Benzine- oorlog: einde nog lang niet zicht Reporta<3e korting Lezers schrijven Angola Ziekenliiiizen DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 Varia PAGINA 13 Door Jan Westerlaken Bijna was mijn auto (een Peugeot) wereldnieuws geweest, en had hij de voorpagina's in de hele wereld gehaald. Donderdagmiddag kort na één uur reden mijn vrouw en ik Brussel binnen. Op de hoek van de Wetstraat en de Kunst straat wilden we bovenlangs, maar enkele auto's voor ons kon den of wilden niet verder. We zagen veel volk met rode op standige vlaggen, en veel Belgi sche rijkswachten, die er voor een Nederlander nog vervaarlijker uitzien dan onze ME. De auto vóór ons beduidde dat hij achter uit wilde, dus ik ging ook achter uit (hebt u wel eens achteruit ge reden in het buitenland?), met het gelukkige gevolg dat mijn voorganger en ik inplaats van bovenlangs nu onderlangs onze weg konden vervolgen. Daar had ik, toen ik de volgende dag de Belgische kranten op sloeg, spijt van. Kort na één uur, zo las ik in Le Soir, voerde de ca valerie een charge uit. Dat zie je ook op een der foto's: een achttal politiemannen te paard, met de wapenstok in de hand en de be schermende plastic kap aan de helm voor de ogen getrokken, stormt de Kunststraat uit, achter de weghollende betogers aan. In volle galop, een Breitneriaans ta fereeltje „Maar een tussen de betogers verlo ren rijdende wagen was voor paard en ruiter een te onver wacht en ongewoon obstakel", meldt het onderschrift bij een an dere foto in De Standaard. Wat we op de foto's zien is het resul taat van een tweede charge, meldt Le Soir, het Franstalige Brusselse avondblad. Tijdens al die ongeregeldheden liet men het verkeer druppelsgewijs doorstro men, maar terwijl de demon stranten de paarden makkelijk wisten te ontwijken, kwamen de paarden tegenover die ene auto te staan. Toen de gendarmes voor hun twee de charge rechtsomkeert maak ten, konden zij de auto (die, zo te zien, bijtijds door de bestuurder was verlaten na de eerste charge) niet meer ontwijken. We zien één paard nog half over de achterbak springen, met opgetrokken ach terbenen, maar een tweede paard komt te dicht bij de hin dernis uit (ik heb altijd goed zit ten opletten bij Ritmeester Grup- pelaar en Aad van Leeuwen), doet nog wel een springpoging, maar tilt met de voorbenen de wagen aan de zijkant bij het ach- terraampje lichtkens omhoog. De gendarme zit dan nog, hoewel uit zijn zadel opverend en de teu gels met alleen zijn linkerhand vasthoudend (in de rechterhand heeft hij immers zijn wapenstok) te paard, maar dat zal niet lang meer duren, zoals volgende foto's aantonen. Het dier heeft dan zijn berijder af geworpen, en die belandt met de benen omhoog (men spreekt bij gendarmes niet van poten maar van benen, zoals u weet) op de achterklep van de auto met het nummerbord 59 B 62. Au! Op de foto in De Standaard, waar op je het paard nog vergeefs om hoog ziet klimmen alvorens zijn ruiter af te werpen, zie je in de linkerbenedenhoek de rechter- voorkant van een auto, die bij tijds gestopt was voor de charge rende rijkswachtrijterij. die van rechtskomend zonder te toeteren voorrang had opgeëist. Ik hecht aan de gedachte, dat ik de bestuurder van die auto had kunnen zijn, sterker nog: met een beetje meer geluk had ik met mijn auto de oxer kunnen zijn die De Standaard de volgende dag inspireerde tot een vlam mend artikel onder de kop „De val van het paard". Wat waren al die kranten boos op de „metallo's" zoals de Waalse staalarbeiders in de wandeling heter})! De uitspraak van een „zo genaamde Vlaamse progressieve krant" dixit Het Volk) „dat er in de geschiedenis van het konink rijk al voor minder belangrijke zaken ruitjes aan diggelen wer den gegooid", werd een veel geci teerde en veel gelaakte uit spraak. De socialistische beweging (schrijft De Standaard) wil aantonen dat er alleen met behulp van de &bn- darmes kan worden geregeerd: „De dag is niet veraf meer dat men Martens in één adem