„Als dit niet gebeurt komt er iets ergers" Oliemaatschappijen: winst niet afromen var" Canada aan ramp ontsnapt PvdA-kamerlid Elske ter Veld ("interview over de ziektewetplannen PvdA-minister Den Uyl heeft zijn ziektegeldplan voor een be langrijk deel ingeslikt. Hij is bezweken onder de "de grote maatschappelijke druk" en heeft besloten niet te zullen ingrij pen in de cao's om de korting op het ziektegeld tot 80 procent van het bruto-loon te bewerkstelligen. Hij volgt nu in grote lijnen het standpunt van de Kroonleden in de Sociaal-Econo mische Raad en vooral dat van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. In grove trekken komt dat standpunt erop neer dat alle werkne mers 0,3 procent meer ziektewetpremie gaan betalen. Verder zouden ook zieke werknemers, net als bij de overige uitkerin gen, de normale sociale premies moeten betalen. De eerste vijf ziektedagen komen voor rekening van de werkgever. En ver der moeten werkgevers en vakbeweging zelf maar zien hoe ze deze maatregelen binnen een maximale loonruimte van 6 tot 6,5 procent via de onderhandelingstafel op elkaar gaan verha len. De PvdA-fractie heeft daarbij nog een aantal voorwaarden ge steld. Worden die niet ingewilligd, dan gaat wat de socialisten betreft het feest (de ziektewetmaatregel) mooi niet door. De voorwaarden hebben betrekking op het banenplan van het kabinet, op medezeggenschap van werknemers bij investerin gen en op de aardgaswinsten van de oliemaatschappijen Shell en Esso. Ontwerpster van het PvdA-standpunt is het Tweede-Kamerlid Elske ter Veld (37). Na een bijna tienjarige verbintenis met het NW en later de FNV, waar zij het vrouwensecretariaat leidde, kwam ze vijf maanden geleden in de Kamer. In hoog tempo drong ze door tot de sprekersrij van de PvdA-fractie, waarvan ze nu woordvoerster is voor de sociale zekerheid. Elske ter Veld: bewaken van de sociale zekerheid is er één van. "Als dit niet gebeurt, gaan er misschien ernstiger dingen gebeuren. Ik herinner er maar aan dat er van het vo rige kabinet voorstellen la gen - en dat ze er lagen bete kent niet dat ze nu zijn ver dwenen - om ook de langlo pende uitkeringen, zoals wao en werkloosheidsuitke ring, aan te pakken. Dat is een rottige maatregel. Het voordeel van het ziektewet plan is dan toch dat je het sociale zekerheidsstelsel als zodanig niet aantast. Er kan over die ziektewet-uitkering worden onderhandeld. En later - als het economisch goed gaat - kan deze maatre gel weer worden terugge draaid zonder dat je er een wet voor hoeft te verande ren". "Als je daarentegen zou zeg gen: de wao wordt verlaagd of de werkloosheidsuitkering is na een jaar afgelopen, dan doe je dingen die echt onher stelbaar zijn. De vakbewe ging moet zich goed realise ren dat dit gevaar er in zit". "Kijk, ik kan een heleboel rede nen bedenken waarom de Partij van de Arbeid in deze regering moet zitten. Het be waken van de sociale zeker heid is er één van. Het is bo vendien de eerste keer dat het kabinetsbeleid gericht is op werkgelegenheid. Dat is een andere reden. Ik moet er niet aan denken datje zonder de PvdA verder zou gaan. Je kunt in de oppositie dan wel een heleboel schitterende dingen zeggen. En we heb ben dat vier jaar gedaan. Maar dat heeft erg weinig ge holpen". Elske ter Veld bevindt zich in een merkwaardige positie. Nog maar koud heeft ze de vakbeweging verlaten of ze moet een maatregel verdedi gen waartegen diezelfde vak beweging nu te hoop loopt. Als FNV-medewerkster zou ze ongetwijfeld aan het vak bondsprotest hebben meege daan. Haar rechtvaardiging: "Als je vanuit een belangenorganisa tie naar de politiek gaat, krijg je een andere verantwoorde lijkheid. Je moet in de poli tiek ook nog eens een keer keuzes doen en beslissingen nemen aie over andere din gen gaan". Je zou bij die ziektewetmaat regel natuurlijk een afwij kend standpunt kunnen inne men. "Ik ben niet de politiek inge gaan om daar alleen maar vakbondsstandpunten in te nemen. Ik denk dat je in de politiek toch de verantwoor delijkheid hebt van: als deze maatregel er niet