Aangifte '81weer moeilijker Economie Extra Rentepolitiek VS naar climax ■BSK Beursweek Belastinggidsen Adviseur of inspecteur? Het vervelendste karwei van het jaar De ondernemers De particulier Belastingen ff m JU -C fm •ERDAG 20 FEBRUARI 1982 k - --- 1 KjSSB door J. Booij belastingadviseur Extra De markt wordt overstroomd met belastinggidsen, „vol met ver duidelijkende voorbeelden en voorbeeldige wenken". Het pro bleem van de wetgeving en de wetsgehoorzaamheid stimuleert de belangstelling. Waren er al zo'n zes zeven in de handel (ook het specifieke gebied van de omzet- en vermogensbelasting wordt nu bestreken), de Utrechtse Uitgeverij "Het Spectrum" heeft er weer één aan toegevoegd. De "Spectrum belastinggids 1982", aangekondigd als "de slimste bespaargids met scherpe adviezen en doeltreffende tips" belooft veel meer dan het biedt. Aan de achterzijde van het omslag wordt inhoud en opzet duide lijk gerelativeerd: het boek is gericht op de eenvoudige aangifte. Mooie kreet: "bent u ondernemer, heeft u een groot vermogen of doet u aan ingewikkelde fiscale constructies, dan kunt u beter een belastingconsulent raadplegen". De gidsen zijn veelal van goede kwaliteit, met juiste informatie, al is het aan te bevelen bij een wat omvangrijker aangifte ook een overeenkomstige gids aan te schaffen, om snelle teleurstelling bij het eerste, beste probleem te voorkomen. De vraag in welke gevallen een belastingadviseur nodig is, valt moeilijk te beantwoorden. In het algemeen zal een ondernemer het niet zonder fiscalist kunnen stellen. Een belastingadviseur is in veel gevallen tevens een wettelijk geregistreerd accountant. Het hangt verder van het financiële belang en het karakter en het talent van de betreffende persoon af, of hij zijn fiscale belangen door een belastingdeskundige zal laten behandelen. Vele men sen hebben een chaotisch karakter, halen veel zaken en jaren door elkaar, bezitten een bescheiden interpretatie-vermogen en hebben het overigens erg druk. Zij zyn vele uren méér dan de medewerkers van de belastingadvi seur bezig met het gevecht tegen de cijfers en dan is het resul taat nog dik onvoldoende. Dergelijke mensen kunnen hun tijd, ook in economische opzicht, beter gebruiken en de fiscale werk zaamheden maar delegeren. Mensen met een eenvoudige aangifte (salaris, eigen huis) moeten zich de kosten van een belastingadviesbureau besparen. De vak bonden en de rechtswinkels voldoen aan de behoefte aan fiscale hulp voor minder draagkrachtigen op correcte wijze. De belastingdienst voert al jaren in de aangifte-periode, die nu weer is aangebroken een voorlichtingscampagne, houdt op vele plaatsen zittingsdagen om bij het invullen van aangiftebiljetten te helpen, geeft een aantal voorlichtende brochures uit en biedt algehele voorlichting. Het ministerie van financiën heeft een aangifte-experiment in Arnhem aangevat, waarbij de gehele aangifte wordt verzorgd Iaan de hand van een met de belastingplichtige gehouden inter view. Aan de hand van lange lijsten met vragen wordt samen gespeurd naar inkomsten en mogelijke aftrekposten. Dat alles is een goede zaak, zolang het hier een puur fiscaal-technische ver werking betreft. Er is niets aan de hand, zolang de hulpverlener (dat is in wezen: de belastinginspecteur, of iemand namens hem) niet als partij op treedt. Maar kón dat wel? Is het mogelijk voor iemand, hoe inte ger ook, die steeds aan de andere kant van het loket heeft ver toefd, om op de stoel van de belastingbetaler plaats te nemen? Daar is een soepelheid van geest voor nodig, van een