ardeniers wekt woede op "Er zal op me worden gelet" Volkshuisvesting: politiek op z'n kop D Arts verhandelt methadon: vijftien maanden eel geëist -c iekertfondsen fel tegen afbraak lok werkgevers tegen .ieuw ziektewetplan Eerste CPN-burgemeester Hanneke Jagersma van Beerta: IRDAG 20 FEBRUARI 1982 ^^Tind ;sm r go f;r r ie Binnenland 1RDAM (ANP) - "Ik heb indeld uit angst voor de ?smaffia. Aanvankelijk was goeder trouw. Toen het ein- jk tot me doordrong dat er mijn recepten handel werd reven, durfde ik al niet meer g. Ik was bang dat ze me aan den geven", aerklaart een Amsterdamse ^ftarts (53) het feit dat zij tegen ^^ling ruim 2000 recepten xt verstrekt voor methadon J^/methaaualon. middelen die le onder de opiumwet vallen, v teren stond de arts in Amster- i terecht, samen met haar "af ters", een 32-jarige man en 22-jarige vriendin, er van justitie mr. F. Heems- k was niet onder de indruk de uitleg van de dokter: er is geen sprake meer van r de schreef gaan. De functie van arts is hier als dekmantel ge bruikt voor puur criminele acti viteiten", vond hij, "En-van enige bedreiging aan haar adres is niets gebleken". Hij eiste vijftien maanden gevangenisstraf tegen de arts en tegen de man, die hij als hoofddader aanmerkte, vor derde hij achttien maanden. De huisarts heeft het tweetal in de loop van anderhalf jaar ongeveer 2000 recepten verstrekt voor het heroine vervangende afkickmid del methadon en voor methaqua Ion, een opiaat dat het hoofdbe standdeel vormt van het slaap middel Mandrax. Vooral in Amsterdam was metha- qualon lange tijd zeer in trek bij junkies omdat het, gecombi neerd met alcohol, in zijn uitwer king vergelijkbaar is met heroï ne. De inspectie voor de volksge zondheid heeft de Nederlandse artsen dan ook jaren geleden al gemaand om dit middel zo veel mogelijk uit hun receptuur te weren. Wat de verstrekking van methadon betreft gelden richtlijnen van de inspectie. Die staan huisartsen alleen toe om methadon aan pa tiënten voor te schrijven als dat gebeurt in nauw overleg met offi ciële instanties voor drugshulp verlening zoals de GGD, de Jelli- nekkliniek en van instellingen op het gebied van maatschappe lijk werk. Bovendien moet de verstrekking gebeuren in het ka der van een gerichte therapie. L. Bienfait, inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Hol land. noemde de handelwijze van de arts "volstrekt onaccepta bel". Hij beraadt zich op het ogenblik nog over tuchtrechtelij ke stappen tegen de arts. De duizenden methadon- en me- thaqualontabletten werden door de twee afnemers voor één gul den tot 1,50 aan verslaafden verkocht. Volgens de berekenin gen van de officier moet die han del hun ongeveer anderhalve ton hebben opgebracht. De arts heeft aan de transacties behalve een geruïneerde carrière onge veer 23.000 gulden overgehou den. i nie kendi DEN HAAG (GPD) - De ziekenfondsen zijn zeer boos op minister Gardeniers (volksgezondheid) omdat zjj vol hardt in haar pogingen de bestaande schooltandverzor- ging ter discussie te stellen. De koers van de bewinds vrouw heeft ook de vaste Tweede Kamercommissie voor volksgezondheid veronrust. Dees (WD) zal volgende week een interpellatie over deze zaak aanvragen, andere fracties steunen hem daarin. et J HAAG (ANP) - De wens van _2 Kroonleden in de Sociaal Eco- "mische Raad om te bezuinigen k »or de premies voor de ziekte- pt te verhogen, zal de loonkos- met 7,5 procent opjagen, ter- Ijl minister Den Uyl zelf ervan jtgaat dat de loonkosten met koguit zes procent mogen stij- "n. i dit argument heeft de Raad i de Centrale Ondernemings- I^.