c *>ijna helft fractie ian CDA stapt op Twist over woning bouw aan Kaasmarkt 3 PvdA-leden akkoord met kandidatenlijst "D'66 moet voorkeur uitspreken voor PvdA" v rakers Gulden ITies moeten :;oor woensdag (ertrokken zijn Stichting Welzijn: minder inleveren -jegstraten zevende op ihndidatenlijst bestuur Raadslid Jan Brands CPN-lijsttrekker Hoekema: ook gebaar socialisten 'jen W in brief: "Pijn niet eerlijk verdeeld" Aannemer boos op gemeente Viering van 1 mei weer gezamenlijk 5Klussenbank' voor kleine karweitjes RUA_ Lelden ZATERDAG 20 FEBRUARI 1982 :mge iscxOEN - Het bestuur van 2 CDA heeft een kandi- enlijst voor de verkie- - gen van de gemeente- Majd opgesteld. De huidi- ondfrac tie voorzit ter van de cHsten-democraten, senap Walenkamp, fun- •rt op deze advieslijst lijsttrekker. de zittende CDA-raadsle- keren niet in de toekomstige daltie terug. Ellen van Dee en l uujy Kokxhoorn staan op een serl^iesbare plaats voor de Pro- atee:iale Staten. ageractieleider Helmuth Dries pol,. en raadslid Geert Tuinier vrouwen onmogelijk maakt om het raadswerk te doen", aldus CDA-voorzitter Jasper Bosch. hebben zich in verband met hun drukke dagelijkse werkzaamhe den niet herkiesbaar gesteld. Martin Ham houdt het na een on- afgebroken raadslidmaatschap VrOUWVricriQClljk van twintig jaar voor gezien. Ham, oud-wethouder van volks huisvesting en openbare werken en voormalig lijsttrekker, ziet op grond van zijn leeftijd (66) af van een kandidatuur. ruinciale Staten. overstap naar 'Bloedgroep' De CDA-lijst houdt voor het laatst nog rekening met de zogenaam de 'bloedgroep', waaruit de kan didaten afkomstig zijn. Volgens afspraken die gemaakt zijn bij de fusie van KVP, CHU en ARP zijn er van de eerste twaalf plaatsen vijf voor de KVP, drie voor de CHU en twee voor de ARP en twee voor de rechtstreekse le den. De advieslijst ziet er als volgt uit: 1. Joop Walenkamp (CDA), 2. - Jan van Zijp (KVP), 3. Willem Bleijie (CHU), 4./9. Philip Geel kerken en Corrie Kramp (beiden ARP), 5. Margreeth van Akkeren (KVP), 6. Hans Karstens (CHU), 7. Piet Biegstraten (KVP), 8. Pie- ter Kranenburg (CDA), 10. Wil Hettinga (KVP), ll.Cees Vink (CHU), 12. Drs.A. van Duijn (KVP). Op de overige plaatsen staan onder meer het oud-raadslid Van der Klugt, de voormalige voorzitter van de Adviesraad voor de Bin nenstad Abcouwer en CNV-se- cretaris D'Haan. Het CDA-bestuur zegt op het zelf de aantal (elf) zetels te hopen, als de partij bij de vorige verkiezin gen verkreeg. In de nieuwe frac tie zouden dan vijf nieuwelingen komen: CDA-secretaris Geelker ken, de voorzitter van de Leidse Hervormde Jeugdraad Karstens, oud-voorzitter van de Sportstich ting Biegstraten, onderwijs-des- kundige Kranenburg en aanne mer Hettinga. Dat het huidige aantal CDA-vrou- wen in de raad door het vertrek Vein Kokxhoorn van Van Dee zal halveren zegt het bestuur te be treuren. "Een probleem hierbij is de gezinssituatie, die het veel Volgens fractieleider Walenkamp is het aantal vrouwen in de frac tie nog niet bepalend voor de aandacht voor emancipatie. "De ze fractie is erg vrouwvriende lijk", aldus Walenkamp. De leden van het CDA zullen in een besloten vergadering in maart de volgorde van de kandi daten definitief vaststellen. Joop Walenkamp aanvoerder CDA bij verkiezingen. LEIDEN - CPN-raadslid Jan Brands is door zijn partij geko zen tot lijsttrekker bij de verkie zingen voor de gemeenteraad. Op de tweede plaats staat een vrouw: Gonnie van Beek, actief in het comité Vrouwen in de Bij stand. De top van de lijst ziet er als volgt uit: 1. Jan Brands, 2. Gonnie van Beek, 3. Riet van Putten, 4. Jur- jen Jacobs, 5. Anneke Staken burg, 6. Louis van Adrichem, 7. - Jan Laurier, 8. Marja Beuk, 9. - Dries Hoeven, 10. Baap van Eg- mond. De CPN haalde bij de vorige ver kiezingen één zetel. De partij denkt nu kans te maken op twee zetels. Jan Brands werd naar ver luidt door de leden van zijn partij