omvang, die in de praktijk niet wordt aangetroffen en welke eenvoudig ook van niemand mag worden verwacht. En ook als die souplesse wel aanwezig zou zijn zullen discutabele posten, opgevoerd door de ene ambtenaar, door de andere moeten worden geschrapt. De zaken optimaal behartigen kan alleen, als er actieve hulp (door vragen interpreteren en presenteren) wordt verleend, die zich alleen aan de zijde van de belastingbetaler afspeelt. Alle gegevens zijn onlangs weer in alle dagbladen verschenen, de veranderingen In de belastingwetgeving, die sinds 1 januari j.l. gelden. Maar wat hebt u eraan, als u zich -door onmacht geplaagd- gaat zetten aan één van de meest vervelende karweitjes van het jaar: het verzamelen van de gegevens voor de (alweer ingewikkelder geworden) belastingaangifte 1981. Zoals bekend in gezinsverband een weinig sociale bezig heid. Op dat moment hebt u als spiekbriefje onder oogbereik de notities en afschriften van uw aangifte over het jaar 1980. Het is van belang om de wijzigingen te kennen, die per 1 januari 1981 zijn aangebracht. Daarom vormen de belangrijkste afwijkingen ten opzichte van 1980 het onderwerp van deze pagina. Op deze manier kunt u de aangifte over 1980 als een leidraad gebruiken om het heksenwerk over 1981 tot een goed einde te brengen. Maar pasklaar is die leidraad niet, want er zijn nogal wat veranderingen. De wijzigingen van 1981 ten opzichte van 1980 vallen uiteen in: veranderingen bij de inkomensberekeningen én bij de berekening van de verschuldigde inkomstenbelasting. De ondernemers met een actieve vrouw die meewerkt kan een deel van de winst aan haar toegerekenen Bij minder dan 525 uur per jaar geldt geen enkele aftrek. Indien de vrouw tussen 525 en 875 uur werkt, mag 1/9 deel van de winst met een minimum van 2.250,- en een maximum van 5.396,- fiscaal bij haar worden belast, hetgeen gunstig is, omdat zij doorgaans in een veel lager tarief valt dan haar man. Bij méér dan 875 uur is dat 1/5 van de winst (minimum 2.250,-, maximum 16.176,-) en bij méér dan 1750 uur geldt 1/3 van de winst, met opnieuw ondergrens van 2.250,- en een bovengrens van 26.955.- Het instituut "zelfstandigenaftrek" dat in veel gedaanten sinds 1971 bestaat, is alweer compleet geworden. Het gaat hier om een extra aftrekpost op het onzuiver-inkomen (zoek naar dat begnp en naar het bijbehorende bedrag op het ingevulde aangiftebil jet), welke uitsluitend aan (kleine) ondernemers wordt gegeven. De overgrote groep (gevormd door hen. die een winst én een onzuiver inkomen tussen de 40.000,- en 68.000,- hebben) krijgt een aftrek van 2000,-. Boven een winst van 68.000,- tot 77.000,- geldt een (van 2.000,- teruglopend bedrag tot nihil. De aftrek start met 2.400,- per jaar (by een winst van minder dan ƒ31.000,-). Hoe hoger de winst, hoe lager de aftrek. De "voorraadaftrek" en de "vermogensaftrek" zijn twee nieuwe fiscale fenomenen, welke voor de eerste maal in het jaar 1981 gelden. Deze posten moeten, op een aparte bijlage berekend, ten laste van de fiscale winst worden gebracht. De voorraad-aftrek wordt gegeven aan ondernemers. Indien zij waarderen naar "ijzeren voorraad" of naar het "lifo-stelsel", ko men zij niet voor aftrek in aanmerking. Het loont niet om ter gelegenheid van deze aftrek de "voorraden in bestelling" mee te nemen, want die tellen niet mee. De aftrek verloopt als volgt: men neme de boekwaarde van de voorraad aan het begin van het jaar (afgerond naar boven op 1000,-) en neme daarvan 2,25%. De uitkomst vormt de voor raad-aftrek. De "vermogensaftrek" is eveneens 2,25%, maar