met de Latijnsamerikaanse dictators zal vernoemen". En Het Volk schrijft: „De toestand is echter te ernstig om zulke kwistenbibels de vrije hand te laten. In het Vlaam se land is men nuchterder en hun haring braadt er niet". Als ik donderdagmiddag in Brus sel inplaats van achter die auto die achteruit wilde ervoor had gestaan, had ik waarschijnlijk met het aplomb van de ex-Am sterdammer die wel voor heter vuren heeft gestaan langzaam doorgereden, en zou ik de rest van mijn leven, all over the world, de foto uit mijn portefeuil le hebben kunnen halen en kun nen zeggen: „LooJc, that's MY car!". Ik zou dan ook zeker het slachtoffer zijn gaan opzoeken in de ver pleeg zaal van de rijkswachtka zerne te Etterbeek, want daar, meldde Het Laatste Nieuws, wor den de twee zwaargewonde paarden verpleegd! Er wordt weer gegoocheld met de benzineprijs. Omdat de grote olieconcerns (Esso is er mee begonnen, de andere volgden) iets van hun marktaandeel zagen wegge- snoept door de 'witte' pom pen. Het vreemde is echter, dat die maatschappijen hun over schotten via de vrije handel van de hand doen. En wat niemand voor mogelijk had gehouden, blijkt ineens wél te kunnen: de prijs van één liter benzine kan best snel ler dalen. Hoe komt het, dat de benzine maatschappijen zulke hoge kortingen kunnen geven? Wie moet er voor bloeden? Het einde van de benzine-oor- log is, volgens Esso, nog lang niet in zicht. Vooral de klei ne pomphouders, die zelf be dienen én, niet te vergeten, de 'witte' pompen, gaan een moeilijke tijd tegemoet. Zal uiteindelijk, als de 'oorlog' is uitgewoed, de consument tóch weer niet de dupe wor den? Esso en Shell zetten de zaken nog eens op een rijtje. De Consumentenbond, de Bo- vag (Bond voor Autogara ges) en de Nederlandse Orga nisatie voor Olie- en Kolen handel (vrije pompen) plaat sen daar de nodige kantteke ningen bij. Als een olievlek breidt de benzine-oorlog zich uit. De prijzenslag, die oorspronkelijk op de 'witte' pom pen was gericht, heeft langzamerhand het karakter gekregen van een strijd tussen de merken onder ling. In eerste instantie waren het slechts enkele punten in Nederland war r strijd werd gevoeld. Esso bond de kat de bel aan, kort erop volgden Shell en de andere concerns. Shell maakte er eind vorige week een landelijke zaak van door een korting van zes cent per liter in te voeren. "Die actie van Esso heeft ons gehinderd", zegt woordvoer der Verkuil van de Shell. "®aarom moesten wij wel wat terug doen. Al veel eer der werden er complete 'oor logen' in Apeldocrn, Eindho ven en Enschedé gevoerd. In het westen merkte je daar niets van. De situatie was vre selijk onduidelijk. Daarom hebben we een landelijke korting van zes cent toege past." Shell vernacht, dat de markt door deze plotselinge stap een rustiger beeld za. gaan vertonen. De zes cent korting mag zeker niet als een stunt worden gezien, verzekert de Shell-woordvoerder. "Wij zullen die korting niet meer terugschroeven", beweert hy. Esso kon voor zijn goede fat soen niet achtorblijven. En ook andere maatschappijen ADVERTENTIE schroefden de korting tot zes cent per liter op. Ten koste van wie? Shells Verkuil: "De exploitant van de benzinepomp en wij delen <J ie extra lasten. De om zet van die man zal stijgen, dus zal hij vanzelf meer in komsten hebben. Hoe de an dere concerns dit regelen, weet ik niet precies. Maar er zijn cuidelijke verschillen". Esso-woordvoerder Van Gel der wil het achterste van zijn tong niet laten zien. Over de regeling die zijn maatschap pij met de verkopers heeft zegt hij: "Nee, wij doen het niet half-om-half. Hoe dan wel? Dat vertel ik liever niet. Die zaak ligt nogal concur- rentie-gevoelig. Eigenlijk kan het niet wat wij doen. Het móet. 't Is een wapen om ons tegen het afbrokkelen van de markt te beschenken." Zowel Shell als Esso geeft toe, dat deze acties het nodige geld kosten. Maar geen van tweeën durft getallen te noe men. 