Brief Terlouw wordt aanvaard contactlenzen, da's pas fijn Zeeuwse bodem verontreinigd eer subsidie voor isolatie huizen van der WIEL Pax Christi boos op bisschop Bar C J Jleen PvdA heeft moeite iet niet afromen gaswinst Verkeerde ken geamputeerd Legerofficier nam smeergeld aan: jaar geëist Zware metalen van bedrijf in Breskens aangetroffen Uitspraken Zoutendijk niet bestraft Nieuw van Poggenpohl een klasse-keuken voor een populaire prijs Grote drugshandel opgerold poggenpohl CNSDAG 24 FEBRUARI 1982 ■MSNSD Binnenland 4 HAAG (ANP) - Staatssecre- ris Langedijk-De Jong van >lkshuisvesting en ruimtelijke dening begint maandag 1 aart een actie om vooral ver- ïurders te interesseren voor olatie van hun woningen. Daar- e heeft zij het maximum subsi epercentage met terugwerken- kracht tot 1 januari verhoogd t 30 procent. Dit komt overee et een bedrag van 1500 gulden, gens de bewindsvrouw is de elangstelling voor isolatie tot u toe bij eigenaren-bewoners veel groter geweest dan bij ver huurders. Verhuurders kunnen 30 procent subsidie krijgen voor de kosten van alle vormen van warmte-isolatie behalve voor iso lerend glas. Daarvoor geeft het ministerie hooguit 25 procent. Vorig jaar waren de maximum subsidiepercentages respectie velijk 15 en 25-procent. De subsi die wordt evenals vorig jaar bere kend over maximaal vijfduizend gulden isolatiekosten. Voor eigenaren-bewoners blijven de subsidiepercentages genana- haafd op 15 procent voor isole rend dubbelglas en op 25 procent voor voorzieningen aan vloeren, muren en daken. Een eigenaar- bewoner kan maximaal 25 pro cent van vijfduizend gulden ont vangen: 1250 gulden. Om voor subsidie in aanmerking te komen moeten dubbelglas en spouwmuurvullingen aan be paalde eisen voldoen. Isolatie van gevelstukken achter radiato ren kan voortaan (eveneens met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari) ook worden gesubsi dieerd. Wie na 1 januari van het ministerie de toezegging heeft gekregen dat zijn isolatiewerk wordt gesubsi dieerd, krijgt na gereedmelding van de werkzaamheden alsnog subsidie volgens de nieuwe rege ling. De staatssecretaris heeft dit jaar to taal 340 miljoen gulden beschik baar voor isolatiesubsidie. Daar in zit nog geld dat moet worden uitgekeerd over vorig jaar afge geven subsidiebeschikkingen. Wat resteert is 150 miljoen gul den voor de huursector en 70 miljoen voor eigenaren-bewo ners. Bovendien heeft mevrouw Lange- dijk dit jaar weer geld beschik baar (75 miljoen) om gemeenten en woningcorporaties zoge noemde klimleningen te kunnen verstrekken voor isolatieprojec ten. Op de postkantoren liggen vanaf maandag brochures over isoleren waarin tevens aanvraag formulieren zitten voor subsidie. SN HAAG (GPD) Minister Terlouw (economische zaken) kan nog niet rekenen op de mverdeelde steun van de drie regeringsfracties voor zijn besluit om de extra aardgas- vinsten van Shell en Esso niet verder af te romen. Vooral de PvdA-fractie is niet gelukkig met het genomen besluit. CDA en D'66 accepteren daarentegen de kabinets beslissing. Inmiddels heeft de Kamer besloten het debat over de begroting van econo- nische zaken met een dag te verlengen, zodat de Kamer morgen de brief van Terlouw can bespreken. Verwacht wordt dat de kamer de brief zal aanvaarden. bewindsman deelde de Kamer istermiddag per brief mee dat ij geen reden aanwezig acht om extra winsten, die de olie- naatschappijen maken op de erkoop van Gronings aardgas, ^erder te belasten. Terlouw liet veten dat de twee maatschappij- «n de met hen gemaakte afspra ken voor extra investeringen in Sde komende jaren van totaal f 15 niljard, nakomen, j wil het 'gentlemen's agree ment' (herenafspraak) met Shell ïn Esso dan ook niet eenzijdig Dpzeggen. Wel zal Terlouw de af spraken verscherpen. Inmiddels heeft na Esso-directeur Van Dui- venbode ook Shell Nederland, bij monde van directeur drs. A. C. Helfrich, gedreigd het investe ringsprogramma stop te zetten indien het kabinet