Bouw goedkope huizen verhoogd L 'Geweldloze verdediging moet worden onderzocht Komst transport munitie onzeker Parlement verdeeld over duurder openbaar vervoer „...dan weet je dat het goed is!' J- Kamer: uitbreiding belastingcontrole PvdA sluit bondje met WD Kamer tegen El Salvador Zalm uit VS gevaarlijk Leerkrachten: meisjes dom maar ijverig 1 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Voor weten schappelijk onderzoek naar de mogelijkheid van geweldloze verdediging is de komende vier jaar 3,5 miljoen gulden nodig. Een speciale begeleidingsgroep heeft dat geadviseerd aan minis ter Van Kemenade (onderwijs en wetenschappen). De groep heeft sinds oktober 1977 aan het voor stel gewerkt. „Een probleem is dat het om on derzoek gaat naar iets dat eigen lijk niet bestaat", zei de voorzit ter van de begeleidingsgroep, prof. dr. J. Niezing, gisteren in een toelichting op het advies. „Maar de consequenties van de bestaande militaire verdediging dwingen ons te zoeken naar al ternatieven". Geweldloze, sociale verdediging van een volk tegen agressie van buitenaf is een onderwerp waar aan nauwelijks wetenschappelij ke studie is gewijd, aldus Nie zing. „Er is weinig theorie. Wat er is, is meestal heel sterk ideolo gisch gekleurd". Als de voorstel len van zijn groep worden over genomen. is Nederland volgens Niezing gidsland op dit gebied. Wetenschappelijk onderzoek naar vormen van sociale verdediging kan er toe bijdragen dat de dicus- sie tussen voor- en tegenstanders beter gevoerd wordt, zei Niezing. „Nu praat men vaak op een bij zonder gemakkelijke manier langs elkaar heen". Een blauw druk voor een Nederlands sys teem van geweldloze verdedi ging valt van de wetenschappers echter niet te verwachten. De begeleidingsgroep heeft van Kemenade voorgesteld om tien studies te verrichten. Daarbij gaat het om onderzoek van ver schillende soorten conflicten, he dendaagse manieren van bezet ting, geweldloze technieken, de mate waarin sociale verdediging bij de bevolking leeft, de bestu dering van psychlogische aspec ten ervan en literatuurstudie. Daarnaast wordt onderzoeken ge vraagd naar de ervaringen met geweldloos verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog, een mo gelijke verbetering van de in structies aan ambtenaren in ge val van bezetting („doorwerken zonder collaboratie"), en de voor- en nadelen van een centraal of gedecentraliseerd landsbestuur in zulke omstandigheden. Ook de gevaren van aan elkaar gekop pelde computers met persoonlij ke gegevens komen daarbij aan de orde. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede kamer heeft minister Van der Stee (financiën) gevraagd de controle op belas tingfraude verder te verscher pen De regeringsfracties en zgn klem links eisen van de minister dat deze vanaf volgend jaar het aantal belastingcontroleurs fors uitbreidt. Dit bleek gisteren bij de stemmingen over de moties, die eind januari waren ingediend tijdens een commissievergade ring over de belastingdienst. Alleen WD. SGP en GPV wezen DEN HAAG (GPD) - De kamerfracties van CDA en D'66 zijn uiterst verbolgen over een door de PvDA en WD samen doorgedrukte verhoging van de sociaie-woningbouw- produktie. Beide fracties, die met steun van klein links een meerderheid hebben, vragen een onmiddelijke verhoging van het programma met 5000 premiehuurwonin gen. Daartoe hebben ze gezamenlijk een wijziging van de begroting van het ministerie van volkshuis vesting ingediend. Het debat over de begroting van volkshuis vesting is gisteren in de Tweede Kamer begonnen. CDA-woordvoerder Dijkman is niet genegen het plan van WD en PvdA te steunen. Dijkman vroeg weliswaar extra impulsen voor de bouwnijverheid in de vorm van aanvullende werken. Hij betwijfelt echter of de rege ring, na de nieuwe bezuinigings ronde dit vooijaar, nog