Atletiekuriie vormt begeleidingsteam voor topatleten 5DT Langeweg valt terug Schaatscoaches doen er het zwijgen toe... Britse trainers willen zomer competitie DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 9 Bijgeloof in de sport - je kunt er een boek over schrijven. Afgelopen zaterdag werd er in deze krant een pagina aan besteed. Van Hanegem die na een over winning met hetzelfde jasje blijft lopen. Ruud Krol die per se het shirt over de broek wenst te dragen en de Franse coach Hidalgo die bij zeer be langrijke wedstrijden een honkbalpet opzet. De lijst is eindeloos uit te brei den. Van Ard Schenk was bekend dat hij nimmer verzuimde onder zijn schaatspak een speciaal T-shirtje te dragen; de Amerikaanse tennisspeler Art Larsen wilde in de jaren vijftig bij het serveren vaak de bal terughebben i hij net daarvoor e de slag had gemaakt; de scha ker Botwinnik liep geduren de een tweekamp om de we reldtitel dag na dag precies dezelfde wandelroute. Enzovoort, enzovoort. De sportpsycholoog Peter Blitz zegt er dit over "Het is een kwestie van onzekerheid. Hoe bijgeloviger iemand is des te onzekerder voelt hij zich. Hij is dan niet overtuigd van bijv. een goed eindresultaat. Ze zullen het zelf nooit toege ven. maar de bijgelovige twijfelt". Er zal best iets van waar zijn, hoewel ik de hiervoor ge noemde sportlieden nimmer als trillende espebladen of door vrees bevangen juffers hondjes heb beschouwd. Maar ja, niemand heeft in hun bin nenste kunnen kijken. Ik denk toch dat je het wat an ders moet benaderen. Iedere sportmanJvrouw, hoe goed ook. heeft te maken met een behoorlijke portie onze kerheid, twijfel. Dat kan niet anders omdat de sport nu eenmaal vol ongrijpbare, on zekere factoren zit. Dat is ook het aardige, die glorieuze on zekerheid in de sport. Van tal van zaken in het leven kun je tamelijk op aan van de hoog te van de kinderbijslag tot het nat worden onder de douche), van het verloop en de uitslag van een wedstrijd nóóit. De overtuiging van "een goed eindresultaatzal dan ook maar bij zeer weinigen aan wezig zijn. Er valt niets van tevoren te berekenen, hoezeer coaches en trainers dat ook proberen. Grilligheid is troef. Twee sprekende, recente voor beeldjes. Een dag of wat terug, voor de Nederlandse beker: AZ-PSV 2-0. Zaterdag, voor de compe titie: AZ-PSV 0-2. De schaatsenrijdster Natalia Petroesjeva veroverde in en kele weken tijd de Europese titel op de grote vierkamp en de wereldtitel sprint. Haar overwicht was dusdanig dat Mart Smeets haar in een tv- interview vroeg wat voor ge noegen zij nog aan die wed strijden beleefde. Petroesjeva antwoordde nogal gereser veerd, vermoedelijk heel goed beseffend dat er in de sport maar weinig hoeft te gebeu ren om zoiets als overwicht of zekerheid omver te kegelen. En zie: dit weekeinde bij de WK in Inzeil werd de onaantast baar gewaande Russin naar de derde plaats geschaatst Na drie afstanden was ze al kansloos voor het goud. Zulke dingen gebeuren, god dank. Omdat iedere sportman/vrouw dat wel weet, probeert een aantal van hen voor zichzelf een sfeertje te scheppen waar in hij/zij zich lekker voelt. Dan kan de spanning, dat nooit te overziene scala van gebeurtenissen wat beter worden tegemoet getreden. Vandaar dat gedoe met dat broekie, dat shirtje en datjas- sie of wat dan ook voor eige naardigheid. Helpt hem dat nou echt? Na tuurlijk, zolang de sportman maar gelóóft dat het hem helpt. Blitz vindt dat ook wel. "Als een speler zich happy voelt als hij er in de voorbe reiding vaste gewoonten op na houdt dan moetje hem dat niet verbieden". Maar aan het slot betitelt hij dat bijgeloof (overigens een slecht passend woord hier voor) toch weer als "onzin", "nergens goed voor" en "je reinste lariekoek". De