Weer dreigende taal in Polen Bonn: meer kerncentrales Bureaucratie in China aangepakt C Martens wijst Reagan op prioriteiten EG Weinig opwinding op eerste dag van proces in Spanje ^Priester moet terechtstaan wegens belediging Haig uit zich wel bijzonder krachtig. Investering van 15 miljard mark Deng voor krachtproef iTERDAG 20 FEBRUARI 1982 Buitenland (Van onze correspondent) PA ADR1D - Onder extreem scherpe S,err,veiligheidsmaatregelen is giste- 71.2iren in Spanje het proces begon- 572Qnen tegen de 33 verdachten, die betrokken zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 23 fe* ARbruari vorig jaar. Onder leiding evan luitenant-kolonel Tejero lecht werd op die dag het Spaanse par- lement, de Cortes bezet, van 1 de kazerne van de cartografi- >rgdesche dienst van Campamento, hermeen sombere voorstad van Ma- waar het proces wordt ge- houden, zorgen elite-eenheden van leger, politie en guardia civil ar nj ervoor, dat alleen diegenen die ejge beschikken over een begerens- ,praa waardig toegangspasje, de con- ligg troles passeren. uhij^ok in de rest van de Spaanse bjj hoofdstad werd uitvoeriger ge patrouilleerd dan op andere da gen. De eerste zittingsdag van het proces, dat naar verwacht wordt zes weken zal duren, ver liep zonder noemenswaardige in cidenten. De 33 beklaagden die op de rood fluwelen stoelen plaatsnamen (de enige burger Garcia Carres verblijft wegens hartklachten in de ziekenboeg van het complex en zal slechts op afroep moeten verschijnen) maakten een opge ruimde indruk. Overste Tejero, de guardia civil die het parle ment overviel, toonde zelfs een brede lach. De eerste procesdag, die begon met het voorlezen van een samenvatting van het requi sitoir, nam ruim vijf uur in be slag, die niet veel nieuwe ge zichtspunten opleverde. Generaal Armada, de plaatsver vangend legerbevelhebber, ont- i kende met klem in een aparte schriftelijke verklaring, dat hij voor 23 februari ook maar enig contact met Tejero had gehad. Eveneens wees hij van de hand in naam van de koning gehan deld te hebben, zoals luitenant- generaal Milans del Bosch (de voormalige kapitein-generaal van Valencia) beweerde. Del Bosch heeft verklaard dat hij voor het eerst van de samenzwe ring had gehoord in besprekin gen met generaal Armada Deze zou hem hebben gezegd dat hij in opdracht van de koning han delde De tactiek van de twee hoofdver dachten lijkt er op gericht om el kaar de schuld in de schoenen te schuiven. Dat is duidelijk de on derlinge relatie niet ten goede ge komen. Hoewel naast elkaar gezeten wis selden Armada en Milans del Bosch geen woord. En in de eet zaal van het complex weigert Mi lans aan een tafel te zitten met Armada. Wie van de twee uitein delijk de waarheid spreekt zal het proces moeten uitwijzen. Al leen: om achter de waarheid te komen wordt bemoeilijkt door het voorschrift dat de beklaag den geen eed hoeven af te leg gen. Men wordt alleen verzocht naar waarheid te antwoorden. ellig huv^ARSCHAU (Rtr/UPI/AFP/DPA) De Poolse militaire d b regering heeft gisteren gedreigd met een nog strenger bewind in het geval van openlijk verzet tegen de iven noodtoestand. Voord voerder Urban zei in het -dagblad Zycie Warszawy dat een 50 "sinistere leus" op muren en 3n pamfletten de Polen aanmoedigt e" weerstand te gaan bieden. "De D winter is van jullie, maar de lente - zal van ons zijn" is naar de woor- den van Urban de strijdkreet van "hen die bereid zijn om Polen om zeep te helpen". urDeze lieden zouden de Verenigde Staten een voorwendsel geven een mondiale krachtmeting aan 1 te gaan. Urban zei dat de afkon- diging van de noodtoestand op 13 december de kurk was op de fles waar "het duiveltje" in zat. - "Als je die kurk van de fles haalt, BWI ontsnapt het duiveltje", zo ver- ®0n klaarde hij, "Maar als je hem erin laat zitten kan de fles barsten". Dat noemde hij het grootste di- lemma van de Poolse binnen- Ilandse politiek. Als de leus in praktijk omgezet zou worden, dan zou de kurk "dieper en har der" naar beneden zou worden gedrukt. Maar als de onrust en de binnenlandse strijd in Polen minder worden, dan wordt de politieke lijn daarmee in over- .v. eenstemming gebracht. waarschuwing van de rege- ringswoordvoerder volgt op de felste aanval in een jaar op de