"Eenzijdige stap niet uitsluiten" Opzichter RET: twee miljoen verduisterd Felle veroordeling treinblokkades Banenplan oogst slechts kritiek Van Thijn: "pure intimidatie en je reinste geweld" Van Mierlo over kerntaken: Vrijwilligers Marechaussee naar Sinaï Kamerleden op bres voor Chileen Verwijten Kok van Van Veen Sluiting circuit Zandvoort lijkt zeker Ziekenhuizen: bouwplannen tot 4 miljard "Vossenjacht moet stopgezet" VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 NS aarzelen over nieuwe transporten DEN HAAG (GPD/ANP) - Op 19 februari komt het tweede Amerikaanse munitieschip in de Eemshaven in Gronin gen aan. De regering zal ook deze keer toestemming verle nen om de munitie over te slaan in treinen van de Ne derlandse Spoorwegen, die de munitie vervolgens naar het Amerikaanse leger in West-Duitsland brengen. De Nederlandse Spoorwegen houden de aanvraag voor een tweede munitietransport vanuit de Eemshaven nog in beraad. De NS eist van de overheid garanties, dat "transport op een veilige ma nier mogelijk is". Het trans port mag niet te zeer gehin derd worden door "bijko mende verschijnselen", aldus een woordvoerder van de NS. Besprekingen hierover wor den nog gevoerd met het mi nisterie van verkeer en water staat. DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer is het met de regering eens dat de acties die vorige maand tegen de munitietransporten door noord en oost-Nederland zijn uitge voerd, volstrekt ontoelaatbaar zijn geweest. Dat bleek gisteren in het debat over de muni tietransporten en over de wijze waarop daartegen door actie groepen stelling is genomen. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) omschreef de acties tegen de munitietreinen als „pure inti midatie en je reinste geweld". Hij wees erop dat „een overheid niet tolerant mag zijn als sprake is van een ontwrichting van het maatschappelijk verkeer". Van Thijn kreeg in zijn kritiek op de demonstranten steun van vrijwel alle partijen. Alleen CPN, PSP en PPR toonden min of meer be grip voor de demonstranten. Vooral de blokkades op de rails ontlokten alom veel kritiek. Van Thijn: „Dergelijke acties kan ik onmogelijk als vreedzaam en ge weldloos beschouwen. Het zijn levensgevaarlijke strijdmiddelen die volstrekt niet legitiem zijn. Ik zal er alles aan doen om te voor Binnenland komen dat het mode wordt dat de grondslagen van onze recht staat op deze wijze in het geding worden gebracht". Hij vond dat er geen verzachtende omstandigheden ter rechtvaardi ging van de acties kunnen wor den aangevoerd. Van Thijn: „Het gaat niet speelgoed treinen. Ie dereen weet dat je met vuur speelt als het erom gaat rijdende treinen door middel van blokka des op de rails tot stilstand te brengen. Dergelijke acties zijn volstrekt onacceptabel en ook niet bespreekbaar. Ook als er alle fouten van de wereld rond het munitietransport zouden zijn ge maakt, is dat nog geen reden om op de rails te gaan zitten. Dat is levensgevaarlijk". De minister van binnenlandse za ken constateerde een paradox ten aanzien van het politiebeleid. „Daar waar er vragen zgn rond het gevoerde politiebeleid, wordt de minister terecht ter verant woording geroepen, terwijl er aan de andere kant alom instem ming is met een gedecentrali seerde vorm van het politiebe leid", aldus Van Thijn, die vond dat de Kamer zelf maar eens de oplossing van deze problematiek moet aangeven. Hij liet er nau welijks enige twijfel over be staan dat de ministeriële be voegdheden daarbij zullen moe ten