Je vervelen is uitgesloten in New York Rome: de charme van een onmogelijke stad JU i V Toerisme tie. Vanwege betrekkelijk laaggeprijsde vliegtic kets is bij de Nederlandse toerist vooral een weekje New Vork erg populair geworden. Dirk Ketting geeft aan wat er in zo'n kort tijdsbestek New York: stad van uitersten en alle gra daties ertussenin. (Foto's Dirk Ketting) vTERDAG 20 FEBRUARI 1982 De korte stedentrip is de laatste jaren steeds meer in trek geraakt. Als aanvullend uitstapje in het voor- of naseizoen, en meer en meer ook als goed kopere vervanger van de jaarlijkse zomervakan- allemaal te doen valt. En dan zijn er nog de vier daagse trips naar tal van Europese steden (Lon den, Parijs, Praag, Madrid, Rome, enz.). Ton van Brussel koos voor de Italiaanse hoofdstad en geeft bijgaand zijn impressies. Wie voor het eerst een bezoek aan New York brengt om te zien of het nu allemaal wel waar is wat film en tv ons over deze metropool voor schotelen, komt niet bedrogen uit. Het is er allemaal, en zelfs nog meer. Natuurlijk beperkt zo'n eerste bezoek zich tot het met wol kenkrabbers volgepropte ei land Manhattan, waar onze voorouders in de zeventiende eeuw al hun stekkie hadden. Om er in betrekkelijk korte tijd een aantal indrukken op te doen, zijn er de volgende mogelijkheden. Vanaf West 41st Street vertrekt meerdere malen per dag de 'Circle Li ne' waarop men voor minder dan acht dollar over de Hud son rivier rond Manhattan vaart. Hoog Niet te missen zijn ook het ge bouw van de Verenigde Na ties, de Public Library en na tuurlijk het World Trade Cen ter, dat vanaf de dakprome nade bij goed weer een fan tastisch uitzicht geeft over Manhattan, New-Jersey, Brooklyn, enz. Het gebouw is met zijn 110 verdiepingen maar liefst 411 meter hoog en daarmee het op één na hoog ste ter wereld. De liftboy maakt er meer vlieguren dan menig verkeersvlieger. Ook 's avonds is het gebouw ge opend: je kunt er al naar ge lang de beurs dat toelaat goedkoop eten of duur dine ren. Hoog zijn ook het Rockefeller Center, het RCA-gebouw en Empire State Building, die eveneens een onvergetelijk uitzicht bieden - vooral bij zonsondergang. Vanaf een heli-haven aan de 34st Street kunnen toeristen ook nog per helikopter worden rondge vlogen (iets duurder natuur lijk). De goedkoopste manier om het Vrijheidsbeeld te zien is een retourtje nemen op de Staten Island Ferry, nabij het Battery Park: voor 25 dollar cent ziet u het gevaarte le vensgroot. Van boord gaan hoeft niet, want meer belang wekkends valt daar niet te ontdekken. Het gigantische metro-net zit logisch in elkaar. Noord en zuid heten up-town en down town, het toegangsmuntje heet token. In de avonduren is het verstandiger een taxi te nemen. Niet voor niets rijden in veel metro-treinen breed geschouderde veiligheids agenten mee met het schietij zer losjes in de holster. Het stratenplan van Manhattan is al even eenvoudig. De ave nues lopen van oost naar west en van noord naar zuid. Op enkele uitzonderingen na (Park Avenue, Broadway) zijn ze genummerd. Straten met daarbij nog een W liggen westelijk van 5th Avenue, die met een E oostelijk daarvan. Wie voor een prikje 5th Ave nue wil zien moet bus 4 ne men. Wildgroei Als er tijdens vergaderingen in het gebouw van de Verenig de Naties nog plaatsen vrij zijn, kan men daarvoor gratis tickets krijgen. Door middel van oortelefoons is het ge beuren in vele talen te vol gen. Ook een excursie door het gebouw is de moeite waard: alleen in de hal is al ontzettend veel te zien (sou venirs uit alle delen van de wereld, VN-postzegels en massa's publicaties). Lunchtijd in de buurt van Wall Street is ook een belevenis. Tienduizenden kantoormen sen bevolken dan de straten om een luchtje te scheppen of een hot-dog te kopen (die er trouwens voortreffelijk smaken). Er zijn broodjesza ken van uitzonderlijke culi naire klasse, maar beslis wel tijdig voor welk brood men kiest een roll (kadetje), een whole-weat (volkoren) of een rye (bruinbrood met kum- mel) anders wordt de man achter de toonbank zenuw achtig. In een stad die bijna alle bevol kingsgroepen ter wereld ver tegenwoordigt, is natuurlijk meer te koop dan een hot-dog of hamburger. Zo biedt Chi na Town om de paar meter een restaurant, met stokjes in plaats van bestek op tafel en een plezierige wildgroei op de kaart. Zelfs de telefooncel len in China Town vertonen de vorm van een pagode. Je vervelen kan niet in New York. Neem bijvoorbeeld Or chard Street in de oude jood se wijk. Daar is van alles te koop, in het bijzonder textiel met kleine weeffoutjes voor een zacht prijsje. Wandel 's - zondags over Washington