Nieuwe modellen: 1 kapitale Volvo 2-liter Rover Kadett-diesel Massamoord in El Salvador Reagan sust Israël Plastic dak voor eendj Regeringsmilitairen beschuldigd Wat is het nieuwste besluit Tan een avondje uit? Waar kun je nog tot 2 uur 's ochtends tafelen? Casino Scheveningen Casino Scheveningen Waar staan wel tien tafels voor je klaar? Casino Scheveningen WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Een gloednieuwe kapita le Volvo, een tweeliter Rover, A-body auto's van General Motors, een Kadett-diesel. Het zijn zo enkele kren ten uit de autopap zoals die de laatste weken werd opgediend. Om met de grootste te begin nen: Volvo heeft een prachti ge nieuwe limousine de auto markt opgereden en gepar keerd in het zogenaamde "prestige-segment". In de hoek dus waar de Mercedes- sen, de BMW's, de kolossale Amerikanen en enkele exclu sieve merken tot nu toe de toon aangaven. Hoewel het Volvo lang niet slecht gaat - een van de wei nige groeiende autofabrieken - zat het de Zweden duide lijk dwars dat zij in die "dure hoek" niet of nauwelijks wa ren vertegenwoordigd. Aan die grief hebben zij met de introductie van de Volvo 760 GLE radicaal een einde ge maakt. In april zal men de wagen in de Nederlandse showrooms kunnen bewon deren. Wagens boordevol lu xe, met een zescilinder motor van 2849 cc inhoud en een vermogen van 156 pk bij 5700 toeren per minuut. Voorlopig komen er twee ver sies. Die met een vier-ver- snellingsbak (met overdrive) kost 60.800, die met een au tomatische bak (ook met overdrive) komt op 62.950. Later dit jaar komen er nog een turbo-diesel en een turbo- benzine bij. Die laatste is puur gericht op snelheid: binnen acht seconden van stilstand op 100 kilometer per uur en een top van boven de 200 km per uur. Zulke snelheden zijn mogelijk doordat het veel glas voorzie ne sierlijke model voor een groot deel in de windtunnel is ontwikkeld. Dan komt er een lage luchtweerstand uit de bus. Om alle onaangename verras singen voor te zijn is een zeer intensief testprogramma af gewerkt, waarbij de testrij ders met elkaar een afstand hebben afgelegd van maar liefst tachtig maal rond de wereld- Degelijkheid is gecombineerd met technisch vernuft, een overdaad aan luxe en com fort en een uiterst volledige uitrusting. Metallic lak, elek trisch te bedienen ruiten, stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling, getint glas, aluminium velgen met z.g. "low-profile"-banden en meer van dergelijke prettige zaken behoren tot de stan daard uitrusting. Duur? In elk geval verre van goedkoop. Maar bij Volvo zegt men dat de kopers wel waar voor hun zestig mille krijgen. Want een levensduur van 15 jaar en een kilometra- ge van 200.00 kilometer of meer mogen niet tot de uit zonderingen behoren. Rover Minder pretentieus is natuur- lijk de tweeliter versie van de Rover die nu is verschenen. De gehele serie is door de mangel gegaan. De achterruit is wat lager geworden (beter zicht naar achteren), de niet meer verzonken koplampen zijn gelijk getrokken met de grille-lijn (minder weerstand, dus zuiniger), de stoelen wer den iets lager geplaatst (meer hoofdruimte) en het dash board werd vernieuwd. Maar echt nieuw in de serie is de tweeliter viercilinder. Ont staan ook uit zuinigheids- overwegingen. Want wie Rover wil rijden kan dat nu doen voor- wat minder geld (bijna 31 mille). De tweeliter motor van 101 pk wordt gestuurd door een vijf- bak, jaagt de toch niet lichte wagen in 12V4 seconden uit stilstand op naar 100 km per uur en kan een top realiseren van 167 km per uur. Geen onaardige prestaties. En dat bij een wegligging en een rijgedrag die in niets onder-, doen voor die van de sterkere Deze uitbreiding van de Rover serie (voor het eerst volgend maand te zien op de autosa lon van Genève) is onderdeel van het plan om binnen vijf jaar British Leyland weer naar winst te brengen. Grote Amerikanen Ook bij General Motors moet de tering naar de tanende ne ring worden gezet Een van de maatregelen is het afsto ten van de import van die grote Amerikaanse bakken van G.M. Het was handiger (en goedkoper) om de gespe cialiseerde Nederlandse dea lers, die dergelijke sleeën ver kopen, in te passen in de Amerikaanse verkooporgani satie. Waardoor ze in feite zelf importeren. Maar die dealers hebben daar na wel de afspraak gemaakt dat één van hen - Autocenter Pietersen in Rotterdam, die op een steenworp afstand zit van het G.M.