"Oranje is mijn hoofddoel John van der Wiel houdt leider Short op remise J- Nog 148 dagen en we zijn wereldkampioen' -C Baancoach Langkruis en KNWU uit elkaar Slooter (16) krijgt golfstage aangeboden 99 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Sport DEN HAAG (ANP) - Rini Langkruis is drie maanden baancoach geweest van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie. De opvolger van Frans Mahn en de KNWU konden gisteren niet tot overeenstemming komen over de vergoeding die Lang kruis voor zijn werkzaamhe den zou krijgen. In eerste instantie zou Lang kruis slechts de toprenners begeleiden. Het beleidsplan van de KNWU, dat in januari ter tafel kwam stelde, dat Langkruis veel meer taken zou moeten vervullen. De Fi nanciële eisen, die de oud- renner daar tegenover plaat ste, konden niet worden ge honoreerd. Daarop besloten beide partijen de kortstondi ge samenwerking te verbre ken. De bedoeling was, dat Lang kruis de Nederlandse baan- sport uit het slop zou halen. Met veel enthousiasme ging de 31-jarige Langkruis aan het werk. Hij maakte een am bitieus rapport, dat ook in de smaak viel bij de Wielrenu nie. Eén en ander hield even wel in, dat Langkruis een half jaar op pad was in binnen- en buitenland. De KNWU kon Langkruis financieel niet te gemoet komen. "Ik zou 10.000 gulden overhouden voor die periode. Dan heb ik alle lasten eraf getrokken. Zoiets kan ik niet verant woorden tegenover mijn ge zin. Dat is gewoonweg te wei nig", adus Langkruis. Tot 1986 staat een bedrag van anderhalf miljoen gulden voor de baansport op de be groting van de KNWU. Daar in is echter slechts een "vrij- willigerssalaris" voor de coach begrepen. De Wiel renunie zag ook geen kans el ders financiële middelen van- MARBELLA (ANP) In het zonetoernooi schaken in Marbella is John van der Wiel gisteren in groep A remise overeengekomen met leider Nigel Short uit Engeland. Short behield de leiding met zes punten uit acht partijen. Hij wordt op een half punt gevolgd door Van der Wiel en Ligterink, die pas zeven partijen speelden. Ligterink kwam remise over een met John Nunn, die de vierde plaats inneemt. Anatoli Karpov (links): zonder verder spelen opgegeven tegen Timman (r). In groep B verloor Paul van der Sterren van de Spanjaard Man kei Rivas. Donner brak zijn partij tegen de Belg Meulders af. De uitslagen van de partijen uit de acht ste ronde zijn: groep a: Doyle (Ier)-Fer- nandez (Spa) 0-1, Ligterink (Ned)-- Nunn (Eng) Langeweg (Ned)-- daan te halen. "Als ik weg ben uit mijn bedrijf kost mij dat geld. Die vergoeding die nodig is kan niet worden ge geven. Dan houdt alles op", verklaarde de teleurgestelde ondernemer. Langkruis, die ook de oplei ding aan het CIOS voltooide, koesterde evenwel geen wrok tegen de KNWU. "Als men geld klaar heeft, begin ik zo aan het karwei. Ook Harry Meuwese, de bondsdirecteur, betreurde de gang van zaken. Hij vond de verlangens van Langkruis niet onredelijk, maar het geld ontbreekt de KNWU nu eenmaal. Inmid dels dreigen de renners de dupe te worden van de hele affaire. Meuwese: "Daar zijn wij ons terdege van bewust. Wij gaan ook zo snel mogelijk op zoek naar een vervanger". België twijfelt aan oefenduel BRUSSEL (ANP) - De Belgische voetbalbond is er nog steeds niet zeker van, of de oefenwedstrijd tegen Polen, die op 28 april in Chorzov gespeeld zou worden, doorgang zal vinden. Volgens se cretaris-generaal Albert Roos- sens verlopen de contacten met Polen erg moeizaam. "Het pro bleem is dat geen enkele wester se luchtvaartmaatschappij ons kan garanderen dat de spelers groep op tijd in Chorzov arri veert", zei Roossens. De secreta ris-generaal heeft zich nu in ver binding gesteld met de Poolse ambassade in Brussel om zo spoedig mogelijk uitsluitsel te krijgen. "Anders spelen we in Warschau, of helemaal niet". Gomez (And) 1—0. De uitslagen van de eerder afgebroken partijen in groep a zyn Serret (Fra)— Ligterink (Ned) 0-1, Doyle (Ier)-Nunn (Eng) 0-1. Stand: 1. Short 0 punten (uit 8 partijen), 2. Van der Wiel en Ligterink 5,5 (7), 4. Nunn 5 (7), 5. Langeweg en Fernandez 3.5 (7). 