G Afkicken kun je snel, maar er moet ook toekomst zijn" ezers schrijven Drugs gebruik kent geen rangen of standen meer C achtmaal op dievenpaoIJJ V00r tr.,. ^aalf "'I'*» aan he<-oine °ader*hept Heroï/ie-wrsloafclen opnieuw op dievenpad Instantie voor drugs verslaafden en gemeente zitten niet op één lijn CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOL EN DRUGS LEIDEN Na een inbraak in een woning aan de Pie- terskerkchoorsteeg wer den vorige maand twee Leidse jongens van 19 en 20 jaar oud aangehouden. De twee - zeer goede be kenden van de politie bekenden al acht inbra ken te hebben gepleegd. Hun verslaving aan de he roine dwong hen op het dievenpad te gaan. Elke dag tweehonderd gulden voor slechts één gram he roine, dan moét je al gauw gaan stelen. Elke week krijgt de politie wel met één drugsverslaafde te maken die heeft gestolen om aan 'spul' te komen. En ook ervaringen van andere Leidse instellingen die zich met de drugsproblematiek bezig houden, spreken boekde len. Exacte cijfers over het aantal Leidse verslaafden zijn er niet. maar de sociale dienst heeft moe ten constateren dat alleen in Lei den Noord de laatste twee jaar al vijftig jongeren aan de drugs zijn geraakt. En ook het consultatie bureau voor alcohol en drugs no teert wekelijks enkele extra cliënten. Verontrustende berichten die nog triester worden door een tweetal andere ontwikkelingen: waren vroeger de meeste verslaafden aan hard-drugs toch wel twintig tot vijfentwintig jaar, tegenwoor dig is een junkie van veertien of vijftien jaar jong bepaald geen uitzondering meer. Bovendien beperkt zich het drugsgebruik niet meer tot studenten of scho lieren van het voortgezet onder wijs. Zoals bij zoveel trends ge beurt heeft ook de overige jeugd het verschijnsel overgenomen. Drugsgebruik is algemeen ge worden. aan rangen of standen is het niet meer gebonden. Spannend Een precieze oorzaak van het har- d-drugsgebruik is niet aan te ge ven. Er komt stoerheid bij kij ken, het is spannend of de drug s-scène wordt interessant ge vonden. Vrijwel zeker heeft het ook iets te maken met de werk loosheid en gedaalde toekomst verwachtingen van de jeugd. Vandaar is het waarschijnlijk dat juist daarom de heroine in Lei den Noord, waar veel jongeren werkloos zijn, de laatste jaren zo verontrustend heeft toegeslagen. Aad van der Luit van de sociale dienst heeft een scriptie gewijd aan de gevolgen van de jeugd werkloosheid in Leiden Noord. Via het spreekuur dat hij dage lijks in de wijk houdt, kwam hij met veel jongeren in aanraking. "Ik stuitte daarbij steeds vaker op het gebruik van hard-drugs. Die jongeren zien geen toekomst meer en de keus tussen wel of niet gebruiken wordt voor hen steeds kleiner. Ik denk dat het voornamelijk uit verveling is dat ze zich met een verontrustend fa talisme op de drugs storten". Wat ook de oorzaken van het drugsgebruik mogen zijn, be langrijker zijn misschien wel de gevolgen en in elk geval de vraag: wat is er tegen te doen? In Leiden H e roïne-vers laafden Politie in actie tegen .heroïnehandel Inbraak in .snackbar REIDEN - De twee herol i "spul" te komen. Vrijwel alle LEIDEN - Meer overleg tussen de instellingen die hulp verlenen aan verslaafden en meer voor lichting. Dat waren de belang rijkste voornemens die in 1977 werden neergezet in een nota van een Leidse projectgroep druggebruik. Deze werkgroep deed een onderzoek omdat het drugsgebruik was toegenomen en het hulpverleningscircuit niet zo gestroomhjnd leek te