Uitstekende partij (Mart) van der Plas llmault stapt vroegtijdig af DS moet toch op woensdag spelen T otaalweigeraar gekeurd of niet? Gevangenisstraf voor oud SS'ers Marcusse tweede in Brugge Janssen naar NAC Kok niet naar Polen Geen boycot El Salvador Sport DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 KATWIJK - Het blijft spannen zowel in de Inte- r-regionale als in de Hoofdklasse. Ceverbo liet een belangrijk punt aan Glasbergen: 5-5. En De Engel bedwong het hard spelende Rucanor: 3-2. In de hoofdklasse wees Van der Plas medeconcurent EKL Boys resuluut terug: 7-2. SRV Boys won met 4—3 van Van Duuren. EKL Boy» - V«n der Plas 2-7 Zonder Huug Aandewiel en de ge schorste Gert Zwaan, maar weer met Gé Perfors, is het de Van der Pias-formatie gelukt om afstand te nemen van één van de drie me de kampioenskandidaten. EKL Boys werd z(j het iets wat geflat- Birmingham zet coach aan de dijk BIRMINGHAM (ANP) - Jim Smith is gisteren door de Engel se eerste divisieclub Birming ham van zijn trainers/coach func tie ontheven. Smith, die onder meer de oud-Willem II spelers Van Mierlo en Broeken onder zyn hoede had, is de derde coach, die binnen een maand door een League-club op straat wordt gezet. De positie van Smith wordt tijdelijk waargeno men door zijn voormalige assis tent Norman Bodell. In het toernooi om de Engelse voetbalbeker (F. A. Cup) werd be kerhouder Tottenham Hotspur gisteren in de kwartfinales ge koppeld aan stadgenoot Chelsea, dat zaterdag Liverpool uitscha kelde. De Londense derby zal op 6 maart gespeeld worder. Op de zelfde dag treedt Leicester aan tegen Schrewsbury, dat Ipswich de das omdeed. Queens Park Rangers tegen de winnaar van het duel tussen Crystal Palace en Orient en West Bromwich Al bion tegen Coventry. teerd met 7-2 afgetroefd. De ploeg van Henk Neuteboom kwam na een kwartier spelen op een confortabele 3-0 voor sprong. Mart van der Plas had aandeel in allen doelpunten. Eerst bediende hij Peter Hoge- woning tweemaal zeer fraai, en het derde doelpunt nam hij voor eigen rekening. Maar bij de Boys weetje het nooit En ook nu kwa men zij weer fraai terug. Eerst nam Bennie Heemskerk een vrije trap erg zuiver, en wat mi nuten later strafte John Couzijn de nochelanche van de koplo pers erg goed af: 3-2. Na rust ging het fout met de ploeg van coach Wim Plainer. In de vierde minuut strafte Jan Hoge woning een verdedigingsfout goed af: 4-2. En enkele minuten later was er volop sensatie. John Cou- zijn raakte met zijn kanonskogel beide palen, maar de bal ver dween niet achter doelman Guyt. Dit tot ontsteltenis van Wim de Roo, die dit dan ook luid ruchtig aan arbiter Van Zoest meedeelde. De op de bank zitten de De Roo kon verdwijnen. Tot grote opluchting van de ploeg kon Wim de Roo weer uit de kleedkamer gehaald worden, toen bleek dat de scheidsrechter slechts een twee minuten straf bedoeld had. Dit incident deed EKL geen goed, en Jan Hogewo- nig, Martin van der Plas en Adrie Pluymgraaf scoorde ieder nog een fraai doelpunt, zodat de stand naar 7-2 opgevoerd werd. Rucanor - De Engel 2-3 Een nare wedstrijd waarbij Ruca nor er alles aandeed om nog aan de dreigende degradatie te ont komen. Maar liefst zestien straf- minuten werden uitgedeeld zelfs soms met twee spelers tegelijk. Cees Brem opende de score voor de Gouwenaren. Maar drie minu ten later passeerde Frans van der Laan toch de uitstekende doel- Wielrennen - Het koppel Clark/ Cattaneo heeft na vier nachten de leiding in de Zesdaagse van Milaan. Pijnen en zijn