'Handenvol', vertelt men bij Shell. Cijfers heeft men niet. De Shell-voord- voerder: "J?, je geeft nu wél geld weg, datje absoluut liet 1 unt missen. Eerlijk gezegd vind ik die stap van Esso wat ondoordacht. Overal, welke industrieel je ook hoort, klaagt men. Bij ons is het heus niet zo'r. vetpot." Van diverse kanten wordt be weerd, dat de 'benzine-oor log' over de rug van ce ex ploitanten worden uitge vochten. Daar willen de gi ganten niet aan. Van Gelder van Esso: "Wat de verkoper aan marge inlevert, maakt hy goed door meer liters te ver kopen. Ondernemen is nu eenmaal een risico en met prijzen heb je een wapen in de hand. Wij hebben, sinds de acties zijn begonnen, meer benzine verkocht. Alle dea lers, niet één uitgesloten, zyn enthousiast. De mensen staan bij ons op de stoep om te vragen of zij ook mogen meedoen. Dat zegt toch vol doende, hè?" Beide benzineconcerns zyn het erover eens: de 'oorlog' is voorlopig niet voorbij. Shell voorspelt, dat zij in de loop van dit jaar voor gezien zal worden gehouden. Esso daar entegen, ontkent dit met gro te stelligheid. Over het waar om vertelt Van Gelder: "Wij van Esso vinden, dat je door vraag en aanbod de prijs moet laten bepalen. Kies je dus voor prijsconcurrentie, dan doe je dat zolang je dat beleid wenst te voeren. Met dit systeem ben je niet aan tijd gebonden." Wel verwacht Van Gelder, dat de balans op den duur wel weer zal herstellen. Alleen, het heeft tijd nodig. Hij zegt: "Zolang er echter té veel ben zine wordt geproduceerd, houd je dit. Loopt het over schot terug, dan is er minder aanbod. Ook bij de 'witte' pompen. Gevolg kan dan zijn, dat de koper wat meer moet gaan betalen." Wat heeft de slag, die Esso in gang heeft gezet, de maat schappij tot nu toe opgele verd Van Gelder: "Er zijn belangrij ke verkoopwinsten geboekt. De éne pomp veertig, de an der zelfs honderd procent Daarom, denk ik, dat ons sys teem een gunstige werking heeft". De Consumentenbond is ver wonderd. Zeker over het feit, dat rijkswaterstaat moet meebeslissen over de prijs die stations langs rijkswegen mogen rekenen voor een liter benzine. "Wg vinden dat een heel rare situatie", reageert Ago Salverda. De Consumentenbond ver denkt de benzinemaatschap- pijcn ervan, dat zij hun pro- dukt lange tijd boven de prys hebben verkocht. "Nu ineens zijn er concerns die de prijs met een dubbeltje ineens ver lagen. En dat is dan bedoeld om de 'witte' pompen om zeep te helpen. Nou Vanzelfsprekend is men blij bij de bond. dat de benzineprijs daalt. Aan de andere kant vindt zij het jammer dat er een poging wordt gedaan om die 'witte' pompen de nek om te draaien. "Zij zijn natuur lijk een prima concurrent. Valt die weg, dan krijgen de grote maatschappijen weer de vrye hand en kunnen doen wat ze willen." De Bovag volgt de ontwikke lingen met argusogen. Over één ding is zij het eens: de strijd gaat ten koste van de pomphouders. "Korting", zegt woordvoerder Staal, "vind ik prima. Als de exploi tant die maar met hoeft te be talen. De dealers zullen stuk voor stuk moeten inleveren. Ik heb berekend, dat ze met z'n allen (ruim duizend) dik drie miljoen liter benzine meer zullen moeten omzetten om hetzelfde te verdienen als vóór de prijzenslag. Kyk. en dat is ongeveer de hele pro- duktie van Mobil Oil over één jaar. Zoveel meer verkopen, lukt nooit. We njden minder, we schakelen over op gas en noem maar op." De Bovag voorspelt dat er sta tic ns zullen zijn die moeten afhaken. Vooral daar waar men de klant nog bedient. Tenzy de maatschappijen de hele korting vooi hun reke ning nemen. Dat zit er voor alsnog niet in. Hoe komen de klappen aan op de vrije markt? "Nog niet dramatisch", vertelt Vin den Boom van de Nederl/ndse organisatie van Olie- en Ko lenhandel (witte pompen). "We zullen de concerns wel moeten volgen, wellicht meer service geven en de korting aanpassen. Ik zie deze slag met als een aanval op de 'wit te' pompen, maar ook op el kaar." Wat hebben de 'witte' pompen tot aan nu moeten inleveren? Van den Boom: "Moeilijk te zeggen. De meeste