OnbegonnenWert Zijn archeologen dan helemaal van gisteren? Marcus I krijgt Leidse sleutels C Lezers schrijven 3- Vrouwen niet machteloos Wegwijs in Leiden Varia VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 Van archeologen toil ik door gaans geen kwaad woord ho ren. Aardige, soms wat in zichzelf verzonken mensen zijn het - althans de paar die ik kende. De manier waarop ze ver onder het maaiveld zitten te urmen en met verstilde hartstocht een kannetje of kurketrekker van voor Christus uit het veen tillen, heeft mijn hart gesto len. Permanent teruggaan in de tijd. Is er iets mooiers te be denken? Leiden behoort, aldus de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in een re cente publikatie, tot de twaalf steden in ons land "waar archeologisch gespro ken de nood zeer duidelijk aan de man is". Ja, het zal Leiden niet wezen. Zeker twintig procent van het bodemoppervlak in de LeidLse binnenstad is voor archeolo gisch onderzoek verloren ge gaan of dreigt verloren te gaan. De Rijksdienst geeft in zijn publikatie allerlei plek ken in Leiden aan waarvoor nieuwbouwplannen bestaan en waar mogelijk hoogst inte ressante keien in de grond zit ten. In dit verband spreekt de Rijksdienst bijna huiselijk over zijn "archief', waarop aanslagen worden gepleegd door allerlei op stapel staan de activiteiten. "Waakzaamheid" is geboden, zo zegt de Rijksdienst stem mig. Ik zei het u al: schitterende, schilderachtige types. Alleen moet je hen af en toe krachtig aan het jasje trekken en "ho" roepen, anders vergeten ze dat er ook nog zoiets is als het "heden", waarin wel eens voortgemaakt moet worden. Groepstherapie Enige tijd terug heb ik een wat jennerig stukje geschreven over een door de afdeling maatschappelijk werk van de Sociale Dienst voorgestelde groepstherapie voor echtpa ren met allerhande huwe lijks- en opvoedingsproble men. (Voor voornamelijk "kansarme" echtparen; dat stempel wordt er ook meteen maar even opgedrukt). Ik schreef toen iets in de trant van: daar hééft men weer zoiets. Wie vrddgt nu eigen lijk om huwelijksreparatie in ploegverbandis het in het takkebos van welzijnsvoor zieningen echt nodig weer een nieuwe loot te laten ontsprui ten? De PvdA-raadsleden Maat en Fallaux hebben B en W daar- rucht al eerder mijn oor schelp had getroffen. Op de nieuwjaarsreceptie van de Leidse sportclubs sprak ik de fractievoorzitter van Bieg- straatens partij (CDA), Joop Walenkamp, er over aan. Hij zei van niets te weten, ook van niets te mogen weten. Onzin natuurlijk, alleen hele slechte fractievoorzitters we ten van niets en daar houd ik hem niet voor. Wel viel me toen op dat Walenkamp met grote warmte over Biegslraa- ten sprak en mij uitvoerig ka pittelde over de kritiek die ik gaat acteren. Wat je ook van Piet kunt zeggen, niet dat hij niets van sport afweet. En dat laatste moet wel geconsta teerd worden van 95% van de andere raadsleden. Dus mijn zegen heeft-ie, wdt die ook waard is. Paaltjes Over de samenstelling van het verkiezings programma van politieke partijen voor de ge meenteraad wordt altijd veel gepraat en ferm gestreden. Het zal wel heel erg zijn, over vragen gesteld en de ant woorden zijn nu binnen. Wat zeggen de vroede vaderen? "Het zal vanzelf wel blijken of de groepstherapie in goede aarde valt. Is er veel belang stelling dan is het goed; valt de respons tegen dan moet de therapie worden afgewezen". Anders gezegd: eerst een ge bouw neerzetten en dan kij ken of je het moet sluiten. Als de gemeente dit principe consequent ook op andere ter reinen hanteert dan gaan we in de Sleutelstad nog fraaie jaren tegemoet. Jantje Politiek Het berichtje in de krant van gisteravond dat de oud-voor zitter van de Sportstichting, Piet Biegstraaten, kennelijk politieke aspiraties koestert, heeft mij met verbazing ver