voldoen de geld zal hebben om zich vast te leggen op subsidies voor 5000 extra woningen boven op het al voorgenomen programma van 110.000. WD-woordvoerder Pol de Beer rekende hem voor dat de rege ring de subsidies op meer pre miewoningen makkelijk kan be talen met geld dat anders aan werkloosheidsuitkeringen aan bouwvakkers zou, zijn betaald. WD en PvdA verschillen nog van mening waar die 5000 extra wo ningen gebouwd zouden moeten worden: in de grote steden (dat wil de PvdA) of vooral in regio's waar een hoge bouwwerkloos heid is. Tot dat laatste is de WD geneigd. Woordvoerder De Beer noemde Noord-Brabant, Lim burg, Overijssel en de noordelij ke provincies als de regio's die volgens hem in aanmerking ko men voor extra woningtoewijzin gen. Regio Zowel De Beer als CDA'er Dijk man willen de grote voorrang die de minister heeft verleend aan de grote steden terugschroeven. Beide fracties stelden voor als- DELFZIJL (GPD) - Het tweede munitietransport vanuit de Eemshaven naar West-Duitsland staat op losse schroeven. Het schip, Die American Ranger, dat al onderweg is met een nieuwe lading, zal zondag en ook de eer ste dagen van de volgende week niet aan de Handelskade in ge noemde haven afmeren. De ruimte wordt namelijk in beslag genomen door andere schepen. "Ik zie geen kans de boot te ber gen. De kade is gewoon vol", zei gisteravond directeur M. Olden- rode van Transit Center Eemsha ven b.v. het bedrijf dat met het lossen van het schip is belast. Het Havenschap Delfzijl beves tigde deze mededeling. De TCE- directeur houdt er rekening mee, dat de kade mogelijk de hele vol gende week bezet zal blijven. Gisteren heeft in Den Haag over deze nieuwe situatie spoedover leg plaats tussen fret ministerie van defensie en een vertegen woordiger van het Havenschap Delfzijl en een Amerikaan. Op deze bijeenkomst zal een defini tieve beslissing worden geno men over de vraag waar het schip nu naartoe zal gaan. Het CDA en de WD in de Tweede Kamer zijn elkaar gisteren in de de stemming over die motie (waarin de acties als blokkades worden veroordeeld) voorlopig met 14 dagen uitgesteld. De sfeer tussen de twee fracties was zo verslechterd, dat de fractielei ders, Hans Wiegel en Ruud Lub bers, zich er persoonlijk mee be moeiden. Toen er gistermiddag gestemd moest worden over de motie van de WD, die vorige week was in gediend, trad Hans Wiegel naar voren om te vertellen dat uitstel van de stemming door het CDA was gevraagd. „Dat is een andere benadering dan die van het CDA-lid Faber die zich vorige week denigrerend over de motie uitliet", aldus Wiegel. Donder dag had Faber gezegd dat de mo tie van de WD een „vuurpijl in het natte gras" was. nog 3250 woningen extra toe te wijzen aan regio's buiten de randstad ten koste van de portie van 6500 extra woningen die de grote steden dit jaar van de mi nister kregen toegezegd. Beide partijen zeiden te vrezen dat an ders de hoge werkloosheid in Noord-Brabant en Drenthe nog verder omhoogloopt. Volgens De Beer is het woningtekort in de grote steden naar verhouding met het inwonertal niet groter dan in steden als Hengelo, En schede, Borne en kampen. De PvdA-fractie wil van een nieu we verdeling niets horen. Woord voerder Duinker tegen WD'er De Beer: „Hoeveel bouwvakkers denkt u met 3250 extra woningen aan het werk te houden in Gro ningen of elders. Met andere woorden: hoeveel stemmers denkt u zo te krijgen. En hoeveel bewoners van stadsvernieu wingsgebieden denkt u te kun nen bewegen naar Groningen te verhuizen". De sombere verwachtingen die mi nister Van Dam begin deze maand uitte over de verwachtte bouwproduktie op lange termijn deelt de Kamer niet. Van Dam zei onlangs dat hij met werkge vers en werknemers wil praten over een definitieve afslanking van de bedrijfstak omdat tot het jaar 2000 nog slechts een