'Er is een voorsprong op de achterstand genomen' Ener giekomitee Rij nland zoekt steun voor acties Boek geeft beeld van ontwikkeling Leiden-Noord Cyclus van zes voorlichtingsavonden PAGINA 4 Leiden DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 LEIDEN - Opeens was het er. Het verval. De vette welvaartsjaren waren voorbij. De werkloosheid steeg. De mensen in Noord kre gen tijd om zich heen te kijken en toen zagen ze de schimmels onder het aanrecht, de ratten onder het bed en de doorgezakte vloeren in de woonkamer. Er werd gerenoveerd. Ge bouwd. Herbouwd. Miljoe nen werden in het oplappen van de beschadigde aanblik van Leiden Noord geïnves teerd. Betere huizen moesten er komen, betere voorzienin gen, een hoger opleidingsni veau. Kortom: vooruitgang. De betiteling 'achterstands- buurt' sleet langzaam van Leiden Noord af. Een bewo ner zegt nu: 'Ik ben hier ge boren en getogen, ik heb de wijk geleidelijk zien verande ren. Iemand die jaren is weg- - geweest en hier nu terug komt zal het niet herken- Citaten uit het boekje 'Leiden Noord, beeld van een wijk' van Rudie Kagie. Het boekje verhaalt over de ontwikke ling van een wijk die uit de puinhopen werd getrokken. Hoe de bewoners zich daar voor inzetten in een wijkcol- lectief, welke offers ze ervoor moesten brengen, en hoe de buurt ten slotte is opgeknapt. Een stukje geschiedschrij ving ook én een waarschu wing voor de toekomst: "Als men denkt dat men op zijn lauweren kan rusten zit men fout. De vernieuwing van de wijk hebben we gehad, maar het wijkcollectief opdoeken, dat nooit. We gaan de zaak kritisch bezien", zegt de voorzitter van het wijkcollec tief. Hij vindt dat Leiden Noord nog lang niet klaar is. 'Leiden Noord, beeld van een wijk' werd gisteravond door het wijkcollectief overhan digd aan de bewoners. Rudie Kagie schreef het boekje in opdracht van het ministerie van CRM dat ook het geld heeft gegeven om het wijk collectief in de loop der jaren draaiende te houden. Er wer den gesprekken gevoerd met bewoners en oud—bewoners die van hun ervaringen in Leiden Noord vertelden. Ou de en nieuwe foto's laten zien hoe een verpauperde wijk be tere tijden tegemoet ging. Begin jaren zeventig waren de jeugd slechte schoolervarin gen op. Veel van hen waren vroeger de leerlingen die de plantjes mochten water ge ven en het bord schoonma ken". Het aantal cursussen in het buurtcentrum - renova tiecursus, notuleren, verga deren, spreekvaardigheid groeide naarmate de in spraak van bewoners op de plannen met de wijk groter werd. Zo ging het met Leiden Noord de goede kant op. Grote sti mulans was ook de band die de bewoners van oudsher al met elkaar hadden, anders dan in andere Leidse wijken. "Veertig jaar geleden was dit een echte arbeiderswijk, en al staat de buurt er nu mooier bij, het karakter is hetzelfde gebleven. Dit is een hechte buurt. Je vindt hier nog bu renhulp, de mensen zullen mekaar hier nooit laten zit ten". Toch is er wel Iets ver anderd, er kwamen de laatste jaren veei buitenlanders in Leiden Noord wonen en niet iedereen is daar blij mee. "Niet dat ik iets tegen buiten landers heb", zegt een buurt bewoonster. "Maar deze wijk heeft problemen genoeg van z'n eigen". Maar er is ook toe nadering: "Ze hebben me het huis laten zien. Het is mijn smaak niet, die inrichting. Maar de mensen vielen mee. Ze hebben natuurlijk niet die Nederlandse mentaliteit, ze zijn anders dan wij en eten liever een bordje rijst dan aardappelen met groente. Daarom hoef je die mensen nog niet te veroordelen. Het zijn mensen