bijna unaniem op de eerste plaats gezet. Eén vrouw zou te gen zijn kandidatuur hebben ge stemd, vanwege zijn opvattingen over deeltijdarbeid. Oud-raadslid Hoeven, die twee jaar geleden de raad om gezond heidsredenen verliet, staat ook kopman van de weer op de lijst. Hij wilde op een onverkiesbare plaats staan. LEIDEN - De leden van de PvdA hebben gisteravond hun steun gegeven aan het voorstel van het afdelingsbe stuur over de samenstelling van de kandidatenlijst. In de eerste twaalf (de verkiesbaar geachte) plaatsen werden geen veranderingen aange bracht. Wel was er met name wat dis cussie over de inbreng in de toekomstige fractie vanuit de economische hoek (een twaalfde plaats voor sociaal- econoom Maat werd door sommigen te laag genoemd), maar bij de stemmingen werd de voordracht van het bestuur steeds gesteund. Verder was er nog enigszins verzet tegen de vierde plaats van wethouder Waal, vooral omdat deze nadrukkelijk had aangekondigd naar een ande re baan om te zien. Ook wer den onder meer vergeefse po- Enig verzet tegen wethouder Waal en zijn vierde plaats. Hij zou te veel naar een andere baan heb ben omgekeken. gingen ondernomen om Rooie Vrouw Mieke Schulte hoger te plaatsen. De voor stellen van het bestuur von den echter keer op keer een ruime meerderheid. De emge verandering cüe er op trad ten opzichte van de ont- werpUjst deed zich voor by de zogeheten opvolgers- plaatsen Bestuurslid Ronald Plasterk, tevens voorzitter van de campagnecommissie, werd door de leden naar vo ren geschoven van een 21-ste naar een vijftiende plaats. De ovenge kandidaten schoven daardoor een plaats op. In de definitieve lyst staat wet houder Tesselaar dus boven aan, gevolgd door Van Don gen. Peters. Waal. Fallaux, Bordewijk, Van der Molen, Van der Pluym, Eikerbout, Dallinga, Koning. Maat, Snel- ders, Boot, Plasterk. Van Meijgaarden, Roes, Geradts, De Vreeze en Schulte. LEIDEN - 'In de Leidse situa tie van dit ogenblik zou door D'66 een voorkeur kenbaar gemaakt moeten worden voor een college waarin naast D'66 ook de PvdA zitting heeft. Van de PvdA zou dan wel een gebaar mogen wor den verwacht, waarin tot uit drukking wordt gebracht, dat ook van die kant prijs wordt gesteld op samenwerking" Dit zei Jan Hoekema (D'66) gis teravond nadat hij door zijn partij gekozen was tot lijst trekker bg de verkiezingen van de gemeenteraad. Hoeke ma herhaalde dat D'66 niet op voorhand partijen of com binaties van partijen uitsluit. Wel zei hij van mening te zijn dat de leden van zijn partij een voorkeur zouden moeten uitspreken. De kaarten voor de collegevor ming liggen volgens de nieu we lijsttrekker wat D'66 be treft anders dan vier jaar ge leden (toen de democraten op het laatste moment uit de boot vielen). De partij is door de ervaring wijzer geworden, aldus Hoekema. Progressief Hij noemde zijn partij progres sief en tegelijk bestuurlijk georiënteerd. "Wij vinden dat je er als raadslid wel zit om de stad te besturen", aldus Hoe kema, doelend op een uit spraak van een PSP-raadslid. "Ik sta zeker niet te juichen bij het idee dat de PSP by een college van een zekere sa menstelling al dan niet gedo gend op de wip zit". "Uitsluiten doen wij echter niets. Dat zou een al te ge makkelijk alibi vormen voor de PvdA om wederom geen kleur te bekennen en zich achter de rug van D'66 te ver schuilen", aldus Hoekema, die erop liet volgen er zeker van te zijn dat een belangrijk deel van de PvdA zyn taxatie van de PSP deelt. ïld i ei( 1 *<DEN - De acht krakers in het ruiden Vlies' moeten het pand >or aanstaande woensdag heb- ?n ontruimd. Dat schrijven bur gmeester en wethouders in een lshef aan het achttal in het pand greestraat 125. "Indien U hier Ven gehoor aan geeft, zullen wij i^iddels politiedwang de ontrui- ling bewerkstelligen", zo staat i de brief te lezen. :rgemeente wil het 'Gulden Vlies' bknappen. Daarvoor is kort ge iden van het ministerie