c Jonge geitjes zijn Laatste dag is beslissen "Liever niet eerste klas" "Het buitenland, dat hoeft voor mij niet" Toerisme De culinaire vakantie van Hans Belterman Op vakantie mag Hans G. Bel terman graag een culinair hoogtepunt beleven. Waar anderen zich bij voorkeur vermaken in de blakerende zon op goudgele stranden, daar zoekt Belterman zijn vertier bij kaarslicht aan een goed De Leidschendammer doet dat niet alleen om inspiratie op te doen voor de acht tien kookboeken, die jaarlijks van zijn hand verschijnen, maar voornamelijk om zichzelf te behagen. Lekker eten is voor Belterman, die tevens hoofdredacteur is van Alliance Gastronomique („magazine van goede smaak"), een opperste ge neugte. Een genoegdoening die je niet overal kunt bele ven. Belterman mag zich dan ook graag laten leiden door de Guide Michelin en de Gault en Millau. Met deze twee gidsen op zak gaan zijn vrouw en hij dit voorjaar naar Frankrijk en Spanje. Vakan tie. Gereserveerd heeft de Leid schendammer daarvoor al het nodige. Geen hotelka mers, maar tafeltjes. Dat moet als je op culinaire vakantie wilt: de gerenom meerde restaurants zitten soms weken van tevoren al vol. Wanneer Belterman aan schuift, dan vervagen voor hem begrippen als tijd. Niet zomaar kiest hij zijn menu, dat doet hij met zorg. Dat ver eist enige kennis en innerlij ke rust. Lekker eten doe je daarom niet eventjes, dat moet je kunnen en hangt nauw samen met de ambian ce. Is die geanimeerd en het gerecht enigszins exclusief en mooi aangekleed, dan wil Belterman nog wel eens ge charmeerd raken. Geitjes Voor zuurkool met worst loopt hij nauwelijks meer warm, daar is zijn smaak te verwend voor geworden. Anders is het wanneer de spijskaart jonge geitjes vermeldt. Die zijn, mits goed bereid, niet te ver smaden, weet Belterman. En die gaat hij dan ook eten. Tijd en plaats staan al vast. Het wordt een mooie avond in mei: de maand waarin jonge geitjes voor de bijl gaan. En de plaats is restaurant 'Les Trois Gros' in Roanne, een dorpje dat niet ver van de Bourgogne ligt en bekend is om z'n jonge geitjes. Tegelijk is dat het advies van Belter man aan iedere culinaire vakantieganger: eet dié ge rechten, welke in de omge ving gekweekt of geteeld worden, dan zit u altijd goed. Vorig jaar was Hans Belterman reisleider van een culinair uitstapje. Het betrof een vier daagse rondgang langs Ma- drileense restaurants, zoals Al Bai Sin, Zala Cain, Hör- cher en Jockeyclub. Een ver kenning die volgens Belter man zeer de moeite waard was, „omdat de Spaanse keu ken op een hoog niveau staat. De keuken van Galliciè springt er zelfs uit." A raison van twaalfhonderd gulden bezocht men vier da gen lang musea en zat men aan de dis, want daar ging het om. Met zorg werd het eten geproefd en werd er gedis cussieerd over bij wijze van spreken dat ene teentje kno flook, wat aan de ravigotte- saus misschien dat ietsje pietsje meer aroma had toe gevoegd. Niet zelden werd de kok erbij geroepen en ge vraagd of hij bij nader inzien ook niet meende dat de ge serveerde Rioja-wijn in een iets mildere uitvoering wat ronder op de tong had gele gen. Rivierkreeft Zwaar getafeld werd er even wel niet. Het buikje rond eten, zo laat Belterman we ten, kent de gastronoom niet. „Dat laten we liever over aan de holle bolle Gijzen. Laten die maar erwtensoep en hut spot eten. Aan hun is het ge raffineerde eten niet be steed." Een even uitgesproken mening heeft de Leidschendammer over bistro's. Deze eethuizen, waar de eet-leek culinaire hoogstandjes