Koudenhoorn: het beloofde land c Voltallige WD-fractie niet meer herkiesbaar 3 Discussie duurt al kwart eeuw Brug is er nog steeds niet [Le/cfeti agendi 'Bankstel' verdeelt commissie In Warmond Geen oplossing voor sluiproute Jeruzalem Marselis eerste op advieslijst van CDA C.J.Rademaker Poppen overleden Zaalvoetbal D-junioren Stad en rand DINSDAG 23 FEBRUARY; DINSDAG WARMOND - De watersportverenigingen en -bedrijven beschouwen het als "een brug teveel". Voormalig wet houder Timmermann (Progressief Warmond) noemde het indertijd "een rookworst" die al jarenlang voor de neus van de Warmondse bevolking wordt gehouden. WD-raadslid Corijn heeft er eens "een kopje van een lang beest" in gezien. Zeer uiteenlopende beschrijvingen voor één en dezelfde zaak: de brug die Warmond met het eiland Koudenhoorn moet gaan verbinden. Over dit War mondse discussiepunt bij uitstek is nu al 25(!) jaar lang gepraat als Brugman. Anno '82 is Koudenhoorn voor de Warmonder zonder boot echter nog altijd 'het beloofde land'. En niet meer dan dat. Reeds in 1958 constateerden het Landbouw Economisch Insti tuut en het stedebouwkundige bureau Stad en Landschap dat de positie van Warmond ais re creatiegemeente zwak zou blij ven zolang er geen directe ver binding tussen de dorpskern en de Kagerplassen zou worden ge legd. Een kwart eeuw later zegt de huidige burgemeester Hen- drickx: "Toen ik hier voor het eerst kwam heb ik me rot ge zocht naar de Kagerplassen". Terug naar 1958. Om wat aan de re creatieve tekortkomingen van Warmond te doen ontwierp het gemeentebestuur een plan dat voorzag in een vergraving van een deel van de Zwanburgerpol- der. Een ander deel werd be stemd voor de bouw van 500 wo ningen en voor het aanbrengen van recreatieve voorzieningen. Wat er dan nog overbleef van de Zwanburgerpolder moest ten goede komen aan de agrarische bedrijfsvoering. Door ruilverka veling en een vaste oeververbin ding zou een moderne bedrijfs voering in die sector mogelijk worden gemaakt. Ambitieus Een ambitieus plan dat kon wor den betaald met de opbrengsten van het gewonnen zand. Om grondspeculatie te voorkomen bleven deze gemeentelijke voor nemens lange tijd geheim. Toen het een en ander in '67 in de openbaarheid werd gebracht brak een storm van protesten los. De bureaus van de diverse amb tenaren dreigden te bezwijken onder het gewicht van de 310 be zwaarschriften. Het leeuwedeel der bezwaarmakers meenden dat de toch al zo schaarse recreatie gebieden bespaard moesten blij ven van welke bebouwing dan ook. De gemeente hield echter voet bij stuk en Gedeputeerde Staten (het provinciebestuur) keurden het plan met enkele wijzigingen goed. Daarmee was de kous geenszins af want ditmaal be landden er 139 bezwaarschriften in de papiermolen van de Kroon. Het jaar 1972 was al voor de helft verstreken toen deze hogere overheid uitspraak deed: op de Zwanburgerpolder mag niet worden gebouwd. Wel mocht een deel van de polder worden vergraven. Op deze wijze kwam er een waterplas van 82 hectare bij en ontstond het eiland Kou denhoorn dat een recreatieve be stemming zou gaan krijgen. Voor de verwezenlijking van het een en ander stelde de raad een splitsing van het eiland vast waarbij het vrij toegankelijke re creatiegebied en het gesloten stiltegebied respectievelijk 12 en 28 hectare mochten beslaan. Voorts werd de Warmondse be volking in de gelegenheid ge steld zich door middel van een enquête uit te spreken over de verdere inrichting van het ei land. Op de vraag of de Warmon- ders