zoals wij". Groenoord Leiden Noord is er nog niet. Met name in Groenoord staan nog veel slechte huizen maar daarvan zijn de mees ten in particulier bezit. Opko pen van die woningen, daar mee zouden kapitalen zijn ge moeid en zoveel geld heeft de gemeente niet. "Een ambte naar vermoedt dat Groenoord het nog lang moeilijk zal blijven houden. De huizen zijn daar zo slecht, daar is geen renoveren aan. Plat gooien die boel, opspui ten de grond en er dan piek fijne nieuwe huizen op zet ten, dat zou volgens hem de oplossing zijn". Daarom zegt 'Leiden Noord, beeld van een wijk' ook tot slot: "Leiden Noord blijft op weg. Stapje voor stapje vooruit. Er is al een voorsprong op de achter stand genomen". CONNY SMITS ventilatiekier van twee centi meter. Woning verder voor zien van een speciale lucht: strontgeur en rioolstank", memoreert een bewoner iro nisch. Toch ook lovende woorden voor de inspraak die de be woners op de plannen had den. "We wilden vanaf het begin de wijk betrekken bij elk besluit dat genomen werd. We hebben ontzettend veel huisbezoeken afgelegd en enquêtes gehouden. Voor elk besluit dat genomen werd gingen we de hele wijk door. Nou ja, goed, eerst wordt er wat gesociologiseerd en geïn ventariseerd, al dat soort ge donder, hè. En dan op een goed ogenblik, dan is er iets. Een conceptbestemmings plan". Vooral via de strijd om betaalbare huren voor de nieuwe woningen werden de bewoners er met hun hoofd bij gehouden. "Huuracties vind ik persoonlijk altijd wel aardig. Het duurt niet zo ein deloos en als er succes wordt geboekt, dan wordt daarmee het moreel in de wijk ver sterkt. We hebben daar kras se staaltjes van meege maakt". Stempel Het ging in Noord echter niet alleen om verbetering van de woningen. Het stempel 'ach- terstandsbuurt' moest eraf en dat vergt ook meer voorzie ningen, een beter opleidings niveau van de bevolking. Ter wijl bij wijze van spreken de mannen in het wijkcomité za ten, gingen de vrouwen naar Ouders Op Herhaling, een 'school voor volwassenen'. Leiden Noord is nu eenmaal niet de wijk waar hoogge schoolde mensen wonen. "De meeste volwassenen die hier komen deden in hun bewoners van Leiden Noord het definitief zat. Gepraat was er genoeg, er moest nu wat gedaan worden. Betere huizen moesten er komen en de Bond van Huurders en Woningzoekenden en het buurtcomité wreven de ge meente dat in niet mis te ver stane bewoordingen onder de neus. "Wij wensen niet be lazerd of aan het lijntje ge houden te worden. En we ac cepteren geen huurverho ging wanneer er eindelijk on derhoud wordt gepleegd. Dat had al jaren eerder moeten gebeuren". Het wijkcomité kwam met miljoenen verslin dende plannen, renovatie, nieuwbouw, verbetering van de omgeving, riolering en verlichting. Bewoners zou den inspraak moeten krijgen bij die vernieuwingen en daartoe werd in 1976 de Stichting Wijkcollectief op gericht, een collectief waarin de bewoners tot op de dag van vandaag hebben gestre den voor verbetering van de woonwijk. De renovatie heeft de laatste ja ren inderdaad plaats gehad in Leiden Noord. Maar de woonomstandigheden gin gen er daarmee niet op voor uit: "Aan de huizen werd nu helemaal niets meer gedaan, want ze werden over een tijd je toch gerenoveerd. Er liep een oude getrouwe van de woningbouwvereniging re paraties op te nemen. Die gaf hij door wanneer de ont vangst naar zijn zin was ge weest: koffie, sigaar, enz". En begon de renovatie van je huis, driewerf hoera: "Je wordt neergezet in vochtige, koude hokken en helemaal afgezonderd. Het is ver