-ganisaties (RCO) gisteren in ;n brief aan Den Uyl zijn plan m het advies van de Kroonle- en in de Sociaal Economische aad (SER) te volgen, in de prul- inbak gegooid. gens de werkgevers zal verho- 4 ing van de ziektewetpremies de 'sten van het bedrijfsleven met fen half miljoen gulden per jaar Jerzwaren. Op de loonsom, dat fjn de totale kosten per werkne- lier, zal dit een stijgend effect lebben van ongeveer 1,7 procent F xtra, zo hebben financieel des kundigen van de RCO berekend, werkgevers vragen de minister net klem andermaal met een lieuw bezuinigingsplan in de so- iële sector te komen en daar- iver het advies van de SER te Tagen. Volgens de Industriebond FNV zijn er gisteren in 13 bedrijven ziektewetacties gehouden. Daar aan hebben zo'n 700 mensen deelgenomen, die het werk voor een half uur tot een uur onder braken. De Christelijke Federatie voor Overheidspersoneel (CFO) vindt dat er genoeg actie gevoerd is te gen de ziektewetplannen van het kabinet. De bond, die vorige week zaterdag meedeed aan de landelijke actiedag van de bon den tegen de voorgestelde kor ting op de ziektewetuitkeringen, zal zijn leden niet langer oproe pen mee te doen aan acties tegen die plannen. De CFO vindt dat de druk "enigermate van de ke tel is" nu minister Den Uyl heeft verklaard geen inbreuk te willen doen in bestaande cao's. De FME (werkgevers in de metaalindustrie) vindt dat de vakbonden hebben gevraagd op "onredelijk" korte termijn te gaan onderhandelen over de cao voor dit jaar. De FME vindt dat het overleg pas begonnen moet worden als er een eind is ge maakt aan de onduidelijke situa tie die is ontstaan door de kabi netsplannen met betrekking tot de ziektewet. DEN HAAG - Koningin Bea trix schudt F NV-voorzitter Wim Kok de hand bij het be zoek dat zij en prins Claus gisteren brachten aan de So ciaal Economische Raad. De koningin wilde zich eens oriënteren over de werkwijze van de SER, die gisteren ver gaderde over een voorlopig advies aan minister Terlouw (economische zaken) over de plaats en toekomst van de Ne derlandse industrie. Van ver schillende kanten werd dit advies van kritiek voorzien vanwege het vage karakter ervan. In het advies staat o.m. dat er een Maatschappij voor Industriële Projecten moet komen die aan bedrij ven risicodragend kapitaal kan verschaffen. Geldloper van V2 miljoen beroofd DEN HAAG (ANP) Bij een over val gisterochtend op een geldlo per van de PTT in het warenhuis van V en D in het centrum van Den Haag hebben twee mannen een half miljoen gulden buitge maakt. Volgens de Haagse politie was de geldloper omstreeks 11.00 uur met een linnen zak met geld op weg naar de PTT-vestiging in het warenhuis. Op de derde etage liep de geldloper over een niet voor het publiek toegankelijke gang, toen, twee mannen met bi vakmutsen uit een kast kwamen. De geldloper werd met een pi stool bedreigd en met hand boeien aan een buis vastge maakt. De ziekenfondsen spreken tegen dat, zoals de minister aanvoert, "een aantal ziekenfondsen" de schooltandverzorging niet meer als wenselijk en noodzakelijk be schouwt. De Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen staat nog steeds geheel achter de plan nen voor een nieuwe opzet van de jeugdtandzorg. Dezer aagen neett mevrouw Gar deniers de aangekondigde nade re adviesaanvraag over de kwes tie van de georganiseerde jeugd tandzorg aan de Ziekenfonds raad gestuurd. Bekend was al dat zij in feite geen functie meer ziet voor de schooltandverzorgings- diensten en de gewone huistan dartsen de centrale rol wil laten spelen. Over deze zaak is eind ja nuari in de Tweede Kamer fel ge debatteerd. WD, CDA, PvdA en D'66 stonden toen achter een motie, waarin werd gezegd dat er in brede kring overeenstemming bestaat over de toekomst van de jeugd tandzorg. De regering werd uit genodigd te handelen volgens de plannen voor een jeugdtandzorg in nieuwe opzet, waarmee de Ka mer in februari 1980 haar instem ming had betuigd, op voordracht van mevrouw Veder-Smit, de toenmalige staatssecretaris. Desondanks kondigde de minister aan de Ziekenfondsraad nader te zullen raadplegen, vooral over de financiële gevolgen. Zij betrok daarbij het argument dat veel ge meenten om financiële redenen bezig zijn te stoppen met de beta ling van de schooltandverzor ging. Daar werd tegenin ge bracht dat de ziekenfondsen, die nu 75 procent betalen, bereid zijn naar 100 procent te gaan. Protest