Patiënte zat twintig maanden in isoleercel Horen patiënten "op z n janboerenfluitjes" Half miljoen voor Polen St. Bavo Noordwijkerhout voor rechter gedaagd Kamervragen PPR over isoleerkwestie "Geen haast met aanleg rw 11-oost" WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Streek PAGINA 21 AMSTERDAM/NOORDWIJ- KERHOUT - Psychiatrische patiënten die via een machti ging van de rechter in een psychiatrisch ziekenhuis te rechtkomen, worden door de rechtbank in Den Haag on voldoende gehoord. Dat ge beurt volgens advocaat L. Veile man uit Amsterdam "op z'n janboerenfluitjes". Hij meent dat de Haagse recht bank de zaak eigenlijk niet aan kan. In Zuid-Holland zijn vergeleken met andere pro vincies veel psychiatrische centra gevestigd en dat legt een zwaar beslag op de juris ten in Den Haag. -Volgens Velleman is het zogenaamde papierwerk in de regel wel in orde, maar gaan de rechters bij het afgeven van een mach tiging voornamelijk af op de medische verklaring. "De patiënten hebben er recht op fatsoenlijk te worden ge hoord. Als je namelijk in het strafrecht zes maanden krijgt, dan heb je heel wat op je kerfstok", aldus de Am sterdamse advocaat. Terwijl een rechter via een machti ging een patiënt zomaar zes maanden naar een psychia trisch ziekenhuis kan sturen en die periode daarna nog eens met een jaar kan verlen gen. In 1954 besliste het Hof in Den Bosch dat een met machti ging opgenomen patiënte in feite handelingsonbekwaam is en derhalve de bevoegd heid tot het optreden als pro cespartij mist Daarmee kwam de dwangverpleegde zonder rechtsmiddel te staan. In 1979 heeft de rechtbank in Roermond in beginsel aan vaard dat de beslissing van het Hof in Den Bosch in strijd is met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Die uitspraak werd door Velleman middels een kort geding uitgelokt De Amsterdamse advocaat L. Velleman beeft bet bestuur van de stichting Sint Bavo In Noordwijkerhout en genees heer-directeur Van de Lande voor de rechter gedaagd om zich te verantwoorden voor bet gedurende anderhalf Jaar isoleren van een 2S-jarige AMSTERDAM/NOORDWIJKERHOUT - Het Noordwij- kerhoutse psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo moet zich binnen afzienbare tijd verantwoorden voor de Haagse rechtbank voor het isoleren van een inmiddels 26-jarige vrouw uit de buurt van Rotterdam. Zij heeft van decem ber 1979 tot augustus 1981 in een isoleercel gezeten, waarvan nog eens vijf maanden gedeeltelijk in een dwangbuis en onder een spanlaken. DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Ria Beckers (PPR) heeft onlangs vragen gesteld aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne over het lange isoleren van een patiënte in het psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout. Zij vraagt zich af of wel is voldaan aan de wettelijke verplich ting om patiënten bij het verlenen van een machtiging (dwangpatiënten) te horen. Voorts vraagt zij aan de minister of de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid op de hoogte is geweest van het toepassen van dwangmiddelen. En als dat het geval is op grond van welke overweging de inspec tie dat heeft gedoogd. Ria Beckers wil voorts weten of de directie van Sint Bavo heeft voldaan aan de voorschriften betreffende registratie van dwangmiddelen. Het kamerlid wil eveneens van de minister vernemen of het waar is dat de patiënte ruim anderhalf onaf gebroken is geïsoleerd en of zij gedurende vijf maanden onder een spanlaken heeft gelegen. Naar verwachting zal de minister begin volgende maand ant woorden op de vragen van de PPR-fractie. Volgens advocaat L. Velleman uit Amsterdam is het in de geschie denis van de krankzinnigenwet nog nooit voorgekomen dat ge neesheer-directeur en het be stuur van een psychiatrisch cen trum voor de rechtbank worden gedaagd om zich te verantwoor den. "Maar", zo voegt hij eraan toe, "het is niet moeilijk in het kader van de krankzinnigenwet een unieke rechtzaak te begin nen. Er wordt buitengewoon weinig geprocedeerd en dat leidt er toe dat een bepaalde zaak al gauw uniek is". De Haagse rechtbank moet zich uitspreken in deze unieke zaak. Zij moet bepalen of de vrouw te recht voor een periode van bijna 20 maanden in een aparte kamer is ondergebracht, zonder contact met