GPD) - De voorzitter van de Europese ministerraad, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Tindemans, wil binnenkort naar Turkije om tegenover het Turkse generaalsregime de Europese zorg over het gebrek aan democratie uit te spreken. Tindemans moet ophel dering vragen over de plannen van de generaals voor de terugkeer naar de democratie die voor eind 1983, begin 1984 is voorzien. Volgens minister van buitenlandse zaken Van der Stoel maakt de Ge meenschap zich onder meer zorgen over het feit dat leden van het oude Turkse parlement uitgesloten worden van terugkeer in het nieuwe par lement. Van de bevindingen van Tindemans hangt onder meer af of vanuit de Europese Gemeenschap een klacht tegen Turkije zal worden ingediend bij de Europese Conventie voor de rechten van de mens. „Als de situa tie even onbevredigend blijft als die nu is, dan wordt de neiging groter om die stap te zetten", zei minister Van der Stoel gisteren. Nederland verwacht dan van andere landen uit de Gemeenschap steun te krijgen voor zo'n klacht. WASHINGTON/WARSCHAU/M ADRID (DPA/UPI/Reuter) - Washington heeft aan de voor avond van de in Polen met span ning verwachte eerste zitting van het centrale comité der commu nistische partij na de afkondi ging van de staat van beleg in de cember gezegd er tegen te zijn Polen failliet te verklaren. Daarop had de vroegere Poolse ambassadeur in Japan gisteren aangedrongen bij het Westen om zo "het volk in opstand te laten komen" tegen het militaire be wind uit protest tegen een ver slechtering van de economische situatie, die daarvan het gevolg zou zijn. Maar, zo zei de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Lawrence Eagleburger, failliet verklaren zou het moeilijker maken druk op het land te blijven uitoefenen. Dit kan wel, ook diplomatiek, door het bewind te bliven nopen tot terugbetalen, al zijn het klei ne bedragen, zo zei hij. Hij voegde eraan toe, dat ook hier door de economische druk op het bewind wordt vergroot, door dat er minder deviezen overblij ven voor de nodige invoer uit het Westen. Waar Polen met spanning op wacht is of op de tweedaagse zit ting van het comité, die vandaag begon, nog tot enig compromis met Walesa zal worden besloten of dat de voorstanders van de harde lijn binnen de partij de overhand zullen krijgen. De aan vallen van de officiële media op Walesa zijn in de afgelopen da gen alleen maar verscherpt en zij wekken de indruk, dat er een machtige groep voor is om Wale sa, koste wat het kost, definitief uit te schakelen. Deze liet gisteren weten, dat er niet op hoeft te worden gerekend, dat hij vrijkomt voor de doop van zijn dochter, daar de familie dit in besloten kring wil houden. Dat zei zijn parochiepriester, die de gevangen leider van de vak bond Solidariteit gisteren in een villa bij Warschau bezocht. Zijn toestand was uitstekend, zo zei de priester. Voor een militair gerecht begon gisteren in Warschau het eerste politieke proces na de afkondi ging van de staat van beleg, waar vier leiders van de anti-commu nistische "confederatie voor een onafhankelijk Polen" zich moe ten verantwoorden voor een zo geheten poging de regering ten val te brengen. In Wroclaw wer den gisteren via snelrecht drie "activisten" van Solidariteit tot gevangenisstraffen van tussen de twee en drie jaar veroordeeld. In Krakow begon het proces, voor een militair hof. tegen de Solidariteitsleden Mieczyslaw Gil en Edward Nowak op be schuldiging, naar PAP zei, van het vormen van een regionaal stakingscomité op 13 december. In Poznan mag vanaf vandaag de v auto weer worden gebruikt, ben zine getankt en gaan bioscopen