Feyenoord: tegen bouw stadion TIMMAè Timman blijft aan leiding Vrij-uit Kleinigheidje op weg naar de wereldtitel Ijsbaan Assen: schade valt mee Huldiging Van der Duim op 1 april NSDAG 23 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 9 door Ruud Paauw Twee jaar geleden verrichtte Hilbert van der Duim het startschot voor de Oranjeloop over de singels die jaarlijks op Koninginnedag door de Leidse Politie Sportvereni ging en deze krant wordt georganiseerd. Na afloop sprak ik een tijdje met hem. Hij was toen we reldkampioen 1980. En in heel zijn doen en laten toonde hij een bescheidenheid, die bijna adembenemend was. Ik hield mijn hart vast. Een te grote mond én een te grote be scheidenheid zijn gevaarlijk in dit land. Je moet wel een paar stekels ter zelfbescher ming opzetten. Over zijn landgenoten maakte hij zich weinig illusies. "Als je geen wereldkampioen wordt, deug je niet en als je het wél wordt, is er meestal ook wat met je mis", zei hij, daarmee doelend op de kri tiek dat hij in 1980 in de meest letterlijke zin de wind had meegehad. "Wereldtitels hangen op klei nigheden, soms zitten die mee, soms tegen. Maar de mensen willen dat niet zien". Geen jongen voor snorkerige verhalen. Daarom zal het trompetgeschal voor de we reldtitel die hij zondag in de wacht sleepte, hem ook niet uit zijn evenwicht halen. De beide benen blijven stellig ferm op de grond. Kleinigheden. Daar moest ik heel sterk aan denken toen hij twee valse starts maakte op de 500 me ter. Waarschijnlijk zal ik niet de enige Nederlander zijn ge weest die toen met zweet in de handen zat. Nog één onregle mentaire beentrilling aan de start en het hele toernooi zou aan Van der Duim voorbij zijn gegaan zonder dat hij één meter had geschaatst. Dat zou er nog net aan ontbre ken, dacht ik op dat moment. Na de valpartijen door voge- ledinges, kurkblokjes, ijs- scheurtjes, het zich een ronde vertellen, de griep, nu dit: drie valse starts. Nee toch, moeder. Zou die starter (een Nederlan der) niet een handje kunnen helpen in deze beroerde om standigheden? Nee, dat zag je al aan het hoofd van die man, een onverbiddelijke bulldog- genkop. Bovendien bleek hij in het gewone leven het bijna hinderlijk onpartijdige be roep van notaris uit te oefe nen. Die mensen zijn boven dien meer dan wie ook ge wend aan "executeren" ge harde gasten dus. De derde start was, de hemel zij geprezen, goed. Reusachtige opluchting. Maar stel nu eens dat Van der Duim onder de Hilbert van der Duim ....het hangt van kleinigheden af.... spanning was bezweken of door een linkigheidje van zijn tegenstander tot een der de fout was verleid? Boven de Wimbledon-poort staat wel keurig datje glorie en noodlot op dezelfde wijze tegemoet moet treden, maar wie doet dat? Ik vermoed dat bij diskwalifi catie van Van der Duim een deel van de toeschouwers de binnenstad van Assen had vernietigd en de schaatser zelf zou zich minstens drie jaar lang niet in dit land heb ben kunnen vertonen - hij zou vermoedelijk in 1983 voor Andorra zijn uitgekomen. Het is gelukkig niet gebeurd, de natie stddt nog, maar hoe weinig heeft het gescheeld.... Van der Duim zei het al: klei nigheden. Doping Het heeft verschrikkelijk lang geduurd, maar de commissie "Doping Geduide Middelen" heeft vorige week dan toch haar rapport over dopingge- bruik in de voetbalsport ge presenteerd. De steekproef (720 spelers uit prof- en ama teurvoetbal: vrouwen zullen wel zijn overgeslagen) heeft uitgewezen dat ongeveer éen procent zich van stimuleren de middelen bedient. Een dergelijk gering percenta ge rechtvaardigt geen perma nente controle m de voetbal sport, zo meent de commissie Dat laatste doet wat vreemd aan. Bij grote internationale wielerwedstrijden (klassie kers, WK, Tour de France), Olympische Spelen, EK