Provincie: groen licht rijksweg Universiteit wil steun voor kinderdagverblijf 6>Afspraken ^ver Olga eschonden" 'Samenwerken met gemeente' ■gedeelte Leiden-B odegraven helemaal aanleggen Informatie voor vrouwen V Leidse stadsrubriek JARI [DEN - Districtbestuurder errit Grooten van de bouw- skerk1 houtbonden FNV voelt idSp-ch "in het bos gestuurd" oor Vredestein. Hij vindt Vredestein zich niet aan r uite afspraken heeft gehouden ij de verhuizing van de Olga in Leiden Htaar de Vredestein-matras- caenfabriek in Maastricht, verhuizing van Olga (een olie dochter van Vredestein) VT< blijkt ongeveer vijftig ar- -eidsplaatsen te kosten. Een ne freel groter aantal dan de Vre- lesteïhdirectie de vakbon- filmen heeft voorgespiegeld. "Ik er, vfoel me genomen", zegt vak- londsbestuurder Grooten. traatt collega's van het CNV en luit!Jnie BHLP wil Grooten be- 52 tijken wat voor protest er log kan volgen. "Maar eerlijk ïfcerfeze£d ben ik bang dat we al- een maar "boe" kunnen roe meen en dat het daarmee op- il 2lSioudt. We hebben nauwe- werknemers meer bij Ol- »a om actie te voeren". ansvr 'Kattekop' - nu nog aan de Langegracht. De toekomst is onzeker. LEIDEN - Het universitair kin derdagverblijf 'Kattekop' wil gaan samenwerken met de ge meente Leiden, omdat anders de kans groot is dat het verblijf het volgende jaar moet verdwijnen. Binnenkort zal wethouder Van Dam (onderwijs en samenle vingsopbouw) een gesprek heb ben met het bestuur van de stich ting 'Kattekop'. Het kinderdagverblijf is gevestigd in een gebouw aan de Lange gracht dat eigendom is van dran kenfabrikant Bols. Deze firma heeft een tijdje geleden laten we ten het gebouw te willen verko pen. 'Kattekop' moet dus elders worden gehuisvest. Het vinden van vervangende ruim te is niet zo'n groot probleem vol gens de voorzitter van de Stich ting Universitair Kinderdagver blijf, A. van Kampen. Zodra het Witte Singel-Doelencomplex klaar is, komen er in de stad im mers genoeg gebouwen vrij. Nee. het probleem is dat er geen geld voorhanden is om dat nieu we onderkomen in te richten. Van Kampen legt uit: "Per jaar krijgen wij ongeveer 160.000 gul den subsidie; geld dat wordt ge bruikt om het personeel te beta len en dat is bestemd voor huis vestingskosten. Verhuizen we nu naar een ander pand, dan hebben we nog zo'n ton extra nodig voor het opnieuw inrichten. En dat geld is niet voorhanden. De uni versiteit heeft het niet en zelfs als de universiteit het wel zou ge ven. dan zou het departement In de luren LEIDEN "SN HAAG,, LEIDEN, AL- ^HEN - Rijksweg 11, tus- M en Leiden en Bodegra ven, mag van de provincie n zijn geheel worden aan gelegd. Na een urenlang lebat over de omstreden veg gaven provinciale sta- en van Zuid-Holland laarvoor gisteren in Den ^Raag het groene licht. laJtceen de PvdA en dé PPR waren fto'egen. Zij zien de noodzaak van u^',je rijksweg niet. Ze menen on- uV andeltochten ec.oor Leiden 10 uIDEN - De Leidse wandelver- navtniging 'Willen is kunnen' orga- ïiseert in het weekeinde van 6 en maart de 22ste Sleutel-wandel- lochten De afstanden variëren ran vijf tot veertig kilometer en le start is bij de Ton Menken ijs- Daan tussen negen en tien uur. Wandelaars kunnen zich opge- nst/en aan de start of op tel.num- 'Ükmer 01720-75724. Een Sleutel- wacht voor degene flie de wandeltocht volbrengt. Cor van Meteren uit de Cele- besstraat 12 heeft zélf de ze nuwen gekregen. Met schreeuwende letters is zij tentoongesteld in een adver tentie van "de langzaamste tapijtlegger van Leiden", Fer van Duuren van de Hooi gracht. "Ze kenne de zenuwe krijge!" zou mevrouw Van Meteren gezegd hebben over de Kwantumhallen. Maar Cor van Meteren heeft he lemaal niets gezegd. Geen woord. De Kwantumhallen kent ze niet eens. Zij heeft op Engelse les gezeten in 't Spoortje bij Paul Arts. Dat wel. Meneer Arts heeft haar gevraagd of Peter Horree een reclamefoto van haar mocht maken, vlak vóór de Kwan tumhallen. Dat heeft ze ge daan, meer niet. Cor wilde Paul best een