verwacht, mijdt Belterman. Hij noemt ze „slappe aftreksels van oud bruin gedoe die goede restau rants proberen na te apen door rivierkreeft op de kaart Hans Belterman: "Laat de holle bolle Gijzen maar hutspot en erwtensoep eten". te zetten, maar die dan zo snel klaarmaken dat het smaakt naar elastiek." Belterman betreurt het enigs zins dat het culinaire toeris me in Nederland maar nau welijks van de grond wi) ko men. In Amerika leeft deze vorm van vakantie daarente gen wel. Wekelijks gaan hele groepen Amerikanen naar Frankrijk om te eten. „Het leuke is dat je zo'n vakantie zo duur kunt maken als je zelf wilt. En je hoeft er niet per se voor naar het buiten land. In Zuid-Limburg kan het ook." Watertandend hoort Belterman vervolgens aan hoe zijn vrouw vertelt van verse as perges eten in Wellerlooi. „Ook dat past uitstekend in een culinaire vakantie", zegt hij dan, „alleen moet ie niet met teveel mensen gaan, want zoveel zielen zoveel smaken. De één wil dan dit (foto Peter Senteur). Parelhoen „Pas ook op", adviseert hij, „dat je niet een overdreven dure wijn bij het eten bestelt, want daar zijn wij Nederlan ders gauw toe geneigd. En als je iets verkeerds proeft, wees dan zo verstandig en zeg er wat van. Dat stelt de restaura teur alleen maar op prijs." „Als je twijfelt, neem dan een streekspecialiteit of het dag menu. Soms eet het halve dorp dat, dus kun je er van op aan dat het pico bello in orde Behalve bij jonge geitjes loopt hem het water ook uit de mond als hij warme parel hoen ruikt. „Het klinkt sno bistisch, maar ganzelever vind ik ook zo lekker", be kent hij nog. Zijn buikje valt nogal mee. De Leidse mevrouw Van Kes- sel al zo'n vijftien jaar is ze bezeten door het bridge spel - wuift het misverstand maar meteen weg. Nee. de bridge-gekken die boeken voor een speciale bridge-reis zitten niet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te spelen. Als dat zo was, zou den de hobbyisten toch niet die vele kilometers gaan rei zen alvorens zich rond de groene tafel te scharen? Het bridgen tijdens de tiental len bridge-reizen, die als de bekende paddestoelen uit de grond schieten, blijft volgens mevTouw Van Kessel dus be perkt tot de avonduren. "Maar er zijn natuurlijk wel fanatiekelingen die 's mid dags niet meegaan met de ex cursies om alvast voor de lol te gaan spelen. En de organi satoren van zo'n reis stellen meestal dat er bij voldoende deelname óók 's middags kan worden gebridged Zij kan het weten. Niet alleen organiseert mevrouw Van Kessel dergelijke tripjes zelf als leidster van de bridge club van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen (af deling Leiden), zij en haar man boeken regelmatig een een bridge-reis bij "de com- merciêlen". Overigens was het juist de bridge-afdeling van de Vereniging, die vier jaar geleden als één van de eerste met specifieke bridge- reizen begon. Dit néyaar zul len de (huis)vrouwen voor de vierde keer op stap gaan met de kaarten in hun koffers. Oneven Overigens zijn haar ervaringen, opgedaan tijdens bridge-rei zen van anderen, niet louter positief te noemen. Mevrouw Van Kessel: "Ik heb wel eens meegemaakt dat we een one ven aantal spelers hadden. Je speelt met een vaste partner tegen een ander paar, dus je moet een aantal spelers heb ben dat deelbaar is door vier. Nou, dat was dan niet zo en toen zat iedereen elke avond een keer een half uur te nik sen. Daar is niets aan. Als ik zelf een reis organiseer dan zorg ik er ook voor, al moet ik hemel en aarde bewegen, om een juist aantal