c Wouters: "Loting doorgestoken kaart Noordwijk maak? er weer een dolle boel van Anton Meijer wil niet naar VS voor zakenreis V en D: optreden FNV- bestuurders onbehoorlijk D Short-trackploeg verslaat Engeland Berry Janse blijft Sport DINSDAG 23 FEBRUARI 1982— Belgische praeses haalt uit naar FIFA BRUSSEL (ANP) - Louis Wouters, de voorzitter van de Koninklijke Belgische Voetbalbond, heeft giste ren in Brussel fel uitge haald naar de FIFA. Wou ters zei tijdens een pers conferentie in het Heizel- stadion: "De loting voor het wereldkampioen schap voetbal, begin vori ge maand in Madrid, is doorgestoken kaart ge weest. België en een aantal andere landen zijn gemanipuleerd om commer ciële belangen. De Belgische voetbalbond zou zich zeer geluk kig prijzen met een finaleplaats van onze ploeg. Niet alleen om het succes, maar meer om de he ren van de FIFA te laten zien dat je ook zonder bepaalde voorrech ten in de finale kunt spelen." De voorzitter van de KBVB bleef LEEUWARDEN - De Nederlandse short-trackploeg heeft voor het eerst in de geschiedenis Enge land in een interland verslagen. Op het snelle ijs van de ijshal in Leeuwarden waren de mannen van coach Jaap Manshanden de Engelse op vele punten te snel af. Menno Boelsma won de 500 meter, terwijl de Fries Tjerk Terpstra op zijn "eigen" baan de snelse op de 1000 meter was. Een verrassing was dat de 5000 meter ploege- nachtervolging met aflossing in een dubbele Nederlandse over winning eindigde. Leo van Vliet heeft gisteren het tweede gedeelde van de vijfde en laatste etappe van de Ronde van de Middellandse zee gewonnen. Van Vliet was na de rit over 52 km van Antibes naar Monaco de snelste sprinter uit een kop- groepje van vier man dat een paar honderd meter voorsprong op het peloton had. Het laatste deel van de vijfde etap pe liet de klassementen vrijwel ongewijzigd. De Fransman Mi chel Laurent bleef eerste voor de Amerikaan Greg Lemond. Ger- rie Knetemann werd vierde. Uitslagen finales: 500 meter: 1. Menno Boelsma 46.82, 2. Tjerk Terpstra 47.08, 3. Steward Pass (Eng.) 48.49, 4. Jaco Mos 48.69; 1000 meter: 1. Tjerk Terpstra 1.36.22, 2. Menno Boelsma 1.36.32, 3. Willy O'Reilly (Eng.) 1.36.62,4. Jaco Mos 1.36.68. Eind stand: Nederland 67, Engeland 37. Met de 50 punten die de Ne derlanders in de eerste wedstrijd in Nottingham vergaarde kwa men zij in totaal op 117 punten en de Engelsen in de totaalstand op 90. Bij de Zuidhollandse kampioen schappen shorttrack voor pupil len en C-D-junioren waren de le den van de Indoor Hardrij Club Leiden succesvol en gingen met 5 van de 6 titels naar Leiden te- rug. Bij de pupillen ging de titel bij de jongens naar Jan Hoogeveen en bij de meisjes naar Manuela Os sendrijver van DKIJV uit Delft. De junioren-titels waren bij de D voor Richard Suyten en Jolanda Grimbergen, terwijl Peter van der Velden en Simone Velzen- boer de snelste C-junioren wa- echter een realist en beklem toonde nog eens, ten overstaan van de nationale selectie, bonds coach Guy Thijs en de volledige Belgische sportpers, dat na Spanje opnieuw een Europees voetbalkampioenschap volgt. "We zullen in Frankrijk, waar de finale van dit toernooi wordt ge speeld, ook aanwezig moeten zijn. We zijn dat min of meer ver plicht na onze finaleplaats in 1980 in Italië", zei Wouters. De Belgische voetbalbond gaat er van uit dat de oefenwedstrijd te gen Polen, die op 28 april in Chorzow zou worden gespeeld geen doorgang zal vinden, omdat geen enkele westerse luchtvaart maatschappij kan garanderen dat de Belgische voetbalploeg op tijd in Chorzow zal arriveren. "Aangezien we van de Poolse bond nog een antwoord hebben ontvangen op ons verzoek dom eventueel in Warschau te spelen, gaan we er maar vanuit dat deze wedstrijd uit de boeken kan wor den geschrapt." Volgens voorzit ter Wouters is de kans erg groot dat op die datum Chili in het Hei- zel-stadion in Brussel de Belgi sche witte duivels zal ontmoeten. Het oefenprogramma voor het Bel gische