"Wij niet schuldig aan malaise" "ANWB-fietsroute Noordwijk-Leiden veel te moeizaam Museum open voor publiek Katwijkse platvissers voelen zich niet aangesproken door kritiek Ruim baan voor zendamateurs Streek I dinsdag ie februari ie82 In Valkenburg VALKENBURG - De als een klein museum ingerichte zolder van het Valkenburgse gemeentehuis in de villa Welgelegen zal voor in groepen komend publiek wor den opengesteld. Dat heeft het bestuur van de vereniging Oud Valkenburg besloten. Burgemeester Van 't Wout weer legt daarmee als voorzitter van die vereniging het verwijt dat de verzameling van uitgestalde plaatselijke oudheden een soort privé-verzameling van hem zou zijn waar niemand anders toe gang toe heeft. "Integendeel", zo zegt hij, "ik zal graag groepen bezoekers naar de zolder begeleiden en zoveel als ik kan uitleg geven bij de tentoon- gestèlde voorwerpen." De burgemeester stelt wel als voor- de eerst even naar het ge meentehuis opbellen om te zeg gen dat ze er aankomen zodat hij of één van de ambtenaren zich voor de begeleiding kan vrijma ken. Onder de rondgebogen hanebal- ken van het dak van het vroegere buiten bevinden zich naast voor werpen uit het Romeinse verle den van Valkenburg, zoals aarde werken potten en schalen en zelfs een stuk tentleer, foto's en tekeningen die herinneren ean de direct achter ons liggende eeuwen. Verder staat er een rij boeken met foto's en krantenk nipsels uit de laatste decennia met ondermeer het zelfgeschre ven verslag van de vroegere bur gemeester De Wilde over de vooral in Valkenburg roerige eer ste oorlogsdagen in mei 1940. Veel van de in Valkenburg opge- Wens V VD in Haarlemmermeer Burgemeester Van 't Wout van Valkenburg als museumconservator bij de collectie van plaatselijke oudheden op de zolder van het gemeentehuis. De collectie zal in de toekomst ook voor groepen belangstellenden zijn te bewonderen. graven Romeinse voorwerpen omdat de plaats in het gemeente zijn echter niet op de zolder maar huis daarvoor te brandgevaarlijk elders in het land tentoongesteld wordt geacht HAARLEMMERMEER - De af deling Haarlemmermeer van de WD wil aan radiozenda mateurs de mogelijkheid ge ven op de FM-band regionale uitzendingen te verzorgen. Bovendien moet volgens de li beralen het signaalaanbod van de kabel worden uitge breid met een radiokanaal voor de debatten in de Twee de Kamer en in de gemeente raad en met een tv-kanaal voor de Russische zender die in Nederland is te ontvangen. Later zou daar dan ook nog de ontvangst van een de Lu xemburgse ITV-satelliet moeten bijkomen. Dit staat in een dit weekeinde door de afdeling gepresenteerd plan. Voor de zendamateurs denken de liberalen aan tien in sa menwerking met de PTT en het ministerie van CRM be schikbaar te stellen golfleng ten waarop iedereen die dat wil lokale radioprogramma's kan uitzenden. Voorwaarden zijn wel dat de amateurs be schikken over het zenddiplo- ma van de PTT, dat ze alleen in het gebied van de Haar lemmermeer zijn te ontvan gen en dat ze de radiozenders van de luchthaven Schiphol niet storen. De plannenmakers van de WD vinden dat hun idee goed is te vergelijken met de zogenaamde huis-aan-huis- bladen die tenslotte ook ie dereen mag uitgeven. Daar om vinden ze het ook jammer dat gezien de landelijke poli tieke opstelling regionale STER-reclame niet mogelijk is. De WD-ers zeggen dit zelfs discriminerend te vin den voor de plaatselijke be drijven die best geïnteres seerd zijn in radioreclame maar de landelijke STER niet kunnen betalen. De zenders zullen dan ook in de ogen van de WD door ver enigingen van begunstigers moeten worden bekostigd. Daarnaast is het mogelijk dat de gemeente, die immers nu ook advertentieruimte in de huis-aan-huisbladen huurt, tegen betaling een uur infor matie per week via de regio nale radio laat verspreiden. Indien in de toekomst midden standers en bedrijven recla metijd op de zenders kunnen kopen, hetgeen ze volgens de WD graag willen, zullen de veelbeluisterde en goede zen ders vanzelf de zwakkere ra diobroeders uit de ether werken, zo voorziet het plan. KATWIJK - "Dat de magere jaren voor de Nederlandse kottervisserij aan breken heeft men aan zichzelf te danken". Dat is de reactie van de heer J. Ouwehand, de secretaris van de Katwijkse vereniging van Schippers Eigenaren op het dezer dagen verschenen rapport van het Landbouw- Economisch Instituut. Expositie mede over Katwijkse vissersvrouw