ooit nog eens iets terug zul len zien van hun toentertijd geui te wensen (lig- en speelweiden, trapveldjes, een trimbaan, een natuurbad enz.) antwoordt ge meentesecretaris Zoetemelk be vestigend. "Ze zullen natuurlijk niet allemaal in vervulling gaan maar een groot aantal wel". Een heel aparte discussie handelde over de vraag hoe Warmond met Koudenhoorn moest worden verbonden. Moest dat met een al leen voor voetgangers toeganke lijke brug, met een tunnel over de bodem van De Leede of door middel van een pont, zo vroeg politiek Warmond zich af. De uit eindelijke keuze viel op een voet gangersbrug die even hoog zou worden als de spoorbrug over de Leede(iets minder dan drie me ter) en breed genoeg (drie meter) om doorgang van ambulance, politie en brandweer mogelijk te maken. De alternatieve verbin dingen, pont of tunnel, werden te duur bevonden. Bel Toen duidelijk werd dat de oever verbinding Warmond-Kouden- hoorn tot stand zou komen door een voetgangersbrug trok het be- Jokd* stuur van de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag aan de gemeentelijke bel. Een brug over de Leede zou de doorgang van de scheepvaart belemmeren, zo brachten de watersporters te ber de. In hun 'Memo inzake oever verbinding Koudenhoorn' die De gemeentehaven van Warmond. Vanaf dit punt moet er een vaste oeververbinding richting Koudenhoorn komen. Of die e komt, is ook na vijfentwintig jaar praten nog altijd niet zeker. het licht zag in januari '79, reken den zij de gemeente voor dat een pontverbinding goedkoper was dan de voetgangersbrug. De wa tersporters beschouwden de brug ook als een bedreiging voor de goede zeden: "Door een vaste oeververbinding is Kouden hoorn ook 's nachts toegankelijk voor personen die het minder nauw nemen met de goede ze den", zo schreven de waterspor ters in hun memo. Van de kant van de Verenigde Watersportbe drijven werd gewezen op het van de brug uitgaande gevaar voor de werkgelegenheid. Het bleken standpunten die ge hoor vonden by de WD-fractie. De liberalen uitten hun veront rusting door de komst van een pont te bepleiten en door een reeks van vragen te stellen aan B en W. Zij kregen nul op rekwest: "Een brug brengt de watersport bedrijven niet in de knel" zo, luidde het antwoord van B en W. Een standpunt dat aansluiting vond bij het CDA en bij Progres sief Warmond en daarmee leken de kaarten geschud. Leken, want een maand later zette plotsklaps de Land- en Tuin- bouwbond zijn joker in: een plan voor een verkeersbrug die zich opsplitst in een twee meter brede voetgangersbrug richting Kou denhoorn en een drieeneenhalve meter brede verkeersweg naar de Zwanburgerpolder. De ver keersweg moest toegankelijk worden voor auto's opdat de ne gen in de Zwanburgerpolder ge legen agrarische bedrijven niet langer slechts per boot bereik baar zouden zijn. Een plan dat een verrassende en radicale koerswijziging in het ge meentelijke 'Koudenhoornbe- leid' tot gevolg had. Voormalig wethouder Timmermann en met hem de PW-fractie keken dan ook hun ogen uit toen duidelijk werd dat B en W op het plan van de LTB wilden inspelen. Welis waar bestond er in PW-kringen begrip voor de tegemoetkoming aan de wensen van de agrariërs maar Timmermann vroeg zich af welke financiële consequenties dit 'driebruggenplan' zou heb ben. "Ik zie meer beren dan licht puntjes op de weg", zo ver woordde hij zijn twijfels. Het driebruggenplan verdween net zo snel als het gekomen was toen de raad bleef vasthouden aan de plannen voor één brugverbin- ding. Het