Vrouwelijke predikant verrijking *i Van den Berg voor dilemma: taekwon-do of basketballen 'TVofe&oom": schaakstrijd maakt slapen onmogelijk. Nederlandse brief aan mevrouw Okore in Nigeria Zendingsmark f in Leiderdorp Graham naar Amsterdam Koploper J annes van derWal bedwongen Rolstoelrace VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 DO/ST Geestelijk leven PAGINA 15 i "Wij vrouwen voelen, dat wij een belangrijke taak in de theologie te vervullen hebben, als het gaat om de specifieke ervaringen van vrouwen en om het uit drukking geven aan hun geloof. Vele jaren hebben alleen mannen gestudeerd op en geschreven en ge preekt over het leven als christen, zonder zich ooit te realiseren, dat dikwijls de rr\eerderheid van de christelijke gemeenschap uit vrouwen bestaat. Het is daarom bijzonder be langrijk, dat mannen en vrouwen elkaar aanvullen in de kerk". Dat schrijft mevrouw dominee T. de Nie (Oegstgeest), secretaris 'Indonesië' en kerkelijk vrou wenwerk van de Raad voor de Zending in de Nederlandse Her vormde Kerk, aan haar collega mevrouw Mgbeke Okore, die zondag in Aba zal worden beves tigd als eerste vrouwelijke predi kant van de Presbyteriaanse Kerk van Nigeria (Afrika). Mevrouw dominee C. Jacobs zal haar deze brief op een receptie na de bevestigingsdienst over handigen. Zij is als hervormd predikant 'zendingstoeruster' voor de provincie Gelderland en is voor een rondreis van een klei ne maand naar Nigeria vertrok ken. De brief van mevrouw De Nie is mede ondertekend door onge veer veertig vrouwen, leden van de 'Commissie vrouwenwerk' van de Raad voor de Zending, contactpersonen voor het vrou wen-zendingswerk, vrouwen die aanwezig waren op een kaderdag van regionale zendingscommis sies, vrouwelijke predikanten en nog anderen in de Hervormde Kerk. Mannelijk In de brief aan dominee Okore staat, dat vrouwen in Nederland zich verheugen over het feit dat nu ook de Presbyteriaanse Kerk van Nigeria de \touw tot het ambt van predikant heeft toege laten. "Dit moet worden gezien als een verrijking voor de kerk". "Uw taak als eerste vrouwelijke predikant zal niet gemakkelijk zijn. Hoewel onze kerk al in 1967 vrouwen toeliet tot het ambt van predikant, voelen wij nog steeds, dat het mannelijke denken en de mannelijke benadering van het leven dominant blijven in onze kerk". De Nederlandse Hervormde Kerk kent op dit ogenblik ongeveer zestig vrouwelijke predikanten. Dat is vier procent van het totale predikantenbestand. De handtekeningen onder de brief van ds. De Nie zijn een 'symbool van de verbondenheid van Ne derlandse vrouwen met die in Nigeria'. Er is niet naar ge streefd, zoveel mogelijk handte- Zondagmiddag wordt in de Dorps kerk te Leiderdorp een 'informa tiemarkt' gehouden over Irian Jaya (West-Irian). In dit voorma lige rijksdeel (Nieuw-Guinea) werken zending en werelddiako- naat onder meer voor een tim- merschool in Ransiki en voor moeder-en-kind-zorg in de buurt van het Sentanimeer. Aan deze projekten willen de her vormde en gereformeerde com missies voor zending en wereld- diakonaat in Leiderdorp meer bekendheid geven. Een film, een diaserie en foto's zullen er iets van laten zien. Verder wordt een uitgebreide tentoonstelling inge richt met voorwerpen uit West- Irian zelf. De informatiemarkt duurt van 2 tot 5 uur en is vrij toegankelijk. Aansluitend wordt om 5 uur een korte vesper gehouden. Ds. H. J Visch uit Oegstgeest, vroeger zendingspredikant in West-Irian en op Bali, zal deze leiden. G Zaalberg, orgel, en E. Atsma, sa xofoon, werken aan deze vesper mee. Het jongerenkoor van 'De Mens wording' in Leiderdorp zingt dit weekeinde twee keer, zaterdag avond om 7 uur in de kerk 'Maria Presentatie' in Roelofarends- veen en zondagmorgen om half 12 in de kerk 'De Meerkreuk' te Oude Wetering. De cantorij van de Hooglan3se kerk verleent zondagmiddag om 5 uur medewerking aan de maan delijkse 'bevrijdingsdienst' in de Bevrijdingskerk (Montgome- rystraat, Zuidwest) te Leiden. Di rigent Joop Brons bespeelt ook het orgel. Voorganger in deze dienst is ds. H. E. Sterringa. keningen te verzamelen. Tijdens bijeenkomsten en ontmoetingen werd aan vrouwen gevraagd of ze wilden tekenen, zodat handte keningen uit het hele land onder de brief kwamen te staap. Mevrouw Okore kreeg haar theolo gische opleiding aan het Trinity College in Umuahia in het oosten van Nigeria. Dat instituut leidt mensen op die predikant kunnen zijn zowel bij de anglikanen en methodisten als bij de presbyte- rianen.Aan het Trinity College werken als docent ook twee her vormde zendingsmensen, name lijk ds. J. W. Beks en mevrouw ds. C. van der Steen. De Presbyteriaanse Kerk van Nige ria telt ongeveer 25.000 leden. Zij komen vooral in het oosten van het land voor. Sinds 1960 onder houdt de hervormde Raad voor de Zending goede relaties met de ze kerk. dit is mevrouw dominee T. de Nie. Zij is secretaris 'Indonesië' en kerke lijk vrouwenwerk van de hervormde Raad voor de Zending in Oegstgeest. Eerst werkte mevrouw De Nie als chemisch analist bij het voedingsinsti tuut van TNO in Zeist. Daarna was zij voorlichter bij het Instituut voor Reinigingstechnieken in Delft. Ze was toen verantwoordelijk voor voor lichting aan huishoudscholen, huisvrouwenorganisaties en grote instel lingen over alles wat samenhangt met het schoonmaken van textiel. Theologie studeerde mevrouw De Nie aan de Utrechtse universiteit, waar zij de weekeind-opleiding volgde. De Raad voor de Zending benoemde haar in 1977 tot^en van zijn secretarissen De wereldbekende Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft Amsterdam uitgekozen voor een internationale conferentie van evangelisten in juli volgend jaar over 'Vrede met God en op aar de'. Er worden daar 2000 evange listen verwacht Graham zal 'ere voorzitter' van de conferentie zijn en Werner Burklin, directeur van 'Youth for Christ' in Duits land, zal als secretaris optreden. De Utrechtse Domtoren bestaat 600 jaar. Ter gelegenheid hier van heeft de Klokkenspelvereni ging in de Domstad een actie on der de burgerij en binnen het be drijfsleven gehouden om de toren zeven nieuwe luiklokken te ge ven. De opbrengst was f300.000. Voldoende om de klokken te be stellen en op te hangen. Dat laat ste kost alleen al ƒ76.000. Sedert 1664 heeft de Domtoren, die eigendom is van de gemeente, nog maar'éen luiklok. Voordien waren er zeven. Het worden er nu dus acht. Hervormde Kerk: toegelaten tot de evangeliebediening H. Jansen Zeist en mevrouw J E. Maats Heeze; toegelaten en beroepbaar W. Veen Utrecht, T. Wegman Wijk-Aalburg, A. B. Harrewijn Utrecht, mevrouw W. H. Roobol Amsterdam, L. Terlouw Utrecht, J. Breure Streefkerk en A. H. van Erp Rotterdam. Gereformeerde Kerken: aangenomen de benoe ming tot pastoraal werker te Almkerk P. J. Weg Shedrecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Nijkerk C. van der Poel Yerseke De Pauluskerk in Oegstgeest be staat volgende maand 50 jaar. De bouw (door aannemer W. Mul der, Oegstgeest) duurde negen maanden en kosttef. 73.450. Pas in 1947 is de (toen schuld- vrije) kerk eigendom geworden van de hervormde kerkvoogdij. Daarvóór was ze in beheer bij de 'Vereniging tot stichting van een tweede kerk voor de, Hervormde Gemeente te Oegstgeest'. Het rooms-katholieke aartsbis dom Brussel-Mechelen, dat ruim twee mihoen zielen telt, heeft er drie hulpbisschoppen bij gekre gen. Aartsbisschop Danneels had daarom in Rome gevraagd. De paus en de anglikaanse aarts bisschop Runcie hopen beiden voor te gaan in een oecumenische dienst in de anglikaanse kathe draal van Canterbury op zater dag 29 mei. Rond Pinksteren brengt de paus. zoals bekend, een bezoek aan Engeland. Aan het eind van de dienst zal de paus met een kleine groep mensen tn een kapel bij de kerk hedendaag se martelaren eren. zoals de ver moorde aartsbisschop Oscar Ro mero San Salvadoren dominee Martin Luther