"We gaan zeker niet overhaast te werk..." Wet op komst voor totaalweigeraars "Dumping afval onvermijdelijk" Staatssecretaris W. Deetman \nterv\e\N (CDA) over de middenschool WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Varia PAGINA 17 Door Ad van Liempt en Nely van Dam In plaats van als waakhond naast de voortvarende minister Van Kemenade op te treden, fungeert hij meey als trekhond, wordt gezegd over staatsse cretaris van onderwijs Wim Deetman. Die zal zijn achterban (bet CDA) nog heel wat uit te leggen hebben, komt er dan achteraan sinds hij met de PvdA-bewindsman getekend heeft voor het plan de middenschool in Nederland in te voe ren. Deetman vindt dat hij op geen enkele manier aanleiding heeft gegeven tot dergelijke opmer kingen. Waarom niet, legde hij uit in een gesprek met Ad van Liempt en Nely van Dam. Dromenarchief Het beste nieuws van de laatste we ken is de oprichting van het „dé partement néerlandais" van de in Parijs gevestigde Archives In ternationales des Reves", het In ternationale Dromenarchief, dat zich ten doel stelt cultureel waar devolle dromen te verzamelen, en de droom als zelfstandige kunst vorm te propageren. Beheerder in Nederland (adres: Postbus 2966, 3000 CZ Rotter dam, tel. 010-134209) is Pieter van Oudheusden, die zich voorlo pig op twee projecten wil toeleg gen, de dossiers „Nachtvlucht" en Nachtelijke ontmoetingen", waarin dromen worden opgeno men waarin men in staat was te vliegen, en waarin men ontmoe tingen had met beroemde perso- Los van deze specialisatie, wordt iedereen uitgenodigd zijn droom die hij mooi of belangrijk vindt aan bovenstaand adres op te stu ren. Men blijft copyright-houder van zijn dromen, mocht er ooit sprake zijn van een uitgave in boekvorm, dan zullen uw dromen daarin pas na uw toestemming worden opgenomen. Een hertje Om vast een eerste bijdrage aan het Archief te leveren, zal ik hier een droom navertellen die ik, zo dra ik wakker werd, meteen heb opgelikt, zodat ik me alle details nog herinnerde. Hij dateert al van enkele jaren geleden: „Mijn vrouw en ik gingen een cafe taria binnen, waar ze bezig wa ren aan een grote schoonmaak, want je kon alleen bij de toon bank terecht. De karweitjes, zoals vloer schrobben en wanden ver ven, werden door het geünifor meerde personeel zelf verricht, zodat er van bediening geen sprake was. Ik pakte een flesje gele frisdrank van de toonbank, schonk wat in een glas, liet het flesje staan, en stapte terug naar de muur, om het heen en weer rennende perso neel niet in de weg te staan. Ik nam een slok, en nog een slok, tot ik in het flesje op de toonbank iets troebels zag. Ik liep er naartoe, en zag toen dat er in het gele vocht, op de manier van een zee paardje en ook van diezelfde grootte, een hertje rondwentelde. Ik bedacht met schrik dat ik al twee slokken had genomen en sloeg alarm. Het personeel kwam toe snellen, en nadere inspectie van het flesje leerde dat er twee heel kleine baby's in ronddreven. Ze staken, goed ondergestopt als in een bedje, alleen met hun hoofd jes boven het laken uit, maar leef den toch heel duidelijk, blijkbaar zonder last te ondervinden van het omringende frisdrank. Net als het hertje, dat inmiddels spoorloos verdwenen was, leef den zij als vissen Iemand zei dat ik het flesje gekocht had, en dat de baby's nu dus ook mijn eigendom waren. Ik zei dat ik in normale omstadigheden dolblij geweest zou zijn met twee baby's, maar dat we juist zelf een baby hadden gekregen, en dat drie baby's ineens wat te veel van het goede was. Bovendien: mis schien waren ze wel van iemand! Men ried mij aan mij zo snel moge lijk door een dokter te laten on derzoeken, of ik geen schadelijke gevolgen had overgehouden aan de paar slokken die ik had geno- Met mijn vrouw ging ik naar een dokter op de Admiraal de Ruy- terweg in Amsterdam, hopend dat dit dokter Oltmans zou zijn, die ons allebei, zij het met een tus senpoos van 15 jaar, ter wereld had geholpen. „Maar die moet nu toch allang dood zijn", zei ik. De dokter bleek heel gebrekkig Ne derlands, en verder alleen Frans te spreken. Hij kwam uit Vene zuela. Zouden er eigenlijk nog wel Nederlandse dokters zijn?, flitste het