LEIDSCH DAGBLAD Ook extra winst investeren $Êk (MM® mm w Alphense scholieren in actie voor "juf' "Regering El pleegt meeste Salvador moorden Gif onder huizen bedekt met beton V en D heeft plannen voor reorganisatie Waarnemend hoofd grist spandoeken weg D'66 wil hardere afspraken met olieconcerns Booreiland gezonken: 84 doden VS-senator Peil spreekt met verzet: GASWINST Goedhart Deportatie Indianen in Nicaragua DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw 36705 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor Wnrs. z» coWon UTRECHT (ANP) - Bij het winkel concern V en D (33.000 werkne mers) is een reorganisatie op komst. De V en D-directie liet vanmorgen weten, dat er bij een dochterbedrijf van V en D een aantal banen moet verdwijnen. Volgens de mededeling aan de bonden kunnen gedwongen ont slagen worden vermeden. Om welk dochterbedrijf het gaat is nog onbekend, maar volgens de bonden blijft de warenhuisketen van Vroom en Dreesmann in ie der geval ongemoeid. Het V en D-concern zal donder dag met nadere details van het reorganisatieplan komen. Tot dat moment wil het bedrijf geen commentaar geven, aldus een woordvoerder. ALPHEN AAN DEN RIJN Leerlingen van de Mon tessorischool aan de Pre- ludeweg in Alphen aan den Rijn hebben vanmor gen vroeg voor hun school geprotesteerd tegen de schorsing van hun onder wijzeres mevrouw B.P.H. (Joep) Mellema. Zij droe gen spandoeken met tek sten als: "Wij willen Joep terug". Gisteren hebben leerlingen uit de klas van mevrouw Mellema al ge staakt. Mevrouw Mellema is behalve on- denvijzeres ook hoofd van de school. Het schoolbestuur heeft haar vorige week woensdag voor drie maanden de toegang tot de school ontzegd omdat zij als hoofd niet goed zou functione- De spandoeken van de jeugdige demonstranten vielen niet in goede aarde bij het waarnemend hoofd van de school mevrouw I. van der Ven-Brood. Zij trok de spandoeken uit de handen van de leerlingen. "Deze zaak moet niet over de rug gen van de kinderen worden uit gevochten", verklaarde zij- Meer commentaar wilde zij vanmor gen niet geven. De maatregel van het bestuur om mevrouw Mellema de toegang tot de school te ontzeggen, vloeit voort uit een conflict dat al ruim acht maanden duurt. Het be stuur verwijt mevrouw Mellema als hoofd tekort te schieten op het gebied van organisatie, bege leiding en overleg. Ook zou zij bestuursbesluiten niet of onvol ledig uitvoeren. Door een groep ouders wordt dat betwist. Vol gens hen is er sprake van een hetze tegen mevrouw Mellema. "Er worden allerlei geruchten de wereld ingestuurd om haar het leven onmogelijk te maken", al dus een van deze verontruste ou ders. Door het conflict is de sfeer op de school dermate verslechterd dat een aantal ouders zijn kinderen van school heeft gehaald. In to taal zou het gaan om 27 kinderen. ST. JOHN'S (CANADA) (UPI/ DPA) Reddingsploegen heb ben vrijwel alle hoop opgegeven nog overlevenden te vinden van de 84 koppen tellende beman ning van het booreiland dat bij zwaar weer ten oosten van New foundland kapseisde en zonk. De zoekactie waarbij vliegtuigen en helikopters werden gebruikt, werd bemoeilijkt door de hoge zee en slecht zicht. Het booreiland, de "Ocean Ran ger" van de Amerikaanse olie maatschappij "Mobil Oil", was in de nacht van zondag op maandag als gevolg van een zware storm in moeilijkheden geraakt. Het maakte bij het krieken van de dag slagzij, waarop de maat schappij de bemanning opdracht gaf in de drie reddingsboten te gaan. Met de hoge golven gaf dat grote