deelnemers te hebben". Voorwaarde nummer twee voor het slagen van een brid ge-reis is volgens mevrouw Van Kessel dat de verlichting in de zaal waar wordt ge speeld beslist niet te intiem en te gedempt is. "Dan zit je te turen op je kaarten, of je moet de hele boel, al die ta fels en stoelen, gaan versle pen om ze zo dicht mogelijk bij de lampen te hebben staan". (foto Holvmst) Mevrouw Van Kessel: Het verveelt nooit". De bridge-vakantie van mevouw Van Kessel En tenslotte is het toch wel noodzaak dat de bewuste ac commodatie een aparte ruim te heeft waarin de bridgers zich kunnen terugtrekken. Het is ronduit lastig om in de eetzaal te moeten spelen, waar andere (dronken) gas ten de groep kunnen lastig vallen. Maar is aan alle voorwaarden voldaan, dan staat niets het slagen van de bridge-reis meer in de weg. "Nee, want de sfeer op zo'n trip is altijd goed" zegt mevrouw Van Kessel. Hangen "Weet je wat het Is: bij een ge wone reis zit je altijd met het probleem: wat doé je 's avonds. Die avonden worden gevuld door óf het houden van roddelpartijen, óf het hangen aan de bar van het hotel. En nu leef je naar die avonden toe met z'n allen. Het bridge-element schept ook een band met je reisge noten. Want het leuke is dat je ergens bent waar iederéén hetzelfde leuk vindt. Tien te gen één dat je tijdens het di ner met je tafelgenoten in contact komt. Je vraagt 's hoe het de vorige avond ging met die ander, of hij óók Noord- Zuid speelde." Uitvoerig en geduldig vertelt mevrouw Van Kessel hoe het als ingewikkeld bekend staande bridge spel dient te worden gespeeld. En hoe het je in beslag neemt. "Want het verveelt nooit. Het kén nooit gaan vervelen, omdat je steeds blijft leren. En. om op de reizen terug te komen, je speelt in competitie-verband. Je kijkt uit naar de laatste avond, want die is beslissend. Elke avond neem je je aantal gehaalde punten méé naar de volgende drive". Maar verveelt het nooit om in je vakantie elke avond maar weer datzelfde spel te moeten spelen? Volgens de bndge-fa- naticus is dat zeer beslist niet het geval. ("Hoewel het zéér vermoeiend is hoor, dat brid gen".) Goed, de vakantiegan gers mogen aan het einde van de dag eens bekaf terugko men van de excursie, en ner gens meer zin in hebben: een maal opgefrist en met een volle maag kent het enthou siasme voor het kaartspel geen grenzen meer. "Dan ga je vol moed, vol vuur weer zitten, vanaf een uur of acht tot toch zeker elf uur, half twaalf....". Van je hobby je vakantie maken. Wéér een nieuwe ri__r ii;on unon5nn trend in het toch al zo bont geschakeerde vader- J, noenson landse vakantie-patroon. Vier varianten op een rij- 6n Sjak Jansen tje. Antieke locomotieven in plaats van kunstschatten, enkelvou dige spoorlijntjes voor kathe dralen. De Hoogmadese arts H.M.J. Krans gaat het tijdens zijn vakantiereizen niet in de eerste plaats om de toeristi sche bezienswaardigheden. Als hij wat cultuur opsnuift is dat meegenomen. Maar veel belangrijker is het reizen vóór en mét de vervoermid delen die hem al vanaf prille leeftijd intrigeren: tram en trein. Spoor- en tramlijnen, antiek én ultramodern materieel, de di versiteit aan trajecten in alle hoeken van de wereld, alles wordt door hem nauwkeurig gadegeslagen en zo nodig op de gevoelige plaat vastge legd. En Krans is niet de eni ge. De Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen or ganiseert regelmatig 'trein reizen' waaraan steevast door tientallen hobbyisten wordt deelgenomen. Indonesië De Hoogmadenaar wacht mo menteel