Zorg over lage gasverkoop Geen vredespolitiek in kerk y Meer bevoegdheden voor particuliere bewaking Verzoek aan minister Terlouw irriteert commissie Artsen onschuldig aan dood Turks jongetje Overleg over nieuwe opleiding loopt stuk Minister Terlouw vreest voor gaten in begroting Groningen trekt in Den Haag aan de bel KNMI neemt proef met regionaal weerbericht Varkenspest aangepakt Oproep aan Nederlandse bisschoppen tNSDAG 23 FEBRUARI 1982 Binnenland [•RECHT (GPD) - In een brief tan minister De Ruiter van justi ce stelt de Unie BLHP voor de particuliere bewakingsdiensten »en beperkte opsporingsbe voegdheid te geven. De bewa cingsdiensten zouden de be voegdheid moeten krijgen men ;en te verwijderen of de toegang ;e verbieden als hun gedrag daar ;oe aanleiding geeft. Tegelijker jjd wil de Unie een basis-diplo ■na verplicht stellen voor alle be /eiligingsbeambten. Nederland zijn op dit momenl Eo'n 8000 mensen werkzaam bij particuliere bewakingsdiensten Daarvan zijn er 1200 georgani seerd in de Unie BLHP, die daar mee de grootste bond is van be wakers. Volgens de secretaris fan de Unie, H. van Luunen, wreekt zich op dit ogenblik hel gebrek van bevoegdheden, 'articuliere bewakingsdiensten worden steeds meer ingescha keld bij de beveiliging van semi- openbare gebouwen, zoals win- keicentra, veilingen en havens. De laatste jaren is er nauwelijks meer sprake van een afbakening van taken tussen de politie en particuliere bewakingsinstellin gen. Deze laatste hebben echter geen enkele bevoegdheid als het gaat om aanhouden of verwijde ren van mensen. Deze taak be hoort toe aan de politie, waarbij er eerst sprake moet zijn van een strafbaar feit". „De bewakingsdiensten hebben geen enkele bevoegdheid méér dan een gewone burger", aldus Van Luunen. „Voor een goede uitoefening van hun taak is dat echter onontbeerlijk. Met het verwijderen of aanhouden van mensen gaan bewakingsdien sten nu buiten hun boekje. Een grotere bevoegdheid zou ook de duidelijkheid voor het publiek vergroten". Volgens Van Luunen maken grote re bevoegdheden ook een betere controle op het doen en laten van beveiligingsdiensten mogelijk, omdat bewakers dan onder de politie zouden komen te vallen. De Unie BLHP stelt voor de con trole over de bewakingsdiensten in de toekomst aan de procureur- generaal over te laten en deze niet meer te laten lopen via de Wet op de Weerkorpsen. Volgens de Unie heeft de overheid in 1977 het bestaan van bewa kingsdiensten nuttig en noodza kelijk genoemd. De waardering voor de preventieve taak zou ook moeten blijken uit grotere be voegdheden, aldus de Unie. De extra bevoegdheden wil de BLHP koppelen aan het ver plicht stellen van een diploma, dat onder meer via een schrifte lijke cursus bij het LOI kan wor den behaald. Volgens de Unie is er slechts een klein gedeelte van de bewakers nu gediplomeerd. In een eerste reactie op het voor stel van de Unie heeft de Alge mene Christelijke Politiebond een uitbreiding van de bevoegd heden scherp afgewezen. „De particuliere bewakingsdiensten moeten zich niet op het terrein van de politie gaan begeven", al dus de voorzitter van de christe lijke politiebond, de heer Teeu- wen. iEN HAAG (GPD) - Minister Terlouw (economische za ken) maakt zich zorgen over een mogelijk nadelige in- vloed van het energiebeleid op de staatsfinanciën. Het Iziet ernaar uit dat in de jaren 1990-1995 de aardgasverko pen uit het Slochterenveld enige tijd zo laag zullen zijn dat daardoor gaten in de begroting kunnen ontstaan. Daarom moet het gasafzetbeleid volgens de minister grondig onder de loep worden genomen. De voorgeno men extra inzet van aardgas om tekorten in de schatkist te dekken, zal moeten worden gewijzigd, zei de bewinds man gisteren tegen de Tweede Kamercommissie voor economische zaken. anvankelijk was het plan dit jaar vier miljard kubieke meter aard gas extra af te zetten (onder meer in centrales) en de komende drie jaar steeds twee miljard. „Zoveel kunnen we dit jaar echter niet kwijtraken", aldus