Heftige aanval op Poolse kerk Ierse kiezer met tegenzin naar stembus Regeringscoalitie Zimbabwe op springen Minister praat met tuinders Door militair regime SPD is vastbesloten over kernwapenbeleid Russisch vrachtschip vergaat bij Canada Over Deens compromis gasprijzen C.V.^— INSTAL LATIES— WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Buitenland PAGINA 9 SALISBURY (Reuter) - De Zimbabwese regeringscoalitie lijkt op springen te staan nadat Joshua Nkomo gisteren hef tig is uitgevallen tegen zijn coalitiege noot, premier Mugabe. Nkomo beschul digde Mugabe van pogingen hem en vier andere ministers van zijn Zapu-partij uit het kabinet te willen werken. Na wapenvondsten in boerderijen en be drijven van de Zapu beschuldigde Muga be Nkomo ervan een staatsgreep voor te bereiden. Nkomo en Mugabe vochten vroeger aan eikaars zijde in het Patriot tisch Front in de guerrillastrijd tegen het blanke bewind van Ian Smith. Na de overwinning nam zowel Mugabe's Zanu als Nkomo's Zapu zitting in het kabinet. Nkomo zei de manier waarop Mugabe op treedt tegen zijn partij, niet op prijs te kunnen stellen. Het is alsof ik een klap in mijn gezicht krijg, zo zei hij. Hij sprak de verwachting uit dat de Zapu-ministers binnenkort zullen worden "afgedankt". De Zapu bezet drie departementen. Nko mo is zelf minister zonder portefeuille. De Zanu van premier Mugabe bezet de overige 21 ministersposten. De politie van Zimbabwe had gisteren in vallen gedaan in kantoren van de partij van Nkomo bij een onderzoek naar de be zittingen van de Zapu in het gehele land. Nkomo woonde een kabinetsvergadering bij waar over de toekomst van de rege ringscoalitie zou worden besloten, toen de politie zijn hoofdkwartier in Salisbury uitkamde op zoek naar documenten. Vol gens een bekendmaking van het nationa le persbureau Ziana bewaken politie en leger de bezittingen en kantoren van de Zapu krachtens pen proclomatie die gis terochtend werd uitgevaardigd waarbij 11 ondernemingen die behoren aan de Zapu door de regering worden geconfis queerd. Een regeringswoordvoerder zei in Salisbu ry dat gisteren geheime medische voorra den zijn gevonden op een boerderij bij Boelawayo. Bij de tien dagen durende zoekacties zijn bijna 40 voorraden aan wapens, munitie en zware wapens aange troffen in boerderijen van de Zapu. Bij de zware wapens bevonden zich SAM 7 luchtdoelraketten. WENEN (GPD/AFP) - Het Poolse militaire regime heeft gisteren een heftige aanval gedaan op de rooms-katholieke kerk in Polen. In een artikel in het Poolse communisti sche partijorgaan Trybuna Ludu worden de kerkelijke autoriteiten beschuldigd mis bruik te hebben gemaakt van hun recht de geinterneerden te bezoeken door op te treden als koeriers tussen diverse interneringskampen. Het partijorgaan beschuldigt ook de priesters „hysterische verha len" over mishandelingen van geinterneerden te hebben door gegeven aan buitenlandse media als Radio Free Europe. De aanval op de kerk is een nadere aanwijzing dat het militaire regi me bijzonder gebelgd is over de voortdurende aandrang van de Poolse primaat aartsbisschop Jo sef Glemp om de geinterneerden vrij te laten en zijn eisen de vak centrale „Solidariteit" haar acti viteiten te laten hervatten. De rooms-katholieke kerk vol hardt intussen in haar weigering met het militaire regime te on derhandelen tot de voorzitter van Solidariteit Lech Walesa ook aan eventuele onderhandelingen mag deelnemen. Ruzies binnen wat van de Poolse communisti sche partij is overgebleven gaan inmiddels door en de meningen blijven verdeeld over wat er op korte termijn moet gebeuren. Ofschoon generaal Jaruzelski by herhaling heeft beloofd dat er een vroegtijdig einde aan de noodtoestand komt als de bevol king zich maar aansluit bij het door het regime uitgestippelde beleid, is de meerderheid binnen de partij er voor dat de bestaande noodtoestand zo mogelijk voor jaren wordt voortgezet als dat noodzakelijk mocht zijn en vindt de Poolse generaal een meerder