Schaatssport leeft weer D 'Dopingcontrole geen noodzaak /an der Wiel ii finalegroep -C iia Visser wil in kernploeg "Moederdag" Pfennings zes duels afwezig Kloosterboer tevreden met prestaties van laatste vijf jaar V) jotto en Toto Pugilist overleden fDAG 19 FEBRUARI 1982 Sport ARBELLA (ANP) - John van der Wiel heeft zich giste ren al verzekerd van een plaats in de finalegroep van het zone-schaaktoernooi van Marbella. De Leidse aspirant- grootmeester kwam in acht tien zetten remise overeen met de Brit Jonathan Nunn. an de overige Nederlanders brak Ligterink zijn partij te gen Gallego af, verloor Don ner in 41 zetten van Stean en ïindelijk de ontmoeting (Bel)-Van der m in remise, ïnoemde is thans uitge- Met 5Vi pnt maakt hij nog een kans bij de Ij laatste vier te eindigen als IjSanz in de laatste ronde ver- jliest van Hebden. Donner, Idie een half punt minder Iheeft dan Van der Sterren, Imoet het in de laatste ronde lopnemen tegen Mestel. Ie uitslagen van de tiende ron- |de: roep a: Ligterink (Ned)-Gallego 'pa) afg., Langeweg (Ned)-Fer- indez (Spa) 'A-'A, Van der Wiel led)-Nunn (Eng) Vi-'A, McNab lcho)-Serret (Era) afg., Gomez ind)-Short (Eng) 0—1. land: 1. Short 8 (10), 2. Van der 'iel 6'A (9), 3. Nunn 6 (9), 4. Ligte- nk 5'A en 1 afg. partij (9), 5. Fer- indez 5 (9), 6. Langeweg 4'A (9), 7 allego 4 en 1 afg. partij (9), 8. Serret A en 1 afg. partij (9), 9 McNab 3 en afg. partij (9), 10. Doyle 2 (9), 11. omez 0 (9). itslagen groep b: Sanz (Spa)-Jo- es (Wales) 1-0, Klauner (Lux) Blow (Guernsey) 1-0, Rivas (Spa)— Mestel (Eng) 1-0, Donner (Ned)—S- tean (Eng) 0-1. Meplders (Bel)-Van der Sterren (Ned) 'A-»A. Stand 1. Mestel 7 (9).-2. Stean 7 (9), 3. Hebden 6'A (9). 4. Sanz 5'A (9). 5. Van der Sterren 5'A (10), 6 Donner en Rivas 5 (9), 8. Meulders 4 (9), 9. Jones 2'A (9), 10. Klauner 2 (9), 11. Blow 0 (9). Timman Jan Timman heeft in de zeven de ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Mar del Plata met zwart spelend een zege geboekt op de Ar gentijn Carlos Garcia Paler mo. De Nederlander bezet de twee de plaats in de rangschikking met 5V2 punt. Leider blijft de Hongaar Lajos Portisch, die eveneens 5V2 punt vergaarde, doch wiens partij uit de ze vende ronde tegen de Deen Bent Larsen werd afgebro- Tcen. De ujtslagen van de partijen van de zevende ronde: Carlos Garcika Pa lermo (Arg)-Jan Timman (Ned) 0—1, Miguel Quinteros (Arg)—Urlf Anderson (Zwe) V6— 'A, Fernando Braga (Arg)-Vasser Seirawan (Vst) 1-0, Sergio Giardelli (Arg)-Oscar Panno (Arg) 'A-'A, Lajos Portisch (Hon)-Bent Larsen (Den) afgebro ken, Lev Poloegajevski (Sow)-Ze- non Franco (Par), Anatoly Karpov (Sow)-Miguel Najdorf (Arg) afge broken. De stand na zeven ronden: 1. Por tisch 5'A pnt en een afgebroken par tij, 2. Timman 5'A pnt, 3. Anderson en Seirawan beiden 4 pnt., 5. Poloe- Jan Timman: opnieuw winst. gejevski en Najdorf beiden 3'A pnt en een afg. p 7. Karpov 3 pnt en een afg. p., 8. Parlermo en Braga beiden 3 pnt., 10 Giardelli en Panno beiden 2'A pnt, 12. Franco en Larsen beiden 2 pnt en een afg.p., 14. Quinteros 2 Sosonko Genna Sosonko heeft gisteren tijdens het internationale schaaktoernooi in Jakarta zijn partij voor de zevende ronde tegen de Nieuwzeelan- der Chandler gewonnen. So sonko kwam daardoor op een totaal van