Geen soldaten naar Salvador" Radio Warschau: aanval op kerk Grote opkomst bij Ierse verkiezingen President Cyprus plotseling naar Athene geroepen Bomaanslag in Damascus C Reagan karig met informatie r>i Nkomo niet bang voor gerechtelijke stappen uandien Roltrap in metro Moskou bezwijkt Britse vorstin ontzet over foto schoondochter Oostenrijker Herndl volgt Van Boven op Op ministerie van informatie VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Henk Dam) DUBLIN - In onverwacht groten getale zyn de 2,2 mihoen Ierse kiezers gisteren naar de stembus gegaan om een nieuw parlement te kiezen. De opkomst werd gis teravond op meer dan zeventig procent geschat. Dat is verrassend, omdat het nog geen acht maanden geleden is dat de vorige parlementsverkie zingen werden gehouden. Daar uit kwam de coalitieregering van Fine Gael en Labour voort, on der leiding van premier FitzGe- rald, die vorige maand ten val kwam. Die val werd veroorzaakt doordat enkele onafhankelijke parle mentsleden, van wier steun Fitz- Gerald afhankelijk was, niet wil den instemmen met het zeer for se bezuinigingspakket van de re gering. Dit pakket heeft in elk geval er toe geleid dat de Ierse kiezers, voor het eerst, hun stem op een econo misch en financieel programma hebben kunnen uitbrengen. Niet alleen waren de plannen van de coalitie bekend, ook de grootste oppositiepartij, de Fianna Fail van Charles Haughey, presen teerde enkele weken geleden haar ideeën omtrent 's lands zie ke economie. Tot deze verkiezingen hadden al gemene verkiezingen in Ierland steeds een sterk lokaal accent, waarbij plannen in de verschil lende districten centraal werden gesteld. Dat is met deze verkie zingen naar het zich laat aanzien definitief veranderd. Het ingewikkelde Ierse verkie zingssysteem, dat het midden houdt tussen het districtenstel sel en evenredige vertegenwoor diging, zorgt ervoor dat de uit slag mogelijk pas morgen be kend zal zijn. Het systeem is der mate gecompliceerd dat in heel Ierland geen programmeur te vinden was om een computer programma te schrijven, waar door de uitslag eerder bekend zou kunnen zijn. Niemand durft voorspellingen over de uitslag te doen. maar een hoge opkomst wordt gunstig geacht voor de regeringspartijen Aan de andere kant houden de gokbureaus het in merendeel op Charles Haughey en zijn Fianna Fail. In de opiniepeilingen hebben de coalitie en Fianna Fail elkaar tot het laatste moment toe in even wicht gehouden. Het tv-debat dinsdagavond tussen FitzGerald en Haughey, hoogtepunt van een overigens vrij matte verkiezings strijd, heeft hierin weinig veran dering gebracht. WASHINGTON (AFP/DPA) - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren opnieuw gezegd dat hij niet van plan is Amerikaanse soldaten naar El Salvador te sturen, net zo min als naar een ander land waar ook ter wereld. Tijdens een persconferentie die door de televisie werd uitgezonden weigerde hij echter diep in te gaan op de mogelijkheden voor de Verenigde Staten om de situatie in dat Midden-Amerikaanse land te verbete ren. Reagan wilde niet op alle vragen over de situatie in Latyns-Ameri- ka een antwoord geven. Hij ver wees de aanwezige journalisten naar de rede die hij komende dinsdag gaat uitspreken voor de Organisatie van Amerikaanse Staten. Toen hem werd gevraagd of er ooit militairen naar El Salvador zou den kunnen worden gestuurd, antwoordde hij: „Nou, als ze een bom op het Witte Huis zouden gooien, zou ik boos kunnen wor den". Op de vraag of hij actie heeft ondernomen om Nicaragua te destabiliseren, zei hij: „Dat is een kwestie van nationaal veilig heidsbelang. Geen commen taar". De president benadrukte dat de Verenigde Staten economisch, politiek en door veiligheidsmaat regelen de Salvadoriaanse rege ring kunnen helpen bij het af slaan van de aanvallen van „linkse guerrillastrijders". „Ik vind