en theaters weer open nadat dit op 13 februari was ingeperkt. Toen, precies twee maanden na de afkondiging van de staat van beleg, werd er gedemonstreerd door voornamelijk jongeren. Er werden 194 arrestaties verricht. Nadat .de Libische dictator Gadhaffi een achterlijke Franse vrouw van 58 jaar cn haar twee geestelijk gestoor de zonen van 20 en 25 jaar tot levenslang heeft laten veroor delen wegens „spionage voor Amerika", is het Franse pu bliek zich met het geval gaan bemoeien. Tenslotte heet de ze „spionnen"-familie Du- pont. en dat is nu juist een van die eindeloos terugke rende Franse familienamen die symbolisch zijn gewor den voor „onnozele Hans" en „vertrapte onschuld". Het verhaal van de drie Duponts heeft iets van een stripver haal. Toen alles nog bij het oude was in de familie Dupont, werkte vader Arthur als kolensjou wer en worstelde mama De- nise zich door twaalf am bachten en dertien ongeluk ken heen. Eind 1978 wordt de ellende in huize Dupont zo groot, dat papa Arthur aan de drank raakt en zich ten slotte bij het schoonmaken van een geweer door het hoofd schiet. Of had Denise de hand in dit dodelijke ongeval gehad? In elk geval moest de rechter van instructie na een lang on derzoek vaststellen dat er niets kwalijks te bewijzen viel. Na dit incident leefden Denise en haar zonen met zijn drieën. Het huisje in het Noordfranse Valenciennes vervuilde tot in het ondrage lijke, oma deed de was. Wat niet wegnam dat oma niets meer met Denise te maken wilde hebben. Ze zette de schone hemden voor de deur, en Denise haalde ze zwijgend weg. De enige troost was dat Denise niet van de armen hoefde te leven. Papa Arthur had een levensverzekering achtergelaten van omgere kend een kleine anderhalf duizend gulden. Toen Denise haar huisje eind 1979 ver kocht, kreeg ze er nog eens 85.000 gulden bij, al zegt de koper dat hij niet meer dan de helft van dat bedrag had betaald. De koper heet Lino di Masso. Hij is eigenaar van een be drijf dat badkamers instal leert. Di Masso trad ook als vraagbaak voor de familie op en hij bewaart hun spaar bankboekje. Wellicht was daar reden voor: een paar maanden voor Denise haar huis van de hand deed, be taalde ze nog contant een heel nieuw huiskamerameu blement en niemand begreep waar dat had moeten staan. Waarom Denise en de jongens vertrokken, is onduidelijk. Terwijl alle dorpelingen het erover eens zijn dat het drie tal nog niet slim genoeg was om de bus naar de volgende stad te nemen, liet het trio plotseling weten naar Alba nië te zullen gaan. Het bleek dat ze Algerije bedoelden, en daarheen reisden ze gedrieen ook af. Dat was eind 1979. In april 1980 werden ze in Libië gearresteerd op verdenking van spionage. De Franse diplomatieke dienst in Libië bemoeide zich met het geval en had geen moeite duidelijk te maken dat het drietal niet geheel toereke ningsvatbaar is. Mama Deni se verdween meteen in een psychiatrische inrichting, al gauw gevolgd door zoon Alain, die zichzelf niet meer kan voeden, denkt dat hy Ri- quita heet en toch in Albanië is. Het proces wordt niet min der dan twaalf keer uitge steld. maar kort voor de defi nitieve uitspraak van vorige week maakt de Franse am bassade al vast vliegtuigkaar- tjes klaar voor de terugreis. Niemand twijfelt eraan of het drietal wordt vrijgelaten. Dan barst de bom: ze krijgen le venslang. De Franse pers - de voorname krant Le Monde voorop - ver moeden in hun commentaren een smerige streek van Gad haffi. die al een tijdje niets meer om handen heeft gehad, zich dood zit te vervelen en nog steeds razend is dat de Amerikanen twee van zijn vliegtuigen hebben neerge