problemen, aldus Mobil. Het platform zonk daarna snel in het 80 meter diepe water. Een sleepboot kon later dichtbij de reddingsboten komen.In twee zat niemand en in de derde lagen twee lijken, waarvan er één nog kon worden geborgen. Het platform was het grootste half- drijvende booreiland met een af meting van 122 bij 80 bij 41 me ter. DEN HAAG (GPD/ANP) De Tweede-Kamerfractie van D'66 vindt dat de afspraken met Shell en Esso over de investering van hun aardgaswinsten moeten worden ver scherpt. Tegenover de 4 miljard extra gas winsten die bei de maatschappijen tussen 1980 en 1984 maken, moet een even groot bedrag aan investeringen staan, aldus D'66. Eén archieffoto van het booreiland "Ocean Ranger" dat gisteren in een vliegende storm kapseisde en zonk. De Canadese minister van energie, Mare Lalonde, heeft al een on derzoek naar het ongeluk aange kondigd. Twee weken geleden is nog een inspectie gehouden op het platform. De gegevens daar van zijn nog niet bekend. Het vrachtschip "Siguroari" is het Russische containerschip "Mek- hanik Tarasov" te hulp gesneld dat gisteravond laat in de buurt van het gezonken booreiland "Ocean Ranger" in moeilijkhe den is geraakt. Het Russische schip met 37 koppen bevindt zich op 240 mijl ten oosten van Nova Scotia en maakt steeds meer slagzij. Minister Terlouw van economi sche zaken (D'66) heeft zich tot nog toe verzet tegen herziening van de gemaakte afspraken. De economisch specialist van de D'66-fractie, Maarten Engwirda, zei echter gisteren op een spreek beurt in Nieuwleusden dat de ge maakte afspraken zo niet ge handhaafd kunnen worden. Volgens de overeenkomst zouden Shell en Esso vrijwel hun totale aardgaswinsten over de periode 1980-'84 - ter grootte van 15,4 mil jard - in investeringen (ca. 13,9 miljard) moeten omzetten. Eng wirda vindt echter dat deze af spraak moet worden aange scherpt Shell en Esso dienen volgens hem de 4 miljard, die zij in deze perio de extra verdienen door prijsstij ging van het aardgas, óók moe ten investeren. Doen Shell en Es so dat niet, dan moet worden overgegaan tot verhoging van het staatsaandeel in de aardgas winsten, aldus Engwirda. CNV Ook het CNV vindt dat de regering moet ingrijpen in de winsten die Shell en Esso maken, als de in vesteringen van deze bedrijven in ons land tegenvallen. Als blijkt dat beide oliemaatschap pijen de afspraken met het vori ge kabinet niet nakomen, dan moet de overheid een groter aan deel van de aardgaswinst voor zich opeisen, aldus het CNV. Tot nu toe heeft het CNV op het standpunt gestaan dat de olie- maatschappoijen veel beter dan de overheid voor de investerin gen zouden kunnen zorgen die nodig zijn voor de versterking van de industrie. Aanleiding voor de hardere opstelling van het CNV is volgens CNV-voorzit- ter Van der Meulen onder meer het 'raadselachtige' optreden van minister Terlouw van economi sche zaken in de kwestie van de aardgaswinsten. De winst van Shell en Esso uit het Nederland se aardgas moet 'optimaal' in ons land worden geïnvesteerd. In vesteringen in andere landen ho ren daar niet bij. Op die manier mag niet met de afspraken over de investeringen worden gesjoe meld, aldus Van der Meulen. 