c PSP Voorschoten pleit voor gekozen wijkraden "Een gevoel van onbehagen is er wel degelijk" Ike/c/sA agend: Streven naar "werkelijke democratie" Oegstgeester verkeersgroep blijft vinger aan de pols houden Leiderdorp gaat op groen" bezuinigen Jan Greep voert lijst PvdA-Wassenaar aan Gewonden bij botsingen in Leiderdorp en Oegstgeest .flteïffk Leiderdorp Vier inbraken in Warmond ur I Stad en rand VOORSCHOTEN - De PSP in Voorschoten wil gekozen wijkraden in het leven roepen die zelf be slissen over wat in de ei gen woonomgeving ge beurt. Het gemeentebe stuur moet bij zaken die de wijken aangaan de me ning van de wijk zwaar la ten meewegen, zo stelt de partij in het programma waar ze de komende raadsverkiezingen mee in gaan. Haar vraag naar wijkraden maakt met onder andere een pleidooi voor meer voorlichting, meer in formatie van de gemeente en een uitbreiding van het spreekrecht bij vergaderingen deel uit van het streven van de partij naar "een werkelijke democratie". De PSP wil het accent verder naar de wijken verleggen door te plei ten voor buurtcentra, het weer aanstellen van een wijkagent en het buiten schooltijd openstellen van scholen voor buurt- en/of culturele activiteiten. Verder denkt de PSP aan een brede groepsartsenpraktijk in de ge zondheidscentra. De PSP, die voorstander is van een meerderheidscollege, wil ook dat VRIJDAG 19 FEBRUARI er gestreefd wordt naar een re gionale radio- en tv-omroep. Op huisvestingsgebied meent de partij dat er, gezien het grote aan tal woningzoekenden, in de toe komst alleen nog maar gebouwd mag worden voor deze categorie mensen. Het moet daarbij gaan om huizen met lage huurprijzen, iets wat bereikt kan worden door de grondprijs laag te houden. De pacifisten denken aan bouw plannen die ook soberder van opzet moeten zijn en een grotere bouwdichtheid hebben. De partij vindt dat het bouwen en beheren van woningen een zaak is van de gemeente. Daartoe zou de gemeente dan ook de woning bouwverenigingen moeten over nemen. Daarnaast moeten er be langenverenigingen komen voor mensen die hun woonproblemen rechtstreeks kunnen bespreken met de eigenaar (de gemeente). Voor jongeren heeft men splitsing van grote flats en het leven van meer jongeren in één woning in gedachten, mede omdat men de bouw voor kleine huishoudens in Voorschoten onvoldoende vindt. Jongeren zouden zich ook naar de mening van de pacifisten met 16 jaar moeten kunnen in schrijven als woningzoekenden. VOORSCHOTEN - De PSP in Voorschoten heeft haar kandida tenlijst samengesteld voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Lijsttrekker is Paul van der Burg. Hij wordt gevolgd door Marrie de Jong. Derde op de lijst is Frits Glotze. Michiel Groothuis, Steven Harlaar, Harrie van Klaveren en Henk Boerstra nemen respectievelijk de vierde, vijfde, zesde en ze vende plaats in. De PSP is op dit moment niet in de gemeente raad vertegenwoordigd. De PSP pleit voor woningen voor bejaarden, opdat ook zij lan ger zelfstandig kunnen blijven wonen. Verder dringt de partij aan op meer bescherming van krakers. Er moet volgens hem juist harder worden opgetreden tegen onnodige leegstand. Om het dorpsgezicht fraai te hou den verzet de PSP zich tegen verdere afbraak van oude pan den. Grote bedrijven moeten ge weerd worden uit het dorp en ambachtelijke bedrijven moeten terugkomen. De grond moet in erfpacht worden uitgegeven door de gemeente, om er contro le op te houden. Verder wil de PSP binnen één jaar de woonwagenkampjes gereali seerd zien plus een kampje dat dienst doet als tijdelijke stop voor woonwagenbewoners en zi geuners. Op verkeersgebied denkt de PSP aan afsluiting voor gemotoriseerd verkeer van een groot deel van het centrum. De partij wil een NS-station bij 'De Vink' en een dorpsbus. Verder denkt men aan een afstellen van de