J li® d V c Angst voor faillissement beheerst WSE cl Tenniscracks laten Rotterdam linies liggen yfPOCKET COMPUTER I SHARP PC 1211-/584,- Demmenie Na fikse verhogingen van belastingen en heffingen Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun.... oooaa Leiden ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 Sport PAGINA 15 WADDINXVEEN In 1979 trad de onroerend goedbelasting ook voor sportverenigingen in werking. De reacties waren lauw. Maar voetbalclub WSE uit Waddinxveen voelt zich nu bedreigd. Fikse verhogingen van die belasting op het clubgebouw alsmede onverwachte ontwikkelingen op huur-, subsidie- en heffmgsgebied hebben de club in moeilijkheden ge bracht. Het laatste halfjaar heeft de begroting een ongedacht tekort van bijna negenduizend gulden opgeleverd. "En dat," zegt waarnemend voor zitter Frits Leenen (37), "terwijl onze penningmeester, die al meer dan tien jaar in deze functie actief is, de verenigingsbegro ting ieder jaar met een klein posi tief resultaat heeft kunnen afslui ten. Het feit dat we nu zo dit in de min terecht gaan komen is on rustbarend. Wij zijn inmidels zover dat we ons af gaan vragen of een vereniging als de onze, met 350 leden, nog bestaansrecht heeft." Leenen meent dat de huidige ont wikkeling door niemand te voor zien was. Hij zal daar straks op terugkomen. Maar de gang van zaken is voor WSE wel aanlei ding geweest om bij de KNVB aan de bel te trekken. In het offi ciële orgaan van de voetbalbond, "Voetbal Totaal", verscheen een open brief aan de secretaris van het amateurvoetbal, Joop Wage naar. Daarin doet WSE z'n be klag over "exorbitante verhogin gen van belastingen en heffin gen, door gemeente en heem raadschap opgelegd". Volgens Leenen is een gezonde vereniging daardoor in de pro blemen gekomen. En hij ver wacht dat niet alleen WSE, maar ook andere verenigingen in een dergelijke moeilijke situatie te recht zijn gekomen. WSE laat het er daarom niet bij zitten. Voor 9 maart is er een gesprek met de gemeentebestuurders georgani seerd en ook het hoogheemraad schap "Rijnland" mag een pittig bezoek verwachten. Aanslag Wat is er nu precies gebeurd met WSE? Om te beginnen is er de kwestie rond de onroerend goed belasting. Over het jaar 1979 ont ving de Waddinxveense club oorspronkelijk een aanslag voor 833,-. De club was het daar niet mee eens en diende een bezwaar schrift in. Dat had tot gevolg dat B 8e W van Waddinxveen aan dat bezwaar tegemoet kwam en de 833,- kwijt schold. "Mar twee da gen later kregen we opnieuw een aanslag over 1979 in de bus. Die was tegelijkertijd flink wat hoger uitgevallen", vertelt secretaris Peter Rijnbeek (34). Ondanks de kwijtschelding moest WSE nu over 1979 een bedrag van 1646,- gaan betalen, een ver dubbeling van het oorspronkelij ke bedrag, dus. Daar begrepen de Waddinxveense bestuursle den geen snars van. Het werd nog erger toen er een paar dagen later ook nog eens een voorlopi ge aanslag van 2712,- over het jaar 1981 door de bus gleed. Leenen: "We mogen er toch niet van uitgaan dat er bij de gemeen te fouten worden gemaakt. Dan worden we ineens wel voor hoge kosten geplaatst Want over het jaar 1980 moeten we een dergelij ke aanslag nog krijgen." De interim-praeses van WSE voelt zich, na de positief uitgevallen uitspraak over het ingediende bezwaarschrift over 1979, op z'n zachtst gezegd in de boot geno men. Ter ondersteuning van zijn verhaal toont hij kopieën van de desbetreffende aanslagbiljetten, die in december vorig jaar bij de vereniging belandden. Voorlopig moet WSE vóór het ein de van deze maand een bedrag van ruim 4300,- overmaken aan de gemeente in de wetenschap dat een bedrag van ongeveer 2000,- over 1980 nog volgt. "En waarom moeten we zoveel be talen voor die onroerend goedbe lasting?", vraagt secretaris Rijn beek zich af. "Er grenst een vij ver aan ons sportcomplex. Maar ons complex staat hier niet voor het uitzicht We zijn hier om te voetballen. Kijk, wij willen best iets betalen, anders zou er een precedent geschapen worden. Maar al je naar het feitelijk ge bruik kijkt (de gemeente heeft hier de kleedkamers neergezet), moeten wij daar dan de lasten van betalen? Als je alles goed na gaat worden wij op dezelfde hoogte aangeslagen als iemand met een vrijstaande bungalow. Is dat reëel?" Contributie aangediend, hebben overigens niet alleen met de onroerend goedbelasting te maken. Rijn beek: "Je kunt natuurlijk zeg gen: zorg dat de contributie om hoog gaat of dat de opbrengst in je kantine via een prijsverhoging oploopt, mar dat is het niet. Met de contributie (192,- per senior lid) zitten we al op het gemid- deldde. Neem daarnaast een ge zin dat drie leden bij onze vereni ging heeft. Echt niet zo gek. We hebben al leden voor wie we een bijzondere betalingsregeling moeten toepassen. Als je het daarop houdt, wordt voetbal bin nen korte tijd luxe. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?" Leenen: "Onze begroting bedraagt 135.000,-. Geen kleinigheid en ei genlijk al een dagtaak voor een penningmeester. Je moet niet vergeten dat we met vrijwilligers bezig z|jn. Ik geloof dat de over heid dat nauwelijks beseft. In dat verband wil ik trouwens opmer ken dat het zo langzamerhand niet meer meevalt om kader te vinden. We zitten al een tijd zon der voorzitter, om maar een voor beeld te noemen, maar als je weet dat we met onze kantine- opbrengst tegen het BTW-tarief (125.000,-) aanzitten en we via die omzet aan een winstmarge van 30 zitten, dan kun je je voor stellen dat we daar geen hogere opbrengst van hebben te ver wachten. Immers, als we boven die grens komen, moeten we in eens 18% gaan afdragen. Dan gaan we er alleen maar op achter uit". Stinken Beide heren sommen op waar WSE zich nog meer voor ziet geplaatst. De veldhuur is in twee jaar tijd met 1200,- verhoogd. De aansla gen van het hoogheemraadschap "Rijnland" over 1980 en 1981 zijn binnengekomen en bedragen sa men ruim 3500,-. Dat is een verontreinigingsheffing. "Eigen lijk houden wij het hier nog schoon", zegt Rynbeek. „Maar als je naar buiten loopt, stinkt het hier". Hetgeen klopt. De ge meentelijke subsidie voor jeugd leden is in één jaar tijd terugge bracht met 1200,-. Dit als een ge volg van bezuinigingsmaatrege len van de gemeente. WSE meldt dat de rentevoet is opgetrokken tot bijna 12 procent, de energie kosten ("we kunnen alleen maar zeggen: draai het licht zo snel mogelijk uit") met 20 gestegen zijn en de PTT-tarieven (club- blad-verzending e.d.) verhoogd zijn. "Je kunt natuurlijk wel zeggen dat we een of andere actie voor die negenduizend gulden, die we nu tekort gaan komen, moeten voe ren, maar dat is niet de oplos sing. We gaan niet voor sponso ring van de gemeente zorgen. Af gezien van de vraag of zoiets lukt. Daarbij: andere instellingen op jeugdgebied worden zwaar gesubsidieerd. Niet ten onrechte, maar moeten wij alles maar slik ken?", vraagt Leenen zich af. "De overheid moet beseffen", vindt Rijnbeek, "dat taken in een vereniging soms dagwerk aan het worden zyn. Bovendien heb ben wij ook een sociale taak, want we zijn natuurlijk niet al leen maar bezig met voetbal. En bovendien doen we er alles aan om de vereniging zo goed moge lijk te laten draaien. De begro ting van dit jaar is aan werkelijk alle kanten uitgeknepen. Want we beseffen dondersgoed dat er overal bezuinigd moet worden. Maar we kunnen echt geen kant meer uit". "Onze plaatsgenoot Waddinxveen is een paar jaar geleden al failliet gegaan. De gemeente heeft toen het complex overgenomen. De hockeyvereniging in Waddinx veen kampt met dezelfde proble men als wij. Misschien gaan wij straks ook wel failliet," sluit Leenen het trieste WSE-relaas af. WIM VAN WANROOY STRAATSBURG (UPI) - De organisatoren van het ABN tennis toernooi, dat van 15 tot en met 21 maart in Rotterdam wordt gehouden, hebben de eerste slag om versterking van het deelne mersveld verloren. Ivan Lendl, de in 40 grandprix-partijen ongeslagen Tsjech, heeft definitief gekozen voor het WCT-toernooi, dat tegelijk met het Rotterdamse evenement plaatsvindt in Straatsburg. Ook John McEnroe heeft gekozen voor het toernooi van Straatsburg. Frits Leenen (links) en Peter Rijnbeek zien de toekomst van WSE somber in. Leidse geschiedenis in dertien delen Leiden - een stad boordevol historie. Al zo'n kleine duizend jaar wonen er mensen op de plaats waar Vliet en Mare in de Rijn stromen. Wat begon als een onbeduidend dorpje, groeide uit tot een van de grootste steden van ons land. Over die tien eeuwen Leids verleden zijn heel wat verhalen te vertellen. Verhalen die iedereen kent, zoals over het roemruchte beleg en ontzet, of over de kruitramp. Maar ook minder bekende verhalen. Over ziekte en gezondheid, over kleine en grote rampen, over misdaad en plezier. Zo ontstaat een beeld van Leiden zoals de