komt, wat haal je dan over je heen?" "Neem nu het voorstel van die premieheffing voor zieke werknemers. Als ik nog in de vakbeweging had gezeten zou ik hebben gezegd: hoor eens, daarover moeten werk gevers en werknemers onder handelen, dat moet de over heid niet regelen. Als politica zit ik nu met het probleem dat als ik dit niet regel, ik. geen mogelijkheid heb om andere rottige dingen in de sfeer van de sociale zeker heid tegen te houden" Jullie fractie en ook jullie partijcongres - heeft voor waarden gesteld bij de ziekte wetmaatregel. Bijvoorbeeld met betrekking tot het banen plan van Den Uyl. "Ja. Ik heb in de fractie gezegd: ik kan deze maatregel niet verdedigen als ook niet het werkgelegenheidsplan op ta fel ligt. Ik verwijs dan naar wat Van Agt een keer heeft gesuggereerd: als Joop werk gelegenheid wil, dan moet-ie dat maar via zijn eigen depar tement betalen. Dat zou bete kenen dat sociale zaken straks nog eens een keer in de buidel moet tasten voor het werkgelegenheidsplan nadat wij het ziektegeldplan hebben behandeld. Ik vind dat dat niet kan. Daarom wil ik van tevoren weten hoe dat plan betaald gaat worden". "Kijk, we hebben vorig jaar over de financiering van het banenplan een kabinetscrisis gehad. Ik wil dan nu ook de aanzetten ervan zien. Anders is het heel begrijpelijk dat ie dereen zegt: ja, ombuigen, bezuinigen, dat is mooi, maar daar iyal jaren niets van te recht gekomen, er moet nou maar eens iets tastbaars te genover staan". - Dat geldt ook voor jullie voor waarde dat werknemers in formatie moeten krijgen over investeringen. "Ja. Het is al eerder bij de rege ringsverklaring gezegd: er moeten strengere voorschrif ten komen om werknemers medezeggenschap te geven over investeringen. Ik vind dat nu echt een voorwaarde als je zegt dat er - zoals nu met het ziektegeldplan - een lastenverlichting moet ko men voor het bedrijfsleven. Ondernemingsraden en be- drijfsledengroepen moeten dan geïnformeerd worden over de investeringsplannen. Anders weet je als werkne mer niet waar die lastenver lichting blijft". Nu gaan de werknemers, vol gens jullie voorstel, straks meer ziektewetpremie betalen - 0,35 procent - en als een werknemer ziek is betaalt hij over zijn ziektewet-uitkering ook nog eens de normale so ciale premies. Drabbe, de loonspecialist van de FNV, heeft uitgerekend dat dit een koopkrachtdaling van 2,7 procent zal gaan betekenen voor de lage inkomens. In het regeerakkoord staat dat de lage inkomens er niet meer dan 1 procent op achteruit zullen gaan. "Over die berekening van Drabbe heb ik m'n twijfel. Ik denk dat je bij een ombui ging van 1,4 miljard nooit ho ger kan uitkomen dan 1 pro cent koopkrachtdaling. Kijk, het heffen van premies over de ziektewetuitkering zou moeten worden opgebracht door alle werknemers. Daar voor gaan ze iets meer premie betalen. Dat moet uit de toch al geringe loonruimte komen. Als vakbeweging en werkge vers straks bij de onderhan delingen gaan zeggen, we doen dat via een aanvullende verzekering, dan worden de uitkeringen straks nog eens extra belast". Het hangt dus van de vakbe weging en de werkgevers af. Met andere woorden: je kunt niet garanderen dat het be perkt blijft tot maximaal 1 procent koopkrachtdaling. Nee. Het is wat Drabbe in de SER heeft gezegd: je zou ei genlijk meer tijd moeten heb ben om de gevolgen van deze voorstellen voor de koop kracht door te rekenen. Maar die tijd is er niet, omdat dit jaar die bezuiniging op tafel moet komen. Wat de ziekte wetmaatregel betreft weten we pas omstreeks 1 juli wat de gevolgen voor de koop kracht zullen zijn. Mocht dat te hoog uitkomen, dan moe ten we daar weer maatrege len voor zien te vinden. Hetzij via een blijvende verhoging van het minimum-loon, hetzij door een verschuiving van de premiegrenzen van volksver zekeringen of door iets te doen aan de belastingen". - Maar dat is toch bijna niet te verkopen als je zegt: per 1 juli zullen we het wel even gaan bekijken? "We kunnen het niet eerder be kijken. Je kunt niet aan het begin van het jaar zien hoe die