Het intuïtieve denken wordt verwaarloosd" •c Prof. ir. Alexandre Horowitz, uitvinder die hoogleraar werd 5? 'ERDAG 20 FEBRUARI 1982 Extra Hoe vind je de Philishave -j uit? Prof. ir. Alexandre Horowitz (77) kijkt als een ondeugend jongetje als hij vertelt hoe dat vlak voor de Tweede We reldoorlog bij de Eindho- vense mutinational kon t gebeuren. Horowitz is dan mecha nisch ontwikkelaar. Hij behoort tot het clubje van jonge uitvinderige ingenieurs die zo'n beetje J hun gang kunnen gaan bij Philips. „Droog- scbeerapparaten werden bij miljoenen tegelijk in Amerika verkocht. Het was nieuw, modern. Na de stofzuiger was de droogscheerder het meest verkochte elektri sche apparaat ln de huis houding. Eén van onze mensen had een doos vol van die dingen uit de Ver enigde Staten laten ko men. Ik dacht: dat ia leuk. Ik heb mij van die doos meester gemaakt". „Met al die dingen heb ik me geschoren. Sommige waren zo agressief dat het bloed eruit kwam. Met één kon je je mense lijk scheren. Al duurde het onmenselijk lang voor je eindelijk je baard kwijt was. Dat apparaat bleek bet best verkochte in Amerika te zijn. Ik dacht: hoe moet je het veranderen, zodat je je in korte tijd glad kunt sche ren zonder dat bet een bloedbad wordt". „Het Amerikaanse appa raat was een soort geslo ten tondeuse. Een gootje met zaagsneedjes waar achter een raster heen en weer ging. De baardha ren staken door de sneed- jes en werden dan door het raster afgesneden. Je moest het apparaat on der een bepaalde hoek over je gezicht bewegen om de haren te kunnen vangen. Ik moest iets be denken waarmee je alle kanten uitkon. Dus maakte ik het gootje rond. Geen raster dat heen en weer gaat, maar ronddraaiende mesjes". De Philishave berust nog steeds op dat principe. Al heeft het ding wat meer stroomlijn en wat meer koppen gekregen In de loop der tijden. „Het was een kwestie van rationeel denken. Een nieuwe combinatie van bestaande dingen. Niet moeilijker te realiseren of duurder dan het be staande apparaat. Ik heb dat toestel trouwens zelf omgebouwd, stiekem van een nieuw kopje voor zien. Philips ls nog steeds en enigszins vrijgevoch ten bedrijf. Maar toen was het een beetje een wilde bende. Er was een goed klimaat om op eigen Initiatief iets te onderne men. Als je lef had kon je wat doen. Dan kreeg Je eerst een uitbrander en later waardering. Zo ging dat met de Philisha ve ook". ..Het grote succes kwam pas na de oorlog, toen men de moed had met dat apparaat de Amerikaan se markt op te gaan. Ik was toen al weg bij Phi lips, maar ik weet dat die scheerapparaten met vliegtuigen vol over de oceaan gingen. Op een be paald moment bad Phi lips 60 procent van de markt In handen. En op het ogenblik zijn er nog maar twee merken die iets te vertellen hebben en dat zijn Philips en Braun". Prof. ir. Alexandre Horowitz: „Uitvinden is mooi. Maar de meeste uitvinders zijn te ijdel, te verblind. Je moet ergens naartoe werken, iets tot stand brén gen. Niet bezeten zijn, niet gefixeerd. Het moet rea liteit kunnen worden, zowel technisch als econo misch. Je moet jezelf niet overschatten, niet den ken dat jij hét gevonden hebt. Nooit denken: dit is hét en een ander kan niets bedenken dat beter is. Daarom moet je je eigen concurrentie bedenken. Zo blijf je bescheiden en creatief'. „Onlangs heb ik bij Philips een lezing gehouden voor jonge academici. De lange commu nicatielijnen, de machts structuren en de trage be sluitvorming zijn grote nade len voor veel grote onderne mingen. Ik heb die academici erop gewezen hoe belangrijk het is om binnen zulke onder nemingen kleine groepen ge motiveerde mensen te vor men en die de vrije hand te geven om als een kleine soe pele organisatie te kunnen functioneren. Maar er is meer nodig. Ons intellectuele on derwijs beperkt zich vrijwel