vier punten en deelt nu de zevende tot en met dertiende plaats met on der meer Keene (Eng), Kura- jica (Jsl) en Radoelov (Bul). De Amerikanen Henley en Christiansen en de Tsjecs- hoslowaak Hort delen de eer ste positie met vijf punten. Daarna volgen Ribli (Hon), Browne (Vst) en Miles (Eng) met 4,5 punten. Het onderzoek, dat heeft plaatsge vonden bij het pharmacologisch laboratorium van de Nijmeegse HAAG (GPD) - Schaatsen- dster Ria Visser, tweede bij de ïderlandse kampioenschap- :n, wil volgend jaar weer terug- Ten in de dameskernploeg. Na j voor haar teleurstellend verlo- :n Europese kampioenschap- n in Heerenveen, waar ze geen irtplaats voor de WK wist te roveren, overwoog ze aanvan- :lijk het topschaatsen vaarwel zeggen. Tijdens een veertien- lagse vakantie heeft ze de za- in nog eens voor zichzelf op n rijtje gezet. Zich nogmaals liten de kernploeg om op een haatsseizoen voorbereiden lit Ria Visser nu uit. Ria Vis- Vooral in de zomer is de aining buiten de kernploeg niet meer op te brengen. De mentale belasting is erg groot. Ik heb in tussen wel de moed opgegeven ooit nog een klassementsrijdster van wereldniveau te worden. Je moet tegenwoordig op de 500 meter 41'ers en 42'ers kunnen rij den en dat zijn tijden die niet voor mij weggelegd zijn". Ria Visser richt haar aspiraties vooral op de langere afstanden tijdens de Olympische Spelen van 1984 in Serajewo en hoopt daarbij op de invoering van de 5000 meter voor dames. Kern ploegtrainer Henk Louwmans heeft vorige week nog laten we ten Ria Visser graag in de kern ploeg te willen opnemen. Het contact tussen Louwmans en Ria Visser zal aan het eind van dit seizoen wellicht door de Lande lijke Technische Commissie worden gelegd. Onderzoek medische commissie KNVB wijst uit: ZEIST (ANP) - De medische commissie van de KNVB ziet geen aanleiding over te gaan tot een controle op doping via de klassieke middelen in het Nederlandse voetbal. Die conclusie wordt getrokken na het ongeveer één jaar geleden gehouden dopingonder zoek in het betaalde- en amateurvoetbal (de top) omdat het aantal positieve gevallen op 712 onderzochte urinemonsters minimaal is. In het betaalde voetbal 0,8 procent, in het amateurvoetbal 0,6 procent. strijden. Het resultaat was twee positieve reacties op het gebruik van amfetaminen, evenveel op efedrine in hoge concentraties en vijftien op efedrine in lage con centraties. Opmerkelijk was dat het rapport aantoont dat voetbal lers rokers en koffiedrinkers zijn: 27 procent van 712 onder zochten had nicotinesporen in de urine, 35 procent coffeine. Een aanwezigheid, die net zo min als de lage concentratie van efedrine (neusdruppels), strafbaar gesteld kan worden. De aanwezigheid van coffeine en nicotine is mm of meer toevallig meegenomen bij het onderzoek in Nijmegen. Het onderzoek van de medische commissie van de KNVB. dat on geveer 250.000 gulden heeft ge kost en mogelijk werd gemaakt door een financiële bijdrage van de sporttotalisator. is opgezet om tot een inventarisatie van even tueel dopinggebruik in het Ne derlandse voetbal te kunnen ko men. Door de garantie van een absolute anonimiteit bij het steekproefsgewijs uitvoeren van de tests is de medewerking van alle verenigingen, dus spelers, die voor het onderzoek in aan merking