Klachten over vuilverbranding The Swinging Town j Opschuiven woonboten hoeft waarschijnlijk niet JAZZ SOCIËTEIT VOORJAARSCOLLECTIE GORDIJNSTOFFEN Leidse stadsrubriek Visser per 1 helikopter naar AZL Woonwagenbewoners slaan alarm; provincie stelt onderzoek in WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Leiden Gemeente en provincie zijn gea larmeerd door de woonwagen bewoners op het Trekvaart plein. De klachten van de bewo ners: zweren, puisten, uitslag, ontstoken ogen, hoofdpijn, be nauwdheid, vuil op de woonwa gens en een stankiucht. De be woners menen de boosdoener te weten. Zij wijzen naar de pijpen van de vuilverbranding, op slechts enkele honderden me ters afstand van het woonwa genkamp. De huisartsen, het echtpaar Crul, die ongeveer 150 van de 300 be woners van het Trekvaartplein als patiént hebben, vinden het onderzoek wenselijk. Het aantal huidirritaties bij de woonwagen bewoners is abnormaal hoog, vertellen zij. De andere klachten zoals hoofdpijn springen er ech ter niet duidelijk uit tegenover de klachten van andere patiën ten. De huisartsen nemen bij voorbaat afstand van de vooroordelen dat woonwagenbewoners zich onhy giënisch gedragen en dat het dus niet raar is dat ze klachten heb ben. "De bewoners aan het Trek vaartplein houden er een hygië ne op na waar half Leiden een voorbeeld aan zou kunnen ne men". Maar de huisartsen vinden het an derzijds voorbarig om de schuld meteen op de vuilverbranding te schuiven. "Dat de woonwagen bewoners daar op het Trekvaart- plein op een kluitje zitten, kan ook klachten veroorzaken. Het lijkt me in elk geval niet goed voor de geestelijke gezondheid", zegt dokter B. Crul. "Veroor zaakt de vuilverbranding de klachten niet, dan kan worden gezocht naar andere oorzaken. De spaanplaataffaire is op dezelf de manier uitgezocht". Waar rook is, is vuur. Al zeven jaar De woonwagenbewoners hebben de laatste tijd meer klachten dan voorheen. Twee stalen noodpg- pen van vijftig meter hoog ver vangen sinds begin januari de oude betonnen pijp van 73 meter hoog. Deze pijp wordt op het mo ment gerenoveerd. De woonwa genbewoners hebben gemerkt dat de rook uit de 'lage' noodpij- pen bij zuidoostenwind regelma tig op hun kamp terecht komt. "Vooral s' avonds en 's nachts is het erg. Dan doe ik haast geen oog dicht. Dan stik ik bijna", zegt een woonwagenbewoonster. Ook bewoners van de Merenwijk en Groenoord hebben last van stank. De klachten van de woonwagenbe woners dateren overigens van langer dan vandaag. Een be woonster: "Ik woon hier al zeven jaar met hoofdpijn". De noodpij- pen hebben volgens de bewo ners erger gemaakt wat al erg was. Dat zij nu pas aan bel trek ken, "komt omdat we nu einde lijk voldoende buurtwerk heb ben. Wij kunnen zelf niet lezen en schrijven", aldus de woonwa- genl^ewoonsters. Rioolzuivering "De rookuitstoot van de vuilver branding is schoon. Ik kan me de klachten niet voorstellen", ant woordde de Leidse wethouder J. Fase vorige week op vragen van het PS P-raadslid Van der Put ten. Volgens Fase, die voorzitter is van de gemeenschappelijke re geling voor de vuilverwerking in de Leidse regio, zouden de klachten eerder op de rioolzuive ring moeten slaan die vlakbij de vuilverbranding ligt. "Sinds wg de noodpijpen in gebruik heb ben is de rook ongeveer twee keer op de grond neergeslagen. Dat kan alleen bij bijzondere weersomstandigheden". Zwarte Piet "Onze rook is voor 99.6 procent ge filterd", vertelt reinigingsvoor- lichter M. Tol. 'Dat was al zo voordat de noodpijpen er ston den en dat is nu nog zo. Slechts 0.4 procent van de rook is veront reiniging die in de lucht ver spreid wordt. Dat percentage ligt duidelijk beneden de normen die het ministerie van volksgezond heid stelt Het ministerie vond bovendien noodpijpen van 25 meter hoog voldoende; maar wij hebben nu twee keer zo hoge pij pen". Ook Tol verwijst naar de rioolzuivering. "Die stinkt wel. Maar de pijpen van de vuilver branding vallen gemakkelijk in het oog. Dan zeggen ze al gauw: daar staat Zwarte Piet". Als de slijtage in de oude betonnen pijp meevalt en de pijp dus niet tot