Terlouw. ij overweegt nu drie of vier jaar lang steeds drie miljard kubieke pEN HAAG (GPD) - Minister Terlouw (economische za ken) wekte gisteren met de beantwoording van de zeer vele en vaak zeer kritische vragen over het algemene energiebeleid de irritatie op van de vaste Tweede-Kamer commissie voor economische zaken. Dat leidde ertoe dat nu een deel van het debat donderdag moet worden voortgezet. "je commissie had zichtbaar moeite met de lauwe, soms bijna ongeïnteresseerd klin kende toon waarop Terlouw met de antwoorden worstel de. Toen hij zei daarmee klaar te zijn, weerklonken van alle zijden protesten, zelfs van de kant van D'66. Zijn partijgenote mevrouw Dekker merkte op dat geen van haar vragen was beant woord en dat had haar geër gerd. De minister zei dat de tijd te kort was geweest om alle vra gen te kunnen beantwoor den. Hij wilde de rest schrif telijk beantwoorden. Daar mee nam de commissie geen genoegen. Op voorstel van PSP-woordvoerder Van der Spek werd besloten de dis cussie over het algemene energiebeleid te verdagen tot donderdag. LEERRAPPORTEN meter in te zetten. Het extra gas zal mogelijk een prijsdrukkende werking hebben voor de groot verbruikers, die in vergelijking met het buitenland concurrentie nadelen ondervinden. Volgens Terlouw is dit ook een argument om de maatregel te verdedigen. Vooral de WD had op dit punt kritiek en eiste in moties dat ex tra gas alleen om energiepolitie- ke redenen moet worden ver kocht. De dreiging van financiële tekor ten wordt niet alleen veroorzaakt door afnemende opbrengsten uit export, maar ook door besparin gen op verbruik en overschake ling op andere brandstoffen (zo als kolen) en andere methoden (zoals kolenvergassing). Ge tracht moet worden een gelijk matig mogelijke afzet te verkrij gen. De overheid zal, zo liet Ter louw weten, een groter aandeel uit de opbrengst van de zoge naamde kleine aardgasvelden moeten krijgen. Zig-zagbeleid Over de kwestie van de kleine vel den zegde Terlouw een wetsont werp toe. Hij gaf toe dat de over heidsfinanciën inderdaad zeer sterk afhankelijk zijn geworden van de aardgasbaten. „In het verleden is dat geld te makkelijk gebruikt voor uitgaven die niets opbrachten en er zijn te weinig zaken door tot stand gebracht die wel inkomsten afwerpen", zei hij. Op kritiek uit de kamercommissie in de trant van „Er wordt een zig zag energiebeleid gevoerd", ant woordde Terlouw dat dit juist is. Maar dat gebeurt volgens hem al 10 jaar en ook het CDA (uit welke fractie het verwijt onder meer kwam) is daarvoor sterk verant woordelijk. Kwesties als het gas afzetbeleid worden nu echter herzien, waarbij vaststaat dat in voer van gas niet zo dringend noodzakelijk is. In dat verband stipte Terlouw aan dat bij verdere onderhandelin gen over de aankoop van Rus sisch gas zal worden gekeken naar de voordelen die onze in dustrie daarbij zou kunnen beha len. De positie van het Slochte renveld als strategische reserve tot in de volgende eeuw ziet er gunstig uit. In het jaar 2007 zal er een voorraad zijn van ruim 1500 miljard kubieke meter. MIDDELBURG (ANP) - De drie Middelburgse huisartsen die het op 27 januari gestorven Turkse jongetje Yakub Ehren (8 maan den) uit Middelburg hebben be handeld, hebben geen schuld aan diens dood. Dit heeft de hoofdofficier van justitie mr. J. Hagen in Middelburg gisteren meegedeeld. Volgens mr. Hagen is dit de uit komst van een sectie-onderzoek op het lichaam van de baby door de gerechtelijk patholoog-ana toom dr. Zeldenrust. Ook uit het onderzoek dat de inspecteur voor de volksgezondheid in Zee land, dr. S. Lely, heeft laten in stellen naar de behandeling van het kind door de drie huisartsen, is niet gebleken dat de artsen het kind een onjuiste behandeling zouden hebben gegeven. De acht maanden oude Yakub Eh ren stierf op 27 januari in het zie kenhuis van Middelburg waar hij zeseneenhalf uur eerder was op- 1. Limburg licht bew. >erdeen mist hene regen trcelona licht bew. irlijn zwaar bew. irdeaux geheel