Vrij veel banen gered bij Ogem is- Freddy Laker vindt financier C Banken praten over korter werken kort zakelijk marktberichten Vijf delen sterfhuis' verkocht 200 banen weg bij Amfas Bouw prermewoningen schept werk Pensioenfonds steekt geld in woningbouw ir Beursoverzlcht VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Economie Ritmeester In verband met een reorganisatie plan heeft de directie van de Rit meester sigarenfabriek in Vee- nendaal aan 40 van de 200 werk nemers van de overhead-afde- ling (beambten) ontslag aange zegd. De fabriek telt in totaal 750 werknemers. Volgens bestuurder Hans van Bo ven van de Unie BLHP zat de noodzaak tot een reorganisatie bij Ritmeester er wel in, gezien de moeilijke situatie waarin de sigarenindustrie momenteel ver keert. Maar hij zei verbolgen te zijn over het feit dat de Ritmees ter-directie over het voorgeno men reorganisatieplan nog geen overleg heeft gevoerd met zijn bond en ook de or nog niet om advies is gevraagd. Pa en Klos De onderwijsvakorganisaties ko men op voor de docenten van de pedagogische academies (pa) en kleuterleidsteropleidingsscho len (Klos). Deze leraren zien ruim de helft van de huidige arbeids plaatsen verloren gaan als beide opleidingen over twee jaar sa mensmelten tot pedagogische academies voor het basisonder wijs (PABO). Ze hebben een de monstratieve vergadering uitge schreven die 17 februari in Den Haag wordt gehouden. Mercedes De omzet van het Westduitse auto mobielconcern Daimler-Benz is verleden jaar met 17,9 procent toegenomen tot 36,6 miljard mark, voornamelijk als gevolg van de goede verkoopresultaten in het buitenland. Vooral de ex port van zware bedrijfsvoertui gen naar de landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporte rende Landen) en andere landen in het Midden-Oosten en het Ver re Oosten droeg sterk tot de om zetstijging bij. In de concernomzet van 1981 zijn voor het eerst de resultaten van Mercedes-Benz Espana (een half miljard mark) en van de Ameri kaanse vrachtautofabriek Freightliner (0,6 miljard mark) verwerkt. De moedermaatschap pij, Daimler-Benz AG, zag haar omzet met 9,9 procent stijgen tot 29,1 miljard mark. In eigen land verkocht de AG 1,9 procent min der maar in het buitenland 22,8 procent meer. Export De export van landbouw- en visse- rijprodukten is in 1981 met 23 procent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Hierin is niet de maand december betrok ken, omdat de cijfers daarvan nog niet bekend zijn. De waarde van de export steeg van 29 mil jard tot 35,6 miljard gulden. Dit blijkt uit gegevens van het land- bouw-economisch instituut in Den Haag. IHC IHC Inter NMV heeft over 1981 een nettowinst behaald van 21,2 min of 36,79 per aandeel van 10. De totale winststijging be droeg 74 pet vergeleken met 1980 (nettowinst 12,2 min). Bij de introductie van de aandele nemissie in juni vorig jaar sprak het bestuur de verwachting uit, dat de nettowinst per aandeel over het door de emissie met 50 pet vergrote kapitaal al in 1981 hetzelfde niveau zou kunnen be reiken als de winst per aandeel van 1980 31,69). Verlies Als gevolg van de recessie, de tarie- venslag en de hoge rente hebben de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen het afgelopen jaar een verlies geleden van 300 mil joen dollar. Het verlies is nog nooit zo groot geweest. In 1980 bedroeg dat verlies 225 miljoen dollar, aldus de Air Transport Association (ATA). De 300 mil joen dollar is een schatting die is gemaakt aan de hand van de om zet van tachtig maatschappijen in de VS. Groenteveiling vrijdag 12 februari Aardappelen 0,26-0,28, Kroten 1,10, Boe renkool 0.18-0,27, Prei 1,00-1,30, Spina zie 3,40^,10, Spruiten A 1,35-1.41, Sprui ten B 1,35-1,67, Spruiten D 0,80-2,20, Uien 0.20-0.81. Witlof 