niet dat je moet praten over wat je misschien wel en wat je misschien niet doet", aldus Rea gan, „voor het geval er misver stand bestaat, zal ik zeggen dar er geen plannen zijn om Ameri kaanse troepen uit te sturen voor acties waar ook ter wereld". De regering van president Jose Na poleon Duarte heeft gevraagd om meer militaire hulp en opper de dat verzocht kon worden om Amerikaanse militairen om de „opstandelingen" te verslaan. Reagan wees elke vergelijking van de hand van de situatie in El Salvador met de ontwikkelingen die leidden tot de vergaande Amerikaanse militaire betrok kenheid in Vietnam. Voor de burgeroorlog in El Salva dor bestaat geen 'snelle, gemak kelijke of goedkope oplossing', zo heeft de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Midden- en Zuid-Amerika, gene raal Wallace Nutting, gisteren verklaard aan het eind van een tweedaags orientatiebezoek aan El Salvador. Deze kwestie heeft niet alleen militaire dimensies, maar wortelt in de sociale, eco nomische en politieke omstan digheden in het land, zo meende de generaal. Hij verwachtte wel dat de door Washington gesteun de junta de strijd zal kunnen winnen. Geen misdaad bedreven SALISBURY (UPI) - Joshua Nko mo, de leider van de Patriottisch- Frontpartij Zapu, die woensdag uit het kabinet van premier Ro bert Mugabe werd gezet, heeft in een vraaggesprek gezegd dat hij ontslagen werd omdat hij een po litieke bedreiging vormde voor het falende bestuur van Mugabe. Hij sprak de beschuldiging van de premier tegen dat hij wapens had opgeslagen om een staats greep op touw te zetten. Hij zei geen gerechtelijke vervolging te ADVERTENTIE Onder in het wijn met de auto ,En niets gebroken Pat vroegen ze bi] Vandien ook het eerst, toen ik vanuit Italië opbelde! verzekeringen Stationsstraat 21c 2405 BL Alphen aan den Rijn telefoon 01720-94444 vrezen. "Als ik een misdaad be dreven had, dan wel, maar dat heb ik niet". "Ik ben al vervolgd en schuldig be vonden door Mugabe. Daarom ben ik mijn collega's uit het kabi net gezet. Laat hem maar naar een andere rechtbank gaan. Ik denk niet dat hij tevreden is over zijn eigen oordeel". "Ik wacht op deze vervolging door Mugabe die een politieke misdaad voor mij schept omdat hij bang is voor de slechte resultaten die zijn rege ring behaalde. In de afgelopen twee jaar deden zij niets. Het he le land schreeuwt en als dekman tel daarvoor moet hij vijanden creëren die niet bestaan". Nko mo zei te bidden dat het wegstu ren van de ministers geen ge weld zal ontketenen "omdat de regeringsorganen in dit land nog broos zijn en elk ogenblik uiteen kunnen vallen". Hij ontkende dat hij twee geheime ontmoetingen met agenten van de Zuidafrikaanse regering had gehad teneinde steun te zoeken voor een coup. "Hij spreekt on zin. Hij is een leugenaar, een po litieke leugenaar. Hij wil mijn persoonlijk aanzien kapot ma ken". Nkomo verwierp het denkbeeld van samenwerking met het blan ke Republikeinse Front van oud- premier Ian Smith om een ver enigde oppositie te vormen. "Dat is uitgesloten, wij staan kilome ters van elkaar af'. Hij zei dat hij berooid was na het beslag leggen op zijn boerderijen en andere ei gendommen waar de wapens ge vonden waren. "Die eigendom men zijn miljoenen waard en Mugabe nam alles af wat ik had". MOSKOU (AFP) - In het me trostation Aviamotornaia in het noorden van Moskou is woensdagavond een roltrap bezweken waarop honderden mensen stonden. Het ongeluk gebeurde op het spitsuur. Een ooggetuige zei dat de roltrap binnen enkele seconden in elkaar zakte, waarbij enkele honderden mensen op elkaar vielen. Er zouden zeer veel slachtoffers 'zyn. In de ontstane paniek zouden ook veel mensen on der de voet zijn gelopen. Officieel werd er aanvankelijk over het ongeluk niets mee gedeeld. Het gemeenteblad van Moskou heeft gisteren bevestigd dat er in de metro een ongeluk