nationale elftal, ter voor bereiding op de finales van het wereldkampioenschap in Spanje ziet er als volgt uit., 24 maart: België - Roemenië in Brussel., 28 april (onder voorbehoud) België - Chili in Brussel., 27 mei Dene marken - België in Kopenhagen en 2 juni België - Ajax in het Heizel-stadion in Brussel. Voor deze oefenwedstrijd tegen Ajax, dat heeft verzekerd met Johan Cruijff te zullen spelen, zal de Belgische voetbalbond een spe ciale gezinskaart uitgeven. Voor de som van 750 Belgische fran ken (45 gulden) kan een gezin be staande uit vier personen de wedstrijd bezoeken. "Deze wed strijd moet de apotheose worden van onze voorbereiding", zei Wouters. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphenaar Anton Meijer heeft geweierd voor zijn werkgever een zakenreis naar de Ver enigde Staten te maken. Hij wil op die manier pro testeren tegen de Ameri kaanse betrokkenheid bij martelingen in El Salva dor. In een brief aan ko ningin Beatrix heeft hij gevraagd om bij president Reagan te pleiten voor herstel van de mensen rechten, als het koninklijk paar in april de Verenigde Staten bezoekt. De druppel die bij ir. Meijer de em mer deed overlopen was de pu- blikatie van een rapport van Pax Christi over de situatie in Mid- den-Amerika. "Wat daaruit zo overduidelijk bleek was hoe diep de Verenigde Staten betrokken zijn bij de schending van de mensenrechten daar. Het meest schrijnend bleek dit uit de aan wezigheid van Amerikaanse ad viseurs bij een "demonstratie"- marteling waarbij een 17-jarige jongen en een 13-jarig meisje op gruwelijke wijze werden doodge marteld", aldus de veertigjarige Alphenaar. Een dag voordat Mciicr naar Ame rika zou afreizen, deelde hij zijn chef mee dat hij om politieke re denen niet zou gaan. "Ik volg al langer kritisch wat de Verenigde Staten allemaal doen. Op een ge geven moment moet je een daad stellen", vertelt Anton Meijer in zijn woning aan het Groenoord in Alphen. Zijn demonstratieve daad heeft al lerlei reacties tot gevolg gehad. De minst plezierige voor hem is, dat hij is overgeplaatst naar een andere fünctie in het bedrijf, waarin voor hem geen buiten landse reizen meer zijn wegge legd. Plezieriger noemt Meijer de tientallen schriftelijke en telefo nische reacties van mensen die hem steunen. Publiciteit in het weekblad Hervormd Nederland, tot twee keer toe een interview in het KRO-radioprogramma Echo en gisteravond in het t.v.-pro- gramma Sonja op maandag, heb ben aan de actie van Meijer lan delijke bekendheid gegeven. Koningin Vorige week schreef ir. Meijer een brief aan koningin Beatrix met onder meer de volgende passage: "Nu u binnenkort een officieel bezoek aan de Verenigde Staten gaat brengen, zou ik namens alle naamloze slachtoffers in El Sal vador een dringend beroep op u en uw man willen doen om deze zaak bij president Reagan ter sprake te brengen. Alstublieft, laat u deze gelegenheid niet voorbij gaan om te pleiten voor herstel van de mensenrechten in een deel van de wereld waar de Verenigde Staten daar de direkte mogelijkheid toe hebben". Meijer: "Prins Claus is actief ge weest in ontwikkelingslanden Ik neem aan dat hij in zaken ajs deze geïnteresseerd is. Je moet mijn actie niet zien als de konin gin ergens toe dwingen, maar meer als een steuntje in de rug. Ik zou het het koninklijk gebaar vinden als zij, het Nederlandse volk vertegenwoordigend, deze zaak bij Reagan onder de aan dacht wil brengen". Ir. Meijer zegt, dat de VS eerst maar eens in hun eigen achter tuin moeten kijken wat er alle maal gebeurt, voordat miljoenen dollars in een Polen-show wor den gestoken: "De mishandelin gen zijn meer dan schandalig. Zeker als een bevriende natie daarbij betrokken is, moet je daartegen protesteren". De Alphenaar heeft zijn Ameri kaanse collega's, die hij tijdens de zakenreis zou ontmoeten, per brief uitvoerig over zijn bewee gredenen ingelicht. "Ik heb hele maal geen bezwaren tegen ont moetingen met individuele Ame rikanen, als ze