zwemmen en atletiek betrapt men ook maar weinig deelne mers op dopinggebruik, maar men gaat wel door met de controle. Bovendien werd in het Neder landse onderzoek voorname lijk gecontroleerd op de ou derwetse stimulantia (amfe tamine, efedrine), terwijl be kend is dat de hormonale pre paraten de grote mode zijn. Daarover komt van de com missie ook nog een rapport, de vraag is alleen of de Nij meegse onderzoekers daar voor wel de modernste opspo ringsmiddelen ter beschik king hadden. In de problematiek die hier aan de orde is, loopt de controleur steeds een stap achter op de gebruiker. Een Belgische hoogleraar toonde dat een paar jaar terug op frappante wijze aan. Hij had een aantal zeer bekende renners op do ping gecontroleerd en niets gevonden. Hij hield de stalen urine echter in zijn ijskast en een jaar later, toen hij zijn onderzoeksmethoden had verfijnd, ging hij ze nog eens na. Toen kwamen er vreselij ke dingen aan het licht. Men dient dus zeker niet op de huidige, oppervlakkige gron den dopingcontrole in de voetballerij (en dan vooral in het betaalde deel) achterwege te laten. Emancipatie Of er van de emancipatie in de sport echt wat terecht komt. betwijfel ik wel eens. Ja, hin derlijke en opvallende rand verschijnselen zullen stukje bij beetje wel uit de weg wor den geruimd. Maar nu de kérn. Zelfs in landen waar ze met de emancipatie verder heten te zijn dan hier stuit je zo nu en dan op ressentimenten die te denken geven. Zo heeft de Hongaarse Zwem- bond de Olympisch kampioen op de 200 m rugslag, Sandor Wladar, een zware boete op gelegd wegens wanprestaties op de 800 m vrije slag en 200 m wisselslag tijdens wedstrij den in Boedapest. Wladar maakte "vrouwentij den". Je houdt het niet voor mogelijk. Vrouwentijden. En daar word je als man voor gestróft. Kijk, op die manier wordt het natuurlijk nóóit wat. Absurd Vaak sta je er niet bij stil, maar de sport zit vol absurde trek jes Als McEnroe op Wimbledons heilige gras in gespierde taal twijfelt aan de kwaliteit van de ogén i'an de grensrechter, spreekt heel de wereld schan de. Wat moeten we toch met dat joch; hij richt de mooie tennissport nog eens ten gronde. Maar wat McEnroe er uitkraamt is niet meer dan baby-taal als je het vergelijkt met wal een scheidsrechter op een voetbalwld vaak naar zijn hoofd krijgt. Daarover maakt niemand zich druk. Het schijnt er bij te horen. We gaan nog even door. Een voetballer die een doorbre kende speler bij de kladden grijpt en ruw ter aarde werpt, krijgt een fluitconcert, verwensingen van de tegen partij en (soms) de gele kaart. Als bij rugby hetzelfde op nog drie keer zo rauwe manier ge beurt. ontvangt een dergelij ke speler de complimenten. Onze emoties worden dus be paald door zoiets koels en saais als gewoonte en regle mentering. Ik moest daar even aan denken bij het bericht dat de Neder landse bokser Eloy Conquet zaterdagavond in het Belgi sche plaatsje Izegem werd ge diskwalificeerd omdat hij "bij herhaling het hoofd van zijn tegenstander had vastge houden". Tja. denk je dan, als hij dat hoofd van die Belg nou tot pulp had geslagen dan was iedereen tevreden geweest. De scheidsrechter, het publiek, de pers. Behalve misschien die Belg met het pulphoofd. maar die moet zijn kop houden, toant verliezers hebben geen recht van spreken. Helaas*Conquet heeft dat Belgische hoofd niet in elkaar gehengst, htj heeft het vdstge- houden En dat is een schan delijke handeling waarvoor slechts minachting en dis- kwalifikatie past Wat dacht-ie eigenlijk wel. die Conquet Dat-ie aan het wor stelen was of zo? Hulp Kameroen, het Afrikaanse land dat zich heeft gekwalificeerd voor het WK voetbal m 1982, heeft ten slotte toch een Euro pese coach voor het toernooi in Spanje kunnen aantrek ken de Westduitser Guten- dorf. Ik