"Meer vrijheid in Polen Het belang van de VS bij de val van Assad C Fel gevecht betogers en politie in Brussel Vroeg uit de veren morgen? Van der Stoel vraagt opheldering Koortsachtige ruggespraak in Madrid NAVO-top in Bonn? Over ontslag Theo van Boven Onderminister Wiejacz: 99 Reagan wijzigt plaats MX-raket opnieuw Protesten in Zuid-Af rika VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Buitenland BONN (DPA) - De topconfe rentie van de 15 NAVO-lan- den. met deelneming van president Reagan, zal op 9 ju ni niet in Brussel maar in Bonn worden gehouden. Dit is gisteren van betrouwbare zijde in de Westduitse hoofd stad vernomen. In Bonn, Washington en Brus sel kon geen officiële bevesti ging van dit bericht worden verkregen. In Brussel werd gezegd dat plaats en datum van de ontmoeting nog open staan. Naar in Bonn werd vernomen zou het overleg met de klei nere NAVO-landen over de eventuele overplaatsing nog niet zijn afgesloten. DEN HAAG (GPD) - Geheel tegen de gewoonte in zal minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) bij de secretaris generaal van de Verenigde Naties nagaan wat de redenen zijn voor het ontslag van de voorzitter van de VN-mensen- rechtencommissie, Theo van Bo ven. „Hoewel ik altijd voorstan der ben geweest van een onaf hankelijk personeelsbeleid van de secretaris-generaal, wil ik te gen de achtergronden van deze zaak een uitzondering maken", aldus gisteren Van der Stoel in de Tweede Kamer. De minister reageerde hiermee op een motie van Jan Nico Scholten (CDA), ondersteund door alle partijen in de Tweede Kamer. Hij noemde de achtergronden van het onslag „verontrustend" en zal er ook in Europees politiek overleg aandacht aan besteden. Van Boven zelf weet het niet ver lengen van zijn arbeidscontract aan „aanzienlijke beleidsver- schillen" met het VN-hoofd- kwartier in New York. Volgens goed ingelichte kringen in Genè- ve hebben enkele Latijns-Ameri kaanse landen, met name Argen tinië. druk uitgeoefend om Van Boven te wippen. Zg zgn onte vreden over de vaak ongezouten wijze waarop de 47-jarige Neder lander misstanden in hun land aan de kaak stelde. Een van de geschilpunten is dat vorig jaar een speciale rappor teur werd benoemd voor El Sal vador, en dat Chili voortdurend als voorbeeld wordt genoemd van een land dat de mensenrech ten systematisch met voeten treedt. Vooral Washington legt veel meer de nadruk op de schendingen van de rechten van de mens in de communistische landen, zoals onlangs bleek in een jaarlijks rapport van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken over de situatie op dit gebied in de verschillende landen. Van Boven wilde nog niet ingaan op de inhoud van de menings verschillen met het VN-hoofd- kwartier. Misschien doe ik dat op een later tijdstip wel, aldus Van Boven, wiens ontslag is goedge keurd door de nieuwe secretaris generaal van de Verenigde Na ties, de Peruaan Javier Perez de Cuellar. Deze zal ook een opvol ger voor Van Boven benoemen. (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID (GPD) - Voor het eind van deze maand zal de Poolse regering de meeste beperkingen van de vrijheid, die het gevolg zijn geweest van het uitroepen van de staat van beleg op 13 december vorig jaar, opheffen. Dit maakte de Poolse onderminister van buitenlandse za ken, Jozef Wiejacz, gisteren in Madrid bekend. De staat van beleg als zodanig zal echter nog voor onbepaalde tijd gehandhaafd blijven. Hoewel in vage bewoordingen, sloot Wwiejacz het niet uit dat vakbondsleider Lech Walesa eveneens binnenkort vrijgelaten wordt. Walesa geniet in zijn ge vangenschap een speciale be handeling. Naast familie mag hij ook vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk en rege ringsvertegenwoordigers ont vangen. Wiejacz ontkende even wel dat de arrestanten verplicht zijn een loyaliteitsverklaring te tekenen om hun vrijheid te her krijgen. In de gevallen dat dat toch gebeurd is, is dat volgens hem geheel vrijwillig gedaan. Diverse organisaties wier activitei ten