Omgeving boordevol schitterende plekjes Honderd gulden, een steeds terugkerend bedrag dagtoerisme Duur %[TRDAG 20 FEBRUARI 1982 or de verwende en ongeoefende Nederlander is een akantie in eigen land niet per definitie een koopje. We ignaleerden het ai eerder: dagtoerisme is duur. Maar vie zelf op onderzoek uitgaat, zal merken dat er voor en kleine beurs nog tal van mogelijkheden zijn. Met lame onze eigen omgeving kent schitterende plekjes lie temidden van het geijkte dagtoerisme bijna in ver- etelheid zijn geraakt. Hans Sonders en Kees van Kui- enburg doen een greep uit de vele mogelijkheden. Kees trits schetst zijn teleurstelling na "een jaartje thuis llijven". Een al heel oud, goedkoop en rustgevend vermaak waarbij tegelijkertijd van de mooiste gebieden van ons land kan worden genoten is het huren van een roeiboot. In onze om geving kan dit op vele plaat sen. Vlakbij Hazerswoude-Dorp ligt het Rietveld, een buurtschap in een bijna onbekend gebied van plassen- en polder- schoonheid. Bootjes zijn hier te huur bij café-restaurant Klein Giethoorn, Rietveld 11. Het is te bereiken door ko mende vanuit Leiden bij de wegkruising middenin Ha- zerswoude-Dorp linksaf te slaan en, eenmaal weer bui ten het dorp, de tweede weg links te nemen. Ook op de Nieuwlcoopse plas sen kan dit sportief vermaak worden beoefend. Bootjes liggen klaar bij Johan Hoo- gerwerf, Zuideinde 68; café- restaurant Plaszicht, Dorps straat 114-118 en bij Van der Weiden, Zuideinde 2. In Roelofarendsveen kan men voor roeiboten terecht bij Kees Verhaar, Noordeinde En dan natuurlijk het water- sportgebied bij uitstek: De Kaag. Rond de Kagerplassen kan men op vele plaatsen voor het huren van een boot terecht. Maar vooral in de Buitenkaag en op het Kaagei land zelf. Mogelijkheden ook in Zoeter- woude, verschillende in Stompwijk, Warmond, Lei derdorp en Hoogmade bij hotel Van der Ploeg. Kinderboerderijen Voor veel Leidenaars is wel- licht nog onbekend de kin- I derboerderij in de Meren- wijk, waar de stallen elke dag van 8 tot 4 voor grote en klei ne bezoekers open staan en het park ook op zaterdag en zondag. De kinderboerderij in het Park de Houtkamp in Leiderdorp is voor iedereen geopend tussen 2 en 5 uur 's - middags en na voorafgaand overleg ook buiten deze tij den voor scholen. Sassen- heim kent in Park Rusthoff zijn kinderboerderij "De Sak senhoeve," die van 1 maart tot 16 oktober elke dag (óók in de weekeinden) van 1 tot 5 uur is geopend. De kinder boerderij van Alphen aan den Rijn ligt in het Bospark aan de Prins Bernhardlaan/ Europasingel en is dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 2 tot half 5. Naast de wat ruimer bekende Hortus Botanicus aan het Leidse Rapenburg bestaat er ook een veel minder bezocht heempark aan de Oegstgees- terweg. Deze uitgelezen tuin voor dromerige wandelingen staat, ook nog gratis, open voor publiek elke dag van 8 tot 4 uur. Van mei tot septem ber ook op zaterdag en zon dag van 2 tot 5 uur. Bijzon derheden van deze tuin zijn de vennetjes en poelen die zijn omgeven door flora uit eigen land. 's Zomers bezit het heempark ook een bijen stal. Hortus Hoewel zelfs beroemd kennen ook velen de Leidse Hortus Botanicus (nog) niet. De gou denregen uit 1601, de dadel- pruim uit 1736 en de moeras- cypres uit 1859 die er zijn te bewonderen, kunnen vol doende reden zijn hierin ver andering te brengen. Want naast deze unieke bomen kent de Leidse Hortus ook een oranjerie en vele tropi sche, subtropische, gematig de en koude kassen. Voor de heemtuin in de Hout kamp in Leiderdorp (Van Diepingenlaan) zijn op het gemeentehuis wandelkaar- ten met beschrijvingen van de te bezichtigen flora be schikbaar. Het hele jaar door is de tuin op werkdagen van 8 tot half 6 open en van maart tot en met oktober ook tij dens de weekeinden van 3 tot 5 uur. In Rijnsburg aan de Sandtlaan is een proeftuin waar experi menten met diverse snij- en bolbloemen worden uitge voerd. De resultaten zijn elke werkdag, behalve tussen 12 en 2 uur, te bewonderen. Wat verder weg is het Arbore tum van het proefstation voor de boomkwekerij aan de Valkenburgerweg 3 in Bos koop een bezoek waard. Vooral in de bloeitijd, tussen eind april