OIC/IV7 °p til van Uniser krijgt 2V2 jaar en Eerste blinde rechter aangesteld Deze week bij de melkman: Mr. Romke de Vries (33) in Amsterdam Kamer verdeeld over salaris ambtenaren Vier jaar voor roofoverval en doodslag ri 1/2UW Kabinet bekijkt mogelijkheden Straf milder dan eis Amsterdamse politie dreigt nu met acties Tweeduizend patiënten bepleit voor huisarts DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 Binnenland PAGINA 7 Ook PvdA niet eensgezind DEN HAAG (GPD) - Er tekent zich in de Tweede Kamer - maar ook binnen de fractie van de Par tij van de Arbeid - en scheiding van geesten af waar het gaat om de vraag of het trendbeleid dat wordt gehanteerd bij het vast stellen van de salarissen van de ambtenaren, overeind moet wor den gehouden. In de kamercom missie voor ambtenarenzaken leidde dat er gisteren toe dat voor de PvdA niet Knol maar Van den Anker het woord voer de. Knol had een bijdrage voorbereid waarin hij was uitgegaan van het onverkort handhaven van het trendbeleid. „Ambtenaren beho ren gelijk te worden behandeld als mensen in het particuliere be drijf. Daar is het trendbeleid voor ontworpen en daaraan wil ik vasthouden", zo zei hij later. Toen hij merkte dat anderen in zijn fractie zich op dat punt min der strak opstelden en eventueel zelfs aan het trendbeleid zouden willen sleutelen, trok hij zich als woordvoerder terug. Van den Anker had in een radio programma eerder gezegd dat het trendbeleid volgens hem op de helling zou kunnen als er geen andere manieren meer zouden zijn om te bezuinigen op de per soneelskosten van de overheid. In dat geval zou hij handhaving van het trendbeleid willen afwe gen tegen het loslaten ervan met daarbij de mogelijkheid om meer mensen in dienst te houden. In de Eerste Kamer werd het trendbeleid vorige week bij de algemene beschouwing over de rijksbegroting ook al ter discus sie gesteld. Met name uit de PvdA-fractie werd geduid op de mogelijkheid om aan het sys teem te sleutelen of het zelfs los te laten. In de verdediging van het systeem vinden de bonden (Abva-Kabo: „Loslaten van het trendbeleid betekent oorlog") minister van binnenlandse zaken Van Thijn aan hun zijde. Aan de methodiek kan eventueel wat worden veran derd maar het principe dient te worden gehandhaafd, zo liet de bewindsman maandag in de commissievergadering ander maal weten. „Het trendbeleid is bedoeld om de salarissen van het overheidsper soneel in de pas te laten lopen met die in het bedrijfsleven", al dus Van Thijn. Hij wenst dat dat zo blijft. De WD hield gisteren vast aan het ARNHEM (ANP) Het gerechts hof in Arnhem heeft vandaag de 25-jarige G.I. uit Deventer we gens doodslag bij een roofover val veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf plus t.b.r. De eis was acht jaar plus t.b.r. I. schoot bij een gewapende over val in april vorig jaar in Deventer een 54-jarige man op een arm lengte afstand recht door het hart. Het slachtoffer, een werk nemer van een supermai kt, over leed ter plaatse. I. ontkwam met de dagopbrengst van twintigdui zend gulden, maar liet het geld in de haast in zijn vluchtauto ach ter. EVP-top gekozen ROTTERDAM De Woubrugge- naar dr. J.P. Feddema is het af gelopen weekeinde op het con gres van de Evangelische Volks partij (EVP) gekozen tot vice- voorzitter van deze partij. Voor zitter werd W.B. Herstel, die in de jaren zestig actief was in de werkgroepen van de christen- radikalen. Feddema is docent aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. WEERRAPPORTEN e - 1 li 1*3 i 1 "g Sl Amsterdam geheel bew. 4 1 0 De Bilt motregen 4 1 0.1 Deelen motregen 4 0 0.1 Eelde motregen 3 1 0.2 Eindhoven motregen 5 1 0.2 Den Helder geheel bew. 4 1 0 Rotterdam motregen 5 0.1 Twente motregen 4 0.1 Zd.-Limburg motregen 4 2 Aberdeen half bew. 0 Athene regen 6 Barcelona regen 14 10 44 geheel bew. 1 -2 0 Bordeaux 3 Brussel motregen 4 0.3 Frankfort 6 1 1 Genève geheel bew. 6 0 0.3 Helsinki geheel bew. 0 -4 Innsbruck geheel bew. 5 -2 0 Klagenfurt geheel bew. 0 -4 0.2 Lissabon on bew. 13 6 6 Locarno 4 15 Londen geheel bew. 7 3 0 Luxemburg regen 3 0 8 Madrid motregen 6 19 Malaga half bew. 17 5 1 Mallorca motregen 17 11 8 München geheel bew. -2 -3 0 Nice 3 Oslo 3 -9 0.1 geheel bew. 3 geheel bew. 14 8 2 Split 7 Stockholm onbew. 