Nederland weer onder druk Poolse partij geeft toenemend verzet toe De Februari -25 Mid-Lotto Showoü C EG maakt zich zorgen over financieel beleid Reagan Vele duizenden gratis extra prijzen Hardere aanpak Japan verwacht Zwarte Piet voor sociale partners Aardgasprijzen doorn in oog rest EG-leden Opnieuw dreigen er stakingen in Portugal Walesa maant tot kalmte Vrijdag 26 februari 19.00 uur Ned. 1: Frankrijk: DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 Buitenland BRUSSEL - Namens de Europese Gemeenschap zullen de Belgi sche premier Martens en zijn mi nister van buitenlandse zaken. Tindemans, deze week «n Was hington hun grote bezorgdheid uitspreken over het financiële beleid van president Reagan. De Europese Gemeenschap vindt dat de wisselende waarde van de dollar en de hoge Amerikaanse rente, die beide voortvloeien uit Reagans financiële aanpak, zeer schadelijk zijn voor het econo misch herstel in Europa en de rest van de wereld. Met name de hoge rente maakt het voor onder nemers moeilijk voor nieuwe in vesteringen nog tegen redelijke voorwaarden geld te lenen. Martens en Tindemans - België be kleedt op dit moment het voor zitterschap van de EG - zullen in een gesprek met president Rea- gan en minister van buitenland se zaken Haig de Verenigde Sta ten voorstellen besprekingen te beginnen, om de bestaande me ningsverschillen over het mone tair Financieel beleid te over bruggen. In Brussel is men ech ter niet erg optimistisch over de kans dat Reagan ten gerieve van Europa zijn beleid zal afzwak ken. waar hij dat tegenover de binnenlandse Amerikaanse op positie steeds heeft geweigerd. In dat geval zal Europa, volgens de Belgische minister van financiën De Clerck, moeten nagaan ..hoe we het probleem afzonderlijk moeten aanpakken". In Brussel werd echter gezegd dat Europa ten opzichte van de Verenigde Staten „geen stok achter de deur heeft". De ministers van financiën van de Europese Gemeenschap, die gis teren in Brussel uitgebreid dit „steeds nijpender probleem", zo als de Nederlandse minister van financiën van der Stee het noem de. bespraken, wilden naar bui ten toe weinig meedelen over de gemeenschappelijke Europese opstelling tegenover de Verenig de Staten. „Met rustige consulta ties valt meer te bereiken dan met strijdlustige verklaringen en openlijke kritiek op de VS", zo werd opgemerkt. Het Monetair Comité en het Comi té van Presidenten van de Cen trale Banken van de Europese Gemeenschap zullen de komen de weken de situatie verder be studeren. Als mogelijkheden om financieel meer rust te brengen tussen Europa en de Verenigde Staten zijn al genoemd de invoe ring aan Europese zijde van een zogenaamde renteslang, die de rente in de Europese lidstaten aan een bepaalde gemiddelde hoogte bindt tegenover de Ame rikaanse rente en aan een vastere verhouding tussen de Europese rekeneenheid (m Nederland is die ruim f2.60 waard) en de dol lar Aan deze mogelijkheden kleven echter ook grote bezwaren, re den waarom de ministers van fi nanciën daarover nadere advie zen willen van beide comités van specialisten. Deze comités zullen ook voorstellen moeten doen om het gebruik van die Europese munteenheid bmnen Europa zelf op te voeren. De Europese Top conferentie. eind maart in Brus sel. zal daar dan besluiten over kunnen nemen. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL De Europese Gemeenschap heeft Nederland onder zware druk gezet om de aardgasprijzen voor glastuinders al per 1 april 1983, een jaar eerder dan voorzien, op te schroeven tot de industrie-gasprijs. De tuinders zouden gemiddeld zo'n 60.000 gulden, ofwel anderhalf maal hun inkomen meer aan energie moeten betalen. OP 1 maart a.s., de volgende zitting van de Europese landbouwmi nisters, moet daarover de beslis sing vallen, zo heeft de Land bouwraad gisteren in Brussel be paald. De Nederlandse landbouwminis ter De Koning wil daarom nog deze week met het Landbouw schap overleg plegen. De Koning meent dat de voorgestelde aan passing binnen een jaar de laatse kans is op een compromis bin nen de Europese Gemeenschap over deze gevoelige zaak. Vol gens De Koning zal het Land bouwschap zich wel drie maal moeten bedenken alvorens het compromis te verwerpen. Hij sloot niet uit dat de Nederlandse overheid, die aan de hogere gas- prijs flink