7 Mcnab en Serret 3 (7). 9 Galle go 2.5 (7), 10. Doyle l.S (8). 11 Gomez 1 (8) Groep b Hebden (Eng)-Blow (Gue) 1-0, Sanz (Spa)—Mestel (Eng) Lj-V*. Ri vas (Spa)-Van der Sterren (Ned) 1-0, Donner (Ned)-Meulders (Bel) afg. Klauner (Lux)-Stean (Eng) afg. Stand: 1. Mestel 6 punten (uit 7 partij en), 2. Hebden 5,5 (8), 3. Rivas 4,5 (7), 4. Donner 4 1 (7), 5. Stean 3,5 2 (7), 6. Sanz 3,5 1 (7), 7. Meulders 3.5 1 (8), 8. Van der Sterren 3 (8), 9. Jones 1.5 (7) 10. Klauner 1 1 (7), 11. Blow 0 (7). Mar del Plata Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft de afgebroken partij tegen Jan Timman tijdens het interna tionale schaaktoernooi in Mar del Plata zonder verder spelen opgegeven. Daardoor klom Tim man met 4,5 punten uit zes partij en naar de tweede plaats op de ranglijst, één punt achter de for midabel spelende Hongaar L^jos Portisch. Karpov. die een andere afgebroken partij tegen de Argentijn Oscar AMSTERDAM De keuzecommissie van het Sportfonds Leo van der Kar heeft het afgelopen jaar slechts twee talenten opgespoord in de regio Leiden. Hein Slooter (16) en Jiska van Rijswijk (12) van de Golfclub Noordwijk mogen zich na gisteren scharen in het rijtje van bekende topsporters zoals Winnie Remmerswaal, Jos Bongers, Ronald Florijn, Ruud Wielart, Hans Kroes, Bert Kragtwijk en Bettine Vriesekoop. 'Leiden' was in het Appolo-hotel in Amsterdam derhalve zwak vertegenwoordigd. De schijn werpers werden niettemin fel ge richt op Gerard Bakker en Betti ne Vriesekoop. De sportvrouw van het jaar en haar coach waren als ere-gasten uitgenodigd. Ter wijl de Hazerswoudse de zoveel ste loftuitingen op haar zege tij dens het Top-12 toernooi in Nantes geduldig aanhoorde, was de Leidse verzekeringsagent el ders met zijn gedachte. „Ik heb haast", popelde hij, „want na vier weken mag eindelijk het gips van mijn pols af', aldus de Avan- ti-coach die zich tijdens de kou de wintermaanden op pijnlijke wijze op glad ijs bewoog. Dat deed niet de oud-sportjourna list Rien Bal. de voorzitter van het Sportfonds Leo van der Kar, met de uitspraak: „De sport kan de sport helpen". Dankzij een deel van de winst van het jaar lijkse internationale voetbaltoer nooi van Amsterdam, de Stich ting Sportotalisator Nederland en de financiële steun van ex—ta feltennisser Van der Kar kunnen dit jaar 26 stages voor talenten en coaches worden gerealiseerd. Sommigen, zoals de honkbal- coach Jan—Dik Leurs, stappen in het vliegtuig (naar Florida); weer anderen zoeken het dichter bij huis. Hein Slooter en Jiska van Rijswijk behoren tot de laat ste categorie. „Europese prestaties kunnen van die jonge golfers in de nabije toe komst nog niet worden ver wacht", aldus Koos Idenburg, Argentijnen al in trainingskamp MAR DEL PLATA - "Nog 148 dagen en wij zijn wereldkam pioen". Met deze woorden, ge schilderd op een fors uithang bord, verwelkomde de Argen tijnse bondscoach Cesar Me- notti in Mar del Plata de 23 geselecteerden voor het we reldkampioenschap voetbal, dat half juni in Spanje wordt gehouden. Gisteren begon na een week me dische keuringen de Argen tijnse titelhouder het laatste gedeelte van de aanloop naar de WK. De spelers zullen tol aan de eindronde in het trai ningskamp verblijven. Onder de aanwezigen