en medio juni. Ze ven dagen per week geopend en een rondleiding is na schriftelijke aanvraag moge lijk. Delft kent ondermeer een cul tuurtuin voor technische ge wassen die deel uitmaakt van de Technische Hogeschool. Hier groeien aan de Juliana- laan 67 in de tropische kassen kokos- en oliepalmen, een ca cao-, een katoen-, en een ba nanenboom alsmede suiker riet. Bovendien is er een krui dentuin. Heimanshof Den Haag tenslotte bezit aan de Houtzagerssingel 77 de sub tropische plantentuin "de Het Rietveld bij Hazerswoude-dorp. poto Wln» oijkm*n Houtzagerij" waar 450 tot 500 jaar oude bananen- en olijf bomen zijn te zien alsmede vogels, reptielen en aquaria. In het Zuiderpark is er dan nog de Botanische en landschap stuin "Heimanshof' waar gratis kruiden mogen wor den geplukt en een eiken-, haagbeukenbos, een elzen broek en een heideveld zijn te bewonderen. Terug naar Leiden. In molen De Valk aan de Binnenvest- gracht 1 bezit de Sleutelstad een heus molenmuseum. In de zogenaamde Stellingmo len uit 1743 is namelijk een molenaarswoning uit 1900 te bezichtigen, alsmede een mo lenaarswerkplaats en een smederij. Vanaf de rondgang heeft de bezoeker een - zij het een wat wankel magni fiek uitzicht over oud-Lei den. In De Valk kan men te recht van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 5 uur en op zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. Als zaterdags de wieken draai en kunnen bezoekers zich melden bij molen De Een dracht aan de Gouwsluisweg 46 in Alplien. Een zogenaam de Grondzeiler-molen staat in Noordwijkerhout aan de Leidsevaart 82. Kaasmarkt Tientallen molens zijn er ver der te genieten tijdens een veertig kilometer lange fiets tocht die de Leidse VW heeft uitgestippeld en die door plaatsen leidt als Lei derdorp, Oud-Ade, Rijpwe- tering, Nieuwe- en Oude We tering, Roelofarendsveen en Hoogmade. Voor een autorit lenen zich de weg langs de Oude Rijn tus sen Woerden (restanten van het kasteel van Herman van Woerden, Stadhuis met galg gaten, schandpaal en een echte kaasmarkt) en Bode graven (kaaspakhuizen, óók een kaasmarkt), alsmede de tolbrug en de Wiericker- schans bij Nieuwerbrug. Bij Zwammerdam komt het ri viertje naar de Meije erbij, die kronkelend langs prachtige oude boerderijen (zeer grote vogelrijkdom) loopt. Voor Al phen aan de Rijn ligt een veelheid van vaak nog werkende molens waaronder in Aarlanderveen de unieke viergang. Onder Woerden ligt oerhol- landse plaatsjes zoals Lin- schoten, Montfoort en Oude water waar de Heksenwaag aan twijfelaars nog heuse vrijwaringscertificaten af geeft. En verder Haastrecht met het kompleet ongerepte patriciërshuis als museum Bisdom Van Vliet. Tureluur Voor degenen die er eens "an ders" een dagje uit willen biedt de stichting "Mooi Ha- zerswoude" een "pakket van alles en nog wat". Sinds een jaar is deze organisatie bezig het polderland aan de toerist te "verkopen". Op initiatief van enkele Hazerswoudena- ren en voormalig Rijnvaart kapitein Leen Goedegebuure kocht de stichting een kleine rondvaartboot. Met deze boot, de "Tuureluur" vaart schipper Goedegebuure vier maal per week naar Katwijk. En dan niet simpel via de kortste weg, nee, met een route uitgezet door het schit terende polderlandschap. Een tocht die de deelnemers een kans biedt de polder eens van een andere kant te bekij ken. Vergezeld van een gids van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie vertrekt Goedegebuure 's morgens om negen uur bij de Dekker- brug voor een tocht richting strand. De tocht gaat via het unieke natuurgebied Klein Giethoorn, waar de gids tijd tekort komt om zijn verhaal te kunnen afsteken. Via de sluis aan de Oostvaart vaart de Tuureluur door de weilan den naar de Zwaantjeskerk aan de Rijn. Vervolgens via Leiderdorp, Leiden, Valken burg en Rijnsburg naar Kat wijk, waar drie uur gelegen heid tot strandbezoek wordt gegeven. Op de terugreis neemt Goede gebuure een andere route langs Rijnsburg. Warmond, de Kaag, over de Zijl naar Leiderdorp. In Leiderdorp pakt de schipper de ochten droute weer op naar Hazers- woude-dorp. Hofjes Zelfs vele autochtone Leide naars, maar zeker streekge noten, weten niet dat Leiden de stad is met