bew. •ussel onbewolkt ankfort zwaar bew. ïnève sneeuw llsinki geheel bew. nsbruck zwaar bew. agenfurt sneeuw >penhagen motsneeuw ssabon licht bew. geheel bew. onbewolkt genomen. Het jongetje vertoon de ernstige uitdrogingsver schijnselen. De stichting T\irkse werknemers in Middelburg dien de na de dood van Yakun - bui ten medeweten van de ouders - een klacht in bij de officier van justitie tegen de drie huisartsen door wie het jongetje, de week voorafgaande aan de dood, was behandeld. Omdat de ouders geen sectie toe stonden op het lichaampje, en het in verband met het onder zoek wel noodzakelijk was een inwendig onderzoek te verrich ten, liet de hoofdofficier van jus titie beslag leggen op het stoffe lijk overschot. Uit dit onderzoek is komen vast te staan dat Yakub is gestorven aan een acute darm- stoornis van infectueuze aard. Volgens dr. Lely is uit het vervolg onderzoek verder gebleken dat het jongetje wel voldoende is on derzocht door de drie huisartsen, dat er geen onjuiste diagnose is gesteld en dat hij wel de juiste medicijnen heeft gehad, waarbij zelfs rekening is gehouden met de taalproblemen van de ouders bij het toedienen ervan. Van dis criminatie is dan ook niets geble ken, zei dr. Lely gistermiddag, „de artsen hebben niet gefaald" De officier van justitie zal geen ver dere stappen ondernemen tegen de artsen of de Turkse werkne mersstichting. KAMPEN (ANP) - De in de voor malige Van Heutzkazerne in Kam pen gevestigde Christelijke School voor de Journalistiek is gister avond door brand verwoest. De ze ven leslokalen zijn uitgebrand. De in hetzelfde gebouw ondergebrach te lokalen van de Sociale Academie en de Kunstacademie liepen water schade op. De totale schade loopt volgens de politie van Kampen in de miljoenen. De brand brak door nog onbekende oorzaak rond kwart voor acht uit. Er waren toen geen mensen in het gebouw. De brandweer van Kam pen nep de hulp in van de korpsen van Zwolle, Emmeloord en IJssel- muiden. Rond tien uur was het vuur bedwongen. De christelijke journalistenopleiding in Kampen bestaat sinds vorig jaar. Ziekenhuisraad: ziekenfonds over apparaten polsen UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Nationale Ziekenhuis raad heeft de NZR-leden geadvi seerd akkoord te gaan met een voorlopige overeenkomst met de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen waarin onder meer een regeling is opgenomen voor de aanschaf van medische appa ratuur in ziekenhuizen. Hiermee legt het NZR-bestuur een motie van de sectie ziekenhuizen naast zich neer. In deze motie sprak de sectie zich vorige week met 143 tegen 74 stemmen tegen het tussen NZR en VNZ bereikte onderhandelingsakkoord, waar bij de ziekenfondsen moeten worden betrokken bij de aan schaf van medische apparatuur. Organisaties contra bewindsman DEN HAAG (ANP - Het overleg over de invoering van een nieu we opleiding voor leerkrachten van het nieuwe basisonderwijs is gisteren op het hoogste niveau stukgelopen. Staatssecretaris Deetman (onderwijs en weten schappen) deelde de onwillige onderwijsorganisaties mee met een beleidsnota te zullen komen en zijn plannen te zullen doorzet ten. Vertraging noemde hij niet verantwoord. De vier koepelorganisaties waren het eens: wat de bewindsman wil. is onvoldoende om de nieu we opleiding inhoud te kunnen geven. Er moet meer personeel voor worden aangewezen en ook moet er een sociaal plan komen dat de herstructurering van de opleidingen begeleidt. Dit laatste plan zal er binnen een maand zijn. Daarop wilde het onderwijs evenwel niet vooruitlopen. Deetman wil de nieuwe pedagogi sche academie voor het basison derwijs (PABO) per 1 augustus 1984 invoeren. Hij had daarvoor een invoeringsplan ontworpen. De PABO ontstaat door samen voeging van de bestaande peda gogische academie (PA) en de opleidingsschool voor kleuter leidsters (KLOS). In januari was al een voorlopig invoeringsplan aan de orde in de centrale com missie voor onderwijsoverleg (CCOO). Dat zou gisteren wor den