verdient, de tuinders enige steun zou kunnen geven, „daarover moet worden onder handeld", zei hij. Industrieniveau De Europese landen vinden dat Nederland de prijzen voor de glastuinders al lang op industrie niveau had moeten brengen. Zo gezien is een jaar uitstel nog niet gek. De andere Europese lidsta ten menen dat de Nederlandse tuinders door hun lagere gasprij- zen de tuinders in andere landen oneerlijk beconcurreren. Neder land heeft de aanpassing willen uitsmeren tot 1 april 1984, omdat een te abrupte verhoging van het LISSABON (Reuter) <- Drie dagen nadat de Portugese regering had gezegd een poging tot "de om verwerping van het democra tisch bestel" te hebben verijdeld tijdens een door de Communisti sche vakbond georganiseerde staking op vrijdag, dreigen er in Portugal weer stakingen. De bonden van havenarbeiders in Lissabon hebben aangekondigd dat hun leden in de avonduren geen overwerk meer zullen ver richten. Zij kondigden voor aan staande vrijdag een staking af. Een geschil over de betaling voor overwerk ligt ten grondslag aan deze acties. Ook in het openbaar vervoer in Portugal dreigen acties, wanneer de loononderhandelingen geen resultaat opleveren. Vorige maand hebben de havenar beiders tien dagen gestaakt om dat er geen overeenstemming be reikt kon worden over het loon. De bonden aanvaardden toen een aanbod van de werkgevers, op voorwaarde dat er onmiddel lijk overeenstemming zou wor den bereikt over de betaling van overwerk. Dit laatste is echter niet gebeurd. tuindersgas ernstige gevolgen kan hebben voor veel tuinders. De industrie-gasprijs is ruim 40 cent per kubieke meter gas, de tuindersprijs ligt daar zo'n 12 cent onder. De verhoging zal overigens geleidelijk moeten worden ingevoerd, zodat in het laatste stookseizoen vóór 1 april volgend jaar er nog slechts een verschil van 10 procent bestaat. Minister De Koning gaf toe, dat de gelijkschakeling reeds per 1 april volgend jaar „de risico's voor de tuinders aanzienlijk doet toene men. De pijn is korter maar kan ook heviger zijn. Niemand weet of de tuinder die hogere energie kosten op korte termijn op de veiling in zijn prijzen terug krijgt", aldus de minister. Hij er kende dat de inkomenspositie van veel tuinders al niet ruim is. De inkomens van de groentete lers zijn volgens hem nog vrij re delijk, maar die van de bloemen- telers zijn ronduit slecht, zo zei minister De Koning. De Britse minister van landbouw Walker waarschuwde gisteren al voor de mogelijkheid dat Britse tuinders het recht in eigen hand zouden nemen en de Nederland se produkten zouden weren. „Als we het op een rechtszaak la ten aankomen is het handelskli maat grondig verpest. Dan ma ken we ruzie met onze eigen klanten. We moeten niet zeggen: we vechten het wel uit en dan gaan er maar tien trailers toma ten in de sloot. Nederland is ex tra gevoelig voor exportbelem meringen. Iedere doorbreking van de vrije markt is slecht voor ons", aldus De Koning. Landbouwprijzen De Europese landbouwministers hebben gisteren in Brussel ook een eerste gespreksronde gehad over de nieuwe landbouwprijzen die per 1 april zouden moeten in gaan. De Europese Commissie heeft vorige maand een gemid delde prijsstijging van 9 procent Rode Kruis moet weg uit Oeganda NAIROBI (UPI) - De Oegandese regering heeft het internationale Rode Kruis belet gevangenissen in het land te bezoeken. Voorts heeft zij de organisatie opdracht gegeven zo spoedig mogelijk haar activiteit te beëindigen. Dit heeft een woordvoerder van het Rode Kruis gisteren meege deeld. De leider van de afvaardiging van het Rode Kruis in Oeganda, Jean-Claude Rochat, zei in een telefonisch vraaggesprek vanuit de Oegandese hoofdstad Kampa la dat de hulpacties moeten wor den overgelaten aan plaatselijke organisaties. Dat moet binnen vier maanden gebeuren. Het Rode Kruis heeft op het ogen blik een delegatie van negen man in Oeganda. Zij was sedert maart 1979 daar actief. Er kon geen motief worden gegeven voor het regeringsbesluit. voorgesteld, maar daarover blij ken onder de landbouwministers grote meningsverschillen te be staan. Engeland en West-Duits- land vinden 9 procent te veel. Nederland en Denemarken gaan er wel mee akkoord, met uitzon dering, wat Nederland betreft, van de 5,2 procent verhoging voor baktarwe. De