vuld. Ik kan het eigenlijk nog niet geloven, hoewel het ge- nogal eens op de Sportstich ting-chef had geuit. Op dat moment dacht ik al: mmmmmm, hum-hum. Waarom verbaast mij de stap van Biegstraaten zo? Omdat hij, zo lang als ik hem ken een jaar of vijftien) de poli tiek met een mengeling van wrevel en achterdocht heeft bekeken, soms met afgrijzen. Nog bij de recente opheffing van de Sportstichting een be sluit van de gemeenteraad) riep hij in de Engelbertha- hoeve bitter uit dat "Jantje Politiek" het weer beter had geweten. Maar goed, het kan verkeren, zei Brero al. Tenslotte heeft het onverbiddelijke opper hoofd van het CDA, Van Agt, ook menigmaal zijn afkeer uitgesproken over het politie ke spel en zie op wat voor troon hij zetelt. Laat niemand overigens uit dit stukje distilleren dat ik het maar niets zou vinden als Biegstraaten in de raadszaal maar ik heb me er nooit druk over kunnen maken. Op een paar essentiële punten dien je uiteraard te letten. De prak tijk leert echter dat die vrij wel nooit veranderen. Verder is iedereen het in grote lijnen wel eens over de meest be langrijke voorzieningen. De rest van het geschrijf bestaat meestal uit vrome wensen, ge spierd verwoord, waarvoor (als puntje bij paaltje komt) toch geen geld is. Er staan in die partijprogram ma's ook zoveel dingen waar van ik denk: wat móet je daar nu mee? Zo schrijft de WD in het nieu we ontwerp-verkiezingspro- gramma: "Leiden is aller minst gebaat met een oer woud van paaltjes. Het stads beeld wordt er allesbehalve door verfraaid", waarna om een paaltjesnota wordt ge vraagd. Maar zonder die rotpaaltjes wordt het, vrees ik, helemaal Ooit was er, vlakbij het Stadhuisplein, een openbaar toilet, waarvan zeker op marktdagen druk gebruik werd gemaakt. Vooral voor vrouwen waren (zijn) er slechts weinige van die gelegenheden. Tegenwoordig hoopt zich stof en vuil op bij de ingang. Als het toilet dan niet meer gewild is, want zou je er dan van kunnen maken? Een atooraschuilkelder voor Burgemeester en Wethouders? een bende. U moet eens kijken wat er met het Stadhuisplein gebeurt als je die dingetjes weghaalt. Zonder paaltje soerwoud een omvangrijk blik oerwoud. Het CDA is in zijn verkiezings programma ook in de weer met de paaltjes. In het con- ceptprogramma staat dat bij de aanleg van paaltjes (en drempels en richels) rekening dient te worden gehouden met het bedienend verkeer. Een gewoon lid stelt voor dat wat te wijzigen: de paaltjes moeten met de meeste terug houdendheid" worden aange bracht. Het bestuur gaat daarmee akkoord mits het woordje "meeste" wordt weg gelaten. "Terughoudend" met de paal tjes dus. Maar wat zegt dat nou nog? Hoeveel zijn dat er en waar wel en waar niet? Van constateringen en voorstel len als WD en CDA hier doen, zonder ook maar een schim van een andere oplos sing aan te dragen, zal later worden gezegd: ze deden een PSP In de gemeenteraad zitten ge lukkig niet alleen partijen die groot en gevestigd zijn en het voor het zeggen hebben (PvdA, VVD en vroeger het CDA). Die moeten nu een maal gevuld zijn met realis ten omdat ze elk moment kun nen worden geroepen iets wddr te maken. De kleintjes hebben daar min der last van en kunnen dus de rol van smaakmakertje op zich nemen: PSP, PPR, CPN. Vooral de PSP mag nooit verlo ren gaan. In die club leeft veel voort van Domela Nieuwen- huis en van Troelstra (in de jaren vóór zijn "vergissing"). Vele jaren terug trof je in de ze gelederen ook nog vergrijs de trotzkisten, die mij zeer vertederden. Het mooie van de PSP vind ik dat haar woordvoerders al tijd kans zien de indruk te wekken dat zij de enigen zijn die oog hebben voor het leed en de kommer en kwel in deze stad. De PSP heeft in Leiden lang ge functioneerd als het geweten van de PvdA. Vooral in de ja ren dat Herman Amptmeijer, zo'n