"De ondernemers hebben blijkbaar wel gelijk gehad" E"" De ondernemers, de politiek en de crisis (5) Prof. dr. Th. M. Scholten, topman Roheco Beleggingsmaatschappij: ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 PAGINA 19 De economische malaise slaat op alle fronten hard toe. Tot vervelens toe wordt de BV Nederland opgezadeld met sombere berichten over bedrijfssluitingen en oplopende werkloosheid. Het probleem is voor iedereen duidelijk. Er komt te weinig geld binnen. De* verzorgingsstaat wordt te duur. Dus iedereen moet inleveren. Alleen dan kan de economie zich herstellen. Maar niemand weet precies hoe. Economen, politici, werkgevers en werknemer» roepen om het hardst dat er nu knopen moeten worden doorgehakt. Maar dat is niet makkelijk. Economische wetmatigheden zijn spaarzaam. Er zijn dus keuzes te over. Bovendien gooi Je de verworvenheden van de welvaartsstaat - zoals een sociaal zekerheidsstelsel - niet zomaar even overboord. Het zijn (dan) impopulaire maatregelen die moeten worden genomen. En dat kost veel pijn en moeite. Om de legstukjes van de economische puzzel een beetje te ordenen, brachten hooggeleerde heren vorig Jaar een reeks van voorstellen ter tafel. De comraissie-Wagner kwam met een rapport over he {industrialisatie. Economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad kwamen met een soortgelijk rapport. Een ambtelijke werkgroep presenteerde een aantal varianten om te bezuinigen. En het moeizaam geconstrueerde kabinet-Van Agt U bracht een regeringsverklaring uit die doordrenkt was van trefwoorden als nieuw industrieel élan, innovatie (vernieuwing) en matiging. Mooie woorden. Maar nu de praktijk. Hoe wordt er op de werkvloer van de economie tegenaan gekeken? In een serie interviews die gedurende een aantal weken in deze krant verschijnen, geven zes Nederlandse top ondernemers daar antwoord op. Over één ding zijn ze het alle zes eens: "Winst maken mag weer in Nederland". Vandaag deel 5. Een gesprek met prof.dr. Tb.M. Schollen, voorzitter van de raad van bestuur van de beleggingsmaatschappij Robero Groep. "Ik heb het idee dat het de politiek niet lukt om dezelfde reden als waarom er nu zoveel weerstand is tegen het voorstel van Den Uyl en Dales met betrek king tot het ziektegeld: omdat het een betrek kelijk willekeurige greep is". "Ik denk dat er een ploeg van politici moet zijn die zegt: mensen, nou moeter iets an ders worden gedaan dan de afgelopen twintig jaar is ge beurd. Er moet op grote schaal worden bezuinigd en er moet ruimte worden ge maakt voor het bedrijfsleven. Dat betekent dat we niet meer met meevallers gaan re kenen maar met tegenval lers". "Op alle fronten moeten offers worden gebracht. Dat bete kent dat én de kinderbijslag én de netto-netto koppeling van lonen en uitkeringen én nog meer dingen moeten worden aangepakt. Ik denk dat dat makkelijker valt dan wanneer je bijvoorbeeld zegt: of het ziektegeld of de kin derbijslag. Want dan gaan mensen zeggen: waarom nou net dé kinderbijslag?". Kort tevoren heeft Scholten zijn denkbeelden aan ons voorgelegd. Een genuan ceerd verhaal waarin het ont staan van de economische crisis vele kanten heeft en - waarin de meest wenselijke koers metxenige terughou dendheid wordt gepresen teerd. Zijn betoog komt erop neer dat het snoeimes dras tisch zijn werk moet gaan doen. Daarvoor moet een "to taal-plan" op tafel komen dat in vrijwel alle sectoren voel baar moet zijn. Met een lichte ergernis onder schrijft hij onze stelling dat de politiek blijkbaar al niet bij machte is om de kinder bijslag aan te pakken ("Het is toch belachelijk dat ik, met mijn inkomen, nog kinderbij slag krijg?"). Wat moeten we dan verwachten van een voorstel waarbij over de ge hele linie fors moet worden bezuinigd? Noodzakelijk "Ik kan mij vergissen in de haalbaarheid van zo'n totaal plan, want je ziet het inder daad nergens gebeuren, in geen enkel Europees land. Maar ik acht het noodzakelijk voor het land. Het is onze laatste kans voor een lange tijd, daarom mag je dit mid del niet onbeproefd laten. En als dan blijkt dat het hele par lement overeind gaat staan en zich ertegen verzet, dan kun je in elk geval zeggen: het is geprobeerd". Een concreet gevolg van de bezuinigingsmaatregelen die u bepleit is een enorme koop krachtdaling voor de gemid delde Nederlander. Als hij ziek is, krijgt hij minder geld, het loon gaat naar beneden, de uitkeringen gaan omlaag, kortom: er wordt hier minder besteed. Dat heeft negatieve effecten op het midden- en kleinbedrijf, de detailhandel. Zegt u dan: dat is vervelend, maar dat moet dan toch maar? 