c Welstandscommissie schrik van de burger ./(IsT/fk [Le/c&i 5 agent Collegium Musicum speelt uitstekend Southern-rock nog niet dood "Hebben uw buren een dakkapel, dan mag u een identieke bouwen Steven Mayer: briljante vertolking Rachmaninoff Stad en rand ZATERDAG 20 FEBRUA VOORSCHOTEN - Of het nu gaat om het plaatsen van een dakkapel, een uit breiding van het voorpor taal, het neerzetten van een terreinafscheiding of het bouwen van een nieu we woning of bedrijf, de plannen hiervoor moeten bekeken worden door de zogenaamde Welstands commissie. Een commis sie van "deskundigen" die bepaald of iets past in de omgeving of niet, en of het er mag komen. Voor de burgers is de commissie vaak gehuld in een waas van geheimzinnigheid en wordt het niet begrepen als de commissie een af wijzend advies geeft. Ofte wel de Welstandscommis sie is een groep mensen met verregaande be voegdheden en de 'schrik' van de burgers. De welstandscommissie heeft een wettelijke basis, wat als gevolg heeft dat elke gemeente ver plicht is zo'n commissie in te stellen. In artikel 85 van de Wo ningwet staat het volgende (en enige) over de commissie: "De gemeenteraad wijst een deskun dig college aan voor het schrifte lijk uitbrengen van advies bij de toepassing van de voorschriften omtrent de welstand". Dit houdt in dat er een commissie komt die het college van burgemeester en wethouders een advies geeft als het gaat om bouwkundige zaken in de gemeente. Hoe de commis sie wordt samengesteld en hoe de commissie werkt is een be voegdheid van de gemeenteraad. In Voorschoten bestaat de wel standscommissie uit drie "des kundigen", twee architecten (in genieurs) en een gepensioneerd directeur van de gemeentelijke dienst voor openbare werken. De architecten wonen niet in Voor schoten, omdat zij dan objectie ver tegen de plannen kunnen aankijken en geen binding heb ben met architecten die in Voor schoten werken. Daarnaast zit ten nog een paar adviserende le den in de commissie, Van de dienst bouw en woningtoezicht van de gemeente en een lid van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de meer huiselijke aspecten. De drie eerder ge noemde heren beslissen echter. Simpel De werkwijze van de commissie is simpel. De secretaris van de commissie (een gemeenteambte naar) zet de bouwvoorstellen van burgers en/of bedrijven op de agenda. De commissie vergadert eens per veertien dagen en tij dens die vergaderingen bekijken ze de voorstellen. De vergaderin gen worden achter gesloten deu ren gehouden. Wethouder Van Leeuwen (PvdA) legt in een noti tie van januari 1982 het waarom van die beslotenheid uit: "De aangelegenheden waarover in de welstandscommissie wordt ge sproken betreffen voor een groot gedeelte zaken waarbij de priva cy gewaarborgd dient te zijn. Op grond van deze argumenten moet zeer zorgvuldig worden ge handeld bij de besluitvorming om te komen tot een eventuele openbaarheid van de vergaderin gen van deze commissie". Het advies wat door de commissie gegeven wordt, moet door B en W bekrachtigd worden. In theo rie zou B en W kunnen afwijken van het advies van de welstands commissie, maar in de praktijk is gebleken dat dit nauwelijks ge beurd en ook moeilijk kan. Als B en W willen afwijken van het ad vies, dan kan dit alleen maar als er een nieuw advies wordt inge wonnen bij een andere deskun digencommissie, die de argu menten van het college bevesti gen. De jurisprudentie heeft uit gemaakt dat het advies van die commissie min of meer bindend is. "Door de Raad van State wordt zeer kritisch gekeken als B en W een afwijkend standpunt inneemt", aldus Van Leeuwen. Mazer vindt dit nu getuigen van een willekeur en besluitvorming van een welstandscommissie die op zijn minst merkwaardig is. Dakkapellen Juist die beslotenheid van verga deringen en het feit dat beslissin gen nauwelijks voor burgers uit gelegd worden, wekt nogal wat bevreemding bij de indieners van bouw- of verbouwingsplan nen. De Voorschotenaar Mazer is al jarenlang in een