Weer uitstel bouw kliniek Universiteitsraad in conflict met bestuur de Imjfaiï Revalidatiecentrum kan pas in 1985 beginnen Danny Kaye voetbalt mee De la Mar eerste op voorlopige PSP-lijst Leidse stadsrubriek Werkloosheidscijfers blijven bijna gelijk eetcafé DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 Lelden Witte Singel opengebroken LEIDEN - Geen archeologi sche opgravingen van been deren van overleden groothe den op journalistiek gebied maar doodgewone riolerings- werkzaamheden bepalen het beeld van de Witte Singel ter hoogte van het Leidsch Dag- blad-complejf. Het karwei, vernieuwing van het hoofdriool, wordt in twee etappes uitgevoerd. Tot eind deze maand wordt er gewerkt aan het gedeelte tussen het Noordeindeplein en de Witte Singelbrug. Van eind februa ri tot begin juni zal ec worden gewerkt tussen de Witte Sin gelbrug en de Groenhoven- straat. Tijdens de rioleringswerk zaamheden, begroot op 80 werkdagen, is doorgaand ver keer op de Witte Singel niet mogelijk. Bezuinigen langs geleidelijke weg'' LEIDEN - De Leidse universi teitsraad heeft gisteravond vast gehouden aan haar idee om de komende jaren op geleidelijke wijze te bezuinigen. Een beslis sing die het voornemen van het dagelijks bestuur doorkruist. Dat bestuur zal zich vanochtend dan ook beraden over de vraag of zij het besluit al dan niet wenst uit te voeren. Ruim zes miljoen moet er in '86 aan de Leidse universiteit zijn bezui nigd; dank zij een meevaller drie miljoen minder dan gedacht, want aanvankelijk moest er zelfs zo'n negen miljoen worden inge leverd. De vraag is hoe die bezui nigingen plaats moeten vinden. Het dagelijks bestuur van de Leid- se universiteit dacht het volgen de model uit; vooral in '83 moe ten de klappen vallen, of anders gezegd; van die zes miljoen moet het grootste deel in '83 worden ingeleverd. Hierdoor ontstaat er een potje voor de tussenliggende jaren tot 1986. Financiële speel ruimte zogezegd. De universiteitsraad nam echter een paar weken geleden een mo tie aan waarin de voorkeur werd uitgesproken voor geleidelijke bezuinigingen. Dus niet in '83 flink snoeien, maar elk jaar. tot '86, een vast bedrag bezuinigen. Tijdens het overleg dat het dage lijks bestuur had met de ver schillende faculteiten bleek ech ter dat deze niets voelden voor dit voorstel. Het dagelijks be stuur liet de universiteitsraad dan ook weten in grote moeilijk heden te komen, zou het voorstel van de raad moeten worden uit gevoerd. De indiener van het voorstel - Van der Meer, lid van de UFD - het het dagelijks bestuur gister avond echter weten dat volgens hem zijn aanpak, de geleidelijke dus, toch echt de boste was Want; "De ingrepen zijn klein en bovendien zal de onrust onder het personeel niet zo groot zijn. Dat is wel het geval als je meteen in '83 al flink gaat bezuinigen". Bovendien speelde volgens hem het dagelijks bestuur het rijk in de kaart. "Het scheppen van ex tra ruimte zal alleen maar tot re sultaat hebben dat het rijk ons makkelijker extra bezuirfigen oplegt Onder het motto: jullie hebben het geld toch". Bij een aantal leden van de raad leefde daarnaast de vrees dat vooral de grootste schreeuwers onder de faculteiten (rechten, medicijnen e.d.) zullen profite ren van de reserves, die ontstaan door direct in '83 flink te bezuini gen. Dat het dagelijks bestuur deze vrees ongegrond noemde, mocht niet baten; veertien leden van de raad stemden tegen de aanpak die het dagelijks bestuur voor stelde. Dertien mensen schaar