medepatiënten. Bovendien moet zij vaststellen in welke ma te de patiënte schade heeft on dervonden van deze behande ling. Want aan de dagvaarding van geneesheer-directeur J.L. van de Lande en het bestuur van de stichting Centrum Sint Bavo is ook een eis tot schadevergoe ding verbonden. Inspectie Het komt volgens Velleman be paald niet vaak meer voor dat pa tiënten voor zo'n lange periode worden geïsoleerd. "Dat kwam vroeger veel vaker voor. Nu kun nen patiënten ten hoogste twee weken apart worden gezet. Meent de behandelend psychia ter dat langere isolatie noodzake lijk is, dan moet de Inspectie voor ae Geestelijke Gezond heidszorg op de hoogte worden gesteld. Een periode van isolatie langer dan vier weken wordt over het algemeen als onaan vaardbaar bestempeld. Toch zijn er van die gevallen waarin perso nen voor een langere duur wor den opgesloten", aldus Veile- Door Henk van der Post De Amsterdamse advocaat is on langs met twee van die langduri ge isolaties geconfronteerd, waarvan het Noordwykerhoutse geval er een is. De tweede zaak speelt in Santpoort waar een jon geman reeds een jaar in afzonde ring is ondergebracht. Van de di rectie van dat psychiatrisch zie kenhuis heeft Velleman inmid dels een brief gekregen waarin hem de toegang tot' de patiënt wordt ontzegd. De bezoeken van de advocaat, zo meent de direc tie, werken negatief op de jonge man. De advocaat heeft hier zijn toevlucht gezocht tot de officier van justitie. Overigens is Velleman niet van plan, zoals hij in Noordwijker hout wel heeft gedaan, de jonge man via een kort geding uit de isolatie te krijgen. In dit geval acht hij dat niet verstandig. Hij zegt niet te weten wat er daarna met de desbetreffende jongeman moest gebeuren, maar vindt dat iedereen recht heeft op rechtsbe scherming en in dat licht bekijkt hij zijn bezoeken aan de patiënt in Santpoort. Overplaatsing Katwijkse dames pakken de laatste dozen bestemd voor Polen Actie van Katwijk en Warmond KATWIJK/WARMOND - Vertragingen daargelaten vertrekt vrijdagmiddag uit Katwijk een konvooi van vijf vrachtwagens met goederen bestemd voor Polen. De goederen, voor namelijk kleding en voed sel, vertegenwoordigen een waarde van ongeveer een half miljoen gulden. De meeste spullen zijn opgehaald tijdens een driedaagse actie voor dit Oostblokland die op 3, 4 en 5 februari in badplaats werd ge houden. Uit alle geledingen van de Katwijkse bevolking stroom den de bijdragen binnen. War- monders zorgden op hun beurt voor hun aandeel in het konvooi: een vrachtwagen vol. Het uiteindelijke einddoel van de vijf en mogelijk zelfs zes vracht auto's is Dolha. een van de arm ste streken van Polen gelegen nabij de Russische grens. Het is tevens de geboortestreek van Warmonder Maksymiak, die als tolk tijdens de rit optreedt. Ook twee leden van het Katwijkse Polen-comité, de heren Bakker en Van der Plas, begeleiden het konvooi. Volgens Bakker is de actie "wel en niet uit de hand gelopen". De Katwijken "Het leek wel of alle Katwijkers wat wilden doen. Het was overweldigend. In Leiden zijn ze jaloers op Katwijk. Wat hier allemaal kan... Ondanks het enthousiasme hebben we alles in goede banen kunnen leiden, me de dankzij de medewerking van het bedrijfsleven en de gemeen te". Zondag Alle goederen zijn nagenoeg klaar voor verzending. Enige dames verpakken momenteel de laatste goederen in duizenden dozen, beschikbaar gesteld door de Flo ra Rijnsburg en visverwerkings- bedrijf Ouwehand. Het organise rende comité verwacht dat vijf vrachtauto's genoeg ziin voor het Eventueel wordt gere kend op een zesde auto. Mochten er spullen overblijven dan wor den die "via een andere weg" naar Polen vervoerd. De inzamelingsactie in Katwijk is min of meer een vervolg op eer dere Katwijkse Polenacties, waartoe leraar Van der Plas des tijds de eerste aanzet gaf. Enige tijd geleden vertrokken dan ook al vrachtauto's met zeep, voedsel en kleding richting Warschau en Krakov. Ook twee vrachtauto's met visprodukten maakten ooit deel uit van een karavaan. Het is de bedoeling dat de goede ren uit Katwijk en Warmond zon dag in Polen aankomen. Kerke lijke autoriteiten zorgen zoals ge bruikelijk voor de verspreiding. Dinsdag of woensdag worden de wagens terug verwacht. Voor het eerst zullen dit maal uit