begon al enigszins te wanho pen, want tal van aangezoch te trainers lieten het afweten (Er zal dus niet al te veel geld mee te verdienen zijn, want daarvoor gaan trainers des noods een jaar in de woestijn zitten). Kees Rijvers was ook benaderd, had er wel oren naar, maar moest afzeggen omdat de KNVB. zo las tk ergens, een dergelijke functie niet in het belang van het Nederlandse voetbal achtte. Nee, dat haalt je de koekoek. Zoiets zou uiteraard louter in het belang zijn van het Kame- roense voetbal. Maar daar aan hebben de mandarijnen in Zeist natuurlijk geen bood schap. Jammer, want ik geloof dat een man als Rijvers er geknipt voor was geweest om nuttige ontwikkelingshulp te ver strekken. OTTERDAM - Feyenoord is fel gekant tegen de voorgenomen bouw van een nieuw voetbalstadion in Rotterdam-oost. Het bestuur van de club meent dat het voortbestaan van de „eigen" Kuip daardoor zwaar op de tocht wordt gezet, nu er sprake is van concurrentievervalsing. De clubs die het nieuwe stadion gaan bespelen, krijgen een voorkeursbehandeling van de gemeente Rotterdam, vindt Feyenoord. >arta en Excelsior (dat overigens iever op Woudenstein wil blij- /en) krijgen het nieuwe stadion ,voor nop" aangeboden, terwijl ie exploitatiekosten van het nieuwe complex laag kunnen worden gehouden door de voor gestelde dubbele bespeling, yenoord voelt zich nadrukkelijk door de gemeente achtergesteld, amdat een vergelijkbaar verzoek lom gemeentelijke deelname in de exploitatiekosten van de Kuip) recent werd afgewezen. „Wij zijn altijd als de meest draagkrachtige van de drie be schouwd en dat is ook nu nog het geval, terwijl het al lang niet meer zo is". Aangezien het nieu we stadion op relatief korte af stand van de Kuip moet worden neergezet, heeft Feyenoord grote angst voor de toekomst, ie zou verminderd kunnen wor den door dubbele bespeling van de Kuip (met Sparta) en financië le steun van de gemeente, zegt Feyenoord. Komt dat er niet door, dan zijn de kosten 'voor de Kuip niet meer op te brengen. En dat terwijl de Kuip „sociaal en economisch zo belangrijk is voor Rotterdam en het symbool is voor het voetbal in heel Neder land". Dat alles zal verdwijnen Het gaat daarbij om het Japan - Cup-toernooi 1982, met wedstrij den op 30 mei, 2 en 4 juni, halve finales op 6 juni en een eindstrijd op 9 juni. Deelnemers aan het evenement, waarop Feyenoord met shirtreclame wil gaan spe len, zijn: het Japanse elftal, de Japanse bekerwinnaar, het West- duitse Werder Bremen en het na tionale elftal van Saoedi-Arabië. Eventueel komt daar nog Stoke City, of Sporting Lissabon bij. Komt Feyenoord tot een ak koord met de organisatie, dan probeert de Rotterdamse club er in Amerika (Seattle) nog een wedstrijd bij te krijgen „voor on derweg". PAUL DE TOMBE HEERENVEEN (ANP) - Hil- bert van der Duim, de kers verse wereldkampioen schaatsen, wordt pas op don derdag 1 april in zijn woon plaats Heerenveen gehul digd. Op korte termijn was de huldiging volgens gemeente- voorlichter Gosems niet te verwezenlijken vanwege het drukke schaatsprogramma, dat de wereldkampioen in de komende weken moet afwer ken. Hoe de huldigingscere monie eruit zal zien is nog niet bekend, maar Gosems verwachtte dat de procedure, die twee jaar geleden is ge volgd toen Van der Duim zijn eerste wereldtitel had ver overd, nu weer wordt gehan teerd. "Het programma moet echter nog worden opgesteld. Ik kan daar nog niets defmi- tiefs over zeggen. Wij hebben bewust voor donderdag geko zen, omdat het in Heerenveen dan koopavond is. wanneer de gemeente Rotter dam binnekort definitief besluit het nieuwe stadion, met een ca paciteit van 20 25.000 toeschou wers, te laten bouwen voor een bedrag van 25 miljoen gulden of meer. „In deze structureel moeilijke tijd voor het betaalde voetbal, een