toenemen. Met betrekking tot de coördinatie van het beleid wees Van Thijn er op dat „een hogere overheid niet behoort in te grijpen als op lo kaal niveau niet van enige onrust blijkt". „Op het moment dat er om een handreiking van de kant van de lagere overheid werd ge vraagd, is die handreiking ook gegeven", aldus Van Thijn. Staatssecretaris Stemerdink (de fensie) bestreed de opvatting van PSP, PPR en CPN dat het muni tietransport een bijdrage levert aan de verdergaande militarise ring van noord- en oost-Neder land. Ook de beschuldiging dat er een waas van geheimzinnig heid over het munitietransport was gelegd, wees hij van de hand. Misverstanden over het transport weet hij aan ..commu nicatiestoornissen tussen diver se instanties die bij de zaak be trokken zijn geweest". De CPN'er Marcus Bakker kreeg een fikse aanvaring met minister Van Thijn en PvdA-woord voer der Roethof toen hij de demon straties tegen de munitietreinen enigszins relativeerde, waarbij hij de kritiek op de acties als „overdreven, onzinnig en ook in timiderend" kwalificeerde. Bak ker vond dat ten onrechte over de veiligheid van de staat was ge- sDroken. Bakker: „Schuldig zijn in feite de genen die het slechte hebben georganiseerd. Zij die aan de blokkades hebben deelgenomen en die zich aan treinen hebben vastgebonden, het zgn dappere mensen". De vergelijking die hij maakte met stakingen die in het verleden hebben plaatsgehad, schoten vooral bg Roethof in het verkeerde keelgat. Er ontspon zich een felle discussie waarbg over en weer harde verwijten werden geuit. Een tgdens de beraadslagingen in gediende motie van de WD, waarin afkeuring over de gevoer de acties werd uitgesproken, zal het met halen. CDA-woordvoer- der Faber omschreef de motie als „een vuurpgl in nat gras". Hg vroeg zich af aan wie de tekst van de motie kenbaar moet worden gemaakt Ook een motie van de PSP, waarin de regenng wordt gevraagd geen medewerking aan verdere munitietransporten te verlenen, zal geen meerderheid krggen. Over de moties zal vol gende week dinsdag worden ge stemd. DEN HAAG (GPD) - Eenzijdige afstoting van kernwapentaken door Nederland is voor de regering geen doelstelling, maar mag ook niet worden uitgesloten. Met die uitspraak ontraadde minister Van Mierlo (defen sie) gisteravond een motie van de WD, waarin elke eenzijdige Nederlandse stap op dit gebied wordt verwor pen. De WD'er Ploeg sprak in twee moties uit, dat noch kernwapen- taken, noch conventionele NA- VO-taken door Nederland eenzij dig mogen worden afgestoten. Daardoor zou de NAVO worden ondermijnd, de defensie-inspan ning ontoelaatbaar afnemen en het wapenevenwicht in gevaar komen, aldus de WD. Van Mierlo benadrukte het recht van elk NAVO-lid om - na uitvoe rig overleg met de bondgenoten - eenzijdige stappen te zetten. Af stoten van kernwapentaken hoeft geen afbreuk te doen aan de veiligheidssituatie. „Het kan juist gebeuren uit de overtuiging dat die ermee is gediend, al moet je er wel voorzichtig mee zijn", zei hg DEN HAAG - Naast de 81 Neder landse militairen zullen ook nog eens 21 vrijwilligers van de Ko ninklijke Marechaussee naar de Sinai-vredesmacht worden uit gezonden. Minister Van Mierlo (defensie) heeft dit gisteren mee gedeeld. Aanvankelijk was slechts sprake van 81 Nederlanders voor het vredeslegertje in de Sinai, dat de overdracht van het woestijnge bied door Israel aan Egypte moet begeleiden. Zij zullen er zorgen voor de telefoon- en telegraafver bindingen. In de vaste commissie voor defen sie uit de Tweede Kamer zei Van Mierlo gisteren dat Nederland nu is gevraagd om ook een politie- eenheid voor de vredesmacht be schikbaar te stellen. De minister wil aan dat verzoek voldoen. Vandaag zal het kabinet er over praten. WEERRAPPORTEN Amsterdam mist 12 De Bilt mist 12 Deelen mist 13 Eindhoven mist 13 Den Helder licht bew. 13 Rotterdam mist Twente mist 13 Vlissingen mist 10 Zd. Limburg geheel bew. 12 Aberdeen zwaar bew. 7 Athene half bew. 7 Berlijn geheel bew. 10 Bordeaux mist 14 Brussel onbew. 