tot het ontwikkelen en oefe nen van het systematisch of redelijk denken. Het ontwik kelen en oefenen van het in tuïtieve denken, dat zo be langrijk is voor industriële vernieuwing, wordt verwaar loosd". Voldoening Horowitz herinnert zich die dag in 1936. Als jong ingenieur bezoekt hij het ontwikke lingslaboratorium van de Ra dio Corporation of America in de Verenigde Staten. De wandspreuk in de directieka mer: 'The wise man said it couldn't be done, but the poor fool, who din't know this, sim ply did it'. De wijze man denkt in hoofdzaak rationeel, de arme dwaas meestal intuï tief. Het is zinvol beide eigen schappen in een en dezelfde persoon te verenigen. Dat heb ik later vaak gemerkt. Net zo vaak als ik heb gezien hoe ondoelmatig het is ideeën van de dwaze uitvin der te laten uitwerken door de wijze ingenieur". Als Horowitz later hoogleraar is aan de Technische Hoge school in Eindhoven streeft hij ernaar rationele en intuï tieve elementen beide tot hun recht te laten komen. Tot voldoening van hemzelf, zijn medewerkers en zijn studen ten. Nog even terug naar Philips „Dat lijkt nu vooral een be drijf dat mensen ontslaat. Het is nog steeds méér. Maar wat er vroeger allemaal kon. Ik zal je iets grappigs vertellen. Voor de toenmalite radio's heb ik de universele golfleng teschakelaar bedacht. Een ontzettend goed, klein, goed koop ding. Geen gekraak meer, geen gedoe. Maar ik had er wel veel zilver voor no dig. Want de contactblokjes waren van zilver. Er werd voor 100.000 gulden zilver be steld. Dat was een boel geld vóór de oorlog. Staal, ad junct-directeur voor de in koop (je had toen bij Philips maar één echte directeur, dat| was ir. Otten, een schoon zoon van Anton Philips) was laaiend. Vreselijk kwaad was hij dat ik dat zilver had voor geschreven. Maar door zilver in plaats van koper te gebrui ken was de schakelaar veel goedkoper. Bovendien kon je er leuk reclame mee maken. Want Philips was de enige die toen zilver in zijn radio's stopte". Auto ,Je moet nooit iets verwerpen zo lang niet zeker is dat het haalbaar is. Maar je moet wel erg zuinig zijn met je finan ciën. Neem nou de hetelucht- motor. Dat was bij Philips een zeer serieus project Maar hij bleek wel vijfmaal zo duur als de benzinemotor. Alles wat je begint is natuurlijk veel te duur, maar die hete- luchtmotor bleef op zijn aller best veel te duur". Op die begrenzingen wees prof. Horowitz tijdens zijn af scheidscollege op 25 oktober 1974 aan de TH in Eindho ven. Waarom wordt het ver brandingsproces in de auto motor niet zó veranderd dat de hoeveelheden schadelijke afvalproduktie tot een mini mum worden teruggebracht? En waarom blijft de motor ongewijzigd, terwijl onder druk van een strengere wet geving afgewerkte gassen in een afzonderlijke inrichting worden naverbrand en gezui verd? Je zou toch zeggen dat voorkomen beter is dan gene zen. Dat komt, zegt Horowitz, door dat veel mensen vooral een betrouwbare en betaalbare auto willen. Die luchtvervui ling zal de automobilisten een zorg zijn. „De grote ver breiding van het automobiel en zijn praktische onmisbaar heid beperken hier de keuzen tussen de beschikbare tech nische mogelijkheden". En: „Maatschappelijke en eco nomische factoren hebben vooral een begrenzend effect op creativiteit wanneer het gaat om verbeteringen en vernieuwingen die grote risi co's of investeringen met zich meebrengen. De massale toe passing van onze technische verworvenheden heeft geleid tot gemechaniseerde en geautomatiseerde fabricage methoden en tot gigantische investeringen. Vooral het laatste werkt een bepaalde verstarring in de hand en ver traagt het invoeren van nieu we en betere produkten en processen. Dat is ook een van de redenen waarom de zo noodzakelijke vernieuwin gen van energievoorziening en milieubeheer