bevinden zich ook de zes internationals van River Plate. Het is dubieus, of het zestal geschorst zal wor den voor hun weigering te spelen tegen Independiente in een vriendschappelijke wed strijd. De club heeft de bevoegdheid de spelers voor een jaar te schor sen voor alle nationale en in ternationale voetbal. Dat zou betekenen, dat de zes niet in Spanje van de partij zouden zijn. Aanvoerder Passarella en aanvaller Kempes zeiden desgevraagd, dat zij niet ver wachten, dat het zo'n vaart zal lopen. Afwezig op de eerste dag waren de buitenlanders Ardiles (Tottenham) en Bertoni (Fio- rentina). Het duo zal zich la ter bij de groep voegen. Me- notti, die kortgeleden kritiek uitoefende op de militaire re geringsvorm van zijn land en daarvoor door de regerings gezinde dagbladen stevig aangepakt werd, heeft twee andere buitenlanders, Villa (Tottenham) en Luque (Tam- pico Mexico), verzocht zich beschikbaar te houden. De 23 geselecteerden zijn: Doel: Fillol, Baley en Pumpido. Verdediging: Galvan, Passa rella, Tarantini, Olguin, Olarticoechea, Van Tuyne, Trossero, Bauza en Gordillo. Middenveld: Maradona, Va lencia, Hernandez, Gallego en Barbas. AanvalKempes, Diaz, Chaparro, Santamaria en Calderon. die Bob Spaak in de keuzecom missie van het Sportfonds op volgde. „Maar hun stages kun nen wèl een goede test op het ge bied van begeleiding zijn voor de Nederlandse Golf Federatie". De voormalige voorzitter van het Olympisch comité nam tevens de tendens in de golfwereld waar, „dat men steeds jonger met die sport gaat beginnen". Onder leiding van bondscoach Roesberg gaan Slooter en Van Rijswijk samen met nog vier ta lentvolle golfers in de paas vakantie op Papendal aan hun techniek schaven. Volgens Slooter kan dat een bijzonder nuttige ervaring zijn. Hij kan het weten, want vorig jaar behoorde zijn jongere broer Daan tot de uitverkorenen. Hein Slooter werd ook min of meer gedwongen de stick ter hand te nemen. „Mijn ouders zitten bijna dag en nacht op de golfclub. Vandaar dat mijn oudere broer Jeroen, Daan en ik ook automa tisch betrokken raakten bij dat spel". Toen Daan Slooter drie jaar geleden door de ballotage-- commissie van 'Noordwijk' als lid werd aangenomen, kreeg hij al snel te horen dat hij aanleg had voor het slaan van het balletje. „Maar dat zegt niet zoveel", relati veert de scholier aan het Rijn lands lyceum. „Het is nog steeds geen grote kunst om door een beetje fanatiek te trainen tot de Nederlandse top door te drin gen". Voorlopig heeft hij zich ten doel gesteld om evenals zijn jon gere broer een basisplaats in de hoofdmacht van zijn club af te dwingen. „En mijn uiteindelijke doel is Oranje", voegt Slooter er aan toe. „Dat moet mogelijk zijn. der Kar ontvangt Bettine Vriesekoop een ring voor haar eerste plaats tijdens het Ihet Leo van der Karfonds. Op de Top-12 toernooi. Ooit maakte de Hazerswoudse een stage op kosten achtergrond kijkt Gerard Bakker toe. Zeker als ik fanatiek blijf trai- Internationale ervaring heeft de onlangs 16 jaar geworden Noord- wijker inmiddels al opgedaan. Zijn ouders bekostigden afgelo pen zomer een golfkamp in North Carolina. Golf elitair? „In Nederland wel", geeft Slooter toe. „Maar het is niet bekakt", vindt de bijna 13-jarige club- en schoolgenote van Slooter, Jis ka van Rijswyk. „Je ziet natuur lijk geen hippies op de baan rondlopen. Je kan ook niet zo maar worden toegelaten. Je moet je goed gedragen", legt de in Nieuw Vennep geboren en geto gen top-golfster in spé uit. „Een punkfiguur is niet welkom. Die zul je ook niet zo snel zien, want een golfset is vrij duur en de con tributie is hoog". „In Nederland zijn de meeste clubs weliswaar