lopen. Op de vraag of de voornemens ooit werkelijkheid zijn geworden, kan geen enkele instelling volko men positief antwoorden. In plaats vanoverleg wordt liever van een goede samenwerking ge sproken en voorlichting op scho len is ooit wel van de grond geko men, maar betwijfeld wordt of er nu nog iets van terecht komt. De voorlichting houdt op het mo ment op bij geven van informatie aan VOS-cursussen, beroepson derwijs en een enkele HAVO-- scholier die toevallig een project over drugs moet maken. Aad van der Luit van de sociale dienst blijkt nog de meest kriti sche. "Overleg ontbreekt tussen de instellingen en dat is heel jam mer. Er wordt wel eens vergeten dat we allemaal een en hetzelfde doel voor ogen hebben: het beter maken van de drugsverslaafde. Ik vind dat het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (CAD) nog een te hoge drempel heeft en bovendien wisselt het personeel er erg vaak. Het con tact tussen cliënt en hulpverle ner, dat juist zo belangrijk is, wordt daardoor schade gedaan. Bij de sociale dienst willen we ons specialiseren in hulpverle- WOENSDAG 24 FEBRUARI ning aan verslaafden, ma moet er wel een goede werking zijn". Joop Koren van het Consultatil reau Alcohol en Drugs i chen om die opmerking. "Wa| drempel maar wat hoger" geert hij. "De grote toestri van cliënten levert ons juist fr moeilijkheden op. En wat d| menwerking met andere lingen betreft, die is goed. Ml GG en GD, de politie, maarj met de sociale dienst Wat Koren eerder stoort is hetl leid van de gemeente Leiden! de laatste begroting bleek deT meente niet bereid de 40.000 den op te brengen die het r donproject van de GG en kost. Dat geld moest i pot van het CAD komen die! weer heeft gedeclareerd bij T ministerie van volksgezondhl Of die declaratie gehonorJ wordt is nog niet bekend. "Hl een kromme toestand dat de overheid de lasten na« re overheid afschuift. Het getil van een zeer geringe politi|| belangstelling voor de drugsjj.;. blemen". Leiden is er een speciaal bureau voor de opvang van verslaafden, het consultatiebureau voor alco hol en drugs (CAD) aan de Lange Mare. Bij het bureau werken ze ven maatschappelijk werkers, een psychiater, psycholoog, ver pleegkundige, arts en twee admi nistratieve krachten. Een be hoorlijke staf dus die de opvang van zowel alcoholmisbruikers als heroineverslaafden verzorgt. Daarnaast biedt het centrum bo ven het Antoniusclubhuis onder dak aan praatgroepen voor bij voorbeeld ouders van drugsver slaafden. Joop Koren, hoofd van het CAD, laat door de telefoon meteen al weten dat hij best over het drugs probleem wil praten, maar niet alleen de heroïne mag aan bod komen. "Volksvijand nummer één is de alcohol. Alcohol is so ciaal aanvaard en daardoor nog veel gevaarlijker. Wij krijgen hier 400 mensen die aan alcohol zijn verslaafd en dat is nog maar het topje van de ijsberg. Ik denk dat bijvoorbeeld het AZL schrikba rende cijfers kan geven van men sen die zijn opgenomen ten ge volge van alcoholmisbruik. Ook de politie krijgt dagelijks te ma ken met mensen die dronken achter het stuur zitten. Het aantal drugsverslaafden dat bij het CAD over de vloer komt is inderdaad lager: zo'n 150. De meesten van hen waren onge veer een halfjaar tot een jaar aan de heroïne toen ze om hulp kwa men vragen. Volgens Koren al een vooruitgang met vroeger, toen verslaafden pas aan de deur klopten als de verslaving al vijf jaar duurde. Deze ontwikkeling biedt in elk geval het voordeel dat de problemen - al