resterende, grotendeels Zuideuropese lan den, vinden de 9 procent veel te weinig. Meningsverschillen bestaan ook over het voorstel van de Europe se Commissie om een aantal ex portsubsidies die landen ontvan gen wegens schommelingen in de geldkoersen te verminderen. Voor Nederland bijvoorbeeld van 4,3 naar 1,3 procent, waar door de uiteindelijke prijsstij ging in plaats van 9 slechts 6 pro cent zou bedragen. Nederland vindt die verlaging te veel in één klap. Ook over de zogenaamde mede verantwoordelijkheidsheffing van boeren voor overproduktie in de landbouw waren de landen het niet eens. Het streven is om per 1 april overeenstemming te hebben bereikt over de nieuwe landbouwprijzen, maar in Brus sel wordt ernstig betwijfeld of dat wel haalbaar is. BRUSSEL - Het clubje landbouwministers van de EG bestaat voorna melijk uit heren. Verkwikkende uitzondering is Edith Cresson, de Franse minister voor landbouw. En fotografen mogen haar dan ook vraag onder (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Via de ondergrondse or ganisatie van de Poolse vakcen trale Solidariteit heeft voorzitter Lech Walesa de vakbondsleden opgeroepen zich te onthouden van geweld. Ook de waarnemend voorzitter van de afdeling War schau van Solidariteit, Seweryn Jaworski, heeft via dezelfde ka nalen gewaarschuwd dat met het gebruik van geweld Solidariteits allerlaatste overlevingskans te niet zou worden gedaan. De waarschuwingen staan tegen de achtergrond van overal in Po len toenemende gewelddadighe den. De militaire autoriteiten hebben toegegeven dat in Swid- nic, 80 km van de Russische grens, arbeiders in een helikop- terfabriek in opstand zijn geko men, dat in Poznan vooral jonge ren en studenten heftig tegen het regime hebben gedemonstreerd, in Warschau een molotov-cock- tail is gegooid naar het stand beeld van Zarzinski, oprichter van de Russische geheime poli tie, en in Wroclaw een langzaam- aan-actie wordt gehouden uit protest tegen eerder deze maand ingevoerde drastische prijsver hogingen. De autoriteiten van het nu meer dan twee maanden onder gene raal Jaruzelski heersende militai- re regime klagen ook over het groeiend aantal pamfletten dat verspreid wordt. Zij ergeren zich vooral aan de toon in de pamflet ten die tot agressiviteit opwekt. Op de muren van Warschau ver schijnt elke nacht, tijdens de avondklok, opnieuw de leus 'De winter is van jullie, maar de lente is van ons'. Overdag wordt hij door militairen overgeschilderd, maar de volgeriüe morgen staat hij er weer. De Poolse Communistische Partij is intern nog altijd verscheurd over de koers die onder de be- staande omstandigheden moet worden gevolgd en die volgens sommige waarnemers heeft ge leid tot een dieptepunt in de ge- Terwijl de Poolse militaire junta tionale Redding weigerde vak bondsleider Lech Walesa afgelo pen week toestemming in Gdansk de doopplechtigheid van zijn zevende kind - een doch tertje, Victoria - bij te wonen. Afgezien van door de machtheb bers toegegeven incidenten drin gen in het Westen voortdurend geruchten door over veel meer en ernstiger ongeregeldheden. Ook zijn er steeds sterker wor dende geruchten over een wijd verspreide desertie van soldaten. Met name onder die jongeman nen die opgeroepen zijn nadat op 13 december vorig jaar de oorlog stoestand is afgekondigd zouden er veel overlopen naar de onder grondse beweging. ADVERTENTIE schiedenis van de partij. Binnen de partij bestaat ook scherpe ver deeldheid over de toekomst i de vakcentrale Solidariteit. harde lijn die door het militaire regime wordt gevolgd en die in hoofdartikelen van het communistische partijorgaan Trybuna Ludu nadrukkelijk wordt onderschreven, komt dui delijk tot uiting in de betrekke lijk agressieve aanvallen op de kerk. De Militaire Raad tot Na- krachtige propaganda de wereld instuurt, waarin het de Ameri kaanse boycotmaatregelen de schuld geeft van de economische en andere moeilijkheden, die overigens al bestonden lang voordat het militaire regime de macht overnam, luistert zij niet naar de stem van het volk die zich met de dag luider laat horen en die ook met de dag woeden der klinkt. De door aartsbis schop Glemp voorspelde burger oorlog lijkt steeds dichterbij te komen. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese Gemeenschap dreigt een hardere hou ding te gaan innemen tegenover Japan De Europese Commissie zegt in een rapport voor de ministers van buitenlandse zaken weinig meer te verwachten van verdere onderhandelingen met Japan, om de Japanse markt te openen voor Europese export Al jarenlang speelt het probleem dat Japan wel veel exporteert naar Europa (auto's, elektronica) maar dat de Europese export naar Japan slechts mondjesmaat wordt toegelaten Onderhan delingen daarover tussen Japan en de Europese Commissie bla ken nu in feite op weinig resultaat te zyn uitgelopen. Het Euro pese tekort op de handelsbalans met Japan beloopt nu zo'n 40 miljard gulden. Aanklagen De Europese Commissie suggereert de Europese ministerraad nu als mogelijkheid Japan aan te klagen bij de GATT. de internatio nale overeenkomst over handel en tarieven, die dan een onder zoek zou moeten instellen. Zou Japan overigens bereid zijn de export van produkten voor „gevoelige" Europese markten, zo als auto's en tv-toestellen te matigen, dan zouden de Europese landen hun importbeperkingen voor deze produkten ook naar beneden kunnen brengen, aldus de commissie. In het algemeen zou er tussen de Europee Gemeenschap en Japan meer samengewerkt moeten worden op het terrein van de in dustrie, de wetenschap en de techniek, aldus de commissie. De ministers van buitenlandse zaken zullen op 22 en 23 februari in Brussel de handelsrelaties met Japan bespreken. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Toen president Mitter rand vorige week op een kabi netszitting verklaarde „dat niet een enkele Franse werknemer hoefde te vrezen dat zijn koop kracht achteruit zou gaan door de invoenng van de 39-unge werkweek", sloeg deze medede ling in als een bom. De vage ter minologie in de regeringsveror dening die regelingen voor ar beidstijdverkorting aangaf, had al tot heel wat arbeidsonrust ge voerd. Premier Mauroy had bij hoog en laag beweerd dat „wie spreekt over de verdeling van het werk in feite en tegelijkertijd zegt: verdeling van de inko mens". Met name de Communis tische vakbond CGT had fel te gen dit standpunt van premier Mauroy gefulmineerd. President Mitterrand had de bui zien aan komen. En hij besloot te elfder ure de bestaapde banen te garan deren. De Franse president weet dat hij met dit onverwachte besluit een aantal van zijn gematigde minis- ters, zijn eerste minister, zijn ei gen socialistische vakbond CFDT en de werkgeversorgani satie geen vrolijk moment heeft bezorgd. Een aantal ministers, met premier Mauroy aan het hoofd, vertolkte immers de ge dachte die ook de CFDT aan hangt. Deze gaat er van uit dat de arbeidstijdverkorting niet ter sprake is gebracht voor het heil van de werkende arbeiders, maar om plaatsen te scheppen voor werkloze arbeiders, van wie er al meer dan twee miljoen zijn in Frankrijk. Wanneer de inkomens van de straks minder lang werkende employés echter niet worden verminderd, zullen er weinig ondernemers te vanden zijn om hun personeel - als deel van de strijd tegen de werkloos heid - te gaan uitbreiden. De werkgevers zijn vanzelfspre kend hoogst ontevreden. Ze heb ben goed begrepen dat president Mitterrand het gevoel had gekre gen dat hij - in het licht van zijn socialistisch program - de laatste tijd welwillender stond tegen over de werkgevers Om de eigen aanhang niet te verliezen, diende hij een duidelijk signaal te ge ven. Maar omdat in theone de kwestie van de arbeidstijd door de regering is overgelaten aan de „sociale partners" dus aan de werkgevers en werknemers, zit ten die nu verder met het pro bleem opgescheept. Wat is er namelijk gebeurd. Voor dat het hoge woord er bij presi dent Mitterrand uit was, was er tussen werkgevers en werkne mers al fors onderhandeld, al leen nog op basis van de idee van de zogenaamde solidariteit, waaraan in feite niemand zelf wilde bijdragen. Want behalve in de sector van de openbare werken waar een honderd pro cent vergoeding overeengeko men was voor het uur in de week dat er minder gewerkt zou wor- DAMASCUS (UPI/DPA/Reu- ter) - De wegen naar en van de noord-Syrische stad Hama bleven gisteren gesloten. Be richten die Damascus bereik ten, spraken van het voortdu ren van de gevechten in deze stad, maar volgens het rege- nngsblad Tisjrin hebben de autoriteiten de situatie aldaar volledig onder