schrikkelijk. Als het regent is het hier een grote modder poel. Deur aan de straatkant voorzien van een speciale Hel gedeelte van Leiden Noord Sophiastraatdat de Platte Daken werd genoemd. "Het slag mensen dat daar tuoont, moet je liggen", aldus één der bewoners. De Platte Daken zijn inmiddels gesloopt. (uit Telden Noord, een beeld van een wijk') LEIDEN - Met zes avonden in het Leids Vrijetijdscentrum wil het "Energiekomitee Rijnland" plei ten voor een gedemocratiseerde, veilige en schone energievoorzie ning. Het Energiekomitee ge bruikt de cyclus niet alleen "om mensen te ruggesteunen in het zoeken naar alternatieve energie bronnen". Het wil na de cyclus de praktische samenwerking met de vakbonden en andere progressieve bewegingen aanha len om in de Leidse regio tot energiebesparend werk te ko- Aanzetten in de Nijmeegse regio cn in Brabant stimuleren het energiecomité om ook tot milieu vriendelijke, energiebesparende en zinvolle arbeid te komen via actieplannen voor de werkgele genheid. Wat in Nijmegen met vallen en opstaan gebeurt, zou ook in de Leidse regio moeten kunnen. "Maar je kunt nog zulke mooie plannen bedenken voor energiebesparing in de industrie, toch hangt het vooral van de werknemers en de vakbonden af of er ook werkelijk iets van die plannen terecht komt" zegt Gert- Jan van Pelt van het Energieko mitee. "Het energiebeleid is tot nu toe vooral jeen zaak van de grote be drijven. Aan hun behoefte aan goedkope energie wordt zoveel mogelijk voldaan. De kerncen trale in Borssele is bijvoorbeeld gebouwd voor de energievoor ziening - van de aluminiumfa- briek Péchiney. Zo'n Pechiney betaalt d^n drie tot vier cent per kilowatt-uur. En wat betaalt de kleinverbruiker? Een kwartje". Gert-Jan van Pelt en Thomas van Duin vertellen over de provincia le elektricitëitsbedrijven die hun monopoliepositie misbruiken, over Shell en Esso met hun mil jarden gaswinst waarop geen controle is, over de bouw van grote kolencentrales, het te grootschalige stadsverwar mingsproject in Leiden en over de plannen voor grootschalige windenergieprojecten. "Alle maal ontwikkelingen die volop doorgaan terwijl de brede maat schappelijke discussie over het energiebeleid nog maar net in gang is gezet". "Dit heeft niets met democratie te maken. De energievoorziening wordt te grootschalig en te inge wikkeld gemaakt. Het overzicht is zoek, behalve voor aan aantal technici. De machtsstructuren in de energievoorziening willen we afbreken. Dat is vaak een lande lijke en internationale zaak, maar je kunt je ook plaatselijk oriënte ren". In samenwerking met be- drijfsledengroepen op de bedrij ven en met vakbondsbestuur ders. Vakbonden Het energiecomité beseft evenwel dat vakbonden met dubbele tong 'moeten' spreken over energie voorziening. De vakbondsafde ling Zeeland van de ABVA is bij voorbeeld tégen sluiting van de kerncentrale in Borssele omdat zo'n sluiting op korte termijn de werkgelegenheid aantast. Maar andere bonden zoals de indus triebond FNV pleiten weer wel voor sluiting van deze kerncen trale. Door toedoen van de indus triebonden is de werkgelegen heid in de grote ketelbouw be houden maar dit staat weer haaks op het alternatieve klein schalige energiebeleid dat het energiecomité voorstaat. Als het comité sterker (in leden aantal) uit de energiecyclus komt en de banden met de vakbonden nauwer zijn, dan ligt het voor de hand in eerste instantie het Ener giebedrijf Rijnland aan te pak ken. Ook de gemeente Leiden zou een aktiever beleid kunnen voeren gericht op energiebespa