strijd verwik keld met de gemeente omtrent de welstandscommissie. Als 'specialiteit' heeft Mazer de dak kapellen in Voorschoten. Een onderzoek van Mazer wees uit dat volgens hem in de gemeente met meerdere maten wordt ge meten. Een half jaar geleden schreef Mazer een brief naar de gemeenteraad waarin hij het vol gende over de welstandscom missie zegt: "Door het indienen van een simpele bouwaanvraag kreeg ik te maken met misschien wel de machtigste instantie in de Voorschotense samenleving: de welstandscommissie. Een in stantie, merkwaardig in samen stelling, welke een beleid voert, dat op de burgers overkomt als pure willekeur". Mazer besloot een "dakkapeldocu ment" te maken, waarin hij de willekeur van de welstandscom missie, die immers de bouwaan- vragen moet keuren, aantoont. Eén voorbeeld uit die nota van Mazer: In 1979 besluit de ge meente om de richtlijnen te pu bliceren waaraan iemand min of meer moet voldoen als hij een dakkapel wil laten plaatsen. Over die richtlijnen staat het vol gende: "Even buiten kijken. Muziek (1) In 'de Lindehoeve' in Voorschoten treedt vanavond 'Mick Ness Groepgeluid' op. Aanvang van het optreden: negen uur. Maan dagavond treedt Peter van der Linden van de toneelgroep 'Ap pel' op in 'de Lindehoeve'. Hij brengt zijn programma 'In diaanse sprookjes'. Het is de be doeling dat in de nabije toe komst vaker toneel in 'de Linde hoeve' wordt opgevoerd. Zo komt 16 maart de toneelgroep 'Electric Alex' en op 30 maart Troloog'. Muziek (2) De Voorschotense Big Band treedt vanavond op in 'de Mu- zenhoP aan de Engeiendaal in Leiderdorp. Aanvang acht uur. Op het programma staat mu ziek van onder andere Count Expositie Basie, Duke Ellington en Glenn Miller. Carnaval (2) De stichting Jeugd en Jongeren Oegstgeest organiseert maan dag een kindercarnavalmiddag. Het feest wordt gehouden in ge bouw Taberna aan de Juliana- laan in Oegstgeest. Aanvang drie uur. Sjoelen Naast het carnavalsgebeuren zijn er ook nog andere activiteiten in de krokusvakantie. Zo is er maandag een sjoelfestijn in Warmond. Dit gebeuren vindt plaats in het clubgebouw van de vv Warmunda en begint 's ochtends om tien uur. Er wordt gespeeld in drie leeftljdscatego- riên tussen 6 en 16 jaar. Uitein delijk zal de Warmondse sjoel kampioen 1982 overblijven. Muziek (3) In 'de Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp is morgen middag vanaf half vier een eer ste jazzconcert op zondag. 'The Big Band' van Frits Landesber- ge treedt op tot ongeveer half zeven. Paarden «'aarden komen morgen in actie in manege 'De Bloemerd' in Lei derdorp. Daar vindt een spring- cursus plaats voor alle rijdende en niet rijdende leden en be langstellenden. Carnaval (1) De Zoeterwoudse carnavalsver eniging organiseert vanavond een slotbal. De muzikale omlij sting wordt verzorgd door Fric tion en de boerenblaaskapel De Gespleten Klomp. Vanaf 20.30 uur zijn de feestneuzen uit Zoe- terwoude welkom in het Don Bosco Zalen Centrum. In het cultureel centrum 'De Mu zenhof aan de Engeiendaal in Leiderdorp hangen vanaf mor gen tot en met 14 maart aquarel len van Wim Snieder en Hans Duyvendak. 'Muzenhof is op werkdagen open tussen tien en negen uur, tijdens de openstel lingstijden van de bibliotheek en als er activiteiten plaatsvin den. Baby's Voor moeders met baby's is maan dagmiddag een contactbijeen komst in het Kruisgebouw aan de Berkenkade in Leiderdorp. Gepraat wordt over de tijd die kinderen in de box verblijven en over de hoeveelheid slaap die ze nodig hebben. Aanvang drie uur. Volksdansen In 'SJelter' aan de Heemraadlaan In Leiderdorp is maandagmid dag een volksdansfeest voor kinderen van zeven tot twaalf jaar. Aanvang half drie. Het hoogtepunt van het geheel aan Russische componisten gewijde programma in de K&O Meesterserie dat het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding Vein Ken-Ichiro Kobayashi gisteravond in de Stadsge hoorzaal uitvoerde, was on getwijfeld de vertolking van het 3e Pianoconcert van Rachmaninoff door