afgerond. Intussen hadden de onderwijsvak organisaties bij het overleg over rechtspositionele zaken al laten weten het onaanvaardbaar te vinden, dat bij deze operatie zo veel arbeidsplaatsen verloren zouden gaan. De vakorganisaties trokken daarover aan de bel bij de Tweede Kamer. Dezelfde vakorganisaties zitten met organisaties van schoolbe sturen en ouders ook in de CCOO om onderwijskundige kwesties te behandelen. Daar bleek dat hun opvattingen wer den gedeeld door de partners in de katholieke. protestants- christelijke. algemeen bijzonde re en openbare koepel. Op de vergadering bleken de gele dingen van besturen en ouders van het algemeen bijzonder on derwijs wel met de staatssecreta ris te willen overleggen. Ze be hielden zich daarbu het recht voor. afhankelijk van de resulta ten. hun achterbannen alsnog te kunnen terugfluiten. Aangezien verder geen koepel noch een ge leding erover wilde praten, had het geen zin om het overleg met de bewindsman aan te gaan. Deze verklaarde zich in een vicieu ze cirkel te bevinden. Op ver schillende punten kon hij geen duidelijkheid verschaffen. Hij duldde evenwel geen uitstel van invoering. Daarom gaat hij door met het werk. Het wetsontwerp ligt bij de Tweede Kamer, die er al een reeks vragen over gesteld heeft. Daarop gaat Deetman ant woorden als Hij zijn definitieve beleidsnota heeft opgesteld. Staatssecretaris Deetman: door gaan. Over spreidingsbeleid DEN HAAG (ANP) Het provin ciaal bestuur van Groningen is niet erg te spreken over de voort gang met de daadwerkelijke uit voering van de spreiding van de rijksdiensten. In onvoldoende mate komt de re gering tegemoet aan de wensen van brede meerderheden van de DE BILT (GPD) - Het KNMI in De Bilt bestudeert de mo gelijkheid van regionale weersvoorspellingen. Het weerkundig instituut hoopt hiermee binnen een jaar bij wijze van proef te beginnen. Volgens H. Daan, hoofd metho- diekontwikkelig en evaluatie van het KNMI, bestaat er voor deze manier van weers voorspelling grote belang stelling bij verschillende ca tegorieën gerichte gebrui kers. HU denkt daarbij aan boeren en tuinders, maar ook aan de bouw en aan overlaad- bedrijven in de havens Het regionale weerbericht moet een zo nauwkeurig mo gelijke plaatselijke prognose van de meteorologische ont wikkelingen in de komende twaalf uur geven. Het KNMI neemt aan dat de in formatie telefonisch zal wor den verstrekt. H. Daan ge looft dat regionale radiozen ders op den duur deze functie zullen overnemen. volksvertegenwoordiging. Wen sen, gericht op een ruimhartige en tijdige nakoming van de spreidingsafspraken, aldus een door de provincie gisteren aan minister Van Dam (Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) aangeboden notitie. De titel van deze notitie "Rijks diensten naar Groningen, be loofd is beloofd" is ingegeven door de in Groningen gerezen verbazing, "om niet te zeggen er gernis" omdat het laatste woord over de spreiding van de rijks dienst nog steeds niet gesproken UjkL De provincie signaleert onvoldoen de aandacht van het parlement voor de eigen wensen: de uitvoe ring van aangenomen moties wordt niet afgedwongen Op de uitvoering van moties en toezeg gingen wordt niet zodanig gelet dat er iets van de spreiding zicht baar wordt. Het provinciaal bestuur van Gro ningen wil hier niet het slachtof fer van worden en wenst te staan voor de met de regering gemaak te afspraken Het provinciaal be stuur wil aan die afspraken ge houden kunnen worden, door de eigen bevolking, door gemeente besturen en andere instellingen in Groningen. Voor het welslagen van de sprei- dingsoperatie is het van groot be lang dat zo vroeg mogelijk ken baar wordt gemaakt welke dien sten er in Groningen zouden moeten komen, opdat d< lafMV overheden doeltreffend voorzie ningen kunnen treffen voor de huisvesting van diensten en per soneel, scholing, voorlichting aan te spreiden personeel en hun gezinsleden Datzelfde inzicht is het nodig dat het particuliere bedrijfsleven in staat wordt gesteld in