Unieke expositie over vissersvrouwen Rattenplaag in Valkenburg Honkballers krijgen 'uitgekleed' complex 'Toen ik het toilet inkwam, schoten ze meteen de pot in Katwijkse wapendief verdacht van meer inbraken Inbraken in kantines van sportclubs Lisses Polen-transport vertrokken ftIJDAG 19 FEBRUARI 1982 Streek TjAARDIN GEN/KAT WIJK - "Ik ging altijd uit wuiven. Dat was soms koud, hoor. En was het ruw weer, een wilde zee- ...nou, dan ging je d'r hui lend weg". Het is een van de kenmerkende uitspra ken die vier Leidse stu denten noteerden uit de mond van een vissers vrouw. Ie studenten, Liane van der Lin- den, Anneke Lambrechts, Agnes van Steen en Annemiek van der Veen, hebben zich de afgelopen maanden beziggehouden met een onderzoek naar de rol van de vissersvrouw in de periode 1900- 1940. Alle mogelijke documenta tie werd doorgenomen en inter views werden afgenomen om een juist beeld te krijgen van de levenswijze van de vissersvrouw in die tijd. Drie vissersdorpen stonden model voor het onder zoek: Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen. rezien de al bestaande interesse voor dit onderwerp bij het Vissè- rijmuseum in Vlaardingen is me de dankzij reeds bestaande con tacten tussen dit musuem en de Leidse universiteit een tentoon stelling ontstaan, waarin het re sultaat van het onderzoek in beeld en geschrift is neergelegd. Uitspraken gedaan door de vis sersvrouwen zijn dan ook terug te vinden in de bijschriften van de vele foto's die tentoon zijn ge steld. Poppen Oip een duidelijk beeld te schep pen bij de bezoekers is gekozen voor drie hoofdgroepen: de on getrouwde vissersvrouw, de ge huwde vissersvrouw en de vis sersweduwe. Elke groep is weer onderverdeeld in een aantal ru brieken, zoals onder meer het ge loof, de angst, de arbeidsomstan digheden en sociale omgang. De vormgeving bestaat met alleen uit foto's, maar ook uit schilderij en, kleine voorwerpen en drie le vensgrote poppen. Materiaal dat beschikbaar is gesteld door tal van instellingen, waaronder ook het genootschap Oud-Katwijk. De levensgrote poppen, voorstel lend een Katwijkse, Scheve- ningse en Vlaardingse vissers vrouw, zijn tussen de foto's en bijbehorende teksten opgesteld. Museumdirecteur Van Dorp daarover: "We wilden die figuren niet laten domineren. Ze trekken nog al gauw de aandacht en dat is eigenlijk niet de bedoeling van deze expositie. Het gaat uiteinde lijk om de sociale geschiedenis van de vissersvrouw en niet om de klederdracht om maar iets te noemen". Directeur van Dorp toont zich bij zonder verheugd met de exposi tie. Hij zegt: "Wij waren het al veel langer van plan, maar de mogelijkheden daartoe ontbra ken omdat wij niet meer de be schikking hebben over een histo ricus die dat allemaal voor ons kan uitzoeken. Via de Leidse universiteit en met name profes sor De Bruijn, die het project heeft geleid, is dit toch mogelijk gemaakt". Kerels Van Dorp vindt het nuttig dat de expositie over de vissersvrouw plaatsvindt. "Wie aan de visserij denkt, denkt aan kerels: de vis sers, of de mannen in de visver- werkende bedrijven. Maar ook de vrouw en de kinderen speel den een belangrijke rol. Minder opvallend en daardoor meestal onderschat. Maar absoluut on misbaar. Dat hebben wij hier ook willen aantonen". Volgens Van Dorp leven in ons land dikwijls verkeerde gedach ten over de levenswijze van de vissersvrouw. Hij vertelt: "Snel doemt het beeld van Kniertje op in Heijermans' roman Op hoop van zegen. Anders gezegd: het eenzijdige beeld van de zwaarbe proefde vrouw. Dat verhaal klopt slechts voor een deel. Maar ook andere verhalen deugen niet al tijd", zo gaat Van Dorp, zelf stammend uit een vissersfamilie, verder. "Dat zij een zeer zelfstan dige vrouw was, het toonbeeld van de hedendaagse emancipa tiegedachte is ook maar ten dele waar. Beide verhalen zijn slechts gedeeltelijk juist. Het onderzoek heeft dat wel uitgewezen. Duide lijk is wel dat de