'Meneer, er een rat n de tuin" A Geschillencommissie Reizen jaarlijks goed voor zes ton aan klachtengeld niet iedere vakantieganger opgewekt van zijn kostbare ïtiereis terug. De ingen, opgedaan in of om het itieverbiijf, kunnen een van irritatie vormen. De ïlllencommissie Reizen kan iver meepraten. rlanders klagen vaak én veel -ze loot aan de stam van de ting Consumentenklachten. i over schrijnende situaties: ngalow die een uitgewoond tienhoog blijkt te zijn. Soms ver lachwekkende of ige futiliteiten: een rat die n loopt, het eten dat zo rs smaakt als thuis, de ^►ot die in het appartement -eekt. oorsnee klacht die bij de uhillencommissie wordt flit co ntieland. In bijna eenderde van het aantal gevallen klaagt de consument erover dat hem, eenmaal in het land van bestemming gearriveerd, een ander onderkomen werd aangeboden dan waarvoor was geboekt. Maar verreweg de meeste klachten gaan over de kwaliteit van die accommodatie. Vaak ook zijn de klachten gecombineerd van aard: wordt er eenmaal geklaagd over het vervangende appartement, dan deugt de kwaliteit ervan dikwijls ook niet. Soms ook komt de vakantieganger tijdens of na de reis tot de ontdekking dat een ander reisbureau dezelfde reis voor een lager bedrag uitvoerde. Opvallend bij het nalezen van de ingediende klachten en de uitspraken daarvan is dat er voor de leek geen peil op te trekken valt in wat voor soort gevallen de commissie de consument in het gelijk stelt. Argumenten die op het eerste gezicht van weinig importantie zijn, worden fors gehonoreerd. Redelijke bezwaren tegen de pakketreis halen bakzeil of worden met het 'standaardbedrag' van 145 gulden afgescheept. Op de werkwijze van de Geschillencommissie Reizen wordt nogal eens kritiek geuit. Nog onlangs door Konsumenten Kontakt, dat het systeem van de commissie omslachtig vindt. De klager dient namelijk eerst zijn bezwaren schriftelijk te melden binnen een maand na terugkomst bij de reisorganisator of het reisbureau. Binnen drie maanden moet de Geschillencommissie de klacht binnen hebben. De behandeling geschiedt mondeling en door een onafhankelijk jurist, vertegenwoordigers van de Consumentenbond en van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. De >le procedure weerhoudt volgens Konsumenten Kontakt veel mensen ervan hun recht te zoeken via de commissie. Men moet eerst 45 gulden klachtengeld betalen (een bedrag dat wordt teruggestort zodra de cliént In bet gelijk wordt gesteld) en dan een vrije dag nemen om de zitting in Den Haag bij te wonen. Maar al heet de Geschillencommissie niet volmaakt te zijn, het orgaan zorgt er wel voor dat de klant zijn verhaal kan krijgen. De gemiddeld 75 procent van het aantal gegronde klachten in een Jaar zijn goed voor het lieve sommetje van zes ton aan klachtengeld, dat de touroperators en reisbureaus de reizigers achteraf moeten betalen. Een bloemlezing uit de 1500 klachten die de Geschillencommissie Reizen het afgelopen jaar onder ogen kreeg. e, verl er- rge*""-B traa De heer H. kwam zéér veront waardigd terug van zijn vakantie naar het zonne-ei- land Tenerife. Van de kamer van het hotel in Puerto de la Cruz, waar hij twee weken lang had gebivakkeerd, deug de helemaal niets. Zijn op somming: de airconditioning deed niets, de badkamer was technisch gezien niet goed onderhouden, de koelkast maakte 'onnodig lawaai', de radio stoorde, de ontspan ningsruimte in het hotel was slecht verlicht, de bar slecht bediend én bij het zwembad bevonden zich stekende vliegen. )e touroperator verweerde zich door te stellen dat storin gen alléén verholpen kunnen worden als de hotelgast deze doorgeeft. Dat de ontspan ningsruimte slecht verlicht was op verzoek van gasten, die er tv wilden kijken. En vliegen zijn, in een tuin met bloemen, op Tenerife een normaal verschijnsel. Jitspraak: klacht afgewezen. Van de ene op de andere dag werd in het hotel in het Spaanse plaatsje Torremoli- nos, waar de familie Van der V. vakantie vierde, overge schakeld op zelfbediening. Dat nu stemde niet overeen met de opvattingen van de heer Van der V. over 'een ver zorgde vakantie'. Hij liet de Geschillencommissie weten dat zijn hele vakantie verpést was omdat hij 's avonds zelf zijn eten had moeten op scheppen: "Als ik voor servi ce bettól wil ik die ook krij gen". Volgens de touroperator stap pen steeds meer hotels over op het zelfbedienings-sys- teem. Dat was. zo had de hos tess gemeld, de kwaliteit al leen maar ten goede geko men. Desondanks had de touroperator 'uit service- overwegingen' de klant 40 gulden