13 Frankfort onbew. 10 Helsinki geheel bew. 0 Innsbruck onbew. 11 Klagenfurt onbew. Kopenhagen geheel bew. 5 Lissabon onbew. 15 Londen licht bew. 11 Luxemburg zwaar bew 10 München onbew. 10 Nice onbew. 15 Oslo licht bew. - Parijs half bew 13 Rome onbew. 14 Split onbew. 13 Stockholm regen 2 Wenen geheel bew. 2 Case BI an ca zwaar bew. 19 Instanbul geheel bew. 3 Las Palmas onbew. - Beiroet onbew. 15 - Tel-Aviv zwaar bew. 16 Tunis licht bew. De PvdA'er De Vries reageerde fel op de moties van Ploeg. „Het verstand van sommigen staat stil zodra het woord eenzijdig wordt gebruikt", stelde hij vast. „Maar als we geen wapens mogen af schaffen die onze eigen veilig heid méér bedreigen dan die van onze mogelijke tegenstander, dan zijn we niet goed bij ons hoofd", aldus De Vries. Volgens De Vries heeft 80 procent van de tactische kernwapens in West-Europa een bereik van minder dan honderd kilometer. Gebruik daarvan zou vooral West-Europa zelf aanzienlijke schade toebrengen. „We baseren onze verdediging op een systeem dat zal leiden tot onze eigen tota le vernietiging", zei de PvdA'er. Afschaffing van alle kernwapens voor de korte afstand zit er voor lopig niet in, zei Van Mierlo. Hij bestempelde kernwapens als een wezenlijk deel van de NAVO- strategie. „Maar de bruikbaar heid van een wapen wordt be paald door de mate waarin het bijdraagt tot de overtuiging dat het zinloos is de NAVO aan te vallen". In dit verband zei de mi nister „in hoge mate" te twijfelen aan de bruikbaarheid van de nu cleaire korte-afstandswapens. Minister Van der Stoel (buiten landse zaken) sprak zijn twijfels uit over suggesties voor een Eu ropa zonder enig Amerikaans kernwapen. Volgens hem valt te betwijfelen of de Amerikanen dan nog wel bereid zullen zijn hun 300.000 man troepen in West-Europa te handhaven. Bo vendien moet dan gevreesd wor den voor uitbreiding van de En gelse en de Franse kernmacht. Ook zal dan de roep om een Eu ropese kernmacht groter wor den. Chemische wapens De Nederlandse regering betreurt het besluit van de Amerikaanse president Reagan om voor mil jarden dollars chemische wa pens te gaan produceren. Neder land zal opslag en gebruik van zulke wapens op ons grondge bied niet toelaten, zeiden Van der Stoel en Van Mierlo De re gering „kan zich vinden" in een motie van de regeringsfracties van deze strekking. Een verdergaande motie van de CPN, waarin het besluit van Rea gan met zoveel woorden werd veroordeeld, wezen de ministers wegens eenzijdigheid van de hand. Van Mierlo noemde be richten over de voorraden che mische wapens die de Sowjet- Unuie in de voorste linies bezit „zeer zorgwekkend". De be scherming van de Nederlandse soldaten tegen strijdgassen heeft daarom voorrang gekregen bij defensie, aldus de minister. Van der Stoel ontraadde een motie van de CPN'er Schreuders, waar in deze pleitte voor verwijdering van Turkije uit de NAVO. „We kunnen beter binnen de NAVO druk op Turkije uitoefenen dan de banden doorsnijden", aldus de bewindsman. Tenslotte