bijvoorbeeld op de definitieve toezegging van de vereniging dat voor hem een plaatsje is gereserveerd bij de reis naar Indonesië, die deze zomer wederom groten deels per trein wordt ge maakt. En hij heeft plakboe ken vol stille getuigen van vorige vakanties in diverse delen van de wereld: India, Egypte, Portugal. Groepsrei zen waarbij 't aantal winkel ochtenden, vrije middagen en toeristische uitstapjes be perkt bleef. Het strakke sche ma liet doorgaans weinig tijd aan andere bezienswaardig heden dan dat smalspoorlijn tje (Lissabon), de suiker- spoorlijn (Bandoeng) en het meest omvangrijke tramnet (Milaan). De hobby van Krans en zijn reisgenoten blijft niet be perkt tot het aanschouwen van trams en treinen met his torische waarde. Dr Krans: "Nee, dat denkt men wel, maar als een in rails geïnte resseerde ben je geboeid door leiike aspecten van die vervoermiddelen. En daarbij horen ook de nieuwe ontwik kelingen". De trein-vakantie van dr. Krans Het grote voordeel om de ob jecten per groep te bekijken is volgens dr. Krans "dat je als groep veel meer voor el kaar krijgt dan als particulier. De Vereniging kan wat rége len. Dat je bijvoorbeeld in In dia in een trein zit die langza mer rijdt dan gewoonlijk, zo dat je wat kunt zien en foto's kunt maken. Of datje een ei gen rijtuig krijgt, zonder air conditioning. Want in een rij tuig mét kun je de ramen niet openmaken, en daardoor weer geen foto's maken...." Vliegtuig De rail-liefhebbers zijn niet zo 'blind' dat ze koste wat het kost alle afstanden met vier wielers willen afleggen. Ze begrypen ook wel dat de heen- en terugreis naar een land als India sneller per vliegtuig kan worden afge legd Eenmaal in het land van bestemming aangekomen schikken ze zich wei in een strak tijdschema om zoveel mogelijk materieel te zien én om alle verbindingen te ha len. Krans: "Je bent met het trein- en tramvervoer natuur lijk aan schema's gebonden. Daarnaast loop je, vooral in het buitenland, vaak de kans op vertragingen. Dat moet je er allemaal voor over hebben. Iemand die met gediscipli neerd is, die met tegen tegen slagen en vertragingen kan en z'n humeur verliest heeft natuurlijk een heel vervelen de vakantie". Lang niet iedereen begrijpt de passie van de treinreizigers. De gidsen van de groep bij voorbeeld zijn doorgaans stomverbaasd dat die Hollan ders geen prijs stellen op de luxe die de doorsnee-toerist prefereert. Een eerste klas coupé wijst de groep in prin cipe af. Liever reizen de fana ten in een gewone coupé, sa men met de autochtone be volking Krans "Zo kom je tenminste te weten hoe de bevolking leeft, hoe ze is. Wat leer je nou van de mensen kennen als je bus-in, bus-uit, van hotel naar hotel wordt gesleept?" Heel vreemd kyken de begelei ders ook op bij de gewoonte om tijdens elke stop bij een station uit de trein te rennen, vlug-vlug wat foto's te knip pen om snel de coupé weer in te stappen. Wat die mensen beziélt? Herhaling Krans kan ook niet precies om schrijven wat hem en zijn geestverwanten precies boeit aan alles wat met treinen en trams, met spoorweg, rails en trambanen, te maken heeft. "Ik vermoed dat t het herha lingselement is. Maar het in trigerende is ook dat zo'n lijn altijd ergens heen loopt. Die rails verdelen zich wel, maar nooit in een oneindig aantal splitsingen. Kortom, het is overzichtelijk, vertrouwd, en daarbij voelen mensen zich prettig, denk ik" Wat Krans betreft blijft de 'ver slaving' aan de rails beperkt tot de avonduren en de vakanties. Een pnma vorm van ontspanning