zekerheden van de sportpsy choloog zijn niet de zekerhe den van de sporter. Dat is wel duidelijk. Wilma Afgelopen zaterdag was de Amerikaanse oud-atlete Wil ma Rudolph (42) gaste in het Westduitse tv-programma Actuele Sportstudio. Ze was tweede geworden in een of andere enquête van een tv- blad en kwam nu de prijs op halen. Bijna 22 jaar geleden is het dat ze in Rome als een hinde over de baan vloog en gouden me dailles veroverde op de 100 m, 200 m, 4x100 m. Heel de we reld keek de ogen uit naar dat ranke 20-jarige negerinnetje uit de sloppen van Clarksvil- le, Tennessee, dat jarenlang door ondervoeding zo zwak was geweest dat ze nauwe lijks op haar benen kon staan. Wat vrijioel niemand in Rome- 1960 wist - en het werd ook zorgvuldig geheim gehouden - was dat ze toen al een zoon tje had. Ongehuwd moeder zijn was in die tijd nu een maal een schande. Na het behalen van het Romein se goud leek even een zonnige toekomst voor haar wegge legd. Ze kreeg werk dat aar dig verdiende, al was het dan geen vetpot. Maar haar hu welijken, eerst met William Ward en daarna met Robert Eldridge, mislukten in korte tijd. En daar stond ze - al leen met drie kinderen (later zou er nog een vierde bijko men). Ze zwierf, werkend in allerlei baantjes, van Clarks- ville via St. Louis en Detroit naar Los Angeles en kwam daar weer in het negerghetto terecht. Zeer verbitterd nam ze deel aan diverse rassende monstraties. "Als ik alles nog eens kon overdoen, zou ik nooit meer als atlete voor Amerika uitkomen", zei ze in 1972 heftig. De laatste jaren lijkt ze finan cieel toch wat wijzer te wor- Wilma Rudolph in 1960. den van de roem die haar in 1960 ten deel viel Beter laat dan nooit, zullen we maar denken. Bud Greenspan maakte een wat gladde, nog al geromantische sportdocu- mentaire over haar leven en ze krijgt verder tal van uitno digingen. Het jeugdsentiment ontfermt zich kennelijk over haar. Maar weinigen herin neren zich bij het noemen van haar naam niet de schitteren de prestaties in de Italiaanse hoofdstad. De grootste bitterheid lijkt nu wel weggesleten. Een Ameri kaanse bron noemt haar "niet zo eerlijk", maar daar kan niemand van opkijken na zo'n ongemakkelijk leven. Ondanks alles zag ze er nog uit stekend uit. Tweeentwintig jaar gaan aan niemand zo maar voorbij, maar ze bleek nog zo slank als een den. Sinds Rome waren er zo te zien weinig pondjes bijgeko- "Wte zorgt er op dit moment iKtor uw kinderen", wilde de Duitse verslaggever weten. "Ach", zei ze glimlachend, "ik heb 22 broers en zusters (haar vader trouwde twee keer) en er is er altijd wel eentje be schikbaar om dat te doen" Na zo'n antwoord zie je meteen alles haarscherp voor je. Aanleg De voorzitter van de Internatio nale Tennisfederatie, de Fransman Philippe Chatrier, is in moeilijkheden geraakt door een uitspraak tijdens een interview dat hij aan een Amerikaans blad gaf. Hij zou het volgende hebben gezegd naar aanleiding van het weer toelaten van tennis tot het Olympisch programma in 1988: "Het valt nog maar te bezien of de zwarten datgene bezitten wat nodig is om het in een veeleisende sport als tennis ver te brengen We horen wel voortdurend hoe goed ze zijn bij het verspringen en op de sprint, maar afgezien van Ashe en Althéa Gibson is er in tennis niet één aan de top ge komen. Misschien heeft het iets te maken met aanleg". Daar is door diverse zwarte sports lieden in de VS. met woede op gereageerd. Leslie Allen, een zwarte tennisspeel ster die 17de staat op de we reldranglijst bij de dames, herinnerde Chatrier er fijn tjes aan dat de kleurling Yannick Noah de beste Fran se speler is Geschrokken van de ontstemde reacties heeft Chatrier zijn excuses aangeboden Hij be- weert dat hij met goed is