maar niet duide lijk laten blijken het met de VS- politiek in El Salvador eens te zijn. Watje ook van de internatio nale politiek mag denken, wat in Midden-Amerik'a gebeurt druist tegen de elementaire beginselen van mensenrechten in". Heeft Meijer geen spijt van zijn ac tie, nu hij minder plezierig werk heeft gekregen? De Alphenaar: "Er belde iemand op, die wilde een handtekeningenactie tegen zijn firma beginnen. Dat is niet LEIDEN - De Rotterdamse oefenmeester Berry Janse blijft ook volgend seizoen als trainer aan de zaterdag eerste klasser Quick Boys verbonden. Janse en het bestuur van de Katwijkse club kwamen gisteren tot overeenstemming over de verlenging van het contract. Piet Buter van Noordwijk heeft tot 1 maart bedenktijd gevraagd voooraleer hij een beslissing neemt over verlenging van zijn ver bintenis met de eerste klasse vereninging. In zaalcompetitie KATWIJK Voor de hoofdklasse competitie van het zaam voetbal zijn gisteren twee wedstrijden gespeeld. EkI deed wat van hun verwacht werd en won met 5—4 val Van Gerven. In Lisse kwam Noordwijk wat veiliger il staan door een 7-4 overwinning op SRV Boys. J Greenwood experimenteert LONDEN (ANP) - Ron Green wood heeft gisteren in Londen een experimentele opstelling van het Engelse voetbalteam be kend gemaakt voor de wedstrijd van vanavond tegen Noord-Ier- land, die in het kader van het Britse kampioenschap in het Wembleystadion wordt ge speeld. Slechts aanvoerder Ke vin Keegan en middenvelder Bryan Robson zijn overgebleven van het elftal, dat zich in novem ber tegen Hongarije voor de eindronde van het toernooi om de wereldtitel wist te plaatsen. De 24-jarige Steve Foster maakt zijn debuut. Ook Tony Morley van Aston staat voor het eerst in de basis. Tegen Hongarije mocht hij invallen. Rentrees maken voorts de 35-jarige Dave Watson, Glen Hoddle, doelman Ray Cle- mence en Viv Anderson. De opstelling van Engeland is: Ray Clemence (Tottenham)., Viv Ander son (Nottingham Forest). Steve Foster (Brighton), Dave Watson (Stoke), Kenny Sansom (Arsenal). Glenn Hoddle (Tot tenham), Ray Wilkins (Manchester Uni ted), Bryan Robson (Manchester), Kevin Keegan (Southampton), Trevor Francis (Manchester City) en Tony Morley (As ton Villa). EKL Boys - Van Gerven 5-4 De Katwijkers behaalden in eigen huis een onverdiende zege op het knap spelende Van Gerven. De ploeg van Gerard van Beek kwam wel erg onfortuinlijk met 3-1 achter te staan. Eerst schoot Hennie van Eeuwijk, na een voorzet van Bennie Heemskerk, hard langs zijn eigen doelman. Enkele minuten later kreeg Hans Verkuylen de bal van een tegen stander, die het leder met succes probeerde in te houden, op een presenteerblaadje. Verkuylen bedacht zich geen moment en liet het net bollen: 2-0. De derde treffer was er helemaal één waar EKL Boys weinig aan behoefde te doen. Een vrije trap die reeds genomen was werd door Hennie van Eeuwijk per abuis opgepakt om de bal op de volgens hem juiste plaats te leggen. De toege kende strafschop werd door Hans Verkuylen benut. Even eerder had Richard Hofman voor een tegentreffer gezorgd: 3-1. De ploeg uit Lisse bleef gevaarlijk en zag nog toe hoe schoten door Wim de Roo en Ronald van der Pot van de lijn weggehaald wer den. In de tweede minuut van de tweede helft toch het verdiende tegenpunt. Hennie van Eeuwijk zag zijn schot door de benen van Cees van der Steen verdwijnen: 3-2. Toen de ploeg van ló-oon nog niet wakker geschud was, te kende Wim Bouckaert zelfs voor 3-3. Nadat de arbiter een duide lijke sliding van Cees van der Steen niet bestrafte, kwam EKL los. Dit offensief werd beloond door een actie van Ronald van der Pot die hard en hoog in schoot: 4-3. De ploeg uit Lisse gaf zich ook nog niet gewonnen. Nadat ee: Richard Hofman voor de twee maal het houtwerk had geraal] kopte Hennie van Eeuwijk u.' een ingooi direct in: 4-4. Kc; voor tijd bracht Hans Verkuylef Bennie Heemskerk in de juisc stelling en de punten bleven top in Katwijk. SRV Boys - Noordwijk 4-7 De Noord wijkers maakten er we een dolle boel van door nu zea elftalbegeleider Jan Vieveen en shirt aan te laten trekken. Nje zonder succes overigens was maar liefst drie maal liet hij Ls senaren opnieuw aftrappen. Oio de aanstaande vader Ruud Bib ring, die toch nog even ziv schoenen aantrok, scoorde die maal. Anton Will van Zoel<v maakte de zeven vol. d Zeker niet onverdienstelijk van Noord wijkers die nog voor ir> rust een 4-1 achterstand w.b werkten. Voor het onfortuinlijld SRV Boys scoorde Laurens v;d der Voort en Ron Mesman iedb tweemaal. n Inter-regionale competitie: b De kans is erg groot dat er in hb seizoen 1983-84 een tweede Ig ter-regionale afdeling in Weg II van de grond komt. In d" jaar zullen de competities dg boven de afdelingen uitkom<v centraal van uit Zeist geregea worden. Dit zou dan gaan bet^ kenen dat er volgend seizo<c minimaal twee teams recbz streeks vanuit de hoofdklass naar de Inter-regionale comp. titie promoveren. Leiden he&- bij de start recht op zes plaa sen. WIM VAN DUIVENBOD Verenigde Staten betrokken bij martelingen in El Salvador nodig, ik ben niet ontslagen. Het is, vind ik nu al, de moeite waard geweest. Een vrouw van 84 jaar, die in een concentratiekamp heeft gezeten, was het helemaal eens met mijn actie. Zij en ande ren krijgen weer een sprankje hoop. Ik kreeg ook een leuke reactie van een gebedsgroep uit Vlaardingen. Daarom: de actie heeft al zin gehad" Kaartenactie Anton Meijer doet een oproep aan het Nederlandse volk om steun: "Stuur mij een brief of briefkaart met de tekst "Ook wij willen graag dat de koningin de marte lingen in Midden-Amerika bij president Reagan ter sprake brengt". Begin april, als de ko ningin vertrekt, wil ik dan al die kaarten aan Hare Majesteit doen toekomen. Een volk dat zo over tuigend weet te demonstreren te gen de waanzin van de kernbe wapening, moet toch ook mas saal kunnen protesteren wan neer het leven van onschuldige burgers door toedoen van een bevriende natie gevaar loopt". Het adres van Anton Meijer is: Groenoord 400, 2401 AP Alphen aan den Rijn. HENK HOUTMAN Kinderen van 6 a 7 aan avondmaal Anton Meijer: "lk mag nu helemaal geen zakenreizen meer maken". Naast hem echtgenote Ciska en van links naar rechts de kinderen Kumar (9), Carine (10) en Yvonne (13). Kumar en Yvonne, respectievelijk uit Suriname en Korea, zijn geadopteerd. AMSTERDAM (ANP) - „Onbe hoorlijk", zo heeft een woord voerder van de raad van bestuur van Vroom Dreesmann het op treden van enkele bestuurders van de dienstenbond FNV ge noemd. De bestuurders wilden gisteren in de lunchpauze het personeel van het V D-maga zijn in Aalsmeer toespreken over de cao-onderhandelingen bij dat bedrijf. Volgens de woordvoerder, alge meen secretaris J. Weijers, heeft de V D-directie geen toestem ming te geven voor zo'n vergade ring „op het terrein van V D en in de tijd van directie. Dat geldt evengoed voor de lunchpauze. „De raad van bestuur van V D vindt het in dit stadium van de cao-onderhandelingen ook onge wenst dat de dienstenbond zijn leden hierover toespreekt. Dat neemt overigens niet weg dat de bonden buiten de werktijden om natuurlijk net zoveel toespraken mogen houden als ze willen", al dus Weijers. De dienstenbond FNV had de V D-leiding van tevoren over het bezoek ingelicht. De bond wil nu vandaag met zijn leden overleg gen op welke wijze op het optre den van de bedrijfsleiding zal worden gereageerd, zo deelde een woordvoerder mee. De commissie (deputaten) voor de kerkorde stelt de synode van Gereformeerde Kerken voor, de toelating van kinderen tot bA avondmaal nu nader te regelen. De plaatselijke kerken kregen in 1978 van de synode toestemming de onder bepaalde voorwaarden kinderen en jongeren aan het avondmj] te laten deelnemen. Een kleine veertig kerkeraden, drie classes (regi< nale verbanden) en een particuliere (proviciale) synode bleken het hi<< mee niet eens te zijn. Volgens de commissie kerkorde mag dat voor 3 synode