neemt het aantal verslaafden wel toe niet groter worden. Grootste kopzorg voor het CAD is nu de grote 'toe stroom' van cliënten. "Aan de ene kant heel goed natuurlijk dat verslaafden willen afkicken, maar wanneer de toestroom van cliënten blijft doorgaan als nu, dan vrees ik dat we straks een keer 'ho' moéten zeggen" Methadon Tweederde van de drugsverslaaf den die bij het CAD komen, doet mee aan het methadonprogram- Tel. nr.: 1305<7 maandag 10.00-12.00 14.00-16.00 0insdag 10.00-12.00 14.00-16.00 w0ensda& 10.00-12.00 14.00-16.00 donoerdag: 10.00-12.00 vrijdag 14.00-16.00 14.00-16.00 op 2ater.-20n.-en feestdagen gesloten Het CAD aan de Lange Mare krijgt elke week weer meer cliënten. "Als de toestroom zo blijft toenemen moéten ive een keer ho zeggen" ma. Met alle huisartsen en apo thekers is afgesproken dat een receptje voor methadon alleen bij het CAD kan worden gege ven, waar de verslaafde dan ook medische en psychische begelei ding krijgt. De methadon moet worden afgehaald bij de GG en GD, waar het ook ter plaatse - in limonadevorm moet worden ingenomen. Op die manier kan in de gaten worden gehouden hoeveel methadon een verslaaf de gebruikt en, heel belangrijk, hij hoeft niet meer te stelen om aan geld te komen voor de dure heroïne. De meningen over methadon zijn echter nogal verdeeld. In wezen is ook methadon een verslaven de stof, zij het met het voordeel dat het vloeibaar gemakkelijk gedoseerd kan worden en er dus steeds minder van kan worden gegeven. Voorstanders van een methadonkuur voeren vooral aan dat het verslaafden van de zwarte markt afhoudt. Mevrouw Zwart van de GG en GD ver strekt dagelijks methadon aan een aantal verslaafden dat tussen de 80 en 130 schommelt: "Het is hoopvol om te zien dat een grote groep van ernstig verslaafd tot een zeer matig of licht gebruiker wordt. Daar heeft niet alleen de methadon aan meegeholpen, maar ook het geregelde contact, het praatje dat je elke dag weer kunt maken met een vertrouwd persoon. Veel komen helemaal van de verslaving af, anderen hebben nog maar heel weinig methadon nodig. Er zijn mensen die hier dagelijk hun dosis ko men ophalen maar aan wie nie mand ziet hoe ernstig ziek ze ei- 'genlijk zijn. Ik zal de laatste zijn die dat genezing noemt, maar het is wel een hele verbetering. Ze kunnen tenminste een geregeld bestaan leiden" Zo'n geregeld bestaan is ook vol gens Koren erg belangrijk. "Af kicken kun je desnoods in drie maanden al, maar het gevaar is dan heel groot dat je weer direct op de drugs terugvalt omdat er Big Band De Big Band van Hans Dubbe- laar treedt vanavond op in de jazzsociëteit van de Koets-o- theek aan de Kruisstraat. Aan vang negen uur. Hengelsport Hengelsportvereniging DVS viste haar elfde wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was ma tig. Uitslag: 1 H. Schlagwein 3000 gram-20 stuks, 2 J. de Os 2275-20, 3 M. Bronmeijer 1685- 13. 4 J de Osjr 1600-10, 5 J. Hel- verstein 1565-35, 6 W. van Ber- kel 1300-10, 7 H. van Loon 725-7, 8 F. Hoppenbrouwer 590-9, 9 C Sinteur 420-2, 10 W. van Loon 210-3. Volksschilderen Vormingscentrum Troef begint dinsdag 2 maart met nieuwe cursussen volksschilderen, één 's ochtends en één 's avonds. De cursussen zijn bedoeld voor mensen tot dertig jaar. Bij de ochtendcursus is gratis kinde ropvang mogelijk, voor kinde ren van nul tot vier jaar. De cursussen zijn op dinsdagoch tend van kwart over negen tot half twaalf en dinsdagavond van acht uur tot kwart over tien. Amnesty De werkgroep Leiden