18 PAGINA'S Benzine-oorlog nog lang niet voorbij PAGINA 13 Top van Uniser krijgt 21/2 jaar PAGINA 7 Nederland onder druk in EG FNV scherpt acties aan HAKKEN KLAAR terwijl u wacht "DE SCHOENMAKER" Korevaarttraat, Lelden SAN SALVADOR (UP1/AFF) - De Amerikaanse senatöf Clai borne Pell is er zeker van dat de Salvadoriaanse regering verant woordelijk is voor 70 procent van de moorden in het land en de guerrillastrijders voor de overige 30 procent. Peil bracht eind vori ge week met een collega-senator een bezoek aan El Salvador en Nicaragua. Peil zei verder dat de Verenigde Staten hun steun aan Nicaragua zouden moeten hervatten, met uitzondering van wapenleveran ties. De recente vrijlating van drie vooraanstaande zakenlieden noemde hij een teken van goede wil van de Sandinistische rege ring die niet toevallig samenviel Vrij koud Veel bewolking, maar droog. Mini mumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur ongeveer plus 2 graden. Matige oostenwind. met zijn bezoek. De twee Amer kaanse senatoren hebben giste ren in Mexicostad een lang ge sprek gehad met twee Salvado riaanse verzetsleiders. De guer rillaleiders zeiden dat zij uiteen hadden gezet welke regering het verzet voor ogen heeft na een overwinning op het huidige bur- Vier jaar cel in DEVENTER (GPD) - Het ge rechtshof in Arnhem heeft van morgen een 25-jarige inwoner van Deventer wegens doodslag op een geldloper van een levens middelen bedrijf in Deventer ver oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek en tbr. De procureur-generaal had twee we ken geleden acht jaar en onvoor waardelijke tbr geëist. I. ontsnapte vorig jaar uit het huis van bewaring in Arnhem nadat hij de directeur had gegijzeld. ger-militaire bewind. Van een partijstelsel zal geen sprake zijn en de particuliere sector zal on gemoeid worden gelaten, aldus Salvador Samayao, in 1979 nog minister van onderwijs in El Sal vador en nu leider van het volks bevrijdingsleger. Samayao zei dat hij de senatoren de verzeke ring heeft gegeven dat het Salva doriaanse verzet geen wapens uit het Sowjetkamp krijgt. kan openhaarden en voorzethaarden stookklaar leveren. Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn Telefoon 01720-22100 Munitie blokkeert vakantie politie DEN HAAG, UTRECHT (GPD) De tweede serie Amerikaanse munitietrans porten van de Eemshaven naar West-Duitsland kost en kele honderden politiemen sen volgende week hun kro kus-vakantie. Vanwege de te verwachten acties tegen de munitietreinen zijn op grote schaal vakantieverloven in getrokken. Personeel van rijks- en ge meentepolitie in de noordelij ke en oostelijke provincies, maar ook elders in het land, wordt volgende week achter de hand gehouden om on middellijk tegen eventuele blokkades op te kunnen tre den. Het tweede schip met munitie voor de Amerikaanse troepen in West-Duitsland zal vrijdag in de Groningse Eemshaven arriveren. DORDRECHT (GPD) - Staatsse cretaris Lambers-Hacquebard van milieuhygiëne zal geld be schikbaar stellen om in de kruip ruimten van in elk geval 16 wo ningen in gifwijk De Staart in Dordrecht een betonnen vloer te leggen. Onder de andere 214 wo ningen in deze buurt wordt al leen beton gestort, indien de be woners daar nadrukkelijk om vragen. Met de maatregel is naar schatting maximaal één tot twee miljoen gulden gemoeid. Dit is het resultaat van een spoed overleg gisteravond tussen de staatssecretaris, de gemeente Dordrecht en de provincie Zuid- Holland. De bespreking volgde op een brief van de regionaal in specteur voor de volksgezond heid, drs. W. Krul, waarin hij zegt dat maatregelen noodzakelijk zijn. MANAGUA (AP) - Ongeveer 8.500 Engels sprekende Miskito-india- nen zijn van hun oude stamgron- den aan Nicaragua's Caribische kust geëvacueerd en overge bracht naar een plaats diep in het binnenland, om "hen te bescher men tegen anti-revolutionaire gewapende