de jonge Amerikaanse pianist Steven Mayer. Met een formidabele techniek die gelukkig nergens in holle virtuositeit ontaardde gaf hij Rachmaninoffs hevige ge voelswereld gestalte zonder de grenzen van de goede smaak te overschrijden. Rachmaninoff zelf had er wellicht beter aan gedaan zich enige beperkingen op te leggen in dit werk, waarvan de lengte in combinatie met de niet aflatende gevoelsuit- barstingen vooral in het laat ste deel haast te veel van het goede wordt. Het pleit voor Steven Mayer's interpretatie dat hij die span ning wist op te bouwen en tot het eind toe vast hield zonder zich te overschreeuwen. Het lyrische element, dat in zijn spel groeiende is, vormde een weldadig en natuurlijk even wicht tegenover de hevige emoties. De niet altijd gelukkige klank verhouding met het orkest deed weinig af aan deze bril jante vertolking, Het concert was geopend met een levendige en zeer pittig gespeelde ouverture Ruslan en Ludmilla van Glinka, die verwachtingen wekte voor het slotstuk, Moussorgsky's Schilderijententoonstelling. Ken-Ichiro Kobayashi maake er een fonkelende en kleurrij ke bekroning van dit concert van, waarin de uitstekende kwaliteiten van het onder zijn leiding zeer geïnspireerd spelende Amsterdams Phil- harmonisch Orkest volledig tot hun recht konden komen. MIES ALBARDA LEIDEN - Het is Collegium Musicum (koor, orkest, kamerkoor) gisteravond weer gelukt een concert te geven waar vry wel geen kritische noot over te kraken valt. Op zijn hoogst valt het te betreuren dat het CM-kamerkoor, dat de avond opende met een razend moeilijk, virtuoos werk van J. Schicht, zo kort slechts te horen was. Dit koor, o.l.v. Nico van der Meel, heeft een heldere, frisse klank, benut zijn dynamische mogelijkheden, en wist de complicaties, zij het niet geheel vlekkeloos, toch het hoofd te bieden. Erg mooi van sfeer was de uitvoering van 'Petite Suite' van CL Debussy in een orkestratie van H. Düsser. Het orkest, o.l.v. Bru no de Greeve, speelde licht en geconcentreerd; vooral het deel "En Bateau" had de juiste rustige kabbeling. Fier en ferm stapten de soldaten door het bos, althans in de versie die de 8 blazers gaven van "Parade des soldats de bois" van F. Chagrin. De uitvoering van de "Schópfungsmesse" van J. Haydn, nam het grootste deel van de avond in beslag. Juichend en enthousiast klonk het koor, waarbij de alten opvielen door ronde en krachtige resonans en de sopranen door helderheid en moeiteloze hoogte. Myra Kroese, de altsoliste, maakte indruk met haar expressieve, warme stem, terwijl sopraan Mayke Suurmond wat kleurloos bleef. Tenor Nico van der Meel zong een uitstekend partij, even als bas Peter Kooy. Het orkest leverde in de begeleiding een prestatie: het was ner gens opdringerig, bleef goed in tempo, en reageerde adekwaat op dirigent Bruno de Greeve. ELLEN LOOYESTIJN LEIDEN In Leiden zal men naar verwachting zesenhalf procent min der nieuwe studenten kunnen verwelkomen dan bij het begin van het nu lopende studiejaar. Dat komt neer op 3608 vooraanmeldingen voor het academiejaar 1982/1983 tegenover 3858 vorig jaar. Landelijk gezien wordt een terugval verwacht van rond de zeven procent. Opmerkelijkste dalingen bij de vooraanmeldingen aan de Leidse univer siteit zijn: sociale wetenschappen (20%), godgeleerdheid (9%) en lette ren (8%). Als opvallend detail kwam bij de decembertelling van het C.B.S. naar voren, dat zich voor het academiejaar 1981/1982 aan de Leidse universi teit voor de eerste maal in de geschiedenis meer vrouwen dan mannen hebben aangemeld. Het totale aantal eerstejaars—studenten voor het lopende academiejaar bestaat uit 1425 vrouwen en 1417 mannen. LEIDEN ZZ Top, the Allman Brothers Band, Lynyrd Sky- nyrd. Wie anno 1982 de namen van deze bands uitspreekt heeft grote kans met hoongelach te worden begroet. De muzikale produkten van deze southern- rockbands zijn in de ogen van ve len aangevreten door de tand des tijds en hebben plaats moeten maken voor het popgeluid van vandaag: The Human League, U2 en UB40 om maar wat te noe men. Vol verbazing en stiekempjes vol verwachting, (want het is niet leuk om voor ouderwets te wor den uitgemaakt) beleefde ik de eerste muzikale verrichtingen van het kwartet 'Mountbatten', dat gisteravond het podium van het Leids Vrijetijdscentrum be zette. Toen de heren het podium beklommen krompen mijn tenen ineen: met cowboyhoeden, mondharmonica's en in versle ten spijkerpakken gehuld, speel de het viertal de eerste tonen van het 'prehistorische' 'Somebody Wrong', een uit '71 daterend nummer van The Allman Bro thers Band. En dat voor een pu bliek zoals dat nu alweer gerui me tijd het LVC bevolkt: pun kers met kleurrijke haardossen die hun visie op de maatschappij uitdrukken door een rijkdom aan graffiti op hun kleding. De afstand tussen het publiek en Mountbatten was er behalve een van tijd ook een van ruimte want slechts een enkeling waagde zich in de buurt van het podium. Daar kwam na de pauze eensklaps verandering in toen het tot de be zoekers doordrong dat zanger Sc herpenzeel en kornuiten wel iswaar oude maar in de verste verte geen 'dode' muziek aan de man brachten. Een extra ver dienste van Mountbatten was bo vendien dat de heren hun voor noemde inspiratiebronnen niet drooglegden maar er juist num mers van eigen makelij aan toe voegden. En zo kon het gebeuren dat Scher- penzeel veel succes oogstte met zijn mondharmonica-solo's en zonder schroom teksten over drank, vrouwen en ver voor zich uitstrekkend asfalt de zaal in kon slingeren. Conclusie: punk is niet dood maar southern-rock is dat evenmin. Duane Allman en Johnny Rotten kunnen elkaar een hand geven. WIM KOEVOET Wanneer u het plan hebt om uw woning met een dakkapel te ver groten, dan kunt u het best be ginnen met even buiten te kij ken. Hebben uw buren al een dakkapel, dan kunt u gerust aan nemen dat u uiteraard met ver gunning - een identieke dakka pel mag Gaten) bouwen". Nummer 64 Dat deze 'stelregel' van de gemeen te geen zekerheid biedt, laat Ma zer in zijn rapport duidelijk zien. De 'even' woningen in de Frede- rik Hendriklaan in Voorschoten met de huisnummers 52, 54 en 56 hebben een kleinere dakkapel dan de woningen met de huis nummers 58 en 66. De bewoner van nummer 64 wilde in 1977 ook zo'n 'grote' dakkapel als zijn buurman op 66. Maar ondanks dat hij kon aantonen dat rondom zijn huis dezelfde grote dakka pellen waren moest hij een 'kleintje' zoals op nummer 52 op zijn dak plaatsen. Een jaar later ging zijn achterbuurman van de Pr. Mauritslaan naar de gemeen te voor een dakkapel. "Een grote, meneer, maar dat is toch geen probleem", kreeg hij te horen op het gemeentehuis. ZATERDAG Leiden - Tetteroo, Haarlemr optreden de Leidse groep Four. Leidse Werkgroep Homosex Caeciliastraat 18. Jongerencf d jongens en meisjes tot ongeve< die willen praten over homose 14-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singe en curiosamarkt, 9.30-17 uru. Leidse Werkgroep HomosexuE Caeciliastraat 18, disco vanaf 2 P Vrouwenhuis - Hooigracht avond, 21-1 uur. er Jongeren Adviescentrum - gg straat 67. van 14-17 uur. j Wassenaar - Sporthal, Dr. MaP de, balmasqué carnavalsavondfïé Leiderdorp - kantine RCL, avond, 20 uur. Warmond - Meerrust, prinsenljp uur. [rt ZONDAG De strijd van Mazer heeft toch nog enig lichtpuntje gebracht in de mistigheid omtrent de wel standscommissie. Wethouder Van Leeuwen is van plan om de verordening op verschillende punten aan te passen. Welke punten dat zullen zijn is op dit moment nog niet helemaal dui delijk. Voorlopig blijft de welstandscom missie besloten vergaderen en zullen burgers zonder dat er dui delijke richtlijnen zijn, moeten afwachten hoe hun bouwaan- vraag behandeld wordt. Wethou der Van Leeuwen stelt echter wel voor de raadsleden toegang te geven tot de vergaderingen van de welstandscommissie. "Om de nadelige aspekten te kunnen inperken", aldus de wet houder. In hoeverre de burgers daarmee gebaat zijn is onduidelijk. PAUL VAN DER BURG Foto's: HOLVAST