Rooms-Katholieke kerk. Ge- ruchten deden de ronde dat er lij- 36( sten klaar liggen met namen van priesters die gearresteerd zou- den moeten worden. Regeringswoordvoerder Urban maakte gisteren bekend dat een priester uit Noord-Polen moet te rechtstaan op beschuldiging dat hij premier Jaruzelski heeft be lasterd. Hij ontkende overigens I dat dit proces een grote campag- ne tegen de R.K. kerk inluidde. Het persbureau Pap meldde dat de Poolse autoriteiten besloten heb- ben het de Polen van 22 februari af gemakkelijker te maken naar het buitenland te reizen. Ze mo- gen voortaan naar een kapitalis- oo tisch land "bij een noodgeval" of BAL HARBOUR (FLORIDA) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ale xander Haig, heeft gisteren commentaar geweigerd op persberichten over zijn wei nig vleiende woorden aan het adres van zijn Britse collega, lord Carrington. Tijdens een vergadering op zijn departe ment zou Haig Carrington "een dubbelhartige zak" heb ben genoemd. Haig zei zich een dergelijke "opwindende" vergadering niet te kunnen herinneren. "Zoiets zou ik zeker niet he- ben kunnen zeggen', zei hij lachend. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gis teren wel opdracht gegeven tot onderzoek naar het "uit lekken" van informatie uit het departement. Volgens The Washington Post stamt de opmerking van Haig uit notities van iemand die ruim 20 vergaderingen van hoge functionarissen in het ministerie van buitenlandse zaken heeft bijgewoond. De Post schreef dat de inhoud van de notities is geverifieerd bij twee andere deelnemers aan de vergaderingen. De beschuldiging van dubbel hartigheid van Carrington uitte Haig vorig jaar novem ber toen de internationale vredesmacht voor de Sinai werd besproken. Volgens de notities zei Haig: "Europese vrienden - gewoon laf. De Britten liegen dat ze barsten. De Saoedies hebben de Brit ten en de Europeanen nooit onder druk gezet". Blijkbaar had lord Carrington Haig ge zegd dat Saoedi-Arabié Groot-Brittannië onder druk had gezet over de voorwaar den waarop Londen aan de vredesmacht zou moeten meedoen. als ze niet kunnen werken en een uitnodiging van familie in het Westen hebben. Een rechtbank in Sileziè veroor deelde gisteren vier mijnwer kers, allen leden van Solidariteit, tot het straffen van een duur tot vier en een half jaar. Ze werden beschuldigd van het organiseren van een staking in een kolen mijn. Gisteren is als eerste hoge Wester se politicus na de afkondiging van de noodtoestand de fractie voorzitter van de Westduitse so ciaal-democraten, Wehner, in Warschau aangekomen. Hij werd verwelkomd door Barcikowski, voorzitter van de fractie van de communistische partij in het Poolse parlement. Het was de be doeling dat Wehner tevens ge sprekken voert met vice-premier Rakowski en minister Czyrek van buitenlandse zaen. De Belgische regering heeft een aantal sancties aanvaard om de Poolse en Russische leiders er toe te brengen de noodtoestand op te heffen. „Meer accent op economie' (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) - De Belgische premier Martens vindt dat de Verenigde Staten meer aandacht zouden moeten geven aan de economische crisis in Europa in plaats van zich altijd zo op de vei ligheidsproblemen te concentre ren. Martens, die mede namens de Europese Gemeenschap deze week in Washington met presi dent Reagan besprekingen had, zei na zijn terugkeer gisteren in Brussel: „De Verenigde Staten hebben de neiging als ze over Europa spreken voornamelijk aan de defensie of Polen te den ken. Momenteel is voor Europa de economische crisis echter het meest wezenlijk". Volgens gisteren door de Europese commissie gepubliceerde gege vens nam de werkloosheid in de Europese Gemeenschap verder toe met 450.000 tot 10,7 miljoen mensen tegen het eind van ja nuari en dat is 9.7 procent van de werkende bevolking in de ge meenschap. Premier Martens heelt in Washing ton met name gewezen op de na delige gevolgen die de hoge Amerikaanse rente en de insta biele dollarkoers hebben voor het economisch herstel in Euro pa. Martens zei gisteren dat pre- Premier Martens sident Reagan bereid is samen met Europa, ter voorbereiding van de economische wereldtop begin juni in marijs, ae mogeujK- heden te bestuderen om