Tuinders-gas omhoog Nederland in de problemen C „Niet echt slanker met Weight Watchers-produkt Beurs Amsterdam orktberichten "Belasting: instrument van eensgezindheid" Akkoord Landbouwschap-Gasunie W Wolken boven Times worden heel donker Devaluatie Belgische frank: Uitstel van betaling voor Bruna uitgeverij Beursovcfzicht NSDAG 23 FEBRUARI 1982 Economie MRO Amro Bank zal de in begin 1981 [etroffen maatregelen om de ;ostengroei te beperken in 1982 'oortzetten. Ook dit jaar blijft de ;ostenbeheersing gelden. Wat >etreft het aantal personeelsle- len in Nederland verwacht de >ank dat de feitelijke bezetting, femiddeld over het gehele jaar jenomen, iets. zal dalen (met ca. 1 irocent) vergeleken met die in .981. Een en ander houdt vol- jens de bank in dat niet alle üeuw opkomende vacatures zul- en worden vervuld. In Neder- and telt de Amro Bank thans •uim 20.000 arbeidsplaatsen. oodklok ït aantal tijdelijke banen waarin uitzendbureau's in ons land kon den voorzien is vorig jaar onge veer met 30 procent gedaald. Daardoor daalde ook het werk nemersbestand van de in de Abu georganiseerde bureau's (circa 30 procent van het totaal) met naar schatting 20 pet. In 1980 hadden de Abu-bureau's onge veer 3.000 mensen in vaste dienst. Dlgens de Abu kan de teruggang maar gedeeltelijk worden ver klaard uit de recessie. Door de af genomen bedrijvigheid zitten veel organisaties ruim in het per soneel. Bij vakantie of ziekte hoeft daardoor wel minder snel een beroep worden gedaan op uitzendkrachten. Ook vond een vermindering plaats van het ziekteverzuim. fefit e Nederlandse Industriële Maat schappij Nefit n.v. gaat de be drijfsorganisatie aanpassen aan gewijzigde marktomstandighe den. Hierdoor gaan 60 arbeids plaatsen verloren bij dit bedrijf, waar eind 1980 nog 448 mensen werkten. efit kamp met problemen bij de afzet van pijpfittingen. De direc tie ziet noch op kortere nog op middellange termijn verbetering in de afzetmogelijkheden. >gem I e Generale Bank Bedrijven in België hebben de financiering van twee Belgische Ogem-bedrij- ven - Gravelco n.v. en Van Riel en Van den Bergh n.v. - overge nomen. Raad van bestuur en be windvoerders van Ogem Hol ding n.v. en het Ogerfi-bankcon- sortium hebben hierover over eenstemming bereikt. )gem II 'iederhold Jongman (elektrotech niek), onderdeel van Ogem b.v., is failliet verklaard door de recht bank in Rotterdam. Voor de 150 tot 160 personeelsleden van het bedrijf zal een dezer dagen col lectief ontslag worden aange vraagd, zo zei desgevraagd direc teur R.H. Pot. »e directeur had er echter goede hoop op, de werkgelegenheid van ca. 60 mensen te kunnen red den. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - In 15 miljoen Franse ge zinnen hoort men deze weken de tanden knarsen: vader is bezig met het invullen van zijn belas tingbiljet. Het strekt memand lot troost, dat in Frankrijk deze be zigheid kinderwerk is vergeleken bij die in belastingtechnisch ho ger ontwikkelde landen zoals het onze. En dat de uiteindelijke schade verhoudingsgewijs nog wel meevalt. Toch rommelt het ook in Frankrijk achter de belas tinghorizon, want in ieder geval zal over '81 een miljoen gezinnen 10 procent meer inkomstenbelas ting betalen dan vorig jaar. Dit uit „solidariteit" met de meer dan twee miljoen werklozen. Minister van financiën Fabius heeft een aardig briefje bij de be- lastingbiljeten in laten sluiten. De minister zegt in het briefje, dat het betalen van belasting een „instrument van eensgezind heid" is. En hij stelt een forse be lastinghervorming in het voor uitzicht, waarvan lang niet ie dereen overtuigd is dat die niet zal neerkomen op belastingver hoging. Oud-premier Barre heeft schamper gereageerd op het gescherm van e machthebbers met kre- ten als „eensgezindheid" en „soli dariteit". Barre schat de gemid delde Fransman beter in dan mi nister Fabius, als