kwamen, verkregen Slechts in vier gevallen vond onttrekking aan het onderzoek plaats en daaruit zijn twee straf fen gevolgd omdat medewerking aan het onderzoek verplicht was gesteld. De onderzoekingen hebben de aanwezigheid van slechts dne op de lijst van verboden middelen voorkomende stoffen aange toond. En gezien het geringe per centage positieve reacties wordt geconcludeerd dat het gebruik van de klassieke dopingmidde- len zeer weinig voorkomt in de top van het nationale voetbal. ZEIST (ANP) - Twee keer zijn dopingcontroles tijdens de onderzoeksperiode niet doorgegaan. Beide keren kwam de arts in een leeg sta dion omdat de wedstrijd waar hij diende te controle ren al een dag eerder was ge speeld. De artsen waren daarvan niet op de hoogte gesteld omdat ook de com petitieleider niet wist waar de onderzoekers heen zou den gaan. Een enkele keer moest een arts, die deel uitmaakte van de onderzoekscommissie, er waren er dertig, afzeggen, wegens bijvoorbeeld week- einddienst. Eén liet het af weten met de mededeling: "zondag kan ik onmogelijk, want dan is het moederdag". universiteit, geeft nog geen uit sluitsel over de aanwezigheid van niet toegestane spierverster- kingsmiddelen, de anabole ste- roïden. Daarover kan pas wor den bericht nadat de identiteit van anabole steroïden dan wel van hun omzettingsprodukten, ondubbelzinnig is vastgesteld. Een rapport over deze manier van doping zal binnen enkele maanden worden aangeboden. Verdachtmakingen Eén van de aanleidingen tot het on derzoek op het gebruik van ver boden stimulerende middelen was de verdachtmaking van AZ- clubarts Jimmy van Rompu na de wedstrijd AZ'67 - Roda in ok tober 1976 dat spelers van Roda JC gedrogeerd zouden zijn ge weest. Na een groot aantal voor bereidende maatregelen werd het onderzoek gestart op 4 mei 1980 en afgesloten op 7 januari 1981. In volstrekte anonimiteit werd gecontroleerd bij 121 wed- ZEIST (ANP) - De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft forse straffen opgelegd aan spelers, die voor de derde maal een gele kaart hebben gekregen. Het zwaarst gestraft werd Huub Pfennings van Fortuna Sittard, die zes wedstrijden aan de kant moet blijven. Ron Jans (PEC) is door de tucht- commissie van de KNVB schrif telijk in staat van beschuldiging gesteld. Hij heeft de gelegenheid gekregen verweer te voeren. De tuchtcommissie heeft die maat regel genomen op grond van het onderzoek, dat naar aanleiding van het incident tussen Jans en Wijnstekers in de op 3 februari gespeelde bekerwedstrijd PEC Zwolle - Feyenoord is ingesteld. tONINGEN (GPD) „We zijn vijfjaar geleden met niks begonnen en u hebben we weer een vol stadion. Het publiek heeft begrepen dat er reer iets met het schaatsen aan de hand is", luidt opgewekt de conclusie an Tjaart Kloosterboer, die zijn lustrum viert als trainer van de heren 11-rounders. Het Nederlandse drietal dat voor tjokvolle tribunes op het Lsser kunstijs verschijnt jubileert eveneens, want net als Kloosterboer ebben ze er vijf kernploegjaren op zitten. Jaren die worden gekenmerkt oor diepe dalen en enkele vreugdevolle pieken, maar desondanks vindt kloosterboer: „Er zit in de prestaties van de afgelopen vijf jaar een lijn lie me redelijk tevreden stemt". rooskleurig als de Heerenveen- e