de meeste hof jes van Nederland. Een wan deling langs en een bezoek aan de vaak al vele eeuwen bestaande hofjes zal ze dit nooit meer doen vergeten. Een van de mooiste is het Sint Annahofje of Aalmoeshuis aan de Hooigracht 9, ingang Middelstegracht, dat een uniek 15e eeuws kapelletje heeft waarvan de inventaris nog aanwezig is. Of het Brouchovenhofje aan de Pa pengracht 16 dat een monu mentaal 17de eeuws hofje is. En het Sint Elizabethsgast- huis-hofje, ingang Lijsbeth- steeg, dat in 1428 is gesticht en waarvan de kapel en de voormalige proveniershuis jes dienst doen als tehuis voor chronisch zieke bejaar den. Ook het Loridanshofje aan de Oude Varkenmarkt 1 stamt uit de 17e eeuw, heeft een ka rakteristieke galerij en is vol ledig gerestaureerd voor de huisvesting van studenten. De Meermansburg uit de tweede helft van de 17e eeuw ligt aan de Oude Vest 159 en is een zeer groot en rijk uitge voerd hof. Dit grootste hofje van Leiden heeft een mooie regentenkamer met een grote collectie portretten. Op de plaats waar omstreeks 1620 John Robinson heeft ge woond ligt sinds de 17e eeuw het Jean Pesijnshofje. Het huidige adres is Kloksteeg 21, vlakbij de Pieterskerk. Het in 1480 gestichte Groot Sionshofje werd in 1669 ver plaatst van de Papengracht naar de Sionsteeg 4. HANS SONDERS KEES VAN KUILENBURG Toerisme Je kunt na elf jaar achtereen dezelfde vakantiebestem ming in het zonnige zuiden natuurlijk zeggen: nu weet ik het daar zo langzamerhand wel, dit jaar maar eens wat anders. Maar oprechter zou zijn om gewoon toe te geven dat, toen je in maart met de rekenmachine op tafel de kosten voor wéér zo'n Spaan se vakantie begrootte, al gauw en zeer terecht het woord „onverantwoord" viel. Want dat Is een uitgave van ruim achtduizend gulden voor een gezin met vier nog schoolgaande kinderen in de ze tijd van inleveren natuur lijk. Dat gezin, ons gezin, is er enke le jaren geleden, toen de kin deren te groot werden voor de achterbank van de Fiat, toe overgegaan met de autos- laaptrein naar Narbonne te reizen, zich daar te splitsen in twee treinreizigers naar Fi- gueras net over de Spaans- Franse grens en vier auto-rei zigers naar Rosas, naar welke badplaats de treinreizigers dan ook kwamen, met de lo kale bus. Dat was in de tijd dat het vakantiehuisje er nog 300 gulden in de week kostte, heel wat minder dan in het hoogseizoen een vakantiewo ning in eigen land. De autos- laaptrein kwam op pakweg 1700 gulden met z'n zessen en in Spanje was het eten en het drinken toen nog heel wat goedkoper dan in Nederland. We spreken nvpr vier jaar ge leden, langer niet. legenheid te gaan, met de au to. Benzine, toegang, hapje eten, flesje prik, toch hon derd gulden. „We worden niet langer in de kilowatten gelegd" is het motto van de tentoonstelling in het Evo- luon, die benadrukte dat we zuinig moesten zijn. Die honderd gulden van een dagje Evoluon was eigenlijk een repeterend bedrag, afge lopen zomer. Want merk waardig genoeg, waar we ook heen gingen, bij het natellen 's avonds kwamen we eigen lijk steeds op dat totaal uit. Slagharen: 100 gulden, de BfJ teling: 100 gulden, Burgers1 Dieren- en Safaripark (met pannekoeken!): 100 gulden,1 Artis en Aviorama op één' dag: 100 gulden, paella eten- bij de Spanjaard: 100 gulden,I band aan flarden gereden op weg naar de Euromast en de Rotterdamse haven: 100 gul- den. Zon! Acht dagen lang scheen de zon, eind juli, we vergeten het nooit. Het zijn acht dagen Zandvoort geworden, de Spaanse hitte zestig kilome ter van huis, de Cuba Libre bij Thijn in het zand, de file vóór La Junquera tussen Aerdenhout en Bentveld, de parkeerterreinen om negen uur al vol. Zandvoort in het hoogseizoen is een belevenis voor mensen die alleen maar de Ardèche, Bretagne, de Costa's of de kiezels van Porei kennen. Al leen al de autorit er naartoe is een avontuur: nijvere lieden, wier vakantie kennelijk bui ten het hoogseizoen valt, werken tussen Haarlem en de duinen ontkleed tot op de spijkerbroek aan de een- baansweg naar de kust, stop lichten springen op rood om verkeer van rechts en links, dat er niet is, door te laten. Trimfietsers rijden hun Tour de France midden op de ver keersweg omdat motorrij