De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen staat nog steeds achter de plannen voor de toe komstige jeugdtandzorg, aldus secretaris Slotboom. „Waar me vrouw Gardeniers het vandaan haalt dat in ziekenfondskring an ders wordt gedacht is ons een raadsel. Wij beraden ons binnen kort op stappen om daartegen eventueel bij de minister te pro testeren. Het is voor ons duide lijk dat de minister tegen de plannen is". Eerder had de VNZ in de Zieken fondsraad al laten weten het „on elegant" te vinden dat de minis ter te elfder ure (want het advies over de uiteindelijke opzet van de jeugdtandzorg lag al klaar) met nadere vragen komt. „Dit is in feite vragen naar de bekende weg", aldus Slotboom. Lagere groepen Slotboom denkt dat het nu wel weer enkele maanden kan duren voordat de Ziekenfondsraad aan de adviesaanvraag heeft voldaan Hij keert zich fel tegen afbraak van het schooltandverzorgings- systeem, omdat het (zo argumen teert de minister) slechts 38 pro cent van de jeugd zou bereiken „Hierbij gaat het juist om de la gere sociale groepen, die anders niet bereikt kunnen worden. Protestactie van Holec-personeel HENGELO (ANP) - Ruim 1500 personeelsleden van de Hengelo se Holec-ondernemingen Haze- meyer en Heemaf hebben giste ren hun werk onderbroken voor een protest tegen het besluit van de concernleiding om het sociaal plan te schrappen. Het gaat hier om een plan uit 1976, dat in 1979 is aangevuld met het doel de sociale nood bij ontslag van Holec-werknemers zoveel mogelijk te lenigen. De bonden nemen het de directie bijzonder kwalijk dat zij die overeenkomst met de vakorganisaties eenzijdig heeft beëindigd. Districts bestuurder L. Peters van de Industriebond FNV liet giste ren tijdens de protestbijeen komst in de Heemaf-kantine we ten dat de bonden een kort ge ding tegen de raad van bestuur overwegen. Het intrekken van het sociaal plan komt op het moment dat bij Ha- zemeyer 450 van de tweeduizend arbeidsplaatsen op de tocht staan. Schoolgeld hoger DEN HAAG (ANP) - Het school geld voor het schooljaar 1982/83 zal vervroegd worden geïnd, en wel in het najaar van 1982. Ver der heeft de ministerraad giste ren besloten dat het maximum schoolgeld zal worden ver hoogd van 650 tot 700 gulden. tnneke Jagersma (30) uit Fin sterwolde, fractieleider voor de CPN in de Groninger Staten, wordt burgemeester van Beer ta. Ze wordt daarmee de eerste communistische burgemeester van Nederland. inneke Jagersma, die bejaar denwerkster is bij de stichting Opbouw Drie Groepen in Fin- Bterwolde, staat bekend als een vertolkster van "fris links". Hanneke Jagersma: 'Mijn partij Vordt nu eirMeixjk recht gedaan". BEERTA (GPD) - Temidden van een tumultueuze toestand, ont staan doordat haar benoeming 's morgens al was uitgelekt, kreeg Hanneke Jagersma gistermiddag tegen drie uur eindelijk het ver lossende telefoontje. Het was commissaris der koningin H. L. Vonhoff van Groningen die haar officieel vertelde dat ze per 1 april is benoemd tot burgemees ter van Beerta. Hanneke Jagersma nam dan ook de eerste echte felicitaties in ont vangst. De veertig telefonische gelukwensen die ze tevoren al had gekregen moest de CPN- fractieleidster in de Groninger Staten nog onder voorbehoud aannemen. Hoewel ze vrijwel ze ker kon aanemen dat zij zou wor den benoemd en daarmee voor een landelijke primeur zou zor gen, was immers nog wel de handtekening van de koningin onder het benoemingsbesluit no dig. De eerste communistische burge meester van Nederland laat zich na de beslissende mededeling van het provinciehuis in een stoel zakken en bekent behoefte te hebben aan een beetje rust. Haar woning aan de Hongerige Wolf, middenin de polder van Finsterwolde, blijft echter een gekkenhuis. De 30-jarige ongehuwde Hanneke („Ik woon samen maar dat be schouw ik als iets strikt privé") zegt volledig uit haar gewone doen te zijn en niet eens de tijd te hebben gekregen om zich na het bezoek aan haar dagelijkse be jaardenspreekuur te verkleden. Op gympies en in een rode broek, rode shawl en rode