1,70-2,15, Knolsel derij 0.47. Sla 0.20-0.52, Raapstelen 0,54- 0.61. Radijs 0,55-0.78. Selderij 1.11-1,49. UTRECHT (ANP) - Op de tweede onderhandelings dag over de bank-cao voor 1982 hebben de bank- werkgevers volgens de bonden laten weten dat een kortere werkweek voor hen bespreekbaar is. De banken vinden dat werknemers dan wel in gelijke mate moeten inleveren, dat de kortere werkweek op basis van vrijwilligheid dient te worden ingevoerd. Volgens bestuurders Hans Hofstee van de diensten bond FNV is het door de bonden gehekelde werkge- versvoorstel om de vut-leeftijd te verhogen van 62 naar 63 jaar en de* jeugdlonen te verlagen tot het wettelijk minimum gisteren niet meer ter sprake ge komen. De bonden gaan er vanuit dat deze voor vol strekt onaanvaardbare zaken daarom van tafel zijn. "Dit proefballonnetje van misplaatst nieuw werkge- versrealisme is geknapt", aldus Hofstee. Volgens werkgeversonderhandelaar dr. Crijns moet een kortere werkweek niet alleen gepaard gaan met inleveren van loon en vrijwilligheid, maar zal ook per bedrijf bekeken dienen te worden of er wel mo gelijkheden voor zijn. Daarbij tellen de bankwerk- gevers ook dat de bedrijfstijd op veertig uur gehand haafd zal moeten blijven, terwijl de arbeidsmarkt in staat zal moeten zijn om geschikt nieuw personeel te leveren. "Ik stel heel nadrukkelijk, dat op het punt van het gelijk inleveren - bij een 36-urige werkweek tien procent minder - met ons verder niet te praten valt", aldus Crijns. De bankwerkgevers hebben volgens Cryns wat be treft de vut-leeftijd en de lagere lonen gezegd dat deze zaken voor hen inwisselbaar zijn voor andere voorstellen van vakbondszijde, mits hetzelfde effect - de door de banken gewenste beperking van de loonkostenstijging tot 6,5 procent - wordt bereikt. Eind februari bij de volgende onderhandelingsron de zal moeten blijken of de bonden met alternatie ven komen die aan de kostennorm beantwoorden, aldus de werkgeversonderhandelaar, die zei 'met grote belangstelling' naar deze voorstellen uit te ROTTERDAM (GPD) - Er blijkt meer werkgelegenheid bij de restanten van het Ogem- concern gered te kunnen worden dan tot nu toe werd verwacht. Van de tien individuele bedrijven die in Ogem BV waren achtergebleven, zijn er inmiddels vijf verkocht, waar mee de werkgelegenheid van 570 mensen is veilig gesteld. Volgens de bewindvoerders van Ogem is op korte termijn de ver koop van het bedrijf Bettenhaus- sen te verwachten. De onderhan delingen verlopen voorspoedig. Daarmee zijn nog eens 80 ar beidsplaatsen gemoeid. Over de resterende bedrijven zijn zij min der optimistisch, hoewel al het mogelijke gedaan zal worden om ook die elders onder dak te bren gen. In die bedrijven werken in totaal nog eens 540 mensen. Volgens mr. F. Korthals Altes, een van de bewindvoerders, houdt de Faillissementswet, die overi gens nog uit de vorige eeuw da teert, alleen rekening met de cre diteuren. De maatschappelijke ontwikkeling is een andere. De werkgelegenheid weegt nu ook zwaar. Daarom is bij de verkoop van de bedrijven ook niet ge tracht het onderste uit de kan te halen. Dat gebeurde overigens met medewerking van het bank- syndicaat, omdat een paar ton meer of minder voor het totale beeld niet veel uit zal maken. Dat een groot aantal bedrijven zo snel kon worden verkocht, heeft alles te maken met de prijs. Die bedroeg in totaal tot nu toe 5,3 miljoen gulden. Dat is op basis van het faillissement van die be drijven. Wanneer ze op basis van „doorwerkende" bedrijven zou den zijn verkocht, had de prijs minstens 15 miljoen moeten be dragen. Volgens de heer Van Berkel, een van de leden van de raad van be stuur van Ogem waren er bedrij ven bij waarmee Ogem al vijfjaar heeft geleurd. Nu bleken ze in eens binnen vijf dagen verkocht te