geen reden zijn om op haar besluit terug te komen. Regel bUji dat elke plaatselijke kerk zelf hierover beslist. Wat de kinderen betreft, vinden de deputaten de lagere-schoolleeftijd 7 jaar) een goede rfiaatstaf. Ouders moeteo ervoor zorgen, dat kinder 1 begrijpen waar ze aan meedoen. De commissie wil de openbare geloofsbelijdenis aan het begin van j volwassenheid handhaven. Zij stelt dan ook voor, dat men boven j leeftijd van 18 a 19 jaar in het algemeen alleen nog maar aan h, avondmaal kan deelnemen als men openbare belijdenis heeft afgeleg 1 Een van de deputaten, ds. P. Schravendeel, is het daarmee niet eei Jongeren die al aan het avondmaal deelnemen kan men niet meer h openbare belijdenis verplichten, meent hij. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Nijkerk E. M. Bakk Veenendaal; aangenomen naar Westervoort J. A. Scholten Goes; t 'dankt voor Huizen P. H. van Harten Soest; toegelaten tot de evangeli bediening W. K. Meeder Groningen; beroepbaar A. Bierma Hornhuiz^ (Gr.), J. Franken Vries (Dr.) en A. Witte Blijham (Gr.). Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Pijnacker-Nootdorp A. 1 Los Leimuiden, naar IJsselstein S". Sluis Burum (Fr.), naar Gori chem R. Vissinga Hasselt, naar Zelhem (federatie hervormd-gereft meerd) R. Molemaker Groningen, naar Barendrecht W. Speelmi (wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit) Mijdrecl de benoeming in tijdelijke dienst te Den Haag-West A. van der Ko< Den Haag-Loosduinen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Heerenveen P. Trimp Leerdam; aangenomen naar Terneuzen C. J. Mewe Marknes^ naar Eemdijk kandidaat H. Drost Enschede; bedankt voor Zwolle Slotman Enschede. i Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Enschede D. Vis^ Nieuw-Vennep, te Zoetermeer kandidaat H. Peels Apeldoorn, te Zef R. Kok Damwoude. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Oud-Beijerland D. Hakkenbel Lisse; bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk L. Blok Nunspeet, vol Woerden A. Moerkerken Nieuw-Beijerland, voor Terneuzen R. Bool aard Leiden, voor Hendrik Ido Ambacht P. Honkoop Kampen. Oud-Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Kinderdijk A. P. vi der Meer, lerend ouderling aldaar. K Baptistengemeenten: beroepen te Emmen G. van 't Wout Arnhem; b dankt voor Almelo W. P. van Berkel Winschoten. C Het bestuur van de Nederlandse Zendingsraad vraagt de regerli' dringend, een snelle beëindiging van alle Nederlandse kernwape] taken tot haar beleid te maken. De raad schrijft, dit verzoek te he] ben gedaan vanuit zijn verbondenheid met mensen en ontwikkel!' gen in de Derde Wereld. "Jaarlijks sterven daar, als gevolg van machtsstrijd tussen de supermachten, vijftig miljoen mensen do-i honger en gebrek". De Nederlandse Zendingsraad - een overkoepelend orgaan van prott tantse zendingsorganisaties - ziet 'met verbijstering', dat deze machi strijd het voorrang verlenen aan effectieve maatregelen tegen hong en gebrek verhindert. Volgens de Zendingsraad vertoont het levenspatroon van de wester wereld - met zijn streven naar macht en bezit - trekken van de bijbel stad Babyion, het symbool voor een goddeloze en onmenselijke same leving. Velen in ons land vrezen, dat regering en volks vertegen woon ging de verontrusting over het kernwapenbeleid uit een gevoel v verlamming naast zich neerleggen. "Een Nederlands beleid dat streeft naar snelle beëindiging van kerntak zou tot samenwerking kunnen leiden met landen die niet aan machtsstrijd meedoen". "Hierdoor zou serieus kunnen worden gezoc naar een uitweg uit de immorele en voor ons aller toekomst catastrofi impasse". De Raad van Kerken in Nederland heeft minister Van der Stoel (bmte landse zaken) geschreven, ernstig verontrust te zijn over de verdw nine van mensen in vele landen. Verdwijning, constateert de ra* wordt steeds brutaler toegepast om tegenstanders onschadeftjk te ir ken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10