de afspraken eenzijdig opzegt. Helfrich, zei dit in een interview met Het Parool fiet gelukkig jet besluit van het kabinet om af ^te zien van ingrijpen,.heeft nog niet de instemming van de PvdA-fractie ontvangen. Woord- voerder Van der Hek, die zich de •X:afgelopen weken sterk maakte |:*:voor het opzeggen van de afspra- :">:'ken, toonde zich gisteren niet ge lukkig met dit voorstel. Maar voor een nader standpunt wil hij eerst het overleg binnen zijn fractie afwachten. D'66-woordvoerder Engwirda ge looft dat zijn partijgenoot Ter louw met de voorgestelde ver scherping van de afspraken tege moet komt aan de wensen van zijn fractie. Van D'66 valt dan ook geen al te fel verzet meer te verwachten tegen de brief van Terlouw. Dat geldt ook voor het CDA, dat veel minder bezwaren had tegen de oorspronkelijke af spraken dan de beide coalitiege noten. Onduidelijkheden Terlouw kondigt in zijn brief aan dat hij met Shell en Esso zal gaan praten over een aantal onduide lijk gebleven onderdelen van de overeenkomst. Daarbij noemt hij de WIR-premie, kosten van re search, rente-aspecten, groot on derhoud, de verificatieprocedure en de betrokkenheid van Neder landse bedrijven bij het uitvoe ren van de opdrachten. Terlouw wil ook weten in hoeverre de beoogde extra investeringen bij dragen aan de versterking van de economische structuur van Ne derland. Uit de opsomming van Terlouw blijkt dat hij verwacht dat de to tale extra winsten ongeveer f 0,5 miljard lager uit zullen vallen dan bij het maken van de afspra ken in juni 1980 berekend was. Dat heeft vooral te maken met de sindsdien fors gekelderde olie- ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 prijzen en de dalende koers van de dollar. Berekeningen van Economische Zaken tonen echter aan dat Shell en Esso juist meer willen gaan investeren dan zij in 1980 over eenkwamen. Daarbij heeft Ter louw rekening gehouden met voorgenomen verschuivingen binnen het investeringsprogram ma. „Ik kan in gemoede slechts concluderen dat er op dit mo ment geen aanleiding is tot het herzien van winstdelingssleutels in het voordeel van de Staat," schrijft de minister Aanvaard Hij wijst erop dat de beslissing om Shell en Esso gelegenheid te ge ven hun extra winsten te investe ren, indertijd door de Tweede Kamer is aanvaard. Het openbre ken van deze afspraken zou dan ook alleen kunnen indien de bei de maatschappijen „aantoon baar" in gebreke zouden blijven, of dat er zich nieuwe feiten voor doen. Het eenzijdig opzeggen van de af spraken zou voorts in het buiten land ernstige twijfel oproepen aan de waarde van afspraken met de Nederlandse overheid, schrijft Terlouw. "Schandaal" FNV-voorzitter Wim Kok reageer de vanochtend zeer verbolgen op de brief van minister Terlouw. „Dit lijkt nergens op", zei hij voor de Vara-radio. Er is geen sprake van verscherping van de afspraken met Shell en Esso, en ook het overheidsaandeel in de aardgaswinsten gaat niet om hoog. „Ik vind het uiterst merk waardig dat de PvdA-bewinds- lieden met dit akkoord in zee zijn gegaan", aldus Kok. De FNV-leider noemde het een „schandaal" dat geen groter deel van de winsten uit de aardgas- winning in Nederland kan wor den aangewend om de werkgele genheid te stimuleren. Hij keur de af dat van de bevolking ge vraagd wordt om telkens weer in te leveren, terwijl de grote win sten van de oliemaatschappijen ongemoeid zouden blijven. ROTTERDAM (GPD) Demon strerende jongeren hebben gisteren vernielingen aangericht in de tuin voor het huis van minister Van der Louw (CRM) in Rotterdam. De on geveer dertig jongelui uitten hun ongenoegen over het plan van de minister om werkloze jongeren ver plicht te laten werken, door gaten te graven in het gazon. Na zaadjes erin te hebben gestrooid, werden de gaten weer dichtgegooid. Tegen de gevel van het huis van Van der Louw plaatsten de actie voerders een stropop, die een stand beeld voor werkloze jongeren moest voorstellen. De 18-jarige zoon van