1 12 0 Wenen -1 -2 0 Zurich geheel bew. 3 1 0 Casa Blanca 9 Istanbul 5 -2 0 Las Palm as half bew. 20 16 Tunis regen 13 - trendbeleid. Bij monde van Evenhuis diende de fractie een motie in waarin de redering werd gevraagd ook van dat beleid te blijven uitgaan. Voor het CDA is het trendbeleid geen onvergankelijke zaak. Ger- ritse noemde het systeem „niet heilig". Bij D'66 liet Nypels we ten eigenlijk liever een cao voor ambtenaren te zien ontstaan. Volgens minister Van Thijn is dat echter niet mogelijk omdat men niet in totale vrijheid kan onderhandelen; het parlement stelt immers (eenzijdig) het tota le bedrag vast dat de overheids instanties aan hun personeel mo gen betalen. Voor huurders meer isolatie subsidie DEN HAAG (GPD) - De maxi male rijkssubsidie voor isola tie gaat voor huurwoningen omhoog. De subsidie voor koopwoningen blijft gelijk. Staatssecretaris Langedijk- De Jong (volkshuisvesting) heeft daar overeenstemming over bereikt binnen het kabi net. Tot nu toe betaalde het rijk voor aanpassing van een be staande woning per woning 15 procent van de kosten van dubbel glas en 25 procent van spouwmuurvullingen. Alleen voor huurders worden de percentages verhoogd met, wat op het departement ge noemd wordt een, „aanzien lijk deel". Voor dubbel glas stijgt het percentage van 15 tot boven de twintig procent. Eerder maakte de staatssecre taris bekend dat ze een deel van het beschikbare budget voor isolatie gaat gebruiken om corporaties goedkope le ningen te verschaffen waar mee die de investering in iso latie kunnen financieren. Totaal is dit jaar 340 miljoen gulden beschikbaar voor iso latie-subsidie. Omdat het rijk per huurwoning meer uit keert en er volgens de staats secretaris veel plannen tot isolatie van corporaties klaar liggen, blijft er dit jaar weinig over voor koopwoningen. Dat is volgens de staatssecre taris gerechtvaardigd omdat al 80 procent van het koop woningbestand is geïsoleerd tegen nog slechts 20 tot 30 procent van de huurwonin gen. AMSTERDAM (ANP) - In het Amsterdamse paleis van jus titie wordt donderdag de 33- jarige jurist mr. Romke de Vries als rechter geïnstal leerd. Dat is een uniek feit in de geschiedenis van de Ne derlandse zittende magistra tuur, want mr. De Vries is blind. Hij is de eerste jurist die ondanks zo'n handicap tot een dergelijke post is doorgedrongen. Mr. De Vries (getrouwd, twee kinderen) heeft in Utrecht rechten gestudeerd. In 1973 meldde hij zich aan voor de speciale opleiding waaruit justitie zijn rechters en offi cieren voor een groot deel re- cruteert, bekend onder de af korting RAIO (Rechterlijke Ambtenaren In Opleiding). AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse afdelingen van de po litiebonden nemen geen genoe gen met de afgelopen vrijdag door minister Van Thijn toege zegde landelijke toeslagregeling van 1500 tot 2000 gulden bruto op jaarbasis. Zij dreigen nu met acties. Dat bleek gisteren tijdens een door de bonden belegde ac tievergadering in Krasnapolsky, waarop zo'n duizend politiemen sen uit de hoofdstad aanwezig De Amsterdamse politieman werkt onder uiterst zware omstandig heden en het korps heeft boven dien te kampen met een structu reel personeelstekort. Op basis van deze twee hoofdpunten uit het in april '81 uitgebrachte rap port „Werkdruk Amsterdamse politie" claimen de bonden in Amsterdam een uitzonderings positie die niet vergelijkbaar is met de werksituatie elders in het land. In het gesprek dat de lande lijke bonden vrijdag met Van TÏiijn hadden, is die uitzonde ringspositie vooralsnog niet ge honoreerd. Voorzitter Leen Pleging van de Amsterdamse bond noemde dat gesprek dan ook onbevredigend en een flagrante miskenning van het rapport „Werkdruk". Pleging noemde de door Van