ring, op z'n minst al door ener giebesparende eisen te stellen aan nieuwbouw van eigen ge bouwen. Of in de vuilverbran ding. Welke eisen er uit de bus komen, weet het energiekomitee nog niet. "Dat komt pas na de energiecyclus". Ook een bedrijf in Hazerswoude dat onderdelen voor de snelle kweekreactor in Kalkar levert komt voor regionale actie in aan merking. Of Heineken in Zoeter- woude. "Heineken heeft voor de bereiding van bier warmte no dig. Heineken heeft zelf plannen om een warmtekrachtcentrale te plaatsen. Werknemers en vak bonden zouden aan zo'n energie voorziening eisen kunnen stel len" zegt Van Pelt Maar zoals gezegd zover is het nog niet. "Misschien krijg je daar niet eens een poot aan de grond". Opsplitsing De energiecyclus moet het energie- comité nieuwe leden opleveren. Het comité is nog slechts een klein clubje met een kerngroep van vijf mensen, met een dertig tal 'sluimerende' leden. Vier jaar geleden begon het comité met het organiseren van busreizen naar de demonstratie tegen de UCN in Almelo. De anti-kerne- negiebeweging groeide en groei de maar ruim een jaar geleden werd het comité uitgedund door een opsplitsing. Onenigheid over de manier van actievoeren in Do- dewaard (terreinbezetting of niet?) leidde ertoe dat mensen Gert-Jan van Pelt van het Energiekomitee: "Energiebeleid tot nu toe vooral een zaak van de grote bedrijven". van het comité in zogenaamde basisgroepen stroomden. Later mislukte een "giroblauwactie" van het energiecomité door ge brek aan mensen en dus een ge brek aan opvang van klanten van het Energiebedrijf die aan de ac tie mee wilden doen. De actie was bedoeld als protest tegen de atoomstroom die ongevraagd de huiskamers binnenstroomt. In middels werken het Energieko mitee en de Leidse basisgroepen tegen kernenergie weer zoetje saan samen in de gezamenlijke strijd tegen kernenergie en ande re grootschalige energievoorzie ningen. Programma Het programma van de energiecy clus (zes dinsdagavonden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66; aanvang 20.00 uur) luidt als volgt: Vanavond: inleiding in de energie- problematiek door Gert-Jan van Pelt; 2 maart: Nico Bosman van het energiecomité over kernenergie, met videobeelden en diaserie; 16 maart: Jan van Arkel van de Ak- tie Strohalm over "energie en de mocratie", en de film "10.000 me gawatt"; 30 maart: Centrum voor Energie besparing over alternatieve ener giebronnen; 13 april: Energiekomitee, Vereni ging Milieudefensie en basis groepen over aktiestrategieen in de anti-kernenergiebeweging. Film: "Dodewaard gaat dicht"; 27 april: Forumdiscussie over het Nederlands energiebeleid. GLTwee speelt een toneelstuk over kernenergie. Oogziekte De afdeling oogheelkunde van het academisch ziekenhuis geeft vanavond voorlichting over glaucoom, een oogaandoening uiaarby de oog druk binnen het oog te hoog is. Op den duur treedt daardoor beschadiging op van de oogzenuw. Ongeveer twee procent van alle Nederlan ders heeft glaucoom, een ziekte die op zichzelf geen klachten geeft, maar zich na verloop van tijd uit in een toenemende uit val van het gezichtsveld. Tijdi ge herkenning is daarom be langrijk. Aan de hand van dia's, film, discussie en vragen vertelt de afdeling oogheelkun de er vanavond meer over in de wachtruimte van de polikliniek (gebouw 15a) op het terrein van het AZL. Kinderfilms Bij K&O worden morgenmid dag tekenfilms en een komische jeugdfilm vertoond. Eerst vul len een aantal striphelden het doek tn de Kapelzaal, daarna wordt de film 'De Jamfabn- kanten" uit