slechts lang zaam tot stand kunnen komen". Natuurwetten „Om dergelijke beperkingen te doorbreken lijkt het de moei te waard ons creatief vermo gen te richten op de ontdek king van nog onbekende na tuurwetten die aan onze tech niek nieuwe impulsen zou den kunnen geven. In de we tenschappelijke wereld heerst echter de opvatting dat alle belangrijke natuur wetten al bekend zijn en dat de techniek het ook in de toe komst hiermee zal moeten doen". „Onze gevestigde wetenschap Ujkt al te gemakkelijk te be rusten in de ervaring dat vele merkwaardige natuurver schijnselen niet zyn te ver klaren. Zoals de aura die alle levende materie en dus ook de mens omgeeft en waarvan de aard en intensiteit in ver band staan met fysiologische en psychologische omstan digheden. Het is opvallend hoe weinig wetenschapsmen sen in dergeijke psycho-ener- Prof dr. Alexander Horowitz getische verschijnselen zijn geïnteresseerd „Naar mijn mening komt dat door de beperktheid van het bevattingsvermogen van de mens, waardoor deze geneigd is zich tegen alles te verzetten wat zijn eenmaal gevestigde wereldbeeld dreigt te versto ren. De technische en weten schappelijke creativiteit van de mens kan ook door zijn ei gen bevattingsvermogen worden begrensdaldus Ho rowitz in zijn afscheidscolle ge aan de TH in Eindhoven Nu zegt hij: „Het is natuurlijk goed dat er niet te veel uitvin dingen worden gerealiseerd. In de natuur krijgen ontwik kelingen ook hun tijd. Er is niet elk jaar een nieuwe soort. Af en toe is er een suc cesvolle mutatie". Dat merkte Horowitz toen hij na al die jaren by Philips een idee verwezenlijkte waarop hij al in de oorlog broedde een fabriek van prefab staal constructies voor huizen en gebouwen, een soort mecano in het groot. Maar te duur, nog. „Het was een reuze avontuur met vreemd geld dat voor mij misliep". Op straat „In 1953 stond ik op straat, zon der een gouden handdruk. De pioniers worden eruit ge- gpoid en dat is normaal Ik kon wel by Philips terugko men. maar dat lag mij niet. Om in leven te blijven en wat ervaring op te doen heb ik een ingenieursbureautje ge had. Een ontzettend moeilij ke tijd. Toch hebben wij een paar leuke dingen gemaakt een spitmachine, akoestische plafonds. Goed. dat was een intermezzo. In 1958 was ik berooid. Aan de innovatie bij na ten onder gegaan. Een goed ingenieur, maar je moet hem geen geld toevertrou wen. zeiden ze. Aan de TH ben ik opnieuw begonnen" „Uit mijn ervaring, uit mijn kennis heb ik nieuwe dingen gedoceerd. De meeste hoog leraren doen dat niet Die houden zich aan de boekjes. Mijn studenten heb ik ook steeds voorgehouden hoe be langrijk het is het voorstel lingsvermogen te ontwikke len, te oefenen. Een creatieve werktuigbouwkundig ont werper moet zijn construc ties ook zonder tekeningen of andere hulpmiddelen in ge dachten kunnen zien en beoordelen. Zo zal hy ook buiten de eigenlijke werksi tuatie over zijn problemen moeten blijven nadenken. Vooral het mijmeren tussen wakker zijn en slapen kan op lossingen brengen". „Maar vooral is het heel zinvol bepaalde problemen in een kleine groep van sterk geïnte resseerde en gemotiveerde, elkaar volkomen vertrou wende mensen te bespreken. Er kan dan een wisselwer king ontstaan die vooral het intuïtieve denken sterk bevordert. Dan geldt niet de som maar de vermenigvuldi ging"- „Toen ik op de TH zat werd ik al gauw van alle kanten bena derd door de industrie. Ont zettend veel adviseurschap pen. Het werd een winkel, een zaak voor me. Ik ben erg een team-man. Dus ik betrok mijn medewerkers aan de TH in die adviseurschappen. En wel in die zin dat ik hoopte dat ze het beter zouden doen dan ik zelf; een idee zoals je dat als vader ook van je kin deren hebt." Beter „Daar doe ik bewust mijn best voor: mij in te leven in het idee van een