Van der Louw, die alleen thuis was, stelde de actie duidelijk niet op prijs en dreigde de hond op de demonstranten los te laten. De inmiddels gewaarschuwde Rot terdamse politie verrichtte enkele aanhoudingen. Het merendeel van de jongeren werd aangehouden in een bus van het streekvervoer, die vlakbij het huis van de minister bij een halte was gestopt. Bij het uit kammen van de bus werden ook twee passagiers aangehouden die volgens de politie het werk van de agenten probeerden te verhinde ren. Minister Van der Louw heeft laten weten dat hij geen aangifte bij de politie zal doen. De demonstratie was georgani seerd door de KJW, de beweging van werkende en werkloze jonge ren. DEN HAAG (ANP) - Het artikel dat de nieuwe Rotterdamse hulpbisschop mgr. R.P. Bar in „NATO review", het blad van de NAVO, heeft gepubliceerd is de kerkelijke vredesbeweging Pax Christi in het verkeerde keelgat geschoten. In het artikel schrijft Bar onder meer dat hij het verbazingwek kend vindt dat Pax Christi een uitspraak van de bisschoppen vraagt tegen kernbewapening. Bar zegt het standpunt van de paus te steunen dat de kerk bui ten en boven de politiek staat. In een reactie op het stuk heeft Guy Dillweg, algemeen secreta ris van Pax Christi, gisteren ge zegd dat Bar zijn standpunt ten gunste van de nieuwe kernwa pens en tegen Pax Christi pro beert te bewijzen aan de hand van een bepaalde kerkleer. Ove rigens heeft Bar het stuk ge schreven toen hij nog niet tot hulpbisschop was benoemd. EINDHOVEN (ANP) - De Emdhovense politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een chirurg uit het Eindhovens St. Joseph- ziekenhuis, die op 11 februari bij een bejaarde vrouw uit VeldLho- ven het verkeerde been heeft geamputeerd. De 87-jarige mevrouw J.S. uit Veldhoven lag al een maand in het St. Josephziekenhuis, waar ze een vaatoperatie aan het linker been had.'ondergaan. Aanvankelijk was het de bedoeling om zo'n zelfde operatie uit te voeren op het rechterbeen, maar wegens het teleurstellende resultaat can de eerste ingreep werd daar van afgezien. De artsen besloten in overleg met de vrouw en haar familie het rechterbeen te amputeren Bij die operatie is de fout gemaakt, aldus de politie. Doordat het linkerbeen er veel slechter uitzag dan het rechter en omdat in het ziekteverslag van de vrouw niet exact was aangegeven om welk been het ging, amputeerde de chirurg het verkeerde been. Toen de fout uas ontdekt heeft de directie ran het ziekenhuis aangifte gedaan bij de officier van justitie. Het tweede been van de vrouw moest alsnog worden geamputeerd. AMSTERDAM (ANP) - De offi cier van justitie by de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voor waardelijk, geëist tegen een 44- jarige majoor van de Koninklijke Landmacht uit Naarden wegens het aannemen van steekpennin gen, valsheid in geschrifte en be lastingontduiking. Een tweede verdachte, een 35-jari- ge man uit Blancum, directeur van een reclamebureau, hoorde een straf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk te gen zich eisen wegens het aan bieden van steekpenningen. De majoor die een diploma in het reclamevak heeft, was werkzaam op de afdeling personeelsvoor zieningen van de landmacht, en in die hoedanigheid belast met de advertentiecampagnes om personeel te werven. Hij was be vriend met de adjunct-directeur van het reclamebureau, waar de Blaricummer directeur was. De majoor zorgde ervoor, dat de wervingsactiviteiten van het le ger via het bewuste reclamebu reau liepen. Zo bezorgde hij dat bureau in 1973 een opdracht van drie ton voor het werven van kort verband vrijwilligers voor het leger. Als tegenprestatie ont ving hij hiervoor van het recla mebureau geld. De adjunct-directeur beweerde dat de majoor daarom had gevraagd, maar die ontkende dat. In de pe riode 1973 tot 1979 zou de majoor zo ruim 165.000 gulden rijker zijn geworden. Het winstpercentage, dat het recla mebureau het leger berekende, overtrof bovendien verre