Italiaanse maat Saronni staan tweede. Biljarten - Hans de Jager zal in Llobregat (Spa) zijn Europese ti tel kunststoten verdedigen. Ook Nederlands kampioen Jean Bes- sems is daar dit weekeinde van de partij. man John Buil: 1—1. In de twee de helft vond eerst Jos Faas de goede richting, en twee minuten later benutte Theo Godyla een strafschop en de stand was 1-3. De laatste minuten ontaarde in een schoppartij. Er tussendoor scoorde Hans de Jong (2-3), en mistte Theo Godyla een straf schop. SRV Boys - Van Duuren 4-3 Twee kostbare punten voor de de butanten, die al vlug tegen een achterstand aankeken door Ted van Berkel. Nog voor de rust had Laurens van de Voort tweemaal succes en de strijdt was weer open. Toen de Leidse doelman voor twee minuten naar de straf bank moest, schoot Ron Mesman van zeven meter raak: 3—1. Van Duuren liet zijn doelman op de bank en ging met vijf veldspelers spelen. Dat sommige teams dit systeem knap uitbuiten bleek ook nu. Ted van Berkel en Fred van Haarlem brachten een 3—3 stand op het bord. Drie minuten voor tijd bracht Ron Mesman zijn ploeg in de veilige haven: 4-3. Ceverbo - Glasbergen 5-5 De Rijnsburgers waren geen mo ment de mindere van koploper Ceverbo. Piet Haasnoot en Wil Groenendijk zorgden zelfs voor tweemaal een voorsprong. Uit blinker Arie Riedijk en Johan van der Hoek deden dit nog voor de rust teniet. Frans Bouwman en Arie Riedijk brachten de stand op 4-2 en de wedstrijd leek beslist Toch liep het anders. Anne Ouwersloot (uit een onmo gelijke hoek) en Piet Haasnoot passeerden Westdijk en de stand was weer gelijk: 4-4. Dat bleef het ook want Arie Riedijk en Piet Haasnoot scoorden ieder nog één keer. In de laatste minuut gleed doelman Westdijk met bal en al uit zijn doelgebied. Maar de ge damde strafschop kwam niet. Stand Inter-regionale competitie: Ceverbo19-34 (105-60) De Tegelhandel17-27 61-38) VI19-25(105-83) De Rozet20-25 89-67) FC Torna19-22 70-60) Rotterd. Stud20-20 63-74) FVSnoekie19-19 57-61) Neptunus20-16 83-91) De Engel20-16 80-88) Glasbergen .20-12(68-103) Michel Pollentier i grote wedstrijden r zoen kopman van een 'kleine' ploeg. Geen r de Belg. ANTIBES (ANP) - Bernard Hinault heeft de grote wielerprijs van Anti bes niet uitgereden. Al na 45 van de 140 kilometer stapte hij van zijn fiets. Als reden gaf de winnaar van de Ronde van Frankrijk op, dat hij "Geen kans meer op de overwinning had". Hinaults landgenoot René Bittinger zegevierde in Antibes. Hij legde het parkoers af in 3 uur 20 minuten en 29 seconden. Bittinger had twaalf seconden voorsprong op Didier van Overschelde, die twee de werd. Patrick Friou, een ploeggenoot van Joop Zoetemelk, bezette de derde plaats. Michel Pollentier is dit seizoen de kopman in de Belgische profwielerfor- matie Safir, dat onder leiding van Florent van Vaerenbergh het vijfde seizoen ingaat. Na het afscheid van Herman van Springel bij de ploeg, die dit 3aar samenwerkt met twee co-sponsors is Pollentier aangetrok ken als kopman in de klassiekers en de kleinere etappewedstrijden. De équipe, die bestaat uit zeventien Belgische wegrenners en twee veld rijders, neemt niet deel aan de ronden van Italië en Frankrijk. Daaren tegen staan wel de ronden van Spanje en West-Duitsland op het pro gramma evenals Parijs - Nice en de Vierdaagse van Duinkerken. De ploeg bestaat uit: Michel Pollentier, Ronny van Holen, Raoul Bruyn- donckx, Carlos Muyle, Alain de Saever, Charles Jochums, Joan Lowet, Danny Nooytens, Willem Peeters, Philippe Poisonnier, Willy