Katwijk 09k injectiespuiten en operatie-apparatuur naar Polen worden vervoerd. Het Rijnlands Zeehospitium heeft al dit mate riaal, waaraan in het Oostblok land een grote behoefte blijkt te bestaan, beschikbaar gesteld. Op verzoek van de patiënte zelf, via de ombudsman van de Sint Ba vo, is Velleman naar Noordwij kerhout gegaan. "De vrouw die ik daar aantrof was zeer aan spreekbaar en volgens mij was het niet langer noodzakelijk haar te isoleren", aldus Velleman, die zich zo'n vijf jaar bezighoudt met de juridische kant van de psy chiatrie. Op zijn vraag aan de behandelend geneesheer of hij van plan was de isolatie te beëindigen ant woordde deze ontkennend, hoe wel ook binnen het psychiatrisch centrum in Noordwijkerhout kri tiek bestond op de langdurige isolatie. Een brief aan de genees heer-directeur getuigt daarvan. "In augustus van het vorig jaar heb ik daarom een kort geding aan gespannen tegen het psychia trisch centrum om de vrouw "vrij" te krygen. De rechtbank heeft geen uitspraak gedaan, om dat vlak daarvoor de directie van de Bavo met een voorstel kwam de patiënte over te plaatsen. Dat is gebeurd. De vrouw, die was geïsoleerd omdat zij neiging tot zelfverminking heeft, is overge bracht naar een psychiatrisch ziekenhuis in Den Haag. Wel werd de Bavo veroordeeld tot het betalen van de proceskos ten". Verandering Ondanks een isolatie van zo'n twintig maanden verliep het ge nezingsproces in Den Haa klaarblijkelijk voorspoedige dan in Noordwijkerhout. Zij ve blijft nu in een zogenaamd ge zinsvervangend tehuis in Gorin chem. Zij woont daar zelfstandi met een aantal andere patiënten Volgens zenuwarts Elsman be staat er een reële kans dat zij vo KATWIJK - Mr Vrolijk, commi saris van de koningin in Zuid Holland, brengt op donderdag 25 februari een werkbezoek aan Katwijk. Vrolijk en zijn echtgenote worden 's morgens om 10.00 uur op hel bordes van het raadhuis verwel komd. De ochtenduren worden voor een deel besteed aan eer vergadering met burgemeestei en wethouders en een informele bijeenkomst met de gemeente raadsleden en de hoofden var dienst van de gemeente. Me vrouw Vrolijk bezoekt die tijc twee Katwijkse bedryven. In de middag brengt Vrolijk eer bezoekt aan de Oude Kerk aar de Boulevard, waarna een rond rit door Katwijk volgt. Om 15.3( uur opent de commissaris he nieuwe gebouw van het werk voorzieningsschap 't Heem in in dustriegebied 't Heen. Overigens heeft Elsman de indruk dat patiënten ontvankelijker zijn nadat zij langdurig in een geslo ten situatie hebben verkeerd of gewoon in in psychiatrisch cen trum waar zij het niet zo naar hun zin hadden. "Patiënten zijn gemakkelijker te bereiken na Directie Sint Bavo niet bereid tot geven commentaar NOORDWIJKERHOUT - De directie van het psychiatrisch centrum Sint Bavo in Noord wijkerhout wil niet reageren op de beschuldiging van de Amsterdamse advocaat L. Velleman dat een 26-jarige vrouw onterecht meer dan anderhalf jaar in een isoleer cel heeft gezeten. Volgens directeur Koenen is het niet verstandig in dit sta dium mededelingen te doen. Hij wil de privacy van patiën ten zoveel mogelijk bescher men. Overigens is Koenen economisch directeur van de Sint Bavo. Geneesheer-direc teur Van de Lande, die door Velleman voor de rechtbank is gedaagd, wilde helemaal geen commentaar geven Op zich is Koenen niet onge lukkig met deze rechtzaak. Volgens hem is er bepaald geen sprake van een grote ju risprudentie bij de uitvoer van de krankzinnigenwet en de verpleging van psychiatri sche patiënten. "Het is een goede zaak dat daarin via een uitspraak van de rechter dui delijkheid wordt verkregen. In dit geval over het isoleren van mensen", aldus Koenen. De rechtzaak verloopt geheel schriftelijk. Advocaat Velle man heeft Nedaagd en nu is het de beurt aan het bestuur van de stichting Centrum Sint Bavo en aan geneesheer- directeur Van de Lande. Daarna hebben beide party- en nogmaals gelegenheid hun visie op de gebeurtenis te geven. Naar verwachting volgt dan een soort tussenuit spraak, waarna getuigen en deskundigen zullen worden gehoord. Pas daarna volgt een eindvonnis. een nare periode", aldus Elsman, die bepaald voorstander van is patiënten in bepaalde gevallen over te plaatsen naar een ander psychiatrisch ziekenhuis. Hij verbaast