opgeschort waren, mogen binnenkort hun werkzaamheden weer hervatten. Dat geldt alleen WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft haar plan laten vallen 40 nieuwe MX-raket- ten tijdelijk in versterkte silo's van oudere raketten onder te brengen. Dit werd gisteren in Washington bevestigd. De rege ring is van oordeel, dat de ver sterking van de 'oude silo's met beton en staal ter bescherming tegen trefzekere Russische ra ketten onvoldoende zou zijn. Dit is de tweede maal. dat de rege ring van president Reagan haar plannen voor de MX-raketten wijzigt. De regering was eerst van plan de raketten te plaatsen in oude Titan-2-silo's. Later wer den dit minuteman-silo's, omdat deze beter zouden kunnen wor den beschermd met een systeem van antiballitische raketten, maar ook omdat zij dichter bij de Sowjet-Unie liggen dan die voor de Titan-2, die verspreid liggen in de staten Arkansas, Kansas en Arizona. Plaatsing in Titans-si lo's liet de regering eind decem ber vallen en nu is tijdelijke plaatsing in versterkte silo's van oudere raketten helemaal van de baan. Voor de beslissing hoe de raketten dan wel moeten worden onder gebracht heeft men volgens offi ciële informatie van het Ameri kaanse ministerie van defensie nog de tijd tot de zomer van 1983. Want ofschoon de ontwikkeling van de nieuwe MX-raket volgens het Pentagon goed vordert zul len de eerste pas medio 1986 klaar zijn. De MX moet een vier- trapsraket worden van 87 ton met tien kernkoppen die afzon derlijke doelen kunnen treffen. Oorspronkelijke plannen om ze te laten circuleren tussen bunkers om hun kwetsbaarheid te ver minderen waren afgeketst op de hoge kosten en verzet van mi lieubeschermers. In totaal wil de regering Reagan 100 van de nieu we raketten laten bouwen, die moeten gaan fungeren als Ameri- ka's voornaamste kernwapen in de jaren negentig. niet voor de studentenorganisa tie, die definitief verboden is om dat daar, volgens Wiejacz, alleen maar oproerkraaiers actief wa ren. Momenteel is er volgens Wiejacz een wetsvoorstel in dis cussie dat onder meer ook het stakingsrecht weer zal erkennen. Volgens Wiejacz is er op het ogen blik al sprake van een normalisa tie in Polen. Afgelopen woens dag zijn alle telefoonverbindin gen tussen de Poolse steden her steld. De buitenlandse ambassa des ondervinden niet langer hin der met telefoonverbindingen en reizen, zoals vlak na 13 december het geval was. Het aantal gevan genen dat volgens Wiejacz vorige week 4000 bedroeg, zal de ko mende tijd gestaag dalen, omdat dagelijks 20 tot 30 arrestanten op vrije voeten worden gesteld. In een apart perscommuniqué wees de Poolse onderminister de beschuldigingen van de hand dat de Poolse voorzitter Konarski de zitting van de veiligheidsconfe rentie in Madrid afgelopen dins dag gesaboteerd had. Tot grote irritatie van de westerse en de neutrale en niet-gebonden lan den verhinderde Konarski toen dat de sprekerslijst volledig afge werkt werd. Wiejacz beriep zich daarbij op het ontbreken van unanimiteit om de vergadering ook 's middags voort te zetten. In een toelichting noemde Wiejacz het optreden van de Poolse voor zitter dinsdag „volgens de regle menten en onpartijdig". JOHANNESBURG (Reuter) - In heel Zuid-Afrika zijn gisteren korte stakingen gehouden uit protest tegen de dood van een blanke vakbondsleider, die eind vorige week dood werd aange troffen in een politiecel. De sta kingen verliepen zonder inciden ten, aldus de politie en de werk gevers. Volgens de politie heeft Neil Ag- gett, secretaris van de afdeling Transvaal van de zwarte bond FCWU, zich zelf opgehangen. Fa milieleden geloven echter niet dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Aggett heeft 70 dagen vastgeze ten in een cel op het hoofdbu reau van politie in Johannes burg. Er is nooit een beschuldi ging tegen hem geuit. Met getrokken wapenstok trad politie te paard gisteren in Brussel op tegen de betogende metaalarbeiders. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL (GPD) - Demonstre rende Waalse staalarbeiders zijn gisteren het gebouw van de Eu ropese Commissie in Brussel binnengedrongen om te protes teren tegen de staalpolitiek van de EG. Later raakten de betogers rond het afgezette Belgische par lement en het Koninklijke Paleis in botsing met politie en rijks wacht, waarij enkele gewonden vielen. De demonstratie van gisteren is tot nu toe de heftigste uiting van de sociale onrust die in België is ontstaan als gevolg van de inzak kende economie en de harde maatregelen die de regering- Mariens daartegen voorbereidt. De incidenten in de Brusselse binnenstad komen drie dagen na de nationale staking die vrijwel heel Wallonië plat legde en in mindere mate Vlaanderen. De demonstratie van de arbeiders uit Luik en Charleroi was in eer ste instantie gericht tegen de Eu ropese staalpolitiek en de gevol gen daarvan voor hun bedrijf, de noodlijdende Belgische staalgi- gant Cockerill-Sambre, waar zo'n 26.000 man werken. Terwijl ADVERTENTIE een delegatie van de arbeiders gisteren rond het middaguur binnen het EG-gebouw overleg voerde met de Europese com missarissen Thorn en Andries- sen, doorbraken ruim honderd betogers het omvangrijke poli- tiecordon voor het gebouw en wisten naar binnen te komen. Het was de eerste keer in de ge schiedenis van de Europese Ge meenschap dat zoiets gebeurde. Na een uur trokken de betogers zich vrijwillig terug. Zij voegden zich bij de hoofdmacht van de demonstratie, die inmiddels naar de Belgische regeringskwartie ren was getrokken. Voor het par lementsgebouw werden de beto gers tegengehouden door een troepenmacht van politie en rijkswacht te voet en te paard. Daar vonden enige schermutse lingen plaats, waarij door beto gers met stenen werd gegooid en de politie met traangas en char ges antwoordde. De werknemers van Cockerill ei sen duidelijkheid over de toe komst van hun bedrijf en zij ver wijten de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) en de Belgische regering te lang te wachten met beslissin gen. De Europese commissaris sen Thorn en Andriessen hebben de arbeidersdelegatie gisteren toegezegd dat er nu binnen veer tien dagen overleg zal komen met de Belgische regering. Cockerill-Sambre verkeert al ja renlang in moeilijkheden. Achtereenvolgende Belgische kabinetten hebben miljarden franken in het bedrijf gepompt om de zaak overeind te houden. Vong jaar kwam de regering met een plan om het bedrijf rendabe ler te maken en de staalproduk- tie in te krimpen van 11 tot 8,5 miljoen ton staal per jaar. Dat zou enkele duizenden arbeids plaatsen kosten. De Europese Commissie vond dit plan niet ver genoeg gaan. Bin nen de Commissie wordt ge dacht aan een inkrimping van de produktie tot 6,5 miljoen ton, met alle gevolgen overigens voor de werkgelegenheid daar. Zo'n verdergaande inkrimping zou beter passen in de pogingen van de Europese Gemeenschap de gehele Europese staalindustrie te saneren door onder meer een eind te maken aan door verschil lende overheden gesteunde over- produktie. Tot nu toe hebben informele con tacten tussen de Europese Com- misie en de Belgische regering niet tot een vergelijk geleid over de mate van herstructurering van Cockerill-Sambre. Het ge duld van de werknemers raakt echter op; een woordvoerder sloot gisteren nieuwe acties niet uit als er niet snel iets gebeurt. De internationale persbureaus melden dat in de Syrische provincieplaats Hama, 190 ki lometer ten noorden van de hoofdstad Damascus, een ware opstand aan de gang zou zijn tegen het regime van president Assad. De interna tionale pers baseert de be richten over de Syrische bin nenlandse troebelen op haas tig uitgegeven communiqués van Syrische oppositiegroe pen in het buitenland, op ra dio-uitzendingen uit Irak, Jordanië en Israël - landen die vijandig staan tegenover het huidige Syrische regime - en op officiële verklaringen uit Washington. Zo meldt het 'Commandement van de Islamitische revolutie in Syrië' - dat is een Syrische oppositiegroep m het West duitse Bonn - dat „Hama