Spran- gers, Etienne van der Helst, Mare van Geel, Eddy van Haerens, Etienne van Hoof, Benjamin Vermeulen en Wilfried Wesemael. De veldrijders ziin Bert Vermeire en de Luxemburger Lucien Zeimes. UTRECHT (GPD) - De president van de Utrechtse rechtbank, mr. Van Dijk, heeft morgenmiddag bepaald dat de wedstrijd DS'79- FC Utrecht in de kwartfinales van de strijd om de KNVB-beker aanstaande woensdagavond moet worden gespeeld. De Dordtse eerste divisieclub had via een kort geding tegen de KNVB willen bereiken dat com petitieleider Jan Huijbregts zou worden verplicht vast te houden aan de datum die DS zelf had mogen bepalen, namelijk zondag 21 februari. Huijbregts had tijdens de loting op 17 januari gezegd dat de thuis spelende vereniging van de da tum van 17 februari zou mogen afwijken. DS'79 deed dat en ver- LEIDEN - Nederlandse short-trac- krijders hebben dit weekeinde hun stempel gedrukt op de inter nationale wedstrijden in het Bel gische Brugge. Niet minder dan zes Hollandse rijders plaatsten zich bij de eerste tien in het eind klassement. Het meeste succes was weggelegd voor Menno Boelsma. De Neder lands kampioen wist in het Bou- dewijnpark twee afstanden te winnen. Alleen op de 1000 meter had Boelsma het geluk aan zijn zijde toen de jury de Fransman Belle diskwalificeerde, inplaats van Boelsma. In het eindklassement ging Menno Boelsma zijn land- en clubge noot Jaco Mos, Marc Bella, Ger Boelsma, Brian Reid (Engeland), Wim den Elzen (Zoeterwoude) vooraf. In het eindklassement bij de da mes behaalde Ingrid Marcusse uit Katwijk een tweede plaats achter de Belgische Cathy Goy- vaerts. Naast de tweede plek vóór Marcuse was er nog meer succes voor de dames van de Hardrij Club Leiden weggelegd dit weekeinde. Simone Velze- boer, Astrid Borst en Jolanda Grimbergen legden in die volg orde beslag op de vierde tot de zesde plaats. Anja Borst werd elf de. schoof het duel naar de 21ste. Huijbregts kwam daar later op terug, omdat hij de al tweemaal afgelaste wedstrijd FC Utrecht- NAC nog moest inpassen en in zijn maag zat met het afgebroken duel tussen FC Den Haag en FC Utrecht. Het argument dat mr. J. Utermark, de raadsman van de KNVB, aan voerde dat de competitiebelan- gen prevaleren boven de wed strijden om de KNVB-beker, was voor mr. Van Dyk doorslagge vend. Ook hij was van mening dat in eerste instantie moet wor den gestreefd naar een voor alle clubs gelijk aantal competitie duels en aangezien FC Utrecht een achterstand van drie heeft, moet een bekerwedstrijd wijken, hoe groot het belang voor de thuis spelende club ook kan zijn. Gerard Bouwer, secretaris van DS'79, was teleurgesteld. „Ik vind dit een slechte zaak van de KNVB, dat geen rekening houdt met clubbelangen. Spelen op woensdagavond is altijd minder voordelig dan op zondagmiddag. De uitspraak betekent tevens dat de uitspraken die Jan Huijbregts via de tv doet, geen enkele rechtsgeldigheid hebben. Hij had duidelijk gesteld dat clubs het recht hadden de wedstrijd te verplaatsen naar het carnavals weekend. Dat deden wij niet zon der reden. Die zijn onder de tafel geveegd en wij zitten met de brokken". EINDHOVEN (GPD) - De PSV'er Willy Janssen is gisteren door NAC voor de rest van het nu lo pende seizoen gecontracteerd. Hij maakt morgen al zijn debuut in Breda in de inhaalwedstrijd tegen Go Ahead-Eagles. Na af loop van dit seizoen wordt be slist of Janssen zijn contract zal verlengen. De Limburger, die vrijdag 22 jaar wordt, werd vorig jaar door bondscoach Kees Rij vers op verrassende wijze in de selectie voor het Nederlands elf tal opgenomen, maar hij kwam dit seizoen nauwelijks in aan merking voor een plaats in het eerste elftal van PSV. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) heeft het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) gisteren in antwoord op diens vragen meegedeeld, dat de Zevenaarse totaaldienstweigeraar Bas Elfrink (19) afgelopen zaterdag op eigen verzoek en geheel vrijwillig is gekeurd door een arts van defensie. Dat zou gebeurd zijn, nadat Elfrink zijn weigering een militaire keuring te ondergaan had ingetrokken. Elfrink is daarbij onge schikt bevonden voor de militaire dienst. De totaalweige raar zelf ontkent dat hij is gekeurd. Volgens een mededeling van het ministerie had de staatssecreta ris de vrijdag tevoren in een ge- prek met Elfrink duidelijk ge maakt dat aan diens eis zonder strafvervolging te worden onthe ven van iedere militaire verplich ting niet kan worden tegemoet gekomen. Elfrink werd zaterdag vrijgelaten na ruim drie weken in hongersta king te zijn geweest. Na zijn vrij lating ontkende Elfrink te zijn gekeurd. "Ik ben nooit door een militaire arts afgekeurd, ze heb ben me gewoon vrijgelaten", zo zei hij zondag, een dag na zijn vrijlating. Elfrink herhaalde dit gisteravond voor de televisie en daagde staatssecretaris Van Houwelin gen (defensie) uit met bewijzen te komen om zijn bewering kracht bij te zetten, dat Elfrink op eigen verzoek gekeurd is voor militaire dienst. Elfrink zei gisteravond in het rechtstreeks uitgezonden pro gramma 'Sonja op maandag', dat hij als hongerstaking regelmatig door artsen onderzocht is, maar nooit medisch is gekeurd. El frink zegt zich principieel te ver zetten tegen zo'n keuring, omdat hij dat ziet als medewerking aan het militaire apparaat. Hij zei het 'nogal brutaal' te vinden van de staatssecretaris, dat die beweerde dat hij vrijwillig ge keurd zou zijn. "Hij moet dat maar bewijzen met een papiertje of zo", aldus Elfrink. Schaatsen - Dries van Wijhe won gisteren in Heerenveen een ma rathon, meetellen voor de KNSB-Cup. Henk Portengen wefd tweede, Jan Kooiman der de. Laatstgenoemde voert de al- gemene rangschikking aan. DEN HAAG (GPD) - FNV-voorzit- ter Wim Kok gaat niet naar Po len. Op 18 december had hij een visum aangevraagd om met een delegatie van het Europees Ver bond van Vakverenigingen, waarvan Kok voorzitter is, in Po len de schending van mensen- en vakbondsrechten te bespreken. Gisteren heeft de Poolse ambassa deur Kok laten weten dat hij voor zichzelf en zijn delegatiele den visa kon krijgen, maar dat geen gesprek mogelijk was met gevangen genomen leden van Solidariteit. Kok had hem daar op geantwoord dat hij dan zijn visum wel kon houden en dat hij afzag van de reis. Raad Staveren houdt vast aan gemeentegarantie STAVOREN (ANP) - De gemeen- teraad van Stavoren is gister avond niet akkoord gegaan met een voorstel van B en W om te stoppen met het verlenen van ge meentegarantie voor de aankoop van woningen. B en W vrezen dat mensen bij het nemen van een hypotheek te gro te risico's nemen en dat de ge meente dan zal moeten opdraai en voor kosten die daaruit voort komen. De raad stelde daar te genover dat vier premie-A-wo- ningen die nu in de gemeente in aanbouw zijn voor de mensen voor wie ze bestemd zijn zonder gemeentegarantie niet te betalen zullen zijn. De vijf raadsleden vonden de maatregel te rigoreus en stemden tegen. Alleen de twee wethouders stemden voor. mm Priesterraad verdeeld over