Square waar overal muziek wordt gemaakt Of bezoek de Radio Music Hall (Rockefel ler Center), waar bij de balie van CBS gratis kaartjes wor den verstrekt voor het bijwo nen van een televisie-uitzen ding. Central Park Of loop eens rond door het Pla za Hotel waar de rijken der aarde logeren. Een kamer voor één nacht kost ongeveer evenveel als u voor de over steek betaalde. Kijk niet vreemd op als u een film ploeg tegenkomt, want met de regelmaat van een klok worden er filmshots ge maakt. We zijn nu ook in de buurt van Central Park, waar honder den eekhoorntjes onbevreesd rondhuppelen en uit uw hand eten. Voor kinderen zijn hier alle wonderen van de wereld te vinden: Conser vatory Lake met zijn duizen den miniatuurbootjes van al le mogelijke modellen, een prachtige dierentuin en daar naast ook nog de Lehman's Children Zoo. waar ouderen alleen toegang hebben indien ze door kinderen worden be geleid. Overigens moet je in Central Park wel oppassen voor tasjesdieven en zakken rollers. Uitgaan is iets vanzelfspre kends in New York. Er zyn shows te kust en te keur. De hele zomer is er gratis theater in het openlucht Delacorte Theatre aan het Belvedere Lake in Central Park. En wat te denken van Broadway! Sportliefhebbers kunnen daarentegen weer naar Madi son Square Garden, waar tienduizenden elke avond kijken naar boksen, hockey, basketball, paardenshows, maar ook: circus, politieke meetings of popconcerten. Natuurlyk is een bezoek aan deze boeiende stad in te kle den zoals men maar wil. Ik heb nog niet eens gerept over stadsbussen die naar voren buigen om passagiers te laten instappen. Het grootste en het kleinste is er samenge voegd. Wat te denken van een eenmans-kapperswinkel (specialiteit model bloempot) op de begane grond van een wolkenkrabber, terwijl in de rest van het gebouw compu ters de dienst uitmaken? Kortom een stad van uiter sten en alle gradaties ertusse nin DIRK KETTING In Italië is nauwelijks een stad denkbaar waar de vele tegenstrijdigheden die het land kenmerken zich zo krachtig manifesteren als in Rome. Een roemrucht verleden dat zich aandient in de onme telijke rijkdom van een bijna chronologisch over zicht van alle bouwstijlen sinds de pre-historie, ont moet daar het weerbarstige heden van een diepe economische en politieke crisis. Centrum van een onmachtig gouvernement, van corrupte en bureaucratische rechterlij ke macht en van afbrokke lende autoriteit van de Rooms-Katholieke Kerk, dat is het Rome van vandaag. Op het breukvlak van twee we relden: het rijke noorden en het armoedige zuiden. Gebukt onder massale werk loosheid als gevolg van de desinteresse van de veel meer op Milaan en Turijn ge richte industriële investeer ders, met een schuldenlast van ettelijke miljarden en een voortgaande verkrotting, mag het gerust een wonder worden genoemd, dat toch vele honderdduizenden toe risten de weg naar Rome we ten te vinden. En sommigen, zoals ondergetekende, ma ken daar zelfs een jaarlijks te rugkerend uitstapje van en koesteren zich met een merk waardig soort enthousiasme in de onmogelijkheid van een stad waar de gemiddelde au to tijdens de spits niet meer dan vijftien kilometer per uur opschiet. Vliegen moet Voor een vier- of vijfdaags be zoek is een reis per vliegtuig wel een absolute voorwaarde. Vanaf Schiphol is het ander half uur vliegen (de trein doet er exact 24 uur over). Vrijwel alle reisorganisaties bieden arrangementen aan van vlieg reis en hotelkamer met ont bijt. Dat kost voor een mid denklasse hotel doorgaans nog geen zeshonderd gulden. Het vervoer van de buiten Rome gelegen luchthaven Leonardo da Vinei, ook wel Fiumicino genoemd, is in re gel bij de prijs in begrepen. Voor mensen die niet alleen maar cultuur willen opsnui ven, maar ook langs terrasjes willen slenteren, willen win kelen en lekker eten is zo'n kort bezoek vooral in het voorjaar aan te bevelen. De temperaturen zijn dan zeer aangenaam, in tegenstelling tot 's zomers, wanneer het ook in de schaduw veelal niet te harden is en veel tijd nood gedwongen verloren gaat met rusten. Dat voorjaar is daar een paar weken eerder dan hier (in ja nuari is de temperatuur ge middeld al een graad of acht). De parken liggen er dan schitterend bij, de terrasjes zijn ingericht en voorzover het in een wereldstad als Ro me ooit rustig kan zijn, is dat het geval in februari/maart. De zomermode ligt dan uitge breid in de winkels en wie daar gevoelig voor is weet dat de Italiaanse confectie van prima kwaliteit is, goedkoper dan hier en qua lijn al gauw een jaar voorloopt bij wat het Nederlandse straatbeeld laat zien. De dure winkels bevin den zich