door mij heen. Ik vroeg of ik eerst even naar de WC mocht. Hij aarzelde, de WC was stuk, maar ik mocht wel naar de kelder. Daar stond een luik, met de klep omlaag, half open, ik plaste in het gat en om dat ik geen trekker zag hangen trok ik aan een der touwen waar aan het luik was opgehangen. Het luik zwiepte omhoog, waar door allerlei Unfugin het half duister door de kelder werd ge slingerd. Weer boven moest ik van de doktér in een ligstoel gaan liggen en „peristaltische bewegingen" ma ken. „Bent u lenig?", vroeg hij. „Wel geweest", zei ik. Ik draaide wat met mijn bekken, en omdat ik niet misselijk werd zei de dok ter dat die twee slokken onscha delijk waren geweest. „Map ik dan mijn moeder even bel len?", vroeg ik opgelucht. Staan de bij het raam, op driehoog, bel de ik haar, terwijl ik beneden in de straat zag hoe burgers, onder het toeziend oog van tientallen agenten, achter elkaar lopend be zig waren manshoge, dobbel steenachtige kluiten zwarte aar de voort te rollen. Ik vertelde dat aan mijn moeder, en zei haar dat ik veel van die burgers herkende als vroegere schoolvriendjes van de lagere school en de HBS Tot zover deze droom, tot in alle de tails geheel naar waarheid opge tekend. Er wordt niet in gevlo gen, ik ontmoet er geen beroemde persoonlijkheden in, maar als be ginnetje vind ik hem mooi genoeg voor het Rotterdamse Dromenar chief. DEN HAAG „Ik zou te snel gaan? Kom nou, het vorige kabinet had al met zo'n nota moeten komen, zoals wij die nu hebben uitgebracht. Laten we wel wezen, het huidige voortgezet onderwijs vertoont tal van knelpunten. Voor het oplossen daarvan is de bestaande wetge ving te knellend, dat jasje past niet meer en dus zullen we op een andere wet moeten aan koersen. Op het moment is het zo, dat een leerling in een bepaald straatje terechtkomt en dat moet dan uitgelopen worden. Als 't een mavo-straatje is, moet de leerling eerst daar een diploma zien te halen voor hij verder kan. De hele doorstroming laat toch zien dat leerlingen hoofdzakelijk van boven naar beneden doorstromen, 't omgekeerde is in veel mindere mate het geval". Uitstel van studie- en beroeps keuze is een van de bélang- rijkste doelstellingen van de middenschool. Twaalf jaar zou te jonè zijn om werkelijk goed te kunnen kiezen tussen verschillende vormen van voortgezet onderwijs. Deetman: „Een enorm voor deel van uitstel van studie- en beroepskeuze is ook, dat leer lingen veel meer dan nu het geval is zelf kunnen meebe- palen wat zij verder willen gaan doen. Niet alleen omdat ze dan ouder zijn, maar ook omdat wij oriëntatie op toe komstig beroep en toekom stige studie een nadrukkelijk onderdeel van de basisvor ming willen maken". De nu gekozen procedure over ziend zegt de staatssecretaris nogmaals: „Nee, ik kan wa rempel niet zeggen dat we overhaast te werk gaan. Er komt eerst een heel jaar dis cussie met het veld, dat loopt dus tot februari 1983. Dan gaan we uit die discussie pas conclusies trekken en een wetsontwerp voorbereiden. Vervolgens gaat het parle ment een beslissing nemen. Als die positief voor de mid denschool uitvalt, zal de wet alleen nog maar gelden voor scholen die willen en nu zit ik al te praten over de tweede helft van de jaren tachtig. Voor de middenschool, of het voortgezet basisonderwijs, zoals wij het noemen, echt over de hele breedte is inge voerd zou het wel eens 2000 kunnen zijn. Het enige dat je nog snel kan noemen, is dat het kabinet zo snel na het aantreden met een dergelijke nota komt. Maar dat is nood zaak als je zoveel tijd uittrekt voor overleg. Een kabinets periode van vier jaar is erg kort om werkelijk iets tot stand te brengen, dus je zult alle beschikbare tijd moeten benutten en niet pas over een jaar of twee met zo'n nota be ginnen". Hobbel Staatssecretaris Wim Deetman kwam vier jaar geleden in de Tweede Kamer voor het CDA. Daarvoor werkte hij bij de Besturenraad PCO (Pro testants-Christelijk Onder- DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Lambers-Hacquebard van milieuhygiëne heeft de Tweede Kamer er gisteren met moeite van kunnen overtuigen dat dum ping van het radio-actief afval in de Atlantische Oceaan dit jaar onvermijdelijk