plan van de bond bleek een financieel gezien onhaalbare kaart. Het spel is echter nog immer niet gespeeld. Begin deze maand to gen een groot aantal waterspor ters en daarbij betrokken bedrij ven zich richting Provinciehuis om daar hun bezwaren tegen de brug voor een Arob-commissie toe te lichten. Daar werden on der meer de volgende bekende stokpaardjes bereden: door de brug zijn zeilers met bestem ming Kagerplassen geheel aan gewezen op de Groote Sloot, wa tersportbedrijven in de zuid westhoek raken geïsoleerd en al ternatieven zijn onvoldoende be studeerd. Krankzinnig "Onmaatschappelijk, egoistisch, kleinzielig en krankzinnig". Dat zijn de weinig lovenswaardige woorden die burgemeester me vrouw Hendrickx over heeft voor de bezwaren en het optre den van de watersporters in het algemeen. "We hebben er echt al les aan gedaan om het de water sporters ook zoveel mogelijk naar de zin te maken. Okay, door die brug kan de watersport niet meer via de Leede naar de Ka gerplassen maar moet er een stuk, via de Groote Sloot, wor den omgevaren. Ik kan echt niet begrijpen wat daar nu op tegen is, vooral niet nu we speciaal daarvoor de Groote Sloot heb ben verbreed want het is duide lijk dat het daar een stuk druk ker gaat worden". En: "Er is geen Warmonder zonder boot die iets merkt van de Kaag, daar moet een einde aan komen. War mond bestaat niet alleen uit bootbezitters". Terugkijkend op de zitting van de Arobcommissie bekent Hen- (foto Holvast) drickx "opnieuw razend te wor den". Zij spreekt in dit verband van "misselijke opmerkingen" die van de kant van de water sporters zouden zijn gemaakt. Gemeentesecretaris Zoetemelk: "Het gaat eigenlijk alleen maar om een stukje omvaren. Voor ie dere rechtgeaarde watersporter mag dat nauwelijks een bezwaar zijn. Wij blijven erop vertrouwen dat Gedeputeerde Staten de ver klaring van geen bezwaar zullen afgeven". Dat dat vertrouwen behoorlijk groot is mag blijken uit de nieu we stappen die de gemeente Warmond inmiddels heeft geno men. Onlangs werd bekend dat B en W mits de raad daarmee ak koord gaat, 38.000 gulden willen besteden aan de opstelling van het bestemmingsplan Kouden- hoorn/Zwanburgerpolder. De planologische werkzaamheden zullen als alles doorgaat worden verricht door een stedebouw kundig bureau uit Delft. Daar mee lijkt een einde te komen aan de samenwerking met het voor Warmond te dure bureau Stad en Landschap. Stad en Landschap zou volgens Hendrickx voor het zelfde bestemmingsplan 20.000 gulden méér rekenen. Zoete melk: "Het bestemmingsplan is een testcase voor het Delftse bu reau. Bevalt het dan blijven wij in het vervolg gebruik maken van zijn diensten". WIM KOEVOET WASSENAAR Het kunstwerk, een bankstel, dat op het plein by de Langstraat en Hogendorp- straat in Wassenaar zou worden geplaatst, komt er zeer waar schijnlijk niet. De commissie on derwijs, cultuur en recreatie was in meerderheid tegen. Het CDA en de WD zagen grote proble men opdoemen voor de winke liers, die rond het plein hun ne ring drijven. Zeker als er ook nog een terras komt dat ook in de herinrichting van het plein is op genomen. Bezwaren tegen het kunstwerk zelf waren er eigenlijk niet. Het bankstel van keramiek wordt uitgevoerd in felle kleuren. Oran je gestreept en met een gele be strating er tussen. De CDA'er Speelman had geen enkel be zwaar tegen dit stuk "eigentijdse kunst". Maar hij voelde er weinig voor om de bestaande sfeer op het pleintje te doorbreken. Ook het WD-raadslid Van der Veen had grote moeite