miljoen nieuwe huizen nodig zouden zijn. Zowel WD als CDA wezen erop dat veronderstellingen over het inhalen van het woningtekort reeds bleken te zijn achterhaald door een sterk gestegen behoefte aan meer woonruimte. De be kende „collectieve vergissing" zoals het werd genoemd door de kamerleden. Dijkman beschul digde Van Dam ervan met zijn opmerkingen grote onrust te hebben verwekt. Een verwijt dat de bewindsman direct afwees. Van Dam: „U vraagt mij die onrust weg te nemen. U vraagt dan in feite aan de regering enkele mil jarden extra uit te trekken terwijl een fractiegenoot van u bij de batten over de economie de rege ring vraagt enkele miljarden te bezuinigen". Op het binnenhof demonstreerden gisteren een aantal mensen tegen de rol van de VS in El Salvador. DEN HAAG (GPD) - Regering en parlement zien geen enkel heil in de politiek van de Ver enigde Staten om tot een op lossing van het conflict in de Middenamenkaanse staat El Salvador te komen. Na kri tiek van minister van buiten landse zaken, Max van der Stoel, op de eenzijdige visie van Washington, sprak ook de Tweede Kamer gisteren in een motie o.m. haar veront rusting uit over het beleid van de VS, dat „geen oplos sing op basis van een politie ke dialoog tussen regering en oppositie" in El Salvador zal brengen. Behalve de fracties van SGP en GPV stemde de hele kamer in met een motie van Ter Beek (PvdA), gericht op een actieve opstelling van de Ne derlandse regering om te zoe ken naar een oplossing van het gewapende conflict in El Salvador Volgens de motie van Ter Beek is op dit mo ment „stopzetting van alle daden van geweld - eventueel met inzetting van een VN- vredesmacht - en de vrijla ting van alle politieke gevan genen nodig". De recente Amerikaanse wapenleveran ties aan de Salvadoriaanse junta en uitspraken van „kringen rond het Witte Huis" over een mogelijk rechtstreeks ingrijpen van de VS in El Salvador, brachten nu echter ook de oppositie partij WD achter de motie. UTRECHT (ANP) - Het ministerie van volksgezondheid heeft giste ren gewaarschuwd, geen zalm te eten uit Amerikaanse blikjes met een inhoud van 210 of 220 gram. Aanleiding voor deze waarschu wing is een internationaal onder zoek dat is ingesteld nadat begin februari twee mensen in België door voedselvergiftiging (botu- lisme) werden getroffen na het consumeren van John West-zalm uit blik. Een van hen is overle den. Uit het onderzoek is gebleken, dat in het Amerikaanse bedrijf, dat uit verschillende merken zalm inblikt, bij het produktieproces blikjes beschadigd kunnen ra ken waardoor ze niet meer lucht dicht zijn. Zo zijn in Zuid-Afrika in een partij van 2700 blikken ze ven exemplaren aangetroffen die dezelfde beschadiging vertoon den als de blikjes die in België de vergiftigingen hebben veroor zaakt. Het gaat volgens het ministerie om alle Amerikaanse zalm. Het des betreffende bedrijf verpakt ook andere merken dan John West NIJMEGEN (ANP) - Zonder sek severschillen als probleem op te vatten acht meer dan de helft van de leerkrachten van scholieren tussen tien en zestien jaar dat meisjes ijveriger, kwetsbaarder, volgzamer en dommer zijn dan jongens. Een kleine minderheid vindt het zelfs hinderlijk als leerlingen niet aan dit stereo-type beant woorden. Docenten met een voorkeur voor WD of CDA, met name de rooms-katholieken on der hen, blijken in het algemeen minder probleem-bewust als het over sekse-ongelijkheid gaat. Ze vertolken relatief sterker de rol- bevestigende opvattingen. Deze conclusies komen uit een lan- ge rij, die de onderwijssocioloog Paul Jungbluth uit Cuijk heeft getrokken uit een onderzoek on der ruim duizend leerkrachten in lager en voortgezet onderwijs. Ze staan in zijn proefschrift "docen ten over onderwijs aan meisjes positieve discriminatie met een dubbele bodem". Hij promo- de