benden", aldus de re volutionaire junta. Eerder deze week maakte de Misu- rata-organisatie die de Miskito's en twee andere indiaanse stam- vorige maand tenminste 10.000 indianen in twee concentratie kampen had ondergebracht en 31 woongemeenschappen aan de kust had laten verbranden. De brief van de regionaal inspec teur heeft betrekking op de on derzochte woningen, waarvan in 16 concentraties giftige stoffen werden gevonden. Omdat de on derzoeken het karakter hadden van een steekproef wil het ge meentebestuur alle woningen in de maatregelen betrekken. Staatssecretaris Lambers vond dat overdreven, omdat blootstelling aan de stoffen geen gevaar voor de volksgezondheid oplevert Afspraken onder heren kenmerken zich door een grote male van vrijblijvendheid. Ze ontberen een juri disch waterdichte omschrijving, waardoor beide partijen gemak kelijk onder de afspraak uit kun nen komen Dat wordt weer eens op treilende wijze aangetoond in het geval van de aardgaswinsten, waarover de regenng in de vorige kabinetsperiode atspraken heelt gemaakt met de oliemaatschap pijen Shell en Esso. Op basis van een zg. gentlemen's agreement heren-alspraak) is oud-minister Van Aardenne (eco nomische zaken) met de olie maatschappijen overeengeko men dat deze van de aardgas winst 15,4 miljard gulden in de Nederlandse economie zouden investeren. Aan de hand van kei hard cijfermateriaal is inmiddels aangetoond dat dit bedrag niet klopt ol althans een nauwkeuri ger omschrijving behoeft. Volgens een berekening van de Leidse fiscalist Vermeend is het investeringsbedrag dat uiteinde lijk aan de nationale economie ten goede komt "slechts" 10,75 miljard. Een groot deel van het overeengekomen bedrag (15,4 miljard) blijkt in het buitenland te worden geïnvesteerd. Bovendien profiteren Shell en Esso van de Wet Investenngsrekening (WIR) en hebben zij via de aardgas- winst zg. vervangingsinvesterin gen gedaan. Dat de oliemaat schappijen een en ander ook bij het afgesproken investeringsbe drag onderbrengen, is niet te recht. Het behoeft geen betoog dat de be rekening van Vermeend, die uit objectief cijfermateriaal is opge bouwd. openbaarmaking van het gentlemen s agreement noodza kelijk maakt. Het is te gek dat de staat op basis van een min of meer vrijblijvende transactie lijde lijk moet toezien hoe oliemaat schappijen rechtens - voorbij kunnen gaan aan (de bedoelin gen van) een afspraak dis de staatskas miljarden kan schelen. Tenslotte gaat het om winst die uit een nationaal bezit (aardgas) wordt verkregen. Het Is dan in eerste instantie aan de staat om uit te maken wat daarmee ge beurt. Op zichzelf is er niets te gen dat het omzetten van de aardgaswinst in investeringen ten behoeve van de Nederlandse economie aan de oliemaatschap pijen wordt overgelaten. Maar dat dient dan wel in een scherp om schreven transactie te worden geregeld Daarom is het gewenst dat de he ren-afspraak alsnog wordt open gebroken en wordt getoetst aan de bedoelingen die de regering heeft met de aardgaswinst. Mocht dan blijken dat de over eenkomst alsnog moet worden aangescherpt dan moet de huidi ge minister van economische za ken, Terlouw, niet aarzelen Voor het dreigement van de oliemaat schappijen dat zi| In dat geval hun investeringsactiviteiten wellicht zullen moeten verminderen, be hoeft hij niet beducht te zijn. De regering kan immers alti|d nog het staatsaandeel in de aardgas- winst vergroten. W. VI mr ABONNEMENT M«rMMJCTf/WffWT SS^^WWfWfAWfWE» Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1