Thijn toe- "Toen ik me daar aanmeldde was er de nodige scepsis", vertelt De Vries. "Ik kreeg te horen dat ik wel erg veel wil de en dat het de vraag was of het wel zou lukken. Maar ik dacht bij me zelf: als het in het buitenland wel kan, waar om hier dan niet"? Barrière Het begin van de opleiding (sta ge als griffier) vormde tegelij kertijd de lastigste barrière die genomen moest worden: "een griffier doet veel admi nistratief en weinig inhoude lijk werk. Dat leverde nogal wat technische problemen op". Gemakkelijker ging het in Den Hag, waar De Vries vervol gens in het kader van de op gezegde landelijke toeslagrege ling een lege dop of praktisch minder dan niks. Hij dreigde met acties wanneer er niet snel aan de Amsterdamse uitzonderings positie gestalte wordt gegeven. En gezien de enthousiaste bijval op zijn woorden moet de actiebe reidheid van de Amsteramse po litie inderdaad groot worden geacht. Voor het zover is geven de bonden het gemeentebestuur nog een paar weken respijt. Binnen die termijn moet burgemeester Po lak persoonlijk tegemoet komen aan de eisen uit de hem gister morgen aangeboden petitie. Die eisen zijn: een aanzienlijke per soneelsuitbreiding om het heer sende tekort van 84 man en het dreigende tekort van 200 over vier jaar op te heffen; en ten tweede dat buiten de thans toe gezegde toeslagregeling recht wordt gedaan aan de bijzondere werkomstandigheden van de Amsterdamse politie, zoals neer gelegd in het werkdrukrapport. „Want, aldus Pleging, „veel belo ven en weinig geven doet de Am sterdamse diender nog niet te vreden leven". leiding meedraaide in de ad vocatuur. "Ik was daar gespe cialiseerd in familiezaken en cassatiezaken. Het beviel me daar zo goed dat ik er bijna was gebleven, maar ik kon de commerciële kant van dat vak niet waarmaken. Mijn handicap vereist nu eenmaal extra voorzieningen en hulp middelen en dat kun je een advocatenkantoor niet aan doen". Aangezien het in Den Haag on mogelijk bleek om te worden toegelaten tot een stage bij het parket, belandde mr. De Vries uiteindelijk in Amster dam, waar hij een jaar op proef meedraaide bij zittin gen van het kantongerecht en de politierechter. Dat resul teerde in een vaste aanstel- De Bredase rechtbank oordeelde dat een groot deel van de aan klacht niet kon worden bewezen. De toegegeven lozingen en het verkopen van schadelijke stoffen werden wel bewezen geacht. De rechtbank tilde er zwaar aan dat de Uniser-top zich niets heeft aangetrokken van wettelijke be palingen en zelfstandig bepaalde wat er diende te gebeuren met al lerlei chemisch afval. De zwaarste zaak, het verkopen van stoffen die schadelijk zijn voor het leven of voor de volks gezondheid, achtte de rechtbank in twee van de drie gevallen be wezen. De verkoop aan Belgi sche tuinders van een partij oüe met een chloorgehalte van meer dan 20 procent en van chemische oplosmiddelen vond de meer voudige strafkamer zeer ernstige delicten. Onbewezen Van de hele serie gevallen van op lichting die de officier van justi tie ten laste had gelegd, bleef voor de rechtbank weinig over. De rechtbank bepaalde dat Gulf, Mabahaft, Amoco Netherlands, Océ Andeno, Chevron, Shell Moerdijk en tapijfabriek Van den Brink en Campman niet wa ren opgelicht. Evenmin meende de rechtbank dat er valsheid in geschrifte was gepleegd bij de facturen van Gulf, Amoco, Schell Moerdijk en Océ. De for mulieren voor de Wet chemische afvalstoffen waren weliswaar on juist maar niet vals ingevuld. De betrokkenheid van algemeen directeur Gerrit B. werd in negen zaken vastgesteld, die van direc teur Magnus S. in eveneens ne gen gevallen (waaronder bedrei ging); directeur Fred van D. werd veroordeeld voor tien mis drijven, bedrijfsleider Johan L. wegens twee zaken en zijn colle ga Jan S. voor vier gevallen. ling, die donderdag zyn be slag krijgt Assistent Rechter De Vries krijgt de be schikking over een part-time assistent, die hem behulp zaam zal zijn bij het lees- en schrijfwerk dat verricht moet worden. De meeste hinder