voortbestaan De leden van de priesterraad in het rooms-katholieke bisdom Rot terdam zijn het niet eens gewor den over de vraag of de priester raad nog wel nodig is naast an dere organen, zoals de dekensver gadering en de pastorale raad. Tussen bisschop Simonis en de priesterraad bestaan moeilijkhe den sinds de bisschop de raad niet heeft gekend in zijn voorne mens om enkele landelijke instel lingen niet meer te subsidiëren en bij Rome een hulpbisschop - in middels benoemd - aan te vra gen. In een verklaring deelt de priester raad mee, zijn laatste vergade ring geheel aan het al of niet voortbestaan te hebben gewijd. Er zijn drie stromingen onder de leden: zij die willen stoppen - omdat ze geen mogelijkheden zien -, anderen die het nog wel willen proberen, en een derde groep die beslist wil doorzetten. De problemen hebben een diepe re oorzaak, zo stellen de priesters vast. Het feit dat de bisschop meer leerstellig denkt en verkon digt en dat de inbreng van de pastores meer op ervaring en de praktijk berust, geeft soms kort sluiting. De bisschop heeft inmiddels laten weten, te willen meewerken aan versterking van de vertrouwens basis. Hij vindt de priesterraad een 'nuttig orgaan', en niet alleen noodzakelijk omdat het Vaticaan zo'n raad voorschrijft. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oude en Nieuwe Wetering kan didaat J. de Korte Utrecht, te Everdingen kandidaat G. J. Man tel Driebergen; aangenomen naar Herwijnen W. de Bruin Vreeswijk; bedankt voor Schoonrewoerd J. Vos Nijkerk. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Balk-Wijckel (Fr.) F. van der Veen (legerpredikant) Wilhelminaoord; naar Maarn (tij delijke dienst) H. Dijkstra Oos- terwolde (Fr.), naar Groningen- Zuid H. A. van Houte Den Hel der. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Em- meloord W. Tiekstra Blija-Hol- werd. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Noordeloos H. H. Klomp Zwaagwesteinde. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Breda en voor Oost- kapeUe R. Boogaard Leiden. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen heeft voor dit jaar een begro- ting van f. 8 miljoen. Dit bedrag zal worden besteed aan projek- ten (vooral via de Wereldraad van Kerken en kerken in de Der de Wereld) en voedsel, aan vluch telingen in binnen- en buiten land en bij rampen. Voor de fi nanciering is SOH afhankelijk van bijdragen van kerken en par ticulieren. Het geld voor het voedsel-hulpprogramma komt grotendeels van de overheid. Opgeheven De Leidse gemeente van de Vrij- Katholieke Kerk is opgeheven. Er waren nog maar twee leden, en dan schrijft het reglement opheffing voor. Deze kerk begon in 1924 met haar diensten aan de Stille Rijn. In 1932 werd het pand Vreewijkstraat 19 betrok ken. Het kerkbestuur wil dat nu verkopen. De kerkgemeente in Zwolle heeft het orgel gekocht. De resterende leden van de Leidse gemeente horen nu bij de gemeente in Den Haag, waar nog zo'n zestig mensen de vrij- katholieke diensten bezoeken. Zuidafrikaanse troepen maken zich in het noorden van Namibië (Zuidwest-Afrika) schuldig aan terreur. Tot deze conclusie komt een delegatie van de Britse Raad van Kerken, die in november het omstreden gebied heeft bezocht De vier waarnemers geven in hun verslag een opsomming van wreedheden die Zuidafrikaanse troepen tegenover de Namibi- sche bevolking begaan. Zuid-Afrika is gewikkeld in een guerilla-oorlog met de Namibi- sche bevrijdingsbeweging Swa- po. Als een rode draad door het rapport loopt