naast het werk als hoogleraar endocri nologie Wel is de hobby doorgedrongen in zyn werk kamer in het AZL: foto's, ka lenders, een poster en een houten kindertreintje zyn daarvan de bewijzen. Krans "Je raakt door alles wat met de rails samenhangt nooit verzadigd. Als ik m Neder land met de trein reis, en dat doe ik natuurlijk zo vaak als maar mogelyk is, let ik ook altijd op wat zich in en om het station afspeelt. Als ik ge woon voor mezelf op vakan tie ben ga ik ook altijd stie kem even kijken welke num mers de treinen hebben, wel ke vertragingen er zyn, hoe het met het materieel is ge steld.. het wordt een soort automatisme" Hoeveel peseta's een pina cola- da in Benidorm kost, daar heeft Ton Simonis uit Den Haag geen flauw idee van. Wel weet hij de prijs van een kop gebonden kippesoep in hotel-restaurant Het Piashuis aan de Noordense Plassen. Simonis (55) is er kind aan huis. Vrije tijd betekent voor hem al jaren vissen op de Noor dense Plassen. En voor z'n natje en z'n droogje wendt hy zich dan steevast tot de waard en waardin van Het Piashuis. In het begin overnachtte de Ha genaar er ook, evenals zovele sportvissers. Maar tegen woordig beschikt hij over een zomerhuisje, er vlakbij. Breekt de vakantie aan of be gint het weekeinde, dan stapt Simonis in zijn auto en rijdt naar z'n huisje. Zijn vrouw gaat nimmer mee, maar dat deert hem aller minst. „Ze heeft er tot verba zing van velen nooit een on vertogen woord over gezegd. Ze weet dat ik alleen moet zijn, als ik de plas op ga", al dus Simonis. „Vissen moetje in je eentje doen", vindt hij, „anders jaag je de vis weg. Met z'n tweeën kan wel gezel lig zijn, maar je maakt altijd Ierland In Ierland, dat als walhalla van de vissport doorgaat, heeft Simonis nog nooit een hen geltje uitgewoipen. „Ik ken elk visstekje in Nederland, maar het buitenland, dat hoeft voor mij niet. Ik spreek die talen niet. En waarom zou ik ook? In ons land barst het van de vis. De Noordense Plas is nota bene een karper- put. Ik heb er van de zomer nog eentje van 24 pond ge vangen. En in de winter zit er veel roofvis, vis ik op snoek en snoekbaars." Ligt er een laag ijs op de plas, dan is dat voor Simonis geen beletsel om naar zijn huisje in Noorden te gaan. „Dan sla ik gewoon een wak in het ijs of ik ga gezellig kaarten in Het Piashuis. Daar hebben we een pokerclubje." Simonis zegt in de loop der ja ren in en rond Het Piashuis veel vrienden te hebben ge maakt. „We zijn allemaal lid van stichting De Noordense Plassen: een vriendenclub. Ze komen uit alle delen van ons land, ja zelfs van over de grens. En allemaal om te vis- Karpers Het afgelopen seizoen ving Si monis op de Noordense Plas sen 195 karpers. Allemaal heeft hij ze teruggezet: hij voelt zich op en top sportvis ser. In tegenstelling tot som mige biologen vindt hij niet dat sportvissers zich aan die renmishandeling schuldig maken. „Laat mij maar vissen", zegt de Hagenaar. „Dat is mijn ma nier om tót rust te komen. En het fijne van Noorden is: het is maar drie kwartiertjes rij den. Zo vallen mijn vakanties ook nooit duur uit. Eten doe ik in Het Piashuis en voor de rest heb ik alleen mijn vis spullen nodig." „Vis zit er op de plas voldoen de. Vooral witvis. Daar hoef ik niet voor naar Ierland. Nee, die centen steek ik mooi in mijn zak", aldus Simonis tot besluit. Hij staat alweer te popelen om zyn hengeltje uit te werpen. Ton Simonis: "Vissen moet je in je eentje doen" De vis-vakantie van Ton Simonis

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21