den zich achter het college. Zes leden onthieldep zich. LEIDEN De prof. Jan Mulderkliniek, het nieuwe regio nale revalidatiecentrum waarvoor de tekeningen al klaar zijn, wordt niet dit jaar, maar pas in 1985 gebouwd. Dit blijkt uit het nieuwe overzicht prioriteiten bouwplannen gezondheidszorg van het ministerie van volksgezond heid. LEIDEN - Danny Kaye zal begin juni meedoen aan bij de traditio nele voetbalwedstrijd tussen po litici en mensen uit het bedrijfs leven. De baten van deze voet bal-dag (aan de wedstrijd gaat een toernooi tussen ziekenhui zen, bedrijven en instelling voor af) komen ten goede aan Unicef, waarvan Kaye reizend ambassa deur is. De organisatie van het geheel is in handen van het Leids Organisatie Komitee. In het politieke team zitten twee bewindslieden: minister van on derwijs, Van Kemenade en de staatssecretaris voor verkeer en waterstaat. Van der Doef. Verder het Europese parlementslid Berkhouwer en het Tweede-Ka merlid Ploeg. Zij zullen als tegenstander onder andere treffen de heren Kraaije- veld van Hemert (Boskalis), Van Doorn (DAF Nederland), Philips (Philips) en Breukink (Gazelle). Scheidsrechter Charles Corver moet er op toezien dat de regels worden nageleefd. De prof. Jan Mulderkliniek, een gezamenlijk project van het Rijn lands Zeehospitium te Katwijk, de Rheumatologische kliniek Sole Mio te Noordwijk en de ver eniging voor Orthopaedie An- na-kliniek in Leiden, moet wor den gebouwd op de plaats van de in 1977 afgebroken Anna-kliniek en op een deel van het vroegere sportcomplex Pomona aan Nachtegaallaan in de Vogelwijk, waar vroeger de voetbalvereni gingen Leiden en (een deel van) ASC speelden. Zij moesten plaats maken voor de nieuwe kli niek, waarvan in 1975 nog opti mistisch gedacht werd dat hij er twee jaar later zou kunnen staan. Waarom de bouw van de prof. Jan Mulder Kliniek, die nu voor dit jaar stond gepland, weer driejaar is opgeschoven, wil het ministe rie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne nog niet bekend ma ken. Een woordvoerder: "Deze week gaat er een brief naar de zieken huizen en klinieken waarin wij de argumenten opsommen. Tot die tijd zwijgen wij vanzelfspre kend". Drie jaar opschuiven is echter vol gens de ambtenaar geen opzien barende maatregel. "Het komt wel vaker voor. Het kan overi gens best zijn dat die kliniek als nog voor '85 wordt gebouwd. Volgend jaar kan er nog priori teit worden verleend. Voor '84 zal er echter zeker niet gebouwd worden". Van der Putten niet terug De prof. Jan Mulderkliniek komt op de plaats waar vroeger de Anna-kliniek stond (foto). Dat het bestuur van de stichting professor Jan Mulder Kliniek niet blij zal zijn met deze beslis sing, laat zich raden. Toen de provinciale raad voor de volksge zondheid in Zuid—Holland het advies uitbracht pas in '84 te be ginnen, liet het bestuur weten "dat een verschuiving op de prio riteitenlijst vrijwel onoverkome lijke materiële en immateriële consequenties zal hebben". Het bestuur was niet bereikbaar voor nader commentaar op de huidige ontwikkeling. LEIDEN - Hans de la Mar staat voorlopig bovenaan de PSP-ver- kiezingslijst. Het raadslid Anne- lies Ponsen staat op de tweede plaats. De definitieve volgorde van de lijst voor de gemeente raadsverkiezingen van juni wordt bepaald op een ledenver gadering volgende maand. Volgens de voorlopige Ujst keert het raadslid Jos van der Putten niet terug in de gemeenteraad. Hij bezet de zesde plaats. Fractie- assistent Rob Oostenrijk is