hes waarop duidelijk zichtbaar de button 'Stop de neutronenbom' is gestoken, vertelt ze haar be noeming als een politieke over winning te zien: „Mijn partij wordt nu eindelijk recht gedaan. Net als een normale democrati sche partij kunnen we ook een burgemeester leveren. Het sluit een periode af dat communisten geen paspoort konden krijgen, geen loco-burgemeester moch ten worden, en als staatsgevaar lijk werden aangemerkt". Strijdbaar Volgens haar krijgt Beerta waarin vijf van de elf raadszetels door partijgenoten worden bezet een striidbare burgemeester. „Toe vallig een lid van de CPN, maar wel een burgemeester die er voor iedereen zal zijn. Vanuit die posi tie hoop ik ook op te komen voor die bevolkigsgroepen die in de verdrukking zitten en me daar om zo na aan het hart liggen. Ik besef best dat ik in die positie best extra in de gaten zal worden gehouden". „En misschien zijn er ook mensen die me een hak willen zetten om dat ze het nog niet kunnen ver kroppen dat er een CPN'er op de burgemeestersstoel zit. Maar dat zal me niets verrassen. Ik ben er op voorbereid. Sinds ik een jaar geleden heb gesolliciteerd en vooral nadat ik de laatste weken kon vermoeden dat de benoe ming door zou gaan", aldus me vrouw Jagersma. Orde De op handen zijnde benoeming van een CPN-burgemeester in de 3050 inwoners tellende gemeente heeft zelfs landelijke politici aan het filosoferen gebracht over „or de en veiligheid". De nieuwe burgemeester is het met haar landelijk voorman Marcus Bak ker eens dat de communisten er geen eigen wetten op na houaen „Bij eventuele ordeproblemen de politie inzetten? Ik ga er van uit dat dit niet nodig is als je goe de contacten met de mensen weet op de bouwen. Dat maakt redelijk overlag mogelijk en het inzetten van de politie vaak niet nodig". Zij heeft nog geen beslissing geno men over haar Statenüdmaat schap dat ze sinds vier jaar be kleedt. Ze blijft zeker lijsttrekke van de CPN voor de a s provin ciale verkiezingen, maar wil ei nog over denken of ze verder ook nog beschikbaar blijft voor de provinciale politiek. Dat geldt ook voor een eventuele afdracht van een deel van haar salaris voor de partijkas. Noordelinge Als statenlid liet ze haar 1500 gul den per maand altijd volledig naar het CPN-bureau overma ken. „Dat gebeurde omdat ik een beroep had Projectleider van het bejaardenwerk in Beerta, Finsterwolde en Nieuweschans. Nu wordt het burgemeester schap mijn beroep maar ik denk dat er best wat voor de party overschiet", aldus Hanneke. De oppositiepartij WD die sa men met regeringspartij PvdA een minister by na dwingt zijn begroting te wij zigen. Een CDA-kamerlid dat een PvdA-minister, als waren ze de beste vrienden, steunt om die wijziging tegen te houden. D'66 als de grote pleiter voor de eigenaar-be woners en de WD als voor stander van meer goedkope huurwoningen. Het volks huisvestingsdebat deze week in de Tweede Karher heeft de normale, politieke verhou dingen in Den Haag aardig op hun kop gezet. CDA-woordvoerder Dijkman voelde zich bij dit debat over vallen door de gezamelijke actie van PvdA'er Duinker en WD'er De Beer. De socialist en liberaal wilden minister Van Dam via een wijzigings voorstel op de begroting dwingen 5000 extra huurwo ningen te bouwen. De financiering kan volgens beide fracties op de kapitaal markt gebeuren. Corporaties of beleggers die de 5000 wo ningen willen bouwen, kun nen daar zelf leningen aan trekken. De minister hoeft slechts aanvullend te subsi diëren en dat kost in het eer ste jaar niet meer dan 3,5 mil joen gulden. Voor dat naar verhouding geringe bedrag zijn, in de redenering van de PvdA-WD gelegenheids combinatie, niet alleen 5000 woningzoekenden extra on der dak, maar zijn ook 5000 werkloze bouwvakkers ieder voor precies een 'maiyaar' onder de pannen. Ongelukkig Dijkman voelde zich bepaald ongelukkig met dat voorstel. Hij wil er niet aan omdat de dekking voor latere jaren vol gens hem ontbreekt. Hy voel de zich gedwongen tegen het voorstel te ageren, maar be