kunnen worden. De bewindvoerders gaven gisteren met de overgebleven top van ROTTERDAM/UTRECHT (ANP) Bij het verzekeringsconcern Amfas in Rotterdam moeten de komende vijf jaar tussen de 180 Milj oenenorders voor industrie ROTTERDAM (ANP) - De Nieuw- zeelandse olieraffinaderij NZRC zal bij Nederlandse bedrijven or ders plaatsen voor een totaal be drag van ruim 600 miljoen gul den. Het gaat om materialen, uit rusting en ontwerpen voor de uitbreiding van de conversieca- Volgens bestuurder Nico van der Bij de reorganisatie ligt het ac cent op automatisering. By het bedrijf werken ruim 4.000 men sen. Dit heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Volgens de raad van bestuur zal automatisering leiden tot hogere produktiviteit, betere dienstver lening en grotere slagvaardig heid. Het bedrijf hoopt het ver lies van de arbeidsplaatsen te realiseren via natuurlijk verloop. paciteit van de raffinaderij Whangarei in Nieuw-Zeeland, zo deelde Shell-Nederland gisteren mee. Shell International petroleum- maatschappij is als technisch ad viseur bij een belangrijk deel van de raffinaderij-uitbreiding be trokken. NZRC (New Zealand Refinery Company) is een sa menwerkingsverband van ver schillende ondernemingen, waarin Shell een belang heeft van 17 procent. Tot nu toe zijn vanaf medio vorig jaar al bij meer dan veertig be drijven in Nederland bestellin gen gedaan. Voor welke bedra gen kon een woordvoerder van Shell niet meedelen. Enkele van de bedrijven zijn Hollandia Staal in Krimpen, Van Leeuwen Bui zen in Zwijndrecht en Stokvis in Rotterdam, Stork in Hengelo, de Merwede in Hardmxveld/Gies- sendam, Bronswerk in Amers foort en Lummus Enginering in Den Haag. Stel van de dienstenbond CNV blijkt uit de plannen van Amfas weer eens duidelijk dat automa tisering leidt tot verlies van werk. De reorganisatievoorstel len zijn daarom voor de bond on aanvaardbaar. Van der Stal vindt dat het verzeke ringsbedrijf meer aandacht moet schenken aan behoud van werk gelegenheid en kwaliteit van het werk. Daarover zullen duidelijke afspraken in de vorm van een au tomatiseringscontract moeten worden gemaakt, aldus Van der Stel. Ook in de cao-onderhandelingen voor het gehele verzekeringssec tor zijn automatiseringsovereen komsten een belangrijk punt voor de gezamenlijke bonden. Met dergelijke afspraken willen de bonden voorkomen dat de af braak van werk als gevolg van de oprukkende techniek binnen aanvaardbare grenzen blijft. Projectontwikkelaars: VELP (ANP) - Als de overheid meer premiekoopwoningen en minder woningwetwonin gen zou bouwen, dan scheelt dat haar niet alleen veel geld. maar ook levert het de bouw en aanverwante branches duizenden arbeidsplaatsen op. Dit zegt de Neprom, ver eniging van Nederlandse pro- jektontwikkeling maatschap pijen in Velp, waarbij vrijwel alle grote projectontwikke laars volgens eigen zeggen zijn aangesloten. In aan het ministerie van volks huivesting en ruimtelijke or dening aangeboden nota's stelt de Neprom dat bij een verschuiving van 10.000 wo ningwetwoningen naar pre- mie-a-woningen (rond 150.000 gulden) 20 000 nieu we arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen. Bovendien zou het de overheid per jaar een miljard gulden aan investeringen schelen en dertig miljoen gulden aan subsidies. Elk volgend jaar zou volgens de Neprom de besparing op subsidies met nog eens dertig miljoen toe nemen. Voorzitter van e werkgroep koopwoningen van de Ne prom, ir. W. Koning, zei giste ren dat meer werkgelegen heid ontstaat doordat de bouw van koophuizen ar beidsintensiever is dan van huurwoningen. Volgens hem is ongeveer de helft van de werklozen in de bouw zonder baan als gevolg van de terug gelopen prod uk tie van koop woningen. Ir. Koning van de Neprom legt uit dat de bouw