meer rust te brengen in de koersver- houdingen tussen de dollar, de Japanse yen en het Europese monetaire systeem. Loonmatiging Premier Martens was eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was uit Washington naar Brussel te ruggekeerd om zich met de drin gende economische problemen in eigen land bezig te houden. Het Belgische kabinet wil dit weekend een definitief besluit nemen over de zeer omstreden loonmatiging via doorbreking van de automatische koppeling van de lonen aan de stijging van de kosten van levensonderhoud. Het kabinet is daarbij echter ge stuit op onverwacht unanieme weerstand van de vakbonden. Na de socialisten en de liberalen sprak gisteren ook de chirstelij- ke vakbond ACV zich uit tegen de drie verschillende mogelijk heden die het kabinet-Martens voor de loonmatiging via de in breuk op de indexering heeft aangegeven. Het ACV, waarvan een voorzichtig positieve hou ding werd verwacht, geeft echter de voorkeur aan de eerder door de vakbond voorgestelde specia le crisisbelasting en bereidt zelfs eventueel acties voor als het ka binet niet aan haar standpunt te gemoet komt. De regering wil via de index in totaal 3 procent op de loonsom bezuinigen, maar daabij hoeven de minimuminkomens (f 1.620 per maand) niet in te le veren. ROME - Paus Johannes Pau- lus II is gisteren in Rome te ruggekeerd na een achtdaag se reis door de Afrikaanse landen Nigeria, Benin, Equa toriaal Guinee en Gabon foto boven). Bij aankomst zei de paus dat de 14.000 kilometer lange tocht zijn pastorale er varing van Afrika heeft ver diept. Wat hem het meest trof waren de ontberingen in Equato riaal Guinee, de vroegere Spaanse kolonie. Tijdens zijn bezoek aan Afrika heeft Johannes Paulus II be nadrukt dat de ontwikkelde landen de waardigheid en de soevereiniteit van de armere landen moeten erkennen. Hij zei dat economische superio- riteit geen rechtvaardiging is voor politieke, sociale, cultu rele of morele overheersing. Aanhanger van Nkomo neemt ontslag SALISBURY - Eén van de twee ZAPU-ministers die nog in de Zimbabwese regering zitten, heefl gisteren gezegd te hebben besloten zijn ontslag te nemen, nu de leider van de ZAPU, Jos hua Nkomo, uit de regering gezet is na beschuldigingen over een samenzwering. Dit heefl het Zimbabwese persbureau Ziana gemeld De minister voor publieke werken. Clement Muchachi stapt op, om dat hij van oordeel is dat de ZA PU-ministers als groep zitting hebben genomen in de coalitie regering en nu dus ook en bloc op moeten stappen, zo citeerde het persbureau hem. De andere ZAPU-minister en de twee onderministers van de ZA PU die nog deel uitmaken van de regering hebben hun standpunt nog niet bekendgemaakt. BONN (ANP) De Westduitse rege ring heefl besloten de ernstig om werk verlegen zittende nucleaire industrie tegemoet te komen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft ingestemd met de bouw van drie kernreactors, waarvan één in Lingen vlakbij de Nederlandse grens. Voorlopige bouwvergunningen zullen moge lijk later dit jaar worden afgege ven door de betreffende deelsta ten. Het gaat behalve om de reactor in Lingen in de deelstaat Nedersak- sen om de reactor Biblis C in Hessen en de reactor Isar II in Beieren. In alle drie de gevallen betreft het een drukwaterreactor met een vermogen van 1300 me gawatt (MW) die zal worden gele verd door Kraftwerk Union, een De procedures rond de bouw van de drie reactors lopen al jaren. De eerste aanvraag voor de bouw van de reactor in Lingen is in au gustus 1978 ingediend door Ver- einigte Elektrizitatswerke en die voor Isar II in februari 1979 door een consortium onder leiding van Bayernwerk. De eerste aan vraag voor de bouw van Biblis C dateert van 1975. Deze is later in getrokken, maar in oktober 1980 opnieuw ingediend. Met de bouw van de drie centrales zou een investering van vijftien miljard mark gemoeid kunnen zijn. Zij zullen op zijn vroegst in 1989 of 1990 in gebruik worden genomen. De Westduitse nu- EIROET - In de Noordlibanese stad Tripoli zijn felle gevechten uitgebroken tussen Syrische troepen van de Arabische vre desmacht en gewapende leden van het "Volksverzet". De stad heeft ongeveer 400 000 in woners. voor het merendeel soennitische moslems. Sinds 1976 verblijven