koopkracht zich ontwik kelt. Koopkracht hangt nu eenmaal niet alleen van pre mies af'. De werkgevers struikelen over deze ziektegeldmaatre- gel. Zij zeggen: die vijf wachtdagen die toe moeten betalen, dat kost ons veel te veel; we kunnen er nauwe lijks over onderhandelen, want we staan met de rug te gen de muur. Ze zijn bang dat ze voor de druk van de vakbeweging door de knieën zullen moeten. "Ja ja, dat zeggen ze altijd". Cy nisch: "Werkgevers zijn zielig in Nederland. Nou, dat valt wel mee. Werkgevers zijn best in staat om een eigen lijn Door Wim Wirtz te trekken. Ik geloof zeker dat deze maatregel een las tenverlichting voor het be drijfsleven zal opleveren, maar dat hangt ook van de werkgevers af. Kijk. als een bedrijf te kampen heeft met veel kortlopend ziektever zuim en daar niks aan doet. dan zullen die vijf dagen een heel ander effect hebben dan wanneer zo n bedrijf er wel iets aan doet". - Er is een zekere relatie tussen deze maatregel en het ziekte verzuim. Handarbeiders die vuil werk doen. zijn vaker ziek dan de witte boorden, dot is uit onderzoek gebleken. Ze betalen als werknemer straks extra premie en ze krijgen, als ze ziek zijn, een lagere uitkering. Dat bete kent dus dat ze er harder op achteruil gaan dan iemand die op kantoor zit. "Ja. dat is waar. Maar dat is bij elke maatregel zo. De laagste inkomens zitten altijd in de verdomhoek. Daarom vinden we dit ook een hele vervelen de zaak. Maar welke maatre gel je ook treft, je krijgt het zelfde effect. Bezuinigen op het openbaar vervoer treft de bejaarden, de scholieren. Be zuinigen op de bejaardensec tor treft bejaarden die van een aow moeten leven en een laag inkomen hebben. Zodra je op de overheidsuitgaven gaat bezuinigen, raakt dat by- na altijd de mensen die daar van afhankelijk zijn en dat zijn vaak de mensen met de lagere inkomens". Nu komen er straks onder handelingen tussen vakbewe ging en werkgevers. De loon ruimte waarmee ze die pre mieverschuiving in de ziekte wet zouden moeten opvan gen, is zeer beperkt. Als die loonruimte wordt overschre den, moet er dan weer een loonmaatregel komen om een verdere loonstijging tegen te gaan? "Daar ga ik voorlopig niet op in. We zullen eerst maar eens afwachten hoe de cao's er straks uit gaan zien". - Uit de ziektegeldmaatregel komt 1,4 miljard. Nu hebben economen van verschillende departementen uitgerekend dat er dit jaar over de hele li nie aanzienlijk meer moet worden bezuinigd. Hoe moet dat dan bij sociale zaken? "Ik zie eigenlijk niet hoe je in de sociale verzekeringen nog veel zou kunnen doen. Je kunt er wel iets in verande ren. maar dat doe je dan om dat er allerlei onrechtvaardig heden in zitten, bijvoorbeeld discriminatie van vrouwen. Maar dat doe je niet om te be zuinigen. Het is een enorm bedrag, die sociale zekerheid. Maar daar zit een enorme maatschappelijke verant woordelijkheid achter". "Ik denk dat je op andere ter reinen nog wel iets kunt vin den, bijvoorbeeld in de sfeer van de kinderbijslag. Je kunt verder de premiegrenzen voor de volksverzekeringen afschaffen". Maar nou moet er fors wor den bezuinigd. Waar haal je dat dan vandaan? "Nou, uit de herverdeling van betaalde arbeid. Ik vind dat je dat veel sneller dan tot nu toe is gebeurd, moet aanpak ken. Er zijn daar mogelijkhe den, ik denk bijvoorbeeld aan de PTT. Als je in dat op zicht niets doet, dan lopen de sociale premies enorm op En dan krijg je steeds meer de si tuatie waarin werkende men sen roepen: die premies wor den te hoog. de sociale uitke ringen moeten naar bene den". Rnccicnlin ertL* een woordvoerder van de contró- IXUSSlSCne SCllip lecommissie voor atoomenergie uranium ophalen Canada uit. Volgens hem zou het milieu zeker aangetast zijn, zelfs als de zoostromingcn de zuurdampen snel zouden heb ben verdreven. ^JlJDAG 19 FEBRUARI 1982 Ig handelaar t^Jrnmige berichten frapperen meer andere. Bijvoorbeeld dat ij jver die wandelaar die in het bos ?n tehuis voor alcoholisten ben ontheemden 'Het Hooge Land' cfrussen Beekbergen en Hoenderloo iet lijk van een man zag liggen, i (of het dus eigenlijk) moet daar l vier dagen gelegen hebben, iir71 wandelaar hem vond. •k om een 59-jarige man j^iit het tehuis, die inderdaad al inds twee weken werd vermist. wandelaar, die terecht aan- aam dat het lijk wel eens van ie- y^iand kon zijn die in dat tehuis fiuishoordemeldde zijn vondst ij de portier. Daarna ging hij ijns weegs, hij had zijn plicht tedaan. ^jn wandelen zal wel niet veel jieer gekomen zijn, want wie vandelt (ik weet dat toevallig, tmdat ik vrienden heb die wel g'ens wandelen), doet dat in de intoop en verwachting dat hij on derweg een frisse neus haalt, en ^o nu en dan een vogel zeldzamer j^Ian mus of spreeuw ontwaart, en I »p een groepje bomen stuit dat ltlijn gevoel voor esthetiek bevre digt. heb wel eens met die vrienden >an ons meegewandeld door zo'n 'ios, maar die mensen vinden '.cht dat de ene boommiet op de indere lijkt, ook al heten ze alle- naal hetzelfde! 'at denk je dat ik vanmiddag in iet bos vond?", vroeg de wande- aar, thuisgekomen, aan zijn nouw. „Een briefje van dui dend", zei zijn vrouw, die al dat uewandel elke dag. maar niks „Dat was gisteren", ripos- rfeerde de wandelaar, „maar Vandaag heb ik het lijk van een nan gevonden! Ik denk opeens: vat ligt daar nou: het was vlak- f >ij dat tehuis, je weet wel. Ik heb le portier daar maar even ge- oaarschuwd". }'.a, dat heb je nou van al dat ge- wandel!" zei zijn vrouw. „Ik zou morgen maar eens gezellig thuis blijven". wist het antwoord al, ze had het fal zo vaak gezegd, en hij had al j$zo vaak hetzelfde geantwoord: idet moet van de dokter. Dat weet rje best. En bovendien: ik hou nu menmaal van wandelen. Als je \jeens meeging zou je begrijpen hoe rustgevend het is, zo'n wan- jdeling door het bos!" k blijf liever thuis als jij gaat "wandelen, ik kan me niets rustge- venders voorstellen", zei zijn Ivrouw, dus de volgende dag trok Ide wandelaar weer zijn duffelse 'jas aan (het was fris buiten), hij zette zijn hoed op, bedacht voor de zoveelste keer dat hij eigenlijk best een goeie wandelstok voor zijn verjaardag zou willen heb ben, en hij ging weg. at wil zeggen: hij had de deurk nop al in zijn hand, maar be dacht bijtijds dat hij nog even hartelijk gedag moest zeggen, en dat het ook raadzaam was de duur van zijn afwezigheid iets korter voor te stellen dan waar schijnlijk was: Tot zo! Ik ga!" riep hij. Moet ik nog iets voor je meenemen?" Als je iets leuks vindt onderweg", riep zijn vrouw ironisch, „dan mag je het altijd meenemen. Maar liever geen lijken, asje blieft!" Dat was gisteren!" riep hij terug, „het is niet alle dagen feest!" ét opgewekte tred wandelde hij in de richting van het bos: zijn vertrouwde route, hij zag liever langzame veranderingen van hetzelfde, dan steeds iets anders dat hij niet kende. Bovendien: de wandeling van gisteren was toch een beetje bedorven door de schrik van dat lijk, en zoals een piloot die net neergestort is met een de cockpit weer in moet voor een nieuwe vlucht, zo besloot hij dat hij er goed aan deed dezelfde wandeling van gisteren nog eens precies zo over te maken, as dat nou verbeelding, of be kroop hem inderdaad iets onrus tigs, iets onheilspellends zelfs, toen hij de bewuste plek nader de? Vanuit de verte zag hij zo waar het lijk weer voor zijn gees tesoog opdoemen, ik hoop niet dacht hij nog) dat ik dat altijd zal blijven houden, dan zal ik mijn route toch moeten verleg gen! aar naarmate hij dichterbij wérd het geestesoog toch minaer geestelijk, en op besefte hij dat het lijk er nog lag! Nog precies zo als gis teren! Ze hadden in het tehuis paniekmelding voor kennis aangenomen en het li domweg laten liggen! Dat niet weg, zullen ze gedacht bedacht hij met stijgende en vooral: met stijgen de woede. Het zal je vader maar z ijn! ker vergeten door te geven in de drukte, of gedacht dat de politie ?r wel voor zou zorgen, of de GG zn GD, of misschien een doodge- voon misverstand. Dat komt i>oor onder mensen, iemand komt vertellen dat er even verderop zen lijk ligt, en niemand gaat ian even poolshoogte nemen, in veronderstelling dat