ClOS-docent de stand van za- en afschildert is die echter niet. !r mogen om te beginnen maar rie Nederlanders in Assen star- sn en van hen behoren alleen ran der Duim en Schalij tot de nternationale top. Achter dit weetal is een immens groot nie- nandsland, waarin de noodzake- (jke aanvulling van jonge talen ten ontbreekt. De met de lange ifstanden worstelende Yep Kra- ner kan zich daarom nog staan- le houden als derde Oranje-rij- ler. Vervelend" oosterboer: „Het is een vervelen- Ie bijzaak dat we in Assen maar net drie man uitkomen. Ook is iet waar dat we slechts twee top- nensen hebben. Er zijn er de af gelopen jaren veel afgevallen. Dat is gewoon de realiteit, want CN HAAG (ANP) - De cijfers /an de sportprijsvragen van het ifgelopen weekeinde zijn: tto nr. 6: en winnaar van de eerste prijs, twee prijs: vjjf winnaars, bruto 60.000, rde prijs 150 winnaars, bruto 974,90, vierde prijs: 7902 winnaars, tto 56.40, vijfde prijs: 115.818 win- ars. netto 5,00. to nr. 6: rste prijs: drie winnaars, bruto 4.364,00, tweede prijs: 89 winnaars, tto ƒ381,60, derde prijs: 1310 win- ars, netto 64,80. to gelijk nr. 6: en winnaar van de eerste prijs:, twee prijs: een winnaar, bruto 3205,30, rde prijs: 70 winnaars, netto 109.50, :rde prijs: 1356 winnaars, netto 9,30. jferspel nr. 6: nnend nummer was: 306930, zes vyf- i goed: geen winnaar, vijf cijfers goed: ee winnaars, bruto 10.000, topsport is geen liefdadigheid. De hamvraag blijft: wie is bereid zoveel in die sport te investeren en wie heeft uiteindelijk het ta lent". Van der Duim, Schalij en Kramer zijn alle drie 24 jaar. Ze zijn daar om op een belangrijk punt in hun carrière beland. Van der Duim moet toch ooit eens op normale wijze een groot toernooi kunnen rijden en winnen. Hij verbeterde dit seizoen al zijn per soonlijke records. De EK- en nu ook WK-favoriet ging in Oslo door een verkoudheidje ten on der, maar voelt zich nu weer kerngezond. De vijf kernploegjaren met Kloos terboer inventariserend zegt Van der Duim: „Volgens mij heb ik er uitgehaald wat er in zat al vind je dat niet terug in de klasseringen op de grote wedstrijden. Die ca priolen waren mijn eigen schuld, maar ik sta nu vierde op de we reldranglijst aller tijden. Dat is toch wel iets om tevreden over te zijn". Kloosterboer over hem: „Hij is een mannetje dat je steeds voor ver rassingen plaatst. Langzaam maar zeker leert hij toch de span ning voor een groot toernooi be ter verwerken. Ik zal in Assen heus niet mijn hart voor hem vasthouden. Dan zou ik geen le ven hebben. Als hij normaal functioneert eindigt Hilbert erg hoog, ik kan er niks aan doen als hij weer iets verrassends doet". Schalij Frits Schalij kwalificeerde zich pas na twee kernploegjaren voor zijn eerste WK. Hij kwam toen niet bij de beste zestien. In 1981 was hij vijfde op het EK en achtste op het Wk. In Oslo eindigde Schalij nuuiuia U1UW j 4WUU„ vv. drie weken geleden als vijfde, s goed: 32 winnaars, netto 1000, drie Schalij: „Het heeft bij mij wat lan ger geduurd, maar het is toch niet slecht gegaan. Het vorig jaar maakte ik de grote sprong en ik weet dat er heus nog wel meer in zit. Daarom kijk ik vooruit. Als ik in Assen zo hard kan als ik zou willen is nog de vraag. Ik heb een paar dagen koorts gehad en een neusholteontsteking. Op