dan genomen van de fiscale boekwaarde van het ondernemingsvermogen by het begin van het boekjaar (naar boven afgerond op 1000,-), uiter aard met uitzondering van de boekwaarde van de voorraad, want daarover is reeds 2,25% aftrek genoten. Alvorens de vermo gensaftrek te bereken, moeten uit het vermogen o.m. nog geëli mineerd worden de fiscaal toegestane reserves en de boekwaar de van landbouwgronden. Ondernemers kunnen al sinds 1973 een "fiscale oudedagsreserve" opbouwen. Het betekent niet meer of minder dan dat de belas tingheffing over een deel van de winst wordt verschoven naar de toekomst. Een aftrek met gevaarlijke kanten, in die zin, dat wei nig ondernemers zich realiseren, dat op de opgebouwde fiscale oudedagsreserve een fiscale claim rust. De minimum-dotatie van 1981 is 849,- en het maximum-reserveringsbedrag beloopt 13.396,-. Overigens wordt de reserve als volgt berekend: 11,5% by winst tot en met 47.196,- daarboven is het percentage 10. De W.I.R.-premie geldt voor 1981 voor investeringen, die per on derneming en per jaar de 2.300,- overschrijden. De basisbydra- ge is per 1 juli 1981 voor bedrijfsmiddelen (zynde geen gebou wen of installaties: daarover geldt een andere regeling) verlaagd van 12% naar 10%. De "kleinschaligheidstoeslag is 6% (bij inves teringen tot totaal 38.257,-), aflopend naar 1/4% (tot 918.142,-). Voor particulieren geldt voor 1981 een rente-aftrek van het positieve saldo van rente-in komsten en rente-uitgaven (inclusief hypotheekrente) van maximaal 700,-. De ge noten en betaalde rente moe ten in het aangiftebiljet wor den gesaldeerd. Het gaat er om, dat er in het aangegeven inkomen méér rente als in komsten is opgenomen dan in aftrek is gebracht. De ren te, welke is verwerkt in de "winst uit onderneming" blijft daarbij buiten beschou wing. De regeling komt erop neer dat personen met een belangrijke hypotheekrente (bij een hoge hypotheek bezit men veelal geen rendement opleverend vermogen) niet van de regeling kunnen profi teren; zij trekken immers hó gere bedragen aan rente af dan zij opgeven. Een nieuw element in de fiscale wet vormt sinds 1981 de "di vidend-vrijstelling". De vrij stelling is ten hoogste 500,- per jaar en is van toepassing op aandelen-dividend, waar op Nederlandse dividendbe lasting is ingehouden. Daar mede denkt men de deelna me in het risicodragend kapi taal van nationale bedrijven aan te moedigen. Boven en naast de vrijstelling van ma ximaal 500,- geldt nog een extra vrijstelling voor "parti culiere participatiemaat schappijen". Deze stellen ri sicodragend kapitaal aan het Nederlandse bedrijfsleven ter beschikking. De maximale lijfrentepremie- aftrek 1981 (het is door alle verzekeringsmaatschappijen rond-gebazuind) is: 13.523.-. De "Buitengewone lasten" zo als kosten van ziekte, invali diteit, overlijden, bevalling en adoptie moeten een be paalde grens overschrijden om fiscaal tot geding te kun nen komen. Het restant (te vermenigvuldi gen met de factor VA, Vh of 13A) komt dan voor aftrek in aanmerking. Die grens is bij een onzuiver-inkomen tot ƒ42.273,- 11% van dat onzui ver-inkomen. Vanaf ge noemd bedrag tot 95.000,- is de drempel 4.650,- en boven de 95.000,- 5.800.