hij zegt: „Rechtvaardige belasting is be lasting die door de buurman moet worden betaald". Voor het eerst toont het Franse be lastingbiljet het beeld van een zaaister, tegen een aan de verre horizon omhoog rijzende zon. Het belastingbiljet bestond tot nu toe uit vier pagina's en kon door een kind worden ingevuld, als de in komensstructuur niet al te ge compliceerd was. In deze een voud komt ook verandering. De op vriendelij k-paternalistische toon gestelde uitleg, die de biljet ten vergezelt, is onder bewind van de socialistische minister Fa bius al enige malen dikker dan vorige jaren. Steeds meer Fran sen zullen in de armen worden gedreven van belastingconsulen ten. Hoewel de Fransen zich altijd enorm opwinden over hun direc te belasting, levert die toch niet meer dan 20 procent op van het totaal aan belastingen waarop de Franse staat drijft. Het is vooral de btw, die met een op brengst van 348 miljard francs bijna de helft uitmaakt van de totale Franse belastingop brengst. Het is waar, dat er geen btw wordt geheven op postzegels, op schoonmaakwerkzaamheden, werk aan oorlogsmonumenten of op medische consulten, maar wat de Fransman voor zijn pakje Gauloise betaalt, gaat voor 74,8 procent naar de fiscus, zijn flesje Pastis is met 68 procent btw be last en zijn liter super met 53 pro cent. Soms komt men een Fransman te gen die in de opperste staat van wanhoop uitbrengt: „Ik betaal anderhalve maand van mijn sa laris aan de staat". De arme man weet nog niet eens dat dit alleen betrekking heeft op zijn inkom stenbelasting. In de hogere inko mensklassen betaalt men in feite tot vier maanden salaris aan alle mogelijke belastingen. Toch is het overal nog erger dan in Frank rijk; de Verenigde Staten, Italië en Japan daargelaten. De originele Michel Jobert, eens mi nister van buitenlandse zaken onder president Pompidou en nu minister voor buitenlandse han del onder president Mitterrand, is er een warm voorstander van, de inkomstenbelasting af te schaffen, en hij meldde dat ook nog eens deze dagen in zijn eigen NieuwsbriefInkomstenbelas ting verlamt het initiatief, aldus Jobert, en het slaat iedere in spanning en ieder succes bij voorbaat dood. Tegenstanders van deze verlichte filosofie komen aan met het argu ment dat het alternatief name lijk een forse verhoging van de btw - het land in conflict zou brengen met EG-afspraken, alsof de Fransen zich daar op alle mo gelijke andere EG-gebieden ooit iets aan gelegen lieten liggen. Tenslotte begint solidariteit bij de ander en dat is een wijsheid die de Fransen altijd nauwkeu rig in praktijk hebben gebracht. Iroenteveiling Katwijk aan den Rijn loerekool per kg. 26 - 1.48, waspeen AI er kist 8,50 - 11,10, All 4.- - 7.60. BI 3.50 - 16.40. Bil 3.40, Cl 6.- - 8.30. CII ,20 - 7,40. treekpeen BI 2,90, Cl 8.40, CII 3,30. ^EIDEN Veemarkt. .Totale 1130; aanvoer vandaag 4863. Slachtrun- leren 110; gebruiksvee 234; graskalve- en 20; nuchtere kalveren 3276; pony's varkens 734; biggen 52; schapen of ammeren 334; bokken o.f geiten 46. Prijsnoteringen: Slachtrunderen zelfde üs gisteren. Nuchtere kalveren 1.25 tot t.00 per kg. levend gewicht. Slachtzeu- ?en 3.15 tot 3.25. Gebruiksvee: melk- coeien 1800 tot 3000 gulden per stuk; va rekoeien 1300 tot 2600; pinken 1050 tot 1850; graskalveren 700 tot 1050; nuchte re kalveren rood 275 tot 500; nuchtere kalveren zwart 175 tot 375; biggen 120 tot 130; schapen 215 tot 300; lammeren 225 tot 325 per stuk; geiten 20 tot 100 gulden per stuk. Toelichtingen: slachtrunderen matig/re- delyk/stabiel; kalf- en melkkoeien idem; varekoeien idem, vaarzen en pin ken idem; graskalveren idem; nuchtere kalveren ruim/redelijk/stabiel, varkens redelijk/redelijk/iets lager; lopers en biggen matig/matig/stabiel; schapen en lammeren matig/redelijk/stabiel; geiten DEN HAAG (ANP) - Het Landbouwschap heeft gisteren bevestigd dat zijn