met bank. die 70.000 gulden moet gaan kos ten. Vooral de ruimte die opge slokt zou worden door het kunst werk was voor haar de reden om met de winkeliersvereniging, die tegen is, mee te gaan. De buurt moet inspraak hebben bij kunst werken. Er moet een keuzemo gelijkheid zijn, zo betoogde zij. Ook de PvdA, die gisteravond niet aanwezig was, is tegen het bank stel. Alleen het onafhankelijke raadslid Van der Heijden en Nieuwenho- ven (D'66) konden zich vinden in het voorstel. Erg leuk en aardig, zo werd het bankstel getypeerd Nieuwenhoven ging zelfs nog wat verder. Het is in het belang van de winkeliers dat het kunst werk er komt, zo zei hy. "Het bankstel trekt publiek aan". Nieuwenhoven pleitte gelijk voor autoloos maken op zaterdag van het winkelplein. Ook wethouder Dijkstal deed alle moeite om de raadsleden ervan te overtuigen dat het bankstel een goede zaak is. Het bankstel kan de hele sfeer op het plein vergroten. "Het is toch de oerou de woonkamer bij oma", zo stel de hij. Verder wist hy nog te ver tellen dat er overwogen was bloemetjesbehang te schilderen op een achter de bank staande muur. "Maar dat ging het college te ver", aldus Dijkstal. Ondanks de grote weerstand in de commissie komt het voorstel on veranderd in de raadsvergade ring. "Ik laat het wel op stemmen aankomen", zo vertelde Dijkstal, hopend dat de raad dan toch nog akkoord gaat met het bankstel. WASSENAAR Voorlopig wordt er niet veel gedaan aan de ver keerssituatie in de Wassenaarse wijk Jeruzalem. De commissie verkeer kon het gisteravond niet eens worden over afdoende maatregelen. Een actiecomité uit de wijk had een plan ingediend om de Van Limburg Stirumstraat gedeelte lijk af te sluiten. Verkeer van en naar de winkels bij de Luifel- baan kon er dan niet meer door. Maar deze oplossing zou op an dere plaatsen weer problemen opleveren, zo constateerde de CDA'er Schelhaas en de WD'er Nieuwzwaag. Ook het collegestandpunt werd niet juichend ontvangen. B en W willen de Van Hogendorpstraat bij de parkeervakken afsluiten, zodat daar geen autoverkeer meer over kan. Alleen de PvdA'er Goulooze ging ermee akkoord. Goulooze steunde ook het voorstel om éénrichtingsverkeer in de Van Limburg Stirumstraat te verplichten. "We moeten er op korte termyn toch wat aan doen", zo verzuchtte hij. B en W zullen zich op de reacties van de commissie eerst nader be raden en dan eventueel met een nieuw voorstel komen. Film (1) In de 'Muzenhof in Leiderdorp wordt morgenmiddag de kin derfilm "Asterix en de Helden" vertoond. Aanvang twee uur. Film (2) In de 'Sjelter' in Leiderdorp wordt morgenavond de film "La vie devant sol" met (Simone Signoret) vertoond. Dat gebeurt tijdens een vrouwenavond. Aanvang half negen. WARMOND - Van de huidige WD-fractie in de Warmondse gemeenteraad keert geen van de drie leden terug. Nieuwe lijst trekker voor de Warmondse libe ralen wordt mevrouw C.A.M. Sa- ris. Zij is al geruime tijd lid van de WD-steungroep. De tweede en derde plaats op de vijftien na men tellende WD-verkiezings- lijst worden ingenomen door de heren W.A.B. de Vos en G.J. Vielvoye. De heer De Vos heeft reeds enkele jaren zitting gehad in het afdelingsbestuur van de WD. Vielvoye is onder meer be kend door zijn betrokkenheid bij de totstandkoming van de War mondse bibliotheek. Mevrouw K.E. Pop en de heer N. de Groote volgen op de vierde en vijfde plaats. Beiden maken thans deel uit van de raadscom missie ruimtelijke ordening. Op de zesde plaats staat mevrouw J. Rijntjes, lid van het