visservrouw be langrijk is geweest voor de gehe le visserij. Een vrouw die voor de achterban zorg droeg. Daarom rol gespeeld in het leven van de vissersvrouw: "Van de burgerlij ke overheid hadden zij nog niet veel te verwachten. Hun geloof en ook het contact met andere vissersvrouwen, daar waren zij in feite op aangewezen". De expositie in het Vlaardingse Visserijmuseum, die vanmiddag officieel is geopend, is tot en met 30 september van dit jaar te zien. De openingstyden zijn op werk dagen van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 14.00 tot 17.00 uur. Een bekend beeld: een vissersvrouw turend over de zee. ook luidt het motto van de expo sitie Vissersvrouw, zelfstandig tegen wil en dank". Karakter Voor de periode 1900-1940 is geko zen omdat, aldus Van Dorp, na de Tweede Wereldoorlog de mo dernisatie zich ook in de visserij heeft ingezet. "En van voor 1940 ontbrak de juiste en betrouwba re informatie. Nu kon de infor matie ook worden getoetst door de gesprekken die met de vis sersvrouwen zijn gevoerd", al dus de museumdirecteur Volgens Van Dorp bevestigden de gesprekken veel veronderstellin gen. "Het besloten karakter kwam duidelijk naar voren. Nog steeds blijken sommige vrouwen er moeite mee te hebben om over tal van zaken openlijk te praten. Zoals het geloof. Zij beschouwen dat nog steeds als iets van hen zelf, waarover zij zich liever niet al te veel uitlaten". Het geloof heeft ook, zo benadrukt Van Dorp altijd een belangrijke AJLPHEN AAN DEN RIJN - De beste oplossing voor de accom modatieproblemen van de honk balvereniging Alphians is de aanleg van een "uitgekleed" complex aan de Bruins Slotsin- gel, daar waar oorspronkelijk de nieuwe honkbakaccommodatie zou worden aangelegd. De drie ton die de gemeenteraad vorig jaar heeft uitgetrokken voor een opknapbeurt van het oude Alphians-complex kan be ter voor iets ander worden ge bruikt, omdat het, indien dit niet gebeurt, weggegooid geld is. Dit is althans de conclusie waartoe het bestuur van de Alphense Sportstichting gisteravond kwam. Dit gebeurde naar aanlei ding van een rapport van de ge meentelijke dienst openbare werken, waarin de varianten voor de oplossing van het Al- phians-probleem op een rijtje zijn gezet. De mogelijke varianten zijn als eer ste de oorspronkelijke aanleg het gehele complex aan de Bruins Slotsingel tegen een bedrag van 5KIEN - Tijdens de strijd om de Westduitse titel alpine skiën in Bolsterlang is tijdens het inskiën de 16-jarige Uwe Piske om het le ven gekomem_Hij was op slag dood. WIELRENNEN - De Brit Paul Sherwen heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van de Mid dellandse Zee gewonnen. Hij leg de de 159 kilometer af in vier uur, twee minuten en 21 seconden. hier achter waren wekenlang be vroren", zegt mevrouw Van Woerden. "De honger heeft die beesten naar de huizen gedre ven". Mevrouw Van Peursem geeft de schuld ook aan de bewoners. "Er ligt hier vaak vuil op straat. Vuil niszakken worden te vroeg bui- tengezet, of niet goed dichtge bonden. Mensen gooien vaak etensresten uit het raam. Dan vraag je erom". Andere bewoners beamen dat dat vaak gebeurde, maar volgens mevrouw Van Woerden zit de schrik er nu goed in. "Sinds veel mensen hier ratten hebben ge zien, wordt er niks meer in de tuin gegooid", zegt ze. De gemeente zegt weinig aan de rattenoverlast te kunnen doen. "Als mensen last van ratten heb ben, kunnen ze bij ons rattenrin- gen krijgen", vertelt de heer Stn- kwerda. "Daar wordt hun bloed dun van en dan lopen ze leeg. Overigens hebben we maar zel den last van ratten in Valken burg. Ik heb in de afgelopen we ken uit de Marinus Poststraat ook maar één melding ontvan gen". Ook van eerdere overlast in deze straat is Strikwerda niets bekend. Strikwerda vermoedt dat de hoge grondwaterstand van de laatste weken de ratten omhoog heeft gedreven. KATWIJK De 19-jange Katwy- ker, die onlangs werd aangehou den in verband met een grote wa pendiefstal in Steenwijk en by de marechaussee te boek staat als hoofdverdachte, blijkt ook verantwoordelijk voor een aantal inbraken in de badplaats. Vojgens een woordvoerder van de politie is na verhoor vast komen te staan dat de man eveneens be trokken is geweest bij in totaal twaalf inbraken waarby voor ruim 10.000 gulden is buitge maakt. De inbraken werden ge pleegd in scholen en winkels. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet, aldus de politie. Zo als bekend zitten nog twee van de aanvankelijk vier aangehou den mannen uit Katwijk, Rijns- burg en Noordwijkerhout vast. De andere twee werden enige tijd geleden al op vrije voeten ge- strirt drie miljoen gulden. De tweede mogelijkheid is een uitgeklede versie hiervan, dat wil zeggen, met een minimaal softbalveld, zonder beplanting, zonder bewa- teringsinstallatie en met een mi nimale aanleg van paden, voor ongeveer twee miljoen gulden. Het oude veld kon ook nog twee oplossingen bieden. Ten eerste een opknapbeurt voor anderhalf tot drie ton. De laatste mogelijk heid zou zijn de aanleg van het nieuwe complex op het oude ter rein in Nieuwe Sloot, voor 2,3 miljoen gulden. Gek In verband met de uit het rapport van Openbare Werken gebleken slechte gesteldheid van het oude honkbalterrein en de te verwach ten onderhoudskosten, ook na de opknapbeurt, vond voorzitter J.J. Goedhart, tevens wethouder van sportzaken, "dat je wel gek moest zijn" om voor de opknap beurt te kiezen. "Dat is geld weg gooien", stelde Goedhart kras vast. De aanleg van een nieuw complex, de uitgeklede versie wel te ver staan, in Nieuwe Sloot blijkt nog drie ton duurder dan het aan de Bruins Slotsingel aan te leggen. Deze mogelijkheid viel derhalve ook af. De Sportstichting was het er dui delijk over eens dat Alphians een honkbalcomplex aan de Bruins Slotsingel moet krijgen. In een advies aan burgemeester en wet- Cement Kattenbezoek in de Marinus Post straat is niet iets van de laatste tijd. Een aantal bewoners heeft ook in vorige jaren al rattenkada- vers gevonden in de straat. Mevrouw Van der Poel kan er over meepraten. Ze vertelt dat ze een aantal jaren terug helemaal ze nuwziek is geweest van de onge wenste knaagdieren. "Ik zag overal ratten en en hoorde ze on der de vloer. Ik durfde mijn huis niet meer in vanwege die vieze beesten". Mevrouw Van der Poel heeft rigou reuze maatregelen genomen. Ze heeft de keukenvloer laten open breken en vol laten storten met zand. Alle kieren in huis zijn met cement bestreken en opgevuld. "Het heeft me wel wat geld ge kost, maar het huis is nu tenmin ste hermetisch afgesloten. Ik heb m'n lesje geleerd: gooi nooit eten buiten en zorg dat de vuilnisbak altijd goed dicht is, want dat trekt ze aan". Etensresten De rattenplaag van nu wijten de bewoners aan de lage temperatu ren. Mevrouw Revet: "De riole ring was laatst verstopt door be vriezing. Ik denk dat dat de rat ten de kans heeft gegeven om naar boven te klimmen". Ook andere bewoners wijten het aan de koude winter. "De sloten houders zal dit meegedeeld wor den, terwijl het adviesorgaan het college tevens zal aanraden om de opknapbeurt van drie ton lie ver maar achterwege te laten. ALPHÉN/STREEK - De Al phense jongerensoos Midas biedt morgenavond een op treden van de rond Alides Hidding geformeerde succes formatie "Time Bandits". De ze melodieuze funk/rock band stond enige weken gele den nog in de top tien met het werkje "Live it up". Time Bandits bestaat behalve Hidding uit Tommy Bach- man (ex-Sahuleka), Otto Cooymans (ex-Hollander) en Peter Smit (ex-Houseband). De Roelofarendsveense soos Out House heeft eveneens vanavond de groep "Tiger" op de planken staan. Zondag avond draait de soos de derde aflevering van de Marx Bro- thers-cyclus. Deze bestaat uit de film "A night in Casablan ca". VOETBAL - Ajax heeft m een vriendschappelyke wedstryd de Franse twee divisieclub Toulou se met 9-0 verslagen De rust stand