het toe gestane maximum van vijftien procent Uit het onderzoek, dat de marechaussee en de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst) hebben ingesteld na aangifte van de boekhouder van het bureau, bleek, dat percenta ges van tweehonderd tot drie honderd procent regel waren, met uitschieters van zelfs meer dan zeshonderd procent De majoor gaf zijn akkoord aan die rekeningen, terwijl hij volgens rechtbankpresident Slagter had moeten weten dat er grove win sten werden gevraagd. Volgens perschef Heruer van het bisdom Rotterdam zou Bar zich in zijn nieuwe functie terughou- dendr hebben uitgelaten. Bar spreekt op een opwaarderende manier over christenen die voor de NAVO en kernbewapening zijn, aldus Dillweg Over tegen standers spreekt hij op een on derkoelde manier. Hij geeft hier mee een voorbeeld hoe hij poli tiek spreekt, zo constateert Dill weg. In feite neemt Bar stelling voor modernisering van kernwa pens en tegen het IKV-voorstel, zo voegde hij eraan toe. Over de opmerking van mgr. Bar, dat het wel goed zou zijn. wan neer iedereen wist welke politie ke partij de vredesbeweging steunt, zegt Dillweg tenslotte: „dit is een opmerking van het ka liber van Alting von Geusau of Luns, die de vredesbeweging communistische sympathieën aanwrijven zonder enige reden en enig bewijs". LEERRAPPORTEN s ll 'a imsterdam geheel bew. 4 -4 0 )e Bilt geheel bew. 4 -3 0 )eelen geheel bew. 3 -3 0 onbewolkt 3 -2 Cindhoven licht bew. - -4 0 )en Helder geheel bew. - -3 0 Rotterdam 5 -3 0 Pwente 2 -6 0 .Tissingen 5 -2 01 Suid Limburg licht bew. 2 -4 0 Aberdeen 10 0 0 \thene 12 6 0 3arcelona zwaar bew. 14 4 2 onbewolkt 1 -7 0 3ordeaux onbewolkt 10 -3 02 3russel zwaar bew. 5 -3 0 frankfurt 1 -7 07 jenève zwaar bew. 5 -1 2 Helsinki -2 -3 innsbruck 2 -5 03 Klagenfurt licht bew. 2 -13 0 Kopenhagen geheel bew- -3 -7 0 Lissabon onbewolkt 13 6 06 Locarno onbewolkt 1 -5 01 Londen 5 -5 0 Luxemburg onbewolkt 1 -8 02 Madrid onbewolkt 9 -1 0 Malaga onbewolkt 16 5 9 Mallorca licht bew. 13 4 0 München half bew. -1 -7 0 half bew. 5 4 2 Dslo -6 -7 01 Parijs onbewolkt 7 -3 0 geheel bew. 11 3 0 Split 8 1 0 Stockholm geheel bew. -1 -11 0 sneeuw -2 -3 4 Casa Blanca 16 9 9 Istanbul 9 0 01 Las Palmas regenbui 18 15 8 Tel-Aviv - 12 Tunis regen 16 1 9 DEN HAAG (GPD) - WD-sena- tor Zoutendijk heeft zich niet schuldig gemaakt aan discrimi natie, toen hij in oktober vorig jaar tijdens een spreekbeurt bij het Oud Strijders Legioen in Utrecht verschillen opsomde tussen zwarten en blanken. Mi nister De Ruiter (justitie) heeft dit geantwoord dit op vragen van PvdA-kamerlid Jabaaij. Justitie heeft de uitlatingen van Zoutendijk bestudeerd en is tot de conclusie gekomen dat er geen sprake was van een straf baar feit. De Ruiter wijst erop dat de omstreden uitspraken zijn ge daan in een betoog waarin discri minatie en apartheid herhaalde- MIDDELBURG (ANP/GPD) - De Zeeuwse Provinciale Waterstaat heeft op het terrein van het me taalverwerkende bedrijf Cruson in het Zeeuwsch-Vlaamse Bres kens hoge concentraties zware metalen, xyleen en tolueen en andere verontreinigende stoffen, in de bodem aangetroffen. Ook in het grondwater zijn hoge con centraties zware metalen gevon den. Uit het onderzoek is gebleken dat deze stoffen zelfs al door het grondwater zijn verspreid. Het is niet bekend of de verontreini ging ook is doorgedrongen tot buiten het bedrijfsterrein. Tot zover heeft zich het onderzoek van de Provinciale Waterstaat nog niet uitgestrekt. Tijdens een persconferentie giste ren in Middelburg zei de Zeeuw se gedeputeerde W. Don dat de watermaatschappij Zuidwest- Nederland het drinkwater in de omgeving wel onderzocht heeft en dat daarbij in één geval een lichte verontreiniging werd aan getroffen. Uit nadere onderzoe ken is niet gebleken dat het drinkwater ook werkelijk verontreinigd is. Volgens de gedeputeerde Don geeft het resultaat van dit onder zoek de provincie geen aanlei ding om onmiddellijk maatrege len te treffen. Er zal eerst een ver volgonderzoek worden inge steld, waarbij ook de voortuinen van de omliggende woningen zullen worden betrokken. Cru son ligt midden in een woonwijk. De resultaten van dit voortgezet onderzoek zullen eind maart be kend worden. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen overigens dit jaar 28 ter reinen in de provincie laten on derzoeken op de aanwezigheid van giftige afvalstoffen. Dat aan tal zal vóór 1 mei nog worden uit gebreid. Het gaat om oude gasfa- briekterreinen, gesloten en nog in bedrijf zijnde stortplaatsen, enkele percelen in of vlakbij een bebouwde kom en een bedrijfs terrein. Dat staat in het bodemsa neringsprogramma dat de pro vincie voor dit jaar heeft opge steld. Het is de tweede golf in het grote schoonmaakprogramma waar de provincie een vijfjaren plan voor heeft. Vorig jaar werden de eerste elf ter reinen die verdacht werden van aanwezigheid van giftige afval stoffen aangepakt. De eerste re sultaten van die nasporingen zijn inmiddels bekend Gebleken is dat vrijwel alle terreinen van ou de gasfabrieken verontreinigd zijn met cyanide Die in Hulst en Zierikzec zijn zodanig vervuild dat ze niet alleen zullen worden voorgedragen voor een oriënte rend maar ook voor een nader en meer diepgaand onderzoek. By de meeste stortplaatsen die nog in gebruik zijn. komt een oriënte rend onderzoek naar gif goed van pas omdat het aansluit by een bodemtechnisch onderzoek dat door het rijk verplicht is ge steld. Het lijkt er overigens op dat grote delen van de provincie omgespit zullen worden om te zien of er giftig afval ligt. Niet alleen by woningbouwplannen zal de grond worden onderzocht, ook de locaties van chemische wasse rijen en garages worden nader bekeken. Bovendien is de Water- maatschappij Zeeland (WMZ) in tensief by de zaak betrokken. De waterleiding in de directe omge ving van alle benzinestations zal worden gecontroleerd om na te gaan of de buizen van kunststof zijn. In dat geval dienen ze mis schien vervangen te worden door stalen pypen. ADVERTENTIE Prof. Zoutendijk. lijk en principieel werden afge wezen. Zoutendijk zei in Utrecht onder meer: „De zwarten overtreffen ons vermoedelijk - in meerder heid - in geheugen en verbale be gaafdheid, maar ze doen voor ons onder in analytisch vermo gen, in aanleg voor wiskunde en techniek en in organisatievermo gen". Inmiddels heeft de WD- senator zijn omstreden uitspra ken teruggenomen. HENGELO (ANP) In verband met een grootschalige handel in soft drugs heeft de politie twaalf inwoners van Enschede in Hengelo aange houden. Met de verkoop van hasj, LSD en dergelijke was volgens de politie een bedrag van honderdduizenden guldens gemoeid. Van de verhandelde waar is niets terug gevonden. De politie kwam op het spoor van de omvangrijke drughandel nadat in Spanje een Enschedêer, van oorsprong een Spanjaard, en een Italiaan, die in West-Duitsland woonde, waren aangehouden. Zij bleken in het bezit van 75 kilo soft drugs, afkomstig uit Marokko. Uit het onderzoek bleek dat het tweetal al enkele jaren verdovende fnid- delen uit dit land via Spanje naar West-Duitsland bracht. Het spul werd opgeslagen dicht bij de Nederlandse grens, waar twee vrouwen uit En- schede het ophaalden. Een variabele keuken van Poggenpohl. waarmee u eindeloos kunt spelen. Beugelgrepen, lichtlijsten, onderlijsten. plinten en werkbladen zijn namelijk verkrijgbaar in een heel scala van fraaie kleuren. Zodat u naar hartelust kunt combineren met de twee basiskleuren wit en beige of nog eens kunt veranderen. Ook de vormgeving is typisch Poggenpohltijd loos en afgeronde, dus veilige hoeken. De prijs van de Poggenpohl Combicolor- keuken zal u beslist mee vallen. Ga maar eens in formeren bij de Poggenpohl- specialist b v Gebr RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder /oetcrwoudc-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Bubvlon Den Haag Tel. 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7