beetje de achterkleinzoon van Domela Nieuwenhuis, voor de PSP in de raad zat, keken de fractievoorzitters van de PvdA altijd wat on rustig uit de hoeken van hun ogen naar hun linkervleugel die vaak met rode oortjes naar Herman zat te luisteren. Onder Annelies Ponsen, het huidige paradepaard van de PSP, is dat niet meer zo. Ze koos een tijdlang voor grap pen en grollen in de raad, die een diepere ondergrond had den, maar ja, zoiets wordt niet in dank afgenomen van de SGP van links. Je bent zuiver in de leer of niet. Annelies staat nu op de voorlo pige kandidatenlijst van de PSP voor de gemeenteraads verkiezingen tweede, achter Hans de la Mar. Zal onder zijn leiding de PSP weer haar zuurdesemfunctie uitoe fenen? Ik weet het niet. De la Mar is cabaretier, zo lees ik. En dan houd je je hart vast. Bij de SGP doen tenslotte ook dansleraren het woord niet. Vakantie (1) In buurthuis Groenoord zijn volgende week in verband met krokusvakantie diverse activiteiten voor kinderen. Maandagmiddag om twee wordt de kinderfilm "On zichtbare Johnny" vertoond. Dinsdagochtend kunnen kin deren van vier tot acht jaar maskers komen maken (van tien uur tot half twaalf); 's middags van twee uur tot half vier is er voor de jeugd van acht tot twaalf jaar een carnavalssongfestival. Woensdagmiddag om twee uur vertrekt er bij het buurt huis een bus richting golfslag- bad in Scheveningen. Don derdagmiddag om twee uur is er in het buurthuis disco. De vrijdag van elf uur tot half drie wordt besteed aan een dubbeltjeskermis. Vakantie (2) Het museum voor volkenkunde (Steenstraat 1) heeft volgende week een vakantieprogram ma waarin het Jaarfeesten programma centraal slaat. Op vijftien plaatsen in het museum is iets over dat pro gramma te vinden. Verder wordt elke dag om half elf en om half drie het diaklank beeld over de jaarfeesten ver toond. Ook is er dagelijks om half twaalf en om half vier een volkenkundige film te zien, terwijl steeds om twaalf uur een film draait die bij de tentoonstelling van Netsukea hoort. In het atelier is elke dag om twee uur een creatie ve activiteit. Het museum is van tien tot vijf uur geopend; op zondag van één tot vijf. Popmuziek Wie de voorkeur geeft aan pop muziek boven carnavalssch lagers, kan morgenavond te recht in café Tetteroo aan de Haarlemmerstraat, waar de Leidse groep Number Four optreedt. In verband met deze muziekavond is het café tot drie uur geopend. Carnaval De missiegroep van de Leonar- dusparochie houdt dinsdag avond een carnavalsavond met bingo en loterij. Verkleed zijn is niet verplicht. Aan vang acht uur in het Leonar- dushuis, Haagweg 14. Postduiven In het clubhuis van postduiven vereniging De Blauwkras is dinsdag een informatie avond over postduiven. Er wordt aandacht besteed aan duivenziekten, het transport van de dieren, voeding enzo voorts. Een "Forum" onder wie een dierenarts en een voe- dings- en transportdeskundi ge zijn aanwezig om infor matie te geven en vragen te beantwoorden. Ook worden er een film ("Het geel bij de duiven") en dia's over andere ziekten vertoond. De aan vang is om acht uur; het club huis van De Blauwkras staat bij sportpark De Vliet aan de Voorschoterweg, naast het zwembad. Archeologie De Duitse hoogleraar prof. dr. Friedrich Dörner uit Munster houdt dinsdagavond op uit nodiging van het museum van oudheden en het Neder lands Klassiek Verbond een lezing over de opgravingen en ontdekkingen in Komma- gene. Dörner verricht al jaren veldonderzoek in Kommage- ne dat de laatste tijd in grote belangstelling van archeolo gen is komen te staan. De le zing begint om acht uur en wordt gehouden in de Taffeh- zaal van het Papengracht Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt van avond een grote carnavals- bingo gehouden. Aanvang over personen van zestien