-hoofdkwartier aan het Parmentierplein - de papieren warwinkel van dat importeren tegen een redelij ke vergoeding centraal zal re gelen. In de Rotterdamse showroom kunnen die dealers boven dien altijd terecht om hun klanten de wagens te tonen die ze zelf niet in huis heb ben. Daar is nu een splinter nieuwe serie bijgekomen, de zogenaamse A-body. Net als destijds bij de X-cars een aantal wagens met dezelfde techniek onder verschillende namen en carrosserieën: Buick Century, Olsmobile Ciera, Pontiac 6000 LE en Chevrolet Celebrity. Ze zijn kleiner dan de bestaan de Amerikaanse middenklas sers maar door de voorwiel- aandrijving en de motor- plaatsing dwars voorin heeft men voor passagiers en baga ge evenveel ruimte beschik baar gehouden. Er zijn twee motoren beschikbaar: een zescilinder benzinemotor van 2,8 liter en een diesel van 4,3 liter. De wagens zijn duidelijke re presentanten van het Ameri kaanse streven naar kleiner, veiliger en zuiniger. Kadett-diesel Opel voegt in maart een nieuwe diesel toe aan zijn motorense rie. Een compacte kracht bron. Licht van gewicht. Met een vermogen van 54 paarde- krachten. Deze diesel wordt ditmaal niet alleen in de Ascona inge bouwd maar ook in de Ka- dett Door zijn geringe hoog te is het niet nodig de vorm van de motorkap te wijzigen. tien mille kosten, de duurste (een vijfdeurs Berlina) ligt in de buurt van de 24 mille. By de Ascona variëren de prijzen van bijna 25.000 gulden tot een dikke 29 mille. Overige Overigens staat er voor dit jaar nog veel meer op het pro gramma van de autofabrie ken. Ik doe een greep. BWM komt met een vierdeurs in de 3-serie, een 535i in de 5-serie en een aangepaste 6- Volvo's vlagge- schip De Volvo-vLoot heeft een nieuw vlaggeschip gekregen in de vorm van de 760 GLE, een kapitale wagen, zowel van aanzien, prestaties als van prijs. serie. Fiat brengt in septem ber een 2- en 4-deurs Uno uit met techniek van de Fiat 127, Lancia maakt er een luxueu- Ford zal de opvolger van de Taunus presenteren, die "Sierra" gaat heten. Weer zes verschillende motoren: van 1,3 tot 2,3 liter. Tegen het ein de van het jaar kan men ein delijk de kleine Mercedes verwachten met motoren tus sen de 1,8 en 2,3 liter. De Tal bot Samba krijgt er een con current uit eigen huis by: de Peugeot 105. Wie de "lelijke eend" kent, kent ook de nadelen van het linnen dakje. Beschadiging, inbraak, tocht en 's winterse kou. De eend-bezitters kunnen nu aan dit euvel een einde maken door een hard plastic dakje te kopen, dat verder alle voordelen van een lin nen dakje biedt. Deze "Confortop" kan op eenvou dige wijze worden gemonteerd. Met open dak rijden is een kwes tie van kantelen en vastzetten, wat overigens niet tijdens het rij- Dit dakje kost den kan gebeuren. En alleen bij gulden en vt de 2CV kan de achterruit apart 599 gulden v worden geopend om iets langs te ►or een Dyane 540 de eend moet er r worden betaald. Ditmaal geen rij-impressie van een nieuw maar van een - in autotermen gesproken - ei genlijk al stokoud model. En dat omdat de Fiat 127 na elf jaar aan zijn derde jeugd is begonnen. Er is een zeer succesvolle loop baan aan voorafgegaan. Met een na de start in 1971 kreeg het kleine Italiaanse karretje het etiket "auto van het jaar" opgeplakt. Toen nog een nieuwtje en derhalve goed voor flink wat publiciteit. Dat was er mede oorzaak van dat de 127 jarenlang de best verkochte auto in Europa was. Dat is nu over, maar in Italië kan nog steeds geen en kel ander model aan zijn po pulariteit tippen. Desondanks, de tijd gaat ge woon verder, het autorijdend publiek gaat toch andere ei sen stellen en dus werd het tijd om nog eens ingrijpend te gaan dokteren aan die 127. In ons land viel de komst van de Fiat 127 Mark III - zoals hij nu wordt genoemd - sa men met de wijziging van het importeursschap. Na tal van jaren werd het inmiddels noodlijdende bedrijf van Leonard Lang opzij gescho ven en nam de fabriek het heft in eigen handen. Zo kon het gebeuren dat ik de zer dagen op stap moest naar een groot kantoorgebouw in de wijde woestenij van Die- men om bij "Fiat Nederland" mijn testwagen op te halen. Vandaar werd ik nog wel naar de garage van "dealer" Lang gereden (aan huis in die woestijn hebben ze geen ga rage), maar zelfs dit onderdak voor de testwagens heeft maar kort geduurd. Inmid dels zijn ze al elders gestald. Wat het eerst opvalt als men de jongste editie van het succes volste model uit de historie van Fiat onder ogen krijgt zijn de brede strips van