heid in degenen die Solidariteit zouden willen uitschakelen. De Russische correspondent van het Russische partijagentschap Prawda heeft in een artikel ge- "Pas volgend jaar akkoord BONN (DPA) - De leiding van de Westduitse sociaal-democratisch SPD heeft gisteren, met het oog op groeiende tegenstand in de partij tegen het veiligheidsbeleid van de Westduitse regering, haar vastbeslotenheid getoond op het partijcongres in april voor haar beleid te vechten. Ook bonds kanselier Schmidt steunt dit be leid, dat ervan uitgaat pas in de herfst van 1983 een besluit te ne men of men akkoord gaat met het dubbelbesluit van de NAVO dat voorziet in de plaatsing van kernwapens voor de middellan ge afstand in Europa en gelijktij dige onderhandelingen over de beperking van het aantal van dergelijke kernwapens. De woordvoerder van de SPD, Pe ter Glotz, uitte gisteren zijn ver trouwen dat het voorstel van het partijbestuur in de bondsdag een brede parlementaire steun zal ontvangen. Volgens Glotz zou ongeveer 80 procent van de gede legeerden op het partijcongres tegen moties van met name de linkervleugel van de party stem men, het NAVO-dubbelbesluit van 1979 over de kernwapens voor de middellange afstand in Europa te laten vallen. Kleiner zou volgens Glotz de meer derheid zijn voor het door een reeks van districten voorgestelde moratorium (bevriezing) van het aantal kernwapens in Oost- en West-Europa. De Westduitse re gering heeft een dergelijke hand having van de huidige situatie af gewezen. f Volgens het SPD-partij programma is de bevriezing het proberen waard in verband met de onder handelingen over kernwapens voor de middellange afstand tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie die in Genève wor den gehouden. Het partijbestuur bepleit daarentegen alleen de be vriezing van het aantal kernwa pens voor de korte afstand. Het bestuur heeft de motto's 'werk scheppen, vrede bewaren, vrij heid waarborgen' voor het partij congres gekozen. Het SPD-bestuur distantieerde zich van eqn bekendmaking van de jonge socialisten en socialisti sche jeugd van West-Duitsland, die hebben opgeroepen op het partijcongres tegen de in het NA VO-dubbelbesluit voorziene sta tionering van Amerikaanse kern wapens in de Bondsrepubliek te protesteren. schreven dat er meer hervormin gen moeten worden doorgevoerd in de Poolse communistische partij, omdat zij in elk geval niet het vertrouwen van het volk ge niet. Geweld Intussen komen er steeds meer meldingen binnen over ernstige ongeregeldheden die zich in het weekend hebben voorgedaan maar die door de moeilijke com-1 municatiemogelijkheden nog niet in het Westen waren doorge drongen. Gisteren is in Wroclaw een jonge arbeider omgekomen, die bezig was met „explosief materiaal", zo heeft radio Warschau, opge vangen in Wenen, bekendge maakt. Steeds meer incidenten van deze aard met bommen e.d. schijnen de van diverse kanten geuite vrees te bevestigen, dat de Polen naar geweld gaan grijpen als gevolg van het ontbreken van elke legale mogelijkheid om hun onvrede te uiten. Zaterdag was in Lublin, ook in het zuidwesten van Polen, een bom I - I ontdekt in een benzinestation. Drieëndertig doden Donderdag werd in Warschau een molotov-cocktail geworpen naar het standbeeld van Feliks Dzierzynski, de oprichter van de eerste Russische politieke poli tie. GDANSK - Twee vrouwen onderhandelen op de markt in het Poolse Gdansk over de prijs van de weinige soepgroenten die de marktvrouw te koop heeft. Het voedseltekort in Polen is nog onveranderd groot. Hongerstaking STRAATSBURG (ANP) - Voor de OTTAWA (UPI/DPA) - Minstens tweede maal in korte tijd vindt een hongerstaking plaats in het Europees Parlement. Hield eind vorig jaar de Italiaanse radicaal Marco Panella een hongersta king uit protest tegen de honger in de wereld, gisteren kondigde in Straatsburg de Britse socialist Richard Balfe aan dat hij deze week geen voedsel tot zich zal nemen uit protest tegen het be leid van ajatollah Chomeini