jaar en ouder om acht uur. Rommelmarkt Niet het komend weekeinde maar dat van 20 en 21 maart houdt peuterspeelzaal De Kleine Urt een rommelmarkt. Spullen kunnen nu al worden gebracht naar de zaal aan de Leliestraat. Carnaval Nipt in de Don Boscoschool maar in In den Bierdeghel aan de Nieuwe Rijn (voorma lige Parlement) houdt carna valsvereniging De Hutspot ten morgenavond carnaval, 's Middags carnaval voor kinderen in Op Eigen Wieken in de Merenwijk. Jazz on Sunday De Haagse saxofonist Frits Katee komt zondagmiddag in het kader van Jazz on Sunday op bezoek in het Menken-restau rant aan de Boshuizerlaan. Bassist DolfDelprado, slagwer ker Henk Rijnberg, pianist Pa trick van Helsdingen en zange res Jeanette Cordee vormen het kwartet waarmee Katee vanaf drie uur zal optreden. Opnieuw waren wij, medewerk sters van het Vrouwen Opvang centrum en de betrokken be woonster, verontwaardigd; nu niet om de uitspraak van de Kroon maar om het artikel in uw dagblad van 14 februari j.l. Het is zeker zo dat de uitspraak van de Kroon nadelige gevolgen zou kunnen hebben voor de bewoon sters en het Vrouwen Opvang centrum. Maar wij zijn het vol strekt oneens over de volgende uitspraak in het artikel: "Op die manier zou de vrouw min of meer kunnen worden verplicht weer terug te keren naar de man die haar mishandelt". Tevens wordt in het artikel gesug gereerd dat bewoonsters en me dewerksters machteloos staan tegenover die gemeenten die het verblijf van een vrouw in het op vangcentrum weigeren te beta len. Het tegendeel is juist bewezen! De betrokken bewoonster heeft, met ondersteuning van de mede werksters van het centrum, her haalde malen de beslissing van de gemeente Valkenburg Z.H. om de betaling stop te zetten, aangevochten bij de provincie. Telefonisch werd zij in het gelijk gesteld en moest de gemeente Valkenburg betalen. Hieruit blijkt dat vrouwen niet machteloos staan tegen negatie ve beslissingen van de gemeen ten en wel degelijk voor hun rechten en belangen weten op te komen. Zelfs nu de Kroon in dit geval voor de lóótste periode van het ver blijf heeft besloten slechts een derde van de kosten te betalen, betekent in géén geval dat vrou wen in de toekomst gedwongen zouden kunnen worden terug te keren naar hun man. Dit zou Wel al te absurd zijn! Bewoonsters en medewerkster van het Vrouwe nopvangcentrum zullen dit nooit tolereren en zeker andere midde len vinden om dit te voorkomen, zelfs als dit financiële conse- guenties met zich mee zou bren gen. Zouden de heren in de gemeenten en in Den Haag werkelijk den ken dat zij met deze uitspraak voorbij kunnen gaan aan twaalf jaar vrouwenbeweging?? Het team van het Vrouwen Op vangcentrum St. Jacobsgracht 1 Leiden LEIDEN - Burgemeester Goekoop zal morgen op het stadhuis de 'stadssleutels' overhandigen aan Prins Marcus de Eerste die het de komende dagen in het rijk der Hutspotten voor het zeggen zal hebben. Zaterdagavond houdt deze carna valsvereniging een groot bal masqué in de residentie aan de Lange Mare. De muzikale omlij sting wordt verzorgd door het Loosdrecht Kwartet met als spe ciale gaste Ciska Peters. Zondagavond is er een disco avond voorde jeugd vanaf veer tien jaar met medewerking van de discotheek Orion. Om twee uur 's middags is er in de residentie aan de Lange Mare kinder-carnaval. Traditioneel zal Prins Marcus maandag een aantal bejaarden centra bezoeken, onder andere de Robijnhof, het Elisabeth Gasthof en het Huis op dei Waard. In de ochtenduren wordt er in de residentie een carnavals-' feest georganiseerd voor geeste lijk gehandicapten. Vanaf negen uur 's avonds barst het befaamde doordouwersbal los met het duo Jan en Zwaan, het Heuvelrugcombo en de Bier kou wers. Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel 214256. 