afdelingsbe stuur van de WD. Mevrouw Van Cleef ziet zich ge noodzaakt te stoppen met haar werk voor de raad in verbard met haar onlangs ter wereld ge komen derde kind. "Mijn man en ik hebben het alletwee razend druk en dat wordt nu teveel van het goede. Ik heb ook gemerkt dat het werk zich steeds hoger opstapelt naarmate je langer in de raad zit. Het zijn niet alleen al die dikke boekwerken die je brievenbus worden binnenge- schoven maar ook al het werk dat je moet verzetten in tal van commissies en werkgroepen". Huidig fractieleider de heer Bonjer gaat binnenkort met pensioen. Volgens mevrouw Van Cleef "kan hij dan eindelijk de dingen doen die hij altijd al heeft willen doen, maar waar hij door onder meer zijn vele werk voor de raad nooit aan toe is gekomen". De heer Corijn ten slotte zou het te druk hebben met zijn baan op het ministerie van buitenlandse zaken. Van Cleef, Bonjer en Corijn zijn be reid de nieuwe fractie te onder steunen en als burgerlid plaats te nemen in een raadscommissie. De WD, die moet worden be schouwd als de oppositiepartij in de Warmondse gemeenteraad, laat verder nog weten in principe te willen meewerken aan de tot standkoming van een college programma. Ook zijn de libera len bereid een wethouder te leve ren. Leiden - aula BTS, Vondellaan 3. eenkomst Leidsche Ver. van Post? zamelaars. Leonardushuis - Haagweg 14, cami avond met bingo en loterij van de siegroep van de Leonardusparoch Taffeh-zaal van het museum van oi den - lezing over de opgravingen ei dekkingen in Kommagene, 20 uur Museum voor Volkenkunde - S straat, middag voor kinderen, wo« 14 tot 16 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, vrot films van Hedy Honigman en Yv Scholte, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Ih Maria' van de Zweedse regisseur sten Wendel, 20 uur. Collegezaal in de oude Sterrenwa Kaiserstraat lezing door drs. E. Br Werklozen Advies Centrum - Bree: 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 12 NVSH bibliotheek - Rapenburj NVSH informatiecentrum, geoper werkdagen van 14-16 uur en dins 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlenr straat 73. Nederlandse les voor bi* landse jongeren, 19-20.30 uur; aai tend soos. muziek of film, woe. sol sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caa| straat 67, ma t/m vr van 16-22 uui 126052. Groenoordhallen - zaalvoetbaltoeia D-junioren, woe 10-15 uur. Algemene Reclasserings Verenig| Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, b« baar op werkdagen van 9-17 uurA hulp en informatie aan meerderja* (vanaf 18 jaar), die door probleiru konflict zijn of dreigen te komen politie en/of justitie. v Vrouwenhuis - Hooigracht 79, avond, 21-1 uur. \j Buurtwinkel - Haarlemmerstraat tel. 125736, Werklozen Belangen Vtï ging Leiden adviesbureau, woe va\ 12 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, Vror in de bijstand, woe-ochtend. Wassenaar - gemeentehuis, comn>( technische diensten, 19.30 uur. Warmond - gemeentehuis, hoorzi^ raadsfracties, 20 uur. 