'Ik denk inderdaad dat zo'n ri sico er in zit. Maar je kunt in deze situatie niet optreden zonder ook risico's te nemen. Wat er tegenover staat is de geloofwaardigheid van een aanpak die werkelijk hout snijdt en die een fundamen tele verandering teweeg brengt. Ik vind het nu zo'n ernstige situatie met die ont wikkeling van de overheids uitgaven en met de huidige overheidsinvloed". 'Want dat komt er natuurlijk nog bij: de wijze waarop de overheid zich in de samenle ving laat gelden, is zo onover zichtelijk en dikwijls zo te genstrijdig geworden ten op zichte van de bedoelingen, dat we op die weg terug zul len moeten. Als dat niet lukt, dan geloof ik dat de gevolgen nog veel ernstiger zullen zijn. Ik heb dus inderdaad niet de illusie dat de maatregelen die ik voorstel een pijnloze ope ratie zullen zijn in de zin van: even saneren en dan gaat-ie weer. Maar ik denk dat de an dere weg. die ny wordt ge volgd, ernstiger is" Hard werken Prof.dr. Th.M. Scholten (54) is een ander type ondernemer dan we gewend zijn. Hij is nieuwsgierig, veelzijdig. Heeft oog voor details. Het interieur van zijn kamer - in een op zichzelf kil, modern gebouw - schept een schril contrast met de veelal bom bastische aankleding van de overige managersvertrekken die wij mochten betreden. Een portret van zijn vrouw, getekend door Paul Citroen, aan de muur. Een originele, ronde tafel van marmer. Daarnaast een authentiek wandkleed van de Hongaars/ Franse kunstenaar Vasarely dat het ons moeilijk maakt de aandacht bij het gesprek te houden. Uitvoerig - en ongevraagd - schetst hij zijn achtergrond. Groot katholiek gezin, twee oudere broers verloren in de oorlog. Werd toen oudste kind Deed mulo, ging op z'n vijftien de werken. Avondstudie boekhouden, hbs, een econo miestudie die hij op z'n vie rentwintigste jaar met succes afsloot. "Ik vind dat geen ver dienste. Ik was dat gewend. Mijn ouders werkten hard, mijn broers werkten hard. Dat was de sfeer in huis". Hij kreeg een baan aan de hoge school in Rotterdam, deed tussendoor enkele jaren con- servatorium ("Altijd erg veel gezongen, m'n hele leven lang"). Werd directeur van een textielinkoopcombinatie. In juni 1965 lid van de raad van bestuur van Zwolsmans EMS, nam twee maanden la ter weer ontslag. Daarna der tien jaar lang bij de Steenko len Handels Vereniging (SHV) in Utrecht, als direc teur economische zaken en later als lid van de raad van bestuur. Inmiddels leidt hij 3'A jaar de directie van Robeco, Rodam- co, Rolinco en Rorento. Beleggingen, onroe rend goed, aandelen, obliga ties, spaarfondsen. Twintig dagen per jaar is hij be drijfseconoom - hoogleraar aan de interfaculteit voor be drijfskunde in Delft. Winst We gaan over tot de orde van de dag en leggen de onvermijde lijke vraag over het onderne mersklimaat op tafel. Een diepe zucht: "Ja, in dat op zicht heb ik er niet zo'n bij zondere, afwijkende kijk op. Ik deel de visie dat het onder nemersklimaat in Nederland slecht is. Maar in andere Eu ropese landen is het niet veel beter. Dat is ook de vraag niet. De vraag is of het kli maat in Europa slechter is dan dat in Amerika, Japan en het Verre Oosten, want daar hebben we natuurlijk mee te maken. En dan denk ik dat dat inderdaad zo is". "Ik geloof niet dat het één of twee factoren zijn die dat hebben bewerkstelligd. Het is een proces van heel veel ja ren geweest. Dat heeft nu een bepaald niveau bereikt en ge lukkig zijn we nu zover dat vriend en vijand