de serie de "Chxffy Kids" vertoond. Aanvang half drie. Vrouwencabaret De vrouwencabaretgroep Mie- ne Mut uit Deventer treedt don derdagavond op in het Leidse Volkshuis met het programma "Dromen en bedrog". Tevens is er deze avond een informatie markt over de vrouwengroepen in het Volkshuis, Vos, thema- groep, klussenclub, open school, alfabetisering, vido, Femke en thema-ochtenden. Aanvang acht uur in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Kinderprogramma In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat zijn de twee komende woensdagmid dagen weer speciale program ma's vcoor kinderen. Morgen worden er Mexicaanse boom bastschilderingen (amates) ge maakt. Volgende week woens dag wordt aandacht besteed aan de Japanse kunst van het papiervouwen (origami). De midagrogramma's beginnen om twee uur en duren tot onge veer vier uur, half vijf. Ze zijn bestemd voor kinderen tussen acht en twaalf jaar. Hengelsport (1) Het hengelseizoen 1981/1982 geeft bij VOP '74 de volgende eindstand te zien. 1 F. Reijken 17380 gram- 116 stuks, 2 G.J. Kokkedee 15240-117,3 J. Kokke- dee 12820-101, 4 R. v.d. Zeeuw 12265-98, 5 P Aben 11135-77, 6 A. v.d. Meij 12795-92, 7 S. Kok kedee 9540-85, 8 M. Kerkvliet 12795-94, 9 H. van Tongeren 8595-49,10 D van Rossen 10535- 65. M. Kerkvliet ving de groot ste voorn (575 gram) en de grootste blei (1225 gram). Hengelsport (2) In de derde wedstrijd van de wintercompetitie vingen 23 vis sers van Zuid-West in totaal 99.15 meter aan vis. Uitslag: 1 H. Moenen 836 cm-40 stuks, 2 W. van Berkel 737-40, 3 K. Janssen 683-32, 4 W Moenen 665-34, 5 H. v.d. Laan 637-30, 6 A. Mooyman 600-32, 7 C. Cornet 496-22, 8 P. Alblas 492-22, 9J.de Os sr. 461- 23, 10 J. Boef 441-22. Hengelsport (3) De Ruisvoorn had een redelijke vangst in de Ringvaart bij Lis- se. Uitslag: 1 J. Nieuwenburg 3200 gram-34 stuks, 2 W. Wee- nink 2425-25, 3 Th. Voskuil 2560-23, 4 A. Smteur 1775-25, 5 Th. van Daalen 1450-19, 6 J de Hoed 1750-15, 7 J. Nieuwenburg (sr.) 1525-17, 8 L. van Deveneter 1875-13, 9. W. van Weizen 1575- 16, 10 M Sinteur 1625-12. Hengelsport 4) De V.G.D.V. viste in de Nieuwe Rijn. Uitslag: 1 W. Kluivers 651 centimeter-40 stuks, 2 W. Blom 276-15,3 H. Kluivers 233-12. 4 J. Lustoord. "Uw tuin uw lustoord" is de ti tel van een lezing die E. Cornet morgenavond houdt. Hij doet dat om acht uur in het Rijksher barium aan de Schelpenkade op uitnodiging van de Konink lijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Leiden en Omstreken. Pop In sociëteit The Jam aan de 2e Binnenvestgracht presenteert de Leidse Vereniging van Pop muzikanten morgenavond de groep Short Circuit. Staalwijk De sociëteit Project Staalwijk, bestemd voor jongeren van ze ventien jaar en ouder, heeft de komende weken het volgende op het programma staan: van avond klaverjassen24 februa ri en 3 maart cursus "Staphor ster stipwerk" (de Staphorster volksschilderkunst), 27 februari volksdansen voor beginners, 3 maart gezamenlijke maaltijd, 10 en 24 maart klaverjassen, 28 maart een foto-fietstocht. De so ciëteit is gevestigd in gebouw De Linde, Herenstraat 45. Folk In de serie folkconcerten in het Waaggebouw is donderdag avond de beurt aan de Hon gaarse groep Makam-es-Kolin- da. De groep brengt een combi natie van traditionele muziek vormen uit Hongarije, Roeme nië, Bulgarije en Joegoslavië en eigentijdse arrangementen en teksten. De groep is voortgeko men uit Kolinda en wordt ge leid door Peter Dabasi. Het con cert begint om half negen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4