dienst bewijzen. "Ik zei eerst nog: ik houd niet op papier. Maar ach, het is een aardige jon gen. Dus dan doe je dat maar", vertelt ze. "Twee we ken geleden zijn we naar de Kwantumhallen gegaan. In plaats van mijn jack moest ik een lange jas aantrekken. En ik moest een grote tas in m'n hand houden. Daar zat hele maal niets in; niet eens geld. Nou, Horree heeft drie foto's genomen en dat was dat", dacht Cor. Woensdagavond werd ze 'over spoeld' met telefoontjes: "Je ken de zenuwe krijge!" zei den mensen aan de andere kant van de lijn. "Dat kun je zelf', antwoordde Cor ad rem. Maar toen zij de pagina grote advertentie in het Leids Nieuwsblad zag, was de lol eraf. Ze heeft niet meer kun nen slapen. Tot haar eigen verbazing opent Cor van Meteren in de adver tentie de aanval op de Kwan tumhallen: "Niet te gelóve joh, de blaren zitten nóg op m'n jatten. Nee, écht whar hoor!. Ik zit hier geen potje te liegen". Zo begint de adver tentie. "Alles is gelogen in de adver tentie, behalve dat m'n man Jan WAO-er is", vertelt Cor van Meteren ons. "Het is je reinste waanzin". In de advertentie koopt Cor een tapijtje van de Kwantumhal len en zegt: "Na twee uur wa ren mijn man en ik pas met de hele ^antekraam thuis en konden we aan de slag. Nee, maar wót een klerewerk joh! der meer dat het belang van de weg zal teruglopen als het open baar vervoer beter wordt. Tot op het allerlaatste moment pro beerde gedeputeerde J. Borg man de staten er gisteren tijdens de maandelijke statenvergade ring van te weerhouden voor de aanleg van de weg te stemmen. Maar de meerderheid gaf geen gehoor aan het compromis-voor stel van een kleine, meerderheid in gedeputeerde staten (het dage lijks bestuur van de provincie) om nog niet voor de aanleg van de weg tussen Alphen en Bode graven te stemmen, maar slechts de mogelijkheid daartoe open te laten. Het Voorschotense CDA-statenlid Bakker meende dat aan volledi ge aanleg van rijksweg 11 niet valt te ontkomen. Samen met de WD, D'66 en de SGP diende hij een voorstel in om ook de weg ten oosten van Alphen in het streekplan Zuid-Holland-Oost te laten opnemen. Hij zei onder meer dat de gemeente Alphen er bij de aanleg van de wijk Kerk en Zanen en de verkeersoverlast in het dorp, er recht op heeft te we ten waar ze aan toe is. Bij de vast stelling van de bestemmings plannen Zuid-Holland West en Zuid-Holland Oost destijds is de rijksweg alleen in het plan voor west opgenomen. PvdA-statenlid Andrioli zag geen enkele heil in de aanleg van rijks weg 11 en zeker niet in het stuk tussen Alphen en Bodegraven. "Eerst moet het resultaat van een betere bus- en treinverbinding tussen Leiden en Alphen worden afgewacht". Over de veeboeren in het betrokken gebied zei de PvdA-man dat "als we de boeren echt willen helpen, moeten we geen nieuwe weg tussen Leiden en Alphen aanleggen, maar vee tunnels bouwen onder de spoor lijn, dan hoeven de boerderijen ook niet te worden verplaatst". Een voorstel van de PvdA om al leen de rondweg bij Alphen aan te leggen, werd verworpen; het kreeg alleen de steun van de PPR. Even daarvoor had het Noordwijk- se WD-statenlid Jansen een mo tie ingediend waarin het college van gedeputeerde staten onder andere wordt gevraagd de nodi ge stappen te ondernemen om de "geschetste problemen inclusief de financiële aspecten te onder vangen". De PvdA zei tegen die motie te zijn omdat "deze ver wachtingen wekt, die niet kun nen worden waargemaakt". De meerderheid van provinciale sta ten, inclusief een deel van gede puteerde staten dacht daar an ders over en de motie werd aan- LEIDEN - In het Volkshuis aan de genomen. Gedeputeerde Buij- sert hierover: "Ik ben van me ning dat heroverweging van de belangen van de betrokken vee houders aan de orde kan worden gesteld". Apothekersdijk is gisteravond een informatiemarkt voor vrou wen gehouden. Vrouwengroepen uit het Volkshuis bemanden di verse stands waar informatie werd gegeven over clubs als VOS, i o door René van der Velden Jaap Visser