Leiden - Middelweg 19c, kin stelling Leids Poppentheater, 1^" tel. 125802. Vijfhovenhuis - Hofiaan, dati€ voor boven de 21 jaar, 19.30 uuiy Menkenrestaurant - Boshuizerl^it on Sunday kwartet Frits Kaatee.ja Clubhuis De Klinker - BerlageL. film op zondag, 19 uur. strandloop van zwem en pole Zijl-LGB in Noordwijkerhout, ven vanaf 10.30 uur bij restaura inl. 216071/212312. Leidse Werkgroep Homosexi Caeciliastraat 18, 'De Roze Salo uur. Warmond - carnavalsmiddag 1 munda, 14 uur. Stationskoffiehuis, carnavalsmi uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwen straat 17, Italiaanse film, Regn< poli van Wemer Schroeter, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boj laan, bejaardensoos Zuid-Wesij uur. Werklozen Advies Centrum - Br 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel.J 't Bruggehoofd - Steenschuur teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsversla Lange Mare 45, 20 uur, tel. 1305| Wassenaar - gemeentehuis, cor verkeer en welzijn, 19.30 uur. gemeentehuis - commissie onj 19.30 uur. Leiden Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnj Noord, Groenoord, Kooi, Mereni za 8 uur tot zo 24 uur: J.E.C. Ci derhuis, Noordeindsplein 142888, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinsl Professorenwijk, de Waard: t za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruin Laat de Kanterstraat 32, tel. spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, woudsesingel 28, tel. 122538, spre vlgs. afspraak. I Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier. west: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, woudsesingel 11, tel. 120347, spre/ vlgs afspraak. i zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, Kei laan 46, tel. 310420, spreekuur: vu spraak. Voor de praktijk van Groeneveld Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Verhage, Zwanenburg: Y. Groen Brikkenwal 19, tel. 133834, sprei 11-11.30 uur in Gezondheidscef Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk/I stein 40, tel. 891037, spreekuur za van 12.30 tot 13 uur in Gezondheir trum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren,}1 jelaan 29, teL 152130. Voorschoten - za, C. Meyer, Rouv, park 11, tel. 2493; zo, A. Meiman, L weg 128a, tel. 2493. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zorj dienst van de apotheken in de regi den, wordt waargenomen van vr II tot 26 febr door: Apotheek Tot Hu! Menschheid, Rosmolen 13, tel. 12J Apotheek Voorschoten, Leidsewi teL 2525. j DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muu Helder, Roest: G. Roest, Haaghuis Leiderdorp, tel. 890405. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26j 764058. Voorschoten - C. Westgeest, Leids ï>60, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leider Oegstgeest wordt waargenomen i H.A.J.M. Middelweerd, Herenwei Warmond, tel. 01711-11738. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 31 ten noorden van de Rijn: 134604, te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge; heidscentrum Florijn 10, tel. 89 spreekuur: ma, woe, vr van 13-13.3( Voorschoten - gezondheidscenl v.d. Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 154500. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in noot verkeert of eenzaam is kan altijd pet telefoon (uit)praten of informatir krijgen. Dag en nacht, vertrouwe Üjk Telefoon 071-125202. Kinder- er jongerentelefoon: op woensdag- er zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur 071-125202. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Talefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vokloen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57,35 Per post f 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Lósse nummers 0,80 Directie: G. Koopman Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Caïn Rome. Madrid. Stockholi en Djakarta. Commentator W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten M. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2