door de PvdA'er Van Nieu- wenhoven ingediende motie af. Deze constateert dat de werk zaamheden by de belasting dienst de afgelopen jaren aan- zienlyk zyn toegenomen. Ook in de toekomst zal het werk verder uitbreiden, vooral als gevolg van van een versterking van de frau debestrijding. Vandaar dat Van Nieuwenhoven een uitbreiding van het perso neel noodzakelijk acht. Hy stelde dan ook voor, by de verdeling van extra arbeidsplaatsen by de rijksoverheid, 'hoge prioriteit' te geven aan de uitbreiding van het controlepersoneel Geen van de overige moties die by de commissievergadering wer den ingediend, haalde verder een meerderheid. Zo werd een D'66- motie verworpen, waarin de re gering gevraagd werd de eigen vermogenspositie van het be drijfsleven door een gericht pak ket van maatregelen te verbete ren. Alleen de WD-fractie stemde (met de indieners) voor deze motie. Deze stelde onder meer voor, dubbele belastingheffing op uit gekeerde winsten te voorkomen en verdere bevordering van het oprichten van participatiemaat schappijen. De motie vroeg voorts om speciale belasting maatregelen ten gunste van de overdracht van aandelen van een onderneming aan de in dat be drijf werkzame werknemers. Mevrouw Beckers-De Bruyn (PPR) trok kort voor de stem mingen haar motie in waarin zij de regering verzocht de moge lijkheden te onderzoeken om binnen het belastingstelsel tege moet te komen aan ernstige ge wetensbezwaarden. Daarbij noemde ze met name de (kern- bewapening Volgens staatsse cretaris Kombrink (financiën) kan een dergelijke regeling niet doorgevoerd worden. ARNHEM - De Arnhemse recht bank heeft gisterochtend de 18- jarige N. en de 20-jarige H. uit Wierden conform de eis veroor deeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het tweetal had vorig jaar onder meer op een trein geschoten, wapens ge stolen uit de Oranje-kazerne in Schaarsbergen en een pompbe diende in Holten onder bedrei ging geld afgeperst. veert er 25 februari op aan de ka tholieke universiteit in Nymegen bij prof dr. A.M.P. Knoers. Sinds 1972 werkt Jungbluth aan het instituut voor toegepaste so ciologie in Nymegen Hy stu deerde in 1974 cum laude af. Zijn promotieonderzoek is gesubsi dieerd door de stichting voor On derzoek van het Onderwys (SVO) in Den Haag. Zes jaar onderzocht hij ideeën die leven bij leerkrachten over sek se-ongelijkheid. De ongevraagde leerkrachten vormen een repre sentatieve steekproef uit allen die onderwys geven aan tien- tot zestienjarigen. SVO gaat een ge populariseerde brochure over de studie uitgeven. ADVERTENTIE de WD indiende tijdens het de bat over de acties rond de muni- tietreinen. Door het gekibbel is WEERRAPPORTEN °V?r ?6 jie DEN HAAG (GPD) - t)e Tweede Kamer is verdeeld over de verhoging van de tarieven voor het open baar vervoer. De PvdA gaat akkoord met de verho ging met drie procent in plaats van zes procent, zo als het vorige kabinet had voorgesteld. WD wil de oude verhoging met zes procent handhaven, terwijl het CDA alleen voor dit jaar een geringe stijging accepteert. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de begroting verkeer en waterstaat. Volgens CDA-woordvoerder Mateman mag het ver schil tussen wat de reiziger betaalt en wat het ver voer werkelijk kost niet groter worden, omdat dan het openbaar vervoer onbetaalbaar zal worden. Hij gaat voor dit jaar akkoord met een verminderde stij ging van de tarieven, maar hij wees erop dat de ach terstand in 1983 moet worden ingehaald. De PvdA is altijd voorstander geweest van een terug houdend tarievenbeleid, waardoor het gebruik van het openbaar vervoer kan worden aangemoedigd. Castricum (PvdA) zei niet van gedachten te zijn ver anderd. Mevrouw Smit-Kroes (WD) wil dat de oude verho ging van zes procent wordt gehandhaafd. Volgens haar moet ook op dit gebied