verkeerslichten, zodat rijen wachtende auto's zich alleen bui ten de gemeente kunnen vor men. Er moet een jeugdraad en een op vangdienst voor jongeren ko men, vindt de PSP, die zich ook wil inzetten voor experimentele werkprojecten voor jongeren en echt vrijwilligerswerk. Het schoolzwemmen moet gratis zijn en de pleziersport moet meer aandacht krijgen dan de "wed- strijd-prestige"-sport, aldus de PSP, die verder pleit voor het sluiten van het energieverslin dende bobbelbad en het eventu eel kweken van forellen in het zwembad om de tekorten tegen te gaan. Het geld dat voor al deze plannen noodzakelijk is moet volgens de PSP geheel via de rijksmiddelen komen. Deze moeten weer opge bouwd worden uit belastingen naar draagkracht. De gemeente lijke reserves moeten alleen vol gens de PSP gebruikt worden om bepaalde noden, zoals huis vesting op te lossen. OEGSTGEEST - "Er gebeuren eigenlek te weinig ongelukken in Oegstgeest". Een vrij krasse uitspraak, zeker uit de mond van een lid van een werkgroep die een verbetering van de verkeerssituatie nastreeft. De uit spraak is van Morgenstern, in zijn vrije tijd lid van de werkgroep "Verkeer" in Oegstgeest, in het dagelijkse leven ambtenaar bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Een echte deskundige dus. "Ik bedoel met die uitspraak", zo vertelt Morgenstern, "dat er bij het gemeentebestuur te veel uit gegaan wordt van harde cijfers wat betreft de ongelukken in Oegstgeest, harde feiten dus. Daarbij worden echter de gevoe lens van ongenoegen die bij veel mensen leven over het hoofd ge zien. Extreem veel ongelukken gebeuren er inderdaad niet in Oegstgeest vergeleken bij andere gemeenten. Maar een gevoel van onbehagen is er wel degelijk in onze plaats". Dat gevoel heeft ertoe geleid dat er in 1975 een werkgroep "Verkeer" werd opgericht. Bedoeld om de verkeerssituatie'in, Oegstgeest te verbeteren vooral voor de zwak kere verkeersdeelnemers, zoals kinderen, bejaarden, fietsers en voetgangers. In de werkgroep werd gekozen voor het harmo niemodel. Via redelijk overleg met de gemeente zou men probe ren zoveel mogelijk van de plan nen te realiseren. Vooral ook om dat men wel inzag dat Oegstgeest er niet de juiste gemeente voor is om als een harde actiegroep op te treden. Handenwrijven In het begin werkte deze methode uitstekend: de gemeente hield hoorzittingen, de werkgroep be legde voorlichtingsavonden, schreef beleefde brieven aan de raad en hield zelfs een enquete onder de naam "Veilig naar school". Daarin werd aan de on dervraagden gevraagd aan te ge ven wat men zelf als de gevaar lijkste punten voor jonge ver keersdeelnemers beschouwde in Oegstgeest. In september 1977 werd door de gemeenteraad de nota "Aanzet verkeersplan Oegstgeest" goed gekeurd. In die nota was een aan tal doelstellingen opgenomen. Hoofdthema's waren: bescher ming van de meest kwetsbare verkeersdeelnemers en accent verschuiving van autoverkeer naar fiets verkeer. Bij de werk groep wreef men zich in de han den. Die doelstellingen kwamen namelijk mooi overeen met die van de werkgroep. Een inge nieursbureau werd door de ge meente ingehuurd om een ver keersplan op te stellen. Begin 1979 kwam het ingenieurs bureau met een rapport waarin drie zogenaamde structuur-alter natieven waren opgenomen. Al ternatief 1 zou de minst ingerij- pende veranderingen in houden, alternatief 3 de meeste en het al- De werkgroep "Verkeer" bijeen. ternatief 2 hing daar zo'n beetje tussen in. Gekozen werd voor al ternatief 2 met nog een aantal an dere extra verkeersmaatregelen. Venijniger Na verloop van tijd kwam er een uitgewerkt plan op tafel dat niet zo goed bij de werkgroep werd ontvangen. "Een bar slecht ver haal" en "een soort één min plan in plaats van een twee plus plan" waren de typeringen van de werkgroep. Van bescherming