de lan ge afstanden moet blijken of ik voldoende macht heb". Kloosterboers aanvulling: „Schalij zit nog niet aan zijn top, hij kan nog veel verder komen". Yep Kramer reed in 1979 zijn eer ste WK en was toen als elfde de beste Nederlander. Een jaar later eindigde hij op de zevende plaats bij het EK, tijdens het Wk werd hij wegens drie valse starts ge diskwalificeerd. Het EK van het vorig jaar leverde hem de elfde plaats op, op het WK miste hij het eindklassement en dat ge beurde ondanks in Oslo op nieuw. Kramer: „Het vorig jaar kwam er een stilstand in mijn ontwikke ling terwijl ik verwacht had op de grote toernooien bij de beste vijf te komen. De vijf kilometer lukte niet meer en niemand kan me vertellen waaraan dat ligt. Ik probeer het nog een jaar". Herhalen De commissie doping geduide middelen, waann o.a. zitting hadden de artsen Mosterd, Boersma en Kessel en pharma- coloog Van Wimersma Greida- nus noemde het dopinggebruik marginaal. Prof. dr. Van Ros- sum, hoofd van het laboratorium voor pharmacologic te Nijme gen, stelde dat het niet de bedoe ling kan zijn met kanonnen op mussen te gaan schieten De commissie wilde zijn definitie ve oordeel opschorten tot de uit slag van het onderzoek op anabo le steroïden is afgerond Men be veelt wel aan een vergelijkbaar onderzoek als nu gehouden is op de klassieke dopingmiddelen pe riodiek te herhalen. Dit zeker ook uit het oogpunt van preven tie. ALBUQUERQUE - In een zieken huis in Albuquerque (VSt.) is gis teren de Amerikaanse amateur- bokser Benjamin Davis overle den. Davis, een 22-jange Navajo- indiaan. was afgelopen zaterdag na een linkse hoek in de tweede ronde van een partij voor het toernooi om de "Golden Gloves" knock out gegaan In de ring constateerden de artsen dat het hart van de pugilist had opge houden te kloppen maar de art sen waren er toch in geslaagd hem te re-animeren, gisteren overleed Davis zonder by kennis te zijn gekomen In de Joegoslavische stad Sid ligt de 28-jarige Joegoslavische bok ser Zvonimir Franjic sedert 10 fe bruari in een coma ADVERTENTIE De kernploegleden Frits Schalij voorgronden Hilbert van der Duim in training voor het WK-schaatsen in Assen. Ze worden opgejaagd door hun coach Henk Boer (rechts). Kloosterboer: „Bij Kramer is er VrPPmHplincr nog niet uitgekomen wat er vol- CAllis gens mij wel in zit. Wij hebben hem na Oslo op een bepaalde manier aangepakt om hem te la ten merken dat hy harder kan door middel van een speciale trainingsaanpak. Ik hoop dat het effect heeft op dit kampioen schap". Zelf had Tjaart Kloosterboer die bereidheid wel toen hij als een vreemdeling in de schaatssport vijf jaar geleden op glad ijs stap te. Hij overleefde Egbert van 't Oever en deelt nu het bewind met ijstrainer Henk Boer „Henk Boer en ik zijn op een be roerde manier begonnyn. Er was al dan niet gerechtvaardigd wan trouwen. Maar ik kan nu niet an ders zeggen dan dat we een jaar achter ons hebben waann we verdomd goed hebben samenge werkt. Dat zou best een basis kunnen zijn om door te gaan", meent Kloosterboer A.s. zaterdag om 19 00 uur in de Zijl de waterpo- k>wedstri|d ZIJL LGB HET Y DÉ2£ ófZCMUSr MA5 M£T 0£- X>k50 UÖ2- ,U£ueeeoj P-£H- IK e£DOELAi£*f NC&t&ëD N00tS>

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13