is bevrijd door de Moudjahi- dien, dat de 47e tankdivisie, aanvankelijk door de rege ring tegen Hama ingezet, is overgelopen naar de rebellen en dat er grote onrust heerst onder de Syrische marine in Lattakia en onder de lucht macht in Palmyra". De 'Stem van Arabisch Syrië' - een ra diostation in het vijandige Bagdad - gaat nog een stapje verder en meldt dat er „dui zenden doden in Syrië zijn gevallen bij de huidige ge vechten en dat er een waar bloedbad aan de gang is in Hama. Interessant, en politiek zeer op vallend is dat deze berichten, weliswaar sterk afgezwakt, door het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken niet alleen worden bevestigd, maar ook de wereld in wer den gestuurd. Officiële Syri sche woordvoerders hebben de Amerikaanse voorstelling van zaken 'pure leugens' ge noemd en een 'bewijs' dat er een relatie is tussen Amerika en de extremistische Moslim broederschap in Syrië, de or ganisatie die volgens de Syri sche overheid verantwoorde lijk is voor alle onrust in het land de afgelopen jaren, en nu ook in Hama. Maar ondanks deze ontkenning is het duidelijk dat er wel wat aan de hand is in Hama: de stad is het bolwerk van de il legale Moslimbroederschap, die zijn medestanders hoofd zakelijk reeruteert onder on tevreden soennitische mos lims, en die zich met allerlei terreurdaden verzet tegen het regime van Assad dat gedo mineerd wordt door de ala- wieten-minderheidssekte. Volgens de regenng door zocht het Syrische leger kort geleden Hama op illegale wa pens en op schuilplaatsen voor de moslim-broeder schap. Er werden honderden wapens gevonden en veel mensen werden gearresteerd. Dat is kennelijk niet zonder verzet gebeurd, en dit verzet is nog steeds aan de gang Het Syrische leger staat er bekend om letterlijk met grof geschut arrestaties te ver richten', waarbij dan hele woonwijken met artillerie worden bestookt. Toch is de onrust in Hama een niet op zichzelf staand ver schijnsel van een plotselinge revolutie tegen het regime er zijn de laatste jaren in Syrié geregeld meldingen van sek- tarisch religieuze spannin gen en zelfs pogingen van mi litaire staatsgrepen, de laat ste nog, naar verluidt, begin januari. Maar president As sad, nu 12 jaar aan de macht, is er tot nu toe altijd in ge slaagd zijn binnen- en buiten landse tegenstanders te slim af te zijn geweest, en tot op heden (woensdag, 11 februa ri) zgn c-r geen aanwijzingen dat zijn regime door de troe belen in Hama ernstig wordt bedreigd Velen in de Arabische wereld vragen zich nu af, waarom uitgerekend de Amerikanen met duidelijke opzet als be langrijkste bron hebben wil len dienen voor het nieuws van binnenlandse onrust in Syrië. Wat ook de Ameri kaanse motieven geweest mogen zijn, de zaak is enorm uitgebuit en opgeblazen door de vele vijanden van het Syri sche regime van president Assad. Daartoe behoren op de eerste plaats: Israël (de Is raëlische geheime dienst 'Mossad' heelt aanwijsbare banden met de Moslim-broe derschap in Syrië), de chris ten-rechtse Libanese falan- gisten - die de Moslim-broe ders van wapens voorzien -, Jordanië en Irak, en - tot op zekere hoogte - kennelgk ook de regering in het verre Was hington. Naar aanleiding van de verkla ring van het Amerikaanse mi nisterie over de onlusten in Syrië, menen Arabische di plomaten in Beiroet een 'ge vaarlijke, anti-Syrische wen ding' te kunnen constateren in de Amerikaanse Midden- Oostenpolitiek. De theorie is dat de Amerikanen het Syri sche regime hebben willen strafTen voor het gezichtsver lies dat Amerika recentelijk in de Verenigde Naties heeft geleden, toen op instigatie van Syrië Washington werd veroordeeld voor diens veto over sancties tegen Israël na de annexatie van de Syrische Golan-hoogten door de jood se staat. Ook zouden de Amerikanen, door de binnenlandse zwakte van het Assad-regime we reldwijd aan de orde te stel len. de Synèrs onder druk willen zetten om straks meer concessies te doen (bgv. door de Syrische SAM-raketten uit Libanon terug te trekken) wanneer