te spelen op de spreidingsimpuls, onder meer in de sfeer van groei van consumptieve bestedingen voor goederen en diensten. regen onbewolkt geheel bew. >ut zwaar bew. ockholm geheel bew. - half bew. - Minister Terlouw (links) en commissievoorzitter Hermsen tijdens de ver gadering van de vaste kamercommissie over het onderdeel energiebeleid van de rijksbegroting. monsters waardeloos, aldus het departement gisteren in een toe lichting op het besluit. Bestrijding van varkenspest is me de ingegeven door de wens in "Brussel" om levend vee en vers vlees binnen de EG vrijelijk te kunnen verhandelen. Zolang Ne derland nog niet vrij is verklaard van varkenspest, kan ons land geen vee en vlees naar Groot- Brittannië, Denemarken en Ier land uitvoeren. DEN HAAG (ANP) - In het kader van een richtlijn van de Europe se Gemeenschap begint het de partement van landbouw en vis-' serij maandag 1 maart met de uit voering van een plan om de var kenspest uit te roeien. Belang rijkste maatregel is het verbod om varkens in te enten tegen de ze ziekte. Voortaan zullen alleen bloedmon sters genomen mogen worden. Door inenting worden bloed- DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bis schoppen mogen en kunnen het standpunt van de Nederlandse afdeling van Pax Christi over kernwapens, neergelegd in de brochure „rooms-katholieke kerk, kernwapens en ontwapening", niet steunen. Dit zegt hulp bisschop en vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, drs. R P. Bar in een artikel in het door de NAVO uitgegeven februan-nummer van „Nato review". Het standpunt van Pax Christi dat gelijk is aan dat van het interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is volgens Bar „een eenzijdig pleidooi voor een standpunt dat is gebaseerd op ana lyses van een strikt militair technologische en strategische natuur. In een document uit gegeven door het regerend lichaam van een kerk. is dit een onmogelijk standpunt, de kerk zou daardoor de grenzen van haar eigen autoriteit overschrgden en betrokken raken in een puur politiek debat", aldus Bar. Volgens hem heeft het IKV nooit een geheim gemaakt van zijn politieke opstelling. Hij ci teert uit de brochure van Pax Chnsti en uit een rede van de secretaris van het IKV, Mient Jan Faber Bax zelf vindt dat er geen behoefte bestaat aan verklaringen van de kerk over vragen van puur militaire en poli tieke aard „in het bijzonder als zulke stand punten worden gebruikt om theologische opinies te rechtvaardigen". Hij zegt hierbij paus Johannes Paulus II aan zijn zijde te vinden die duidelijk heeft gemaakt „dat ge tuigenissen van ambtsdragers in de kerk moeten blijven, omdat - alhoewel het woord van God gevolgen heeft voor christe nen in hun politieke activiteiten - het bo ven. en in feite buiten de politiek staat". De hulpbisschop van Rotterdam verbaast zien erover dat de Nederlandse afdeling van Pax Chnsti een officieel verzoek heeft gencht tot de Nederlandse bisschoppenconferentie om het standpunt van de vredesbeweging tot het hunne te maken, alhoewel het „natuur lijk volstrekt normaal is dat katholieke groe pen zich tot hun bisschoppen wenden met hun initiatieven, is dit toch een buitengewo- ne gebeurtenis in Nederland op dit ogenblik. Bar schrijft dat de Nederlandse bisschoppen conferentie met uiterste voorzichtigheid moet reageren op het verzoek van Pax Chns ti. „De rooms-katholieke kerk ondersteunt resoluut de vrede maar is geen pacifistische beweging De Nederlandse bisschoppen kunnen, naar mijn persoonlijk mening, op dit moment geen bindend politiek stand punt innemen over nucleaire bewapening. Zo'n standpunt zou voor de gelovigen niet dezelfde bindende werking hebben als standpunten over dogma of moraal want het is best mogelijk dat geloof icidt tot een volle dig andere opstelling dan die van Pax Chris ti. En waarom niet? Waarom zou het ver keerd zijn de waarden van het geloof te ver dedigen tegen hen die ze in twijfel stellen?".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7