verwierp Van der Stoel een motie waarin Waltmans (PPR) bezorgdheid uitsprak over de drastische verhoging van het Amerikaanse defensie-budget. Hij achtte het orguist dat NAVO- landen zich uitspreken over el- kaars begrotingen. Het feit dat de Verenigde Staten meermalen hebben betoogd dat de Europese defensiebegrotingen beneden de maat blijven, bestempelde hij als „een van de niet meest gelukkige onderdelen van het Amerikaanse beleid". Over de moties die in het kamerde bat over het NAVO-beleid zijn ingediend, wordt dinsdag ge stemd. ROTTERDAM (ANP) - Honderd jaar geleden, in 1882, vond de eerste verscheping plaats van vlees in diepgevroren toestand. Het zeilschip 'Dunedin' bracht toen 5000 ijskoude schapen in 98 dagen van Nieuw-Zeeland naar Londen. Bij aankomst in de En gelse hoofdstad bleek van maar één schaap het vlees bedorven te zijn. Ter gelegenheid van de eeuwviering heeft een contai ner te met vlees dezelfde af stand afgelegd en is een speciale postzegel uitgegeven, zo meldt 'Nedlloydparade' het perso neelsorgaan van rederij Nedl- loyd. Alvorens met minister Den Uyl en de werkgevers in overleg te treden over het banenplan van de regering, ging F NV-voorzitter Wim Kok gisteren op de schouders van de werknemers van de Rotterdamse werf Wilton Fij- enoord. Bij de werf werd een protestactie gehouden tegen de plannen voor verlaging van de ziekte-uitkering. DEN HAAG (GPD) - Drie par tijen in de Tweede Kamer zijn in het geweer gekomen voor Oscar Campos in het Friese Giekerk, die bedreigd wordt met uitzetting naar zijn vaderland omdat hij niet er kend wordt als politiek vluchteling. Vragen over die kwestie zgn gesteld door de Kamerleden Lankhorst (PPR), Buikema (CDA) en Haas Berger(PV- DA) aan de staatssecretaris van Justitie. Ze willen de overwegingen kennen die leidden tot het besluit om geen verblijfsver gunning te verlenen op grond van humnaitaire overwegin gen. De kamerleden vragen of het bekend is dat een aan tal Chilenen die eind vorig jaar uit Nederland zijn terug gekeerd naar Chili kort na hun aankomst gevangen zijn gezet en vermoord. "Is het op voorhand uitgesloten dat Os car Campos in een soortgelij ke situatie zou kunnen ko men te verkeren bij terug keer naar Chili zo vragen de Kamerleden. Ze vragen de staatssecretaris een schor sende werking te verlenen in verband met een beroepspro cedure bij de Raad van State. DEN HAAG (GPD) - Het werkgelegenheidsplan dat minister van sociale zaken Den Uyl in een eerste versie aan de organisaties van werkgevers en werknemers heeft voorgelegd, blgkt nog allerminst indruk te heb ben gemaakt. In een eerste gedachtenwisseling die hij er gisteravond met de werkgevers en de vakcentrales over had, oogstte de minister veel kritiek. Vanuit werknemerskring kwamen niet malse verwijten van de FNV. „De betiteling werkgelegenheidsplan is onterecht, indien in dit plan geen instrumenten worden aangedragen die daadwerkelijk bijdragen tot het scheppen van arbeidsplaatsen in het bedrijfsleven", zo hield FNV-voor- zitter Wim Kok de minister voor. Hij voegde daar meteen aan toe dat hij in de ideeën die Den Uyl heeft voorgelegd, inderdaad niet de instru menten heeft aangetroffen waarvan verwacht mag worden dat zij werk gelegenheid scheppen. „Daardoor valt het aangekondigde structuurbeleid bgzonder mager uit, een verwijt dat in de ogen van de FNV vooral gericht kan worden aan de minister van economische zaken". De FNV vindt dat er überhaupt weinig voortgang is gemaakt bij het verder op