c Van Rijssel: subtopper "Roodenburg heeft altijd geluk tegen Lugdunum" Van der Smissen goed op dreef Chelsea komt op voor supporters Ervaring leert Henk de Cler (34): DS: uitspraak pas maandag Met schaatsen geen brood op de plank U.V.S.-OVERMAAS Meerburg-SJZ Sheridan weg bij Den Bosch ROODENBURG LUGDUNUM ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 Sport VLIJMEN (ANP) - Premier Van Agt zal morgen een ge deelte van de finaledag van de strijd om de Nederlandse titel driebanden te Vlijmen bijwonen. Zoals de zaken zich tot nu toe hebben ont- LONDEN (ANP) - Chelsea heeft een kort geding aangespannen tegen de Engelse voetbalbond. De F.A. had onlangs, om het wangedrag van supporters te be teugelen, bepaald dat supporters van Chelsea geen uitwedstrijden van de club mochten bezoeken. Volgens de bond is de suppor- tersgroep van Chelsea één van de moeilijkste in het land. De Londense club uit de tweede divisie verzet zich echter tegen de maatregel van de bond en wil een uitspraak van de rechter over de vraag of een dergelijke beperking van de vrijheid van voetbalsupporters niet in strijd is met de Britse wetgeving. De zaak Chelsea tegen de Football Association begint maandag in Londen. wikkeld, zal hij dan getuige zijn van het tweegevecht tus sen Christ van der Smissen en Rini van Bracht, waarbij het kampioenschap op het spel zal staan. Het tweetal sloeg gisteren, in de derde ronde, de aanvallen van Eddy van de Looy en Piet de Jong, de smaakma kers van het vorige kam pioenschap, af. Vooral Christ van der Smissen maakte daarbij indruk. De dit seizoen succesvolle Brabander dreef met sterk spel Van de Looy tot wanhoop. Van der Smis sen voltooide de partij in veertig beurten (60-46). Van Bracht hield op minder overtuigende wijze De Jong op afstand. Na een energieke start kwam de Waalwijker nog in moeilijkheden in de slotfase. Met een serie van vijf stelde Van Bracht zich echter in veiligheid, 60-53. Het tweetal wordt op de voet gevolgd door Ad Verlouw, die nu al kan terugzien op een geslaagd debuut. De 31- jarige biljarthobbyist uit Am- merzoden bleef ook in de der de ronde ongeslagen door een gedegen overwinning op Van Cromvoirt. Na drie ronden is de stand: 1. Van der Smissen 6 pnt. 8 h.s. 1.224 gemiddelde, 2. Van Bracht 6, 11, 1.132; 3. Verlouw 6, 10. 0.957; 4 Brosens 3, 5,'0.987; 5. Van Crom voirt 2, 7,0.887; 6. Weyenburg 1, 8, 0.875; 7. Van de Looy 0,9,0.882; 8. De Jong 0, 6. 0.813. LEIDEN - De naam van Henk de Cler is al meer dan een kwart eeuw verbonden aan die van de Leidse voetbalclub Lugdunum. En het heeft er alle schijn van dat dat nog wel een poosje zo blijft. Vanochtend in alle vroegte stapte de kleine, kalende laatste man van het eerste elftal met een nog kleinere Henk de Cler, zoonlief, het veld op. Junior speelde zijn eerste officiële wedstrijd voor de Kikkers. Zes jaar en F-pupil. Fanatiek en balziek", weet zijn vader. Henk de Cler kwam na de winterstop terug en Lugdunum won weer. Morgenmiddag trekken de Kikkers naar Noord. "Van Roodenburg heb ik vaker verloren dan gewonnen". ADVERTENTIE >000000t. poot Bezoek zondag a.s. de competitiewedstrijd V.T.L. - V.V.P. Vlietcomplex Deze advertentie werd aangeboden door SNACKBAR "PETER" Hoek Sophiastraat - Lusthoflaan Tel. 071-143677 Leiden. 