op nummer negen gezet. "Oostenrijk is te licht bevonden voor het raadswerk", conclu deert PSP-bestuurder Willem Postma. "Van der Putten kwam niet goed genoeg uit de verf in de gemeenteraad. Voor de continui- teit van het raadswerk is het be ter dat hij assistent wordt van de Dat Annelies Ponsen op nummer twee van de lijst staat, bewast volgens Postma. "dat de verhou dingen binnen de PSP niet meer zo rot liggen". In de PSP is jaren gebakkeleid omdat de raadsle den zich ongelukkig zouden pre senteren in de raad. Met grappen en grollen probeerde vooral Pon sen heilige huisjes af te breken. Overigens is de voorlopige lijst trekker Hans de la Mar onder an dere bekend als cabaretier (het Leidse 'Verzetscabaret'). De voorlopige verkiezingslijst: 1. Hans de la Mar, 2. Annelies Pon sen, 3. Sybren de Hoo, 4. Paula Middendorp, 5. Piet van 't Zelf de, 6. Jos van der Putten, 7. Freek Boon, 8. Gert-Jan van Pelt, 9. Rob Oostenrijk, 10. Anne van de 21ande. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Terwijl de landelijke werkloosheidscijfers in de vorige maand een flinke stijging vertoonden, bleven de regionale cijfers nagenoeg gelijk aan die van eind vorig jaar. Tegenover een toename van het aantal werkloze mannen met 107 stond een afname van het aantal werkloze vrouwen met 99. In december vorig jaar nam het aantal werkloze mannen nog met 426 toe. Het zwaarste accent viel ook dit keer weer op de bouwsector waar 60 werklozen bijkwamen. Daar stonden slechts veertien nieuwe vacatures tegenover. Het aantal werklozen in de metaalsector nam met 24 toe terwijl het aantal werkloze straatmakers tot 341 opliep. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het gewestelijk arbeidsbureau behoren: mannen vrouwen dec. '81 jan. '82 dec. '81 jan. '82 Alkemade 169 179 61 53 katwijk 598 592 168 148 Leiden 3255 3342 1249 1193 Leiderdorp 283 296 117 104 Oegstgeest 163 160 66 71 Rijnsburg 1 83 93 39 34 Valkenburg 20 23 14 11 Voorschoten 235 229 106 98 Warmond 52 54 24 31 Zoeterwoude 100 99 31 36 Overige 23 21 12 9 4981 5088 1887 1788 ADVERTENTIE NU OOK GOED EN GOEDKOOP LUNCHEN IN 7 DAGEN IN DE WEEK VANAF 12.00 UUR GEOPEND Hooigracht 49/hock Grocncsteeg - Leiden - tel. 071-12380 Marushka Lambert en Tessa Kraus (links) - "zachtheid wenbeweging veel te veel een taboe geworden". Zoete waar i tederheid zijn voor de vrou- Ron Fase brengt de bevolking van het kiesdistrict Leiden in kaart. "Op 8 maart wil ik het hele zaakje bij de PTT hebben". te janken; zó door en door Bewillig De elpee "Herovering" is als zoete waar over de toonbank gevlogen. De hele oplage van 2000 stuks is er bijna door. De boekhandels Gaia aan de Pie- \terskerkchoorsteeg en Ru- ward aan de Breestraat heb ben nog slechts enkele exem plaren van deze eerste Leidse vrouwenlangspeler met lief tallige luisterliedjes. "Herovering" is een initiatief van het Leidse vrouwencaba ret "Liefevrouwebedstro". Twee rijke vrouwen waren de afgelopen zomer zo lief om Bedstro ruim 12000 gulden voor te schie ten. Van het conservatorium werden nog een basgitariste en een drumster geplukt. Drie dagen in een Leidse stu dio, en het resultaat mocht gezien worden achter de toonbank. 'Vrouwen, laat niet met je sol len', is de boodschap van de elpee. 