schoten. Frankrijk moet ken nelijk worden gewaar schuwd, aldus gaan deze commentaren door, terwijl de Franse diplomatie knarse tandend aan het werk is om de relaties met de dolle dicta tor op peil te houden. Op het ministerie van buiten landse betrekkingen in Parijs wordt de Libische zaakgelas tigde ontboden. Een protest comité uit Valenciennes maakt zich op om voor de Li bische ambassade in Parijs te demonstreren. De regering spreekt zijn verbazing over het gebeurde in Libië uit. Is Gadhaffi al zover heen dat hij zijn woede alleen nog maar kan botvieren op een drietal ongevaarlijke zotten, zo taft men van het moederland uit de dictator. Intussen heeft ook badkamer- installateur Di Masso het niet gemakkelijk. Wilde hij het drietal laten verdwijnen om zich de inhoud van het spaar bankboekje toe te eigenen? Di Masso heeft een advocaat genomen en de justitie heeft verklaard geen onregelmatig heden te hebben gevonden. In een wanhoopsbrief aan haar moeder schreef Denise vlak voor haar arrestatie: „Di Masso is een smeerlap en ik zou hem wel de hersens wil len inslaan". Althans één Fransman ziet de terugkeer van de dne Duponts dan ook niet met verlangen tegemoet. RUDOLPH BAKKER DEN HAAG (GPD) - De Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO veroordeelt de Nederlandse deel name aan de internationale vre desmacht in de Sinai. Volgens een vertegenwoordiger van de ADVERTENTIE gewonnen'Ja zeker!En met honderd gulden begonnen. Geluk natuurlijk, puur toeval, okay, maar toch eventjes een reisje Ibiza d'r uit gesleept. Zo zal het wel niet elke keer gaan, maar ze zien me d'r toch wel terug. Zal ik het een keertje niet treffen, heb ik toch een prima avondje gehad Als 't maar een spelletje blijft, ja toch? Casino Scheveningen Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2 PLO. Mohammed Munem, bete kent deze deelname dat Neder land zich aansluit bij de Camp David-akkoorden tussen Egypte. Israël en de Verenigde Staten, die door de PLO altijd zijn afge wezen. Munem, stafmedewerker van het buitenlandse-informatiebureau van de PLO in Beiroet, was giste ren de gast op een persbQtifln komst van het comité 'Geen sol daten naar de Sinai'. Dit comité meent dat deelname van Neder land in de Sinai-troepenmacht in strijd is met door Nederland on dertekende EG-verklanng van Venetië, die voor de PLO accep tabeler is dan de Camp Dayid-ak- koorden. Tevens vreest het comité blijkens een verklaring dat hierdoor een indirecte steun wordt verleend aan de Amerikaanse snelle inter ventiemacht (zgn Rapid Deploy ment Force), die mogelijk bases in de Sinai zou gaan gebruiken Deze verklaring werd onder an dere ondertekend door de jonge renorganisaties van de PvdA en PSP. het Palestina Komitee, de Bond voor Dienstplichtigen en de Vereniging Dienstweigeraars De WDM ontbreekt op het lyst- je In een toelichting op de verklaring zei een woordvoerder van het co mité 'Geen soldaten naar de Si nai' dat de legerleiding „moder ne ronselpraktijken" heeft ge bruikt om vrijwilligers voor de vredesmacht te krijgen. Velen van de 2500 soldaten die zich hebben opgegeven, zouden dat gedaan hebben omdat zij na af loop van hun diensttijd toch geen werk zouden kunnen vin den en vanwege aantrekkelijke financiële tegemoetkomingen ADVERTENTIE™ ben ik kwijtgeraakt. Was ik een keertje in 't casino, heb ik pech! Toch een uurtje veel plezier gehad, want ik won ook wel 's ren rondje natuurlijk en dan wordt het spannend Kijken of het wéér wil. Deze keer met dus. Jammer voor kantoor, want ik zou trakteren. Volgende week misschien Casino Scheveningen Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9