11 r s g o B'j'MWimniTmmrj g s a'ft o'g «■«■strsTmnrwa rsvrrwti UTRECHT (ANP) - DS'79 moet tot maandagmiddag 14.00 uur wachten om uitsluitsel te krijgen over de juiste datum van de be kerwedstrijd voor de kwartfina les tegen FC Utrecht: woensdag 17 februari of zondag 21 februari. Dan heeft de president van de ar rondissementsrechtbank in Utrecht, mr. Van Dijk, de uit spraak bepaald in het kort ge ding dat de eerste divisieclub uit Dordrecht tegen de KNVB had aangespannen. Het voornemen van de president om gisteren nog uitspraak te doen werd gedwars boomd door het danig verlate aanvangstfjdstip (de advocaat van DS'79, mr. Zuil, was in een file verstrikt geraakt) en door de veel tijd vergende behandeling. Het gezegde: 'in je kinderen zie je jezelf weer' is hier niet geheel op zijn plaats. Althans, als je De Cler senior mag geloven. "Ik ben meer de man van de lange trap. Geen risico's. Daarom sta ik ook laatste man. Zelf loop ik sinds mijn pupillentijd bij Lugdunum. Eerst als linksbuiten en midvoor. Toen de linkshalf-plaats werd uitgevonden, zakte ik naar het middenveld. Zo ging het steeds verder achteruit, totdat ie er he lemaal uitknikkert", spot de hui dige libero. Zó ver is het nog niet. Morgenmiddag maakt hij onge twijfeld deel uit van het gezel schap dat bij Roodenburg op bet zoek gaat. Maar Henk de Cler weet het: zijn einde in de groenwitte hoofd macht nadert. Niets nieuws. Het zal de toeschouwers in de loop der jaren keer op keer hebben verbaasd, wanneer zij 'De Big' (zfin bijnaam) terugzagen in het eerste gelid. De trainers, Ruud de Groot is daar een voorbeeld van, hielden 'de veteraan' bij aanvang van de competitie liever uit de basis. Dan werden nieuwe spelers, jonger vooral, getest. Maar na een wedstrijd of dne dook De Cler weer op. "Ik was het echt niet altijd met die beslis singen eens. Maar wanneer mijn vervangers door de mand vielen, voelde ik me niet te beroerd om weer terug te komen. Ik rekende er al min of meer op. En ik vond het best een eer. Trouwens, meestal wonnen we. als ik terug kwam, die wedstrijd. Vorig jaar, bijvoorbeeld, bij Overmaas. Ach ter zat het dicht en we wonnen met 1-0. Leuk natuurlijk". De start van de huidige competitie vormde een uitzondering op voorgaande jaren. Henk de Cler maakte in september wel deel uit van het basisteam. Dat stemde de voltallige selectie in dubbel -L INZELL (ANP) - Als een van de weinige rijdsters in het mondiale schaatspeloton kan Joke van Rijssel erop bogen Natalja Petroesjeva in een klassementswedstrijd een ne derlaag te hebben toegebracht. Krap een jaar geleden hield Van Rijssel tijdens een landenduel in Alkmaar de tweevoudige wereldkampioene uit de Sowjet-Unie op af stand. Tweeëneenhalve week later verbeterde Petroesjeva in het eigen Medeo drie we reldrecords. Voor de 26-jarige Van Rijssel vormde die overwinning een ge deeltelijke genoegdoening voor een mislukt seizoen. Aan de vooravond van haar vierde en laatste wereldtiteltoernooi, van daag en morgen in Inzeil, zien de kaarten voor de rijdster uit Ber- gum er aanzienlijk gunstiger uit. Van Rijssel stelde dit seizoen een aantal nog uit de jaren zeventig daterende persoonlijke records scherper. Een blessurevrij voor seizoen leidde eind januari tij dens het toernooi om het Euro pees kampioenschap in Heeren veen tot de achtste plaats. Joke van Rijssel heeft de wind dit jaar eens mee. Zelfs een prolongatie van het suc ces zal de Friezin evenwel niet af houden van haar besluit te stop pen. Met schaatsen komt geen brood op de plank en de econo