ongeveer 30.000 Syrische militairen in Li banon om na de burgeroorlog in dat land de vrede te handhaven. Deze week riep Syriè 3.000 man elite troepen uit Libanon terug in verband met de gevechten om de Syrische stad Hama. het nieuwe systeem waarbij de benodigde vergunningen afgege ven worden voor een type reac tor in plaats van voor elke reac tor afzonderlijk. De federale regering heeft de pro jecten wat betreft veiligheids- en technische aspecten al goedge keurd. De elektriciteitsbedrijven moeten nu proberen bij de rege ringen van de betreffende deel staten een voorlopige bouwver gunning los te krijgen. De ver gunning voor Isar II wordt in april verwacht en die voor de reactor in Lingen in de zomer. De coalitieregering van SPD en FDP in Hessen is verdeeld over Biblis C Daarom zal de vergun ning voor deze reactor mogelijk pas afkomen na de deelstaatver kiezingen in het najaar. China staat aan de vooravond van een van de meest ingrij pende veranderingen in zijn recente geschiedenis De machthebbers rond sterke man Deng Xiaoping hebben de aanval geopend op het log ge ambtenarenapparaat en de corruptie. Deze operatie om de bureaucratie te „stroomlij nen" is zeker niet zonder risi co's. Nog geen week geleden werd door gerespecteerde correspondenten in Peking voorspeld dat Deng de slag al bij voorbaat had verloren. Maar daar ziet het nu hele maal niet naar uit. Officiële Chinese bronnen ge ven slechts mondjesmaat in formatie, maar in diplomatie ke kringen wordt al gespro ken over de meest omvangrij ke zuivering sinds de geboor te van de volksrepubliek in 1949. Verwacht wordt dat Deng Xiaoping, de peetvader van China's huidige moderni sering, over enkele dagen een belangrijke rede zal houden om het startschot te geven voor de campagne tegen bu reaucratie en corruptie. De simpele aankondiging dat Deng zich „naar het tweede plan" had teruggetrokken was voldoende om de wildste speculaties rond zijn persoon los te maken. Een bewijs voor de centrale rol die indi viduen spelen in het land waar volgens de leer de mas sa's „de ware helden" (Mao) zijn. Het bewijst evenzeer hoe moeilijk het blijft om iets met zekerheid te zeggen over zelfs de meest nabije toe komst van de Chinese poli tiek. Sommige waarnemers in de Chinese hoofdstad Peking concludeerden uit het feit dat Deng Xiaoping al meer dan een maand niet in het open baar was gezien dat hij was uitgeschakeld door een „stil le coup" vanuit het belang rijkste bolwerk van oppositie tegen de 'Dengisten', het Volks Bevrijdings Leger. Dit was waarschijnlijk wat al te voorbarig, maar zonder grond zijn deze berichten niet. De oppositie tegen de moderniseringsplannenplan- nen van Deng is zeker binnen het leger en onder de lagere ambtenaren nog vrij groot Maar ook binnen de partijtop zijn de tegenstanders niet volledig uitgeschakeld. Het oppermachtige politbureau telt nog een paar leden die niet tot de aanhangers van Deng gerekend kunnen wor den: de afgezette partijvoor zitter Hua Guofeng, Li Xian- nian die in de periode vóór Deng een belangrijke rol speelde in de economische politiek, maar vooral maar schalk Ye Jianying, die met zijn 83 jaar wordt beschouwd als de spil van verzet tegen de voortvarendheid waarmee Deng de modernisering wil doorvoeren. China niet de hoofdrol die het voor zichzelf weggelegd zou willen zien. Optimisme Toch blaken de Chinese leiders van optimisme. Premier Zhao Z:yang zei afgelopen woensdag tegen een bezoe ker uit Hong Kong over de voorgenomen stroomlij n- operatie van het staatsappa raat „In het begin dachten we dat het erg moeilijk zou zijn, maar het ziet er nu naar uit dat het werk veel soepeler verloopt dan verwacht". Par tijvoorzitter Hu Yaobang sprak een dag eerder over de noodzaak om deze operatie „resoluut uit te voeren". Eén reden voor dit optimisme kan zijn dat Deng Xiaoping de openlijke weerstand van het leger heeft kunnen neu traliseren. Volgens sommige bronnen zou er een soort wa penstilstand zijn gesloten, waarbij Deng een aantal con cessies zou hebben gedaan. Een Chinese functionaris zei onlangs tegen een Westers correspondent: „De militaire leiders zijn erg conservatief, zoals generaals overal zijn, maar zij hebben nu de nood zaak van de veranderingen geaccepteerd". Dit zou