willen uitkeren. De commissie vond dat een pri ma geste en het het bij die 40 gulden. Niet alleen het eten in een Joegoslavisch hotel was twee klagende dames allerminst naar de zin geweest (warm eten was koud, vlees bleek vet en onsmakelijk van sa menstelling), maar vervelend was ook dat warm water in het hotel ontbrak, dat er in het hotel geen postzegels te krijgen waren en dat privacy op het strand ontbrak. Het restaurant was nota bene be volkt door autochtonen. De commissie vond dat er aan deze vakantie wezenlijk iets had ontbroken en sommeer de de touroperator de dames 545 van de 1495 gulden die de reis kostte, terug te geven. Het zwembad van een hotel in Benidorm (Spanje) was ge durende die nog frisse mei maand van een gedeeltelijke overkapping voorzien. Een bron van ergernis voor de heer De H., want juist die overkapping was volgens hem schuldig aan de ziekte van zijn twee kinderen. De koters hadden allerlei chloor- dampen moeten inademen, vandaar. En De H. moest ver vroegd zijn vakantie beëindi gen. Dat van die overkapping vond de commissie onzin, maar vanwege de ondervon den narigheid kreeg De H. toch een bedrag van 145 gul den retour. Bedorven Enkele malen was in de bun galow op Mallorca de stroom uitgevallen. Die onderbre king bleek niet alleen irritant te zijn, maar ook schade op te leveren. De inhoud van de ijs kast bijvoorbeeld was daarna goeddeels bedorven. En de familie had extra kosten moeten maken omdat ze noodgedwongen uit eten wa ren gegaan. Noch de aange boden gratis maaltijden ter plekke, noch het excuus van de touroperator achteraf hiel pen om de boosheid van de vakantiegangers in te dam men. De commissie suste de zaak met haar uitspraak: 400 De consternatie bij twee deel neemsters aan een exclusieve rondreis door Egypte, vlak voor vertrek, was gróót. Geen twee, maar twéémaal twee tickets kregen ze opgestuurd van het reisbureau. En ja, op de daarbij gevoegde deelne merslijst prijkten hun namen ook dubbel. Na een panieke rig telefoontje naar het reis bureau begrepen de twee da mes dat ze konden kiezen, óf geen reis, óf meegaan, maar dan tegen betaling van twee maal 650 gulden annulerings kosten voor de twee overbo dige tickets. Ze kozen, welis waar onder schriftelijk pro test, eieren voor hun geld, maar zwengelden de zaak na de vakantie aan bij de Ge schillencommissie. Die han deling was voor de tourope rator weer aanleiding om de dames een nóg groter bedrag in rekening te brengen dan die 650 gulden. Er kwam een rekening van 65 procent van de reissom, in totaal f4364.10. Dat nu vond de commissie te gek. De dames hadden per slot van rekening schriftelijk geprotesteerd tegen die 650 gulden annuleringskosten. Van een 'aangegane dading' waarover de touroperator het had, was dus helemaal geen sprake. Maar de grote vraag: hoe kon het gebeuren dat de dames twee maal voor de reis waren ingeschreven, bleef rechtovereind staan. De uit leg van de reisorganisator, dat de vrouwen zichzelf én el kaar afzonderlijk hadden la ten inschrijven bij verschil lende kantoren, werd terzijde geschoven. Hoe dan ook, de touroperator had zelf moeten zién dat er dubbel was ge boekt, want de deelnemers lijst bevatte slechts twaalf na men. De dames kregen hun 650 gulden keurig terugge stort. Van het Griekse apparte ment, waar de vakantiegan gers na een vermoeiende reis arriveerden, bleek de elek triciteit ondeugdelijk te zijn. Daarom werd in allergl naar een vervangend onderkomen gezocht. Maar dat was nog niet schoongemaakt, omdat men er geen gasten ver wachtte. De cliénten von den dat een schande. Irritant was ook dat in het apparte ment een ketel, koffiepot en braadpan ontbraken. Toen was de razernij bij het echt paar compleet. De reisleiding ter plaatse trachtte de boel nog te sussen door middel van een gratis etentje, maar dat mocht met baten. Bg de commissie vond het echtpaar ook geen gewillig oor. Die merkte op het logisch te vin den dat een appartement niet is schoongemaakt als er geen gasten worden verwacht. Bo vendien ként een land als Griekenland attributen als een ketel en een koffiepot he lemaal niet. De klacht werd dan ook afgewezen. Het eten in een hotel op Mal lorca was volgens de familie Van der K. zó slecht, dat hun kind ziek waS geworden door het gebrek aan goede voe dingsstoffen. En nu ze een maal toch bij de Geschillen commissie waren beland: er klopte verder ook niet veel van dat hotel, zo redeneerden de heer en mevrouw Van der K. De bedden waren doorge zakt, de kamers viezig, en het lawaai van buitenlandse gas ten was