mische recessie vermindert voor een topschaatser de kans op werk. "Wii schaatsers", zegt Van Rijssel met zes jaar ervaring als lid van de kernploeg, "zijn er vooral in getraind op kleine voet te leven". Zekerheid "Ik heb de laatste jaren via uit zendbureaus gewerkt. Dat werd steeds moeilijker. Ik wil nu wel eens zekerheid. Na dit seizoen ga ik eerst op vakantie en daarna vast werk zoeken als secretares- De Nederlandse kampioene van 1978 volgt daarmee in feite, wel iswaar op termijn, het advies op dat goedwillende omstanders haar jarenlang hebben gegeven. "Met balletenkels kun je niet schaatsen", klonk het. "Je had er nooit aan moeten beginnen". Vrij unaniem werd haar twee jaar geleden van medische zijde afge raden haar schaatsloopbaan voort te zetten. Het Olympische ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.30 Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden werd goeddeels in het gips doorgebracht. Over de diag nose was echter nogal wat ver schil van mening. De toenmalige KNSB-arts, Le Nobel, zocht het in de achillespees, terwijl zijn collega Hermans aan de voor kant van de enkels een ongemak constateerde, die het schaatsen tot een riskante bezigheid maak te. "Het is een lichamelijke afwij king", stelt Van Rijssel zelf nuch ter. "Daardoor is het voor mij moeilijk technisch goed te rij den. Qua bouw ben ik dus niet zo geschikt voor het schaatsen. Maar als je het ontzettend graag doet, laat je je daardoor niet af schrikken". Fout Door die bijzondere enkels ging er in de voorbereiding op het schaatsseizoen vaak wat fout. De overgang naar de ijstraining in het najaar verliep moeizaam en soms pijnlijk, wat haar veelal trainingsachterstand opleverde. "In november ga ik vaak als een beginnelinge over het ijs, pas laat in het seizoen kan ik een beetje rijden". In haar slotjaar liep alles wonderwel goed, wat ze zelf toe schrijft aan het fortuin. "Zonder geluk wordt niemand kampioe ne en zonder geluk blijf ik niet blessurevrij". Joke van Rijssel maakte haar WK- debuut vijf jaar geleden in Keys tone, waaï zij zestiende werd. In de jaren daarna (Helsinki, negen tiende en Den Haag, zeventien de) ontbrak ze bij de laatste zes tien. Ervaring voldoende derhal ve voor een oordeel over de hui dige coach van de damesploeg, Henk Louwmans. "Ik denk dat hij volgend jaar een wat indivi dueler aanpak zal hanteren", voorspelt Van Rijssel. "De geza menlijke groepsópzet met de rijdsters van Jong Oranje vind ik toch niet zo geslaagd. Maar het is moeilijk hem te vergelijken met Krook, die tot de Spelen van La ke Placid als trainer optrad. Ik was toen jonger en nam alles wat gemakkelijker aan. Nu heb ik zelf meer kyk op mijn eigen kwa liteiten". ADVERTENTIE A.s. zondag Zoetenwoudse derby Terrein Meerburg. Aanvang 2.30 uur. DEN BOSCH (ANP) - Aan het ein de van dit seizoen gaan Den Bosch en Bill Sheridan uiteen. Het bestuur van de drievoudige nationale basketbalkampioen en de Amerikaanse coach zijn het niet eens geworden over een con tractverlenging. Sheridan stelde financiële eisen, die Den Bosch niet kon inwilligen. Bill Sheri dan is met een onderbreking vier seizoenen bij Den Bosch werk zaam geweest. In de periode 1974/76 was hij trainer van de Ne derlandse basketbalselectie. opzicht tot tevredenheid. De Cler is er in het veld om het vuile werk op te knappen. Om te ploe teren voor de spelers die zich nog wel eens willen verslikken bij