de massale steun van de bevolking aan de Swapo. De Britse delegatie, die op uitno diging van de Namibische Raad van Kerken het land bezocht, spreekt zich uit voor verplichte sancties tegen Zuid-Afrika (zoals een strikt toegepast en gecontro leerd olie-embargo), als dit land zijn houding tegenover onafhan kelijkheid van Namibië niet her ziet. STUTTGART (DPA) - Na een proces van vijf maan den heeft een rechtbank in Stuttgart gisteren twee voormalige leden van de SS veroordeeld tot gevan genisstraf. Een 70-jarige verdachte kreeg wegens moord op 19 joden twaalf jaar. Een 65-jarige werd veroordeeld tot drie jaar wegens medeplichtigheid aan moord in 21 gevallen. De rechtbank achtte bewezen dat de twee verdachten in de herfst van 1941 in de Oekraïne betrok ken waren bij de moord op jo den. In het proces tegen leden van de rechtse extremistische "Duitse1 actiegroepen" in Stuttgart heeft, de 25-jarige doktersassistente Si- bylle Vorderbrügge bekend, deel te hebben genomen aan een brandstichting in een tehuis voor buitenlanders waarbij op 22 au gustus 1980 twee Vietnamezen omkwamen. Eerder had de 51-jarige Raymund Hörnle verklaard schuldig te zijn aan deze actie. In tegenstelling tot deze verdachte zei de dok tersassistente, dat de hoofdver dachte, de 53-jarige Manfred Ro der, pas na de brand van deze ac tie in kennis was gesteld. Vol gens Hörnle had deze voormali ge advocaat echter van tevoren al van de aanslag geweten en had hij er zelfs aan willen deelnemen. Roder wordt ervan beschuldigd de leider van de "actiegroepen" te zijn geweest en te hebben deel genomen aan twee gevallen van moord en acht pogingen tot moord. Koffiebranders DEN HAAG (GPD) - De Vereniging van Neder landse Koffiebranders ziet op dit moment geen aan leiding voor een boycot van koffie uit El Salvador. Gisteren maakte de ver eniging van branders een rapport openbaar waarin dit standpunt uitvoerig wordt toegelicht. Wel werd een brief gestuurd aan de minister van bui tenlandse zaken Van der Stoel met het verzoek om de „bezorgdheid" van de vereniging over te bren gen Het El Salvador Ko- mitee vindt dat de vereni ging met het rapport een „alibi" heeft gezocht om geen boycot af te hoeven kondigen. De samenstellers van het rapport hebben een groot aantal deskun digen en belangengroeperingen gehoord om tot hun conclusies te komen. Gepraat is met vertegen woordigers van politieke partij en, beleidsambtenaren van de overheid, mensen uit kringen van de vakbeweging en werkge vers. Eén van de samenstellers, de heer P. Ligtenstein, verklaar de desgevraagd dat slechts twee geraadpleegde groeperingen hadden aangedrongen op een boycot, waaronder het El Salva dor Komitee zelf. De koffiebranders geloven niet dat een boycot effectief zal zijn. De junta in El Salvador is voor voor haar inkomsten voor twee derde aangewezen op de koffieexport. Nederland is de derde impor teur, na de Verenigde Staten en West-Duitsland. Een woordvoer der van het El Salvador Komitee meende dat de vereniging van branders „een kans voor open doel" heeft laten liggen, omdat juist nu politieke druk op de jun ta moet worden uitgeoefend om onderhandelingen te voeren met de guerrillastrijders. Dammen - Na de derde ronde van het zone-toernooi in Bordeaux staan de vier Nederlanders, Bas- tiaannet, Clerc, Van der Wal en Van der Borst aan kop. Badminton Het Nederlands bad- mintonteam heeft gisteren in P(j- nacker een 0-7 nederlaag geleden tegen Engeland B.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10