met de mond belijden dat het be drijfsleven weer ruimte moet krijgen, dat de ondernemin gen weer moeten kunnen in vesteren en dat er weer winst gemaakt moet worden". Onwillekeurig plaatst Scholten ons in de collegebank en doet hij ons de ontstaansgeschie denis van de crisis uit de doe ken. Zijn verhaal gaat over de ontwikkeling van de wel vaartsstaat, die de belangen van de ondernemingen achterop heeft doen raken. Gedurende twintig jaar - "Een unieke fase in de we reldgeschiedenis" - was er een geweldige economische groei. De persoonlijke wel vaart van de mensen steeg. En de collectieve voorzienin gen (onderwijs, welzijn, we gen, sociale zekerheid) dijden enorm uit. Maar toen de groei eruit ging, liep het mis. De onbeheersbaarheid van de collectieve, bestedingen en voorzieningen trad op pijnlij ke wijze aan het licht En ïn- Het Rotterdamsch Beleggingscon sortium - ofte wel de Robeco Groep - heeft een achterban van tienduizen den beleggers, aandeelhouders en spaarders. Via een zg. beleg gersgiro-reke ning vertrouwen zij hun geld aan de Robeco Groep toe, die dat op haar beurt be legt. De groep heeft voor dat doel di verse fondsen met de wellui dende namen Robeco (aande len in onderne mingen), Rolin co (idem met het accent op waar destijging), Ro rento (interna tionale beleg ging in obliga ties), Rodamco (commercieel onroerend goed) en Roparco (spaarfondsen). De groep spreidt haar beleggin gen over de ge hele wereld, maar is vooral actief in de Ver enigde Staten. De Robeco Groep is een goed draaiende on derneming waar 150 werken. Prof. Schglten: als ondernemer sta je namelijk veelal met je rug tegen de tussen waren de omstandig heden voor het bedrijfsleven zozeer verslechterd (hoge rente, hoge belastingen) dat de kosten van de dure verzor gingsstaat niet meer waren op te brengen. Hij vertelt het allemaal op rusti ge toon. Geen schuldvraag, geen vermanend vingertje. De veelgehoorde stelling dat een bewuste agitatie tegen de ondernemers tot de crisis heeft bijgedragen, wijst hij (dan ook) nadrukkelijk van de hand. "Er is gevochten voor andere, positieve zaken wat tot gevolg had dat de be langen van de ondernemin gen achterop kwamen. Er is natuurlijk een aantal andere zaken bijgekomen. Zoals: on voldoende resultaten, een ho ge belasting. Daarbij komt dat ondernemen altijd ge paard gaat met risico's. De voorbeelden kennen we alle maal: bedrijven die tientallen jaren goed hebben gedraaid, ze nemen één of twee ver keerde beslissingen en het verhaal is uit. Hoe komt dat? Omdat er niet meer dat kus sen is van vijftig of zestig pro cent eigen vermogen. Dat is nu misschien vijfentwintig procent geworden. En als je dan op de tocht komt te staan, dan is het verhaal heel spoedig uit. Want het hele weerstandsvermogen van be drijven is enorm beperkt ge worden". Als we u zo horen speelt de politiek hierbij nauwelijks een rol. Het maakt dus niet zoveel uit welke club er in Den Haag zit. "Ik denk dat het inderdaad niet zo vreselijk veel uitmaakt. Je kunt niet zeggen dat de na oorlogse kabinetten in dit op zicht zo geweldig uiteenlo pend zijn geweest. Het heeft natuurlijk een versnelling ge kregen in een bepaalde perio de, en merkwaardig genoeg juist in het kabinet waar ook de heer Duisenberg in zat. Een stijging van het over heidsbudget van 23 procent in het eerste jaar dat hij mi nister van financiën was, dat is natuurlijk heel merkwaar dig geweest. Maar dat is een jeugdzonde die iedereen hem nu graag wil vergeven." "Ik geloof in elk geval niet dat je die hele ontwikkeling van de overheidsuitgaven op het conto van de PvdA moet schrijven. Geenszins. Het CDA heeft er volop aan mee gewerkt. En ook de WD. Ik geloof dat die ontwikkeling door een meerderheid van de bevolking is gedragen". Geen zicht - Maar het duidt wel op een ze ker onvermogen bij de poli tiek om tijdig in te zien dat het misloopt. "Ja, dat vind ik wel. Nederland se politici hebben er geen zicht op gehad - denk bijvoor beeld aan de jaren na de eer ste oliecrisis - dat er in de