het in uitvoer brengen van tech nische snufjes. Daarnaast ver zorgt hij in de kleedkamer en op het trainingsveld met de regel maat van een klok een soort one- man-show. Doet hij de spelers dubbel liggen van het lachen. "Ik hou van een geintje. Trainen is voor my toch al zo zwaar. Ik ben geen loper, hè", oreert de 34-jan- i zijn ge Het lachen verging De Cler e kornuiten echter snel in d zoen. De Cler zelf scheurde een spier, kwam na vijf weken terug, speelde twee wedstrijden en werd opnieuw uitgeschakeld door een spierscheuring. De lan ge winterstop speelde hem in de kaart. Einde van het liedje was dat hij slechts vier wedstrijden heeft moeten missen. Met hem zat echter heel Lugdunum in de lappenmand. De Kikkerpolder- ploeg bleef in de eerste vier com petitie-wedstrijden puntloos Bij het ingaan van de winterstop (na zes wedstrijden) waren dat er twee. Een troosteloze positie, on der aan de ranglyst. Weinig per spectief omdat trainer Aad de Groot maar met tot de juiste sa menstelling van het team kon komen. "Het draaide niet", zegt De Cler over de penode die hy op de blessure-bank moest vol gen "Frans Sjardyn, Daan Kooy mans en Koos Bekooy kwamen met uit de verf. De sfeer was dan ook i stuk minder". Twee weken geleden tegen HOV was de glaszetter weer present En toeval of niet, maar Lugdu num won weer. Overtuigend was de 1-0 zege niet, afgelopen zon dag tegen Westlandia (4-1) ging het al beter. "We speelden aar dig. Frans kwam weer eens langs een tegenstander en Daan speel de goed, maakte twee doelpun ten". De Cler zelf scoorde overi gens ook. Het is niet waarschijnlijk dat de centrale verdediger daar mor genmiddag op Noord ook aan toekomt. Vuil werk opknappen, de tent achterin gesloten hou den. Daar komt het als eerste op aan. "Roodenburg zal er echt wel eens een keer langskomen. Maar goed. dan heb ik altijd De Tyger (Bennie de Roo) nog by me in de buurt". Erg optimistisch klinkt De Cler niet. In de zesentwintig jaar dat hy by Lugdunum balt, is hy Roodenburg diverse keren te gen het lijf gelopen. Goede erva ringen heeft hij nauwelijks. "Ze spelen altijd hard tegen ons Hebben ook altijd geluk. Ik heb meer wedstrijden van Rooden burg verloren dan gewonnen. Dat begon al in de jeugd", grist De Cler in zyn memoires. "Voor al thuis zijn ze hard. Ik bedoel, feller. Niet dat dat verboden is, hoor". Mocht het morgen hard Legen hard gaan, dan zal De Cler zich liever wat op de achtergrond houden. Van een 34-jange wordt ook niet verwacht dat die overal blind in vliegt. Een routinier moet im mers rust uitstralen en organise ren. Voor dat werk voelt Hank da Cler zich niet te oud. "Zolang ik kan, blijf ik gewoon voetballen. Het. zal moeilijk zijn om in het meuwe seizoen weer terug te ko men. Niet omdat er een vreemde ling zal komen om myn plaats in te nemen. Die valt vanzelf weer af, of het moet een héle goede voetballer zyn. Maar er komt een nieuwe trainer. En dan zal Hen- kie in zijn ogen wel weer te oud zijn. Zo gaat dat" GERARD HAVERKAMP Voetbal - Frits Korbach wordt met ingang van 1 juli trainer van Vo- lendam Hij volgt Dick Maurer op by de eerste divuiecïub Kor bach is momenteel werkzaam bij PEC Zwolle Volleybal Voorburg heeft giste ren in Izmir in de finalegroep van de strijd om de Europese titel met 0-3 verloren van Dynamo Moskou. ADVERTENTIE Even noteren...II a.s. zondag 14.30 uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13