van een pre miewoning ongeveer een manjaar kost. terwijl een wo ningwetwoning na een half manjaar gereed is Een vrye- sectorwoning vergt ongeveer twee maryaren. aldus de voorzitter van de werkgroep. Ogem een overzicht van de gang van zaken sedert het verlenen van uitstel van betaling aan Ogem, nu twee weken geleden. Van de totale werkgelegenheid bij Ogem in binnen- en buitenland, in totaal 12.610 mensen, zijn er 7950 mee gegaan naar Vijverbos TBI. Daarin zyn de levenskrach tige bedrijven van Ogem onder gebracht die nu zonder een enke le band met het moederbedrijf doorgaan. Bij Stokvis werken in totaal 1850 mensen. Stokvis wordt overge nomen door het Pakistaanse be drijf Transgulf. Zeer waarschijn lijk gebeurt dat ook met de Nieuw Afrikaanse Handelsven nootschap, die werk biedt aan 1370 mensen. Verkocht zijn verder Rossmark en Van Es (160 mensen), Damm (230), Ruigrok (55), Van Schaik en Berghuis (55), HBA (70) en bij na Bettenhaussen (80). Failliet is inmiddels het bedrijf Iston, een Amsterdams constructiebedrijf, waar 50 mensen werken. Dat be drijf heeft nog een aantal lopen de opdrachten. Getracht zal wor den die bij anderen onder te brengen samen met het perso neel. Onmogelijk lijkt dat niet. Wat de resterende bedrijven be treft, van Landustrie (190), Nie- derhold Jongman (160), Van Wijk en Boerma (70) en Van Riel en Van der Berg in België (250) verwachten de bewindvoerders binnen een maand een afwikke ling. „We kunnen daar niet te lang mee wachten. Ze laten han gen, betekent dat de zaken er al leen maar slechter voor komen te staan". Overigens sloten de bewindvoer ders uit dat andere crediteuren dan het banksyndicaat nog iets van hun vorderingen op Ogem terug zullen zien. AMSTERDAM - Op de Amsterdamse NSM-werf vond gisteren de kiellegging van een zogenaamde 'lanceer- bak' plaats in opdracht van de 'United Offshore shipping B.V een onderdeel van de Heerema Groep. Met de opdracht van het 160 meter lange vaartuig kunnen de 500 werknemers van de NSM tot eind van dit jaar aan de slag. Weer benzine' bonnen Italië ROME (ANP) - Toeristen kun nen in Italië na een onderbre king van twee jaar weer ben zinebonnen krijgen. Boven dien zullen zij bonnen kun nen krijgen die een korting geven op de tol op autosnel wegen, zo heeft de Italiaanse regering gisteren bekendge maakt. De benzinebonnen geven voor zowel superbenzine als nor male benzine een korting van 150 lire (ongeveer 31 cent) per liter. Dat betekent dat super- benzine de toerist ongeveer 1,76 gulden per liter kost en normale benzine omstreeks 1,67 gulden per liter. Het aantal te verkrijgen benzi nebonnen hangt af van de vakantiebestemming. Men sen die naar Noord-Italiè gaan krijgen voor ongeveer 100 liter bonnen en bezoekers van het gebied ten zuiden van de lijn Rome-Pescara voor 250 liter. AMSTERDAM (ANP) - Het algemeen burgerlyk pensioenfonds (ABP) gaat de komende drie jaar een bedrag van 350 miljoen gulden investe ren in de bouw van drieduizend woningen in Amsterdam, waarvan de huur lager zal zijn dan die van woningwetwoningen De woningen maken deel uit van de in totaal 22.000 huizen, die Amster dam tot en met 1984 in de planning heeft. Het ABP neemt bij de finan ciering ervan genoegen met een lager rendement. Het is hiertoe na overleg met de Amsterdamse wethouder voor de volkshuisvesting. Jan Schaeffer, bereid gevonden omdat voor alle risico's zodanige voorzie ningen zijn getroffen, dat daaruit voor het ABP geen extra verplichtin gen meer voort zullen vloeien De vraaghuur van de drieduizend woningen zal ongeveer 0.7 procent lager liggen dan volgens de tabel geldt. Dat betekent dat de huur van een gemiddelde woning ongeveer 65 gulden per maand lager zal zyn dan die van woningwetwoningen. De woningen zullen gebouwd wor den door een