is gebeurd dat slachtoffers heeft gemaakt. Het blad schrijft dat "op 17 februari in het station Avia motornaia een ongeluk is ge beurd op de roltrap, waar door onder de passagiers slachtoffers zijn gevallen. Een onderzoek naar de oor zaak van dit ongeluk is gaan de". Dergelijke ongelukken worden gewoonlijk in de Sowjet- Unie niet gepubliceerd en uit het feit dat dit nu wel gebeurt maken waarnemers op dat het aantal slachtoffers groot moet zijn. In de betrokken wijk werd gis teren het ongeluk met emotie besproken, waarbij enkele ooggetuigen vertelden van de paniek die erna ontstond. LONDEN (Reuter) - Het Brits koninklijk huis heeft gisteren verklaard 'onzet' te zijn over de publikatie van "onthullende" foto's van prinses Diana. Prinses Diana en prins Charles zijn op het moment op vakantie op de Bahama's. Fotografen namen daarbij de gelegenheid waar om plaatjes te schieten, onder andere van de nu bijna zes maanden zwan gere prinses Diana in een strapless-bikini. Een woordvoerder van Buckingham Palace verweet de fotografen 'sma keloosheid en zei dat de vorstin geschokt' was. Bovendien wordt het koninklijk huis overstroomd met telefoontjes van mensen die net zo ver ontwaardigd zeggen te zijn over de foto's aldus woordvoerder Shea De foto's verschenen in de bladen 'The Sun' dat een oplage heeft van 4,1 miljoen stuks, en in "The Daily Star" met een oplage van 1,5 miljoen. Het laatste blad had de foto van de prinses in haar volle lengte op de voorpagina met als bijschrift "de aanstaande moeder in haar mtniscule kostuum". Inmiddels heeft de journalistieke raad van toezicht in Groot-Brittannié stappen aangekondigd. De raad liet gisteren weten dat zal worden on derzocht of de kranten met het publiceren van de met een telelens geno men foto's mogelijk in strijd handelen met het recht op privacy die door de raad wordt gehanteerd. De bladen hebben inmiddels hun excuses aan het vorstenhuis aangeboden. Vier fotografen, een Amerikaanse en drie Franse, die de gewraakte foto's leverden zijn uit het gebied van het vakatie-oord van het Britse paar op een vliegtuig naar Nassau gezet. Londen zei officieel van niets te weten en de persvoorlichtster ran de koningin zei, dat het een "maatregel van de Bahama-eilanden zelf moet zijn". De Cyprische president Ky- prianou komt op verzoek van de Gnekse premier Andreas Papandreou vandaag naar Athene „voor urgente be sprekingen in verband met inlichtingen over mogelijke ontwikkelingen op het ei land". Deze bekendmaking volgde kort nadat werd be vestigd dat Papandreou van 27 februari tot 1 maart een be zoek aan Cyprus zal brengen. Dit zou het eerste bezoek worden ooit door een Grieks premier aan het eiland ge bracht. Ook Turkse premiers hebben hun sector nog nooit bezocht. Het is al eens uitge steld: oorspronkelijk zou het begin januari plaatsvinden maar Papandreou zei toen te druk bezig te zijn met Euro pese zaken. Iedereen hier vraagt zich nu af waarom Kyprianou naar Athene moet komen - voor de derde keer overigens al sinds Papandreous ambtsaanvaar ding in oktober j 1. - een week voordat deze hem op zijn ei gen eiland komt opzoeken. Zit er een nieuw uitstel in de lucht, en zo ja waarom? Ky prianou blijft hier twee dagen en pas daarna zal „verdere in formatie" worden gegeven. Het zou kunnen zijn dat de Tur ken op de een of andere wijze ontstemming hebben laten blijken over het bezoek; mis schien hebben ze zelfs met maatregelen gedreigd. Later op de avond werd hier echter meegedeeld dat het gaat om een „positieve wending". Het is dus ook mogelijk dat ze bij de nieuwe ronde in de onder handelingen tussen Grieks- en Turks-Cyprioten, die woensdag in Nicosia plaats vond, zijn gekomen met een zo belangrijke concessie dat Papandreou met zijn bezoek het daardoor verbeterde kli maat niet wil bederven. Andreas Papandreou heeft bij de Turken namelijk