is. Zij zei het evenals de Kamer te betreuren dat het technisch onmogelijk is om de dumpingsoperatie te voor komen. De bewindsvrouwe zeg de toe alles in het werk te zullen stellen om in 1983 op het land een tijdelijke opslagplaats voor het gevaarlijke spul te realiseren. De staatssecretaris vertelde in het mondeling overleg met de Vaste wijs). De afgelopen zomer, terwijl Van Kemenade een niet te nemen hobbel in de formatie leek, kwam Deet man met de socialistische kandidaat voor onderwijs tot overeenstemming. De verwachting was toen, dat de staatssecretaris tot belang rijkste taak zou hebben Van Kemenade af te remmen bij zijn poging een midden school voor alle leerlingen na de lagere school in te voeren. Het CDA als partner van de WD in het vorige kabinet voelde daar niet zo veel voor. Maar al uit de regeringsverkla ring bleek, dat dit kabinet wel op opheffen van de be staande schoolsoorten in het voortgezet onderwijs afste vende. Bovendien bleek wat later dat „waakhond" Deet man in het openbaar bijna nog harder dan zijn te bewa ken minister pleitte voor een school voor alle twaalfjari gen. Toen dook de typering van trekhond op. Tegelijker tijd werd het de vraag hoe Deetman toch zo van mening veranderd kon zijn. ,Ik begrijp werkelijk niet hoe iedereen erbij komt, dat ik een ommezwaai gemaakt heb of dat ik een bekering zou hebben doorgemaakt. Vanaf januari 1978, toen ik in de Ka mer kwam, heb ik verschei dene keren uiterst positieve dingen over de midden schoolexperimenten gezegd. Kamercommissies voor milieu- hygiene en voor kernenergie dat het zelfs niet mogelijk is om voor dit jaar een noodvoorziening te treffen. Het afval, dat eind augus tus in zee wordt gestort, is voor het merendeel afkomstig van de kerncentrales in Borssele en Do- dewaard De rest wordt geleverd door ziekenhuizen, laboratoria en industrie en door de Kema in Arnhem die dit voorjaar de ra- We hebben ook gepleit voor uitbreiding van het aantal ex perimenten. Hoogstens kan je zeggen, dat ik de haast bij de toenmalige oppositie - PvdA en D'66 - te groot vond. En ik vind nog steeds dat de grootste fout die we kunnen maken is te zeggen: hier ligt een nota op "tafel en over vijfjaar moeten alle scholen daaraan voldoen. Men zegt wel eens, onder wijsvernieuwingen duren 25 jaar" Eindpunt „Ik denk, dat dat w£ar is. Zo is het met de samenvoeging van kleuter- en lageronder- wijs ook gegaan. Al vanaf het begin van de jaren zestig wordt daaraan gewerkt en pas in 1985 wordt de basis school algeheel ingevoerd. De een vindt dat nog te snel en de ander te langzaam, dat zul je altijd wel houden". Deetman zegt het belangrijk te vinden dat nu voor een reeks van jaren duidelijk is voor de scholen wat het eindpunt van de ontwikkelingen moet zyi* ,Je kunt bijvoorbeeld niet blij ven steken bij het uitspreken van de wens dat studie- en beroepskeuze uitgesteld moeten worden. Daar moetje een invulling bij geven. Die wens is trouwens noch in het veld noch in het parlement is om onder de dienstplicht uit te komen", aldus Van Houwelin- gen. De ontkenning van Elfrink dat hij ooit militair gekeurd zou zijn (in interviews en voor het TV-pro- gramma Sonja op Maandag) moet volgens de staatssecretaris worden verklaard in het feit dat hij niet wil prijsgeven dat hij heeft toegestemd in een keuring, waartegen hij zich eerder steeds verzette. Elfrink zelf meent dat defensie de keuring heeft ver zonnen „als truc om hun gezicht te redden". Van Hou welingen verklaarde dat dio-actief besmette grond af graaft. De staatssecretaris weerlegde de mogelijkheden voor de nood voorziening diede milieu-organi satie Greenpeace maandag in een brief had gegeven. Volgens haar is opslag by de kerncentra les in Borssele en Dodewaard uitgesloten vanwege de capaci teit en de vergunningen. Het omstreden. Daarom is het voor de scholen van belang te weten wat het toekomstper spectief is. Wij zullen proberen daarvoor zoveel mogelijk steun te ver werven, zodat het perspectief ook te realiseren valt. Als je geen lange-termijnvisie geeft, loop je het risico van een zig- zagkoers. Dan weten de scho len niet waar ze aan toe zijn. Je moet ook niet bij elke wis seling