woningcorporatie of de gemeente, maar het ABP finan ciert ze en zal gedurende vijftig jaar juridisch eigenaar blijven. De cor poratie of de gemeente neemt het onderhoud en het beheer, de belas tingen, assuranties en huurdervmg voor haar rekening Tevens staat de corporatie of de gemeente borg voor huur en leegstand Voor het buitengewoon onderhoud aan de woningen na ongeveer 25 jaar zullen het ABP en de corporatie of de gemeente een fonds vormen. Het ABP is daarmee gevrijwaard van mogelijk buitengewoon onderhoud, maar zal als eigenaar te allen tijde medwerking verlenen aan het ver krijgen van eventuele subsidies daarvoor. Voor de huurstyging wordt de wettelijke huurverhoging aangehouden. LONDEN (GPD) - Freddy Laker heeft gisteren de financier ge vonden die geld wil stoppen in zijn plannen om een nieuwe luchtvaartmaatschappij te begin nen. Het gaat om de grote en ry- ke handelsfirma Lonrho Gisteren sloot Laker een serie ge sprekken af met president-direc teur Tiny Rowland van Lonrho. Hij verklaarde na afloop hiervan dat Rowland en hij een monde linge afspraak hebben gemaakt om op fifty-fifty basis een niéu we maatschappij te beginnen. Die maatschappij gaat „People's Airline" heten en het is de bedoe ling vanaf april met Transatlanti sche vluchten te beginnen; het zelfde soort vluchten dat tot voor kort werd gemaakt door de eind vorige week over de kop gegane Laker Airways. Lonrho zou een plan steunen waar bij zeven van Laker's eigen DC- 10's worden gekocht die door de curatoren van Laker's reis- en vakantie-imperium te koop wor den aangeboden. Laker zelf zou directeur moeten worden van de nieuwe firma Laker zei donderdagmiddag dat het voornaamste probleem nu nog is het verkrijgen van vergun ningen om te mogen vliegen. De vergunning van zyn oude maat schappij, Laker Airways, loopt woensdag af en Sir Freddy zal de autoriteiten moeten aantonen dat hij over voldoende geld voor een nieuwe maatschappij be schikt, wil hy de nieuwe vergun ning krijgen. „We doen ons best. We willen met zoveel mogelyk vliegtuigen de lucht in, en we willen zoveel mo gelijk mensen in dienst houden. Bovenal willen we de klanten waar voor hun geld bieden", al dus een verheugde Laker na af loop van zijn besprekingen met Rowland. Lonrho is een handelsfirma die vooral in Afnka gouden zaken heeft gedaan Het bedryf zoekt al enige tijd naar investeringsmo gelijkheden en kwam vong jaar in het nieuws toen het voor een bedrag van 1,5 miljard gulden het bekende warenhuis Harrod's in Londen wilde overnemen. Dat werd toen verboden door de zo genaamde fusiecommissie VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 KLM 121.00 121.30 Roltnco 21130 211.00 Rorrnto 138.60 139.90 Unilever 158.50 158J0 VNU 51.30 52,00 Volker Sttvin 28,90 2880 BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS INSTITUTEN irïï' 32 32 GOUD EN ZILVER A™Urt""- Jni£.JU70 JI870 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM - Het Damrak heeft vandaag by hervatting van de handel overwegend dalingen te zien gegeven Meestal bleven deze nogal beperkt De grote uit zonderingen vormden KLM, die rond twaalf uur 2,60 lager ver handeld werd op 88,60 en Nedl loyd, die snel 2,30 omlaag ging naar 127,20 Akzo zakte een halve gulden naar ƒ26,90, Unilever tachtig cent naar 158 en Kon. Olie veertig cent naar 81.40 Hoogovens ver loor vier dubbeltjes op 16,70 en Philips twintig cent op 23,60. Van de banken deed ABN het, het slechtste met een achteruit gang van 2 op 277 De hypotheekbanken konden de goede stemming van gisteren enigszins vasthouden met een styging by Westland Utrecht van ƒ1,30 op ƒ56,60 De verzeke- nngsfondsen waren redclyk pryshoudend. By de uitgevers werd Elscvier-NDU 1 goedko per op 133.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21