van !RM subsidie ontvangen. Over e bestemming van het pand be- )6aat nog onduidelijkheid: of de ekadsfracties en de gemeentelij- ,e commissies gaan in het ge bouw vergaderen of het wordt $ls kantoorruimte verhuurd. plannen worden dus voorals nog doorkruist door de krakers, lie het monumentale pand aan Ie Breestraat twee weken gele ien betrokken. Zij vrezen dat 'an restauratie toch mets komt ;n stellen voor om de bovenste etages te bewonen. Up de begane grond zouden naar hun mening culturele instellingen kunnen worden gehuisvest. In een brief verzochtten de krakers de gemeente om het opgeslagen schoolmateriaal op de beneden verdieping op te ruimen en om aansluiting op gas, water en licht. Daar nu, voelen B en W niets voor. Zij wijzen er op dat de brand weer en Bouw- en Woningtoe zicht het 'Gulden Vlies' niet ge schikt achten voor bewoning. Een vergunning voor bewoning van het and verlenen, is volgens B en W dan ook onmogelijk. De krakers hadden zelf gedacht aan een verbruikerscontract, zoals dat met het L.O.K. is gebeurd voor het vroegere onderkomen van de openbare bibliotheek aan de Breestraat. Zij bestrijden ook dat het pand brandgevaarlijk is. "Toen de vereniging Augustinus er nog in zat, is dat nooit een ar gument geweest om de ruimte niet te gebruiken". Het bedrijf van Berk aan de Kaasmarkt Middelweg. De vraag is of er boven de werkplaats woningen mogen verrijzen. 'Blues-funk Jn het café De Uyl van Hoog land treedt morgenmiddag de Saturday Night Blues Band op. Dit is een zesmans- formatie met invloeden van de muziekstijlen uit Chicago en New Orleans. Februaristaking Het Leids comité Jongeren te gen fascisme roept op om don derdag 25 februari deel te ne men aan het jaarlijkse défilé langs De Dokwerker. Daar mee wordt de februarista king uit de Tweede Wereld oorlog herdacht. Wie hierover informatie wil, kan bellen naar tel.nummer 154428. Woongroepen Om zicht te krijgen op het aan tal woongroepen en hoe hun huisvesting geregeld is, vra gen de schrijvers van een no ta over woongroepen contact op te nemen met Paula Mid dendorp (tel. 131129). Paula Middendorp en de haren wil len dat het gemeentelijk be leid t.a.v. woongroepen ver andert. Vandaar de nota. LEIDEN - "Het is onbegrijpehjk dat wij geen bouwvergunning hebben gekregen, ondanks posi tieve adviezen van de Welstands commissie en de Dienst Ge meentewerken". Aannemer Niersman, die voor het autoban den- en bodebedrijf Berk wonin gen wil bouwen op de hoek Kaasmarkt/Middelweg, zei dit gisterochtend tijdens een zitting van de Raad van State. Al in '76 informeerde Berk wat hij op voornoemde plek mocht bou wen. Na van de gemeente de ge wenste informatie te hebben ver kregen, zette hy een architect aan het werk, die een bouwplan maakte. Twaalf woningen boven een werkplaats zouden er vol gens hem neergezet kunnen wor den. Kan niet, antwoordde de Welstandscommissie, het plan is veel te massaal. De architect toog opnieuw aan het werk en een tydje later presen teerde hij een nieuwe tekening. Er zouden nu geen twaalf, maar zeven woningen boven de werk plaats worden gebouwd. De wel standscommissie ging ditmaal wel akkoord en ook gemeente werken verstrekte een gelijklui dend advies. De bouwvergun ning bleef echter uit. Tydens een zitting van de gemeen telijke commissie voor beroep en bezwaarschriften in september '80 bleek waarom. De welstands commissie had een ander - iets uitgebreider advies geformu leerd: er mag wel worden ge bouwd in opdracht van Berk, maar dan moet er verder op de Kaasmarkt niets gebeuren. Berk kon dus niet bouwen volgens dit advies, want het liet zich aan zien dat er op de Kaasmarkt een school zou komen. "Zyn plan strookte niet met de toekomstige ontwikkelingen", vatte mr. Oli vier gisterochtend namens de ge meente kort samen. "Daarom konden wij die vergunning niet verlenen". Berk echter is van mening dat de redenering moet worden omge draaid. "Voordat