van de politieke wacht met nieuwe ideëen komen. Wel een middenschool, geen middenschool, dat is funest. Laat ik een ander voorbeeld ge ven: het vorige kabinet be gon gelukkig het belang van de mo-opleidingen (leraren - red.) te benadrukken, terwijl daarvoor jarenlang gezegd was, dat de mo-opleidingen zouden verdwijnen. Als je el ke vier jaar iets anders uit Den Haag hoort, weet zo'n opleiding niet waar zij zich aan te houden heeft. Daarom ben ik ook erg gelukkig, dat wy die lijn van het vorige ka binet met de mo voortzetten' Wet Desalniettemin bestaat er geen garantie dat volgende kabi netten de lijn voor wat betreft de middenschool zullen voortzetten. Deetman vindt wel dat er in de procedure al les aan gedaan is om te berei- Elfrink hem persoonlijk - tijdens een bezoek in de gevangenis, af gelopen vrijdag - om een keuring heeft verzocht. „Hij dacht zelf dat hij op medische gronden wel ongeschikt zou zijn voor de mili taire dienst". De staatssecretaris heeft toen duidelijk gemaakt dat er alleen sprake kon zijn van een officiële militaire keuring. Na een klein etmaal bedenktijd liet Elfrink (volgens de lezing van Van Houwelingen) zaterdagoch tend aan de gevangenisdokter weten dat hij akkoord ging met een militaire keuring. „Nu het er Energie-onderzoek Centrum Ne derland (ECN) in Petten heeft niet meer opslagruimte dan voor ëën jaar. En het kernenergiecen trum in het Belgische Mol is ui terst terughoudend in het accep teren van Nederlands afval. Al leen Dodewaaid heeft nog capa citeit voor opslag van vloeibaar afval. De realisatie van een tijdelijke op- ken dat er geen breuk in de ontwikkelingen komt: „Daar is eerst het overlegjaar enige waarborg voor. We streven er naar in het veld zoveel moge lijk overeenstemming te krij gen, zodat onze keuze gedra gen wordt. En daarna koersen we op de wet aan. Dat is een uitspraak van het parlement en daar zal ieder een zich dan aan te houden hebben. Met de voorberei ding van die beslissing doen wij het maximaal haalbare om continuïteit te waarbor gen". Verrassenderwijs kwam de WD, erkend tegenstander van de middenschool, dit maal met een soepeler stand punt, waarmee de politieke haalbaarheid een stuk groter is geworden. Deetman: „Ja, ik las zelfs dat ex-minister Pais niet afwij zend. maar zelfs lovend ten opzichte van de nota staat. Ik had wel verwacht dat de WD zich welwillender zou gaan opstellen ten opzichte van de middenschoolexperi menten. De ontwikkelingen in die partij gaan kennelyk heel snel". Behalve de politiek kunnen ook de scholen en in nog klei ner verband de leerkrachten een stokje steken voor de tot standkoming van de midden school. Bijvoorbeeld door te weigeren de lesmethode aan te passen. toch van moet komen, dan maar zo snel mogelijk", zou hij hebben gezegd. Om tien uur zaterdag ochtend begon de arts Van Or- mondt de gebrtiikelijke medi sche dienstplichtkeuring, na nog eens te hebben gevraagd of El frink daarmee instemde. Alle onderzoeken zijn daarby ver richt (alleen de kieurenstest ont brak) en de arts heeft ongeveer dne kwartier met Elfrink gespro ken. Na afloop van het onder zoek, dat tot tien over elf duurde, concludeerde de dokter dat El frink ongeschikt was, „omdat h^ geestelyk niet zou kunnen func- slagplaats voor de duur van tien jaar in 1983 is het uitgangspunt van het beleid van staatssecreta ris Lambers. De Kamercommis sies hebben twyfel of dat wel zal lukken, omdat zy daarby de nor male procedures wil volgen, die leiden tot een wyziging van een bestemmingsplan Ze gaf toe dat het wat tijd betreft krap is beme ten. Als het niet lukt, moet er vol gend jaar weer worden gedumpt, Deetman ..Daar wil ik niet op voorhand rekening mee hou den. We hopen met een pro gramma van nascholing de onderwijsgevenden voldoen de toe te rusten voor hun nieuwe taak. We komen met zo'n programma". Sabotage De staatssecretaris weigert eveneens in te gaan op moge- lyke sabotage van scholen, die wel hun naam van mavo in middenschool veranderen, maar verder alles by het oude laten. Byvoorbeeld door de leerlingen uitsluitend door te sturen naar de eigen eraan gekoppelde havo, die dan weliswaar niet meer officieel een school met de