bestuur overeenstemming heeft bereikt met de Gasu nie over optrekking van de gasprijs die tuinders betalen tot het niveau waarop de industrie zit (41 cent per kubieke meter) per 1 april 1983. Dit is elf cent méér per kubieke aardgas. Hiermee komt het Landbouw schap tegemoet aan de wens van de Europese Raad van land bouwministers, die vorige week heeft gesteld dat het prijsver schil op genoemde datum moet zijn weggewerkt. De Europese Comrpissie, het dagelijks be stuur van de EG, wil vooralsnog dat de prijsaanpassing per 1 ok tober dit jaar een feit zal zijn, maar het landbouwschap ver wacht dat zij zich zal kunnen vin den in het nieuwe akkoord met de Gasunie. De prijsaanpassing met elf cent zal in drie stappen worden bereikt, aldus het Landbouwschap. Op 1 april gaat de huidige tuinders- prijs van dertig cent met circa 3,5 cent omhoog, op 1 oktober nog eens en op 1 april volgend jaar voor de laatste keer. In het prijsakkoord van mei 1981 werd nog uitgegaan van een prijsaanpassing in termijnen van een halfjaar, eindigend op 1 april 1984. Nu worden de tuinders dus een jaar eerder geconfronteerd met deze gelijkschakeling. De Nederlandse Tuinbouwraad wilde gistermiddag nog geen commentaar leveren op het ak koord tussen Landbouwschap en Gasunie over versnelde aan passing van de gasprijs voor tuinders. Secretaris ir. A. Groot van de raad zei desgevraagd dat het bestuur vandaag bijeenkomt om over de nieuwe ontwikkeling te beraadslagen. In de Nederlandse Tuinbouwraad is een groot aantal organisaties vertegenwoordigd op het gebied van tuinbouw onder glas, fruit teelt, boomkwekerij en veilin gen. Bij de raad van Nederlandse bloembollenondernemers was niemand bereikbaar voor com mentaar. De gasprijsverhoging betekent vooral voor de bloe menteelt onder glas een gevoeli ge klap in de portemonnee. Grootverbruikers in de tuinbouw betalen nu ongeveer dertig cent per kuub. Dat wordt bijna 41 cent. 0$" V s 'A c - GELDERMALSEN - De fruitveiling in Geldermalsen had gisteren de kasaardbeien-primeur. Tuinder Roberti (r.) uit Tuil kwam met 15 doosjes aardbeien, die werden geveild voor f 38,50 per doosje. Nog even en het zo vertrouwde "zomerkoninkje" wordt een "winterkoninkje". DEN HAAG (GPD) - Weight Wat- chers-produkten die binnenkort op de markt worden gebracht, zetten in een vermageringskuur geen zoden aan de diik. Dit schrijft Koopkracht, het maand blad van het Konsumenten Kon- takt, in een artikel over afslank- middeltjes. Alleen 'halve' pro- dukten die men in grote hoeveel- )van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Het voortbestaan van de Britse kranten The Times en The Sunday Times is in ernstig gevaar gekomen. Gisteravond zijn de onder handelingen tussen de vakbonden en eigenaar Rupert Murdoch afge broken, zonder dat de partijen het met elkaar eens werden. Murdoch stelde vrijdag een ultimatum, waarbij hij de bonden voor de keus stelde akkoord te gaan met 600 ontslagen, of de definitieve slui ting van de bladen. Hij gaf de betrokken vakbonden tot gisteren de tijd met de ontslagen akkoord te gaan. Nu dat niet het geval is, heeft Mur doch eenzijdig het ontslag van 210 werknemers, allen lid van de vak bond van de drukkers en zetters, de Natsopa, aangekondigd. Zij zullen vandaag, op basis van het principe „het laatste erbij, het eerste eruit", op straat worden gezet. De bonden hebben gezegd tegen deze maatregel gekant te zijn, en van daag stappen te zullen nemen. Murdoch heeft hen echter weinig ruimte gelaten. Als de bonden zouden besluiten tot een staking, dan heeft de Australische krantenmagnaat de perfecte aanleiding om de zwaar ver liesgevende kranten definitief te sluiten. heden nuttigt, zoals halfvolle melk. besparen calorieën. Vol gens Koopkracht wekken slank- produkten slechts de illusie dat gebruik ervan effectief lijnt. Vijf fabrikanten van merkartikelen lanceren