-. De dieetbedragen zijn in verge lijking tot 1980 ongewijzigd gebleven. Van belang is nog of men wel voor een aanslag in de in komstenbelasting in aanmer king komt. Dat is niet het ge val, indien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Deze zyn: zowel belastbare inkomen als de "aan loonbe lasting onderworpen inkom sten" komen uit op minder dan 50.300,- en de overige inkomsten (na aftrek van de genoten rentevrijstelling en dividendvrystelling) zyn niet meer dan 600,- (na aftrek kosten). Indien er langer dan één maand méér dan één dienstbetrekking tegelijk is vervuld, volgt altijd een aan slag, omdat de ingehouden loonbelasting op een te laag niveau is ingehouden. Ook als een fiscale rolwisseling tussen man en vrouw heeft plaatsgevonden, volgt nor maliter een aanslag. Bij elk aangiftebiljet is een toe lichting gevoegd. Op de laat ste bladzijden is vermeld op welke wijze de aanslagen in komstenbelasting en premie heffing worden berekend. Het systeem komt hierop neer, dat iedereen een be paalde vrijstelling geniet. De ze kan lopen van 2.278,- (ge huwde vrouw) tot ƒ11.371,- (gehuwde man). Daarboven kent men nog de bejaarde naftrek (alleenstaanden van 65 jaar en ouder: 1.579,- en gehuwde mannen, ouder dan 65 jaar: 2.253,-). Ook is er nog een aftrek voor één-ou dergezinnen (maximaal 3.644,-) en tenslotte de ar beidsongeschiktheidsaftrek, welke in 1981 is veranderd De "lage" aftrek 790. geldt bij een ongeschiktheid van 45% tot 80% en de hoge aftrek bij een arbeidsongeschikt heid van 80% of meer. Vóór 1981 was het zo, dat gerech tigden tot een a.o.w.-uitke ring of een w.a.o.-uitkering naar een arbeidsongeschikt heid van 45% of meer zonder meer de arbeidsongeschikt heidsaftrek kreeg. Dat is er nu niet meer bij. Het gaat nu om de werkelijke arbeidsca paciteit. mede afgeweten aan de genoten arbeidsinkom sten Welnu, zodra alle aftrekbedra gen op het belastbaar inko men inmindering is gebracht, moet op het restant het schij ven-tarief (elk volgende schyf vergt een hoger percen tage aan belasting) worden toegepast. Om het karakter van dit steeds hogere tarief aan te duiden, hanteert men een veelgebruikt woord: pro gressief. Ook dit keer was het een beurs- week van hangen en wurgen zonder een bepaalde trend. Wall Street had maandag een vrije dag en kon even tot rust komen. Ook deze week ging het naar beneden, zij het ui terst langzaam. Na vier dagen handel stond Amsterdam, na wat heen en weer gescharrel, nog vrijwel op het slot van de vorige week. Toch was de week niet onbe langrijk en eigenlijk zeer in teressant, want het gevecht tussen Europa en de Verenig de Staten over de rentepoli tiek ging onverminderd voort en kreeg zelfs een climax. Niemand minder dein de pre mier van België en zijn minis ter van buitenlandse zaken werden door de Europese Gemeenschap afgevaardigd om met president Reagan een robbertje te vechten, om zodoende enige toezegging te krijgen de torenhoge rente in de Verenigde Staten te verla gen. Deze blijft het belangrijkste ob stakel om de rente in ons we relddeel omlaag te brengen, zoals de gezamenlijke minis ters van financiën van vele landen enige tijd geleden in Parijs zijn overeengekomen. Maar de Amerikaanse presi dent was zijn vorige week ge lanceerde aanval op topman Volcker van de Amerikaanse centrale banken over de ge voerde kredietpolitiek alweer vergeten en wilde van geen wijken weten. Hij blijft bij zijn extreem hoge defensieuitgaven en de be grotingstekorten, die in plaats van 40 miljard dollar zeker 100 miljard dollar per jaar zullen worden, en .wil van geen belastingverhogin gen of loon- en prijsmaatre gelen weten. De extra koop kracht die door de nu doorge voerde belastingverlagingen wordt geschapen, wordt dui delijk niet gespaard, maar ge bruikt om de door de recessie De hierdoor aanzwellende geldhoeveelheid in omloop brengt elke week de FED, het bestuur van de Amerikaanse centrale banken, in paniek en verlamt