onbegrijpelijke besteding van de gemeenschapsgelden", consta teert Feyenoord. „Met een nieuw stadion wordt overcapaciteit in de hand gewerkt, terwijl er een heel goed alternatief is. De plan nen voor dubbele bespeling van de Kuip liggen al lang klaar en daarover is met Sparta al contact geweest. Natuurlijk bestaan daarbij emotioneel geweldige problemen, maar wij zijn bereid Sparta dezelfde uitgangspositie als Feyenoord te geven als dat in de Kuip komt spelen. Daar heeft Sparta nog niet op gereageerd. Logisch ook, als je zo maar naar een nieuw stadion kunt. Maar hier ligt ook iets wat nog hyper modern is en waar met geld van alles van te maken is. De vraag is alleen of de gemeente bereid is 25 miljoen of meer te besparen of óp andere wijze te besteden". Wil men dat niet en krijgt Feye noord geen steun „dan worden we verplicht ook daar te gaan spelen. We willen hier niet weg, maar we hebben ons daarvoor wel gemeld omdat de fundamen tele bereidheid ontbreekt om Feyenoord te helpen". Inmiddels heeft Feyenoord wel de kans zich zelf te helpen. Het te kort van een miljoen dat drei gend wacht aan het einde van het seizoen, kan wellicht iets ver minderd worden nu de club in staat is een Japanse aanbieding te accepteren. „In overleg met andere clubs hebben we gere geld gekregen dat de competitie voor ons een week eerder afgelo pen is. Dat stelt ons in staat om naar Japan te gaan. In principe willen we dat ook, al is daarvoor nog niets getekend". MAR DEL PLATA (ANP) - Jan Timman heeft zijn zege reeks in het internationale schaaktoernooi te Mar del Pla ta voortgezet. In de tiende ronde boekte de Nederlandse grootmeester winst op Zenon Franco uit Paraguay. Timman verstevigde daarmee zijn leidende positie. Hij heeft nu 8,5 punten uit tien partijen. De Hon gaar Lajos Portisch, zijn voor naamste concurrent, brak de par tij tegen de Argentijn Panno na 41 zetten af. De uitslagen van de partijen uit de tiende ronde zijn: Jan Timman (Ned)-Zenon Franco (Par) 1-0, Oscar Panno (Arg)-La- jos Portisch (Hon) afg.. Bent Lar- sen (Den)-Yasser Seirawan (Vst) 1-0, Ulf Andersson (Zwe)-Fer- nando Braga (Arg) xh-xh, Miguel Najdorf (Arg)-Lev Poloegajevskj (Sov) '/2-V2, Anatoli Karpov (Sov)-Miguel Quinteros (Arg) afg., Sergio Giardelli (Arg)-Car- los Garcia Palermo (Arg) Vi-Vi. De stand na tien ronden 1. Timman 8,5 punten, 2. Portisch 6 1 afg., 3. Poloeg«yevski 6. 4. An dersson, Seirawan en Palermo 5,5, 7. Najdorf 5, 8. Karpov 4,5 1, 9. Larsen en Braga 4.5. 11. Giardelli 4, 12. Panno 3 1. 13. Franco 3. 14. Quinteros 2,5 1. ASSEN (ANP) - De schade, die onbeheerste schaatsenthousias- ten zondagnamiddag na afloop van de strijd om de wereldtitel op de kunstijsbaan Drenthe aan richtten, blijkt mee te vallen. "We zijn bezig het hekwerk, dat ontwricht is, te herstellen", aldus directeur Boks. "Dinsdag is alles Volgens directeur Boks moet men de zogenaamde vervelende ritten komen gaat men andere dingen doen. Iemand moet doelbewust een combinatietang mee hebben genomen, want op een bepaalde plaats was het hek gewoon losge schroefd". weer zoals het zijn moet. Dan zijn we bij wijze van spreken al klaar om de halve finales om de we reldtitel ijsspeedway te houden, die we hier over veertien dagen hebben. Ook dan komen hier ze ker 20.000 25.000 mensen per dag kijken". Volgens Boks is een van de oorza ken van de chaos aan het slot van het toernooi dat het voor de meeste mensen een te lange sta of zit is geworden. "Je moet niet vergeten dat vele toeschouwers al om negen uur binnen waren. De meesten hebben dan twee flessen Berenburger bij zich en als dan aan het eind van de dag van nu af aan ook in de schaats sport rekening houden met de veranderde mentaliteit van de toeschouwers. "Het past hele maal in het beeld wat er rond de voetbalvelden