ders het fietspad nemen Wie er niet vlakbij woont en om acht uur op weg gaat, heeft geluk als hij om elf uur zijn auto nog kwijt kan op de bou levard, bij een parkeermeter, die een tientje per acht uur kost, hetgeen meer dan vol doende blijkt te zijn om een legertje controleurs te beta len. Zandvoort weet trou wens van wanten: flesje pnk drie gulden, broodje garnaal vijf gulden, Ligstoel vijf gul den, pias-doen maar twee kwartjes. Niettemin, afgela den vol, ook met weinig vreedzame honden, een Duit se dame met een kat aan een lijntje, een pikzwart aange brand mager bijna-bloot meisje met een gipsbeen en zo'n Walkman-radio, die de muziek niet verder dan haar oorschelpen voert en dat de godgansedag het hele li chaam schokkend heen en weer beweegt op het ritme van die geluidloze muziek, mannen met omhooggekrul- de broekspijpen, onvermoei baar stappend tussen de vleesbergen. Johan Cruuffjes met twee ligstoelen als doel palen, de lucht van hasj ach ter en van haring vóór ons. Honderd gulden, een dag- Zandvoort ook al. Kinderbijslag Eind juli, veel eerder dan ver wacht, kwam de kinderbij slag op de giro. En een blau we brief van de Heer Inspec teur, ook al eerder dan an ders, die geld terug beloof de. Tussen Huis ter Heide en Soes- terberg, die keer toen we op weg waren naar Slagharen, hadden we ongebruikte cara vans te koop aangeboden ge zien, voor een zacht prysje. Kaal, dat wel, maar tóch. Daar zijn we op de laatste vakantiedag nóg maar eens langs gegaan. Als we er voor de derde keer mee op vakan tie gaan, hebben we de kos ten er uit. En Nederland ken nen we nu wel. KEES BRITS Duurder Maar de tijden zijn veranderd. Vorig jaar werd voor hetzelf de vakantiehuis 3000 gulden, voor vier weken gevraagd, de autoslaaptrein kw^m als ge volg van een nieuw tariefsys teem op ruim 2200 gulden en het leven in Spapje is op het ogenblik even duur als in Ne derland, zo niet duurder. En dus bleven we thuis. Lekker goedkoop. Dachten we. En dus haalden we op het sta tion een folder met de dag tochten. Slagharen moest en, zou. De Efteling, Maduro- dam. Ook de educatieve be stemmingen: Deltawerken en de mummies in het Leidse Museum van Oudheden. Zandvoort aan de Zee na tuurlijk, als het eens mooi weer zou worden. O ja, en al was het maar één keertje: met zijn allen paella eten bij de Spanjaard, want een vakantie zónder, dat kón niet. Begin juli. De vakantiebeurs is met een half procentje min der gevuld dan in voorgaan de jaren en de kinderbijslag, die in voorgaande jaren dank zij de bemoeienissen van de werkgever zo keurig bij het salaris over juni zat en daar om altijd in de vakantie ge stoken kon worden, moet nu van de Raad van Arbeid ko men, eind augustus, begin september. Nou ja, wat in het vat zit verzuurt niet. Het is toch bereslecht weer. Die eerste vakantiedagen in ei gen land zijn erg leerzaam. casso gewijde fontein, het dansen van de sardane op za terdagavond. 's Nachts on weert het en op de zolderka mer ontstaat een lekkage. Een kaart van de buren, uit Benidorm. De tweede vakantieweek. Nog nooit zijn we naar het Evo luon in Eindhoven geweest en dat lijkt vooral de jongste zoon best interessant. De twee oudsten blijven liever thuis, prefereren het zwem bad. Blijft over: vier man, al lemaal boven de negen, dag tocht nummer 6 van de NS, f27 per persoon, treinreis, busvervoer in Eindhoven, toegangsprijs, kop koffie met gebak inbegrepen. Een hapje eten en flesje prik komt er dus nog bij. We besluiten der halve toch maar op eigen ge Ponypark Slagharen: ook nu weer honderd gulden. Want in de loop der jaren was je vergeten hoe naargeestig juli kan zijn met zijn grauwe luchten, zijn dikke re genklodders op de ramen, zijn waterpiassen in het gras- gazon. Klusjes In huis is van alles te doen, een klemmende deur hier, een losgelaten behangetje daar, de boekenkast die eens leeg moet om het stof weg te krij gen, de schuur die uitgemest moet worden, 's Avonds brandt de kachel, we bekij ken de vakantiefilm van vo rig jaar, in de hitte trillend strand, de visafslag met de halve haai, Besalu, waar de tijd stilstaat sinds de midde leeuwen, Ceret met de aan Pi-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25