van Am nesty International houdt mor gen een schrijf avond in gebouw meerde kerken in Apeldoorn en Henny Baas, directeur van het Humanistisch Verbond hun standpunten uiteen. De discus sie wordt ingeleid door mr. P F van der Heijden, bestuurslid van het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten. Boemerang Rapenburg 100. De schrijf- avond stat in het teken van de actie "Verdwenen maar niet vergeten". De bedoeling is in formatie te verkrijgen over mensen die zijn opgepakt en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Deelnemers kunnen gebruik maken van voorbeeld brieven, zodat een avondje schrijven niet langer hoeft te duren dan van acht uur tot ne gen uur d half tien. Discriminatie Het Studium Generale van de Leidse universiteit organiseert morgenavond een discussie over het voorontwerp van de wet gelijke behandeling, de an- ti-discriminatiewet. In het Aca demiegebouw, Rapenburg - 73, zetten om acht uur prof. dr. WH van Velzen. hoogleraar ethiek aan de Theologische Ho geschool der christelijk-gerefor- De boemerang is onderwerp van een cursus die Ger Schu- rink met ingang van 27 februa ri voor K&O zal verzorgen. De aërodynamica, verlichtingsmo gelijkheden voor de boemerang en het werpen en vangen wor den in de cursus behandeld. Voor meer informatie: K&O, tel. 141141, Oude Vest 45 Bijen De Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt afdeling Leiden en omstreken houdt vrijdag avond een bijeenkomst die in het teken zal staan van bijen ziekten en de bestrijding daar van. Een forum houdt een korte inleiding over bijenziekten en in het bijzonder de varroa-mijt. Er wordt materiaal tentoonge steld ener is gelegenheid tot dis cussie met het forum. De bijeen komst wordt gehouden in het Leiderdorpse wijkcentrum Zijl- kwartier aan de Van der Marckstraat. Aanvang kwart voor acht. Verkeers drempel Omdat naar mijn mening de be richtgeving in het Leidsch Dag blad van woensdag j.l. met be trekking tot de aanleg van een verkeersdrempel in de Johan de Wittstraat nogal tendentieus was, maak ik gaarne van de mij door de redactie aangeboden ge legenheid gebruik om nogmaals duidelijk te maken waar in dit geval de schoen wringt. De bezwaren gelden nl. niet alleen de voorgenomen aanleg van deze drempel, die naar de mening van 162 bewoners van de Raadshe- renbuurt, of zo men wil van 72 bewoners uit de Johan de Witt straat weinig zinvol geacht wordt en bovendien niet op prijs ge steld wordt, doch de wijze waar op men getracht heeft deze voor ziening er toch door te drukken. Onder het mom van democratische besluitvorming, zonder hieruit de consequenties te willen trek ken (tot drie maal toe wees nl. een meerderheid van onze buurt de aanleg van een drempel af) heeft met name de Buurtvereni ging door middel van vergaande brutaliteit en gedram getracht de wil van de enkeling op te leggen aan de meerderheid. Dat de gemeente, zonder enig on derzoek naar de noodzaak van de voorgestelde voorziening - ob jectieve verkeerstellingen die het vermeende sluipverkeer moeten aantonen hebben nimmer plaats gevonden - zich op haar beurt tot een dergelijke voorziening laat verleiden en daarbij de - no ta bene op haar verzoek - uitge brachte handtekeningen volko men negeert is tot eenzelfde noe mer terug te brengen. Het merkwaardige van de zaak is dat men in eerder genoemde kringen wel vol verontwaardi ging te hoop loopt als naar hun mening in een of andere uithoek van de wereld de democratie in het geding is, maar