die nieuwe ont wikkelingen bekend waren, heb ben wij ons plan ingediend. Dus hebben ze rekening met ons te houden". Waar Niersman nog aan toevoeg de: "Twee jaar hebben we moe ten wachten totdat we uitsluitsel kregen over de vergunning. Zoiets moet binnen vier maan den bekeken zyn". Mr. Olivier gaf toe. "Een schoonheidsprys verdient de procedure inderdaad niet". Berk denkt overigens wel dat de Raad van State hem alsnog in het gelijk zal stellen. "Maar", zegt hij, "het is er in de loop der jaren natuurlyk niet aantrekkelijker op geworden om te bouwen. Die strop hebben we al. Hoe groot het nadeel is als we deze zaak verliezen? Laat ik het zo zeggen: van dat geld kun je twee jaar lang op vakantie. En dan kun je, voor dat je gaat ook nog een nieuwe wagen kopen". LEIDEN - De Stichting Welzijn vindt de bezuinigingsmaatrege len waardoor zy wordt getroffen niet terecht. De gemeenteraad heeft vorig jaar november beslo ten dat de Stichting vier arbeids plaatsen moet inleveren. De Stichting Welzyn heeft hiertegen bezwaar aangetekend. By monde van directeur Kamp huis konden de leden van de ge meentelijke commissie voor Be roep- en Bezwaarschriften gister middag vernemen, dat de Stich ting Welzyn wel bereid is 217.000 gulden oftewel tweeënhalve ar beidsplaats in te leveren, maar niet vier waar een bedrag van 327.000 gulden mee is gemoeid. Kamphuis meende dat de verhou dingen zoek waren. Als voor beeld gaf hij de Directie Sociaal- Cultureel Werk en de stafafde ling Welzyn, twee onderdelen van het sociaal cultureel werk, waar niet hoefd te worden inge krompen "Iedereen moet wat voelen. En niet de één wel en de andere twee niet". Gemeenteambtenaar Van der Loo diende hem van repliek. Hij kon zich met deze uitspraak beslist niet verenigen. Hij vond dat de twee andere afdelingen al met genoeg extra werk zaten opgeza deld zonder dat dit was gehono reerd met extra mankracht Van der Loo stelde verder dat de Stichting Welzyn de gelegenheid heeft om op andere zaken in de niet-personele sfeer te bezuini gen. Dat werd door Kamphuis een lachertje genoemd. "Onze begroting bestaat voor 95 pro cent uit personele lasten en slechts 5 procent uit materiële zaken. Als we daar nog gaan aan komen kunnen we zelfs geen pa pier meer kopen" De comissie Beroep- en Bezwaar schriften zal binnen enkele we ken aan het college van B en W over deze zaak een advies uit brengen. LEIDEN Vertegenwoordigers van PvdA. PSP. CPN. PPR, 1KB en FNV hebben in een onlangs gehouden vergadering besloten om weer één grote viering van 1 mei (Dag van de arbeid) te hou den. Het ligt in de bedoeling om tot een zelfde opzet als vorig jaar te komen, toen het actie-gebeu ren grote aandacht kreeg in het geheel. In 1981 werd de 1 mei viering in de Stadsgehoorzaal door ongeveer duizend belang stellenden bezocht. Over het cen trale thema in de viering van dit jaar hopen de organisatoren het spoedig eens te worden. LEIDEN - Voor mensen die geen baan hebben maar hun vakmanschap met onbebut willen laten, wordt binnenkort een 'klussenbank' opgezet Het is de bedoeling dat er klusjes worden opgeknapt by mensen die geen beroepskracht kunnen betalen en ook geen kennissen hebben die het karweitje wel eventjes klaren. Gedacht wordt aan zaken als behan gen, kleine verhuizingen en kleine reparaties. De klussenbank is een initiatief van de Vrywilligerscentrale, het Leids Vryetyds Centrum, het Werklozen Advies Centrum en de Stichting Welzyn. Zij zullen voor de klussenbank een subsidie krygen van het Koningin Juliana Fonds, die door de gemeente voorlopig wordt voor geschoten. Zo kan de klussenbank al snel van de grond komen. In het Leids Vryetyds Centrum is ruimte voor de klussenbank die zeker de eerste tyd door vaste krachten zal worden bemand Zy moeten de administratie doen, de werkvoorbereiding en de begeleiding van vrij willigers.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3