in Iran. De Brit riep andere parlementa riërs op zijn voorbeeld te volgen. De leden zouden zo kunnen pro testeren tegen de onmacht van Europa iets te doen aan het regi me in Iran ondanks diverse op roepen daartoe door Europarle mentariërs. honderd mensen zijn in een tijds bestek van 24 uur voor de kust van Newfoundland om het leven gekomen. Eerst verdween een van 's werelds grootste boorei landen in de golven en gisteren verging in de nog steeds woeden de zwate storm een Sowjetrus- sisch vrachtschip. Op vier na alle 37 opvarenden van de vrachtvaarder gingen met hun schip ten onder nadat zij hulp van toegeschoten Canadese redders hadden afgewezen om dat zij liever op de komst van een ander Russisch schip wilden wachten. Een Deense vracht vaarder kon slechts vier over boord gesprongen Russen red den. Het Deense schip en het inmiddels gearriveerde Russische schip hebben de hele dag gezocht naar verdere overlevenden van de vrachtvaarder, die maandag al in moeilijkheden was geraakt toen hij water begon te maken. Zij hebben tot dusver vijftien lijken geborgen. Nog geen 65 zeemijlen verderop zetten andere schepen en vlieg tuigen hun speurtocht voort naar de bemanning van het Ameri kaanse drijvende booreiland Ocean Ranger, dat maandag in huizenhoge golven kapseisde en zonk. Men heeft echter alle hoop opgegeven nog overlevenden aan te treffen van de 84 mensen die ten tijde van de ramp op het boorplatform werkten. ADVERTENTIE Lelden, Breestraat 142-144, tel. 133511 (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Minister De Koning van landbouw heeft er geen gras over laten groeien. Vanmiddag nog heeft hij een gesprek met het Landbouwschap over de omstre den verhoging van de aardgas- prijzen voor de Nederlandse tuinders. De vraag is, hoe aan trekkelijk minister De Koning die vrijwillige verhoging van de gasprijzen kan maken voor de tuinders. Hij heeft in Brussel al gesproken over mogelijke steun aan de tuinders, maar het be- langrjkste wisselgeld heeft hij nog in zijn binnenzak gehouden. Dat bestaat, naar wy uit goede bron vernemen, uit een mogelijk minder vergaande prijsverho ging dan tot nu toe naar buiten toe is gesuggereerd. Afgelopen maandag zetten de an dere Europese lidstaten Neder land de duimschroeven aan. Het is hen al jaren lang een doorn in het oog dat de Nederlandse tuin ders met het goedkope aardgas dere Europese landen. Al die tijd heeft Nederland de Europese partners aan het lijntje weten te houden, maar maandag vonden de overige landbouwministers dat het nu wel genoeg is geweest. Nog deze maand wensen zij een duidelijke Nederlandse stand puntbepaling over een Deens compromisvoorstel. Het compromis houdt in, dat de ge lijkschakeling van het tuinders- gas aan het industrieniveau een jaar eerder gerealiseeerd wordt dan voorzien was. Op het eerste gezicht zit er echter weinig aantrekkelijks in deze versnelde aanpassing voor de tuinders. Het kost ze op jaarbasis gemiddeld zo'n 60.000 gulden meer aan gas en ze moeten nog maar afwachten of dat via hogere veilingprijzen voor hun produk- ten weer wordt terugverdiend. „Gokken met anderhalf keer je jaarinkomen is geen gemakkelij ke zaak", gaf ook minister De Koning toe. De tuinders zouden de verhoging kunnen weigeren en dan maar hopen dat Neder land de klacht die de Europese Commissie vervolgens bij het Europese Gerechtshof zal indie nen, uiteindeijk wint Zo'n klachtenprocedure loopt meestal wel een jaartje aan en dat is dan in elk geval gewonnen, zo kun nen de tuinders redeneren. Die gok heeft echter een groot risi co. Verliest Nederland de zaak voor het Hof, dan kan minister De Koning zijn wisselgeld, en dat bestaat uit een minder ver gaande aanpassing van de gas- prijs, ook niet meer uitspelen. De Europese Commissie is er tot nu toe steeds vanuit gegaan, dat het Nederlandse tuindersgas moet worden opgetrokken tot aan de prys die de Nederlandse indus trie moet betalen. Dat betekent een verhoging van ongeveer 30 naar 42 cent per