gebeurt. Zo gedra gen de mensen zich kennelijk an no 1982. Zaterdag ging het nog prima en zondag overdag ook. Ik had nooit verwacht dat het ons bij de schaatssport ook zou over komen. Laat dat een wijze les zijn voor de banen, die in de toe komst dergelijke evenementen binnenhalen. Want wat hier ge beurde had net zo goed in Hee renveen, Deventer, Den Haag of Eindhoven, om maar een paar banen te noemen, kunnen plaats vinden". Oplossingen om dergelijke uitspat tingen te voorkomen ziet Boks niet direkt. "Ik ben eens in Mos kou geweest. Daar stonden alle maal militairen voor de toe schouwers. Daar kun je toch niet aan beginnen.- Dan wordt het net een concentratiekamp En hon den erbij halen zie ik ook niet zit ten. Ik geef eerlijk toe dat de schrik me zaterdag even om het hart sloeg toen ik die kolkende mensenmenigte op de tribunes zag Lange tijd leek het mee te vallen en dan gaat het toch nog mis. Het jammerlijke is dat een groepje van hooguit 200-300 mensen het verziekt voor de 25.000 anderen. Voor die suppor ters was het wel bijzonder sneu". John van der Wiel heeft zijn afge broken partij voor de eerste fina leronde van het zoneschaaktoer nooi in Marbella tegen de Brit Jonathan Mestel zonder verder spelen remise gegeven. Het was een Siciliaanse party, waarin Mestel voortdurend een licht voordeel bezat Van der Wiel ver dedigde zich echter listig. In de pauze tussen de eerste en tweede zitting zag Mestel in dat hij niets meer zou kunnen bereiken en stelde zich tijdens het diner te vreden met remise. Een verrassing was de nederlaag, die de Spanjaard Manuel Rivas de Britse favoriet Jonathan Nunn toebracht Al bij het afbre ken stond Rivas duidelijk beter. Hoe Nunn, onlangs nog winnaar van het Hoogovenstoernooi, zich in de tweede zitting ook verweer de, hij kon het noodlot niet meer afwenden. Resultaten van de afgebroken par tijen voor de eerste ronde van de finalegroep Mestel (Eng)-Van der Wiel (Ned) Vi-Vi, Rivas (SpaKNunn (Eng) 1- 0 Stand 1. Ligterink (Ned) en Rivas 1 punt. 3. Stean (Eng). Mestel. Van der Wiel en Short (Eng) l/x, 7. Nunn en Hebden (Eng) 0. Van der Wiel kwam in eerste zit ting niet tot een beslissing in zyn duel met de Spanjaard Rivas Van der Wiel behandelde de Spaanse opening beter dan Ri vas. Hy kreeg een aanwysbaar betere stelling op het bord en stak bovendien een zwarte pion in zijn zak De voordelen bieden Van der Wiel goede vooruitzich ten voor de tweede zitting Gert Ligterink heeft de eindronde van het zoneschaaktoernooi in Marbella slechts een dag aange voerd. Gisteravond verloor Lig terink in hotel Don Carlos met zwart van Nigel Stean Stean trok al vroeg het initiatief tot zich met een kwaliteitsoffer. Hij behaalde in de opening positio neel voordeel en hield de stelling van Ligterink voortdurend 00 der druk. De verdediging van de Nederlander brokkelde af tot het moment dat er geen redden meer aan was. De resultaten van de partyen die gisteravond in de tweede ronde van het eindtoernooi werden ge speeld, zyn: Stean (Eng)-Ligterink (Ned) 1-0, Short (Eng)-Nunn (Eng) afgebro ken, Van der Wiel (Ned)-Rivas (Spa) afgebroken, Hebden (Eng>- Mestel (Eng) 0-1 De stand na twee ronden is 1. Stean en Mestel l'/j pnt, 3 Rivas 1 pnt 1 afgebroken party. 4 Ligterink 1 pnt, 5 Van der Wiel en Short XA pnt 4- 1 afg 7 Nunn 0 pnt 1 afg., 8. Hebden 0 pnt Genna Sosonko heefi in de twaalf de ronde van het schaaktoernooi in Jakarta remise gespeeld met de Engelsman Miles. Na de twaalfde ronde, het toernooi wordt enkele dagen onderbro ken om op Bah te worden voort gezet. bezet Sosonko de elfde plaats met 6'^ punt en nog een uitgestelde party tegen de Indo- nesier Bachtiar te spelen De Tsjechoslowaak Vlastimil Hort voert het veld aan met 81^ punt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9