van zijn handicap ondervindt hij bij het verwerken van de stromen jurisprudentie. "Al dat leeswerk moet voor mij op banden worden ingespro ken of in braille omgezet Maar ik heb gelukkig familie leden die mij daarbij behulp zaam zijn". Alles bij elkaar ziet De Vries zijn loopbaan als rechter met het volste vertrouwen tege- "Kwalijk" De rechtbank noemde het een kwalijke zaak dat Uniser door zijn activiteiten de oplossing van de afvalstoffen problematiek heeft vertraagd. Het argument van de raadslieden, dat de over heid mede verantwoordUjk moet worden geacht omdat die de op lossing van de afvalproblemen slecht heeft geregeld, ging vol gens de rechtbank evenmin op. Daarover zei de president dat zelfs indien de overheid haar werk met had gedaan, Uniser daarop geen enkele manier het recht aan had mogen ontlenen' zelf wat aan te rommelen. UTRECHT (ANP) - Een gemid delde praktijk van 2000 patiën ten (particuliere èn ziekenfonds patiënten). met een maximum grootte van 2500 en een mini mum van 1500 patiënten. Die suggestie gaat de Landelijke Huisartsenvereniging (LHVj morgen aan haar algemene le denvergadering voorleggen, sa men met een aantal andere ideén die verband houden met een toe komstig vestigingsbeleid voor huisartsen. Die normpraktijk zou betekenen dat in Nederland straks ongeveer 6700 volledige huisartsenpraktij ken kunnen bestaan, zo'n 2000 meer dan nu. De LHV stelt voor de nieuwe vestigingsregeling vanaf 1983 geleidelijk te gaan in voeren. Na een overgangsperio de van vijf jaar zou de regeling overal van kracht moeten zijn. De vergunning voor een huisartsenpraktijk moet volgens de nota die de LHV morgen aan Mr. De Vries: onpartijdigheid bevorderd. moet. "Feit blijft natuurlijk dat ik van bijvoorbeeld een verdachte een incompleet beeld krijg omdat ik de man niet kan zien. Anderzijds bevordert dat ook weer mijn onpartijdigheid. Myn oordeel wordt niet beïnvloed door zijn uiterlijk of kleding. De meervoudige kamer kwam ook tot de conclusie dat „wat Uniser zelf deed mislukte of in een mis drijf eindigde". Als het al zo was dat verreweg het grootste deel van het afval wel behoorlijk werd behandeld, dan betrof het slechts de doorvoer naar ande ren De mogelijkheden voor ween werkelijke verwerking van afval bij Uniser waren uiterst be perkt De rechtbank heeft het financiële aspect in het vonnis geheel bui ten beschouwing gelaten. Het is niet duidelijk geworden of de Uniser-topmensen aan hun acti viteiten flink hebben verdiend. haar leden voorlegt verleend worden door de provincies. Per gebied van minimaal 100 000 pa- tiénten zouden de plaatselijke huisartsenverenigingen vesti gingscommissies moeten kiezen, die de organisatie van de vesti gingsregeling op zich zouden ne- De nota geeft nog geen oplossing voor het probleem van de patiè- tenregistratie Om de precieze omvang van een praktijk te kun nen vaststellen, is zo'n registratie nodig De aantallen ziekenfonds patiënten die huisartsen in hun praktijk hebben zijn nu al be kend, via de ziekenfondsen. Ongeveer tweederde van de Neder landers is bij een ziekenfonds verzekerd en de arts krijgt voor iedere ziekenfondspatiënt die bij hem of haar is ingeschreven een vast bedrag Wat de particulier verzekerde patiënten betreft is de situaUe echter veel misUger ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft 17 be leidsterreinen aangegeven die de komende maanden op mogelijke bezuinigingen zullen worden doorgelicht. In deze tweede „her overwegingsoperatie" zal voor elk beleids terrein een viertal bezuinigingsvarianten worden opgesteld, waarvan de ergste, de zo genoemde „kreun-variant", een bezuiniging met 20 procent over een penode van 4 jaar betekent. Vóór 1 juni zal deze heroverwegingsoperatie klaar moeten zijn. In de zomer zullen de re sultaten dan bij de Tweede Kamer worden ingediend. Vandaag zou de Tweede Kamer een brief van minister-president Van Agt krijgen, waarin deze operatie wordt aange kondigd. Vorig jaar werd een dergelijke heroverweging van overheidsuitgaven