King. LEIDEN Met één gerichte klap kan tijdens het wereld kampioenschap taekwon-do in Ecuador de deur naar een basketbalcarrière definitief worden opengetrapt en de taekwon—do—loopbaan van Gerard van den Berg wor den beëindigd. „Het kan vriezen of dooien tijdens het WK", vertelt de 24-jarige Leidenaar over zijn dilemma. De meervoudige Nederlands kam pioen in het middengewicht struikelde over de grens elke keer in de voorronde over de drempel naar een succesje. Faalt hij volgende week ook in Zuid- -Amerika, dan overweegt Van den Berg afstand te doen van het stempel talentvol en geeft hij de voorkeur aan het basketballen bij Spaarbank Trotters. „Want in die sport kan ik nog veel leren en heb ik meer spelvreugde", ver klaart Van den Berg zijn stand punt. Nationaal gezien staat de eigenaar van 'Sportschool Leiden' op een zame hoogte aan de taekwon-do- top. Sinds de Wereldspelen van afgelopen zomer in Caiifornië is Van den Berg evenwel niet meer in wedstrijdverband uitgeko men. In de Leidse regio zijn er geen tegenstanders. Die bedan ken als Van den Bergs naam op de deelnemerslijst prijkt. „Want die jongens voelen er weinig voor om in de hoek te worden ge trapt. En sparren tegen mensen van mijn school zou een bezopen zaak zijn", vindt hij. De nationale taekwon-do-bond is in de ogen van Van den Berg dan ook de gebeten hond. „Het is toch een gebrek van de bond dat ik zonder wedstrijdritme naar het WK moet", mokt hij. „Ik sta gewoon te weinig onder span ning. En als je dan ook nog eens af en toe je ziek afbelt voor de centrale training omdat de sfeer waardeloos is dan ben je op de verkeerde weg bezig. Ik ben be reid me lazerus te trainen voor het bedrijven van topsport, maar je moet er wel plezier in blijven behouden. Anders kun je er be ter meekappen". Hoewel Van den Berg op het mo ment een verbeterde sfeer in de nationale selectie constateert, wil hij zijn taekwon-do-carrière in Ecuador in de waagschaal stel len. „Kijk, als ik net zoals tijdens de afgelopen 'Europese' direct tegen de uiteindelijke kampioen moet, dan heb je gewoon pech. En ik hoef ook niet direct een prijs te winnen, als ik maar goed spar. Het belangrijkste is dat, on geacht het resultaat, mijn coach tevreden is". De international, die zeshonderd gulden zelf moet meenemen („Desondanks blijft het een leu ke reis") voor deelneming aan het WK, is dan ook serieus van plan taekwon-do te laten voor wat het is, als hij zelf niet aan eer der genoemde eis voldoet. Inmiddels is hij ook bezig aan een bliksemloopbaan als basketbal ler. Vorig jaar balde hij nog op recreatieniveau in het derde team van het Katwijkse Gras- shoppers; afgelopen zaterdag speelde hij al tien minuten bij de eerstedivisionist Trotters. Ter opvulling van de selectie nam coach Michiel van der Meer hem in zijn spelersgroep op. „De over gang was onvoorstelbaar groot", vertelt Van den Berg. „Maar tot nu toe heb ik al ontzettend veel geleerd. Ik hoop dan ook dat.ik volgend jaar mag blijven, want de spelvreugde die ik nu mis, biedt het basketbal me. Op het moment zit ik ook in dezelfde lift als bij taekwon-do. Maar mis schien ben ik over vijf jaar het basketballen ook wel zat. Maar dat kan ik me amper voorstel len", grapt de Leidse Trotter. HERMAN POOS LEIDEN - Het Daniël Noteboomtoernooi mag zich ook dit jaar het meest populaire weekendschaaktoernooi van Nederland noemen. Een ruime 170 man. onder wie 20 buitenlanders, zullen zich vanavond in dit marathonge- beuren storten. Onder toeziend oog ran een aantal leerlingen dunkt Gerard ran den Berg fraai De nationale kampioen laekwon-do staat voor een dilemma. Na het Wereldkampioenschap in Ecuador kiest hij mogelijk voor basketbal- ten bij de Trotters.itoio hoWmii BORDEAUX (ANP) - Na de zesde ronde in het West- europese Zónetoernooi gaan Rob Clerc en Jannes van der Wal aan de leiding, op één punt achterstand gevolgd door John van den Borst. Het laatste onderlinge Nederlandse