vroegere mavo mag vormen „Op dergelyke mogelijkheden misschien willen ze via een achterdeur toch weer bij de bestaande situatie uitkomen kun je geen beleid baseren. Ik heb niet de neiging daar voooraf rekening mee te hou den". Vnj beslist wijst hij de moge- lykheid af om naast de mid denschool nog een ander schooltype, bijvoorbeeld het gymnasium, te laterv bestaan. „De Kamer zal daar een uit spraak over moeten doen, maar ik heb de overtuiging dat we tot een eensporig be leid moeten komen, zo staat dat ook in het regeerakkoord, en dan kun je niet een deel van het oude systeem naast het nieuwe handhaven In de overgangsperiode zullen bei de naast elkaar bestaan, dat wel, maar uiteindelyk zal er alleen het nieuwe systeem moeten overblyven. Nee. ik houd die mogelykheid niet als wisselgeld achter de hand", besluit hij als wy op peren dat het voortbestaan van het gymnasium wellicht voor de middenschooltegen standers als een ruilmiddel wordt gezien om hun toe stemming niet aan de mid denschool te onthouden. Het benodigde geld zou ook nog roet in het eten kunnen gooien. Maar Van Kemenade en Deetman zijn ervan over tuigd, dat de middenschool er kan komen zonder hoge extra kosten. „Als je op korte termijn een en ander zou wil len, ja, dan zou het te duur worden. Maar als je over een lange periode al je uitgaven op het voortgezet basisonder wijs richt, moet het niet meer hoeven te kosten dan het nu kost". Keuze Als de middenschool eenmaal helemaal ingevoerd is, blyft er voor de twaalfjarigen en hun ouders toch nog keuze bestaan tussen soorten mid denscholen: autoritaire en vrije, kleine en grote, in oude •stadswijken en in nante villa dorpen. protestantse of open bare. goede en slechte? Deetman „Ja, uat blijf je ge lukkig houden. De overheid kan een structuur in het on- derwys aanbrengen of die wijzigen. En de overheid kap de voorwaarden aangeven, waaraan een school moet vol doen ter bewaking van de deugdelykhcid, maar diezelf de overheid is eraan gehou den de individuele school een heel groot stuk vryheid te laten Dat geldt voor by- zondere scholen, maar ook voor openbare". tioneren in de krijgsmacht", al dus staatssecretaris Van Houwe lingen. In de Eerste Kamer vroeg de WD'cr Hrijm- M.ikkrcl ,)ms dag om totaalweigcraars voor taan niet meer in voorarrest te nemen in de militaire gevangenis te Nieuwersluis. Ze kunnen be ter aan de gewone rechter wor den overgelaten, zei hy. Opslui ten in Nicuwersluis betekent vol gens de WD'er dat de overheid zich onaangenaamheden op de hals haalt: ze belast de bewakers te zwaar, lokt demonstraties uit en kweekt martelaren. aldus de bewindsvrouwe Da hl m Braams (WD) geloofde niet dat de bevolking van welke gemeente dan ook akkoord zal gaan met de bouw van opslagge bouw van radio actief afval. Als enige pleitte hy voor voortzet ting van de dumpingsoperaties die naar zyn mening alleen ogen- schynlyk onveilig is. De ministers Van Thijn (binnen landse zaken) en De Ruiter (justi tie) hebben tegenover de Kamer met nadruk verklaard dat de be trokken autoriteiten met van te voren op de hoogte waren van de spuitbusjes. DEN HAAG (GPD) - Nog dit jaar komt staatssecretaris Van Hou welingen (defensie) met een wetsontwerp voor de behande ling van zogenaamde totaalwei geraars (mensen die niet alleen dienst weigeren, maar ook geen beroep willen doen op de wet ge wetensbezwaren). Op grond daarvan zal de rechter een weige raar vervangende dienstplicht kunnen opleggen in plaats van de nu gebruikelijke celstraf. Tegenover journalisten verklaarde Van Houwelingen gisteren dat de Zevenaarse totaalweigeraar Bas Elfrink zaterdag in de Sche- veningse gevangenis wel dege lijk aan een militaire keuring is onderworpen. Hij was daarvan zonder enige twijfel op de hoog te, want het is hem tot drie maal toe duidelijk gemaakt, aldus de bewindsman. Met klem ontkende Van Houwelin gen de herhaalde bewering Van Elfrink, dat hij niet op geschikt heid voor militaire dienst zou zijn gekeurd, doch alleen zou zijn vrijgelaten vanwege zijn honger staking. „Anderen moeten niet de indruk krijgen dat hongersta king een gemakkelijk weggetje

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17