kunststof aan de zijkanten van de wagen. Zij geven het karretje niet alleen een stoer der en wat volwassener aan zien maar zijn ook zeer nuttig bij het voorkomen van kleine parkeerschade. Een nieuwe strakke grille zorgt ervoor dat deze Fiat inderdaad een an der "smoeltje" heeft gekre gen. Nog opvallender zijn de wijzi gingen aan het interieur. Op een vernieuwd, sober maar aantrekkelijk dashboard met aan de rechterkant een flink open opbergvak - vindt men niet alleen de nodige en gebruikelijke informatie maar ook een flink aantal nuttige waarschuwingslicht jes. De Italiaanse autobouwers hebben goed naar hun Japan se collega's gekeken die van het begin af aan zeer volledig uitgeruste auto's hebben aan geboden. Bij de Japanse pro- dukten staken de Europea nen vaak maar magertjes af. Een achterstand die thans snel wordt ingelopen. Neem deze Fiat 127 Mark III. Niet alleen meer waarschu wingslampjes maar ook achteruitrijlampen, van bin nen uit verstelbare buiten spiegel, een interval-schake- laar op de ruitenwisser en meer van dergelijke zinvolle zaken zitten er standaard op. De stoelen hebben langere leu ningen gekregen. Dat is best prettig. Ze zijn ook verstel baar. Ook leuk. Maar deson danks heb ik tijdens de hele testperiode vergeefs naar een echt lekkere zit gezocht. Dat vond ik een negatief punt Dan nog één: de versnellings bak. Wat zeperig, om zo te zeggen. Ik was bij herhaling op zoek naar de verschillende versnellingen. Overigens geen nieuwe opmerking. Ik maakte die ook al in novem ber 1971 toen ik voor de eer ste keer een rij-impressie met de Fiat 127 opdeed. Maar'dat bezwaar telt nu nog zwaarder omdat er één ver snelling meer op zit. De Fiat 127 met vier versnellingen is er nog wel (de Special vanaf 12.200), maar de meest ge vraagde versies worden de Super 13.900) en de Sport 15.600). En die hebben bei de een vijf-versnellingsbak. In de laatste (en duurste) editie zit een 1300 cc motor, de door mij gereden Super heeft een krachtbron van 900 cc waar van men uiteraard geen won deren mag verwachten. Maar het motortje is soepel en pit tig genoeg om in het dage lijks verkeer goed mee te kunnen. Voor het grotere werk is het my echter wat te rumoerig en te onrustig, al heeft de vijfde versnelling dat ook al elf jaar oude bezwaar iets opgehe- Het vier cilinder motortje van 45 paardekrachten bij 5600 toeren per minuut kan de naald van de snelheidsmeter na lang en veel aandringen op 140 krijgen. Maar dat moet dan wel in de vierde versnel ling gebeuren. Door het na drukkelijke overdrive-karak ter van de vijfde versnelling haalt men in die vyf met moeite de 130. Daar staat tegenover dat men het aantal toeren van de mo tor daardoor met enkele hon derden kan drukken. En dat scheelt niet alleen een slok op een borrel wat betreft het geluid maar ook bij de benzi nepomp. Pittig doorrijdend kwamen wij aan een verbruik dat varieerde tussen de I2l/i en 13Vi kilometer per liter benzine. Alles bij elkaar blyft is deze derde generatie van de Fiat 127 een wagentje dat hoewel het de oudere leeftijd hier en daar nog wel is aan te zien best kan meedraaien in het hedendaagse verkeerscircus En gezien de agressieve poli tiek die Fiat van plan is voor al in ons land te voeren zou het me niet verbazen als het ook hier zich in een ver nieuwde populariteit zou gaan verheugen. ADVERTENTIE GSD: registratieplicht voor kredietverstrekkers SAN SALVADOR (UPI/Reuter) - Regeringsmilitairen hebben de afgelopen weken bij acties 400 inwoners van het dorp Jucuaran in het zuidoosen gedood. Alle slachtoffers waren ongewapend, aldus is gisteren van officiële Salvadoriaanse zijde vernomen. Eerdere berichten dat in Jucua ran alleen guerrillastrijders zijn gedood, werden tegengespro ken. De zegslieden, die anoniem wilden blijven, zeiden dat gevluchte boeren uit Jucuaran hen van de massamoord op de hoogte had den gesteld. Een legereenheid van 1500 man voerde de massa moord uit nadat het een actie in het gebied had voltooid. Een aantal Amerikaanse acteurs gaat proberen een fonds van een miljoen dollar bijeen te brengen om de opstandelingen in El Sal vador in staat te stellen medische hulp aan de plaatselijke bevol king te verstrekken. Rechtstreeks tegen het beleid van hun land met betrekking tot El Salvador in gaven de acteurs en filmproducenten een chêque van 25.000 dollar aan een in Los An- Casino Scheveningen. Een fascinerend eind van een avondje uit ADVERTENTIE In Casino Scheveningen