was 3—0. ALGEMEEN - De organisatoren van de traditionele marathon loop van New York behoeven geen deelnemers in rolstoelèn toe te laten. Dit bepaalde het hooggerechtshof in New York. De Amerikaanse vereniging voor de mensenrechten had dc rechts zaak aangespannen. VALKENBURG - "Toen ik de deur van het toilet opendeed zag ik twee behoorlijk grote ratten. Ze liepen over de wc-bril, maar schoten meteen de pot in toen ik binnenkwam. Ze hadden flink van het gif geknabbeld dat we hadden neerge legd". ALPHEN AAN DEN RIJN - In brekers hebben gisteren drie sportkantines op het Alphense sportpark De Bylen met MB be zoek vereerd. Uit de kantine van de voetbalvereniging Alphense Boys werd voor vyftig gulden snoepgoed meegenomen, in dc kantine van de voetbalvereni ging Alphen werd een bedrag van driehonderd gulden buitge maakt. Ook werd ingebroken in dc kanti ne van de honkbalvereniging Al- phia. Nog niet bekend is wat daar is weggenomen. mat lagen keuteltjes. Dat was op dezelfde dag waarop mijn buur vrouw ratten zag. We hebben meteen de gemeente opgebeld. De ringen met rattenvergif lig gen er nog steeds". Keelwond Mevrouw Van Peursem van een blok verder ziet geregeld ratten in de straat. "Gisteravond ging ik de hond uitlaten. De hond ging ergens achteraan. Ik dacht eerst dat het een eend was, maar toen ik beter keek, zag ik nog net een rat het vijvertje inschieten. Een paar dagen eerder waarschuwde iemand me toen ik naar buiten wilde gaan. Er zat een rat in het trappenhuis. Het is hier zo erg dat als mijn kind naar de wc moet, hij eerst eerst voorzichtig om een hoekje kijkt of er een rat zit". Ze vertelt ook dat haar kat rond de jaarwisseling met een ernstige keelwond thuiskwam. Toen de dierenarts de wond zag, dacht hij meteen aan een rattebeet. De kat moest worden geopereerd. Oit zag mevrouw Van Woerden toen ze 's avonds haar wc-deur opende, vievrouw Van Woerden is niet de enige bewoner van de Marinus Post- itraat die de afgelopen tijd ratten heeft gezien. Mevrouw Van Woerden woont een- hoog op de Marinus Poststraat in Valkenburg. Ze voelt zich niet meer zo op haar gemak als ze thuis naar het toilet moet. Op een ochtend een paar weken terug vond ze 's morgens de vloer van de wc bezaaid met rattenkeutels. Ze belde de gemeente die haar aanraadde om gif neer te leggen. Dezelfde avond stond ze oog in oog met de knaagdieren. Het gif heeft geholpen, want sindsdien heeft mevrouw Van Woerden geen last meer gehad van ratten. "Gelukkig maar", zegt ze. "We hebben een klein kind en je weet maar nooit wat die beesten doen als ze honger hebben". Het verhaal van mevrouw Van Woerden staat niet alleen. Bij na vraag blijken veel bewoners van de Marinus Poststraat één of meermalen ratten te hebben ge zien. Mevrouw Revet is de buurvrouw van mevrouw Van Woerden. Zij vertelt: "M'n moeder kwam 's morgens naar beneden en vond het hele toilet overhoop. Het wc- papier lag op de grond en op de Majorettes kruisen hier de vrachtwagen met hulpgoederen voor Polen die alvorens de reis oostwaarts aan te vangen een rondrit door Lisse heeft gemaakt. LISSE - Enkele uren voor het vertrek afgelopen nacht heeft de dertien meter lange truck met hulpgoederene van Lisse voor Polen een rit door het dorp GEMAAKT. Begeleid door vrolijke klanken van de muziekverenigingen Canite Tuba en Trou moet Blycken, die de vrachtwagen muzikaal uitzwaaiden. "Lisse voor Polen" is een groot succes geworden. Er is door de bevolking van het bloembol lendorp een flinke hoeveelheid kleding en voedsel geschon ken, zoveel zelfs dat de organi satoren alle moeite hebben ge had om alles mee te nemen. In een huis-aan-huis collecte werd een bedrag van 17.700 gulden opgehaald, dat is besteed aan zeep, suiker, koffie en kinder voeding. Cees van Gervcn en Leo Mens, die de tocht naar het weeshuis in Ostrow maken, hopen maan dagavond weer terug te zyn in Lisse.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21