gect- teerd en daardoor verkeerd begrepen. Beetje vreemd Als zijn woor den niet goed zijn weergege ven, hoeft hij, Chatrier. zich daarvoor niet te verontschul digen De Fransman had in elk geval bedoeld te zeggen dat nu ten nis een Olympische tak van sport is het voor vele Afrika nen en Aziaten een aanspo ring moet zijn om zich voor het eerst intensief met het spel bezig te houden. "Het is belachelijk om te zeggen dat zwarten niet geschikt voor tennis zijn als je een Wimbledon kampioen hebt tn de persoon van Arthur Ashe". Tja, dat klinkt inderdaad heel anders. Het is mogelijk dat de krant Chatriers woorden niet goed heeft weergegeven, het zou anderzijds ook niet de eerste keer zijn dat de geïnterview de de boodschapper op zijn falie geeft omdat de bood schap een slecht onthaal krijgt. Je kunt je niet helemaal aan de indruk onttrekken dat Cha trier een voetje op zeer ge vaarlijk gebied heeft gezet, al was het alleen maar doordat zijn antwoord aanleiding kon zijn tot dit misverstand Anno 1982 blijkt het nog altijd nodig er op te drukken dat je op basis i>an huidskleur geen begaafdheden kunt ontken nen of toewijzen. GRONINGEN (GPD) De schaatscoaches Tjaart Kloos terboer en Henk Boer hebben zichzelf een zwijgplicht opgelegd. Het tweetal heeft zich voorgenomen in de week voor het wereldkampioenschap in Assen de publi citeit te mijden en is pas bereid zondagavond na afloop van het titeltoernooi de pers weer te woord te staan. Onaangename ervaringen rond de voorgaande toernooien in dit sei zoen liggen volgens Klooster boer aan het besluit ten grond slag. „Er zijn foute conclusies ge trokken uit beweringen onzer zijds en zaken zijn uit hun ver band gerukt", vindt Klooster boer die zich ook heeft gestoord aan uitlatingen van Nederlandse collega's in interviews voor be langrijke wedstrijden. Hij noemt met name sprint-coach Gauke Nijholt en coordinator Henk Lamberts. Kloosterboer: LONDEN (ANP) De trainers van de verenigingen uit de eerste divisie van het Engelse voetbal hebben zich uitge sproken voor de invoering van een zomer-competitie. De trainersorganisatie onder steunde het voorstel om het voetbal-seizoen van maart tot oktober te laten lopen met 115 tegen 44 stemmen. De beslissing over het voorstel wordt later in het jaar geno men door de voorzitters van de 92 league-verenigingen. Tot dusverre is voetbal in En geland altijd een wintersport geweest. Het seizoen liep van augustus tot mei, ook al om dat het in de contracten met de Toto-organisatoren zo was vastgelegd. Als gevolg van de sterke daling van de toe schouwersaantallen, die me de schijnt samen te hangen met de grote vervoersproble men in de wintermaanden, willen de verenigings-mana- gers de traditie doorbreken en het seizoen verschuiven naar de periode tussen lente en herfst. De voetbalsport zal door deze revolutionaire maatregel stellig in conflict komen met de traditionele zomersporten, in bijzonder met het in Enge land uitermate populaire cricket. Desondanks kan het Engelse prof-voetbal naar de overtuiging van trainers en managers slechts zijn be staansrecht behouden, als in de zomer de dringend beno digde toeschouwers kunnen worden gelokt. Inde winter is naar hun mening de concur rentie door de televisie veel te groot Beter weer, beter be speelbare velden en als gevolg daarvan een beter spelpeil moeten de belangstelling voor het voetbal opvijzelen „Nu kan ik daar wel weer tegen in gaan, maar dat lijkt me vlak voor het WK onverstandig. Daar om hebben Henk Boer en ik af gesproken tot zondagavond onze mond te houden. Er moet eerst maar geschaatst worden". Record Assen staat het komende week einde het grootste schaatstoer nooi te wachten dat ooit in Ne derland is gehouden. De belang stelling voor