een an- wel zo nieuwsgierig zal zijn! n", vroeg zijn vrouw, toen de thuiskwam, „nog wat nteressants gevonden van- zei hij. „Interessanter nog gisteren". ROTTERDAM (GPD) Indien het wetsontwerp over de herverde ling van inkomsten uit kleine aardgasvelden door het kabinet wordt aangenomen, zullen de oliemaatschappijen Shell en Es so het met ex-minister Van Aar- denne (economische zaken) afge sloten akkoord over investering van aardgaswinsten in ons land in „heroverweging" nemen. Als het wetsontwerp het haalt, moeten Shell en Esso tot 1984 op de kleine olie- en gasvelden in de Noordzee 300 miljoen gulden per jaar extra inleveren. Voor Shell zou dit kunnen betekenen dat het bedrijf afziet van de voorge nomen exploratie van de kleine gas- en olievelden in de Noord zee. Hiermee komen investerin gen ter waarde van 7 miljard gul den op de tocht te staan. En het betekent ook dat de voorgeno men bouw van een verwerkings fabriek in de Eemshaven, met 150 nieuwe arbeidsplaatsen, on zeker wordt. Esso liet de regering eerder al we ten dat de voorgenomen investe ringen ter waarde van ruim 9 mil jard gulden weliswaar doorgaan, maar dat men niets wilde weten van het extra afromen van de aardgaswinsten. Beide maat schappijen hebben er bij de rege ring op aangedrongen het met minister Van Aardenne gesloten akkoord ongemoeid te laten. In dit verband heeft men er ook op gewezen dat er in Westeuropa ze- ker 50 van de 175 raffinaderijen zullen moeten sluiten, of dras tisch moeten worden ingekrom pen. Het extra afromen van de aardgaswinsten zien beide maat schappijen als het „slachten van de kip met de gouden eieren". President-directeur Van Dui- venbooden van Esso is de me ning toegedaan dat zijn maat schappij al meer dan genoeg bij draagt aan de Nederlandse eco nomie. „Wij hebben er destijds bij onze Amerikaanse moeder maatschappij Exxon voor moe ten vechten om het akkoord met minister Van Aardenne erdoor te krijgen, en dit akkoord staat nu wezenlijk op het spel aldus de heer Van Duivenbooden. OTTAWA (AFP) - Het zinken van het Russische laadkistenschip "Mekanik Tarasov", die dinsdag op ongeveer 240 mijl ten oosten van Nova Scotia, heeft ertoe ge leid dat het vervoer van uranium van Canada naar de Sowjet-Unie bekend is geworden. Dit heeft heftige emoties in het Canadese parlement in Ottawa teweegge bracht. De verklaring van de Canadese mi nister van milieuzaken, John Ro berts, dat het Russische schip nucleair materiaal zou hebben moeten vervoeren, is onder de Canadese parlementariërs inge slagen als een bom. Roberts gal toe dat de "Mekanik Tarasov" vonge week de haven van Trois Rivières (tussen Mon treal en Quebec) verliet en dat het uranium hexachlonde aan boord zou hebben gehad, ware het niet dat het schip op de heen weg vertraging opliep Nu had een andere Russische vracht vaarder de lading met bestem ming de Sowjet Unie meegeno men. Op deze wijze is Canada aan een milieuramp ontkomen. Uranium hexachlonde is vloeibaar en wordt vervoerd in speciale schokbestendige laadkisten. Als het spul in aanraking komt met water ontstaat er een chemische reactie met de produktie van warmte, stoom en zuur, zo legde PAGINA 17 Een woordvoerder van het staats bedrijf Eldorado bevestigde dat het Canadese uranium met Rus sische schepen naar de Sowjet- Unie wordt vervoerd om daar verrijkt te worden. Het uranium is volgens hem bedoeld voor kerncentrales die "niet in Oost- Europa en niet in Noord-Ameri- ka" liggen. Het uranium moet el ders worden verrijkt omdat Ca nada niet over de goede installa ties beschikt De leider van de Canadese conser vatieve oppositieparty. Joe Clark, liet niet na te wyzen op het "curieuze" gedrag van de kapi tein van de "Mekanik Tarasov". Deze wees enkele aanbiedingen van hulp van schepen af en wachtte liever op een ander Rus sisch schip Tegen de tyd dat dit op de plek aankwam, was de Me kanik al gezonken. Bovendien voer het schip in zuidwestelyke richting terwijl verondersteld werd dat het naar West-Duits- Land zou gaan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17