't Trefpunt - Boerenkielbal, 20 uur Leiderdorp - Sjelter, poppenth^ woe 14 uur. e Muzenhof - film voor kinderen, wi( WOENSDAG f u Leiden - Marekerk, Lange Mare, ae van de EO, 20 uur. ,j The Jam - 2e Binnenvestgracht, q( den de groep Kubus, 22 uur. Stadhuis - raadscommissie onde en samenlevingsopbouw, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie financië^ Antonius Clubhuis - Lange Mare, rr show Gronheid, 20 uur. Groenoordhallen - zaalkorfbal vot gere scholen, do 9 uur. Rapenburg 100 - film 'De man in di( zen kooi', vertoont door de werkg TV-issue van de Leidse Stude. Ekklesia. Leidse Werkgroep Homoseksualil* Caeciliastraat 18, film, 20 uur. Gebouw De Regenboog in de Md wijk - creatieve dag van het Natiti Rheumafonds, do van 12.30 tot ilru Filet Americain'-Robbe de Hert, wr do 20 en 22.15 uur. APOTHEKEN i Leiden - de avond, nacht en zond- dienst van de apotheken in de region den, wordt waargenomen van vr 19 tot 26 febr door: Apotheek Tot Hulp Menschheid, Rosmolen 13, tel. 1210 Apotheek Voorschoten, Leidsewec-, tel. 2525. i I WIJKVERPLEGING >l Leiden - Interkruis, Middelweg 38?1 ten noorden van de Rijn: 134604, ter zuiden van de Rijn: 121753. 'I Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezi' heidscentrum Florijn 10, tel. 89(t spreekuur: ma, woe, vr van 13-13.30^ Voorschoten - gezondheidscenti, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7^ 154500. n VOORSCHOTEN - Het afdelings bestuur van het CDA in Voor schoten adviseert de afdelings vergadering wethouder L. Mar selis aan te stellen als lijsttrekker voor de komende raadsverkie zingen. Op de advieslijst staat als tweede S. Offringa, de huidige fractieleider, genoteerd. De der de plaats wordt bezet door me vrouw B. Heerskens. Daarna vol gen de raadsleden W.J. Valken burg, Th. Asselman en J.C.M. Franken. Zevende staat F.J.M. ten Have (oud-voorzitter van het Voorschotense CDJA), gevolgd door raadslid C. Bremmer (acht ste). G.M. Ligthart en S. Miezen- beek bezetten de negende en tiende plaats. De CDA-afdelingsvergadering zal zich op 18 maart moeten uitspre ken over de kandidatenlijst. De huidige raadsleden C. Meers hoek en L. van Wijk hebben zich niet beschikbaar gesteld voor een nieuwe raadsperiode. Thans bezet het CDA acht raadszetels in de Voorschotense gemeente raad. LEIDEN - Dertig verenigii gen uit Leiden en omgevirf doen morgen mee aan hf zaalvoetbaltoernooi voor IJ) junioren, dat in cfc Groenoordhallen wordt gv houden. Het toernooi word' georganiseerd door de jeugd commissie van de afdeliit Leiden van de KNVB, in sI menwerking met de jeugdéV delingen van de voetbalveü enigingen Leiden en Lugdg num. Alle deelnemers wordt gfc vraagd een financiële bijdr» ge te leveren aan de Zwalu wen Jeugd Actie. De op brengst van deze actie word besteed aan sportvoorzienir gen voor gehandicapten. H<] toernooi begint 's ochtend om tien uur; 's middag ori ongeveer kwart voor dr\ reikt A.A.C. Dusée, voorzitt^ van de KNVB afdeling Le) den, de prijzen uit. i VOORSCHOTEN - C.J. Radema ker, directeur van het bejaar dentehuis 't Hofflantse Huys", is gistermorgén onverwacht overleden. Rademaker was 55 jaar. In augustus 1980 werd hij directeur van het bejaardentehuis. Zijn grote verdienste was dat hy het tehuis open stelde voor bejaar den uit de wijk. In de 'Sjelter* is morgenmiddag een poppentheater. De voorstel ling is bedoeld voor kinderen van vier tot negen jaar en be gint om twee uur. Folk In de 'Lindehoeve' treden donder dagavond in het muziekcafé Nout Grupstra en Dick Over- dest op. Zij spelen folk-muziek. Aanvang negen uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 18.30-18 00 uur Abonnementsgelden bl| vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 1 307,30 Lósse nummers 0,00 Directie G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, f Parijs. Washington, Cairo,'' Rome, Madnd. Stockholmt en Djakarta. 5 Commentator E I W. F. J. Wirtz Redactie stad en f randgemeenten tal 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2