een slechte naam, mede omdat hy kort na zijn ambtsaan vaarding de noordelijke, Turkse sector „bezet natio naal gebied" heeft genoemd. Hij heeft later duidelijk ge maakt dat hij daarmee niet bedoelde dat het eiland hoor de bij de ..Griekse staat" ook de Grieken in Australië, Amerika en Europa maakten deel uit van de „Gnekse Na tie", zo zei hij Maar in de Turkse pers wordt hy op grond van zulke opmerkin gen voorgesteld als een man die, net als zijn vader tijdens diens premierschap in 1964. de „Enosis", de staatkundige vereniging van Cyprus met Griekenland, nastreeft Cyprus heeft wel een eigen vlag. maar geen volkslied. Als zodanig wordt sinds 1964 steeds het Griekse gehan teerd. Papandreou zou. als hij zijn reis doorzet, bij aan komst dus eigenlijk twee maal met het Grieks volks lied moeten worden begroet FRANS VAN HASSELT Als directeur VN-afdeling NEW YORK (DPA) - De Oosten rijkse diplomaat Kurt Herndl (49) zal de Nederlander Theo van Boven opvolgen als directeur van de VN-afdeling voor de rech ten van de mens in Genève. Op 10 februari werd bekend dat de ambtstermijn van Van Boven, die eind april afloopt wegens be- leidsverschillen met het VN- hoofdkwartier in New York, niet zou worden verlengd VN-secretans-generaal Javier Pe- BEIROET - In de Syrische hoofd stad Damascus heeft gisteren een zware bomexplosie plaatsge vonden. De bom ging af rond twaalf uur lokale tijd 's middags en veroorzaakte grote schade aan een elf verdiepingen hoog ge bouw, waar het ministerie van informatie is gevestigd en ook de officiële krant van de regerende Baath-partij. Er zijn nog geen be trouwbare getallen bekend over slachtoffers, maar te oordelen naar de gemelde schade, moeten het er tientallen zijn. Een rapport zegt dat de bom in een auto verborgen zat, die in een zo genaamde zelfmoordmissie naar het gebouw gereden werd alvo rens te ontploffen. Maar dit wordt betwijfeld omdat alle toe gangswegen tot de openbare ge bouwen in Damascus zwaar be waakt worden door de politie, sinds verscheidene auto-bom aanslagen op regeringsgebou wen in de Syrische hoofdstad vo rig jaar. Bij een zo'n aanval kwa men in november vorig jaar meer dan honderd mensen in Damas cus om het leven. De verantwoordelijkheid voor de bomaanslag gisteren kan bijna zeker bij de extremistische zoge naamde Moslimbroederschap gelegd worden, de organisatie die verantwoordelijk is voor tal loze terreurdaden de laatste ja ren tegen het regime van presi dent Assad. Zo is de Moslim broederschap ook verantwoor delijk voor de gewelddadige op positie te laatste tyd in de Noord- syrische stad Hama, 200 km ten noorden van de hoofdstad Da mascus. Het Syrische leger en milities van de regerende Baath-partij zijn er nog steeds niet in geslaagd het huidige verzet in Hama te bre ken, twee weken nadat de opera tie in Hama begon om de mos lim-extremisten op te sporen en hun wapens in beslag te nemen. De ontploffing in Damascus is dan ook een ernstige politieke tegen slag voor president Assad, omdat het regime altijd volgehouden heeft dat de incidenten in Hama een lokaal karakter hadden en de rest van Syrië rustig was Deze •rust is nu wreed verstoord. rez de Cuellar maakte de benoe ming vanHerndl in New York bekend. Herndl, die in totaal acht jaar op het secretariaat van de Verenigde Naties in New York heeft gewerkt, heeft op het ogenblik de rang van ambassa deur. Hij is sedert 1977 hoofd van de afdeling internationaal recht van het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken. Daar voor behoorde hij tot de staf van naaste medewerkers van de vori ge secretaris generaal van de VN. Kurt Waldheim. Het vertrek van Van Boven heeft veel reacties teweeggebracht. VN-waarnemers vermoedden eensgezind dat Van Boven moest vertrekken onder druk van enke le Latynsamenkaanse landen, vooral Argentenie, die door hem openlijk van schending