kubieke meter gas. Volgens Nederland is het hanteren van die industrie-gas- prijs echter oiyuist In die prijs zitten verschillende extra heffin gen verwerkt, onder meer om het industrieel gebruik van aardgas af te remmen. Het zou onzin zijn die heffingen ook aan de tuin ders op te leggen. Reëler is het daarom, volgens Den Haag, om de gasprijs te koppelen aan het prijspeil van olie. Die prys ligt enkele centen onder de indus- trie-gasprijs en dat kan de tuin ders per jaar tienduizenden gul dens schelen. ADVERTENTIE aanleg installaties levering bouwpakketten levering en plaatsing economisers H.R. ketels vloerverwarming etc. etc. NIEUWVEEN 01723-9541 Veelzeggend is de manier waar op de twee grootste partijen van Ierland hun kandidaat- premiers aan de 2,2 miljoen kiezers verkopen. De helft van alle lantaarnpalen in Du blin draagt pamfletten met daarop de blozende kop van de vorige maand ten val ge komen premier. „Hij heeft gelijk", staat er in schreeu wende letters boven deze af beelding van Garret FitzGe- rald, de topman van de Fine Gael. De andere helft van de lan taarnpalen is beplakt met pamfletten van de oppositie partij, de Fianna Fail. „Wij doen het beter", zo wordt de kiezers beloofd. Node mist men echter een foto van Charles Haughey, leider van de partij. Hier zit meer strategie achter dan men zal vermoeden. Fitz- Gerald is zeer gezien in Ier land, en wordt algemeen ge waardeerd als een betrouw bare en doortastende leider. Dat odium moet Haughey missen: hij moet het, in ge loofwaardigheid en populari teit, verre afleggen bij zijn te genhanger van Fine Gael. Zo is een merkwaardige situa tie ontstaan. Als de Ierse kie zer morgen naar de stembus gaat, staat hij voor de volgen de keuze. Moet hij stemmen op een populaire partij met een impopulaire leider? Of op een wat minder geliefde partij maar met een zeer ge ziene leider? Weerzin Hoe hij ook stemt, de modale kiezer hier gaat met enige weerzin naar de stembus. Het is de tweede keer in ruim ze ven maanden tyd, dat hij zyn voorkeur voor de bemanning van de 166 zetels van de Dail, het Ierse parlement, bekend moet maken. De verkiezingen van vorig jaar juli brachten FitzGerald aan de macht, hoewel van het be gin af aan op een wankele ba sis. Zyn partij (65 zetels) ging een coalitie aan met Labour (15 zetels), en regeerde dank zij de steun van enkele van de acht onafhankelijke parle mentsleden. De Fianna Fail haalde bij deze verkiezingen 78 zetels. Al spoedig ging het fout Op 27 januari viel het kabinet, om dat de onafhankelijke parle mentsleden geen steun wil den geven aan FitzGeralds bezuinigings- en belasting plannen. Met één stem meer derheid werden deze plannen verworpen. Prijsverhogingen van alcoholi sche dranken, benzine, siga retten, kleding, schoenen, melk, boter en buitenlandse vakanties vonden deze onaf- hankelijken niet meer te ver kopen. Het aardige is nu dat zowel Fianna Fail als Fine Gael met vrijwel dezelfde plannen als waarover de re gering viel, de verkiezingen zyn ingegaan. Draai Voor de Fianna Fail van Haug hey is dat een draai geweest van jewelste. Vlak na de val van FitzGerald zei Haughey nog dat al die belastingverho gingen niet nodig waren, dat het allemaal wel terecht zou komen met de Ierse econo mie, en dat er best geld kon worden geleend. Twee dingen hebben Haughey en zyn partij van inzicht doen veranderen. In de eerste plaats werd duidelijk, dat alle Ieren er nu wel van overtuigd zijn dat er iets drastisch moet gebeuren om 's lands deplo rabele economie te redden. Met een inflatie van 23 procent en een werkloosheid van 11 procent is geen andere con clusie mogelijk. En zelfs de slechtst geïnformeerde Ier moet wel begrijpen dat het zo niet langer kan. Daar kwam nog iets by. De in ternationale banken hebben Ierland discreet laten weten dat er een eind is aan het kre diet dat dit land kan opne men. De buitenlandse schuld is bijna explosief gegroeid en bedraagt thans 14 miljard gulden. Dat is al, per hoofd van de