de rails zetten van het werkgelegenheidsplan. De Federatie houdt het kabinet echter aan de toezegging dat het banenplan dit jaar voor 60 000 mensen werk zal opleveren. Het verwijt wordt ook gemaakt, dat Den Uyl in zgn plan niet nader is ingegaan op de solidanteitsheffing. „De FNV heeft daar in feite nog niet eens 'ja' tegen gezegd", aldus Kok. De solidariteitsheffing, één procent van de lonen in het bedrijfsleven, zou voor een deel de werkge legenheidsplannen van Den Uyl moeten financieren. In werkgeverskring heeft Den Uyl's plan ook nog weinig vertrouwen gevonden. De gezamenlijke werkgeversorganisaties menen dat een daadwerkelijke keuze ten gunste van het bedrijfsleven, met als conse quentie verdergaande bezuinigingen op de uitgaven van de overheid en de sociale fondsen, niet wordt gemaakt. „Het kabinetsbeleid voldoet niet aan de eis die het kabinet zelf heeft gesteld: herstel, over de hele linie, van de rendementen in het bedrijfs leven", zo hield de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, Van Veen, de minister voor. „Wij zijn van mening dat het kabinet nog altijd onvoldoende naar zgn eigen prioriteiten handelt". HAARLEM (ANP) Sluiting van het circuit van Zandvoort lgkt onvermijdelijk gezien de eisen die de wet geluidshinder stelt. Dit heeft de provincie Noord Holland gisteren bekendge maakt na een beraad over de toe komst van het circuit tussen rijk, provincie en gemeente De exploitant van het circuit moet per 1 september van dit jaar be schikken over een vergunning in het kader van de wet geluidhin der. Het wordt als hoogst twgfel- achtig beschouwd of het circuit binnen de lawaai-normen kan blijven die de wet geluidhinder stelt. De exploitant van het circuit, de Cenav, was op het laatste ogen blik nog met een rapport geko men, waarin de mogelijkheden tot vermindering van het lawaai worden opgesomd. Dit rapport zal nog ter beoordeling van TNO worden voorgelegd. Een verte genwoordiger van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne gaf als eerste reactie op dit rapport dat een aanbeveling om met geluiddempers te werken al eerder is gedaan en dat die oplossing niet als afdoende werd beschouwd. Een vertegenwoordiger van het ministerie van CRM stelde zich op het standpunt, dat ons land in elk geval een circuit voor motor en autorensport dient te hebben. De provincie en het gemeentebe stuur gaan onderzoeken of het terrein van het circuit gedeelte lijk bestemd kan worden als na tuurgebied en gedeeltelgk be stemd kan worden voor verblgfs- recreatie in de huursector. Bovendien gaan ze onderzoeken of het mogelijk is alvast woning bouwplannen te ontwikkelen voor de omgeving van het cir cuit. UTRECHT (ANP) Minister Gar deniers (volksgezondheid) heeft een overzicht gepubliceerd van bouwplannen van ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen, zwakzinnigeninrichtingen en verpleeghuizen, die voorrang hebben. Er staan 166 bouwplan nen op waarmee een bedrag van ongeveer 3.800 miljoen gulden aan bouwproduktie is gemoeid. Voor de bouw en aanverwante bednjven leveren deze plannen naar schatting 45.000 margaren werk op. Het overzicht van de minister geeft per bouwplan aan in welk jaar met de bouw mag worden be gonnen. Het bestrgkt de periode 1982 toten met 1988. ROTTERDAM (GPD) - Bg de Rot terdamse Electrische Tram (RET) blijkt fraude te zijn ge pleegd tot een bedrag van ver moedelijk twee miljoen gulden. Dit blijkt uit de verklaringen van de 43-jarige hoofdopzichter T. S., die deze week tegenover