'Vrouwen herover je eigen krachten en warmte'. Gatverdarrie, de teksten zijn lief. "Mag dat dan niet meer, lieve teksten?" roept tekstschrijf ster Marushka Lambert. "Zachtheid en tederheid zijn voor de vrouwenbeweging veel te veel een taboe gewor den. Maar zachtheid en teder heid is juist onze kracht. Als ik me kwetsbaar opstel, ge tuigt dat toch van kracht"! Dat zal wel zo wezen. Maar toch krijg ik van de zoetsappige teksten vol sociologenjargon en egotripperij een beetje wee gevoel in m'n onderbuik. Geef mij de muziek maar (ook van Marushka Lambert, arrangementen van Tessa Kraus); de muziek is beeld schoon. Liefevrouwebedstro heeft in tussen haar cabaretrepertoire aangevuld met liedjes van de elpee en reist daarmee stad en land plat. Tessa en Ma rushka: "In Pijnacker was het zelfs zo dat vrouwen de tekst van de plaat kenden en meezongen. Dat is toch ge weldig. Een eigen fanclubje van onbekende vrouwen". De anti-fascistische keurtroe pen van communist Jan Brands hoefden gistermid dag niet de loopgraven in.. Vorig jaar, bij de *I\vecde Ka mer-verkiezingen, had de CPN-er nog zwaar geschut nodig om de Nederlandse Volksunie en de Centrum partij van deelname aan Tweede Kamer-verkiezingen af te houden. Ditmaal was een telefoontje naar ambte naar Ron Fase voldoende. In het Leidse kiesdistrict doen de NVU en de Centrumpartij niet mee aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten op woensdag 24 maart. Vorig jaar kwam Jan Brands er bij toeval achter dat Glim merveen (NVU) en Janmaat (Centrumpartij) onder valse voorwendsels in Leiden handtekeningen hadden ver zameld voor hun verkiezings lijsten. Glimmerveen en Janmaat lie pen tegen de lamp en moch ten in Leiden niet meedoen aan de verkiezingen, ook al riepen hun handlangers nog zo hard dat de democratie werd verkracht. Ron Fase denkt dat de ultra rechtse NVU en Centrumpar tij voor de provinciale verkie zingen het district Leiden hebben gemeden. Uit angst voor Jan Brands en zijn disci pelen. De kandidatenlijsten van de politieke partijen die aan de verkiezingen meedoen, lagen gisteren op kamer 10 van het stadhuis ter inzage. Acht lij sten telden we. De NVU en Centrumpartij zaten er niet bij. Wel die van de PvdA, CDA. WO, D'66, SGP. de de butant SP en de CPN, PPR en PSP, die met een geza menlijke lijst komen evenals de GPV en RPF Het hoofdstembureau bestem pelde deze acht lijsten gister middag als geldig. Alleen de lijst van D'66 leverde nog wat problemen op. Twee kandi daten hadden hun 'bewilli ging verklaring' niet gete kend. "Zo'n verklaring is no dig", legt Ron Fase uit, "om dat anders iedereen zomaar op een kandidatenlijst kan worden gezet. Jan Brands op die van de Volksunie bijvoor beeld". Van nummer 17 en nummer 23 op de kandidatenlijst van D'66 had Ron Fase geen ver klaring gekregen dat ze ak koord gaan met hun kandi daatschap voor het provin ciebestuur. "Die namen heb ben we moeten doorhalen. Maar dat zullen ze bij D'66 niet zo erg vinden want het gaat toch om onverkiesbare plaatsen". Nu de verkiezingslijsten zijn goedgekeurd, kunnen de op- rocpingskaartcn voor het kie zersvolk snel de deur uit. Ron Fase is druk bezig om de 76 500 kiezers van het district Leiden in kaart te brengen. Maandag 8 maart hoopt hu "het hele zaakje bij de PTT te hebben". Fase krijgt nauwelijks de tijd om uit te blazen want ook de gemeenteraadsverkiezingen (begin juni) staqn voor de deur. Ook voor die verkiezin gen verwacht Fase geen in schrijving van de NVU of de Centrumpartij. Ze zullen hun heil liever in plaatsen zoeken waar een concentratie van hun handlangers zit Ze weten dat ze hier in Leiden toch nauwelijks een poot aan de grond zullen krijgen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3