met z'n 24 Roulette- en Blackjack tafels, z'n bar en restaurant. Gezelligheid is er troef. Elke dag Roulette ^n Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, tel. 070-512621 gels gevestigde organisatie die medische hulp levert aan het de mocratische revolutionaire front in El Salvador. President Reagan zal binnen tien dagen het lang verwachte plan onthullen voor Amerikaanse hulp aan landen in het Caribisch gebied, zo heeft zijn woordvoer der gisteren meegedeeld. In een redevoering van de president zou misschien ook ingegaan wor den op beweerde ondermijning door Cuba. De Amerikaanse regering heeft Cuba en Nicaragua ervan be schuldigd het linkse verzet in El Salvador wapenhulp te geven, waar "de beslissende slag om Midden-amerika op stapel staat". Het is nog onbekend of de toe spraak van Reagan een aankon diging zal bevatten van Ameri kaanse hulp aan El Salvador. Bij Uspantan in het oosten van Guatemala zijn de onthoofde Uj- ken gevonden van 51 dorpelin gen, onder wie vrouwen en kin deren. Dit hebben journalisten gisteren meegedeeld. Over de identiteit van de moordenaars tast men in het duister. De jour nalisten hoorden van de moord partij toen zij in de oostelijke provincie Quiche reisden waar het Guatemalaanse leger mo menteel een uitgebreide actie te gen guerrillastrijders voert. Om even de sfeer te proeven of een rondje méé te draaien, of een glaasje aan de bar. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Kurhaus, teLQ70-512621 WASHINGTON (AFPAJPI/Reuter) - De Verenigde Staten blijven "vast besloten de veiligheid en het welzijn van Israël te verdedigen, ondanks bepaalde verschillen van opvatting" tussen Washington en Tel Aviv. Dit heeft president Ronald Reagan gisteren gezegd in een verklaring ter gelegenheid van het overhandigen van de geloofsbrieven van de nieuwe ambassadeur van Israël, Moshe Arens. "Onze verbondenheid met Israèl is een fundamenteel beginsel van de politiek van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten", aldus Reagan. Hij bracht Israël hulde voor de "moedige wijze waarop dit land bij het streven naar een duurzame vrede in het Midden-Oosten talrijke offers heeft gebracht". De Verenigde Staten zijn er "trots op dat zy in dit moeilijke proces de partner van Israël zijn". Deze opmerkingen van de president hebben duidelijk de bedoeling olie op de golven van woede en onrust in Israël te gieten, die waren ont staan nadat de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, vorige week uitlatingen deed die suggereerden dat de Verenigde Staten wellicht modern oorlogsmaterieel als raketten en vliegtuigen aan Jor danië zouden willen leveren. Premier Menachem Begin en alle grote politieke partijen in Israël ston den direct op hun achterste benen. Volgens de Israëlische premier zou de levering van Amerikaanse wapens aan Jordanië, dat al Sowjetrussi- sche luchtdoelraketten aan het kopen is, de veiligheid van Israél in gevaar brengen. LEEUWARDEN (ANP) - Krediet- verstrekkers moet worden ver plicht na te gaan hoeveel schul den mensen hebben en aan wie zy geld willen lenen De kredie ten moeten verplicht worden ge registreerd en ook de eventuele achterstanden in de aflossing daarvan. Als financiers zich niet aan deze regels houden, zou hun bij wet de mogelijkheden tot ver haal moeten worden ontnomen. Deze suggesties doet de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leeuwarden, J. de Boer, in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens De Boer zijn maatregelen ter bescherming van mensen, die geld willen le nen, dringend noodzakelijk nu het economisch slechter gaat, de koopkracht daalt en steeds meer mensen op een uitkering zyn aangewezen. De Boer stelt voor het bureau kre dietregistratie in Tiel, waarin banken en financieringsinstellin gen nu vrywillig samenwerken, in overheidshanden te laten overgaan Het bureau zou dan moeten toezien op de registratie- en informatieplicht Daarnaast wil De Boer de hoogte van de verstrekte kredieten ge koppeld zien aan de hoogte van het inkomen. Een kwart van le ning zou volgens De Boer als eer ste aanbetaling verplicht moeten worden gesteld en de rest zou - volgens een nog te ontwerpen draagkrachtregeling in vyf jaar moeten worden teruggehaald ADVERTENTIE In de speelzaal van Casino Scheveningen. Met een internationale staf korrckte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2 Kurhaus, tel 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19