op de bodem afgebroken hoeft te worden, wordt verwacht dat aan het einde van de volgen de maand de pijp - gerenoveerd en wel - op de normale lengte zijn partijtje meeblaast. Als de oude pijp totaal verrot blijkt, dan wordt dat pas eind mei. Een noodpijp twintig meter hoger bouwen kost 50.000 gulden. De afdeling milieu van de provin cie meende dat de vervanging van de hoge pijp door twee klei nere noodpijpen geen gevaar zou opleveren voor de volksgezond heid. Nu er klachten zijn, houdt de provincie een onderzoek. Vol gens de wet op de luchtveront reiniging moet de provincie na melijk controleren of de rookuit stoot niet teveel schadelijke stof fen bevat. Vier keer per jaar meet TNO de verontreiniging van de rook bij de uitlaat van de schoorsteen. De provincie wil gezien de klachten ditmaal de verontreiniging laten meten op de begane grond van het Trekvaartplein. Een voor waarde hiervoor is een zuidoos tenwind en een zodanige weers gesteldheid dat de rookpluim niet - zoals normaal - omhoog stijgt, de koude lucht in, maar juist daalt omdat de lucht boven de pijp warmer is dan eronder. Merenwijk een van deze dagen eerst zonder apparatuur de neus ophalen op het Trekvaartplein. Ook G. In 't Veld (milieu-ambtenaar bij de gemeente Leiden) wil snuiven op het Trekvaartplein als de rook pluim richting woonwagenkamp drijft. In 't Veld merkt op - "zonder iets aan de klachten van de bewoners af te willen doen" - dat andere zaken zoals de rioolzuivering mogelijk schadelijker zijn dan de vuilverbranding. "Zuidoosten wind en tegelijkertijd zo'n typi sche weersgesteldheid dat de rook neerslaat, zijn vrij zeld zaam. De wind staat meestal zuidwest. De Meren wijkbewo ners zoudens dan dus eigenlijk meer last van de rook moeten hebben". In 't Veld bepraat de situatie van daag met milieu wethouder P. Bordewijk. Ook benadert hij de GG en GD-directrice M. Zwart omdat er voor de GG en GD werk aan de winkel kan zijn als de vuilverbranding geen oorzaak zou zijn van de klachten. Me vrouw Zwart was gisteren niet bereikbaar voor ons. Ze was ziek. De afdeling milieu van de provin cie moet de technische mogelijk heden van deze chemische ana lyse nog bekijken. Maar de amb tenaren van de provincie zullen ADVERTENTIE KOETS-O-THEEK Elke woensdagavond live-jazz Bewoners van de wagens op het Trekvaartplein. "Ik woon hier al z Op de achtergrond de pijpen van de vuilverbranding. n jaar met hoofdpijn", zegt één van hen. GRANDIOOS is onze nieuwe V.a. volgende week kunt u de ze schitterende stoften bene den in onze zaak te Leiden be wonderen Advies en begroting zijn vrij blijvend en zonder kosten. BULTHUIS EXCLUSIEVE INTERIEURS Botermarkt 23 Leiden. Tel. 071-120854 Koopavond: donderdag. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Drempelvrees (1) Jan de Wilde uit de Johan de Wittstraat (Raadsherenbuurt) was woedend toen hij afgelo pen zaterdag een brief van burgemeester en wethouders in z'n brievenbus vond. In die brief stond dat het college in overeenstemming met het advies van de verkeerscom- missie had besloten om een verkeersdrempel aan te leg gen in het voorste deel van de Johan de Wittstraat. En dat terwijl meer dan de helft van de bewoners van de Raadshe renbuurt volgens Jan de Wil de helemaal geen verkeers drempel wil. "Dit is geen de mocratie meer maar demo- crazy", vindt De Wilde. Hij herinnert zich dat een en- quete over verkeersvoorzie- ningen in de wijk in het voor jaar van 1980 als resultaat had dat de meeste bewoners alles bij het oude wilden laten. "Dat werd in september op een buurtvergadering nog eens bevestigd". Toch is de drempel er gekomen omdat er later besloten werd om per straatgedeelte te stemmen. De Wilde "Op die vergadering waren maar drie bewoners van het voorste deel van de Johan de Witt straat, toevallig alle drie ini tiatiefnemers van de drem pel-aanvraag". De 162 handtekeningen tegen de verkeersdrempel die Jan de Wilde in de Raadsheren- buurt verzamelde, haalden weinig uit. Evenmin de acht bezwaarschriften die bewo ners op het stadhuis depo neerden. De gemeentelijke verkeerscommissie besloot om