van de mensenrechten waren beschul digd De benoeming van Kurt Herndl kwam op de Europese zetel van de VN in Genève als een verras sing, ook voor-de Oostenrykse VN-missie De naam van Herndl was nog niet gevallen. Wel die van Erich Nettel, die al jarenlang Oostenrijks ambassadeur by de VN in Genève is. Maar Nettel had een benoeming steeds afge wezen Volgens een Zwitserse krant had hij als een van zyn mo tieven opgegeven dat hij niet de plaats wilde innemen van zyn "oude vriend en strijdmakker" Van Boven. Herndl zal het volgens waarnemers niet gemakkelijk krijgen. De cri- tice van Van Boven zullen zorg vuldig in het oog houden of Herndl voldoet aan het beeld dat zij van een voorzichtig VN-func tionaris hebben. WARSCHAU (UPI/AFP/DPA/GPD) - Ra dio Warschau heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op vooral priesters in de provincie. "Vaak betuigen zij ook via de kansel direct of indirect steun aan leiders van Solidariteit en ook rakelen zy soms oude conflicten op, zoals over de aanwe zigheid van religieuze symbolen als krui zen op openbare plaatsen, in bedjjven, overheidsgebouwen en scholen. Dit waar toch al twintig jaar geleden een strikte scheiding van kerk en staat werd inge voerd en kruizen op grond daarvan al sinds 1961 niet meer in scholen van de staat worden opgehangen", zo werd ge zegd in een commentaar. Het commentaar viel vrijwel samen met een bericht van de Westduitse "Frankfur ter Allgemeiner Zeitung", dat de Poolse veiligheidsautoriteiten een actie aan het voorbereiden zijn om in het hele land priesters te arresteren als onderdeel van een hele campagne om uiteindelijk de kerk in diskrediet te brengen bij het volk. Het militaire bewind in Polen heeft giste ren generaal Mieczyslav Debicki be noemd tot burgemeester van Warschau, zo heeft het officiéle Poolse persbureau PAP, dat in Wenen werd ontvangen, mee gedeeld. De 56-jarige Debicki is de opvol ger van Janusz M^jewski die de functie vanaf 1973 bekleedde. M«yewski is be noemd tot onderminister van bouwnij verheid. Generaal Debicki trad in 1944 toe tot het leger. Hy deed dienst in de grenstroepen voordat hy in 1971 de leiding kreeg van het secretariaat van het comité voor de nationale verdediging Waarnemers beschouwen de benoeming van Debicki als een nieuw bewys van het beleid van Polens leider, generaal Jaru- zelski, om op belangrijke posten burgers te vervangen door militairen Een lid van de Poolse militie is gistermid dag in een tram in Warschau in de buik geschoten door onbekenden. Hy is er na een langdurige operatie zeer slecht aan toe. zo deelde de Poolse televisie mee Passagiers die in de tram zaten, vertelden dat de daders twee jongelui waren die na hun daad de benen namen. De militie is inmiddels een uitgebreide zoekactie be gonnen Een passagier die achter het slachtoffer stond en door dezelfde kogel werd getrof fen, is lichtgewond, zo werd verder mee gedeeld. De ondergrondse pers in Polen die in Polen is ontstaan na het uitroepen van de oor logstoestand op 13 december groeit na een aanloopperiode gestadig. Een aantal exemplaren van bladen zyn naar het Wes ten gesmokkeld en vormen een bewys dat de ondergrondse beweging in Polen goed georganiseerd is. De ondergrondse pers brengt meestal edi ties uit van een vel papier, dat aan beide kanten dicht bedrukt is Meestal zyn de krantjes gemaakt op primitieve kopieer machines die niet zyn ontdekt tijdens de razzia's van politie en geheime dienst De geschriften beginnen vaak met de mede deling "schryf dit over en geef het door" Het "sneeuwbaleffect" van deze methode heeft in de harde tyden die Polen de afge lopen decennia heeft gekend een traditie gekregen en werkt perfect. Sommige van de bladen die in het Westen terecht zyn gekomen, zyn dan ook op schryf mac hi nes overgetikte kopieën.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9