we reld iets ging veranderen. Dat ze toen niet hebben bijge stuurd, bewijst voor mij dat we in het verleden geen echte staatsmensen hebben ge had". Door Ton van Brussel en Wim Wirtz "Als m< - Als u onderkent dat politiek bedrijven een kivestie is van compromissen sluiten, zou u dan zeggen: voor een goede oplossing van de economische crisis hebben we een zakenka binet nodig dat geen directe politieke binding heeft? Is u bedoelt te vragen of er eer kansen zouden zijn voor een gezelschap dat vrij er staat ten opzichte van de politieke partijen, dan denk ik het wel. Want als je de hui dige situatie bekijkt dan kun je zien welk rumoer er al ont staat over een bezuiniging van 1,2 of 1,4 miljard, terwijl toch iedereen weet dat dit nog maar het begin is en dat er misschien wel twaalf mil jard uit moet komen". "Men verzet zich dan tegen zo'n bezuiniging, omdat daarmee - zegt men dan - een zekere solidariteit zou worden prijs gegeven. Dan zeg ik: dat is waar. Maar ik vind ook dat dat verzet aangeeft dat wij niet zo solidair zijn als we dachten dat we waren. We waren indertijd solidair om dat we ons dat, dank zij de groei, konden permitteren. Welnu, ik vind dat die solida riteit dan nu ook moet blij ken als er gevraagd wordt om te bezuinigen". - Je kunt zeggen als het niet goedschiks kan dan maar kwaadschiks. Op het punt van de lonen komen werkge vers en werknemers niet tot overeenstemming. Dan grijpt de overheid in met een loon maatregel. Dat kan ook nog gunstig zijn voor het bedrijfs leven. "Ik zou daar twee dingen op willen zeggen. Het eerste is wat ik net zei: ik geloof niet in die stuksgewijze aanpak van nu eens de lonen en dan weer het ziektegeld. Ik geloof wel in een aantal maatregelen die deel uitmaken van een to taal-plan. Of daartoe ook het ingrijpen in de lonen be hoort, betwijfel ik sterk, om dat je misschien niet tegelij kertijd en de lonen omlaag kunt brengen én de collectiev uitgaven". "Een andere zaak is ae invioeu die aan de overheid wordt toegekend als sturend orgaan in de samenleving. Die is in middels zo groot geworden - met alle bijbehorende gelijk heids- en ni vellen ngseffecten - dat de vrijheidsbeperking die men daarvoor heeft moe ten betalen, als te groot wordt ervaren. Zowel bij de vakbe weging als bij de werkgevers. Het is dan de vraag of je op die weg kunt voortgaan". Goed, maar het mechanisme werkt nu eenmaal zo dat werkgevers en werknemers el kaar moeten vinden in het loonoverleg De ervaring leert dat dat niet gebeurt. Loon matiging, dat is wel aange toond, is een van de voor waarden voor rendements herstel van de bedrijven. Dan is een loonmaatregel toch on ontkoombaar? vrye overleg is mislukt, geldt niet voor alle jaren. Er is een aantal jaren kort na de oorlog geweest waarin dat vrijwilli ge overleg wel tot aanvaard bare resultaten leidde. Daar na was er een periode dat je kon zeggen: het kan niet op en die ondernemingen zeg gen altijd wel dat ze kapot gaan maar dat gebeurt toch niet. Nou, dat ze nu kapot dreigen te gaan, daar wordt nu niet meer aan getwijfeld. De omstandigheden zijn nu dus wat anders geworden. En ik sluit* niet uit dat werkge vers en werknemers elkaar nu toch vinden op een punt dat niet nadelig is voor het land en voor de ontwikkelin gen in produktiviteit, werk gelegenheid enzovoorts". Niet geloofwaardig - Maar aan het eind van de ja ren zestig, toen de geleide loonpolitiek achter de rug was, kwamen de werkgevers ook nog met die kreet van: we gaan kapot. Toch gingen de lonen omhoog, met alleen doordat de materiele loonei sen van de vakbeweging toer den ingewilligd, maar ook doordat allerlei immateriële eisen, zoals de arbeidsplaat senovereenkomst, door de werkgevers werden afgekocht met een loonsverhoging. Hoe geloofwaardig waren de werkgevers dan eigenlijk? "Ik denk dat je moet zeggen dat ze met geloofwaardig zijn overgekomen, maar dat ze in grote lynen wel gelijk had den. En dat wordt nu pas zichtbaar Er zijn natuurlijk al heel lang mensen geweest die hebben gezegd het kan niet zo