echt irritant De com missie wees de klachten stuk voor stuk af. Vermeld Een (minderjarige) toerist had zijn vakantieverblijf in Benidorm zó toegetakeld dat hij op de dag van terugkeer naar het kille Holland niet met het vliegtuig mee mocht. De hostess hield hem vast, omdat de jongen volgens haar een ruit had gebroken, een deurknop vernield en een bed kapotgemaakt Mevrouw S. zelf betoogde on voldoende steun van de hos tess te hebben gekregen toen haar zoontje tijdens de vakantie ziek werd en naar het ziekenhuis moest De hostess had haar bovendien laten betAlen voor het extra verblijf. Mevrouw S. vergat echter te melden dat de ver zekering haar die extra kos ten na de vakantie onmiddel lijk had terugbetaald. In een ook al uitvoerige brief van de hostess zelf stelde ze dat ze de kosten voor het heen en weer rijden naar het zieken huis. zo'n 250 gulden, maar zelf had betaald. En dat me vrouw S. haars inziens 'wel met vakantie wilde, maar dan op kosten van de touropera tor'. Mevrouw S. kreeg nul op rekest. Bovendien was indirect extra schade ontstaan omdat de gasten, die het appartement na de vernieler wilden ge bruiken, elders onderge bracht moesten worden. Na een paar 'extra vakantieda gen' betaalde de jongen de hostess de schade, een be drag van ongeveer 800 gul den. Dat bedrag nu moest volgens de commissie wor den terugbetaald. Zg vond de aard van het delict niet zó ernstig dat de vakantiegan ger daarvoor moest worden vastgehouden. Bovendien had ze een gewillig oor voor het argument van de jongen, dat de schade er al was op het moment dat hg het apparte ment betrok. De klacht van mevrouw S. over de onattente, vervelende hostess in Bulgarge werd ge lardeerd door een lgvig pak correspondentie. Diverse vakantiegangers, die in de zelfde periode als mevrouw S. in het bewuste hotel ver bleven. hadden de moeite ge nomen om een schnftelgk standpunt voor of tegen de hostess in te nemen Daartoe opgezet door mevrouw S dan wel de betreffende tour operator. Wel gedienstig, niet attent - de discussie was bg voorbaat vruchteloos. Disco Het appartement in het toe- renoord Fuengirola (Sparge) waarin twee dames vakantie vierden, bleek pal boven een discotheek te liggen. Zodoen de deed het tweetal 's nachts voor vieren geen oog dicht. Daarom eisten de dames een flinke schadevergoeding van de touroperator. Deze gaf als verweer dat de boulevard van Fuengirola inderdaad druk is. maar dat hadden de dames natuurlijk kunnen weten. Toch kregen ze ieder 295 gul den van de reissom 800,-) terug. Twee vrienden dachten voor drie dagen een luxueus hotel in Antwerpen te hebben ge boekt Bij aankomst bleek dat luxueus voor hun maar betrekkelijk, want het beloof de casino in de lounge van het hotel bleek al een jaar lang met meer te bestaan. Toen zij daarover een klacht indienden bij de touroperator kregen ze een restitutie van 90 gulden aangeboden. Maar daarmee namen zg geen ge noegen. De heren meldden de Geschillencommissie dat door het ontbreken van een casino hun hele reis overbo dig was geworden Overbo dig wellicht, maar in ieder ge val gratis: ze kregen de volle dige reissom terug. Omdat het hotel van bestem ming in Santa Ponsa was overboekt, werden de heer en mevrouw Van D dne dagen in het ernaast gelegen, even eens twee sterren, hotel on dergebracht. Dat tgdelijk on derkomen was ze allerminst bevallen. Ze hadden gedu rende die drie dagen bijvoor beeld géén schone handdoe ken gekregen. Maar ook over het oorspronke lijke hotel had het echtpaar, eenmaal weer verhuisd, geen goed woord over De kamers warén oud. En in de tuin liep een rat "die daar niet hóórde te zijn" De commissie, die opmerkte dat "de verwach tingen blijkbaar zeer hoogge spannen waren", vond dat het echtpaar toch 145 gulden terug moest krijgen Drank De reisleider van de exclusie ve rondreis door Italié was vanwege voortdurend drank misbruik met capabel voor zgn taak. zo oordeelden twee deelnemers van de achttien man tellende groep Daar door vloekte hg constant en was hg zelfs met in staat om geld te tellen Alleen de eer ste twee dagen begeleidde hg écht Daarna namen de twee klagers het leiderschap zelf maar op zich. De touropera tor. die de betreffende reislei der direct naar Nederland had laten overkomen, meld de dat de man had verteld al leen maar wgn te hebben ge dronken En de groep had zulke uiteenlopende interes ses dat zg uiteen was geval len, aldus de rei !- Ita Da klagers kregen per persoon 200 gulden van hun 1995 gul den retour

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17