het wereldkam pioenschap heren is zo overwel digend, dat de tribunes van de kuntijsbaan Drenthe die plaats kunnen bieden aan maximaal 30.000 toeschouwers, beide da gen zeer vol zullen zijn. Tot gis teravond waren er voor zater dag 21.000 kaarten verkocht, voor de tweede toernooidag 2000 meer en de stroom reserve ringen houdt nog steeds aan. Het spectaculair verlopen EK in Oslo heeft de interesse voor het WK flink aangewakkeerd. Sinds dien heeft de telefoon in het As ser ijsstadion geen moment stil gestaan. Indien alle toegangs kaarten van de hand gaan, en daar ziet het wel naar uit, wordt tegelijk het eerste record gebro ken. De totale recette bedraagt dan 900.000 gulden, wat voor een schaatsevenement een absolute topper is. Hiervan is 45 procent voor de ijs baan, hetzelfde deel gaat naar de KNSB, dat hierdoor haar begro tingstekort voor dit lopende jaar vrijwel wegwerkt, terwijl 10 pro cent naar het organiserende ge west Drenthe vloeit. De NOS betaalt 125.000 gulden voor de directe televisiereporta ges, maar dit geld wordt recht streeks overgemaakt aan de In ternationale Schaats Unie. Nyland De Noorse schaatsploeg voor het wk alround in Assen is compleet. Na een testrit op de 5000 meter in het Zuidduitse Inzeil heeft bondscoch Arne Lier Oyvind Tveter als vierde man aangewe zen. Tveter kwam tot een tijd van 7 minuten en 17,0 seconden. Eer der hadden Rolf Falk-Larssen, Tom-Erik Oxholm en Henning Unieke inspraakprocedure bij samenstelling ROTTERDAM (GPD) De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie gaat met ingang van het komende seizoen werken met een vast begeleidingsteam voor de nationale afvaardi gingen naar landenwedstrijden en internationale toernooien. Tot en met de Olympische Spelen van Los Angeles in 1984 zullen de Nederlandse topatleten regelmatig te maken krijgen met de nieuw benoemde chef d'equipe, de Zwollenaar Henk van de Worp, teammanager en tevens trainingscoördinator Herman Buuts, de Brabantse arts John IJzerman en de Drentse masseur Anne de Jong. Herman Buuts, de teammanager en trainingscoördinator binnen het vier man sterke gezelschap dat de Nederlandse topatleten zal gaan bege leiden naar de grote toernooien. Kaarud al een startbewijs ver diend. Björn Nyland, de Noorse kam pioen bij de junioren, is als reser ve aangewezen, Nyland, die zich op basis van zijn klassering in de selectiewedstrijden te Hamar ze ker achtte voor een plaats in het Noorse team, is daarmee gepas seerd. Dit kwartet zal de Nederlandse at leten begeleiden die zich plaat sen voor de volgende drie hoog tepunten in de komende drie jaar: de Europese kampioen schappen van Athene '82, de we reldkampioenschappen van Hel sinki '83 en de Olympische Spe len van Los Angeles '84. „We spelen daarmee in op de wens die bij het NOC leeft en met na me bij chef de mission Wiemers- ma Greidanus die in de aanloop naar Los Angeles graag zoveel Voorstel De KNSB wil haast maken met het invoeren van de 5000 meter voor dames tijdens internationale ti- teltoernooien. Een wijzigings voorstel van het allround-pro gramma staat volgens een be stuurslid van de KNSB, Erke- lens, nog niet op de agenda van het congres van de Internationa le Schaats Unie (ISU), dat dit voorjaar in Davos wordt gehou den. Tijdens informeel overleg is gebleken dat het meerendeel van de bij de ISU aangesloten landen wel voelt voor een vierkamp be staande uit 500, 3000, 1500 en 5000 meter. Erkelens: „alleen West-Duitsland, dat momenteel niet over lange afstandsrijdsters van niveau beschikt, is tegen". Zone-schaaktoernooi MARBELLA - Door een nederlaag tegen Nigel Short is Kick Langeweg gisteren weggevallen uit dc kopgroep in de A-groep van het zone schaaktoernooi van Marbella. In een Siciliaanse partij