doorgaan. Alleen, als je dat als werkgever zegt word je er door de tegenpartij van verdacht dat je in eigen portemonnee praat, en daar is ook wel een grond voor omdat je nu eenmaal op een bepaalde stoel zit. Maar ik ge loof dat het nu zichtbaar wordt dat de aantasting van de winsten, van de resulta ten, dus van het eigen vermo gen van de ondernemingen, zo funest doorwerkt dat er echt geen weerstandsvermo gen meer is. In grote lijnen blijken de werkgevers dus het gelijk wel aan hun kant te hebben gehad". - Dat is voor een ondernemer natuurlijk leuk om te horen Maar dan kijken we toch even naar de praktijk en dan zien we dat ze die Uxmsterho- gingen toch maar mooi heb ben gegeven "Ja, je hoort dat argument al tijd En ik moet u zeggen ik deel dat in essentie helemaal niet Omdat je als onderne mer namely k veelal met je rug tegen de muur staaf Je bent in het bedrijfsleven nu een maal in concurrentie met el kaar. Je hebt die order die je moet uitvoeren en je kunt de mensen met krygen. Je leeft m een overspannen arbeids markt je hebt moeite om vol doende personeel te krygen. Wat moet je dan? Er is geen alternatief'. "En dan kun je natuurlyk (link zijn en zeggen: ik doe het nief want het kan niet Maar dan weet je zeker dat er een collega van jou is die zegt je kan me nog meer vertellen, maar als ik met die looneisen niet akkoord ga, dan ga ik ab soluut op de fles, want ik heb die order aangenomen en die moet uitgevoerd worden, en ik wil blijven bestaan" - Maar goed. dat pleit er toch allemaal voor dat als werkge vers en werknemers er samen niet uitkomen, er een loon maatregel moet komen. "In een overspannen arbeids markt ja. En natuurlyk met een met-geregeld stakings recht. Het is nooit alleen maar dit of alleen maar dat". - U heeft het over het gelijk non de ondernemers. Dat geluid u kennelijk nooit doorgedron gen tot de politiek. Nu pleit u als ondernemer ervoor dat de politiek een soort salto morta- le gaat maken om op alle fronten drastisch te bezuini gen. Dat zal vermoedelijk wel weer niet in Den Haag over komen. Zouden ondernemers dan niet wat meer met de po litiek in contact moeten tre den? "Nou, daar zijn toch allerlei po gingen voor gedaan? En het zijn niet alleen de onderne mers geweest. Een man als Zijlstra ga je toch met hele maal als ondernemer kwalifi- ceren. En die heeft toch ook bij herhaling gewaarschuwd voor de stygende overheid s uitgaven. Maar die werd dan direct in een bepaalde hoek gezet van de ondernemers of van rechts, of hoe je het ook wilt noemen, omdat het met het prettige verhaal was van: het kan zo wel vrolijk door gaan". "Verder zyn er natuurlijk ook van de kant van het VNO en het NCW by herhaling gelui den in deze richting geweest Maar ja, het dringt met door". Lobby In Amenka klinken de belan gen van de ondernemers wel door in het Huis van Af gevaardigden Maar daar voert het bedrijfsleven dan ook een stevige lobby Hier schijnt dat niet te mogen, ter wijl bijna iedereen met een spandoek op het Binnenhof gaat staan Waarom doen on dernemers dat dan niet "Ik denk dat het een beetje in herent is aan de styl van on dernemers en vooral aan hun positie. Ondernemers zyn ui terst kwetsbaar Dat is in een land als Nederland nu een maal zo. Je kunt niet zeggen v.dt Ja takt Je kunt ook in een jaarverslag met zeggen wat je denkt". "Je moet eens een Amerikaans jaarverslag vergelyken met dat van een Nederlands be dryf. Dat zyn totaal verschil lende stukken. Je kunt hier met ieder woord gebruiken dat een Amerikaan gebruikt Geen sprake van Hoe zal dat vallen7 Je moet als onderne mer rekening houden met je aandeelhouders En vooral met je werknemers, anders vallen de vakbeweging en een stuk van de pe rs over je heen Je mag met te scherp tegen de overheid zyn. want je moet straks voor dit of voor dat misschien subsidie vragen Dat zyn gewoon fei- telyke gegevens" Volgende week vrijdag het zesde en laatste deel: een ge sprek met drs. W. Bogen, president-directeur van DSM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19