ondernomen. Toen ging het om 28 onderwerpen en in totaal om bijna 20 miljard aan bezuinigingsmogelyk- heden. Daaruit is door het nieuwe kabinet nog geen keuze gedaan. Volgens dr. L. J. C. M. Le Blanc, de directeur- generaal voor de rijksbegroting, zal het kabi net binnen enkele weken een afzonderlijke politieke beoordeling geven van de resulta ten van die eerste heroverwegingsoperatie. Een aantal voorstellen (zoals de bezuiniging op het ziekengeld) uit die serie is al in het beleid verwerkt. De diverse bewindslieden geven dan aan in hoeverre zij voorgestelde bezuinigingen aan vaardbaar vinden en op welke wjjze zij de aanbevelingen uit de eerste rapportage wil len uitvoeren. In de brief die de Tweede Ka mer vandaag krijgt zal het kabinet aangeven hoe die besluitvorming verder in zijn werk gaat. Le Blanc zei gisteren dat dit los staat van de bezuinigingen die worden verwacht in de binnenkort te verschenen Voorjaars nota van het kabinet. Effecten Bij de nieuwe heroverweging zal volgens dr. Le Blanc speciaal aandacht worden gegeven aan de effecten van bezuinigingen. Zo wordt bekeken wat de invloed van bezuinigingen is op de organisatie van de rijksdienst. „Wil de heroverweging leiden tot een verande ring in het beleid, dan moet ook de rijks dienst daaraan worden aangepast". Bovendien moet voor elk van de punten van de lijst aangegeven worden wat de effecten zijn van bezuinigingen op de werkgelegen heid, op de inkomenseffecten en op de uit voering van de in het regeerakkoord vastge legde afspraken Over de totale omvang van de tweede herover wegingsoperatie wilde Le Blanc zich niet uitlaten. Het door premier Van Agt genoem de bedrag van 20 miljard klopt volgens hem niet. Streven van het kabinet is volgens Le Blanc om op den duur alle onderwerpen van enige omvang op de rijksbegroting aan een heroverweging te onderwerpen. Het gaat daarbij nadrukkelijk niet om een opdracht om een bepaald bedrag te bezuinigen, maar om het „van onderaf' doorlichten van be staand beleid op doelmatigheid. Zeventien De zeventien onderwerpen die het kabinet voor de tweede heroverwegingsopera tie heeft bestemd, zijn: privatisering (in hoeverre kunnen over heidstaken ook door particulieren worden uitgevoerd), wettelijke voorschriften in verband met de economische ontwikkeling (de vraag of de overheid regels moet stellen op bepaalde ter reinen dan wel subsidies moet geven); wetenschappelijk onderzoek, de strafrechtoepassing, in het bijzonder het gevangeniswezen de verzorgingsstructuur van het onderwijs (allerlei onderwijsorganisaties). de groeps- of klasgrootte in het onderwijs; de duur van opleiding en scholing (aanslui ting op de arbeidsmarkt), de financiële verhouding tussen Ruk en pro vinciesgemeenten, het materieel- en aanschafflngsbeleid van defensie, het beleid ten aanzien van de snel groeiende gemeenten (grocikernenbeleid), de Ruksgebouwendienst, de aanleg van wegen, bruggen en tunnels; het regionaal economisch beleid (gerichte steun aan bednjven in bepaalde regio's); de overheidsuitgaven voor landbouw, tuin bouw en veeteelt; het bejaardenbeleid, de monumentenzorg; de ontwikkelingssamenwerking. BREDA (GPD) De drie voormalige directeuren van het afvalverwerkend bedrijf Uniser in Moerdijk zijn gistermiddag veroordeeld tot ieder een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van het voorarrest. Beide bedrijfsleiders kregen straffen van enkele maanden en werden onmiddellijk in vrijheid gesteld. Het is nog niet bekend of de officier van justitie in hoger beroep zal gaan. Hij had tegen de drie directeuren van Uniser 4,5 en twee keer 4 jaar gevangenisstraf geèist. i grote stoet trokken de politie-ambtenaren door het centrum van Amsterdam op weg naar het stadhuis waar zij een petitie aanboden aan burgemeester Polak. Zij verlangen van de burgemeester dat deze binnen enkele weken met een betere toeslagregeling en personeelsuitbreiding op de proppen komt. Ongenoegen over toeslag

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7