ging Langeweg ten onder aan de pion- nenstorm tegen zijn zwarte koningsvleugel. Short heeft nu de leiding in groep A met 5xh pnt uit 7 partijen, gevolgd door John van der Wiel. Deze versloeg met zwart Antonio Gomez, de vertegenwoordiger van Andorra. De partij tus sen Serret en Ligterink werd afgebroken. In groep B is de opmars van Jonathan Mestel vooralsnog onstuitbaar. Hij won de confronta tie met zijn tot dan toe eveneens ongeslagen landgenoot Mark Hebden en leidt met 5l/2 uit 6 partijen. Van der Sterren, die al driemaal heeft verloren, versloeg de Luxemburger Klauner. Donner had een vrije dag. Jan Timman heeft in de zesde ronde van het in ternationale schaaktoernooi in Mar del Plata een zege geboekt op de Argentijn Sergio Giar- delli. Timman, met wit spelend, dwong zijn te- gaistander in een Siciliaanse partij na 29 zetten tot overgave. De Nederlander bezet met 3'A punt en de afgebro ken partij tegen wereldkampioen Karpov, die vrijwel zeker winst zal opleveren, dc tweede plaats in de rangschikking achter de Hongaar Portisch, die 5Vi punt heeft. Voor de achtste maal is wereldkampioen Anatoli Karpov onderscheiden met de schaak-Oscar. Deze trofee wordt ieder jaar door de internatio nale vereniging van schaakjournalisten toege kend aan de beste schaker van het jaar. Karpov kreeg van de 116 journalisten uit 37 lan den maar liefst 1253 punten. Jan Timman bezet te met 1117 punten de tweede plaats De naam van nummer drie in de eindstand, die het Rus sische persbureau Tass in haar artikel over deze verkiezingen wegliet, laat zich gemakkelijk ra den: Viktor Kortsjnoi. mogelijk met dezelfde r maken krijgt", vertelde KNAU's trainingscoodinator Herman Buuts. „Het team wordt nog uit gebreid met een door het hoofd bestuur aan te wijzen chef de de legation en in geval van grote af vaardigingen met een fysiothera peut". Het benoemen van chef d'equipe Henk van de Worp was het ge volg van een vrij unieke in spraakprocedure onder de atle ten. Een aantal daartoe uitgeno digde internationals polsten on langs dc collega's die hun voor keur mochten uitspreken. Een tiental namen kwam op tafel waaruit de 40-jange Zwollenaar, die lid is van de sectie wedstrijd sport, naar boven kwam dnjven. Met het geven van inspraak wil de KNAU klaarblijkelijk voorko men dat de situatie die zich bij de Olympische Spelen van Moskou voordeed niet meer herhaald zal worden De toenmalige chef d'e quipe John Derks raakte toen in ernstig conflict met de Neder landse atletiekafvaardiging. Het complete team maakt volgen de maand nog niet zijn d.buut bij de Europese indoorkam pioenschappen in Milaan De grootte van de Nederlandse af vaardigingen rechtvaardigt een zo grote begeleiding niet Waar schijnlyk zal het aantal Neder landse atleten dat naar Italië reist tot vyf beperkt blyven Het vijftal Elly van Hulst. Els Va der, Arno Kormehng, Klaas Lok en Marcel Klaren beek heeft in middels al de limiet gescoord. Volgende week zal de ploeg be kend gemaakt worden, dit na de Nederlandse indoorkampioen schappen die dit weekeinde in de Rotterdamse Ahoy worden verwerkt. De kans is echter klem dat zich daar nog atleten zullen aandienen. Gezien de vry scher pe limieten zou eigenlijk alleen nog Koen Gysbers een kans ma ken, maar de Leid ,-,t|.-e( h. eft gekozen voor een minder inten sief indoorseizoen dan voorgaan de jaren. Herman Buuts wil zich overigens nog wel sterk maken voor een optreden op de 200 meter in Mi laan van Els Vader die haar tic ket al verdiende via de limiet op de 60 meter Marcel Klaren beek die al dc 200-limiet liep wil in Rotterdam proberen op de 400 meter ook de limiet voor Milaan te halen omdat hy aan dit num mer de voorkeur geeft.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9