controle. Artsen in Damascus meldden dat de voorraden bloedplas- ma in de hoofdstad uitgeput waren daar al wat beschik baar was, naar Hama en zie kenhuizen in de omgeving gestuurd was ter behande ling van de gewonden. Het aantal doden en gewonden onder de opstandelingen wordt geschat op ca 3000. On der de militairen zijn naar Gevechten in Hama zouden nog steeds voortduren schatting 650 doden en ge wonden gevallen. De schat tingen van de artsen, die ge baseerd waren op de capaci teit van de ziekenhuizen in het gebied die alle vol waren, konden niet van andere zyde worden bevestigd. Volgens diplomatieke kringen in Damascus is de stnjd nu geconcentreerd in de oude wijk van Hama, een stad van 300.000 inwoners, 210 km ten noorden van de hoofdstad. In die wijk zou een netwerk van nauwe straten de opstande lingen een grotere mate van bescherming geven. Ge noemde knngen voegden er aan toe dat de strijd niet be perkt bleef tot de harde kern van de verboden mohamme daanse broederschap, maar dat veel inwoners van Hama zich by de islamitische fun damentalisten hadden aange sloten De gevechten waren op 2 fe bruari begonnen toen rege ringstroepen huis na huis wilden onderzoeken om schuilplaatsen en wapens van leden van de mohamme daanse broederschap op te sporen. den. lag dat anders in de particu liere sector, waar sommige vak bondsleiders bereid bleken een vermindering van 80 tot 50 pro cent te accepteren op de betaling van het verloren gegane veertig ste uur. Zoals de zaken er nu voor staan, zullen de vakbonden deze contracten natuurlijk weer ter sprake willen brengen. Vandaag beginnen de onderhande lingen in de metaalindustrie over de nieuwe arbeidsduur en even tuele inlevering van loon. Het gaat hier om 2,6 miljoen werkne mers en de metaalarbeiders heb ben altyd het spits afgebeten in de strijd om de - al onder het vo rige regime van president Gis- card zich voortslepende - kwes tie van de arbeidstijdverkorting in de strijd tegen de werkloos heid. Premier Mauroy ziet zijn door het hele land verkondigde idee van nationale solidariteit door de woorden van de president nog verder als sneeuw voor de zon wegsmelten. Maar er is nu al thans zekerheid over wat de re gering wil en die was er eerst niet. Zelfs minister voor arbeid Jean Auroux weet voortaan dat de door hem verkondigde stel ling „men kan niet de boter heb ben en tegelijkertijd het geld voor de boter" geen opgeld meer doet. Daarmee is ook de solidari teit van het tapyt De vraag die men zich in regenngs kringen nu angstig stelt is. of het initiatief van president Mitter rand de sociale dialoog zal ver» snellen, of dat de verschillen tus sen werkgevers en werknemers moeilyker te overbruggen zullen blyken te zijn dan ooit Israël tegen herbewapening van Jordanië JERUZALEM (AFP/Reuter) Het Israëlische parlement heeft gis teren na een kort politirk dw ll met grote meerderheid een voor stel aangenomen waarin "de plannen tot herbewapening van Jordanië worden veroordeeld" De uitslag van de stemming was 88 voor, drie tegen (communisten) en zes onthoudingen (enkele le den van de Arbeiderspartij die niet met de meerderheid wilden meegaan). De oppositie had een spoeddebat geeist over het plan van de Ame nkaanse minister van defensie. Caspar Weinberger, gevechts vliegtuigen en luchtafweerraket- ten aan Jordamé te leveren De resolutie zegt dat de verkoop van moderne wapens aan Jorda nië. een confrontatiestaat aan de frontlijn", een ernstige bedrei ging voor Israél betekent en doet een beroep op de Verenigde Sta ten. van de levenng af te zien Premier Begin zei dat Saoedi Ara- biê, Jordanië, Irak en Syrië sa men 9000 tanks, 1400 gevechts vliegtuigen en 6000 stuks artille nc hebben. Hy verweet Weinber ger tydens zun reis naar Saoedi Arabic, Oman en Jordamé Israel niet te hebben bezocht Veel Israëlische leiders vrezen, na verklaringen van Weinbergers delegatie, dat de VS hun Mid den Oostenpolitiek gaan wyzi- gen De betrekkingen tussen beide lan den zyn ernstig bekoeld door en kele acties van Begin, vooral de annexatie van de Golan hoog vlakte en de vernietiging van de I raaksc kernreactor vorig jaar ju- Doe óók mee aan het Ci jferspel. Kans oj) hoofdprijs f100.000,-. Voor maar f 1,50 mag u die kans toch met laten liggen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11