de Rot terdamse politie een volledige bekentenis heeft afgelegd. Zo heeft hij bekend al vijf jaar lang valse facturen van een aannemer te hebben geaccepteerd en bo vendien mensen op de loonlijst te hebben gezet die in werkelijk heid niet bestonden. De inmiddels op grond van het Ambtenaren Reglement ge schorste T. S. schat dat de RET op deze manier sinds 1977 zeker twee miljoen gulden heeft be taald waar niets tegenover stond. Hij zegt hiervan ongeveer 100.000 gulden aan smeergeld te hebben opgestreken. T. S., die heeft gewerkt bij de afdeling „onderhoud gebouwen en terrei nen" van de RET, ving niet al leen 1500 gulden per maand voor zijn „diensten", maar mocht ook voor 200 gulden per week gratis tanken bij aannemer Bart M. uit Maasdam, die eveneens is aange houden. Deze aannemer wordt niet alleen verdacht van deze twee miljoen gulden fraude bg de RET, maar ook van belastingfraude, en daarbij zou het eveneens om een bedrag van ongeveer twee mil joen gulden gaan. De fiscus heeft althans voor dit bedrag bg de aannemer beslag laten leggen. Het in Maasdam gevestigde aan- nemersbedrgfje, waar Bart M. di recteur en eigenaar van is, heeft 15 man in dienst, die door de ont wikkelingen op straat zijn ko men te staan. Het voorarrest van de aannemer werd donderdag met 30 dagen verlengd. Dit om dat justitie vermoedt dat Bart M zich aan nog veel meer heeft schuldig gemaakt. De nu geschorste hoofdopzichter T. S. heeft via zgn advocaat, mr. P. Struijk, laten weten dat niet hij de hoofdschuldige is, maar dat topambtenaren niet alleen al lang van de fraude af wisten, maar daar ook aan mee hebben gedaan. Dit zou volgens hem ver klaren waarom deze fraude vijf jaar lang heeft kunnen doorgaan Door de interne controledienst van de RET en de gemeentelijke ac countantsdienst van Rotterdam wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar de fraude van T. S., terwijl justitie de beweringen van T. S. verder natrekt. ARNHEM (ANP) - Wg maken ons in Nederlanduitzonder- lgk druk over het doodknup pelen van zeehondjes, maar waar bijna geen aandacht aan wordt geschonken i dat jonge vossen in het eigen land het zelfde lot ondergaan, zo meent de stichting Kritisch Faunabeheer. In een brief aan minister De Koning van Landbouw verzoekt de stich ting om de jacht op vossen en hun jongen van 15 februari tot 15 juli te stoppen. "Jagers graven de vossen- burchten uit, doden de jon gen en vekopen ze aan prepa rateurs, die de opgezette die ren voor 500 gulden per stuk van de hand doen. Het is een aardige bijverdienste, maar dat heeft niets met natuurbe heer te maken", aldus een woordvoerster van Kntisch Faunabeheer. De Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging m Amers foort is een totaal andere me ning toegedaan. "Een verge lijking met de zeehonden- jacht gaat hier niet op Zee honden worden om zuiver commerciële redenen be jaagd. maar de Nederlandse jagers en jachtopzieners heb ben volgens de jachtwet de taak om een redelijke wild stand te handhaven. Het is ons volgens diezelfde wet ten strengste verboden om soor ten uit te roeien. Als er te wei nig vossen zouden komen. moeten wc ze zelfs weer op peil brengen", aldus een woordvoerder van de jagers- vereniging Volgens kntisch faunabeheer is het echter overbodig om op de vossen te jagen. "Als er in hun temtonum te weinig voedsel is of er te veel vossen zgn, dan worden de worpen jonge vossen automatisch kleiner De natuur reguleert zichzelf'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7