de beurs. Eind vorige week bleek die geldomloop alweer met bijna 3 miljard dollar te zijn toegenomen. En om duidelijk Amerika's wei gering, Europa financieel ook maar iets tegemoet te komen, te laten blijken, kreeg pre mier Martens van België een verdere bankrenteverhoging van een half procent (tot 17 procent) als geschenk mee naar huis. Toch was het opvallend dat Wall Street zich niet erg van de wijs liet brengen door de rentestijging van deze maand, die nu al ruim één procent bedraagt. De beurs hep weliswaar terug, maar steeds kwamen legers koop jesjagers opdagen als de koersen wat te ver inzakten, zodat de saldo-verliezen elke dag beperkt bleven tot enke le punten. De obligatiemarkt liet zelfs meerdere dagen koersstijgingen zien. De boodschap van Martens zal in EG-kringen zeker niet met gejuich worden ontvangen. Hoe ons werelddeel er nu in zal slagen op eigen houtje een soort rentedaling te bewerk stelligen, moet worden afge wacht. Menigeen uit de finan ciële wereld zal daar met be langstelling naar uitzien. De laatste paar weken heefl in elk geval de Nederlandse geld- en kapitaalmarkt al een soort eigen leven laten zien. De rentestijging van Amerika werd in elk geval niet overge nomen en eerder trad er een zekere, zij het uiterst voor zichtige, rentedaling op. De deze week gehouden emissie van de 11,25 procent-lening van de Bank voor Nederland se Gemeenten was tegen 100 procent zo'n succes, dat het gevraagde bedrag tot 200 mil joen gulden kon worden uit gebreid. door C. Wagenaar Ook vele pand-, bank- en spaar - brieven werden in afgifte- prijs verhoogd, terwyl som mige instellingen de hypo theekrente weer enkele tien den van procenten terug brachten. Er zit dus enige be weging in de rentedaling, maar erg overtuigend is deze niet en als de Verenigde Sta ten inderdaad voortgaan op het huidige levensgevaarlijke pad van de rentestijging, is het niet duidelijk hoe Europa daar buiten denkt te kunnen blijven. De Amsterdamse beurs staat nu aangetreden voor het divi dend- en jaarverslagensei- zoen. Dit weekeinde zijn de eerste jaarcijfers van beteke nis verschenen en de volgen de paar weken zullen stro men voorlopige winstcijfers wereldkundig worden ge maakt. Meestal maakt men zich dan minder druk om de rente- en coryunctuurproble- matiek, maar zetten de resul taten over het afgelopen en de verwachtingen voor het lopende jaar hun belangrijk ste stempel op de beursont- wikkeling. Een voorproefje kreeg de beurs deze week door het sterk te genvallende winstbericht van VRG Papier en de angst voor slechte winstcijfers van de banken VRG zelf liet acht gulden vallen, ABN liep te rug van f279 tot f273. Daar entegen schoot IHC Inter f 15 omhoog door een fraaie winststijging en werden Ny- verdal Ten Cate, Gamma en vooral Macintosh door goede verwachtingen flink uit de beurs genomen. Ook Nutricia was weer een drietal guldens hoger tot f 58. De rentestijging in Amerika deed de dollar tydelyk oplo pen en kwam in Amsterdam tot f 2,62 Dit hield de interna tionals goed op peil. Ook de koersen van ondernemingen die op de wereldmarkt nu ge makkelijker tegen de dollar kunnen opboksen, zoals van Naarden International en No rit. bleven goed overeind. Zeer vast was Holland Sea Search, die voor onze kust mee-boort naar nieuwe olie- lagen. en op geruchten van een goede vondst van ruim f 30 op even f 40 terecht kwam Omlaag moesten Ho- lec en Océ van der Grinten. De prys voor aandelen Ogem, die vorige week tot ruim f2 was opgelopen, liep nu terug tot f 1.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13