de profijtgedachte ver der worden toegepast. ,<De minister zal moeten le ren dat hij eerst de gulden moet verdienen en ver volgens ook op verkeer en waterstaat die gulden maar één keer kan uitgeven". CDA, PvdA, WD en SGP vinden dat op de begroting van verkeer en waterstaat onevenredig veel bezui nigd is. Volgens Mateman ontbreekt door de bezui nigingen het vooruitzicht op financiering voor de verder verwijderde toekomst. Hij stelde daar tegen over de werkloosheid in de wegen- en waterbouw, die de 25 procent heeft overschreden. Mateman deed een beroep op minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) meer in deze sector te investeren. „Bij de jongste bezuinigingsoperatie heeft het depar tement opnieuw een behoorlijke veer moeten la ten", aldus Castricum. Hij gaf de minister het advies mee in de ministerraad, wanneer de verdeling van het geld ter sprake komt, de andere ministers eens voor te laten gaan. Mevrouw Smit-Kroes betreurde het dat er zo is gesne 1 1 t d i a i c Amsterdam geheel bew. i - De BUt geheel bew. 2 0 0 Eelde motregen 0 Eindhoven geheel bew. 2 0 0.2 Den Helder motregen 2 1 0.2 Rotterdam geheel bew. 3 1 0 Vlissingen geheel bew. 0 Zd.-Limburg geheel bew. Aberdeen zwaar bew. 6 -3 0 Athene zwaar bew. 10 5 Barcelona 13 10 77 Berlijn licht bew. 1 -2 0 Bordeaux 7 5 1 Brussel geheel bew. 2 1 0 Frankfort geheel bew. 2 1 0 Genève geheel bew. 5 2 0 Helsinki sneeuw -3 4 0.2 Innsbruck half bew. 11 -2 0 Klagenfurt geheel bew. 4 -3 0 Kopenhagen geheel bew. 1 -2 0 Lissabon half bew. 8 Locamo 6 4 6 Londen geheel bew. 4 2 0 Luxemburg zwaar bew. Madrid 8 4 2 Malaga licht bew. 12 5 4 München geheel bew. •1 3 0 Nice 15 9 10 Oslo -2 -8 0.2 Parijs geheel bew 4 2 0 16 11 0.7 Split zwaar bew. 12 8 0.3 Stockholm licht bew. -1 -5 0 Wenen half bew. 4 •1 0 Zurich geheel bew. 3 0 0 den op de uitgaven van het departement. „Over heidsinvesteringen in deze sector hebben in het verleden meermalen en met succes een vliegwiel functie gehad voor de bouwsector en deze op haar beurt weer voor de economie in haar geheel", meent zij. Mateman wil de boetes voor het zwart rijden op bus, tram en trein fors verhogen. Volgens de CDA'er hebben de gezamelijke bedrijven door het rijden zonder kaartjes het afgelopen jaar ongeveer 50 mil joen gulden verloren. Daarnaast zou er meer contro le moeten komen om het vandalisme tegen te gaan. Ook Castricum stipte het probleem van zwart rijden en vandalisme aan. Hij zoekt het echter in beide ge vallen in meer controle zonder in eerste instantie de boetes te verhogen. Hij kondigde aan dat de PvdA bereid is de jaarlijkse tariefverhoging aan te passen aan de financiële gevolgen van een oplossing van de problemen PvdA en CDA willen dat de regering meer rattenvan gers aanstelt om de opmars van de muskusrat te stoppen. Volgens Zijlstra (PvdA), die hierover een motie indiende, moeten er minstens 400 rattenvan gers komen om rampen te voorkomen. Momenteel kent Nederland 120 rattenvangers (verenigd in een vakbond muskusrattenvangers). Eversdijk (CDA) sloot zich bij de socialist aan. Zoutlozingen Eversdijk vindt dat minister Zeevalking een hardere houding tegenover de Fransen moet aannemen wanneer het gaat over de zoutlozingen in de Rijn. „Minister Zeevalking ondermijnt onze onderhande lingssituatie door zeer uitvoerig begrip te tonen voor de Fransen", aldus de CDA'er. Bakker (D'66) brak een lans voor een verlaging van de maximumsnelheid in zogeheten verblyfsgebieden tot 30 kilometer. Mateman wil dat de minister hier voor snel een expenmenteerartikel instelt Vooruit lopend hierop moet een 30-kilometerbord worden ingevoerd, meent hij. Bakker wil verder dat in deze gebieden dezelfde voorrangsregels voor al het ver keer gelden. Douwe Egberts koffie,lekkere koffie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7