VLAARDINGEN - In het Visserij- museum te Vlaardingen is vanaf een tentoonstelling te zien onder de naam "Vissersvrouw, zelf standigtegen wil en dank". Het beeld dat van vissersvrouwen leeft is volgens de organisatoren van de tentoonsteling vaak zeer éénzijdig door de weinige litera tuur die over dit onderwerp be staat. De mensen zien haar vol gens een schrijven over de expo sitie als óf zwaar beproefd en on derworpen óf als zeer zelfstandig en geëmancipeerd. De tentoonstelling is bedoeld om een completer beeld van de vis sersvrouw te geven en is geba seerd op de uitkomst van een historisch onderzoek dat aan de Rijksuniversiteit van Leiden werd gehouden. Het onderzoek richtte zich speciaal op Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen en bestrijkt het tijdvak 1900 tot 1940. In dit rapport schetst het LEI voor de kottervisserij een uiterst som ber beeld. Op basis van wat het Landbouw-Economisch Insti tuut zelf noemt pessimistische berekeningen voorziet men voor dit jaar een verlies van 41 miljoen gulden. Na twee goede jaren 1978 en 1979 liepen de resultaten van de plat- of kottervissers in 1980 sterk te rug van bijna 27 miljoen winst in 1979 naar een verlies van 2,6 mil joen. Vorig jaar trok de negatieve lijn door en beliep het verlies 34 miljoen gulden. Een resultaat dat de Vereniging van Schippers Eigenaren in Kat wijk heeft zien aankomen. Ou wehand: "Vijf jaar geleden is er een sanering geweest en is het aantal p.k.'s met 45.000 teruglo pen. Overigens was het de be doeling dat het 60.000 pk zouden worden ingeleverd. Maar de laat ste drie jaar is er weer voor 120.000 pk bijgekomen. Dus van die sanering is dan ook werkelijk niets terechtgekomen, maar wel betalen wij nog steeds de sane- rings-hefflng", aldus Ouwehand. "Het pleit voor de Katwijkse kot tervissers dat zij zich in die afge lopen periode als enigen wel aan de sanering hebben gehouden", vervolgt Ouwehand, "en op de nullijn zijn gaan zitten. Ander half jaar geleden liep er een nieu we kotter voor Katwijk van sta pel en dat was in die periode de enige. En vorige week werd er in Urk voor de Katwijkse vloot weer een casco opgeleverd. Wat dat betreft heeft de Katwijkse visserij zich keurig gedragen". Voor de vissers op schol en tong is Ouwehand redelijk optimistisch. "Doordat onze vissers nog steeds kotters met een lager vermogen werken dan de andere vissers- plaatse kunnen wij de energie prijzen redelijk in de hand hou den en op die manier boeken wij goede resultaten. Wat dat aan gaat is het voor collega's uit an dere plaatsen, zoals Urk die met schepen van soms 3000 pk bezig zijn, wel anders. Daar moet soms dik geld bij en dat kan niet lang doorgaan. Daar voorzie ik dan ook problemen". Problemen die Ouwehand ook ziet opdoemen voor de Katwijkse rondvis-vissers (kabeljauw en wijting, redactie) in de komende tijd. "Doordat de rederijen uit de andere plaatsen steeds maar gro tere kotters lieten bouwen ver kochten zij hun oude schepen voor rondvis-visserij. Daar is na melijk geen vergunning voor no dig. Dus iedereen kan zijn gang gaan. In die sector vallen de ko mende maanden zware klappen en het is niet uitgesloten dat er zelfs reders moeten stoppen", meent Ouwehand. De Vereniging wijst de verant woordelijken in de visserij al ja ren op de ongebreidelde verho ging van de pk's bij de kotters. Ouwehand: "Tien jaar geleden toen de schepen nog maar een achthonderd pk hadden vroegen wij al om een grens van negen honderd, maar prompt bestelde er iemand die van onze voorstel len hoorde een kotter van dui zend en dat gaat steeds maar ver der. Nu zyn er al kotters met 3000 pk. Maar men vergeet wat die moeten vangen om er behoorlijk uit te springen. Ze draaien elkaar de nek om en er gebeurt nog steeds niets. Wel vragen aan de minister om in "Brussel" een verhoging van het vangstquo tum te bepleiten. Maar die heeft in de besprekingen geen poot om op te staan, want ook daar weten zijn ze goed op de hoogte van de vergrote vlootinzet". Probleem Het probleem van het voor twee richtingen gebruikte fietspad aan de westelijke zijde van de Rhijngeesterstraatweg in Oegst- geest is dat veel automobilisten uit de zijstraten geen rekening met dit tweerichtingsverkeer houden. En ze geven daarom de "linksfietsenden" niet altijd voorrang waardoor gevaarlijke situaties ontstaan. De brug over het Oegstgeester ka naal is zo smal dat maar één fiets en één auto er tegelijk