van de zwakkere verkeersdeel nemers was geen sprake meer. De werkgroep begon het ver moeden te krijgen dat het har moniemodel toch misschien niet de oplossing zou brengen en voortaan werden de ingezonden brieven wat venijniger van toon. Ook de gemeenteraad was niet te spreken over het door B en W in elkaar gedraaide plan en stuurde het terug met de mededeling dat zij hun huiswerk eerst maar eens over moesten maken. Dat resul teerde uiteindelijk in de nota "Verkeersplan" verschenen in augustus 1981. Daar kan de werkgroep zich redelijk in vin den, mits het onderdeel "Lange Voort" wordt gewijzigd. De werkgroep vindt dat op de Lange Voort veel ingrijpendere maatre gelen moeten worden genomen dan die nu worden voorgesteld. Volgens hen gaat het hier om een drukke verkeersweg met het gro te nadeel dat aan de ene kant een woonwijk ligt en aan de andere kant een scholencomplex. Het resultaat is een gevaarlijke situa- LEIDERDORP - In de Leider- dorpse plantsoenen zal de ko mende tijd steeds meer aanplant verschijnen die weinig onder houd nodig heeft. Bovendien zullen de bermen van wegen minder vaak worden gemaaid en zal er niet meer worden gespoten tegen plantenziekten. Op die ma nier hoopt de gemeente Leider dorp ieder jaar 60.000 gulden te kunnen besparen. Dat blijkt uit een rapport van de dienst gemeentewerken. In dat rapport staat ook dat deze bespa ring "net uiterste is wat haalbaar is zonder dat er afbreuk wordt gedaan aan het natuurschoon in de gemeente. De voorgestelde bezuiniging heeft geen gevolgen voor de werkgele genheid bij afdeling gemeente werken van Leiderdorp. Het fi nanciële snoeiwerk gaat gebeu ren bij dat deel van de werk zaamheden dat wordt uitbe steed. Dat is bij een bedrijf uil Leiden en een uit Moerkapelle Deze twee bedrijven nemer tweederde deel van het onder houdswerk voor hun rekening. WASSENAAR - Jan Greep zal de Wassenaarse PvdA aanvoeren bij de gemeenteraadsverkiezingen. Greep is nu leider van de twee man sterke PvdA-fractie in de raad van Wassenaar. De leden van de PvdA stelden gis teravond de kandidatenlijst defi nitief vast. Tweede op de lijst staat Henk Goulooze, het tweede PvdA-raadslid. Jan van Noort bezet de derde plaats. Hij werd vooral gesteund door de jonge ren. Cari van der Mey is vierde. Zij is voorzitster van de PvdA-af- deling Wassenaar. Vijfde staat Lia van Rossen. LEIDERDORP/OEGSTGEEST - Bij een botsing tussen twee per sonenauto's op de Persant Snoepweg in Leiderdorp zijn gis termiddag twee gewonden geval len. Beide slachtoffers, inwoners van Rijnsburg en Leiderdorp, moesten worden overgebracht naar het AZL. De bestuurder van een auto, die de kruising Provinciale Weg 6 en Persant Snoepweg wilde over steken, zag een andere personen auto over het hoofd. Beide wa gens konden elkaar niet meer ontwijken en een botsing volgde. De bestuurders van beide auto's, bleven ongedeerd. Twee aanrijdingen met licht ge wonden vielen er gisteren in Oegstgeest te betreuren. Een 16-jarige jongen uit Oegstgeest liep een lichte hersenschudding op toen hij bij de Rijnzichtweg door rood licht reed en werd aan gereden door een personenauto. Deze auto werd bestuurd door een inwoner van Sassenheim. Een bromfietser, uit Katwijk, ook zestien jaar, liep beenletsel op toen hij bij het Burgemeester Van Griethuijzenplein de bocht te ruim nam. Ook hier was een botsing met een personenauto niet te voorkomen. Expositie (1) In galerie 'De Pomp' in de Dorps straat in Warmond is een ten toonstelling van collages en droogbloerabouqetten van Car rie Wegman en Hieke Booij. De expositie duurt tot eind februa ri. Openingstijden: dinsdag van zeven tot negen uur, woensdag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur, donderdag van twee tot vijf uur, vrijdag van ze ven tot negen uur, zaterdag van twee tot vijf uur en