be volking, een schuld die twee keer zo groot is als die van Polen. Bij ongewijzigd beleid zal de Ierse schuld dit jaar uitgroeien naar 20 miljard, en het is geen wonder dat de banken, voorzichtig gewor den na het financiële debacle in Polen, nu aan de rem heb ben getrokken. Marges Om met Joop den Uyl te spre ken: de marges zijn smal. ook in Ierland. FitzGerald moest wel de verkiezingen ingaan met zijn bezuinigingsplan nen. Tot zijn eer strekt dat hij in die plannen slechts een kleine wijziging heeft aange bracht de btw van 18 procent op schoenen en kleding geldt niet voor kinderen onder de tien jaar. Haughey presenteerde vorige week de alternatieve plannen van zijn partij. Die lijken, zo als gezegd, sprekend op die van Fine Gael, maar zijn iets minder drastisch. En dus: he lemaal geen btw op schoenen en kleding, behoud van sub sidie op boter en melk, en verhoging van de sociale uit keringen. Dit houdt in dat hij een half miljard gulden elders moet halen, en Haughey's voorstel len worden door politieke waarnemers hier typerend geacht voor de man. Hij heeft namelijk voorgesteld een aantal belastingen vervroegd te innen, en boekt daarmee een winst die natuurlijk geen winst is. Hier benaderen we een van de oorzaken van Haughey's ge ringe geloofwaardigheid. Toen hij zelf nog premier was (in 1979 werd hy door de par lementsleden van Fianna Fail als opvolger gekozen van Lynch), bracht hij al met dit soort financiële trucs Ier land s depressie alleen maar dichterby. Bovendien bleek hij niet in staat een vuist te maken op momenten dat dat echt nodig was. Zo kwamen bijvoor beeld de ambtenaren in 1980 aan een loonsverhoging van maar liefst 34 procent. En dit alles terwijl Haughey toch al niet erg gezien was by de ge wone Ier. Hij is te snel rijk ge worden en heeft bovendien een reputatie van blinde eer zucht opgebouwd. In een land waar men gewend is de tijd voor alles te nemen en waar bovenmatige inspan ning niet als deugd wordt ge zien, valt eerzucht slecht Er zijn de afgelopen tijd dan ook heel wat wrange grappen over „Charley" Haughey ge maakt. Evenwicht Hoe dat ook zij, het maakt de keuze voor de Ierse kiezer er niet gemakkelijker op, en de opiniepeilingen geven daar uitbundig getuigenis van. De coalitie Fine Gael-Labour, en Fianna Fail hpuden elkaar keurig in evenwicht. En het is zeer de vraag naar welke kant de balans zal omslaan. Er is de kiezers dan ook geen echt politiek alternatief gebo den. Niet alleen lyken de eco nomische plannen van de twee grootste partijen veel op elkaar, ook in alle andere op zichten zyn deze partyen ge lijk van aard. Links En de linkse partijen hebben het traditioneel nooit erg goed gedaan in Ierland. La bour dreigt weggevaagd te worden, omdat FitzGerald in de coalitie alle aandacht tot zich trok. Bovendien lijdt de party onder interne menings verschillen. juist over de sa menwerking met Fine Gael. Andere linkse kandidaten zijn splinters. Twee interessante partijtjes zitten daar echter bij. Daar is allereerst People's Democracy, die Bemadette McAliskey als kandidate naar voren heeft geschoven. Mevrouw McAlisccy kreeg eni ge jaren geleden grote be kendheid als Bemadette De vlin, de gepassioneerde strijdster voor de rechten van de katholieke minderheid in Ulster. Zij kwam in die hoedanigheid in het Britse parlement Als ze met haar socialistische en Antibntse programma mor gen gekozen wordt, zou ze de eerste zyn die in het Bntse én in het Ierse parlement zitting heeft gehad. Dat is mogelijk, omdat de Ierse grondwet Ulster als deel van Ierland ziet Derhalve heb ben ook inwoners van Noord- Ierland het recht kandidaat voor het parlement te staan, een gegeven waarvan ook de provisionele Sinn Fein profi teert Deze party, die wel de politieke vleugel van de IRA wordt ge noemd, doet met vyftien kan didaten mee. Voornaamste programmapunt, met verba zingwekkend. terugtrekking van alle Bntse troepen uit Noord-Ier land. HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9