214162, 213182, 140227 Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. Dag en nacht, vertrouwe lijk. Telefoon 071-125202 Kinder- en jongerentelefoon: op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur, 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, tel. 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma. di en wo 11 00-12 00. do 18.30-20.00 uur Dierenbescherming Secretariaat. 071-149398. Eerste hulp: 071-125141. Zwerf- en pleeg- dieren (buitendienst): 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e o tel 071-125141 Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp. Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21. Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Reclasseringsvereniging, Rijcsburgerweg 167, tel. 071-171424. Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) Minder-validen Organisatie voor minder-validen AMVO, spreekuren donderdag 14- 15.30 uur. Gerecht 10. tel. 143503. In Voorschoten: Leidseweg 33, don derdag 19-20 uur, tel. 01717-3309. Sterbus Aangepast busvervoer voor minder- validenen bejaarden die geen ge bruik kunnen maken van het nor male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443. 9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot_en met vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a, tel. 071-130775 Openingstij den: afdeling wonen en werken ma en do 18.30-18 45 uur. woe 10.15- 10.30 uur; afdeling belastingen ma 10.00-12.30 uur. di en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Raad van Arbeid Raad van Arbeid. Hoge Rijndijk 306. Leiden; tel. 071-899375. Voor al- gemenekinderbijsiagwet, aow, aww. afkoop rcntekaarten en vov. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje. Bemhardkade 40 van 19 00-20.30 uur. tel. 142505. post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwij swinkel Dienstencentrum Moeders voor Moeders VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724 Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen, tel. 126802. Spreekuur ma en vrij 20-22 uur, di Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatselijke verdoving), kunstmatige insemina tie en sperma-opslag. TeL 071- 126961 (9-16 uur). Cortona-stichting Voor opvang en begeleiding v Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma en do 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a. Informatie over vrij willigerswerk. Dagelijks geopend van 9-17 uur, tel. 149064. Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de universiteit Tel. 071-148333 tsb 5933; geopend ma-vrij 10-16 uur. JAC Jongeren Adviescentrum Leiden (JAC). Hulpverlening aan jongeren, ma, di, do en vrij van 16-22 uur; meisjesspreekuur woe van 16-22 uur. Tel. 071-126052. VIDO Hulpverlening overgang, tel. 071-126646 en 071 412808. ANIB ANIB, bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten afdeling Lei den e.o. Telefonisch spreekuur da gelijks van 18.00-19.00 uur; persoon lijke gesprekken volgens afspraak, teL 071-143464. Hulp bij aanvragen van voorzieningen, aantekenen van hoger beroepen en algemene advie zen. KBO Katholieke Bond van Ouderen, af deling Leiden. Zelfstandige paro chiële en interparochiële sociëtei ten. Inlichtingen: 071-133179 (van 9.00 tot 12.00 uur). PCOB Protestants Christelijke Ouderen Bond, regio Leiden. Belangenbe hartiging voor ouderen. Nadere in formatie: 071-890692, 071-310696 en 071-171512. Stichting Bureau voor Maatschappelijk Werk Leiden Oude Rijn 44c, 2312 HG Leiden, telefoon 142144 en 146049, spreekuren: dagelijks van 14.00-15.00 uur (maandag-vrijdag), donderdag avond van 19.00-20.00 uur. Buurtwinkel Haarlemmerstraat 73B, dagelijks geopend van 11.00-14.00 uur (maandag-vrijdag), donderdagavond 18.30-19.30 uur, woensdagavond rechts- spreekuur 19.00-20.00 uur. Telefoon 125736

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4