de Amerikaanse speciale bemiddelaar Philip Habib weer naar het Midden- Oosten komt. Maar Synë-kenners wgzen er op dat de Syriërs zich onder Amerikaanse druk slechts nog harder zullen gaan op stellen en dat - mocht Assad vallen bij een staatsgreep (vooropgesteld dat dit het doel van Washington en met te vergeten van Tel Aviv zou zijn) - er geen enkele garantie is dat een nieuw Syrisch regi me vriendelijker tegenover Washington en het agressieve Israel zal staan In dit ver band is de mening belangrijk van de invloedrijke Ameri kaanse senator Charles Per cy. die kort geleden Syrië be zocht en meldde bij president Assad wel degelijk een dui delijke bereidheid om in vre de met Israël te leven (voor opgesteld dat Israël de Golan teruggeeft en een Palestijnse mini-staat accepteert) te heb ben aangetroffen RIENKO WILTON BESCHUIT DATE AI TUD GOEIE MORGEN. MADRID (DPA) - Koortsachtige ruggespraak in verschillende groepen over de onmiddel lijke toekomst van de toetsingsconferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa, beheerste gisteren de diplomatieke activiteit in Madrid. Het verrassende voorstel van de Zwitserse mi nister van buitenlandse zaken Pierre Au- bert, tot onmiddellijke verdaging van de toetsingsconferentie over te gaan, leek het Westen, de neutrale deelnemers, de niet-ge- bonden landen en Oost-Europa volledig overrompeld te hebben. De delegatieleiders van de 15 NAVO-landen plus Spanje kwamen samen in de ambassa de van Canada, om hun houding ten opzich te van het Zwitserse voorstel te coördineren. In de middag widen alle 35 delegatieleiders opnieuw voor een "informeel" treffen bij el kaar komen. In de wandelgangen van het congrescentrum werd duidelijk dat Zwitserland zijn voorstel om onmiddellijk te verdagen, in geen geval al op de plenaire zitting van vandaag zou doen. Naar van de kant van de Zwitserse delegatie werd vernomen, moeten eerst al die minis ters en delegatieleiders die dinsdag door de obstructie van de Poolse voorzitter niet aan het woord konden komen, hun zegje zeggen. De Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson behoort tot de ministers die daar voor vandaag naar Madnd terugkeerde Ook de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carnngton, die dinsdag niet in de Spaanse hoofdstad kon zijn omdat hg ver plichtingen elders had, kwam vandaag in Madnd aan. De ballmgorganisatie van de geschorste Pool se vrije vakcentrale Solidanteit heefi de 35 deelnemende landen in Madnd een stuk doen toekomen waann het Westen wordt op geroepen, zijn economische hulp aan Polen tot de intrekking van de staat van beleg op te schorten. De in Zwitserland door de militaire macht soverneming in Polen verraste leden van So lidariteit Jerzy Grcbsky en Josef Chawala, vertoefden gisteren in verband met de over handiging van het stuk in Madnd. In het document staat o.a. dat de afkondiging van de staat van beleg op 13 december, in strijd is met de grondwet, aangezien Polen noch vanuit het buitenland noch door een burgeroorlog werd bedreigd. Solidanteit poogde noch het politieke systeem in Polen te veranderen noch onder zijn internationale verplichtingen uit te komen. Evenmin was de vakcentrale schuldig aan de economische ensis in Polen en de grote schuld aan het buitenland. Zg heeft nimmer geweld gebruikt, maar met het oog op de starre houding van regenng en communisti sche partg, staking gebruikt als enig wapen. De Sowjet-Unie en andere landen in Oost-Eu ropa hebben zich ondubbelzinnig gemengd in de binnenlandse zaken van Polen. Aan de hand van het oorlogsrecht zgn de elementai re burger- en mensenrechten met voeten ge treden. Het Westen moet een economisch boycot te gen het militair gezag in Warschau instellen totdat de staat van beleg is ingetrokken en de democratische en vakbondsrechten her steld zijn Via Rode Kruis en katholieke kerk moet de humanitaire en medicinale hulp aan Polen doorgaan, aldus het stuk van de Pool se ballingen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9