En we hebben allebei toch al zo'n zwakke rug. Ja, en 't mooiste komt nog. Blijken we verdomme te weinig te hebbe! Ik dacht da'k kapot ging!". De advertentie gaat verder met de niet bestaande buurvrouw tante Fie: "Nou, en toen komt nèt tante Fie, m'n buurvrouw van hiernaast, een pak suiker bij me lenen. Ziet ze ons tweeën op de grond zitten met ons krisistapijtje nog half opgerold. Dat mens in een deuk natuurlijk! Giere gewoon! Zegt ze na vijf minu ten: Juh Cor, bel Fer van Duuren dan effe op". Cor van Meteren moet ervan huilen. Ze voelt zich diep on gelukkig. Haar man zegt: "De taal die ze mijn vrouw in de schoenen hebben geschoven! Niet normaal. Ze hadden Cor toch tenminste de tekst van tevoren moeten laten lezen. Van Duuren is een oorlog be gonnen tegen de Kwantum over de rug van mijn vrouw". Jan van Meteren is heel kwaad. "Ik lach graag om kleine din gen. Maar dan moeten ze wel rekening met gevoelens. Ik heb het Leids Nieuwsblad opgebeld en gezegd: Wat maak je me nou? Ze zeiden me daar dat Hans Christiaan- se de advertentie voor Van Duuren gemaakt heeft. Nou, ik vertrouw niemand meer. Ik zei, vertel me nog meer: je hebt ook een Hans Chris- tiaanse van de sprookjes". Hans Christiaanse van de ad vertenties heeft de tekst laten schrijven door Paul Arts, die freelance-reclameman is. Arts: "Cor is het prototype van een Leids huisvrouwtje. Ik heb haar de tekst op het lijf geschreven. Ik denk dat de klap minder hard was aan gekomen als ze de tekst van te voren had gelezen. Ik ben er ook van uitgegaan dat dat zou gebeuren". Merouw van Meteren heeft gis teravond haar buurvrouw in het ziekenhuis bezocht. By het ziekenhuis hoorde ze roe pen: "Hé, daar gaat die me vrouw van dat blaadje. Dié is zo ordinair". "Ik had zóóó'n hoofd", vertelt mevrouw Van Meteren. Maar gelukkig krijgt ze ook steun van be kenden. "Die geloven ten minste niet dat ik het ge schreven heb". Jan van Meteren overweegt een rechtszaak tegen Van Duu ren of tegen Christiaanse als de Van Meterens niet in hun goede naam hersteld worden. Dc Kwantumhallen overwe gen hetzelfde. Directeur De Lange van de Kwantumhal len: "Ik vind het best dat ie" mand in een advertentie z'n concurrent aanvalt maar dit vind ik te ver gaan. De tekst van die advertentie is boven dien gelogen. Er worden mer ken in genoemd die wij hele maal niet voeren. Vandaar dat we de zaak nu in handen van onze juristen hebben ge geven" Tapijtenlegger Fer van Duuren kent Cor van Meeteren niet De advertentie beweert dat de "aardige goser" Van Duu ren bij haar een "lekker strak tapijtje" hebben neergelegd. Cor heeft een parketvloer... Van Duuren vindt dat er niets onwaars over de Kwantum hallen in de advertentie staat "Er komen nog meer adver tenties over concurrenten, kondigt hij aan". Opnieuw over de rug van Leidenaars heen? Mevrouw Van Meeteren zou voor haar bereidwillige me dewerking aan de foto een bloemetje in huis krijgen. Tot nu toe is het gebleven bij 'de zenuwe*. valiumtabletten en een migraine-aanval. Platte daken Maar goed dat we Jan de Boer uit de Nicolaas Beetsstraat 17 nog hebben. "Die foto die van de week in de krant stond, is helemaal fout" meldt hij. "Dat zijn niet de huizen met de platte daken in Leiden-Noord. De foto is ge nomen in Zuid-West, aan de Nicolaas Beetsstraat. Dat is heel wat anders". Wij hadden de foto geplukt uit het prachtige boekje "Leiden Noord, beeld van een wijk". Alle bewoners van Leiden- Noord hebben het zojuist gratis in de bus gekregen. Om vervolgens te constate ren dat op pagina 17 een beeld van Zuid-West wordt gegeven... Jan de Boer vertelt: "De foto is. denk ik. zeven jaar geleden genomen. Nog vóóor de reno vatie van de Nicolaas Beets straat. Links op de foto, m de stoel, zit m'n overbuurman Chris Brouwer. Die is inmid dels overleden. Hij zit voor zijn eigen deur op nummer 24. Ernaast zit een man uit de Potgieterlaan, meen ik. De mevrouw die tegen de deur post staat, is de schoonmoe der van Chiel Sierat, mijn overbuurman van