in en rond de Via Veneto. Boutiques zijn veelal te vinden bij het Piazza di Spagna. Fonteinen Dat is een heel aardig plein, met de beroemde Spaanse trappen waarop vroeger al leen bloemenhandelaren hun waar aanboden, maar tegen woordig ook veel jongeren sieraden en tekeningen ver kopen. Niet zo gek ver daar vandaan liggen de Trevi-fon- Vaticaan lij. iii n i*" fPPfjj *V ï's" ff r Het kasteel Sant Angela - -4 V 'r temen, waar het onder toeris ten populaire gebruik om muntjes in het water te gooi en ongekende vormen heeft aangenomen. Zowel de Tre- vi-fonteinen als de Piazza di Spagna vervullen een soort "Dam-functie": de internatio nale jeugd treft elkaar daar. Een bezoek aan het Forum Ro- manum, het Pantheon en het Collosseum, het zijn min of meer verplichte nummers voor iedere nieuwkomer, maar ze zijn zeer de moeite waard. Het Forum, een com plex van ruines met graven uit zelfs de ijzertijd, is helaas alleen overdag geopend, 's - Middags is het er trouwens in de luwte goed toeven met een boek of een krantje. Het drukste plein van Rome is zonder twijfel het Piazza Ve- nezia Daar komen veel be langrijke wegen samen en ondanks de doorbraak die Mussolini ten koste van een dikke vijfduizend huizen doorvoerde, blijft de ver keerssituatie rampzalig. Aan het Piazza Venezia is de "Sui kertaart" te zien, een kolos saal monument dat ter meer dere eer en glone van Victor Emanuelle 11 is opgencht en waar dagelijks de wacht wordt gehouden bij het graf van de onbekende soldaat. Caracalla Van de vele parken is de Villa Borghese zeer aan te raden. Bij één van de uitgangen ligt ook het museum voor moder ne kunst, met een internatio nale collectie en geregeld ten toonstellingen van de tegen woordig veel besproken jon ge generatie Italiaanse kun stenaars. Een heel ander park is het Pareo del Cielo. Het heeft een atletiekbaan waar zich op zondagmorgen com plete Romeinse families aan het "joggen" zetten. Wie de weg omhoog langs het park volgt komt terecht bij de "Terme di Caracalla". Op de plek waar keizers zich vroe ger in de bronnen plachtten te baden is nu een prachtig openluchttheater aangelegd dat 's zomers gebruikt wordt voor opera voorstellingen De stad Rome die ruim 2.5 mil joen inwoners herbergt wordt in tweéen gedeeld door de rivier de Tiber en dat heeft een aantal prachtige bruggen opgeleverd Bij gaande foto laat er één van zien de brug voor het Castel Sant' Angela Dat schitteren de kasteel dateert in zyn vroegste vorm uit de tweede eeuw De Romeinse keizer Hadnanus had behoefte aan een Mausoleum en zo ont stond het Moles Hadriani, dat later werd uitgebreid en omgedoopt tot Castel Sant' Angelo (engelenburcht) Dit kasteel biedt een fraai uit zicht over het centrum van Rome, is tijdens het grote aantal oorlogen waarin Italië verwikkeld is geweest her haaldelijk als schuilplaats ge bruikt door pausen, die het via een onderaardse tunnel vanuit het Vaticaan konden bereiken. Vaticaanstad ligt op een steen worp afstand van het kasteel. De paus spreekt op het plein voor de Sint Pieter elke zon dagmiddag de toegstroomde menigte toe. een spektakel dat ook voor met-roomsen het aanzien waard is. In de Sint Pieter zelf is één van de Pietè's van Michelangelo te zien. Daarnaast is er het Vati caans museum, het grootste van Rome met niet alleen kerkelijk kunst, maar ook een oudheidkundige afdeling en natuurlek de Sixtijnse ka pel met zijn wereldberoemde schilderingen van kunste naars als Boticelli en Rossel- li. De plafondschilderingen ontleend aan Genesis zyn van Michelangelo. Rome biedt zoals gezegd meer dan alleen maar geschiede nis Uitgaansmogelijkheden zijn er volop. Het aanbod van restaurants is overweldigend en rekent af met het wijdver breide misverstand dat de Italiaanse keuken niets an ders dan deegwaren te bie den heeft Er zijn theaters en concertzalen te over. De bio scoop ligt voor buitenlanders wat moeilijker Alle films worden in het Italiaans na-ge- synchroniseerd, maar er zijn een paar theaters die Engels gesproken films vertonen (onder meer de Cinema Pas quino in de Vicolo del Piede). Voor jongeren en studenten biedt Rome relatief veel mo gelijkheden tot goedkoop verblijf. Er is een jeugdher berg m het voormalige Olym pisch Dorp (Via delle Olym piade) en er is een groot aan tal studentenhotels (informa tie op het vliegveld of sta tion) Goedkoop eten kan in allerhande kleine restauran tjes en in de jeugdherberg en de universitcitsmensa aan de Via Cesarc de Lollis. Kosten ca. zes gulden. De mensa is de beste, maar zonder colle gekaart of slimme truc met toegankelijk. TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23