de drie bewoners uit het voorste deel van de Raadshe renbuurt hun zin te geven. Het college van burgemees ter en wethouders nam het advies van de commissie Demokreezie? Verkeers-amb- tenaar Kuzee vindt van niet. "Wanneer bepaalde bewo ners graag een verkeersdrem pel voor hun huis willen heb ben, is het voor mij maar de vraag of mensen die honderd meter verderop wonen daar dan net zo veel over te zeggen hebben" Met andere woor den: dat stemmen per straat gedeelte was zo gek nog niet Dat vonden meer wijkbewo ners. Zij hebben er herhaal delijk op gewezen dat proble men per straatdeel anders lig gen. Verder vinden zij dat mand uit de Van Slingelandt laan niets te maken heeft r de problemen van iemand de Johan de Wittstraat "Bovendien", zo voegt Kuzee er aan toe, "adviseerde de po litie om een verkeersdrempel aan te leggen omdat de Johan de Wittstraat als sluiproute wordt gebruikt. Veel automo bilisten die de verkeerslich ten op de hoek van de Rijns- burgerweg en de Warmon- derweg willen ontlopen, schieten even snel door de Oude Rijn: de meeste bewoners willen het liefst alles bij het oude laten. (Tf HolvaaU Johan de Wittstraat. Een ge vaarlijke situatie die voor de commissie heeft meege speeld bij de keuze voor de drempel". Bewoners van de Johan de Wittstraat met kleine kinde ren zijn blij dat er nu einde lijk een verkeersdrempel in hun straat wordt aangelegd. "Want er wordt hier veel te hard gereden. Niet aleen door vreemde automobilisten die de sluiproute nemen maar ook door buurtbewoners. On der andere door meneer De Wilde". Vandaar die drempelvrees. Drempelvrees (2) Ook bewoners van het noorde lijke deel van de Oude Rijn kampen met drempelvrees. Dat blijkt uit een enquete die bewoners onder zichzelf heb ben gehouden. "Een ver keersdrempel? Liever niet, maar als het dan per së moet in elk geval niet voor m'n deur", is het standpunt van verreweg de meeste bewo- De Oude Rijn-bewoners heb ben zichzelf ondervraagd om dat zij het niet eens zijn met de herinrichtingsplannen van de gemeente. Volgende maand wordt een begin ge maakt met het herstel van de walm uren en het riool aan de noordzijde van de Oude Rijn. Een klus die zo'n zeven maanden gaat duren. Daarna wilde de gemeente aanvanke lijk de boel weer netjes dicht gooien en alles bij het oude laten. Maar uit de projectgroep Mare- dorp kwam het verzoek om de Oude Rijn opnieuw in te richten: onder andere met paaltjes en verkeersdrem pels. De gemeente stelde een plan op en legde dat eind vo rig jaar aan de bewoners voor Dertig bewoners kwamen op draven voor de inspraak avond. De meningen bleken verdeeld over de paaltjes, verkeersdrempels en de ver mindering van het aantal par keerplaatsen van 65 naar 28 De bewoners wilden de me ningen van meer bewoners peilen en stelden voor om zelf een enquete te houden. De raadscommissie voor ruimtelgke ordening beloof de eerst de enquete af te wachten en dan pas een be slissing te nemen over de her inrichting. Gistermiddag werd de uitslag van de enquete besproken in de projectgroep Maredorp. Een kleine meerderheid van de 143 ondervraagde bewo ners, winkeliers en onderne mers bleek tegen de aanleg van verkeersdrempels. Als een van de argumenten werd genoemd dat verkeersdrem pels vooral bg vrachtverkeer trillingen veroorzaken die de panden kunnen beschadigen. Gemeente-ambtenaar Eggen- kamp beweerde dat het met die trillingen wel meevalt In zijn niet onderheide woning in de Kernstraat met een ver keersdrempel voor de deur merkt Eggenkamp helemaal niets van passerende vracht wagens. Paaltjes werden door een over weldigende meerderheid van de bewoners afgewezen evenals het plan om het aan tal verkeerplaatsen met 37 te verminderen. Ook hebben de bewoners weinig behoefte aan Aetsklemmen. Wel willen zij graag dat de gemeente voor het marktpubliek fiets- rekken plaatst op de hoek van de Oude Rgn en de Hooglandse Kerkgracht Bgna unaniem wil de Oude Rgn een maximum snelheid van 30 kilometer per uur. 