zondag van twee tot vijf uur. Expositie (2) In het Oude Raadhuis bij de Pomp in Warmond is tot zeven maart een tentoonstelling van de kunstkring 'De Zevensteri. Hier zijn aquarellen, olieverven en wandkleden te zien. Openings tijden: dinsdag van zeven tot negen uur, woensdag en donder dag van twee tot vier uur, zater dag van elf tot vier uur en zon dag van twee tot vier uur. Postzegels De postzegelvereniging 'De Rijn streek' uit Leiderdorp houdt vanavond een veilingavond in het Dorpshuis aan de Hoofd straat. Aanvang om half acht. Carnaval De Supportersvereniging van RCL organiseert morgenavond een carnavalsbal in de kantine van de club op sportpark De Bloemerd. rond negen uur. LEIDERDORP - De beroemde Amerikaanse zangeres Timi Yuro heeft gistermiddag Lei derdorp aangedaan. In 'Win- kelhof signeerde zij voor een heleboel fans haar LP's. Timy Yuro, die onlangs terugkwam op de nationale hitlijst met haar liedje I'm hurt', is op het ogenblik op toernee in Ne- derland. (foto Holvast) tie voor overstekende kinderen. Het zit de werkgroep ook niet lek ker dat het gemeentebestuur twee ton heeft uitgetrokken voor de adviezen van het ingenieurs bureau, terwijl er naar een door de werkgroep opgesteld alterna tief plan nauwelijk is gekeken. Voorzitster Van Wagenburg: "Van dat geld had men zowat de hele Terweeweg kunnen recon strueren". Voorlopig lijken de laatste ontwik kelingen hoopgevend te zijn voor de werkgroepleden, maar dat zal ze er niet van weerhouden om nu de gemeente eindelijk de plannen gaat invoeren, de vinger aan de pols te houden. HANS BOUSIE WARMOND - In vier woningen in de wijk Oost in Warmond is gis teren in de vroege avonduren in gebroken. De inbrekers, die waarschijnlijk per auto ontkwa men, sloegen op de vlucht toen de bewoonster van de vierde wo ning plotseling thuiskwam. Wat precies is meegenomen stond vanochtend nog niet vast. Zeker is dat alle vier de woningen gron dig doorzocht zijn en de inbre kers vooral op zoek waren naar geld en cheques. De Warmondse politie verzoekt be-, woners van de wijk Oost zich te melden wanneer zij de inbrekers hebben zien vluchten (01711-10073). De lieden moeten met rasse schreden zijn vertrok ken daar de politie snel ter plaat se was en toch geen spoor van de inbrekers meer zag. De inbraak betrof woningen aan de Bern- hardstraat, Beatrixlaan en War- mundastraat. VOORSCHOTEN/W ASSENAAR De Duivenvoortse en Veen- zijdse polder tussen Wassenaar en Voorschoten gaan gebruikt worden als recreatiegebied. Het gaat hier vooral om een zoge naamd 'stiltegebied' voor met name wandelaars en fietsers. De provincie is al begonnen met de aanleg van het fietspad. Daar naast komen nog een paar wam delpaden en wat zitbanken langs de routes. Het gebied heeft een hele bijzondere vegetatie en geldt daarom als een belangrijk natuurgebied. VRIJDAG !erri Leiden - Scarabee, Pieterskerk1 steeg, optreden groep Ground Sp<c" uur. oor 't Gerecht - Lokhorststraat, punket res Diane Ozon leest voor uite af werk, 17 uur. y Holidome - uitzending radioprogt, Muziek uit Studio, za 15-16 uur. Op Eigen Wieken - De Jolige Hiaai ten houdt zaterdagmiddag caen^i voor kinderen, 's avonds voor vol' ve nen in de Don Boscoschool. olie Groenoordhallen - Surf '82, vr, zalijk uur, zo 10-17 uur. Microtheater Imperium - Oude Ve^ 'Waarom slaap je, liefje?' van Jos deloo, vr en za 20.30 uur. es Filmhuis LVC - Breestraat 66, filmen I won the war'-Richard Lester, vfoel 21.15 uur. ion Lokhorstkerk - Pieterskerkstraatt c zing door J. Ph. Fijnvandraat uit !jnj, 'God eer-eigen eer?', 20 uur. .::i. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, c~r_ alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcerIez< open soos, 22 uur, tel. 149987. eer Dierenbescherming Leiden, moen zwerf- en gevonden dieren, tel 21hou Caeciliastraat 18 - open-huistiiv L.V.L., 21 uur, tel. 764236. }L Wassenaar - Sporthal, Dr. mansv3 de, carnavalsavond voor bejaard* uur. p Warmond - Meerpunt, Herenweg, <1 valsavond jeugdsoos Kommunikaf-' uur. Oegstgeest - sportpark De Voscuf ceptie korfbalvereniging Fiks 551 bestaan, 19 uur. Leiderdorp - Winkelhof, biertaJ strijden, 17 uur. wake Amnesty International, 19 ufl Muzenhof - volksdansinstuif, 19 u^ Dorpshuis, Hoofdstraat, veilinga postzegelvereniging De Rijnst 19.30 uur. Vanaf RIO, carnavalsoptocht, za 10" Warmond - carnavalsoptocht vu Ganzenwei, za 12 uur. LI 't Trefpunt - kindercarnaval, za gr Wassenaar - carnavalsoptocht van'®' meentehuis, za 13.15 uur. tl 1 Sporthal - Dr. Mansveltkade, kindq^i naval, za 14 uur. lel ve ZATERDAG fr la leiden - Tetteroo, Haarlemmerstl. optreden de Leidse groep Nuii Four. Leidse Werkgroep Homosexualttge Caeciliastraat 18, Jongerencafé L- jongens en meisjes tot ongeveer 20 j J3 die willen praten over homosexual? 14-17 uur. I Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an en curiosamarkt, 9.30-17 uru. Leidse Werkgroep Homosexuality/ Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uuM Vrouwenhuis - Hooigracht 79, c avond, 21-1 uur. Jongeren Adviescentrum - CaecA- straat 67, van 14-17 uur. Wassenaar - Sporthal, Dr. Mansvell de, balmasqué carnavalsavond, 20 uil Leiderdorp - kantine RCL, camavjii avond, 20 uur. Warmond - Meerrust, prinsenbal, 2(j j 551 u^~ ARTSEN ie Leiden Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenst/e Noord, Groenoord, Kooi, Merenwjjkm za 8 uur tot zo 24 uur: J.E.C. Crul-I^t derhuis, Noordeindsplein 8a, dj 142888, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadw_ Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, Laat de Kanterstraat 32, tel. 1268 spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoet woudsesingel 28, tel. 122538, spreeku1 vlgs. afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuj za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoet woudsesingel 11, tel. 120347, spreekui vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, Kennec laan 46, tel. 310420, spreekuur: vlgs spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v. T Verhage, Zwijnenburg: Y. Groenevë Brikkenwal 19, tel. 133834, spreeku 11-11.30 uur in GezondheidscentnJ Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loe\ stein 40, tel. 891037, spreekuur za en i van 12.30 tot 13 uur in Gezondheiasce trum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Ora jelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - za, C. Meyer, Rouwcoo park 11tel. 2493zo, A. Meiman, Leids weg 128a, tel. 2493. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondag dienst van de apotheken in de regio L< den, wordt waargenomen van vr 19 fel tot 26 febr door: Apotheek Tot Hulp d> Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 Apotheek Voorschoten, Leidseweg 6 tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurlini Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof Leiderdorp, tel. 890405. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, te' 764058. Voorschoten - C. Westgeest, Leidsewe 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorj Oegstgeest wordt waargenomen doo: H.A.J.M. Middelweerd, Herenweg 7' Warmond, tel. 01711-11738. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Ryn: 134604, tel. tef zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896192 spreekuur: ma, woe, vr van 13-13.30 uui Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te 154500. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij LeWach Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19,30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57,35 Per post f 79.70 nummers 0,80 Directie: G Koopman Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2