gewone man dat beleefd heeft. Populair, amusant, spannend en vol anekdotes. Iedere maand een deel Iedere maand verschijnt een aflevering die een onderwerp uit de Leidse geschiedenis behandelt. Alle afleveringen samen vormen een geschiedenis van Leiden, net zo boeiend en rijk geschakeerd als het Leidse leven zelf. Meer dan 700 illustraties HUTSPOT, HARING EN WITTEBROOD is niet alleen heerlijk om te lezen, maar ook schitterend om te bekijken. Meer dan 700. illustraties in kleur en in zwart-wit brengen het Leiden en de Leienaars van vroeger bij u thuis. Prachtige schilderijen, fraaie prenten, oude en nieuwe foto's, prentbriefkaarten en tekeningen maken iedere aflevering tot een uitbundig kijkplezier. prijs per aflevering f 6,50 Maak er een boek van! Wilt u de aflevering mooi bij elkaar houden? Een verzamelband stelt u in staat alle afleveringen te bundelen tot een boekwerk dat er zijn mag. Om steeds weer even uit de kast te pakken. De prijs van de band is f 14,95 Vijf delen zijn nu verschenen Verkrijgbaar bij de boeken tijdschrifienhandel. feesten Natuurlijk alles over de drie oktoberfeesten. Maar de Leienaars hebben door de eeuwen heen meer feesten gevierd. Lees in deze aflevering over jaarmarkten, studentenmaskerades, oranjefeesten, eeuwfeesten en de bevrijding in 1945. misdaad en straf Waaraan danken 'Galgenwater' en 'Diefsteeg' hun naam? Wat zijn zoenboeken en willekeuren? Wat heeft de 'Blauwe Steen* met straf te maken? Wie werd aan de kaak gesteld en wie moest voor straf op bedevaart naar Rome? U leest het in dit deel van Hutspot, haring en wittebrood. s'Gravln Steyn armenzorg Het leven in een tijd dat de verzorgingsstaat nog niet was uitgevonden, maar armen, zieken en zwervers waren aangewezen op naastenliefde van hun stadgenoten. Over gasthuizen, huiszittenmeesters, weeskinderen, proveniers, bedelaars en de Leidse hofjes. rampen De kruitramp en zijn gevolgen. De kruitramp natuurlijk. Maar ook pestepidemieën, uitslaande branden in het weeshuis, het stadhuis, de katoenfabriek, de sociëteit Minerva en natuurlijk het rampzalige beleg en het ontzet van de dappere Leidse bevolking. studenten De schoolreisjes van de Latijnse school, goedkope drank, vechtpartijen en duels van de Heren Studenten, de bijverdiensten van de hoogleraren, anatomische lessen, de sterrewacht, de Hortus, het koudste plekje op aarde en vele andere vermakelijke en wetenswaardige zaken over een kleurrijk element in de Leidse samenleving. De volgende afleveringen zullen de komende maanden nog verschijnen. - nijverheid bestuur - ziel en zaligheid - straatleven stadsbeeld - kunsten - ziekten - geschiedenis Een uitgave van De Kler- Waanders 90CSC-- i '««-RltiT c El LDLJUJQQJQQIslI ÜHDO' G3cacZ]CDCD3nnD'l®Ci: acDQaaanaanoDDD dl CD dl CD ED CD CD CD dl CD qqqqq Ind. BTW De PC 1211 is een volwaardige zakcomputer, waarmee met behulp van de Basic-programmeertaal praktisch elk rekenprobleem kan worden opgelost op het gebied van wiskunde, statistiek, geodesie, statica, electrotechmek, bouwkunde, mechanica en finanaén. Uitgevoerd met schrijfmachine-toetsen (QWERTY) en apart 10-<Jel»g toet senbord. Kapaöteit: 1424 programmastappen en 26 geheugens met beveiliging bij (eventueel automatische) stroomuitschakelmg Input butter maximaal 80 alpha-numeneke karakters, waarvan direkt 24 zichtbaar via "scrolling", de 56 resterende karakters kunnen zichtbaar gemaakt worden op het Dot Ma trix" cijfervenster van vloeibare christallen (LCD) Mogelijkheid tot koppeling aan de kassette rekorder via een interlace, voor de opslag van programmatuur en datagegevens Met behulp van een pro gramma-naam kan een programma worden opgezocht en weer in het ge heugen geplaatst. U kunt hiervoor gebruik maken van interlace type CE 121 of type CE 122 die een ingebouwde printer heeft voor het uitpnnten van data- en programmagegevens De PC 1211 rekent met een kapaateit van 10 cijfers De machine wordt geleverd met een set van dne handleidingen in de Nederlandse taal. Het gaat om: een uitgebreide gebruikershandleiding - een handboek Basic voor beginers. en een 300 pagina's tellend toepassingen boek met 135 beschreven pro gramma'.s. 18 reserveerbare en benoembare toetsen voor het vasthouden van getal len, wetenschappelijke funkties. programma s en programma-mstrukties Haarlemmerstraat 167-171 .Telefoon 071-146041

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15