binnenkort in een grootse campagne produkten on der het Weight Watchers-vaan- del. Volgens Koopkracht heeft de slanke-lijner weinig heil te verwachten van een soep van Heinz, de diepvriesmaaltijden van Iglo en de slank-Sinas van Hero. Voor deze produkten zijn veel goedkopere alternatieven voorhanden. De halvarine van Brinkers is niet minder vet dan elke andere halvarine, en de jam vervangende compote van Hero is weliswaar suikerarm, maar zo'n calorie-arm produkt tikt in een vermagenngsdieet natuur lijk nauwelijks aan. De ijsjes van Ola besparen hoegenaamd niets. Wondermiddeltjes om af te slan ken kan de consument maar be ter links laten liggen, aldus Koopkracht. In deze sector wor den veel flauwekul-produkten verkocht. Wie wil vermageren, doet er beter aan zijn eetgewoon ten te wijzigen. De devaluatie van de Belgische frank met 8.5 procent en van de Deense kroon met 3 pro cent, waartoe zondagnacht werd besloten, verzwaart de economische problemen in ons land. Het effect van de devaluatie (vermindering van de officiële waarde) is name lijk dat de Nederlandse goe deren en diensten voor de Belgen duurder worden en zij dus minder geneigd en in staat zullen zijn onze produk ten en diensten, waaronder toerisme, te kopen. Dat is ook de bedoeling van de maatre gel. België is na West-Duits- land onze grootste han delspartner. Door de goedkopere frank wor den op de wereldmarkt de Belgische produkten goed koper. Dat is voor zover wij ze invoeren voor ons gunstig Maar het vergroot de concur rentiekracht van de Belgi sche industrie en dat gaat al tijd ten koste van anderen, de Nederlanders bijvoorbeeld. Bovendien wordt ook de con currentiekracht van de haven van Antwerpen tegenover die van Rotterdam groter. Zo wordt ook de concurrentie kracht van dc Deense boeren groter met alle consequenties van dien. Consequenties ook voor de onderhandelingen over de Europese landbouw prijzen. telkenjare toch al een heel moeilijke zaak. Het is dan ook geen wonder dat de ministers van financien van de Europese landen die deelnemen aan het Europese Monetaire Stelsel waarbin nen deze devaluaties zich af spelen. bijgestaan door de presidenten van de centrale banken in hun landen, zuinig aankeken tegen de maatrege len. De Belgen wilden eerst met 12 procent devalueren en de Denen met 7 procent. Dat werd de andere landen te recht te bar. In oktober hadden de sterke EMS-landen. waaronder het onze. de zwakke broeders al de helpende hand geboden De Belgen vroegen toen om intern politieke reden niets te hoeven doen en de Fransen, onder hun nieuwe president, wilden graag niet teveel te hoeven doen om psychologi sche redenen. Daarom reva lueerden toen de anderen, waaronder dus Nederland met 5.5 procent en devalueer den Frankrijk en Italië met slechts 3 procent. Revaluatie is het omgekeerde van deva luatie, maar binnen het sys teem maakt dat verder niet zoveel verschil. Als namelijk bijna allen revalueren is het effect hetzelfde als wanneer qnkelen devalueren. Dc Belgen en Denen, zoals in oktober de Fransen en Italia nen en toen dus ook de Bel gen (die niets deden en dus in feite met 5.5 procent tegen over de gulden devalueer den) hebben alle reden om de maatregel te nemen. Hun economieen staan er allerbe- labbcrtst voor. Met name de Belgen hadden veel eerder krachtige maatregelen moe ten nemen. Maar gedane za ken nemen geen keer. Met een pakket maatregelen, waaronder de devaluatie, po gen de Belgen nu orde op za ken te stellen. De meest in grijpende is het doorbreken van de automatische prijs compensatie, waartegen de vakbonden zich overigens met hand en tand verzetten. Kras is ook het tijdelijk bevrie zen van de prijzen. Beide maatregelen zijn in samen hang met de devaluatie lo gisch. De waardeverminde ring van de frank betekent duurdere invoer, d.w.z. meer inflatie. Het is dan zaak te trachten die niet te