het re sultaat zijn van maandenlan ge verplichte studie en dis cussie over de nieuwe poli tiek. Terwijl de eerste koppen al rol len - er wordt al gedreigd dat dit ook letterlijk zal gaan ge beuren - is de omvang van de voorgenomen zuiveringen duizelingwekkend. Een pro- communistisch dagblad in Hong Kong. de Ta Kung Pao. haalde welingelichte kringen in Peking aan om te bench- ten dat alleen al in Peking zelf 200 000 ambtenaren moe ten afvloeien van de 600.000 die daar werken voor het cen trale regeringsapparaat. Het hele ambtenarencorps in Chi na wordt geschat op twintig miljoen, dus als over de hele linie een derde moet verdwij nen gaat het al om miljoenen kandidaten voor een afvloei ingsregeling. Toch is wel zeker dat de hoog- Wildgroei ste partijorganen gecontro leerd worden door aanhan gers van Deng: partijvoorzit ter Hu Yaobang, premier Zhao Ziyang, de topeconoom Chen Yun, en generaal Yang Dezhi, de chef van de genera le staf. ZO hebben de touw tjes van bovenaf nog steeds stevig in handen. Keerpunt De belangrijkste vraag is niet of de hervormingspolitiek wordt uitgevoerd, maar eer der in welk tempo dat kan ge beuren. De voorstanders van vergaande hervormingen zit ten tussen twee vuren: te snelle veranderingen (waar Deng Xiaoping van nature toe geneigd lijkt te zijn) kan leiden tot meer tegenstand. Daarom moet worden geko zen voor een stap-voor-stap aanpak Maar een té langza me verandering heeft tot ge volg dat er geen resultaten komen, waardoor de aantrek kingskracht van het pro gramma achteruit loopt. Het keerpunt waar de Chinese politiek nu lijkt te zijn aange land, is dat Deng kennelijk tot de conclusie is gekomen dat het tweede gevaar het grootst is. Nog steeds zijn tal van hervormingen die al ja ren in de pen zitten niet ver wezenlijkt Op het laatste Na tionale Volkscongres (eind 1981) bleken de verwachte veranderingen in de Grond wet nog niet haalbaar Onder meer zou hierbij de opheffing van de volkscommunes op het platteland worden beze geld Veel veranderingen op het ge beid van de economie, de om schakeling van nadruk op zware industrie naar de lich te. de vergroting van de de kansen voor pnvé-initiatief in de landbouw, zijn nog maar net begonnen In de buitenlandse politiek zit het Deng ook niet mee. Zijn voorkeur voor versteviging van de banden met Washing ton wordt door president Ro nald Reagan duchtig op de proef gesteld door het leve ren van wapentuig aan Tai wan. In Zuidoost-Azié speelt Vooralsnog kunnen alleen de slachtoffers in de hogere re gionen rekenen op een zeke re tegemoetkoming bu ont slag De wettige privileges die topambtenaren genieten verklaren de weerstand van de 65-plussers onder hen om met pensioen te gaan. Deze hoge kaders hebben een auto met chauffeur, krijgen spe ciaal eten, wonen in de beste huizen, kunnen hun kinde ren naar de beste scholen stu ren enzovoort. Daarnaast worden zy ook beschermd te gen rechtsvervolging wan neer hogere partijorgancn hen de hand boven het hoofd houdt. Dit laatste heeft weer geleid tot een wijdverbreide corruptie, die zeer moeilijk is aan te pakken. Het ambtenarenapparaat is tot een ware moloch uitgegroeid, met een enorm waterhoofd. Heel China telt, volgens het dagblad Ta Kung Pao, bijna duizend ministers en vice-mi nisters. en nog eens vijf dui zend directeuren van afdelin gen van ministeries. Deze wildgroei vindt zijn oor sprong is de genoemde wei gering voor volbejaarde be stuurders om op te stappen, maar tevens door het creéren van nieuwe topfuncties voor de gerehabiliteerde slachtof fers van de Culturele Revolu tie. Dan zijn ook de „helicopters" nog doelwit van de opruim- campagne. Dat zijn de men sen die „uit het niets" om hoog schoten tijdens de Cul turele Revolutie naar toppo sities in het staatsapparaat. Mensen die niet beschikken over de vereiste opleiding of capaciteiten, maar enkel goed van de tongriem waren gesneden en zich trouwe handlangers van de vong jaar beruchte 'Bende van Vier' toonden Met de opening van de frontale aanval op de bureaucratie en de corruptie gaat China een turbulent jaar tegemoet Het welslagen van het moderni seringsprogramma van D< i.g en de zijnen staat voor de zo veelste test RUUD KREUTZER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9