besloten", besluit Slooter, „maar in landen als En geland en de Verenigde Staten is golf een typische volkssport. En het is toch wel leuk als je ieder een op een openbare golfbaan ziet spelen". HERMAN POOS Panno remise moest geven, kan slechts bogen op een score van vijftig procent: met drie punten is hij zevende. De Deen Bent Larsen vergaat het nog slechter. Hij kwam niet verder dan remise tegen de Argentijn Giardelli en is met twee punten negende. De uitslagen van de afgebroken partijen zijn: Timman (Ned)-Karpov (Sow) 1 -0- .Seirawan (VS7-Quintero« (Arg) 1-0, Poloegajevski (Sow)-Palermo (Arg) 1-0, Quinteros-Poloegajevski Vfc-V*. Andersson (Zwe)-Pariermo 1-0, Lar sen (Den)-Giardelli (Arg) Vfr-Vk. Panno (Arg)-Karov "A-Vi. Stand na zes ronden. 1. Portisch (Hon) 5,5 punten, 2. Timman 4,5,3. Seirawan 4, 4. Poloegajevski, Andersson en Najdorf (Arg) 3,5, 7 Karpov en Palermo 3, 9. Lar sen. Franco (Par). Braga (Arg), Panno en Giardelli 2, 14. Quinteroa 1.5. Plaatsen De eerste van drie interzonale schaaktoernooien zal op 29 juli be ginnen in Mexico-stad. De twee an dere, in Las Palmas en Moskou, vangen op respectievelijk 15 au gustus en 7 september aan. Bij de dames is nog maar één van de twee plaatsen bekend. Het eerste toer nooi begint op 3 september in Ti- flis, de hoofdstad van Georgië. De interzonetoemooien zijn de tweede stap op weg naar de aanwij zing van de uitdager van wereld kampioen Karpov. Aan de dne evenementen zal deelgenomen worden door 42 spelers. Het groot ste contingent daarvan heeft zich geplaatst via een van de twaalf zo- netoernooien. In een van die voor ronden spelen momenteel vijf Ne derlandse schakers in het Spaanse Marbella. Een tiental grootmees ters, onder wie Jan Timman, zijn door de FIDE op het jongste con gres in Atlanta rechtstreeks ge kwalificeerd voor de interzonale voortzetting. Bij de dames doen aan de twee in terzonetoemooien 32 speelsters De indeling van de toernooien ge schiedt pas na afloop van het laat ste zonetoernooi, tegen eind maart De 42 spelers worden over de dne steden verdeeld via een bestaande formule, die door FIDE-president Olafsson is opgesteld. De data van de interzonetoemooien zijn: Heren: Mexico-Stad: 29 juli-20au gustus, Las Palmas: 15 augustus-15 september. Moskou: 7-26 september, dames: Tiflla: 3-30 september, tweede nog niet bekend. Van der Wal mede aan kop BORDEAUX - Na de vierde ronde in het Europese zonetoernooi dammen hebben Jannus van der Wal en Raul Dclhom met één punt voorsprong de leiding ge nomen. De Nederlandse kam pioen won overtuigend van Othello Affatati en lijkt op weg om zijn winst in het eerste Euro pese zonetoernooi van vorig jaar in Italië te gaan herhalen. De Fransman Delhom. die in inter nationale toernooien nog nim mer boven de middelmaat uit stak. won op eenvoudige wyze van de Israëliër Modsgriskwi- lien, staat naast Van der Wal aan kop. Het onderlinge Nederlandse duel tussen Clerc en Van den Borst eindigde in remise. Heel merk waardig bood BasUaannet op de 28e zet remise aan tegen de Belg Gregoire, die ook in internatio nale wedstrijden nog nimmer iets heeft voorgesteld. De Neder lander vertrouwde de positie niet meer. De Zwitser Caron werd ingemaakt door de tot Fransman genaturali seerde Kongolees Nimbi en Ca- zemir stuitte op verrassend ster ke tegenstand van de Italiaan Berte (remise) Ook Verpoest (Bel) en Gurnard (Fra) deelden de punten. Stand na vier ronden 1. Van der Wal en Delhom 8 punten, 3. Clerc, Bastiaannet. Van den Borst. Ca- zemir en Gregoire 5. 8 Verpoest en Nimbi 4, 10 Gumard en Berte 3. 12. Af fatati en Modsgriskwili 2. 14. Caron 1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13