duel tussen Van der Wal en Van den Borst werd een heel interessan te en spannende flankpartij. De nationale kampioen raakte in hevige tijdnood, maar een grote afwikke ling in deze fase leidde naar deling van de punten, een overigens uitstekend resultaat van invaller Van den Borst. Het was nu de taak van Clerc aan te tonen dat Delhom nog hoog geklasseerd staat. Hij deed dit door vroeg in de partijen een gambiet te plaatsen waardoor hij een twintigtal zetten door maar moest toen toch het heilloze van zijn verdere pogingen erkennen. Bastiaannet won de voorpost op veld 24 van Afatatti, die verder geen kans meer kreeg een schijf aan te raken één punt behaalde, deze keer accepteerde Ca- zemier na Verpoests openingszet 32-28 het remise- voorstel van de Bele zonder in actie te komen. Gezien de belangstelling had dat aantal nog veel groter kunnen zijn, maar de kantine van 3M kan nu eenmaal niet meer spelers herbergen. Naast bokaalhouder Brunó Carlier zijn Bert Enklaar, Rinie Kuyf en de Duitser Busch de voornaamste kanshebbers voor de eindzege. LSG, dat het Noteboom toernooi voor de vierde maal in de aan sprekende weekend-vorm gego ten heeft, moet het ditmaal zon der enkele klinkende namen doen. Spelers als Van der Wiel. Van der Sterren en Ligterink zijn wegens het Interzonale toernooi in Marbella niet van de partij Kwantitatief bekeken heeft de organiserende schaakclub echter geen klagen. Talrijke enthou siastelingen blijken het er weer voor over te hebben om geduren de zo'n 48 uur (goed slapen is er meestal niet bij) alleen maar met schaken bezig te zijn. Het blijft een raadsel, want kans op de hoofdprijs maken de meesten niet. Na de eerste ronde van vanavond, moeten de deelnemers morgen maar liefst drie partijen spelen, waarna zondag nog twee potten volgen. De winnaar staat niet al leen de Noteboom-bokaal te wachten, maar tevens een vette hoofdprijs van 2000 gulden. Om de strijdlust op te schroeven heb ben de organisatoren het gat met de tweede prijs groter gemaakt die bedraagt "slechts" 1000 gul den. Op papier is Bert Enklaar met zijn rating van 2380 de grootste favo riet. De Amsterdamse meester is echter een stuk ouder dan zijn jongere rivalen Carlier en Kuyf. Die jaartjes extra zyn in een uit puttingsslag als deze meestal fu nest. Rime Kuyf. die ae Ittl U tijd overtuigend speelt, en de winnaar van vorig jaar, Carlier, hebben met hun respectievelijke Elo-ratings van 2324 en 2311 dan ook de beste perspectieven. Busch en de Engelsman Martin, die vorig jaar met Vogel de twee de plaats deelde, kunnen buiten lands roet in het Nederlandse eten gaan gooien. Vogel doet dit maal niet mee. omdat hij zich te laat opgaf. Tijdens de loting voor de eerste ronde bleven de kans hebbers zware onderlinge duels bespaard. In hoeverre de LSG- en Philidor- toppers zich tegen de potentiële hoofdrolspelers teweer gaan stel len is een open vraag. Tijdens de voorgaande drie edities van dit weekendgebeuren waren zij nog weinig succesvol. k RUUD DOBBELAAR RIJNSBURG - In de Stichting The Impossible Race. de Stich ting die bezig is met het organi seren van een rolstoelrace van Aken naar Rijnsburg, zgn enkele wijzigingen gekomen. John van der Born, Wim Woudenberg en initiatiefnemer Peter Werner stapten op (hun plannen stonden lijnrecht tegenover die van de overige Stichtingsleden). Ook de naam van de stichting zal wor den gewijzigd. Die wordt nu de "Stichting Organi satie Gehandicapten Sport" (S.O.G.S.). Deze organisatie is druk bezig met het eerste evene ment, de reeds eerder genoemde rolstoelklassieker over zeven da gen De start is op 31 juli en op de jaarlijkse Corsodag. de eerste za terdag in augustus, wordt men verwacht in Rgnsburg. Voor de opengevallen plaatsen in de Stichting zijn Hennie Kwik, Cees Kouwenhoven (expert in het aanvragen van vergunningen) en Wim van Duivenbode (als wed strijdleider) aangetrokken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15