overheen kunnen. Bovendien zit hij vol ga ten in het wegdek. De aanslui tende Dorpsstraat is eveneens zeer smal en kent veel en zwaar verkeer van vrachtauto's en bus- Omrijden De uitgestippelde route tussen Noord wijk en Leiden is één van de voorbeelden waarvan de ENFB aangeeft dat het met de bewegwijzering voor fietsers droevig is gesteld. Vaak moeten de tweewielers onnodig omrij den omdat men voor deze groep weggebruikers dezelfde oplos singen heeft toegepast die voor auto's nodig zijn. Zo zou vooral by bruggen en viaducten een trap voor fietsers ook heel ge schikt kunnen zijn om deze ob stakels te nemen. Volgens de ENFB is er tot nu toe nog weinig onderzoek verricht naar wat het beste wegdek voor een fietspad is. De bond waar schuwt ervoor dat als de weg voor auto's beter is dan het er naast liggende fietspad de twee wielers in de verleiding kunnen komen om van de autoweg ge bruik te maken. Op die manier ontstaat een gevaarlijke situatie. De ENFB meent dat het op een geasfalteerd en van een ingewal- ste grindlaag voorzien fietspad het comfortabelste en veiligste fietsen is. Zonder grindlaag kan het fietspad 's winters vaak zeer glad worden. Uitlaatgassen Wachten voor stoplichten is voor fietsers bijzonder onaangenaam omdat men koud wordt en ver suft raakt door de uitlaatgassen van de auto's. Ook de door druk knoppen te bedienen stoplichten voldoen niet in de ogen van de ENFB omdat men met hand schoenen aan niet gemakkelijk de knop kan indrukken en de fietser altijd moet wachten. Lus sen onder het wegdek die reage ren op fietsers zijn uitstekend maar dan moeten ze wel op zoda nige afstand van de stoplichten zijn aangebracht dat de tweewie lers niet meer behoeven te stop pen. Lange wachttijden voor fietsers by stoplichten hebben tot gevolg dat velen een paar honderd me ter verder en dan onbeveiligd oversteken of zelfs door rood licht rijden, waarschuwen de sa menstellers van "de knelpunten nota. De nota is aan het bestuur van de provincie overhandigd in de hoop dat in de toekomst met de specifieke wensen van fietsers rekening zal worden gehouden. NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse afdeling van Democraten '66 hoüdt morgen avond een bijeenkomst in het "Wapen van Noordwykerhout". Daarbij is onder andere aanwezig Flip Pieters, lijsttrekker van D'66 bij de statenverkiezingen van de volgende maand. Pieters zal naar verwachting onder meer spreken over de plaatselijke vuilnisbelt. De bijeenkomst begint om 20.00 De oude trambrug over het Oegstgeester kanaal in de Dorpsstraat in Oegstgeest is vanwege zijn geringe breedte één van de knelpunten in de fietsroute tussen Noordwijk en Leiden, zo stelt de Echte Nederlandse Fietsersbond in een knelpuntennota die onlangs aan het provinciebestuur werd aangeboden. NOORDWIJK - De echte Nederlandse fietsersbond (ENFB) afdeling Leiden en omstreken heeft in een nota over knelpunten voor fietsers in Zuid-Holland onder an dere een veel kortere, snellere en aangenamer fietsroute tussen Noordwijk en Leiden aangegeven. Oegstgeesterweg gebruik ma ken. Zelfs het eens weer open stellen van de Haarlemmertrek- vaartweg voor auto's nadat hier een fietspad is aangelegd zal aan de voordelen van deze route geen afbreuk doen, aldus de fiet sersbond. De (brom)fietsers moeten daarbij voor het gedeelte tussen het Postviaduct in Sassenheim en het station Leiden de wegwijzers voor fietsers van de ANWB links laten liggen. Want op 'de door de ANWB aangegeven route moe ten de tweewielers volgens de ENFB over het veel te smalle fietspad van de Rijnsburgerweg Het weliswaar tweezijdige fietspad i Leiden, een éénzijdig fietspad op de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest en door de veel te smalle Dorpstraat in dezelfde ge meente. Daarom kunnen de fietsers op de route Leiden-Noordwijk volgens de knelpuntennota veel beter al in Sassenheim de Haarlemmer- trekvaart op en in Oegstgeest vanaf Noordwijk linksaf van de langs de Rijnsburgerweg i den is volgens de samenstellers van de nota zó smal dat twee fiet sers elkaar niet kunnen passe ren. Terwijl toch een telling in 1975 heeft uitgewezen dat van dit fietspad tussen 7.00 en 19.00 uur 18.183 (brom)fietsers gebruik maken. Dat betekent dat op elk pad elke vier seconden een twee- wieler passeert. J. Ouwehand: lü "Moeilijkheden in de kottervisserij hebben we aan zien komen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12