sefte dat hij zo makkelijk de schijn op zich laadt tegen he4 opheffen van de bouwwerk loosheid te zijn en tegen het terugdringen van het wo ningtekort. Volgens hem is het voorstel van De Beer- Duinker „wind". Hij zou het al heel mooi vinden als volks huisvesting ongeschonden uit d e nieuwe bezuinigings ronde van het kabinet komt. Tenslotte moet dan opnieuw 4,5 miljard gulden bezuinigd worden. Minister Van Dam ontraadde de Kamer zich uit te spreken voor 5000 extra woningen volgens het voorstel Duin- ker-De Beer. „Er zyn gaten in de meerjarenramingen voor volkshuisvesting van enkele miljarden. Het huidige beleid de komende jaren alleen maar voortzetten, kost al gro te moeite", aldus Van Dam. „Vluchten kan niet meer. Ook niet naar de kapitaal markt". Ondanks die sombere woorden maakte hij tussen de regels wel duidelijk dat er toch nog wel iets extra's in het vat kan zitten. Hy onderhandelt al ge ruime tijd met zijn collega op financiën over een sluitend merjarenbeleid. „Het ideale plaatje is dan", aldus Van Dam „nog dit jaar 130.000 wo ningen te bouwen (inclusief vrye sector), m 1983 en 1984 125.000, in 1985 120 000 en dan elk jaar afzakkend met 5000". Van Dam heeft, liet hy weten, nog niet de hoop ver loren dat Van der Stee hem ruimte laat een paar duizend woningen extra te financie ren zodat dat ideaal sneller is bereikt. Bemiddeling Duinker conludeerde. „Ik heb zelden een mildere ontrading van een amendement ge hoord". De bemiddeling van CDA-fractieleider Lubbers tussen Dykman en het duo Duinker-De Beer bleek de laatste avond van het debat niet eens nodig. Duinker en De Beer vroegen de stem ming over hun voorstel drie weken uit te stellen, zodat Van Dam gelegenheid krygt het overleg met Van der Stee af te ronden. „Uiteindelijk konden we het amendement wel aanvaard krijgen met twee stemmen verschil als de kleine linkse fracties meestemden", zou Duinker na afloop zeggen. „Maar wat heb je daaraan. De minister komt alleen maar in moeilykheden. We kunnen beter eerst Zien wat het over leg oplevert." Het amendement blyft wel in de lucht hangen. CDA'er Dijkman achtte het voldoen de de minister alleen maar te vragen zyn best te doen in het overleg met Financiën. „De minister zal vechten. Hij heeft daar al blyk van gege ven", aldus sprong Dykman voor Van Dam in de bres. Stok achter deur Duinker en De Beer echter hebben de bewindsman daar bij een stok achter de deur geleverd. Ogenschijnlyk heb ben zij Van Dam onder druk gezet met hun wijzigings voorstel. In feite wordt de druk verlegd naar de minis ter van financiën die de fi nanciële aanspraken van Van Dam niet kan afwijzen zon der deze in grote problemen met de Kamer te brengen. van Dam: zou dat één keer mogelijk zijn? Van Dam zelf vond het alle maal best „Ik heb met aan dacht naar het onderlinge ge ruzie geluisterd. Maar nie mand hoeft mij van de nood zaak te overtuigen meer te bouwen. Aan al dit soort be togen heb ik niets. Ik kan niet anders dan ik nu doe". Van Dam toonde zich in dit de bat niet de nydige das die hy als kamerlid voor andere mi nisters kon zyn Uiterst wel willend slikte hy het dat Pol de Beer hem tot dne keer toe per abuis als staatssecretaris aansprak. Het debat hield hij levendig met welwillende grappen en vriendclykc in terrupties. Fel werd hy pas by het voorstel van CDA-WD om de helft van de 6500 extra toegewezen woningen voor de vier grote steden terug te halen naar de regio. Zyn voorrangsbeleid voor de grote steden vindt zyn grondslag in verkiezings programma's en regeerak koord. Van Dam „Ik weet dat bij zulke debatten vooroverleg is. Jam mer genoeg wordt tegen woordig m deze zaal niet echt meer besloten. Dit voorjaar zyn er verkiezingen. Dan moet ieder van u weer spreekbeurten houden in de regio. Maar kan het nou niet zo zyn in de politiek dat wat je in je verkiezingsprogram ma zet en wat je in het regee- rakoord opneemt, dat u dat daar verdedigt Zou dat een keer mogcLyk zijn?" JOSESMITS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7