nummer 26 die naast de regenpijp zit. Naast Chiel staat mijn zoon John. In de tuinstoel zit Rob, een schoonzoon van Sierat" Zijn vrouw vult hem aan: "Op de voorgrond, dat jongetje met die lollie, dat is Davy. En daarnaast zit mijn dochter Ti ne en daar weer naast zit Mar- celletie Sierat". De "platte daken"-foto heeft ja ren gecirculeerd in Leiden- Noord Het zou een typisch tafereeltje uit Noord zijn Joop Vervoorn, de keizer van Leiden-Noord, moet nü toe geven dat de familie De Boer volkomen gelijk heeft. De fo to komt uit de Nicolaas Beetsstraat. wel ingrijpen onder het motto: een te grote investering. Vandaar dat we hebben besloten eens met dc gemeente Leiden te overleg gen over samenwerken". Samenwerken met de gemeente Leiden, zodat de kosten gedeeld kunnen worden, zou volgens Van Kampen ook om een andere reden een goede uitkomst zijn. "Er zijn drie groepen kinderen. Per groep heb je twee krachten nodig. Wij hebben vier vaste krachten in dienst; de andere leidsters zijn steeds tijdelijk. Dat dat zeer vervelend is. laat zich aanzien. Is zo'n tijdelijke kracht ingewerkt, dan moet ze weer ver dwijnen. Bovendien kan het voorkomen dat je een tijdje met vier mensen moet werken, om dat de nieuwe tijdelijke mensen niet direct worden aangesteld. Voor twee vaste krachten extra zouden wij 60 000 gulden nodig hebben. Ook daarom willen we graag met de gemeente in zee". Aan samenwerken met de gemeen te kleven echter ook bezwaren. Komen er in het verblijf kinde ren van ambtenaren, dan bete kent dat vanzelfsprekend dat de universiteit een aantal plaatsen moet inleveren. "Natuurlek is dat vervelend", zegt Van Kam pen, "maar niet samenwerken betekent gewoon dat wij het ver- blijf zullen moeten opheffen. En dat is natuurlijk veel erger". Ambtenaar J. Sommeling, die zich bij de gemeente ondermeer be zighoudt met het wel en wee van kinderdagververblijven, plaatst wel een paar kanttekingen bij een dergelijke samenwerking. "Ik wil niet op het gesprek met wethouder Van Dam vooruitlo pen", zegt hij, "maar het is na tuurlijk duidelijk dat wij ook met bezuinigingen te maken hebben. Zo zie ik de gemeente niet direct een ton steken in het inrichten van het nieuwe kinderdagver- bluf' 'f Hart en feminisme LEIDEN - De Leidse schrijver Maarten 't Hart kan volgende week donderdag aan de tand worden gevoeld over zijn uitge- themagroep, klussenclub, open school, alfabetisering. VIDO en Femke. Later op de avond trad de vrou wencabaret 'Mienke Mut uit De venter op met het programma 'Dromen en bedrog'. Agora organiseert een avond rond de schrijver, naar aanlei ding van diens pas verschenen boek "De vrouw bestaat niet". Het literair café is gevestigd in het Micro-theater, Oude Vest 33e. De aanvang is om kwart over acht Ome Joop kennende, heeft hij natuurlijk een verklaring achter de hand. "Aan de Ni colaas Beetsstraat had je de zelfde platte daken als bij ons aan de Prinsenstraat en de Alexanderstraat. In de jaren twintig wilde de gemeente gebiedsuitbreiding in de richting van Voorschoten voor dc woningbouw. Dat mocht nog ook: het Haag- wegkwartier. Maar toen het eenmaal zo ver was. had Lei den geen plan om er wonin gen neer te zetten"... "Wat deden ze toen?", vraagt ome Joop aan ons. Stilte. 'Toen zijn ze gestopt met de bouw van platte daken in Noord. De gemeente heeft- het bouwplan voor nog meer platte daken ten zuiden van de Bernhardkade overge plant op het terrein aan de Nicolaas Beetsstraat, de Gc- nestetstraat en de Potgieter- laan. Daarom kreeg je daar dezelfde platte daken als by ons. Pas na dc oorlog is het braakliggende terrein bij ons verder volgebouwd". Ome Joop was nog maar een jo chie van twaalf jaar toen de familie Vervoorn in 1929 een gloednieuwe woning met plat dak betrok aan de Nico laas Beetsstraat 26. Dezelfde woning die op de foto staat. Dus toch een beetje een beeld van Leiden-Noord. De platte daken van Leiden Noord tn de Nicolaas Beetsstraat.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3