zich er dan ook met over dat het genezingsproces nu vlotter verloopt. Elsman kan de beschuldiging van Velleman maar moeilijk geloven: "Twintig maanden isolatie? Het lijkt het huis van bewaring wel", zo is zijn reactie. Hij plaats trouwens kanttekenin gen bij het werk van advocaat Velleman. "Velleman gaat onge- nuanceerd te werk. Hij negeert volledig de psychiatrische kant van de zaak. De gesprekken die hy met patiënten voert zijn slechts een momentopname. In dit geval maakt de patiënte het goed, maar dat kan over een maand wel weer anders zijn. En wat dan? Wij moeten iemand te gen zichzelf beschermen", aldus de Haagse zenuwarts. Kritisch Velleman heeft de indruk dat de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid in Leiden op de hoogte is gesteld van het feit dat zijn cliënte langer dan ge bruikelijk is geïsoleerd Dat is formeel juist. Maar de Amster damse advocaat maakt bezwaar tegen de weinig kritische hou ding van de inspectie ten opzich te van instellingen en artsen. In het onderhavige geval vindt Vel leman dat de inspectie op laak bare wijze heeft gezwegen en zich aan haar verantwoordelyk- heid heeft onttrokken. "Een klacht bij de Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid haalt naar mijn ervaring niets uit. De inspectie wordt voorgelicht door die instanties waartegen de klachten in de regel zijn gencht en komt dan ook altijd tot de conclusie dat er niets aan de hand is. De wijze van inspecte ren doet sterk denken aan de ver halen over de inspectie van da kinderarbeid in de begiryaren na het in werking treden van het wetje Van Houten: er komt niets van terecht, want controleurs en gee on troleerden gedragen zich als heren onder elkaar. De in spectie behoort mijns inziens een gezond wantrouwen te koes teren jegens instellingen en art sen, dat is nu eenmaal de taak van een controlerend orgaan", zo schreef Velleman onlangs in het maandblad Geestelijke Volksge zondheid. De Inspectie voor de Geestelyke Volksgezondheid wil geen uit sluitsel geven of zij op de hoogte is gesteld. De heer Mets van de inspectie daarover: "Nu het Tweede-Kamerlid mevrouw Beckers daarover vragen heeft gesteld in de kamer is de zaak tn de politieke sfeer terechtgeko men. Daarom wil ik geen ant woord geven". Velleman wil bepaald niet aanto nen dat het zo slecht gesteld is met de psychiatrische centra in Nederland. "Integendeel. Ik heb bepaald de indruk dat de Bavo een zeer behoorlijke inrichting is Maar de kans dat er m derge lijke ziekenhuizen iets misloopt is duidelijk aanwezig", aldus Velleman. Bovendien stelt hij vast dat de rechten van psychia trische patiënten alleen maar in theorie bestaan en dat er in de praktijk bitter weinig van terecht komt. Meerderheid GS: ALPHEN AAN DEN RIJN - Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land zyn voorlopig niet van plan het streekplan Zuid-Holland oost aan te passen, zodat het ge deelte rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegraven mogelyk wordt Er zyn geen omstandigheden die tot spoed nopen, aldus het dage lijks bestuur van de provincie. GS willen eerst het kritisch onder de loep nemen van het gehele streekplan, hetgeen toch al zou gebeuren, afwachten. Op basis van deze doorlichting kan dan mogelyk het streekplan waar no dig worden aangepast en gewy- zigd. Tegen die tijd willen GS wel eens bekyken of aan de aan leg van rijksweg 11 ten oosten van Alphen medewerking zal worden verleend. GS vinden wel unaniem dat hard moet worden gewerkt aan de aanleg van de rondweg om Al phen. Dit gedeelte van de rijks» weg moet met kracht worden be pleit bij de minister van verkeer en waterstaat, menen de provin ciebestuurders. Een minderheid uit het college van Gedeputeerde Staten vindt ove rigens dat de huidige Steekter- weg zo gcvaarlyk is, dat wél on middellijk met de voorbereidin gen voor ryksweg 11-oost zou moeten worden begonnen De verdeelde opstelling van GS wordt ook aangetroffen by de topadviseurs van het provinciaal bestuur De directeur van de pro vinciale planologische dienst is tegen en de baus van de provin ciale waterstaat is vóór aanleg van het oostelijk gedeelte van ryksweg 11. De kwestie wordt morgen door de leden van Provinciale Staten besproken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21