laten af wentelen want dan gaat het gunstige effect van de deva luatie: grotere concurrentie kracht op de wereldmarkt, verloren door stijgende lonen en pryzen. Voor de Europese partners van Belgie en vooral dus voor ons land zijn de ge volgen van de devaluatie minder aangenaam En dat geldt ook voor de Deense maatregel. Het effect van wat zondag is af gesproken is zoals hiervoor, in beginsel te schetsen, maar niet in cijfers precies aan te geven. Inderdaad pogen bei de landen hun problemen op te lossen ten koste van hun buren. Hoe het in de praktijk uitvalt moeten we afwachten. Het is de vraag of de Belgi sche devaluatie voldoende is, dat wil zeggen of op de inter nationale wisselmarkten de druk op de frank wegvalt of niet. Er is voor ons geen reden tot paniek, wel extra aanleiding om zelf met uitsluitend inter ne middelen orde op zaken te stellen en te houden. Mee doen aan de devaluatie had voor ons geen enkele zin. er zou een enorme opwaartse druk op de gulden ontstaan met alle nare gevolgen van dien. Onze positie is gelukkig beter dan de Belgische. Zo hebben wy, anders dan onze zuiderburen, een sterke han delsbalans. overigens dankzij ons aardgas BOTE DE BOER UTRECHT (ANP) Aan Bruna Uitgeverij ia voorlopig uit stel van betaling verleend. Bewindvoerder mr. J.J. Bertrams, ziet als voornaamste mogelijkheid om de werkgelegenheid van de ca. 35 mensen te behouden een overneming van de uitgeverij. De schuldenlast van Bruna Uitgeverij is opgelopen tot ca. 16 min. Grootaandeelhouder is de heer H. Bruna, die tevens mededirecteur is. De uitgeverij staat overigens volkomen los van Bruna b.v., die een keten van boekwinkels exploiteert. Bruna geeft een scala van boeken uit. met uitzondering van de pocket boeken. De uitgeefrechten van de pocketboeken (Zwarte Beertjes) wer den in oktober vorig jaar al verkocht aan de Friesche Pers in Leeuwar den. Onderhandelingen met de Friesche Pers om Bruna Uitgeverij m zyn geheel over te nemen, zijn het afgelopen weekend mislukt. Dinsdag 23 februari 1982 ACTIEVE AANDELEN Amro Baak (dl v. 82) Dorische. Petr. Pref. Gist Brocades (div.82) 68,30 Helneken 52,30 Helneken Hold. 47.00 BINNENLANDSE AANDELEN Blydenat. eert Boer Druk BonumU W Breevast Bredero V ld. eert. Buhrm. Ti Cal and H< U 4,50 121.50 220,00b 220,00b 201,00b 201 jOOb 351.00 353.00 320,50 322.00 Holl. Klooi HVA-Myen eer ICL' I.H.C. Inter ind. Maalsch Internatlo M. 80,50 80,20 135,00 136,50 135.00 217.00e 217,20 280.00 285,00 104.50 1 04.50 40.80 41.00 32.50 32.50 53,20 52.30 182.00 184.50 201.00 201,00 101.00 101,00 69.00 69.00 23,00 23.20 22,60 23.00e 97.00 97.00 40®°-0° 4050,00 67.00 67.00 627.00 620 00 33.50 33.50 TelefTaa/ Textiel Tw Tllb.Hrp 6 BELEGGINGS INSTITUTEN Alg. Fondaeob TokyVpH (S Tokyo PH Unl-Inveat Vlklag Technologie F 226.50 227.5 220.00 219.50 97.00 97.00 116.00e 114.50e 96.00 96.10 319.00 319.01 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 106.00 105:00 46 25 4500 34.25 280.00b 289.00e AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs was vandaag over het algemeen la ger. De belangrijkste oorzaak was de forse tegenvaller in Wall Street, waar de Dow-Jones-in- dex maar befst 13 punten naar beneden duikelde Dit legde een indruk op de markt in Amster dam. waar nog eens bijkwam dat de animo om zaken te doen ge ring was. Uitgesproken zwak kwam Konink lijke Olie voor dc dag, die maar liefst 2,30 goedkoper werd op 76. De belangstelling voor het oliefonds is al een tijdje verflauwd gezien het ohe-ovcr- schot en dalende olieprijzen. KLM moest genoegen nemen met een behoorlijke achteruit gang van 3 op 93.20 Een andere zwakke plek op dc beurs was te vinden by de ban ken. NMB werd verhandeld op 115,80 en dit was 2.20 minder dan gisteren. De scheepvaart waarden lagen eveneens uit dc belangstelling van het publick

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15