zonder enig gewetensbezwaar hun democra tische principes overboord zet ten als het het najagen van eigen stokpaardjes betreft. J. C. de Wilde Johan de Wittstraat 10 Leiden Herovering Hierbij wil ik reageren op het arti kel in Steeds in het Leidsch Dag blad van 16 februari j.l., over de vrouwenplaat "HEROVER ING". Ik vind het een vreselijk en haatdragend, cynisch stuk Het begint al met de kop: Zoete- waar. Zelf vind ik herovering een hele sterke plaat, met teksten, die heel gewaagd zijn, iets wat ik niet associeer met zoetsappig. niets anders overblijft. Verslaaf den moeten niet alleen van de drugs afkomen, maar moeten ook de kans krijgen een nieuw leven op te bouwen, nieuwe vrienden te maken. Die hele drugsscene moet worden losge laten. En daar kan best een aan tal jaren mee heen gaan". Tege lijk rekent Koren ook even af met het fabeltje dat alle verslaaf den niets anders zouden doen dan spuiten en stelen: "Meer dan vijftig procent heeft gewoon een baan-" Zwarte markt Er zijn ook mensen die de positie ve invloed van methadon ten zeerste betwijfelen. Een van hen is Aad van der Luit van de socia le dienst: "Ik vraag me af of er wel gecontroleerd kan worden hoeveel methadon een verslaaf de gebruikt. Het is een bekend feit dat methadon ook op de zwarte markt is te krijgen, dus wie zegt mij hoeveel methadon iemand nog bovenop zijn portie van de GG en GD slikt?" Voor Aad van der Luit ligt de oplos sing eerder in het chemisch fa briceren van heroïne. "Je kunt het chemisch heel goedkoop ma ken, het hoeft dan maar drie gul den per gram te kosten. Voordeel is dat niemand meer hoeft te ste len om aan heroïne te komen en de hele drugsscene wordt afge broken omdat er geen dealers meer zijn" Ook adjudant Peet van de Leidse politie is eigenlijk tegen het ge bruik van methadon: "Het blijft dweilen met de kraan open, het kan nooit een klinkklare oplos sing zijn. Ik erken echter dat er in de huidige aanpak van het CAD geen andere oplossing voor handen is". Komt een verslaafde dus wegens diefstal in een Leid se politiecel terecht, dan zal de politie wel contact opnemen met het CAD of GG en GD om de ar restant aan zijn portie methadon te helpen. "We hebben hele goe de contacten met het CAD en de GG en GD". Overigens krijgt de Leidse politie vooralsnog alleen met verslaafden te maken: de Op de plaat spelen meerdere vrou wen mee. "Er zijn vrouwen van het conservatorium geplukt", wat een vreselijke platte manier van uitdrukken. Maar de echte rioolpersstijl begint bij: "Gatver- damme enz.". Als de speciale verslaggeefster, lief zijn om te janken vind, is dat haar pro bleem. De teksten zijn heel kwetsbaar en politiek, in die zin dat ik me duidelijk voel aange sproken op mijn kracht. Iets wat in het artikel totaal teniet wordt gedaan en waarmee de draak ge stoken wordt. Wat is het dan pre cies wat de onbekende verslag geefster zo vervelend vindt? Dat vrouwen hun kracht gaan voe len. Het is duidelijk dat er niet geluisterd is naar de teksten Waar de teksten over gaan, blijft heel vaag. Wat is er dan zoetsappig, de mu ziek wordt beeldschoon gevon den. Het artikel is voor mij zo be krompen. zo vol haat, irritatie en onduidelijke steken, op zo'n domme en ondoordachte manier geschreven. Het is ook wel duidelijk dat de me ning van de maaksters van de plaat niet ter zake doet en niet serieus wordt genomen. Ik vind het ook minstens op z'n plaats om "HEROVERING" opnieuw te bespreken en een eerlijk inter view erover te plaatsen. Marja