'Agressieve verkeersborden' moeten dat afdwingen. Eg genkamp denkt dat verkeers borden aan het begin van de Oude Rgn helemaal geen af remmende werking op auto mobilisten zullen hebben: "Borden zullen niet veel hel pen" Wg denken van wel. Als je ze maar midden op de weg zet Binnenkort mag de commissie ruimtelijk ordening er mee gaan stoeien De graafmachi nes en vrachtwagens zgn in middels in aantocht weg ligt. zal een nieuwe plek krij gen aan de overkant aan de Haagweg. "Binnen dne weken kan er met ze kerheid worden gezegd of dit nieuwe plan, dat bovendien veel goedkoper is. werkelgk uitge voerd kan worden. Het plan is pas vorige week uitgebroed. De gemeentedienst Civiele Werken is het momenteel aan het bekij ken", aldus ambtenaar Hans Meyer. Hg had zelf goede hoop op een positief besluit Scheuren De vernieuwing van de kademuur is nodig omdat men denkt dat bg de vervanging van de oude riole ringen en de bouw van de Chur- chillbrug de huidige walkant weieens zou kunnen gaan scheu ren. Met de uitvoer van bepaalde werkzaamheden voor de Chur- chillbrug hoopt de gemeente overigèns na de bouwvakantie al te kunnen beginnen. Als het nieuwe plan om technische redenen niet door kan gaan treedt een veel rigoreuzer plan in werking. Ook daar werden de woonbootbewoners gisteravond mee geconfronteerd. De woon boten zouden dan in twee fasen tgdelgk moeten worden ver sleept naar een ander gedeelte aan de kade. Bergingen, groen voorzieningen, bomen en plan ten zullen bg dit plan niet kun nen worden ontzien. De woon bootbewoners denken dat er dan ook heel wat meer problemen zullen rijzen. LEIDEN - Op een niet alle daagse manier is een gewon de visser gisteravond naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. De man werd na een ongeval op zijn schip door een helikop ter van de Noordzee geplukt en vervolgens naar Leiden gevlogen. Daar kon de heli kopter landen op een spe ciaal landje op het zieken huisterrein. De laatste meters naar 'opname' legde de visser per ambulance af. Het schip van de visser bevond zich zo'n 25 mijl uit de kust van Noordwijk toen een deel van de mast afbrak en het hoofd van de visser raakte. De man liep daarbij een ern stige hoofdwond op. Per ra dio werd de Militaire Lucht vaart Dienst gealarmeerd die vanaf vliegveld 'De Kooy' in Den Helder een reddingsheli kopter stuurde. LEIDEN - De acht woonboten aan de Morskade (Transvaal) worden waarschgnlgk ontzien bij de bouw van de Churchill- brug. Een verplaatsing is niet meer nodig. Voor de verbetering van de walkant langs de Morska de is een stenen muur namelijk niet noodzakelijk, zoals ambte- naren tot nu toe hadden be weerd. Een houten beschoeiing voldoet ook. Op één na kunnen zodoende alle woonboten blijven liggen. Ook de groenvoorziening aan de kade hoeft niet te verdwijnen. Alleen gedurende de werkzaamheden zullen de boten om beurten een paar meter verder uit de wal moeten liggen. De woonbootbewoners toonden zich gisteravond redelijk tevre den met het nieuwe plan dat twee ambtenaren van de afdeling Stedebouw van de gemeente naar voren schoven. "Alles blijft De woonboten aan de Morskade, die op één na waarschijnlijk toch op hun plaats mogen blijven. nu oucie ^e boten hoeven niet echt te worden versleept, de bouwwerkzaamheden zullen sneller gaan verlopen en de kos ten zgn veel minder". De ambte naren schatten dat met dit voor stel de muur binnen een maand klaar kan zgn. In november wil men hiermee beginnen. De inrichting van de Morskade zal ook iets anders gaan worden Ambtenaar Poortier kon vast meedelen dat het de bedoeling is aan de zijde van de woonboten een parkeerverbod in te stellen. "En aan het eind van de Morska de een parkeerterrein aan te leg gen". Het eerdere plan was om alle boten aan de Morskade wat op te schui ven. De drie boten die weg zou den moeten wegens de bouw van de Churchillbrug waren dan in te schikken tussen de andere bo ten. De betrokkenen waren daar vierkant tegen. De ene boot die 'nu weg moet, omdat deze ark de bouw van de Churchillbrug in de LEIDEN - De provincie stelt een onderzoek in naar eventuele luchtveront reiniging door de vuilverbranding aan de Gabriel Metzustraat in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3