klanten blyven wel bij ons kopen. Myn eerste indruk is, dat het allemaal best meevalt Onple zierig blyft het natuurlyk wel. Je moet proberen het hoofd boven water te hou den. Of we het kunnen bol werken, de tijd zal het leren". Ik moet even reageren op het inge zonden stukje "NCO" van H. J Peters en ik beperk met daarbij tot het signaleren van de opge voerde geschiedsvervalsing. Blijkbaar graaft de WD even diep er dan links geonenteerde groe pen, schrijft de heer Peters. Daarvan merk ik niets! De beste ding van NCO-gelden maakt u verdacht en tegen mensen die geen werk hebben, zegt u uit de hoogte "er moet maar eens ge werkt worden". De werkelijke oorzaken van de moeilijkheden in Angola worden verdoezeld. Laten we nuchter blijven, roept u uit. Daarom laat ik hier een stukje geschiedenis volgen. Ik neem daarbij een vier tal stellingen over van Henk de Graaf, die vorig jaar een bezoek bracht aan Angola in opdracht van de Eduardo Mondlane Stich ting. Deze Stichting geeft hulp aan de voormalige Portugese ko loniën en stuurt mensen naar de ze landen. 1. Tot zes jaar geleden was Angola een Portugese kolonie en het Portugese kolonialisme was het meest primitieve koloniale sys teem dat er bestond. In de mees te andere koloniën bezetten de koloniale machthebbers de top functies en een deel van de mid denfuncties. Portugal liet Mie po sities bezetten door Portugezen (of bijna-blanke Kaapverdianen), tot de portier, de typiste, de taxi chauffeur, de ober, de automon teur èn de kleine winkelier toe. 2. Door de grote belangen van het Westen in Angola grepen de wes terse landen al in een vroeg sta dium in de bevrijdingsoorlog in door naast de MPLA andere be vrijdingsbewegingen op te rich ten. De MPLA kwam daardoor verzwakt uit de bevrijdingsstrijd te voorschijn: een deel van Ango la's kaders had zich bij andere bewegingen aangesloten. Ver deel en heers. De MPLA kreeg opnieuw een zware slag te incas seren toen in mei 1977 vanuit een deel van de MPLA - de Nitisten een poging tot een staatsgreep werd gedaan 3. De dekolonisatie van Angola in 1975 ontaardde in een internatio nale strijd om de macht. In deze periode verlieten de Portugese kolonialisten van de ene op de andere dag massaal het land, waarbij getracht werd het land zoveel mogelyk leeg te slepen, en goederen die niet meegenomen konden worden, werden vernie tigd; vrachtwagens en land bouwmachines werden in zee ge dumpt, vee werd doodgescho ten, bedryven werden in brand gestoken, machines onklaar ge maakt- Angola bleef berooid en zonder kaders achter. 4. Onmiddellijk nè de bcvryding kreeg Angola te maken met een nieuwe bevrijdingsoorlog, nu van het Namibische volk. Zuid- Afrika valt voortdurend Angola binnen en steunt ondermijnend* bewegingen, zoals UNITA Oo) de Verenigde Staten weigerei Angola te erkennen en moedigei de onrust in Angola aan. Naa schatting vyftig procent van d> staatsuitgaven van Angola gaai naar defensie Bovendien is hc grootste deel van de kaders vai het land by de verdediging ingc schakeld Gerben de Jon, Piet Hcinlaan Oegstgees Steeds leest men de laatste weke over ziekenhuizen in de dagbl; den, dat deugt niet en dat is nu goed. Ik weet wel dat er met dat kind; uit Zoctermeer een fatale fout jUMlrt, mi BMT titelt 1S c zeer te betreuren is. Maar ma; gehakt wordt vallen spaander Nu schreven ook twee studenti in de Telegraaf of men klachU heeft over ziekenhuizen. De; klachten klachten kun je voo I- iV' n aan hun en ze zoude worden onderzocht. Ik wil daa mee zeggen: is er dan helema niets meer goed in het zieke huis'» Nu afbreken is geen kun Zelf ben ik van 25 december 19J to 25 januari 1982 verpleegd g weest in het Diaconcsscnhuis Leiden Ik heb niet anders di lof voor de doktoren, verpleger personeel, laboranten, koks, t werksters toe. Ik kan niet andc zeggen dat het daar zeer bc was. Dus laat men niet altyd zo afw zend oordelen p Mm Norrcmeerstraat i 2361 KR Warmoi

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13