v.d. Putten Oude Singel 6 Leiden kleine criminaliteit stijgt als fs AB volg van drugsgebruik, bijna i^fl winkeldiefstallen worden di" ij verslaafden gepleegd. Dealers* a hard—drugs heeft de politie eL.'j] ter nog altijd kunnen weren. V slaafden moeten naar Amsf ■"■R dam of Den Haag om daar op'ec"* zwarte markt heroïne te kop'—" Peet: "Maar ik zie het ook dat betreft niet al te optimistis-^ in. Het is nu nog niet in het gri^TT waar te nemen in Leiden, mP~ er kón een ontwikkeling zijn" De haalbaarheid van een klini P*J voor drugsverslaafden in Leid wordt door Peet betwijfeld. zouden in elk geval wel geno S1< aanmeldingen zijn, maar 1_ wordt waarschijnlijk veel kostbaar". Hij wordt in deze i dachte gesteund door mevrod Zwart en Joop Koren. Het beurt wel dat een verslaafde r een kliniek in Den Haag of A sterdam wordt gestuurd, de tendens is om een verslaaf in zijn eigen omgeving te bef leiden. Mevrouw Zwart: "Dn gebruikers willen zich ook n laten 'insperren', veel staan een paar dagen alweer hier op stoep omdat ze het in de klinij niet uithouden". Ook hier weer blijkt Aad v Luit het buitenbeentje. Waar h CAD liever niet doorverwij naar de Haagse Emiliehoev noemt hij deze kliniek "keihai maar de beste". "Het zou r gek zijn als Leiden ook zo'n so kliniek had, maar dan komen altijd weer op het geld terug. Vc gens mij zou het hele drugspr bleem opgelost zijn als er niet z veel belangen als geld en macl| meespeelden. Als je in de krai leest dat er weer een paar zijn gf" pakt die voor miljoenen a roïne bij zich hadden, dan zij het toch geen kleine jongens di daarachter zitten. Wanneer je h< roïne goedkoop maakt, dan sch; kei je die in elk geval uit." Onkunde Ander strijdpunt van Aad v Luit, en ook van het CAD en G< en GD, is een degelijke voorlid ting over drugs aan jongerei Van der Luit: "Er is nog veel oil kunde, de mensen staan er te ve vanaf. Je kunt het ook vaak r aan iemand zien dat hij verslaafi is. Er zijn hier in Leiden Noorj mensen die zeggen "ik breek 5 de poten" als ze merken dat hul kinderen drugs gebruiken. E| dan hebben die kinderen intus sen al zeven tanden verloren zitten overal le krabben. Blijkei ze al tijden verslaafd te zijn 2 j der dat het is opgevallen". Ooi mevrouw Zwart vindt dat er eel voorlichtingsprogramma moeten komen voor scholen Daarin zouden volgens haal naast informatie over drugi vooral ook alcoholproblemen aan de orde moeten komen. CONNY SMITS Bermbrand aan Agaathlaan LEIDEN - Een stuk berm vai tachtig bij veertig meter aan Agaathlaan is gistermiddag streeks één uur verbrand. Vol gens de politie is de berm ver moedelijk aangestoken doo! jeugdigen. LEIDEN - In de Pieterskerk wordt het komend weekeinde een antiekbeurs gehouden. Het is voor het eerst sinds de restau ratie dat er in het kerkgebouw een dergelijk driedaags evene ment wordt gehouden. Tijdens de beurs is er een tentoonstelling te zien van antieke grammofoons en phonografen, poppen en her denkingsborden. De beurs is vrijdag van vijf uur 's middags tot negen uur geopend, zaterdag van negen tot vijf en zondag van elf tot vijf uur. Politie moet kraakpanden openbreken LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren de deuren van twee wo ningen, die gekraakt zijn ge weest, moeten forceren. Aan de Turkooislaan bleken de krakersi een wisselwoning te hebben ver laten na de deur op slot te heb-I ben gedaan. Ook in een flat aan' de Uilenhorst was dat het geval.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4