ander, dat eer der op te waarderen en het zeker met te onderschatten Ik weet dat een heleboel crea tieve technici dat te weinig of niet doen: rekening houden met het feit dat het idee van een ander beter kan zijn". „Met een aantal medewerkers heb ik in 1969 het Centrum voor Constructie en Mechani satie, de BV Ontwikkelings maatschappij CCM. opge richt. Ik had het eigcnlyk Centrum voor Innovatie wil len noemen, maar dat vond ik te protserig. Wat wy doen is gewoon construeren en me chaniseren. Het byzondere is dat we een eigen werkplaats en een eigen laboratorium hebben. Want ideeén moet je uitproberen, toetsen Er zyn wonderen gebeurd op grond van die formule En doordat we een directeur hebben die goed op de centen let, zyn we er niet aan ten gronde ge gaan". Het met part-timers begonnen ingenieursbureau in het by Eindhoven gelegen dorpje Nuenen heeft nu 30 man in dienst, maakt winst en heeft volgens de bank een goede vermogenspositie Binnen kort wordt uitgebreid. „Onze kracht is dat wy geen geld vragen van economische za ken", zegt Horowitz. Alexandre Horowitz, een klei ne parel op de revers. Ere-lid van de American Society of Mechanical Engineers. Een hoge onderscheiding, zeker voor een niet-Amerikaan. „Ik ben door mijn collega's voor gedragen. Dat vind ik leuk. Ze erkennen dat ik een bui tenbeentje ben En het is het bewys dat ik met niemand echt ruzie heb". Durf De directiekamer kijkt uit op een krappe parkeerplaats. Daar heeft veertig maal ver kleind een kraaneiland voor Heerema in een zwembad ge dreven. Het bijzondere van het 100 meter hoge. twee voetbalvelden grote eiland is dat het onder alle omstandig heden horizontaal blyft. ..We hebben dat zo maar aange durfd", zegt Horowitz. „Geen geld, maar wel onze reputatie hebben we geriskeerd. Hee rema heeft ze aan de hand van ons model voor 200 mil joen gulden per stuk in Japan laten bouwen. Drie maanden na de levenng waren ze volle dig operationeel. Dat is bij zonder: in dne maanden alle kinderziekten eruit. Door gaans gaat daar veel langer mee heen. Soms een jaar. En soms lukt het nooit". „On geheim is dat we niet al leen theoretisch te werk gaan. Ten onrechte wordt in toenemende mate gezegd: je rekent het uit en dan moet het werken. Maar je kan niet alles voorzien; je moet het in de paktyk proberen. Er is wel eens gezegd: 'Die Horowitz is een tovenaar'. Dat is onzin Er is geen mystiek. Het heeft niets met toverkunst te ma ken" Het heeft wel te maken met wat Horowitz van computers vindt „Sommige mensen spelen met de gedachte dat een toekomstige volmaakte computer het menselijk den ken zou kunnen vervangen. Deze opvatting is volkomen onjuist, omdat zelfs het meest uitgebreide rekentuig uitsluitend tot logische pro cessen in staat is. De onmis bare creativiteit blyft dus een typisch menselijke eigen schap". Trots In de werkplaats van CCM is, achter gesloten deuren en uitsluitend toegankclyk voor medewerkers en leken, de continu variabele transmissie te zien, een belangrijk ele ment voor de automatische versnellingsbak van auto's. Dat moet de trots van het be drijf worden, een be wys dat de juiste combinatie van vi sie, kennis en creativiteit, ge paard met zelfvertrouwen t n doorzettingsvermogen, inte ressante resultaten kan ople veren. De revolutionaire banden- bouwmachine is mooi. De au tomatische wattenstokjesma- chine mag er ook wezen. Het ontwikkelen van een nieuwe broodrooster is ook niet niks. En op het wegwerken van een naar stukje produktielyn van een koekfabrikant wordt ook met neergekeken Maar de trots is toch de continu va riabele transmissie. Als Allxandre Horowitz in zyn oude verkleurde Citroén stapt citeert hy Anton Phi lips: „IJdel zyn is stom, kop pig zyn is stom, maar trots mag je zyn".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27